Upratovanie,

Tyčové vysávače: test, recenzie | Najlepšie aku, 2v1, s mopom

Pri výbere domáceho vysávača môžete riešiť otázku, či zaobstarať klasický podlahový alebo tyčový vysávač. Aj cez to, že je obľúbenosť tyčových vysávačov nižšia, majú svoje výhody, pre ktoré stojí za to je zaobstarať. Či už je to skladnosť, vďaka ktorej nezaberie zbytočne veľa miesta, alebo mobilita pri ktorej nemusíte zápasiť s trubicou a pri niektorých modeloch ani s napájacím káblom (aku modely).

Nájsť vhodný tyčový vysávač, ktorý splní požiadavky vašej domácnosti, môže byť ťažké. Vybrali sme preto na základe hodnotenia a testov tie najlepšie tyčové vysávače a pripravili ich recenzie, aby bol váš výber jednoduchšie. Okrem bežných modelov sme zaradili tiež tyčový vysávač 2v1, ktorý je doplnený o menšie ručný vysávač pre príležitostný upratovanie nečistôt.

Účinnosť tyčového vysávača je všeobecne nižšia ako u podlahového vysávača, aj keď sa mu niektoré modely vyrovnajú. Vysávanie na tvrdej podlahe zvládne väčšina modelov porovnateľne s bežným vysávačom, vysávanie kobercov už tak jednoznačné nie je. Na zváženie sú i ďalšie vlastnosti, ako napríklad objem vrecka (nádoby), prípadne filtrácie vysávača. Obzvlášť domácnosti s alergikmi by mali tejto oblasti venovať zvýšenú pozornosť (bez ohľadu na typ vysávača) a zvoliť napríklad tie, opatrené HEPA filtrom. Filtráciu okrem iného rieši výborne vodný vysávač, alebo i bezvreckový vysávač, ktorý dokáže zachytiť aj tie najjemnejšie čiastočky prachu.

Najlepšie tyčové vysávače – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších tyčových vysávačov pre rok 2021. Na zváženie je viac parametrov, ako sme uviedli v hlavnej porovnávacej tabuľke, ako napríklad príkon u sieťových typov, triedy účinnosti vysávanie podľa typu povrchu, trieda prachových emisií alebo hlučnosť a regulácia sania. Hlbšie informácie sú rozpísané pri jednotlivých recenzií.


Porovnanie parametrov

 Philips PowerPro Duo FC6168/01Bosch BBH52550Electrolux Ergorapido EER73IGMETA Milio 2446 90000Sencor SVC 7614 TQETA Aqualio 1448 90000Philips FC6904/01Rowenta RH 6751 WOLeifheit Regulus PowerVac 11926ETA Moneto 0449 90000
Akčný rádiusMobilnýMobilnýMobilnýMobilnýMobilnýMobilnýMobilnýMobilnýMobilnýMobilný
2v1ÁnoNieÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
Doba chodu35 minút50 minút30 minút20 minút20 minút50 minút75 minút45 minút40 minút20 minút
Hmotnosť2.9 kg3 kg3.2 kg3.9 kg2.8 kg3.9 kg4.2 kg2.6 kg2.8 kg3 kg
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 tyčových vysávačov

Philips PowerPro Duo FC6168/01

Philips PowerPro Duo FC6168/01 recenzie a test

Tyčový vysávač Philips PowerPro Duo sa radí s technológiou PowerCyclone k cyklónovému typu filtrácia s vysokým sacím výkonom, porovnateľného s 2000 W vysávačom (testované nezávislým ústavom SLG). Ide o bezvreckový model, ktorý obstojí ako na tvrdých podlahách, tak kobercoch. Prevádzka zabezpečuje 18V lítiová batéria, ktorú nabijete za 5 hodín, a ponúkne 35 minút pohodlného vysávania. Navyše ide o verzii 2v1, takže aj údržba nábytku nebude problém.

S nádobou na prach 0,6 l ide o model vhodný pre menšie plochy. Po jej naplnení ju možno vybrať a vyprázdniť bez väčších komplikácií, čo je hygienické plus. Penový filter je umývateľný, žiaľ nejde o žiadnu verziu pre alergikov, čo berieme ako mínus.

Počas upratovania sú rôzne prekážky veľký nešvár a je potreba niečo posúvať a premiestňovať. Samostatne stojaci poloha vám zaistí okamžite voľné ruky pre presun vecí a ďalšie pokračovanie v upratovaní. Z výbavy musíme spomenúť hubicu TriActive Turbo, ktorá pomocou motorizovaného kefy zoberie špinu a chumáče naraz. Ak teda máte domáce zvieratá, bude sa taká schopnosť hodiť. Poradí si predovšetkým s poťahmi pohoviek, vankúšmi pod.

Nízka hmotnosť, veľký výkon, indikátor batérie
Vyššia hlučnosť

Bosch BBH52550

Bosch BBH52550 recenzie a test

Bezvreckový vysávač Bosch BBH52550 je moderné zariadenie, ktoré sa podľa slov výrobca pýši rovnako vysokým výkonom, ako tyčové vysávače s napájaním zo siete. Jedná sa o akumulátorový model, ktorý ponúkne dobu prevádzky na jedno nabitie až 50 minút, čo je v porovnaní pomerne dlhá výdrž. Následné nabíjania je tiež pomerne rýchle, za 3 hodiny sa nabije 80% batérie, 100% za 6 hodín.

Má tri úrovne výkonu, prvý stupeň sa hodí na každodenné upratovanie s maximálnou prevádzkovou dobou, zatiaľ čo tretí stupeň ponúka maximálny výkon s kratšou dobou prevádzky. Zásobník na prach má objem 0,9 litra, s ktorým sa model tiež radia medzi tie lepšie. Má bezvreckové prevedenie, ktoré je šetrné ako k prírode, tak vašej peňaženke a s AllFloor kefou nie je prekážkou žiadny druh povrchu podlahy.

Motor sa okrem vysokého výkonu pýši tiež dlhou životnosťou. Z užívateľského hľadiska sú prínosné LED diódy, ktoré informujú o stave vysávače, alebo o nutnosti vyčistiť filter. Má pomerne nízku hmotnosť 3 kilogramy, komfortné ovládanie a pri nečinnosti nezaberá veľa miesta. Niektoré užívateľa môže odradiť absencia ručného vysávača, ten v tomto prípade z tela vyňať nemožno.

Bezsáčkové prevedenie, nádoba na nečistoty 0,9l, výdrž na jedno nabitie až 50 minút
Nie je 2v1

Electrolux Ergorapido EER73IGM

Electrolux Ergorapido EER73IGM recenzie a test

Aku vysávač Electrolux Ergorapido s bezvreckovou filtráciou a 2v1 pre ručné vysávanie ťažko prístupných priestorov, je vhodný predovšetkým na tvrdé podlahy a menšie priestory (disponuje nádobou s objemom 0,5 l). Váha 3,2 kg radí vysávač k priemeru.

Čo robí tento model špeciálnym je systém EasySteer, vďaka ktorému je možné manévrovať s prístrojom o 180 stupňov. To spolu s veľkými zadnými kolieskami zaisťuje potrebnú flexibilitu pri vysávaní. Podľa povrchu možno nastaviť dva stupne výkonu. Lítiovú batériu nabijete približne za 3 hodiny a sľubuje dĺžku prevádzky 30 minút na nízky výkon až normálny výkon. Akonáhle bude potrebné prístroj nabiť, informuje vás signalizačná kontrolka.

Praktická funkcia samostatného státie a turbokefa spríjemní priebeh upratovania. Naopak chýbajúce štrbinový nástavec a zrejme aj HEPA filter, väčší zážitok z upratovania neponúknu.

Rýchle nabitie, regulácia výkonu, manipulácia
Bez príslušenstva

ETA Milio 2446 90000

ETA Milio 2446 90000 recenzie a test

Tyčový aku vysávač Eta milí disponuje cyklónovou filtráciou a obsahuje aj ručný vysávač (verzia 2v1) pre drobné nečistoty. Bezvreckový prístroj je so zbernou nádobou 0,4 litrov a výdržou 20 minút na jedno nabitie (doba nabíjania je 5 hodín), vhodný pre menšie plochy a tvrdé povrchy.

Účinnosť je zvýšená rotačnou kefou, špeciálne pre parkety, dlažby a iné tvrdé podlahy, a tiež na zabezpečenie šetrnosti počas prevádzky. Skladovanie vysávača prebieha umiestnením do stojana, ktorý funguje zároveň ako nabíjacia stanica, pričom možno rukoväť sklopiť. Svetelná kontrolka na čele prístroja indikuje stav nabíjania, čo je praktické.

Vo výbave disponuje vankúšovú hubicou určenú pre čalúnenie, kefkou pre jemné vysávanie a štrbinovou hubicou na škáry a iné úzke priestory. Kĺb s otočným systémom dodáva na flexibilite pri manipulácii po podlahe, a rovnako tak ergonomická pogumovaná rukoväť zaistí pohodlnejšie upratovanie. K lepšej hygiene prispeje HEPA filter a ak máme určiť tie slabšie stránky, je to predovšetkým vyššia hlučnosť (83 dB) a hmotnosť 3,9 kg, ktorá sa radí medzi priemer v kategórii.

Príslušenstvo, HEPA filter, ľahká manipulácia
Malý objem nádoby na prach, slabá výdrž

Sencor SVC 7614 TQ

Sencor SVC 7614 TQ recenzie a test

Tyčový vysávač Sencor SVC 7614 TQ boduje svojou modernou technikou a priaznivou obstarávacou cenou. Jedná sa o vykonanie 2v1, buď je teda vysávač zasadený do tyčového rámu, alebo je možné ho vybrať a mať v okamihu ručný vysávač. Tyčový vysávač je bezvreckový a má akumulátorové napájanie. Súčasťou balenia je praktická nabíjacia základňa, kam sa vysávač pohodlne usadí a nabíja sa.

Doba nabíjania 6 hodín je pomerne dlhší, na plné nabitie potom zvláda tyčový vysávač Sencor vysávať 20 minút. V otočnej hlave, ktoré je otočná v rozsahu 180 °, je zabudované LED osvetlenie a sací výkon je elektronicky regulovateľný. Vysávač je vhodný pre každodenné rýchle upratovanie a poteší pomerne nízka hlučnosť, ktorá je 75 dB.

Výkonný vysávač je doplnený o rotačná kefa, ktorý zefektívňuje vysávanie na tvrdom povrchu. Poteší tiež dodané príslušenstvo, ktoré obsahuje nadstavec na čalúnenie a kefový nástavec. Rukoväť je ergonomická a o stave nabitia informuje LED notifikačná dióda. Sací výkon výrobca udáva 80 W a hmotnosť dosahuje 2,8 kilogramov.

Dobrý pomer cena / výkon, elektrický rotačná kefa, nadstavec na čalúnenie
Nabíjanie 6 hodín

ETA Aqualio 1448 90000

ETA Aqualio 1448 90000 recenzie a test

Výrobca ETA skonštruoval trochu netradičné model, a to tyčový vysávač s vodnou filtráciou. Hneď na začiatku stojí za to spomenúť, že je to model vhodný do domácností s alergikov a osobami citlivými na prach. Čo ďalšie prístroj ponúka a aké sú jeho parametre?

Aku vysávač 2v1 váži 3,85 kg a s lítiovým akumulátorom vydrží na jedno nabitie až 50 minút. Sací výkon je nastaviteľný v dvoch polohách, kedy je možné využiť tzv. Silent (tichý) mód. Najzaujímavejšou časťou je bez debát filtrácie. Tá zbavuje vzduch prechádzajúci cez vysávač nečistôt a karbónový filter pohltí nepríjemné pachy. Ochranný filter väčšinu nečistôt zachytí, takže nedôjde k nadmernému zanášaniu HEPA filtru, ktorý samozrejme odfiltruje a tie najmenšie mikročastice. Celý proces filtrácie je zakončený koncovým penovým filtrom.

Aby sme to zhrnuli, filtrácia pozostáva z niekoľkých vrstiev, ktoré zabránia nečistotám spätný únik do vašej domácnosti. Vysávač je vybavený ešte UV svetlom pre dezinfekciu nádoby na vodu, ktoré sa stará o po upratovaciu hygienu.

5-stupňová filtrácia, sací výkon, dlhá výdrž
Nepraktický rotačná kefa pri vysávaní kobercov

Philips FC6904/01

Philips FC6904/01 recenzie a test

Tyčový vysávač 3v1 Philips FC6904/01 SpeedPro Max Aqua je unikátnym a veľmi praktickým pomocníkom na rýchlé a pohodlné upratovanie celého domu. Hravo si poradí s každým typom podláh, či sa už jedná o koberce, alebo tvrdé podlahy. Podlahová hubica ponúka ľahko pripojiteľný mopový systém, ktorý má objem na vodu 0,28 litra, a pohodlne s ním vytrite.

Pri jeho odpojenie si poradí s kobercami a poteší aj jeho tretí pracovný režim, kedy sa dokáže premeniť na ručný vysávač. O jeho slušný výkon s prietokom vzduchu 1000 litrov za minútu sa stará technológia PowerCyclone 8, ktorá pracuje na cyklónovom princípe a je teda bezsáčková. Na efektivite pridá rotačná turbo kefa a praktické je aj jeho LED osvetlenie vysávanej plochy.

Jedná sa o akumulátorový tyčový vysávač, ktorý vďaka Li-Ion batérii 25,2V dokáže na jedno nabitie vysávať až 75 minút, čo je veľmi dobrá hodnota. Objem zásobníka na prach je tiež veľmi dobrých 0,6 litra a poteší sacie hlavica, ktorá dokáže zbierať nečistoty po obvode celej jej plochy. Niekomu by mohla vadiť len jeho vyššia hmotnosť, ktorá dosahuje 4,2 kilogramov.

Prevedenie 3v1, 360° sacia tryska, funkcia mopu, vysoký výkon a dlhá prevádzka 75 minút
Vyššia cena a hmotnosť

Rowenta RH 6751 WO

Rowenta RH 6751 WO recenzie a test

Tyčový vysávač Rowenta RH 6751 WO zaujme zaujímavým pomerom cena/výkon, kedy ponúka plnohodnotný výkonný vysávač aj ručnú jednotku pre vysávanie stiesnených miest, alebo auta. Má pomerne nízku hmotnosť 2,6 kilogramov a praktickú zručnosť parkovanie, kedy sám, bez stojanu, stojí vo vzpriamenej polohe.

Slušný výkon a dlhú dobu vysávania na jedno nabitie umožňuje Li-ion akumulátor s 21,6 V. Pracovať na plné nabitie zvládne až 45 minút a dobíjacie cyklus trvá 5 hodín. Má bezsáčkové prevedenie a cyklónovou technológiu, ktorá má vysokú účinnosť, výbornú filtráciu a je tak vhodná aj pre hĺbkový upratovanie domácnosti. Pre ešte efektívnejšie skladovanie je rukoväť skladací.

Kefa je motorizovaná, čo zaisťuje perfektnú upratovanie na všetkých typoch podláh. Je na ňom navyše zakomponované LED osvetlenie, ktoré príde vhod v zle osvetlených miestach, napríklad pod nábytkom. Nádoba na prach má menší objem 0,6 litra a ďalej nepoteší absencia príslušenstva k ručnému vysávaču, ktoré by v mnohých situáciách prišlo vhod.

Výkonný 21,6 V lítium-iónový akumulátor, cyklónová technológia, nízka hmotnosť 2,6kg
Ručný vysávač bez príslušenstva

Leifheit Regulus PowerVac 11926

Leifheit Regulus PowerVac 11926 recenzie a test

Tyčový vysávač Leifheit Regulus PowerVac 11926 je výkonným tyčovým vysávačom 2v1 s dobou prevádzky až 40 minút pri plne nabitom akumulátore. Čas do plného nabitia je pritom relatívne krátka, iba 3,5 h. Poteší kompaktné rozmery a možnosť sklopenia rukoväte pre skladovanie aj v malých priestoroch.

Tyčový vysávač je vhodný na všetky druhy tvrdých podláh a na koberce s krátkym vlasom. Výrobca prikladá v balení celkom tri rôzne nadstavce – nástavec pre ručný vysávač, kĺbový stropné kefa a kefa na nábytok. Rotujúca elektronický kefa je vybavený technológiou Duo-Bristle, ktorá si dobre poradí aj s hrubou špinou, alebo jemným prachom, či chlpy.

Na hlavnej podlahové hlavici je umiestnené 6 LED diód, ktoré pomôžem pri vysávaní v tmavých miestach. Súčasťou tyčového vysávača je tiež nabíjacia stanica. Leifheit Regulus PowerVac 11926 je možné prevádzkovať v ekologickom, alebo turbo prevádzky. Celková hmotnosť činí dobrých 2,8 kilogramov a hmotnosť ručného vysávača je približne 1,3 kg.

Výdrž až 40 minút, doba nabíjania len 3,5 hodiny, 3 nástavce
Menšie zásobník na prach s objemom 0,45l

ETA Moneto 0449 90000

ETA Moneto 0449 90000 recenzie a test

Tyčový vysávač ETA Monet 0449 90000 je ideálnou voľbou do bytov – má nízku hlučnosť 80 dB a celý byt za dobu prevádzky 20 minút zvládne vysať úplne s prehľadom. Tyčový vysávač je bezvreckový a akumulátorový, nabije sa zhruba za 5 hodín a na nabíjanie slúži praktický stojan, ktorý zaberá veľmi málo miesta. Poteší tiež LED prisvetlenie, ktoré sa nachádza na podlahové hlavici.

K efektívnejšiemu vysávanie na hladkej podlahe asistuje rotačná kefa a poteší aj ďalšie dodávané príslušenstvo. ETA Monet je v prevedení 2v1, kedy sa nechá časť vysávača vyndat do podoby ručného vysávača. Ovládanie je veľmi jednoduché a k dispozícii sú dva výkonnostné stupne.

S hmotnosťou 3 kilogramy a objemom na prach 0,5 litra sa radí po boku ďalších kvalitných tyčových vysávačov. Vyniká však rozšírenú 3 ročnou zárukou na motor a tiež dobrú obstarávacou cenou. Moderný dizajn, ergonomické prevedenie a kvalitné cyklonový filtračný systém len dopĺňajú ostatné dobré technické parametre.

Predĺžená záruka na motor 3 roky, LED osvetlenie a rotačná kefa
Ľahko vyššia hmotnosť 3 Kg

Ako vybrať tyčový vysávač

Tyčové vysávače rovnako ako robotické vysávače nie sú plnohodnotnou alternatívou ku klasickým podlahovým vysávačom. Typ vysávaného povrchu a požadovaný sací výkon, spolu s predpokladanou plochou budú hlavné vodítka k tomu, či je pre vás tyčový vysávač vhodnou voľbou. Najlepšie využitie nájde v domácnosti s menšou plochou a tvrdou podlahou. V takýchto podmienkach si poradí väčšina modelov bez väčších problémov.

Aku alebo sieťový?

Väčšina modelov, a môžete to vidieť aj v našom výbere, je bezdrôtových a napájanie zaisťujú lítiové batérie (v lepšom prípade). Táto skutočnosť má nemalý vplyv na sací výkon vysávača a prevádzkovú dobu. Tá sa môže pohybovať od 20 minút až po 60 minút, v závislosti od viacerých faktorov (typ povrchu, nastavený stupeň výkonu). Sieťové modely vás neobmedzujú časom, ale dosahom. Napájací kábel je v priemere dlhý asi 6 až 7 metrov, s akčným rádiom 8 až 9 metrov. Ak sa chystáte na väčšie plochy, môže vás to obmedzovať.

Vreckový alebo bezvreckový?

Pri výber sa budete rozhodovať, či zvoliť vreckový alebo bezvreckový vysávač. Väčšina aktuálne obľúbených modelov je vo variante bezvreckové. V oboch prípadoch ide o kompromis. Vreckové vysávače vyžadujú dokupovania sáčkov, na druhú stranu lepšie zachytávajú nečistoty. Bezvreckové vysávače naopak horšie filtráciou znečisťujú filter, ktorý je nutné častejšie čistiť. Ovšem ušetríte za dokupovania sáčkov a pri vyklepávanie nečistôt je proces s väčšou hygienou.

Filtrácia

Filtrácia je v celku rôznorodá medzi jednotlivými modelmi, a preto je jedným z hlavných faktorov pri zvažovaní ideálneho modelu. Základ zvyčajne tvorí textilná a penové filtre, s rôznou účinnosťou. Ak ste citlivejší na prach alebo alergici, požadované minimum by mal byť vysávač s HEPA filtrom, ktorý je schopný zachytávať mikročastice a zvyšovať účinnosť udržanie nečistôt vo vysávači. Pre maximálny komfort sa hodia viacstupňové, vodná filtrácia, ktoré filtrujú aj samotný pach vzduchu.

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.