Upratovanie,

Tyčové vysávače: test, recenzie | Najlepšie aku, 2v1, s mopom

Pri výbere domáceho vysávača môžete riešiť otázku, či zaobstarať klasický podlahový alebo tyčový vysávač. Aj cez to, že je obľúbenosť tyčových vysávačov nižšia, majú svoje výhody, pre ktoré stojí za to je zaobstarať. Či už je to skladnosť, vďaka ktorej nezaberie zbytočne veľa miesta, alebo mobilita pri ktorej nemusíte zápasiť s trubicou a pri niektorých modeloch ani s napájacím káblom (bezdrôtové aku modely).

Nájsť vhodný tyčový vysávač, ktorý splní požiadavky vašej domácnosti, môže byť ťažké. Vybrali sme preto na základe hodnotenia a testov tie najlepšie tyčové vysávače a pripravili ich recenzie, aby bol váš výber jednoduchšie. Okrem bežných modelov sme zaradili tiež tyčový vysávač 2v1, ktorý je doplnený o menšie ručný vysávač pre príležitostný upratovanie nečistôt a tyčový vysávač s mopom 3v1, ktorý zvláda vysávanie a vytieranie v jednom.

Účinnosť tyčového vysávača je všeobecne nižšia ako u podlahového vysávača, aj keď sa mu niektoré modely vyrovnajú. Vysávanie na tvrdej podlahe zvládne väčšina modelov porovnateľne s bežným vysávačom, vysávanie kobercov už tak jednoznačné nie je. Na zváženie sú i ďalšie vlastnosti, ako napríklad objem vrecka (nádoby), prípadne filtrácie vysávača. Obzvlášť domácnosti s alergikmi by mali tejto oblasti venovať zvýšenú pozornosť (bez ohľadu na typ vysávača) a zvoliť napríklad tie, opatrené HEPA filtrom. Filtráciu okrem iného rieši výborne vodný vysávač, alebo i bezvreckový vysávač, ktorý dokáže zachytiť aj tie najjemnejšie čiastočky prachu.

Najlepšie tyčové vysávače – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších tyčových vysávačov pre rok 2024. Na zváženie je viac parametrov, ako sme uviedli v hlavnej porovnávacej tabuľke, ako napríklad príkon u sieťových typov, triedy účinnosti vysávanie podľa typu povrchu, trieda prachových emisií alebo hlučnosť a regulácia sania. Hlbšie informácie sú rozpísané pri jednotlivých recenzií.

VzhľadModelTyp filtrácieObjem vrecka / nádobkyZdroj energie 
Dyson V10 Absolute recenzie a testDyson V10 AbsoluteCyklónový, bezvreckový0,76 lAku (Li-ion)
Bosch BBH3ZOO25 recenzie a testBosch BBH3ZOO25Bezvreckový0,4 lAku (Li-ion)
Electrolux Ergorapido EER73IGM recenzie a testElectrolux Ergorapido EER73IGMBezvreckový0,5 lAku (Li-ion)
ETA Rotelo AquaPlus 5448 recenzie a testETA Rotelo AquaPlus 5448Cyklónový, bezvreckový0,5 lAku (Li-ion)
Sencor SVC 7614 TQ recenzie a testSencor SVC 7614 TQBezvreckový0,5 lAku (Ni-Mh)
Xiaomi Mi G10 recenzie a testXiaomi Mi G10Bezvreckový0,6 lAku (Li-ion)
Philips FC6904/01 recenzie a testPhilips FC6904/01Cyklónový, bezvreckový0,6 lAku (Li-ion)
Rowenta RH 6751 WO recenzie a testRowenta RH 6751 WOBezvreckový0,6 lAku (Li-ion)
Leifheit Regulus PowerVac 11926 recenzie a testLeifheit Regulus PowerVac 11926Bezvreckový0,45 lAku (Li-ion)
ETA Moneto 0449 90000 recenzie a testETA Moneto 0449 90000Bezvreckový0.5 lAku (Ni-Mh)

Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Dyson V10 AbsoluteBosch BBH3ZOO25Electrolux Ergorapido EER73IGMETA Rotelo AquaPlus 5448Sencor SVC 7614 TQXiaomi Mi G10Philips FC6904/01Rowenta RH 6751 WOLeifheit Regulus PowerVac 11926ETA Moneto 0449 90000
Akčný rádiusMobilnýMobilnýMobilnýMobilnýMobilnýMobilnýMobilnýMobilnýMobilnýMobilný
2v1ÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
Doba chodu60 minút55 minút30 minútAž 70 minút20 minútAž 65 minút75 minút45 minút40 minút20 minút
Hmotnosť2.67 kg3 kg3.2 kg3 kg2.8 kg3.7kg4.2 kg2.6 kg2.8 kg3 kg
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 tyčových vysávačov

Dyson V10 Absolute

Dyson V10 Absolute recenzie a test

Tyčový vysávač Dyson V10 Absolute patrí nielen podľa parametrov, ale aj podľa používateľských skúseností k tým najlepším tyčovým vysávačom, ktoré si dnes môžete kúpiť. Má obrovský sací výkon s hodnotou 151 aW, cyklónovou technológiu s HEPA filtrom a bohaté príslušenstvo s niekoľkými nadstavcami v cene.

Vysoko kvalitná filtrácia zachytí nečistoty až do veľkosť PM 0,3, takže zvládne prečistiť až 99 % vzduchu. Že je tento údaj pravdivý dokladá certifikát nezávadnosti pre astmatikov a alergikov od organizácie allergystandards.com. Ďalšími profi hodnotami je doba prevádzky 60 minút, nabíjanie iba 3,5 hodiny a jeho celková hmotnosť len 2,67 kg.

S vysávačom sa dá pracovať v akejkoľvek pozícii a keďže ide o tyčový vysávač 2v1, umožňuje jedným kliknutím zmenu na ručný. Pohon zabezpečuje priekopnícky digitálny motor s rýchlosťou otáčok 125 tisíc ot./min. a kvalitná Li-Ion batéria. Má tri pracovné režimy s ohľadom na jeho výkon a systém jednoduchého vysypávanie zbernej nádobky.

Vysoký výkon a dlhá výdrž, bohaté príslušenstvo, certifikácia pre astmatikov a alergikov
Nič zásadného

Bosch BBH3ZOO25

Bosch BBH3ZOO25 recenzie a test

Aku tyčový vysávač 2v1 Bosch Flexxo ProAnimal BBH3ZOO25 je veľmi účinný pre vysávanie zvieracích chlpov a užívateľské recenzie to len potvrdzujú. Poradí si dobre ako sa psími chlpmi, tak s mačacími. Vysávač tejto zručnosti vďačí technológii RobustAir, ktorá je synonymom pre vysoký výkon, a to aj pri zaplnenej nádobe.

Má kvalitnú batériu, na ktorú zvládne vysávať 55 minút a následne sa nabíja 4 až 5 hodín, čo správne používatelia upozorňujú, že je dlhšia doba než u konkurenčných produktov. Tiež veľkostí zbernej nádoby neoslní, je menšia s objemom 0,4 l. Aj vďaka tomu má však príjemnú hmotnosť 3 kg a subtílnu konštrukciu, čo uľahčuje jeho používanie aj staršími osobami.

Ponúka dve rýchlosti vysávania a zvláda vysávať všetky povrchy. Poteší umývateľný filter a systém pre jednoduché čistenie Easy Clean. V príslušenstve nájdeme naviac praktickú kefu na nábytok a čalúnenie, alebo ohybnou výsuvnú hubicu na štrbiny.

Účinne vysáva zvieraciu srsť, subtílne prevedenie, veľmi dobrá ovládateľnosť
Menšia nádoba na smeti

Electrolux Ergorapido EER73IGM

Electrolux Ergorapido EER73IGM recenzie a test

Aku vysávač Electrolux Ergorapido s bezvreckovou filtráciou a 2v1 pre ručné vysávanie ťažko prístupných priestorov, je vhodný predovšetkým na tvrdé podlahy a menšie priestory (disponuje nádobou s objemom 0,5 l). Váha 3,2 kg radí vysávač k priemeru.

Čo robí tento model špeciálnym je systém EasySteer, vďaka ktorému je možné manévrovať s prístrojom o 180 stupňov. To spolu s veľkými zadnými kolieskami zaisťuje potrebnú flexibilitu pri vysávaní. Podľa povrchu možno nastaviť dva stupne výkonu. Lítiovú batériu nabijete približne za 3 hodiny a sľubuje dĺžku prevádzky 30 minút na nízky výkon až normálny výkon. Akonáhle bude potrebné prístroj nabiť, informuje vás signalizačná kontrolka.

Praktická funkcia samostatného státie a turbokefa spríjemní priebeh upratovania. Naopak chýbajúce štrbinový nástavec a zrejme aj HEPA filter, väčší zážitok z upratovania neponúknu.

Rýchle nabitie, regulácia výkonu, manipulácia
Bez príslušenstva

ETA Rotelo AquaPlus 5448

ETA Rotelo AquaPlus 5448 recenzie a test

Tyčový vysávač 3v1 ETA Rotelo AquaPlus 5448 je veľmi vydarený a praktický vysávač s dobrým pomerom cena/výkon. Kombinuje vysávanie s rotačnou turbo kefou a funkciu mopovania, celé upratovanie tak zvládnete pohodlne jedným ťahom. Využiť tiež môžete malý ručný vysávač, ku ktorému pridáva výrobca štrbinovú hubicu a kefku na čistenie.

Dokáže byť tiež priestorovo úsporný, a to vďaka flexibilnému kĺbu, ktorým možno sklopiť rukoväť. Vyššej efektivite pri vysávaní pomáhajú tiež postranné kefky a praktické LED osvetlenie vysávanej plochy pred vysávačom. Na jedno nabitie zvládne pracovať až 70 minút a nabíja sa 4 hodiny, jedná sa teda o model s akumulátorom.

Má vysokú čistotu vychádzajúceho vzduchu vďaka prítomnosti HEPA filtru a objem prachovej nádobky 0,5 l, ktorou sa radí skôr medzi menšie. Užívateľské skúsenosti sú s týmto vysávačom väčšinou pozitívne a objektívne spomínajú len vyššiu hlučnosť, ktorá je 80 dB.

Tyčový vysávač s vytieraním, dobrý sací výkon, rotačná turbokefa s priamym pohonom
Mierne vyššia hlučnosť

Sencor SVC 7614 TQ

Sencor SVC 7614 TQ recenzie a test

Tyčový vysávač Sencor SVC 7614 TQ boduje svojou modernou technikou a priaznivou obstarávacou cenou. Jedná sa o vykonanie 2v1, buď je teda vysávač zasadený do tyčového rámu, alebo je možné ho vybrať a mať v okamihu ručný vysávač. Tyčový vysávač je bezvreckový a má akumulátorové napájanie. Súčasťou balenia je praktická nabíjacia základňa, kam sa vysávač pohodlne usadí a nabíja sa.

Doba nabíjania 6 hodín je pomerne dlhší, na plné nabitie potom zvláda tyčový vysávač Sencor vysávať 20 minút. V otočnej hlave, ktoré je otočná v rozsahu 180 °, je zabudované LED osvetlenie a sací výkon je elektronicky regulovateľný. Vysávač je vhodný pre každodenné rýchle upratovanie a poteší pomerne nízka hlučnosť, ktorá je 75 dB.

Výkonný vysávač je doplnený o rotačná kefa, ktorý zefektívňuje vysávanie na tvrdom povrchu. Poteší tiež dodané príslušenstvo, ktoré obsahuje nadstavec na čalúnenie a kefový nástavec. Rukoväť je ergonomická a o stave nabitia informuje LED notifikačná dióda. Sací výkon výrobca udáva 80 W a hmotnosť dosahuje 2,8 kilogramov.

Dobrý pomer cena / výkon, elektrický rotačná kefa, nadstavec na čalúnenie
Nabíjanie 6 hodín

Xiaomi Mi G10

Xiaomi Mi G10 recenzie a test

Tyčový vysávač s mopom Xiaomi Mi G10 má veľmi dobrý pomer cena/výkon, užívateľské recenzie ďalej zmieňujú veľmi dobrý sací výkon, možnosť výmeny batérie a pohodlnú obsluhu, ktorej dominuje farebný LED display. Na tom možno prepínať režimy výkonu, sledovať stav akumulátora alebo aktivovať nepretržité vysávanie.

Batéria má kapacitu 3000 mAh a vydrží vysávač poháňať v Eco režime až 65 minút. Vo strandardním režime je výdrž 30 minút a na maximálny výkon 150 W desať minút. Veľkou výhodou je tiež rotačná kefa, ktorá má vlastný elektrický motor a veľmi účinne si poradí so všetkými zvieracími chlpmi alebo aj roztočmi.

Disponuje cyklónovou technológiou 12, hlučnosť je udávaná 79 dB a podľa popisu výrobca dokáže vysať až 99,97 % jemného prachu. O čistý vzduch sa stará celkom 5 stupňov filtrácie, vrátane HEPA filtru alebo filtrov turbínových. Samozrejmosťou je tiež možnosť vysávač používať ako ručný a využiť na to jeden z niekoľkých nástavcov, ktoré sú súčasťou balenia.

Vysávanie a vytieranie v jednom, dobrý sací výkon, kefa s elektrickým motorom
Kratšia výdrž batérie

Philips FC6904/01

Philips FC6904/01 recenzie a test

Tyčový vysávač 3v1 Philips FC6904/01 SpeedPro Max Aqua je unikátnym a veľmi praktickým pomocníkom na rýchlé a pohodlné upratovanie celého domu. Hravo si poradí s každým typom podláh, či sa už jedná o koberce, alebo tvrdé podlahy. Podlahová hubica ponúka ľahko pripojiteľný mopový systém, ktorý má objem na vodu 0,28 litra, a pohodlne s ním vytrite.

Pri jeho odpojenie si poradí s kobercami a poteší aj jeho tretí pracovný režim, kedy sa dokáže premeniť na ručný vysávač. O jeho slušný výkon s prietokom vzduchu 1000 litrov za minútu sa stará technológia PowerCyclone 8, ktorá pracuje na cyklónovom princípe a je teda bezsáčková. Na efektivite pridá rotačná turbo kefa a praktické je aj jeho LED osvetlenie vysávanej plochy.

Jedná sa o akumulátorový tyčový vysávač, ktorý vďaka Li-Ion batérii 25,2V dokáže na jedno nabitie vysávať až 75 minút, čo je veľmi dobrá hodnota. Objem zásobníka na prach je tiež veľmi dobrých 0,6 litra a poteší sacie hlavica, ktorá dokáže zbierať nečistoty po obvode celej jej plochy. Niekomu by mohla vadiť len jeho vyššia hmotnosť, ktorá dosahuje 4,2 kilogramov.

Prevedenie 3v1, 360° sacia tryska, funkcia mopu, vysoký výkon a dlhá prevádzka 75 minút
Vyššia cena a hmotnosť

Rowenta RH 6751 WO

Rowenta RH 6751 WO recenzie a test

Tyčový vysávač Rowenta RH 6751 WO zaujme zaujímavým pomerom cena/výkon, kedy ponúka plnohodnotný výkonný vysávač aj ručnú jednotku pre vysávanie stiesnených miest, alebo auta. Má pomerne nízku hmotnosť 2,6 kilogramov a praktickú zručnosť parkovanie, kedy sám, bez stojanu, stojí vo vzpriamenej polohe.

Slušný výkon a dlhú dobu vysávania na jedno nabitie umožňuje Li-ion akumulátor s 21,6 V. Pracovať na plné nabitie zvládne až 45 minút a dobíjacie cyklus trvá 5 hodín. Má bezsáčkové prevedenie a cyklónovou technológiu, ktorá má vysokú účinnosť, výbornú filtráciu a je tak vhodná aj pre hĺbkový upratovanie domácnosti. Pre ešte efektívnejšie skladovanie je rukoväť skladací.

Kefa je motorizovaná, čo zaisťuje perfektnú upratovanie na všetkých typoch podláh. Je na ňom navyše zakomponované LED osvetlenie, ktoré príde vhod v zle osvetlených miestach, napríklad pod nábytkom. Nádoba na prach má menší objem 0,6 litra a ďalej nepoteší absencia príslušenstva k ručnému vysávaču, ktoré by v mnohých situáciách prišlo vhod.

Výkonný 21,6 V lítium-iónový akumulátor, cyklónová technológia, nízka hmotnosť 2,6kg
Ručný vysávač bez príslušenstva

Leifheit Regulus PowerVac 11926

Leifheit Regulus PowerVac 11926 recenzie a test

Tyčový vysávač Leifheit Regulus PowerVac 11926 je výkonným tyčovým vysávačom 2v1 s dobou prevádzky až 40 minút pri plne nabitom akumulátore. Čas do plného nabitia je pritom relatívne krátka, iba 3,5 h. Poteší kompaktné rozmery a možnosť sklopenia rukoväte pre skladovanie aj v malých priestoroch.

Tyčový vysávač je vhodný na všetky druhy tvrdých podláh a na koberce s krátkym vlasom. Výrobca prikladá v balení celkom tri rôzne nadstavce – nástavec pre ručný vysávač, kĺbový stropné kefa a kefa na nábytok. Rotujúca elektronický kefa je vybavený technológiou Duo-Bristle, ktorá si dobre poradí aj s hrubou špinou, alebo jemným prachom, či chlpy.

Na hlavnej podlahové hlavici je umiestnené 6 LED diód, ktoré pomôžem pri vysávaní v tmavých miestach. Súčasťou tyčového vysávača je tiež nabíjacia stanica. Leifheit Regulus PowerVac 11926 je možné prevádzkovať v ekologickom, alebo turbo prevádzky. Celková hmotnosť činí dobrých 2,8 kilogramov a hmotnosť ručného vysávača je približne 1,3 kg.

Výdrž až 40 minút, doba nabíjania len 3,5 hodiny, 3 nástavce
Menšie zásobník na prach s objemom 0,45l

ETA Moneto 0449 90000

ETA Moneto 0449 90000 recenzie a test

Tyčový vysávač ETA Monet 0449 90000 je ideálnou voľbou do bytov – má nízku hlučnosť 80 dB a celý byt za dobu prevádzky 20 minút zvládne vysať úplne s prehľadom. Tyčový vysávač je bezvreckový a akumulátorový, nabije sa zhruba za 5 hodín a na nabíjanie slúži praktický stojan, ktorý zaberá veľmi málo miesta. Poteší tiež LED prisvetlenie, ktoré sa nachádza na podlahové hlavici.

K efektívnejšiemu vysávanie na hladkej podlahe asistuje rotačná kefa a poteší aj ďalšie dodávané príslušenstvo. ETA Monet je v prevedení 2v1, kedy sa nechá časť vysávača vyndat do podoby ručného vysávača. Ovládanie je veľmi jednoduché a k dispozícii sú dva výkonnostné stupne.

S hmotnosťou 3 kilogramy a objemom na prach 0,5 litra sa radí po boku ďalších kvalitných tyčových vysávačov. Vyniká však rozšírenú 3 ročnou zárukou na motor a tiež dobrú obstarávacou cenou. Moderný dizajn, ergonomické prevedenie a kvalitné cyklonový filtračný systém len dopĺňajú ostatné dobré technické parametre.

Predĺžená záruka na motor 3 roky, LED osvetlenie a rotačná kefa
Ľahko vyššia hmotnosť 3 Kg

Najpredávanejšie tyčové vysávače

Najpredávanejšie tyčové vysávače na trhu sú tie od značiek: Sencor, Eta, Leifheit, Philips, Electrolux. Obľúbené a kvalitné vysávače sú aj Rowenta, Hoover a Concept, prípadne Kärcher, Bissell a Dyson, ktoré určite nájdete v odborných testoch tyčových vysávačov (napríklad dTest). Vyhľadávaný je taktiež lacný tyčový vysávač Lidl pod značkou Silvercrest.

Ako vybrať tyčový vysávač

Tyčové vysávače rovnako ako robotické vysávače nie sú plnohodnotnou alternatívou ku klasickým podlahovým vysávačom. Typ vysávaného povrchu a požadovaný sací výkon, spolu s predpokladanou plochou budú hlavné vodítka k tomu, či je pre vás tyčový vysávač vhodnou voľbou. Najlepšie využitie nájde v domácnosti s menšou plochou a tvrdou podlahou. V takýchto podmienkach si poradí väčšina modelov bez väčších problémov.

Aku alebo sieťový?

Väčšina modelov, a môžete to vidieť aj v našom výbere, je bezdrôtových a napájanie zaisťujú lítiové batérie (v lepšom prípade). Táto skutočnosť má nemalý vplyv na sací výkon vysávača a prevádzkovú dobu. Tá sa môže pohybovať od 20 minút až po 60 minút, v závislosti od viacerých faktorov (typ povrchu, nastavený stupeň výkonu). Sieťové modely vás neobmedzujú časom, ale dosahom. Napájací kábel je v priemere dlhý asi 6 až 7 metrov, s akčným rádiom 8 až 9 metrov. Ak sa chystáte na väčšie plochy, môže vás to obmedzovať.

Vreckový alebo bezvreckový?

Pri výber sa budete rozhodovať, či zvoliť vreckový alebo bezvreckový vysávač. Väčšina aktuálne obľúbených modelov je vo variante bezvreckové. V oboch prípadoch ide o kompromis. Vreckové vysávače vyžadujú dokupovania sáčkov, na druhú stranu lepšie zachytávajú nečistoty. Bezvreckové vysávače naopak horšie filtráciou znečisťujú filter, ktorý je nutné častejšie čistiť. Ovšem ušetríte za dokupovania sáčkov a pri vyklepávanie nečistôt je proces s väčšou hygienou.

Filtrácia

Filtrácia je v celku rôznorodá medzi jednotlivými modelmi, a preto je jedným z hlavných faktorov pri zvažovaní ideálneho modelu. Základ zvyčajne tvorí textilná a penové filtre, s rôznou účinnosťou. Ak ste citlivejší na prach alebo alergici, požadované minimum by mal byť vysávač s HEPA filtrom, ktorý je schopný zachytávať mikročastice a zvyšovať účinnosť udržanie nečistôt vo vysávači. Pre maximálny komfort sa hodia viacstupňové, vodná filtrácia, ktoré filtrujú aj samotný pach vzduchu.

4.4/5 - (17 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.