Domácnosť,

Vyberáme tyčový vysávač – Recenzie 10 najlepších

Pri výbere domáceho vysávača môžete riešiť otázku, či zaobstarať klasický podlahový alebo tyčový vysávač. Aj cez to, že je obľúbenosť tyčových vysávačov nižšia, majú svoje výhody, pre ktoré stojí za to je zaobstarať. Či už je to skladnosť, vďaka ktorej nezaberie zbytočne veľa miesta, alebo mobilita pri ktorej nemusíte zápasiť s trubicou a pri niektorých modeloch ani s napájacím káblom (aku modely).

Nájsť vhodný tyčový vysávač, ktorý splní požiadavky vašej domácnosti, môže byť ťažké. Vybrali sme preto na základe hodnotenia a testov tie najlepšie tyčové vysávače a pripravili ich recenzie, aby bol váš výber jednoduchšie. Okrem bežných modelov sme zaradili tiež tyčový vysávač 2v1, ktorý je doplnený o menšie ručný vysávač pre príležitostný upratovanie nečistôt.

Účinnosť tyčového vysávača je všeobecne nižšia ako u klasického, aj keď sa mu niektoré modely vyrovnajú. Vysávanie na tvrdej podlahe zvládne väčšina modelov porovnateľne s bežným vysávačom, vysávanie kobercov už tak jednoznačné nie je. Na zváženie sú i ďalšie vlastnosti, ako napríklad objem vrecka (nádoby), prípadne filtrácie vysávača. Obzvlášť domácnosti s alergikmi by mali tejto oblasti venovať zvýšenú pozornosť (bez ohľadu na typ vysávača) a zvoliť napríklad tie, opatrené HEPA filtrom.

Najlepšie tyčové vysávače – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších tyčových vysávačov pre rok 2018. Na zváženie je viac parametrov, ako sme uviedli v hlavnej porovnávacej tabuľke, ako napríklad príkon u sieťových typov, triedy účinnosti vysávanie podľa typu povrchu, trieda prachových emisií alebo hlučnosť a regulácia sania. Hlbšie informácie sú rozpísané pri jednotlivých recenzií.

VzhľadModelTyp filtrácieObjem vrecka / nádobkyZdroj energie 
Philips PowerPro Duo FC6168/01Bezvreckový0,6 lAku (Li-ion)
Hyundai VC 020Bezvreckový0,5 lSieťový
Electrolux Ergorapido EER73IGMBezvreckový0,5 lAku (Li-ion)
ETA Milio 2446 90000Cyklónový0,4 lAku (Ni-Mh)
Rowenta Air Force RH8879WOBezvreckový0,5 lAku (Li-ion)
ETA Aqualio 1448 90000Vodná0,47 lAku (Li-ion)
Philips FC7088/01Vodná0,8 lSieťový
ETA Sting 2430 90013Vreckový1,1 lSieťový
Bosch BBHMOVE5NBezvreckový0,3 lAku (Ni-Mh)
Hoover Athen Evo ATV252LTBezvreckový1 lAku (Li-ion)

Porovnanie parametrov

 Philips FC6168/01Hyundai VC 020Electrolux EER73IGMETA Milio 2446 90000Rowenta RH8879WOETA Aqualio 1448 90000Philips FC7088/01ETA Sting 2430 90013Bosch BBHMOVE5NHoover ATV252LT
Akčný rádiusMobilný8 mMobilnýMobilnýMobilnýMobilný8.5 m7 mMobilnýMobilný
2v1ÁnoÁnoÁnoÁnoNieÁnoNieNieÁnoNie
Doba chodu35 minútSieť30 minút20 minút65 minút50 minútSieťSieť36 minút60 minút
Hmotnosť2.9 kg2.7 kg3.2 kg3.9 kg3.5 kg3.9 kg7.2 kg3.5 kg3.0 kg3.1 kg
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 tyčových vysávačov

Philips PowerPro Duo FC6168/01

Philips PowerPro Duo FC6168 recenzia

Tyčový vysávač Philips PowerPro Duo sa radí s technológiou PowerCyclone k cyklónovému typu filtrácia s vysokým sacím výkonom, porovnateľného s 2000 W vysávačom (testované nezávislým ústavom SLG). Ide o bezvreckový model, ktorý obstojí ako na tvrdých podlahách, tak kobercoch. Prevádzka zabezpečuje 18V lítiová batéria, ktorú nabijete za 5 hodín, a ponúkne 35 minút pohodlného vysávania. Navyše ide o verzii 2v1, takže aj údržba nábytku nebude problém.

S nádobou na prach 0,6 l ide o model vhodný pre menšie plochy. Po jej naplnení ju možno vybrať a vyprázdniť bez väčších komplikácií, čo je hygienické plus. Penový filter je umývateľný, žiaľ nejde o žiadnu verziu pre alergikov, čo berieme ako mínus.

Počas upratovania sú rôzne prekážky veľký nešvár a je potreba niečo posúvať a premiestňovať. Samostatne stojaci poloha vám zaistí okamžite voľné ruky pre presun vecí a ďalšie pokračovanie v upratovaní. Z výbavy musíme spomenúť hubicu TriActive Turbo, ktorá pomocou motorizovaného kefy zoberie špinu a chumáče naraz. Ak teda máte domáce zvieratá, bude sa taká schopnosť hodiť. Poradí si predovšetkým s poťahmi pohoviek, vankúšmi pod.

Nízka hmotnosť, veľký výkon, indikátor batérie

Vyššia hlučnosť

Hyundai VC 020

Hyundai VC 020 recenzia

Bezvreckový vysávač Hyundai VC 020 ponúka ako tyčový, tak ručné formát (2v1) pre omrvinky a iné nečistoty. Nádoba s objemom 0,5 litrov poukazuje na použiteľnosť v bytoch a všeobecne menších priestoroch. S váhou 2,7 kg ide o pomerne ľahký prístroj v porovnaní s ďalšími vysávačmi a sklápacích rukoväť umožňuje aj ľahšie uskladnenie.

S príkonom 600 W ide o tyčový vysávač pre podlahy a rôzne povrchové nečistoty. Na čistenie kobercov, upratovanie chumáčov vlasov alebo zvieracích chlpov u tohto modelu zabudnite. Jeho trieda účinnosti vysávanie kobercov je F, tvrdých podláh C. S akčným rádiusom 8 m a prívodným káblom v dĺžke 7 m ide o priemer, ktorý nevybočuje v rámci kategórie.

Účinná filtrácia je zaistená pomocou umývateľného HEPA filtru, ktorý sa postará o prachové mikročastice. Vzhľadom k nízkej cenovej kategórii neprekvapia slabá výbava ako potrebný žiadny turbokefa. Aj cez to ide o jeden z najviac hodnotených tyčových vysávačov a pravdepodobne najlacnejší variant k obstarania.

HEPA filter, skladný a ľahký, pomer cena / výkon

Slabý výkon, malá výbava

Electrolux Ergorapido EER73IGM

Electrolux Ergorapido EER73IGM recenzie

Aku vysávač Electrolux Ergorapido s bezvreckovou filtráciou a 2v1 pre ručné vysávanie ťažko prístupných priestorov, je vhodný predovšetkým na tvrdé podlahy a menšie priestory (disponuje nádobou s objemom 0,5 l). Váha 3,2 kg radí vysávač k priemeru.

Čo robí tento model špeciálnym je systém EasySteer, vďaka ktorému je možné manévrovať s prístrojom o 180 stupňov. To spolu s veľkými zadnými kolieskami zaisťuje potrebnú flexibilitu pri vysávaní. Podľa povrchu možno nastaviť dva stupne výkonu. Lítiovú batériu nabijete približne za 3 hodiny a sľubuje dĺžku prevádzky 30 minút na nízky výkon až normálny výkon. Akonáhle bude potrebné prístroj nabiť, informuje vás signalizačná kontrolka.

Praktická funkcia samostatného státie a turbokefa spríjemní priebeh upratovania. Naopak chýbajúce štrbinový nástavec a zrejme aj HEPA filter, väčší zážitok z upratovania neponúknu.

Rýchle nabitie, regulácia výkonu, manipulácia

Bez príslušenstva

ETA Milio 2446 90000

ETA Milio 2446 90000 recenzia

Tyčový aku vysávač Eta milí disponuje cyklónovou filtráciou a obsahuje aj ručný vysávač (verzia 2v1) pre drobné nečistoty. Bezvreckový prístroj je so zbernou nádobou 0,4 litrov a výdržou 20 minút na jedno nabitie (doba nabíjania je 5 hodín), vhodný pre menšie plochy a tvrdé povrchy.

Účinnosť je zvýšená rotačnou kefou, špeciálne pre parkety, dlažby a iné tvrdé podlahy, a tiež na zabezpečenie šetrnosti počas prevádzky. Skladovanie vysávača prebieha umiestnením do stojana, ktorý funguje zároveň ako nabíjacia stanica, pričom možno rukoväť sklopiť. Svetelná kontrolka na čele prístroja indikuje stav nabíjania, čo je praktické.

Vo výbave disponuje vankúšovú hubicou určenú pre čalúnenie, kefkou pre jemné vysávanie a štrbinovou hubicou na škáry a iné úzke priestory. Kĺb s otočným systémom dodáva na flexibilite pri manipulácii po podlahe, a rovnako tak ergonomická pogumovaná rukoväť zaistí pohodlnejšie upratovanie. K lepšej hygiene prispeje HEPA filter a ak máme určiť tie slabšie stránky, je to predovšetkým vyššia hlučnosť (83 dB) a hmotnosť 3,9 kg, ktorá sa radí medzi priemer v kategórii.

Príslušenstvo, HEPA filter, ľahká manipulácia

Malý objem nádoby na prach, slabá výdrž

Rowenta Air Force Extreme RH8879WO

Rowenta Air Force Extreme RH8879WO recenzia

Výkonný vysávač Rowenta Air Force je označovaný za najúčinnejší tyčový bezvreckový vysávač, porovnateľný s klasickými vysávačmi a popravde, parametre a schopnosti tohto modelu hovorí za všetko. Vybavený je novými lítiovými akumulátormi, ktoré sľubujú až 65 min výdrž (v závislosti na povrchu a rýchlostnom stupni) s nabitím počas 6 hodín. Keď si porovnáte tieto parametre s inými modelmi, vidíte rozdiel okamžite.

Cyklónová filtrácia s rýchlosťou prietoku až 120 km / h účinne spracuje nečistoty, ktoré nasáva tenká sacia hubica a rotačná turbokefa s vysokými otáčkami (6200 ot./min). Aj napriek uchvacujúca výkon je možné rýchlosť prietoku regulovať (3 nastaviteľné rýchlosti), čo je praktické hlavne pri citlivých povrchov, kde by mohlo hroziť poškriabaniu alebo iné poškodenie.

Dlhá výdrž je chvályhodná, celkový dojem však kazia priemerný až podpriemerný zásobník s objemom 0,5 litrov. Hmotnosť 3,29 kg je ideálny a doplňujúce LED diódy sa hodí pri vysávaní v temných priestoroch, napríklad pod posteľou. Čo tu chýba je aj HEPA filter, vystačiť si musíte s penovým filtrom.

Výkonný vysávač, dlhá výdrž, 3 rýchlostné stupne

Malý objem nádoby

ETA Aqualio 1448 90000

ETA Aqualio 1448 90000 recenzia

Výrobca ETA skonštruoval trochu netradičné model, a to tyčový vysávač s vodnou filtráciou. Hneď na začiatku stojí za to spomenúť, že je to model vhodný do domácností s alergikov a osobami citlivými na prach. Čo ďalšie prístroj ponúka a aké sú jeho parametre?

Aku vysávač 2v1 váži 3,85 kg a s lítiovým akumulátorom vydrží na jedno nabitie až 50 minút. Sací výkon je nastaviteľný v dvoch polohách, kedy je možné využiť tzv. Silent (tichý) mód.

Najzaujímavejšou časťou je bez debát filtrácie. Tá zbavuje vzduch prechádzajúci cez vysávač nečistôt a karbónový filter pohltí nepríjemné pachy. Ochranný filter väčšinu nečistôt zachytí, takže nedôjde k nadmernému zanášaniu HEPA filtru, ktorý samozrejme odfiltruje a tie najmenšie mikročastice. Celý proces filtrácie je zakončený koncovým penovým filtrom.

Aby sme to zhrnuli, filtrácia pozostáva z niekoľkých vrstiev, ktoré zabránia nečistotám spätný únik do vašej domácnosti. Vysávač je vybavený ešte UV svetlom pre dezinfekciu nádoby na vodu, ktoré sa stará o po upratovaciu hygienu.

5-stupňová filtrácia, sací výkon, dlhá výdrž

Nepraktický rotačná kefa pri vysávaní kobercov

Philips FC7088/01

Philips FC7088 01 recenzie

Model Philips FC7088 / 01 s vodnou filtráciou ponúka hneď niekoľko funkcií, a to vysávač, mop a sušiče zároveň. Použiteľný je na pevné podlahy, okrem iného aj parkety alebo podlahy z dreva. Ako možno odvodiť z obrázku, tak je vysávač mohutnejšia, čo sa podpisuje aj na vyššej hmotnosti 7,2 kg.

Ide o sieťový model s príkonom 500 W, s dĺžkou napájacej šnúry 8 metrov a akčným rádiom 8,5 m. Disponuje dvoma nádržkami na vodu – čistú a špinavú, pričom obe majú indikátor plnosti. Odpadová nádržka má 0,8 l, čo je hodnota v našom výbere nadpriemerná. Vysávať možno pritom ako s čistou vodou, tak s pridaním čistiaceho prípravku.

Účinnosť vysávanie zvyšujú tri otáčajúce sa kefy, čím rozrušujú odolnejšie nečistoty na podlahe. Výhodou vodného systému je automatické čistenie týchto kief, ktoré majú povrch z mikrovlákna. Odpadá teda ich následná údržba. Nesporná je tiež jeho vhodnosť pre alergikov.

Vodná filtrácia, objem nádoby na nečistoty, vysávanie a vytieranie zároveň

Sieťový typ, vyššia cena

ETA Sting 2430 90013

ETA Sting 2430 90013 recenzia

Vreckový tyčový vysávač ETA Sting na báze papierové filtrácie, disponuje objemom vrecka 1,1 litra a príkonom 800 W, s ktorým sa radia do energetickej triedy B.

S dĺžkou napájacieho kábla 6 metrov a akčným rádiom 7 metrov, dosiahnete kamkoľvek po izbe a hmotnosť 4,3 kg je stále znesiteľná.

Bezpečnostná poistka vás chráni proti vysávaniu bez vrecka, ktoré by upratovania rozhodne nepridalo. Vysávač disponuje 2 mikrofiltre, jedným na vstupe a druhým na výstupe vzduchu. Prístroj je možné skladovať aj vo vertikálnej polohe a možno odňať rukoväť pre úsporu miesta.

Z hľadiska príslušenstvo a základnej výbavy ETA Sting poteší predlžovací plastovou trubicou pre vysávanie vzdialených priestorov (stropy, zákutia), štrbinovou alebo vankúšovú trubicou na čistenie čalúnenia a iných textilných povrchov.

Jednoduchá manipulácia

Kratšie napájací kábel

Bosch BBHMOVE5N

Bosch BBHMOVE5N recenzia

Aku tyčový vysávač Bosch BBHMOVE5N patrí medzi dobre hodnotené produkty a tiež sa pýši titulom finalista produktu roka pre roky 2014 a 2016. Vo verzii 2v1 s ručným vysávačom zvládne ako bežné podlahové vysávanie, tak i čistenie sedačiek a iného nábytku.

Sklopné madlo je praktické pre uskladnenie a vysávač zaberie menej miesta. Sací výkon je možné regulovať dvoma úrovňami výkonu, pričom na jedno nabitie zvládne pracovať až 36 minút. To je dostatočne dlhá doba pre upratovanie i väčších domácností. Vysávač je bezvreckový s kapacitou zásobníka 0,3 litra. Pomerne malý objem je jednoznačne mínus tohto modelu a nepomáha mu ani dlhšia nabíjacia doba 12-16 hodín.

Prístroj je nielen skladný, ale aj ľahký s váhou 3,2 kg. Súčasťou výbavy je elektrický kefa, ktorý zvýši účinnosť vysávania a umývateľný filter. Pre tých z vás, ktorí ste zameraní na detail, bude nepríjemná správa aj chýbajúce indikácia stavu nabitia, ktorá obzvlášť u tak dlhého nabíjanie príde vhod.

2v1, skladný a ľahký, dlhá výdrž

Chýba mu kontrolku nabitie, kapacita nádobky na nečistoty, dĺžka nabíjania

Hoover Athen Evo ATV252LT

Hoover Athen Evo ATV252LT recenzia

Tyčový aku vysávač Hoover Athen Evo nájde svoje uplatnenie ako pre vysávanie podláh, tak kobercov a ponúka v celku zaujímavé parametre.

Výkonná lítiová batéria zabezpečí až 60 minútový prevádzku a priebežne vám prístroj dáva vedieť o stave batérie. Praktická vychytávka tak pomôže s prispôsobením upratovania. Aj po vybití dôjdete k pozitívnemu zisteniu, pretože nabíjanie trvá iba 4 hodiny. V porovnaní s ostatnými modelmi ide o veľmi dobrý čas.

Vysávač má 3 stupne regulácie sacieho výkonu, priamo označené pre vysávanie podláh, kobercov a ťažko prístupných miest (mód turbo). Predmotorový EPA filter sa postará o nečistoty a objemná nádobka na prach (1 liter) o neprerušené vysávanie.

Pogumované kolesá, nízka hmotnosť a ergonomické držadlo s gumovým povrchom poukazujú na flexibilitu pri manipulácii. Neurazí ani výbava, ktorá zahŕňa turbo kefa alebo hubicu s LED osvetlením.

Krátka doba nabíjania, výdrž batérie, objem prachovej nádobky

Nie je vo verzii 2v1

Ako vybrať tyčový vysávač

Tyčové vysávače rovnako ako robotické vysávače nie sú plnohodnotnou alternatívou ku klasickým podlahovým vysávačom. Typ vysávaného povrchu a požadovaný sací výkon, spolu s predpokladanou plochou budú hlavné vodítka k tomu, či je pre vás tyčový vysávač vhodnou voľbou. Najlepšie využitie nájde v domácnosti s menšou plochou a tvrdou podlahou. V takýchto podmienkach si poradí väčšina modelov bez väčších problémov.

Aku alebo sieťový?

Väčšina modelov, a môžete to vidieť aj v našom výbere, je bezdrôtových a napájanie zaisťujú lítiové batérie (v lepšom prípade). Táto skutočnosť má nemalý vplyv na sací výkon vysávača a prevádzkovú dobu. Tá sa môže pohybovať od 20 minút až po 60 minút, v závislosti od viacerých faktorov (typ povrchu, nastavený stupeň výkonu). Sieťové modely vás neobmedzujú časom, ale dosahom. Napájací kábel je v priemere dlhý asi 6 až 7 metrov, s akčným rádiom 8 až 9 metrov. Ak sa chystáte na väčšie plochy, môže vás to obmedzovať.

Vreckový alebo bezvreckový?

Pri výber sa budete rozhodovať, či zvoliť vreckový alebo bezvreckový vysávač. Väčšina aktuálne obľúbených modelov je vo variante bezvreckové. V oboch prípadoch ide o kompromis. Vreckové vysávače vyžadujú dokupovania sáčkov, na druhú stranu lepšie zachytávajú nečistoty. Bezvreckové vysávače naopak horšie filtráciou znečisťujú filter, ktorý je nutné častejšie čistiť. Ovšem ušetríte za dokupovania sáčkov a pri vyklepávanie nečistôt je proces s väčšou hygienou.

Filtrácia

Filtrácia je v celku rôznorodá medzi jednotlivými modelmi, a preto je jedným z hlavných faktorov pri zvažovaní ideálneho modelu. Základ zvyčajne tvorí textilná a penové filtre, s rôznou účinnosťou. Ak ste citlivejší na prach alebo alergici, požadované minimum by mal byť vysávač s HEPA filtrom, ktorý je schopný zachytávať mikročastice a zvyšovať účinnosť udržanie nečistôt vo vysávači. Pre maximálny komfort sa hodia viacstupňové, vodná filtrácia, ktoré filtrujú aj samotný pach vzduchu.

Vyberáme tyčový vysávač – Recenzie 10 najlepších
4.9 (97.78%) 9 votes