Upratovanie,

Vodné vysávače: Test a recenzie 10 najlepších

Vodný vysávač môže byť ako označenie ľahko mätúce, pretože si ľudia tento pojem často spájajú s rôznymi prístrojmi. Zďaleka najčastejšie je zámena s vysávačom, ktorý je schopný tiež namokro vysávať koberce a čalúnenie. Zvláda teda takzvané mokré vysávanie a hovorí sa mu tiež čistič kobercov. Pritom pri vodných vysávačov sa toto označenie správne používa s ohľadom na spôsob filtrácie.

Vodný vysávač má totiž filtráciu vyriešenú skrze vodu. Vďaka tomu sa jedná o podlahový vysávač, ktorý je veľmi vhodný pre alergikov. Filtráciou vzduchu cez vodnú náplň a prípadne ďalšie filtre, vrátane HEPA, zostáva drvivé množstvo nečistôt a prachu vo vnútri vysávača.

Samozrejme aj vysávače s vodným filtrom však mnohokrát zvládajú tiež mokré vysávanie. Mnohé z nich môžu pracovať ako bezvreckový vysávač aj ako vreckový vysávač a zvládajú napríklad tiež vysávanie tekutín, ich využitie môže byť teda pomerne široké a preto nesú nezriedka označenie multifunkčné. Veľmi obľúbené sú aj u majiteľov domácich miláčikov, po ktorých zvládajú efektívne upratovať.

Väčšina týchto vysávačov má klasickú konštrukciu, ale existujú aj tyčové vysávače, ktoré majú toľko žiadanú funkciu vytieranie. Z parametrov je dôležitá hodnota sacieho výkonu, ktorý sa odvíja od maximálneho podtlaku, ktorého dokáže vysávač dosiahnuť. Ďalej potom objem nádoby, akčný rádius, či obsah dodávaného príslušenstva. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie vodné vysávače a ich recenzie.

Najlepšie vodné vysávače – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších vodných vysávačov z testov a hodnotenia pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Kärcher SE 4002Thomas Aqua Pet & FamilyLiv Aquafilter 2000Bissell 1558N SpotClean ProfessionalPhilips AquaTrio FC7088/01VAX 7151 MultifunctionZELMER ZVC 762 SPETA Neptun 2404VAX Dual Power Pro Advance W85-PL-T-EETA Aqualio 1448
Akčný rádius9 m11 m9 m-9,5 m13 m9 m9 m--
Dĺžka prívodného kábla7 m8 m6 m6,5 m8 m10 m6 m6 m9 m-
Hmotnosť7,5 kg8,2 kg8,3 kg5,9 kg6,7 kg8,1 kg8,5 kg14,5 kg10,5 kg3,9 kg
Hlučnosť73 dB70 dB82 dB84 dB84 dB-80 dB80 dB-83 dB
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 vodných vysávačov

Kärcher SE 4002

Kärcher SE 4002 recenzie a test

Vodný vysávač Kärcher SE 4002 spoľahlivo kombinuje suché a mokré vysávanie. Je to zároveň aj vysávač, ktorý býva niekedy označovaný ako nástrekový extraktor. Na čistenie namokro využíva iba čistej vody a zvláda odstraňovať ako suché, tak mokré nečistoty.

Pomocou prepracovaného systému čistenia je schopný čistiť ako koberce, tak tvrdé podlahy, ako sú kameň, dlažba, prípadne linoleum. Vyšliapaná miesta na kobercoch dokáže znovu oživiť, pretože prenikne až do hĺbky vlákien. V balení nájdete aj hubicu, pomocou ktorej vyčistíte čalúnenie.

V príslušenstve je toho naozaj veľa, obsahuje nástrekové sacia hadice podľa toho, aký povrch chcete upratovať. Dokonca je tu tiež hubica na škáry. Všetko príslušenstvo možno umiestniť do praktického úložného priestoru a s vhodným príslušenstvom je schopný dokonca fungovať ako bezvreckový vysávač. Vďaka svojej univerzálnosti je tento prístroj schopný v podstate zastať návštevu upratovacie firmy. Negatívom môže byť o niečo nižší sací výkon pri suchom vysávaní.

Funkcia nástrekového extraktora, bohaté príslušenstvo, vreckový i bezvreckový
Nižší sací výkon pre suché vysávanie

Thomas Aqua Pet & Family

Thomas Aqua Pet & Family recenzie a test

Vysávač na psie chlpy Thomas Aqua Pet & Family zvláda suché i mokré vysávanie. Okrem toho je typickým zástupcom klasických vodných vysávačov, pretože obsahuje vodnú filtráciu. Vďaka tomu je schopný tiež čistiť a osviežovať vzduch v domácnosti a jeho objem nádoby na nečistoty je 1,8 litra.

Okrem toho sa tento vysávač vyznačuje tým, že využíva modernú technológiu na vysávanie zvieracie chlpov. V tomto ohľade prináša naozaj mimoriadny sací výkon s maximálnym podtlakom až 280 mbar. Má špeciálnu hubicu na chlpy, ktorou je dostanete ako z kobercov, tak chlpy efektívne pozbierate aj z tvrdých podláh. Vodná filtrácie zase zaistí kvalitné odfiltrovanie alergénov, ktoré sa v nich vyskytujú.

Na vysávači možno predovšetkým oceniť silný ťah. Práve vďaka tomu je schopný zvládnuť naozaj dôkladne povysávať všetky druhy povrchov a zvláda veľmi dobre tiež tepovanie kobercov. Určitým negatívom môže byť o niečo vyššia hlučnosť, avšak tou sa nevymyká z priemeru.

Vysoký sací výkon, kvalitné odstránenie zvieracích chlpov, výkonný na každom povrchu
Menší objem nádoby na prach

Liv Aquafilter 2000

Liv Aquafilter 2000 recenzie a test

Tepovač kobercov Liv Aquafilter 2000 zvláda samozrejme okrem suchého tiež mokré vysávanie a vďaka tomu je veľmi dobrý v tepovanie kobercov. Tento vysávač ďalej zvláda vysávať tekutiny, takže už nikdy viac nemusíte rozliate veci komplikovane vytierať handrou.

Samozrejmosťou je u tohto vysávača vodná filtrácia. Čo nezachytí samotný vodný filter, to skončí v kvalitnom HEPA filtru. Klasický bezvreckový systém možno nahradiť s vhodným príslušenstvom tiež vložením sáčkov, vysávač tak ponúka naozaj univerzálne riešenie pre každého.

Pri vodnej filtrácii je tiež samozrejmosťou, že dokáže čistiť a osviežovať vzduch. Ak napríklad pridáte niekoľko kvapiek vhodného esenciálneho oleja, krásne vašu domácnosť pri vysávaní prevonia. Ako hlavné negatívum by sme označili vodnou filtračnou nádobu, ktorú nemožno vyňať, a preto sa jej obsah následne pomerne zložitejšie vylieva.

Výkon pri tepovanie kobercov, sáčkový aj bezsáčkový, vysávanie tekutín
Ťažšie vylievanie špinavej vody

Bissell 1558N SpotClean Professional

Bissell 1558N SpotClean Professional recenzie a test

Vodný vysávač Bissell 1558N SpotClean Professional ponúkne účinný systém vodnej filtrácie a jeho nádoba na prach má veľmi dobrých 3,5 l. Inak sa jedná o klasický vysávač, ktorý zvládne vysávať ako koberce, tak napríklad čalúnenie. Má aj funkciu odstraňovače škvŕn, vďaka čomu dokážete kvalitne upratať po domácich miláčikoch alebo s ním vyčistíte vozidlá, karavany či člny.

Vysávač kombinuje výkonné sanie a zároveň účinnosť kartáčov a čistiaceho roztoku. Vďaka tomu je schopný intenzívne pôsobiť na nečistoty a škvrny. Prístroj má o niečo menšiu dĺžku prívodného kábla, ktorá je 6,5 m, čo by mohlo niekoho obmedzovať. Je schopný dosiahnuť podtlaku 230 mbar, s ktorým sa radí medzi výkonnejšie modely.

Vzhľadom k tomu, že sa vysávač špecializuje na odstraňovanie škvŕn, nájdete tu 8 cm širokú kefu na škvrny. Pohodlne s ním upracete tiež schody, lebo práve na nich obsahuje špeciálny nástavec. V balení nájdete ďalej špeciálny čistiaci prípravok na škvrny, s ktorým pripravíte čistiaci roztok.

Funkcia odstraňovače škvŕn, objemná nádoba na nečistoty, mnoho nástavcov
Menšej akčný rádius

Philips AquaTrio FC7088/01

Philips AquaTrio FC7088/01 recenzie a test

Vysávač na vodu Philips AquaTrio FC7088/01 je určený tým, ktorí nedajú dopustiť na tyčové vysávače. Zvláda okrem klasického vysávania na sucho aj na mokro tiež vytieranie. Práve možnosť vytierať je u tyčových vysávačov veľmi obľúbená. Vodný vysávač Philips je vhodný aj pre alergikov, pretože veľmi dobre zvláda odstraňovanie zvieracích chlpov.

Prístroj zvládne všetky bežné povrchy, na tvrdých podlahách je potom ako doma. Medzi určitú nevýhodu tohto prístroja, s ktorou by ste mali počítať pri kúpe, je trochu horšia schopnosť dostať sa ku krajom a do rohov miestnosti, ktoré je potrebné upratať dodatočne.

Prístroj disponuje veľmi dlhým napájacím káblom 8 m, ktorý vás v pohybe nebude obmedzovať. Systém filtrácie je na vodnej bázi, avšak v tyčovom prevedení počítajte s o niečo menšou nádobou na prach, ktorá má iba 0,8 l.

Funkcia vytieranie, odstraňovanie zvieracích chlpov, dlhý prívodný kábel
Horšie zvláda kraja a rohy

VAX 7151 Multifunction

VAX 7151 Multifunction recenzie a test

Multifunkčný vysávač VAX 7151 má multifunkčné využitie už vo svojom názve. Môžete ho využiť ako všestranný vysávač, tak rovnako ako čistič kobercov. Kapacita nádoby na nečistoty pri suchom vysávanie je 10 l. V prípade použitia sáčku je to 8 l, pričom rovnaká je tiež kapacita nádržky na špinavú vodu.

Z vyššie uvedeného je zrejmé, že vysávač zvláda ako suché, tak mokré vysávanie. Zaujme kvalitné prevedenie príslušenstva a všetky teleskopické prvky v kove. Bohaté je tiež príslušenstvo, ktoré zahŕňa napríklad nástavec na tvrdé podlahy, na čalúnenie, prachový nástavec, turbokefku a ďalšie.

Vysávač disponuje vodnou filtráciou, prípadne tiež HEPA filtrom. Pri použití sáčkov môžete využiť ako látkové, tak tie papierové. Poteší tiež dlhá prívodná šnúra a s tým súvisiace veľký akčný rádius, ktorý je rovných 13 m. Negatívom pre niekoho môže byť o niečo vyššia hlučnosť.

oká univerzálnosť, veľká kapacita na nečistoty, veľký akčný rádius
Vyššia hlučnosť

ZELMER ZVC 762 SP

ZELMER ZVC 762 SP recenzie a test

Vodný vysávač Zelmer ZVC 762 SP patrí medzi viacúčelové vysávače. Vie vysávať ako suché nečistoty, tak tekutiny. Umožní namokro vysávať koberce, čalúnenie a systém filtrácie kombinuje ako vodnú filtráciu, tak HEPA filter. Kladne hodnotíme teleskopické kovové rúrky.

Môžete si tiež zvoliť, či budete vysávať bez vrecka alebo so sáčkom. Sáčok však v balení výrobca dodáva iba jeden. Nástavce na tvrdé podlahy sú opatrené jemnými kefkami, ktoré zamedzujú možnosti poškriabanie kvalitných drevených podláh.

Akčný rádius vysávača je dobrých 9 m pri dĺžke napájacieho kábla 6 metrov. Ocenili by sme o niečo väčšiu kapacitu sáčkov alebo nádoby na prach, ktorá je menších 2,5 l. To platí najmä v kombinácii s tým, že vysávač disponuje pomerne vysokým výkonom s podtlakom 220 mbar. Vďaka tomu je schopný dobre zvládať zvieracie chlpy a všeobecne silne znečistené povrchy, dokonca napríklad aj bahno.

Bohaté príslušenstvo, sáčkový aj bezsáčkový, vysávanie tekutín
Menšia kapacita nádoby na nečistoty

ETA Neptun 2404

ETA Neptun 2404 recenzie a test

Vysávač s vodným filtrom ETA Neptun 2404 ponúka možnosť suchého i mokrého vysávania. Zaujme pomerne veľkým zásobníkom na 12 l znečistenej vody a nádoba na saponát pre mokré vysávanie má 3 l. Pri vysávaní namokro zvláda nielen dôkladne preprať koberce, ale aj čalúnenie. Má veľmi dobrý výkon, s podtlakom vysávanie 250 mbar sa radí medzi tie výkonnejšie modely.

Vysávač vie tiež vysávať tekutiny a zvláda šampónovanie. Ak využijete suché vysávanie, môžete použiť dvojstenný sáčok, ktorý má objem takisto úctyhodných 9 l. Oceňujeme kovové prevedenie sacích rúrok.

Podľa vyššie uvedeného je zrejmé, že vodný vysávač ETA je trochu väčší, má o niečo vyššiu hmotnosť, než by mohlo byť každému príjemné, a síce 14,5 kg. To však nepovažujeme za nevýhodu, pretože je to každému zrejmé už pri nákupe a pravdepodobne si tento vysávač zaobstará zákazník, ktorému takáto kapacita bude vyhovovať. Príkladom je priemyselné využitie, rovnako tak ako upratovanie kompletne celého veľkého domu.

Kapacitne zvládne aj priemyselné nasadenie, kovové sacie trubice, výborný výkon
Kratšej prívodný kábel

VAX Dual Power Pro Advance W85-PL-T-E

VAX Dual Power Pro Advance W85-PL-T-E recenzie a test

Vysávač s vodnou filtráciou VAX Dual Power Pro Advance W85-PL-T-E je v tyčovom prevedení a má 9 m dlhý prívodný kábel, vďaka čomu vás nebude nijako zásadne obmedzovať. Zvládne ako vysávanie, tak vytieranie, ktoré je šetrné k podlahe. Využíva totiž rotačnej kefy, ktorá čistí šetrne aj efektívne zároveň.

Vysávač sa veľmi dobre obsluhuje a okrem rotačných kefiek ponúka ďalšie bohaté príslušenstvo. Napriek tomu, že sa jedná o tyčový model, objem nádoby na prach je 4,5 l. To však robí tyčový vysávač o niečo robustnejší, nijako významne to však nebráni jednoduchosti obsluhy. Jeho hmotnosť je 10,5 kilogramov a podtlak má hodnotu 210 mbar, čo je na toto prevedenie veľmi dobrá hodnota.

Na tyčové prevedenie vás môže prekvapiť o niečo vyššia cena, však dostanete naozaj všestranný a výkonný prístroj. Už sme spomenuli veľmi dobrú manipuláciu, kde je potreba vyzdvihnúť tiež schopnosť vysávať okolia nábytku, kam sa niektoré iné tyčové vysávače majú problém dostať.

Rotačné kefy, veľký objem nádoby na nečistoty, vysávanie okolo nábytku
Vyššia cena

ETA Aqualio 1448

ETA Aqualio 1448 recenzie a test

Vysávač na mokré vysávanie ETA Aqualia 1448 využíva systému Vodné filtrácie v kombinácii s ďalšími filtrami a HEPA filtrom. Tento systém zaistí celkom päťstupňovou filtrácii vrátane karbónového filtra, ktorý má výrobca patentovaný ako unikátne riešenie. To je schopné zabezpečiť úplnú väčšinu nečistôt, takže je vhodný pre alergikov. Dokonca vie eliminovať baktérie v znečistenej vode UV svetlom.

Hlavnou jeho výsadou je tiež napájanie batériami. Vďaka tomu máte prakticky neobmedzený pohyb po miestnosti a neprekážajú vám žiadne káble. To sa na druhú stranu odráža na obmedzené dobe prevádzky, ktorá je 50 minút. Cez prevádzku na batérie, má vysávač veľmi slušný sací výkon, ktorý je dostatočný najmä na tvrdé podlahy.

Vysávač nevie vysávať tekutiny, čo vzhľadom k cene zamrzí. Na druhú stranu jeho najväčšou výhodou je tu predovšetkým bezšnúrové prevedenie, čo je potrebné si pred kúpou uvedomiť. Vysávač je s hmotnosťou 3,9 kg veľmi ľahký a zároveň má o niečo menšiu nádobu na nečistoty, ktorá je 0,47 l.

Prepracovaný systém filtrácie, skvelý pre alergikov, vďaka batériám neobmedzený pohyb
Horšie vysávanie kobercov

Ako vybrať vodný vysávač

Ak sa rozhodnete pre vodný vysávač, pravdepodobne vám ide predovšetkým o účinnú filtráciu výstupného vzduchu z vysávača. Vodná filtrácia v kombinácii s ďalšími filtrami je totiž dnes prakticky najúčinnejším systémom filtrácie vôbec. Vysávač s vodným filtrom väčšinou nevyberáme len s ohľadom na filtráciu vzduchu, ale je tu tiež celý rad ďalších dôvodov k ich nákupu.

Objem nádoby vodného vysávača

Pri vodných vysávačov sa môžeme stretnúť hneď s niekoľkými nádobami. Tá najdôležitejšia je nádoba na špinavú vodu, kde sa zachytávajú nečistoty. Pokiaľ je objem tejto nádoby príliš malý, môže sa stať, že budete príliš často behať nádobu vylievať. Dávajte si tiež pozor na to, ako je nádoba prístupná. Niektoré vysávače ju totiž môžu mať napevno a vylievanie je tak komplikovanejšie.

Vysávače, ktoré vedia mokré vysávanie, mávajú tiež nádobu na saponát. Tu je spravidla objem väčšinou dostatočný a nie je potreba sa ničoho obávať. Pokiaľ vysávač nefunguje iba ako bezvreckový, ale používa tiež sáčky, zamerajte sa aj na ich kapacitu.

Systém filtrácie

Už v úvode nášho výberu vodných vysávačov sme spomenuli, že sú veľmi dobré pre alergikov, filtrácie do vody je totiž veľmi účinná. Každopádne rada produktov je doplnená ešte o ďalšie filtre, ktoré zaistia maximálne vyčistenie výstupného vzduchu. Pomerne bežne býva v prístroji HEPA filter, niektoré vysávače ale majú ešte sofistikovanejšie systémy filtrácie pomocou ďalších prídavných filtrov, ktoré je dôležité nezabúdať pravidelne čistiť.

Vysávanie a sací výkon

Všetky vodné vysávače samozrejme zvládajú suché vysávanie. Vďaka tomu môžete vysávať nečistoty z tvrdých podláh a z kobercov, ktoré zostanú zachytené vo vodnej náplni. V tomto prípade si dajte pozor na sací výkon, ktorý je dôležitý najmä vtedy, ak treba potrebujete odstraňovať z kobercov zvieracie chlpy (niektoré vysávače sa na tieto druhy nečistôt priamo špecializujú). Sací výkon sa nechá jednoducho odvodiť od maximálneho podtlaku, ktorého je schopné zariadenie dosiahnuť a platí, že čím vyššej podtlak je, tým má vysávač väčšiu silu.

Mnoho vodných vysávačov vie tiež mokré vysávanie, čo využijete u kobercov alebo čalúnenia. Ak je to pre vás dôležité, tak na to pri výbere berte ohľad. Už v úvode sme totiž spomínali, že mnoho ľudí často zamieňa vodný vysávač a mokré vysávanie, pričom sa jedná o dve rozdielne veci. Vodný vysávač automaticky neznamená, že vie vysávať namokro. Vodný vysávač znamená, že má vodnú filtráciu. Ak hľadáte vysávač, ktorý vie mokré vysávanie, môžete voliť medzi modelmi, ktoré pridávajú do vody saponát, ale aj medzi modelmi, ktoré čistia iba vodou. Vysávač pri mokrom čistení koberec, prípadne čalúnenia, v podstate vyperie.

Klasický vs. tyčový vysávač

Mnoho používateľov sa drží klasickej koncepcie, teda prístroje, od ktorého vedie flexibilná hubica s kovovou alebo plastovou násadou. Na ňu potom možno meniť ľubovoľne nadstavce. Rad ľudí si však tiež obľúbila tyčové vysávače, ktoré ponúkajú aj praktickú možnosť vytieranie, u tých však väčšinou nehľadajte ďalšie nástavce či iné praktické adaptéry a príslušenstvo.

Preto si dobre rozmyslite, na aký účel budete vysávač s vodným filtrom používať. V prípade tyčových vysávačov existujú aj modely, ktoré zvládajú prevádzku na batérie. Nebudete tak zbytočne obmedzení prívodnou šnúrou a rutinné upratovanie sa tak stane hneď o niečo príjemnejším.

4.4/5 - (19 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.