Upratovanie,

Najlepšie robotické vysávače: s mopom ai. | Test, recenzie

Automatické spotrebiče už dávno nezahŕňajú len klasiku typu umývačiek a práčok. Robotický vysávač si s upratovaním poradia za vás a zvládne pritom vysať aj vytrieť. Oproti klasickému vysávaču bude mať aj ten najlepšie hodnotený robotický vysávač neistú pozíciu, na druhú stranu súčasné modely zvládnu vysávať psie chlpy, koberce a naplánovať upratovanie na dobu, kedy nie ste doma.

Hoci dominuje najpredávanejším robotickým vysávačom jedna značka, zmestili sa do nášho výberu aj ďalšie kvalitné a výkonné modely. Na základe hodnotenia a testov sme vybrali tie najlepšie robotické vysávače a pripravili ich recenzie, aby bol váš výber jednoduchšie. Mimo to poradíme, ako robot vysávač funguje a aký vybrať, či už do malého bytu alebo prístupné domácnosti.

Robotický mop alebo robotický vysávač?

Automatický vysávač zvládne ako suché, tak mokré upratovanie. Takéto modely sú označované ako hybridné a skrývajú sa pod označením robotický vysávač s mopom (s vytieraním). Samotný robotický mop môže mať podobu jednoduchého, ale aj sofistikovanejšieho prístroja.

V oboch prípadoch je navigácia a spôsob pohybu po miestnosti jedným z hlavných kritérií, ovplyvňujúce celkový výsledok, predovšetkým u väčšieho a členitého bytu. Pri lacných modeloch je problém, že postrádajú senzory a namiesto nich používajú nárazníky, ktoré nemusia byť praktické, ak máte v miestnosti krehký nábytok alebo veci, typicky vázy.

Systematický pohyb je tiež dôležitý, predovšetkým u väčšie plochy, na zaistenie kompletného upratovania a efektívneho využitia času. S tým súvisí aj schopnosť nadviazať na nedokončený upratovanie, ak sa v priebehu musel ísť dobiť.

Najlepšie robotické vysávače – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších robotických vysávačov z testov a hodnotenia pre rok 2021. Zo základných parametrov nepodceňujte výšku vysávača, aby sa vám robot nezasekávala pod nábytkom. Výbava a funkcie ako rotačná kefa, UV lampa, senzor pre detekciu nečistôt alebo zamedzenie pádu zo schodov sú tiež medzi rozhodujúcimi faktormi. Hlbšie informácie sú rozpísané pri jednotlivých recenzií.TIP:

Porovnanie parametrov

 Xiaomi Roborock S6iRobot Roomba 980Neato Botvac D5 ConnectedXiaomi Mi Robot Vacuum EUCleanMate QQ6SConcept VR-3000iRobot Roomba 616Tesla RoboStar T30iRobot Braava 390iRobot Braava jet 240
Výška9,65 cm9,2 cm10 cm9,6 cm8 cm7,5 cm9,2 cm7,5 cm7,9 cm10 cm
Oddeľovač oblastíSenzoryVirtuálna stenaMagnetická páskaMagnetická páskaSonická múrMagnetická páskaNieNieNavigačné kockyVirtuálna stena
Výdrž robota150 minút120 minút120 minút150 minút80 minút150 minút180 minút110 minút180 minút-
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 robotických vysávačov

Xiaomi Roborock S6

Xiaomi Roborock S6 recenzie a test

Robotický vysávač Xiaomi Roborock S6 je veľmi pokročilým modelom, ktorý využíva najnovších technológií pre dosiahnutie najlepších výsledkov a podľa užívateľských recenzií mu to ide veľmi dobre. O základné spracovanie dát sa stará trojica hlavných senzorov, ktoré pracujú podobne ako ľudská myseľ. Tie dopĺňa ďalších 14 senzorov, ktoré zaisťujú navigáciu v priestore. Týmito senzory si zvládne sám vytvoriť mapu miestností a naplánovať si trasu upratovanie.

Je vysoký iba 9,65 centimetrov, takže sa dokáže zmestiť aj pod nábytok a upratať tam, kde by ste to mali s konvenčným vysávačom veľmi ťažké. Keďže sa jedná o robotický vysávač 2v1, dokáže vám povysávať koberce aj vytrieť tvrdé podlahy. Nádoba na nečistoty má objem 0,48 l a zásobník na vodu pre mopování má objem 100 ml. Alergikov poteší prítomnosť HEPA filtru a prekvapí aj jeho veľmi tichý chod, ktorý sa pohybuje iba okolo 50 dB.

Oproti svojmu predchodcovi je tak nielen tichšie, ale vďaka vylepšenému mapovacímu algoritmu SLAM pri upratovaní tiež rýchlejší až o 20%. Vďaka veľkej batérii s kapacitou 5200 mAh dokáže pracovať 2,5 hodiny a za túto dobu si poradí až s 250 m2. Ovláda sa prevažne pomocou smartphonu, cez ktorý ho môžete poslať na upratovanie konkrétnych miestností. Môže byť ovládaný hlasom, zvládne upratovanie plánovať a pre technologických nadšencov ponúkne veľmi veľa ďalších vychytávok, ktoré však nie sú moc dobre popísané v návode na obsluhu, čo možno považovať za jeho jedinú nevýhodu.

Výborný pomer cena/výkon, vysávanie aj vytieranie, veľmi pokročilá navigácia, nízka hlučnosť
Slabší návod na obsluhu

iRobot Roomba 980

iRobot Roomba 980 recenzie a test

Roomba 980 býva označovaný ako v súčasnosti najlepší robotický vysávač, ktorý si môžete kúpiť. Pomocou aplikácie v mobile alebo tablete ho možno ovládať na diaľku vďaka wi-fi pripojenie, takže aj keď ho zabudnete prednastaviť pre pravidelné upratovanie, nie je problém chybu napraviť.

Zaujímavosťou vysávača je navigačný systém iAdapt 2.0, čo je vylepšený, inak kvalitný systém navigácie. S jeho pomocou rozpozná nábytok, prekážky aj vstup do inej miestnosti. Súčasne si vytvára mapu miestnosti a vysaje tak skutočne celý priestor. Ten mu môžete obmedziť pomocou virtuálnej steny (vo výbave má 2 kusy). Tá funguje buď ako múr ohraničujúci priestor, alebo ako vymedzovač priestoru (napríklad okolo zvieracieho kŕmenia).

Pokiaľ máte doma koberce, oceníte systém Carpet Boost. Ten funguje tak, že akonáhle robot detekuje prítomnosť koberce, zvýši až desiatich násobne sací výkon. Ďalšou vychytávkou je režim SPOT pre lokálne upratovanie s priemerom 1 metra. Poslúži tak ako automatický zmeták na konkrétne nečistoty.

Vysať na jedno nabitie zvládne skutočne veľkú plochu, až 185 m2. Navyše nemusíte strážiť aktuálne kapacitu, pretože sa dokáže v priebehu vysávania dôjsť automaticky dobiť a potom znovu pokračovať v upratovaní. Nielen preto vychádza ako najlepšie hodnotený robotický vysávač v rôznych recenziách.

Vylepšená navigácia, pokrytie plochy, dobíjanie počas upratovania
Vyššia cena

Neato Robotics Botvac D5 Connected

Neato Botvac D5 Connected recenzie a test

Wi-Fi robotický vysávač NEAT Botvac D5 má svoju špeciálnu vlastnosť rovno v názve. S pokročilou aplikácií je možné robota ovládať nielen pre priame príkazy, ale aj nastaviť upratovanie, prijímať oznámenia (upratovanie, batérie, nádoba) alebo prechádzať štatistiky.

Pre navigáciu a detekciu objektov používa laserovú technológiu a mapovanie miestnosti. Laser je výhodnejšie za tmy alebo v temnom prostredí, kedy je schopný lepšie detekcia. Spolu s chytrou konštrukciou v tvare D, dokáže veľmi starostlivo vysávať v rohoch a pri stenách, čo je jeho veľká výhoda oproti konkurenčným modelom. Na miesto virtuálnej steny je tu magnetická páska, ktorú môžete ohraničiť miesta, ktorá nemá vysávať.

Neat sa označuje ako najvýkonnejší a najlepšie vysávač na vlasy a chlpy. Dosahuje toho vysokým výkonom sania a tiež kvalitnými kefami. Trúfne si dokonca aj na koberce s vlasom s dĺžkou 2,5 cm, čo je rozhodne nezvyčajné u robotických vysávačov.

Konštrukcia v tvare D, WiFi ovládanie, navigácia v tme
Páska miesto virtuálnej steny

Xiaomi Mi Robot Vacuum EU

Xiaomi Mi Robot Vacuum EU recenzie a test

Robotický vysávač Xiaomi Mi Robot Vacuum je šikovný vysávač, ktorý si poradí ako s tvrdými podlahami, tak s kobercami. Disponuje výkonným 55W elektromotorom, ktorý má sací tlak až 1800pA. Veľmi inovatívne je možnosť robotický vysávač ovládať skrz aplikácii cez smartphone a to pomocou WiFi. Aplikácia sa volá Mi Home a je dostupná ako na Android, tak i na iOS.

Xiaomi Mi Robot Vacuum disponuje dvanástimi rôznymi senzormi, z ktorej najzaujímavejšie je laserový LDS senzor, ktorý sa nachádza v korunke na vrchu zariadenia. Tento senzor sa otáča o 360° a svoje okolie nascenuje 1800x za sekundu. Veľmi dobre tak detekuje schody, múry a ďalšie prekážky. Za zmienku stojí tiež technológia SLAM algoritmu, ktorá dopredu spočíta optimálnu trasu.

Robotický vysávač Xiaomi má veľmi slušnú kapacitu batérie, ktorá činí 5200mAh. Vďaka nej dokáže pracovať až 150 minút a za túto dobu dokáže vysať priestor o veľkosti až 250 m2. Obsahuje HEPA filter, špeciálne čistiaca kefka a váži 3,8 Kg. Ako oddeľovač oblastné sa u tohto modelu používa magnetická páska.

Ovládanie cez mobilnú aplikáciu, 12 senzorov, algoritmus SLAM, výdrž 150 minút
Nie je vhodný na koberce s dlhým vlasom

CleanMate QQ6S

CleanMate QQ6S recenzie a test

Zástupcom lacných robotických vysávačov je model CleanMate QQ6S. Oproti predchádzajúcim modelom, ktoré sú z vyššej cenovej kategórie, má logicky horšie parametre, ale nájdu sa aj jeho svetlé stránky. Napríklad filtrácie, ktorá je skutočne dômyselná a starostlivá. Robot je vybavený nielen HEPA filtrom, ale aj špeciálne lampou s UV žiarením na dezinfekciu podlahy a odstránenie alergénov, baktérií a vírusov.

K vymedzenie priestoru môžete využiť sonickú múr, ktorá vysiela lúč, ktorý robot zachytí. Ide opäť o jednu z foriem múrov pre vymedzenie pracovného priestoru. Z hľadiska pohybu a mobility je zaujímavá aj jeho výška (8 cm), ktorá zaistí, že sa bez problémov dostane pod nábytok.

Ako už bolo spomenuté, robotický vysávač v tejto cenovej kategórii bude mať aj horšie parametre. Prejsť cez prah zvládne iba u tých nižších do 1 cm, tiež s výdržou batérie do 80 minút nie je vhodný do veľkých domácností. Ako u lepších modelov je možné aj tento vysávač nastaviť pre upratovanie, keď nie ste doma. Okrem plánovača upratovania nechýba ani detekcia nečistôt, dva bočné kefky alebo automatické nabíjanie.

Cena / výkon, lampa s UV žiarením, výška
Vyššia hlučnosť (65 dB), NiMH batéria

Concept VR-3000

Concept VR-3000 recenzie a test

Robotický vysávač Concept VR-3000 je ďalším moderným zariadením, ktoré nielenže spoľahlivo povysáva podlahové plochy všetkého razenia, ale je tiež ovládaný jednoducho pomocou mobilnej aplikácie. Vďaka jeho prevedenie 2v1 zvláda ako vysávať, tak i vytierať. Osadený je výkonným BLDC elektromotorom, ktorý má silu 1800 Pa a bez všetkého tak zvládne vysať aj koberce s dlhším vlasom.

Čistoty upratovania dosiahne pomocou trojstupňovej filtrácie, v ktorej nechýba ani HEPA filter. Prevádzková doba na jedno nabitie je 150 minút, počas ktorej zvládne upratať aj veľké priestory. Konkrétnu hodnotu plochy však výrobca neuvádza, čo je trochu škoda. K dispozícii je 5 režimov upratovania, ktoré obsahujú napríklad program Auto Smart, alebo TURBO režim. Zásobník na prach má pomerne vyšší objem 0,6 l a okrem ovládania smartphonom ho možno ovládať aj diaľkovým ovládačom.

Vybavený je pokročilou technológiou mapovania prostredí, kde dominuje gyroskop. Hlučnosť po čas upratovania je výrobcom uvádzaných 55 dB, takže je pri práci i pomerne tichý. Samozrejmosťou sú funkcie automatického dobíjania, elektronicky riadené dávkovanie vody počas mopovania, funkcia proti nárazu alebo pádu zo schodov či magnetický pásik, ktorý slúži ako virtuálna stena. Okrem spomínaných možností ovládania vie pracovať aj s domácimi asistentmi Alexa a Google Home.

2v1, kvalitné upratovanie, tichý chod, ovládanie cez mobilnú aplikáciu a domáce asistenty
Nedohledatelná veľkosť pokrytie plochy

iRobot Roomba 616

iRobot Roomba 616 recenzie a test

Roomba 616 patrí k lacnejším robotickým vysávačom značky iRobot a je vhodný do malých bytov alebo domácností, typicky do 60-90 m2. V porovnaní s drahšími modelmi dochádza ku kompromisu vo funkciách, výbave aj parametroch. Hneď prvý funkciou, ktorú postráda je načasovanie upratovania, vo výbave potom virtuálna stena, ktorú však možno dokúpiť.

Robot disponuje vlastnosťami ako navigácia iAdapt, senzory proti pádu zo schodov alebo schopnosť upratovania pozdĺž stien. Rovnako tak po dokončení upratovania sám vyhľadá nabíjaciu stanicu, aby sa dobil. S menšou plochou k upratovaniu korešponduje aj menší objem zásobníka na prach (0,4 litra) alebo batérie XLife s nižšou kapacitou.

Šetrnosť k nábytku tu zaisťujú nárazníky so spomaleným dotykom. Robot však rozozná prikrývky alebo záclony, ktoré sa javia ako prekážky, aj keď nie sú.

Kvalita od iRobot pre menšie domácnosti
Len základné funkcie a výbava

Tesla RoboStar T30

Tesla RoboStar T30 recenzie a test

Robotický vysávač 2v1 Tesla RoboStar T30 je nenahraditeľným pomocníkom v každej modernej domácnosti. Nečistoty vysaje a zároveň podlahu vytrie. Ako ďalšia možnosť použitia je stieranie suchou handrou, pre rutinné udržiavanie čistoty. Elektromotor má výkon 20 W a jeho prevádzka je veľmi tichý, dosahuje úroveň akustického hluku len 65 dB.

Batéria má kapacitu 2600 mAh a v prevádzke udrží hybridný vysávač až po dobu 110 minút. Nabíjanie potom prebieha automaticky v nabíjacej stanici. Kapacita zásobníka na nečistoty je 300 ml a zásobník na vodu pre mokré vytieranie má objem 250 ml. Robotický vysávač má jednoduché dotykové ovládanie a asistuje mu taktiež infračervené diaľkové ovládanie s LED displejom.

Hybridné robotický vysávač Tesla RoboStar T30 vyniká aj svojou veľmi nízkou výškou, ktorá je len 75mm – ľahko sa teda dostane pod väčšinu nábytku. O jeho priestorovú orientáciu sa stará 10 infračervených senzorov proti nárazu a 3 infračervené senzory proti pádu zo schodov. Má aj zabudovaný HEPA filter a súčasťou balenia sú náhradné čistiace kefy, alebo mopovací tkanina z mikrovlákna.

Robotický vysávač a mop v jednom, výška iba 75 mm, 13 senzorov
Upratovanie podľa časovača nezačne vždy úplne presne

iRobot Braava 390 Turbo

iRobot Braava 390 recenzie a test

Braava 390 je predovšetkým robotickým mopom a kombinuje režimy zametanie a mopovania. Z toho vyplýva špecializácia na tvrdé podlahy, predovšetkým ich vytieranie, ktoré vykonáva v krátkych dráhach. Údaje v pokrytie plochy sa líšia, však plná nádržka pre mokré vytieranie zvládne upratovanie 30 m2, zamiesť zvládne 90 m2. Celkovo ide o kompaktného robota (váži len 1,8 kg), ktorý nájde uplatnenie v menších priestoroch.

Ako bolo spomenuté, nejedná sa o vysávač, ale o mop, takže tu nenájdete žiadny rotačná kefa a podobné veci. Suchý upratovanie je riešený pomocou bielej utierky, na ktoré priľne prach, chlpy a iné nečistoty. Modrá utierka je na vytieranie a po upratovaní ju musíte vyprať v ruke. Výhodou je aj veľmi tichý chod, pretože nedisponuje podtlakovým saním.

K pohybu po miestnosti využíva ako štandardný navigačný systém iAdapt použitý aj v ďalších modeloch od iRobot, tak navigačné kocky. Tých je 7 a odporúča sa umiestniť je zhruba 7 metrov od seba na prenos signálu s dostatočným pokrytím.

Veľmi tichý, zametanie a mopovanie
Pokrytie plochy by mohlo byť väčšia

iRobot Braava jet 240

iRobot Braava jet 240 recenzie a test

Ďalšie robotický mop, ktorý váži ešte menej ako model 390, a to iba 1,2 kg. Kompaktnosť je na druhú stranu vykúpená nižším pokrytím plochy (20 až 25 m2). Zaujímavé sú 3 režimy upratovania. Mokré upratovanie robí v tvare písmena V, vlhký upratovanie lineárne a suché upratovanie je klasický zametač.

Vlhčenie tu prebieha pomocou rozprašovača, čo nemusí byť tak kvalitné. Čistiace podložky možno riešiť dvoma spôsobmi. Buď využijete jednorazové, ktoré po upratovaní vyhodíte do koša, alebo možno využiť podložku, ktorú vždy vyperiete pre ďalšie upratovanie.

Mop má senzory proti pádu z vyvýšených miest aj režim virtuálnej steny na ohraničenie priestoru. S pomocou mobilnej aplikácie je možné mop ovládať, nielen pokyny k upratovaniu, ale aj nastavenie dávkovania vody alebo spustenie jednotlivých čistiacich režimov.

Kompaktný robotický mop, 3 režimy upratovania, mobilné aplikácie
Malé pokrytie plochy, spotrebný materiál

Ako vybrať robotický vysávač

Robotické vysávače bohužiaľ úplne nenahradí bežné manuálne vysávanie napríklad tyčovým vysávačom. Napriek tomu sú schopnými pomocníkmi do domácnosti a postarajú sa o rutinné upratovanie. Podľa čoho vybrať robotický vysávač a na čo si dať pozor?

Povrch a filtrácia

Modely z vyššej cenovej kategórie si poradí ako s tvrdou podlahou, tak i kobercom. Na koberca je potrebné si dať väčší pozor, pretože sa líši model od modelu, ako dlhý vlas koberca dokáže zvládnuť. Lepšie je prístroj nepreceňovať a voliť jeho použitie predovšetkým na tvrdé podlahy, typicky dlažba, lino alebo plávajúca podlaha. Tam nájde svoje využitie aj robotický mop alebo vysávač s vytieraním, ktorý zvládne suché aj mokré upratovanie. Myslite aj na výšku prahu, väčšina zvládne okolo 1 cm, časť až 2 cm prahy.

S povrchom súvisí aj filtrácie. Stretnete sa tak s modelmi s, tak bez HEPA filtru (vhodný pre alergikov). Niektoré robotické vysávače sú doplnené o UV lampu, ktorá pomáha eliminovať baktérie a vírusy na podlahe.

Výdrž a výkon

Robotické vysávače používajú ako zdroj energie batériu, typicky niklovou alebo lítiovú, prípadne nejakú ich derivácii. Výdrž sa pohybuje okolo 100 až 180 minút a súčasne s tým disponujú funkciou automatického dobitie v priebehu vysávania a následného pokračovania. Túto vlastnosť je potrebné si pri výbere ustrážiť, ale väčšina lepších modelov ju má.

Výkon robota nie je porovnateľný s bežným vysávačom, ale to zrejme čaká málokto. Plno modelov má funkciu detekcie nečistôt, kedy sa venuje výrazne znečisteným oblastiam dôkladnejšie. Výkonnosť zvyšujú aj špeciálne kobercové kefy alebo módy s dočasným zvýšením sacieho výkonu na obtiažnych povrchoch ako sú koberce.

Navigácia a orientácia

K orientácii využíva robotický vysávač rôzne metódy ako kamery, ultrazvukové senzory, lasery alebo mechanické (nárazové) senzory. Spôsob orientácie a navigácie respektíve priebeh upratovania bude v rôznych cenových kategóriách odlišný. Lacné robotické vysávače majú bežne mechanické senzory, ktoré si s náročným priestorom tak dobre neporadí. Medzi najlepšie možno radiť laserové senzory, ktoré sa orientujú aj v tme a zvyšujú tak všeobecnú flexibilitu upratovania.

Robotovi možné prispôsobiť, respektíve vymedziť priestor k upratovaniu pomocou zábran. Je ním napríklad virtuálna stena, ktorá môže pomocou infračerveného lúča miestnosť rozdeliť, ale aj (u niektorých modelov) vymedziť priemer oblasti, čo sa hodí napríklad okolo kŕmenie pre zvieratá. Ďalšou alternatívou sú rôzne kocky a majáky, ktoré obmedzujú / prenáša signál. Jednoduchšie metóda je magnetická páska, ktorú nalepíte na podlahu.

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.