Upratovanie,

Najlepšie pracie prostriedky: prášky, gély a kapsule | Recenzie, test

Pracie prášky sú neoddeliteľnou súčasťou všetkých domácností. Pri praní bielych látok túžime po tom, aby zostali jasne biele, pri farebných naopak po zachovanie farby. To všetko a oveľa viac sľubujú mnohé moderné pracie prostriedky. Reklamy na pracie prášky sa na nás valia zo všetkých strán, ale ako naozaj vybrať ten pravý?

Prací prášok na bielu bielizeň sa hodí pre pranie na 40 a viac stupňov a používa sa výhradne pre svetlé látky. Ďalej sú k dispozícii pracie prostriedky na farebnú bielizeň, ktoré podporujú zachovanie farby. Prostriedky na čiernu bielizeň sa naopak hodí pre zachovanie čierne a nezanechávajú na bielizni svetlé šmuhy. Detské prášky na pranie sú šetrné k detskej pokožke a nevyvolávajú alergické reakcie, ten istý efekt má prací prášok pre alergikov.

K dostaniu sú prášky na pranie, ktoré je nutné kombinovať s avivážou, multifunkčné pracie gély alebo kapsule na pranie, ktoré majú výhodu v jednoduchom a ľahkom použití. Pri veľmi zašpinenej bielizne je možné pranie v prášku kombinovať s odmočením, predpierkou alebo odstraňovačom škvŕn. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie prášky a prípravky na pranie a ich recenzie.

Najlepšie pracie prášky a gély – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších pracích práškov a gélov z testov a hodnotení pre rok 2024.

VzhľadModelTypObjem baleniaTyp bielizne 
ARIEL Touch of Lenor Fresh All in 1 recenzie a testARIEL Touch of Lenor Fresh All in 1Pracie kapsule56 kapsúlFarebné
Lanza Color Fresh & Clean recenzie a testLanza Color Fresh & CleanPrací prášok6,3 kgFarebné
Jelen mýdlový prací prášok recenzie a testJelen mýdlový prací prášokEkologický prací prášok3 kgBiele i farebné
Lovela Color recenzie a testLovela ColorGel na pranie4,7 lFarebné
Persil Sensitive gel recenzie a testPersil Sensitive gelGel na pranie5 lBiele i farebné
Waschkönig Universal recenzie a testWaschkönig UniversalPrací prášok7,5 kgBiele i farebné
Chicco Detský prací prostriedok recenzie a testChicco Detský prací prostriedokGel na pranie1,5 lBiele i farebné
Lovela Biela recenzie a testLovela BielaPrací prášok5 kgBiele
Lenor Spring Awakening recenzie a testLenor Spring AwakeningPracie kapsule47 kapsúlBiele
Woolite Extra Color Protection recenzie a testWoolite Extra Color ProtectionTekutý prací prášok4,5 lFarebné

Zobraziť celú ponuku

Recenzie 10 pracích práškov

ARIEL Touch of Lenor Fresh All in 1

Pracie kapsule ARIEL Touch of Lenor Fresh All in 1 nielen perú, ale zároveň odstraňujú škvrny a bielizeň rozjasňujú. Kapsule udržujú oddelené jednotlivé zložky do tej doby, než sa namočí do vody. Majú príjemnú sviežu vôňu a vďaka balenie v kapsuli sa ľahko dávkujú. Sú vhodné už pre pranie pri 30 °C a každá oddelená zložka v inovatívnom obale má na starosti svoju úlohu pre vždy perfektné výsledky. Nespornou výhodou je ich skladnosť, vďaka ktorej sa dobre preváži, takže sa hodí aj na cestovanie.

Lanza Color Fresh & Clean

Prášok na pranie Lanza Color Fresh & Clean je ideálny pre pranie farebnej bielizne a má veľmi dobrý pomer ceny a kvality. Bielizeň zanecháva sviežu a podporuje zachovanie žiarivých farieb látky. Je vhodný pre pranie bielizne už pri teplote 30 °C, aj pri nízkej teplote sa teda dobre rozpúšťa. Zanecháva bielizeň čistú a sviežú vďaka príjemnej vôni, ktorú prášok má. Účinne odstraňuje škvrny a vďaka zloženiu prášku vydrží oblečenie dlhú dobu ako nové. Prací prášok značky Lanza oblečenia nepoškodzuje a podporuje jeho životnosť.

Jelen mýdlový prací prášok

Ekologický prací prášok Jelen je založený na mydlovom základe a hodí sa pre pranie bieleho i farebného prádla. Tento prášok na pranie obsahuje iba ekologické a v prírode ľahko odbúrateľné látky, preto je šetrný k prírode, životnému prostrediu i ľudskej pokožke. Jeleň je vhodný prací prostriedok aj pre osoby s citlivou pleťou, obsahuje bieliaci činidlá na báze kyslíka a prírodnou parfumáciu. Vďaka tomu odstráni škvrny, bielej látky vybieli a pri farebných predĺži ich životnosť. Látku zanecháva sviežu, nadýchanú, príjemnou na dotyk a s príjemnou vôňou.

Lovela Color

Gél na pranie Lovela Color sa hodí pre pranie farebnej bielizne pri teplotách od 30 °C do 90 °C. Zloženie bolo navrhnuté tak, aby vyhovovalo a nedráždilo osoby s citlivou pokožkou a deti. Prací gél má príjemnú neutrálnu vôňu, dobre sa pri pracom procese a žmýkanie vyplachuje. Odstráni škvrny, bielizeň vyperie a zanechá svieži a voňavú. Hoci neobsahuje žiadne enzýmy, umelé farbivá ani optické zjasňovače, výsledok je vždy perfektný, čo potvrdzujú aj spotrebiteľské recenzie. Látku neničí a farby chráni, okrem toho je tento prací gél Lovela vhodný aj pre deti hneď po narodení.

Persil Sensitive gel

Prací gél Persil Sensitive gel je šetrný k ľudskej pokožke a je vhodný pre alergikov. Má príjemnú vôňou prírodného mydla a mandľového mlieka. Neobsahuje žiadne farbivá a voči pranému prádlu je šetrný. Predlžuje jeho životnosť a podporuje zachovanie farby alebo belosti. Tento prací gél je možné používať samostatne, alebo v kombinácii s avivážou, ktorá ešte viac podporí nadýchanosť a sviežosť vypraného prádla. Podľa ohlasov však občas horšie odstraňuje niektoré odolné škvrny, v takom prípade je potrebné pridať odstraňovač škvŕn. Persil Sensitive gél je vhodný pre pranie bielizne aj pre malé deti, čo rodičia určite ocenia.

Waschkönig Universal

Prací prášok Waschkönig je univerzálny prostriedok na biele i farebné prádlo a je vhodný pre pranie pri teplotách od 30 °C do 95 °C. Balenie s veľkosťou 7,5 kg vystačí až na 92 vyprania, skvele sa hodí pre všetky druhy prádla, podporuje zachovanie farieb a stará sa o štruktúru vlákien látky. Vo vode sa dobre rozpúšťa a nezanecháva na bielizni biele šmuhy ani nerozpustené časti prášku. V zložení je odstraňovač škvŕn a látky na odstránenie vodného kameňa. Vďaka tomu nie je nutné používať odstraňovač vodného kameňa ani čistič škvŕn zvlášť. Tento prací prášok neobsahuje fosfáty a zeolity, je tým teda docielené nízkeho rizika vzniku alergickej reakcie.

Chicco Detský prací prostriedok

Prací gél pre bábätká Chicco je šetrný k pokožke, bol dermatologicky testovaný na citlivú pokožku a je hypoalergénny. Hodí sa tak pre pranie detskej bielizne ihneď od narodenia. Odstraňuje nepríjemné pachy aj škvrny, oblečenie udrží čisté a jemne voňajúce. Súčasťou zloženie je aloe vera, ktoré odstránenie zápachu a škvŕn podporuje. Tento prací gél je vhodný ako pre pranie v práčke, tak na ručné pranie. Hodí sa pre pranie pri nízkych aj vysokých teplotách, a to už od 30 °C. Predáva sa v balení s objemom 1,5 litra, čo stačí až na 27 praní.

Lovela Biela

Detský prací prášok Lovela Biela má špeciálne navrhnuté hypoalergénne zloženie pre citlivú a detskú pokožku, preto je často používaný aj ako prací prášok pre novorodencov. Hodí sa ako pre pranie bielizne pre bábätká, tak i pre osoby, ktoré trpia alergiami a podráždením pokožky. Tento prací prášok pre bábätká odstraňuje škvrny a nečistoty už pri teplotách od 30 °C. Neobsahuje žiadne enzýmy, umelé farbivá, optické zjasňovače ani iné alergénne látky. Je jemne parfumovaný, má neutrálnu vôňu a dobre sa z bielizne vyplachuje počas procesu žmýkania. Je vhodný najmä pre pranie bielej bielizne, ktoré zanecháva svieže, jasne biele a zabraňuje jeho zaprané. Podľa recenzií je medzi rodičmi tento detský prášok na pranie veľmi obľúbený.

Lenor Spring Awakening

Gélové kapsule na pranie Lenor Spring Awakening majú vôňu jarných kvetov, prírodných tónov pačule a bieleho cédru. Majú ALL in 1 zloženie, vďaka tomu nie je potrebné pridávať žiadne ďalšie prímesi ako je odstraňovač škvŕn alebo aviváž. Kapsule sú navrhnuté tak, aby prali dôkladne a dokonale, bielizeň zanechávajú čistú, jasnú a žiarivú. Chráni farbu bielizne, zabraňujú jeho zašednutie a majú technológiu vône aktivované pohybom. Vďaka tomu sľubujú a zaisťujú sviežu vôňu aj dlho po vypraní.

Woolite Extra Color Protection

Gél na pranie Woolite Extra Color Protection má špeciálne zloženie, ktoré oživuje farby a chráni pred vzájomným sfarbení, vyblednutím farieb alebo pred poškodením tvaru oblečenie. Neobsahuje bielidlá ani fosfáty, ktoré často spôsobujú alergické reakcie a podráždenie pokožky. Pred vyblednutím farieb chráni vďaka obsahu zložky Color Fixator a pred sfarbením inou farbou vďaka obsahu zložky, ktorá neutralizuje uvoľnené farbivo z iných kusov oblečenia. Je vhodný pre pranie farebnej bielizne pri nízkych teplotách od 30 °C a pri praní je možné ho dávkovať do priehradky alebo rovno do bubna práčky. Nie je potrebné ho dopĺňať o ďalšie látky ako je napríklad aviváž.

Najpredávanejšie pracie prášky

Najpredávanejšie pracie prášky na trhu sú tie od značiek: Jelen, Lanza, Ariel, Persil, Waschkönig.

Ako vybrať prací prostriedok

Pracie prostriedky sú nepostrádateľnou súčasťou našich životov. Používame ich aj niekoľkokrát týždenne, a preto je správna voľba pracieho prášku veľmi dôležitá. Dvojnásobne to platí, ak máte doma malé dieťa, alebo napríklad niekoho s veľmi citlivou pokožkou. Vyberať možno podľa mnohých kritérií, ktoré zohľadňujeme a uvádzame nižšie.

Typ pracieho prostriedku

Sypký prací prášok sa hodí k odstráneniu odolných škvŕn, ako sú napríklad škvrny od jedla, nápojov, trávy, farieb a ďalšieho. Nevýhodou tejto formy prostriedkov na pranie je fakt, že pri nižších teplotách sa môžu horšie rozpúšťať a zanechajú tak na bielizni nerozpustenej kúsky alebo nevzhľadné biele škvrny. Naopak ich výhodou je nízka obstarávacia cena. Sypké pracie prášky sú pravdepodobne najlacnejšou a najvýhodnejšiou variantou.

Gélové kapsule sú najpohodlnejšie a zároveň zvyčajne najdrahšie varianta. Ide o malé kapsule, ktoré sa ľahko dávkujú, dobre sa rozpúšťa vo vode a nenechávajú na oblečenie žiadne šmuhy. Tekutý prací prostriedok v nich obsiahnutý je zvyčajne koncentrovaný, preto ho stačí tak malé množstvo. Výhoda je, že sú skladné a ľahko sa preváža, vďaka tomu sa hodí aj na cesty. Mnoho kapsúl sa vyrába vo variante Allin1, takže v sebe už obsahujú odstraňovač škvŕn a aviváž.

Tekutý prací prášok alebo gél je univerzálny, hodí sa na väčšinu látok a k zohnaniu je vo variante pre pranie bieleho, čierneho aj farebného oblečenia. Spravidla neobsahuje bielidlá, takže nehrozí strata farieb látky. Veľká výhoda je ľahká rozpustnosť vo vode a fakt, že po sebe tekutý gél nezanecháva šmuhy na oblečení. Nevýhodou je nižšia účinnosť pri praní veľmi odolných škvŕn, na veľmi špinavé prádlo sa tak viac hodí klasický sypký prášok na pranie.

Farba a druh oblečenia

Vhodný prášok na pranie je potrebné vybrať aj s ohľadom na farbu látky. Najčastejšie používaný je prací prášok na farebnú bielizeň, ktorý je univerzálny, a je možné ho použiť aj na látky bielej alebo čiernej farby. Prášok na farebnú bielizeň má také zloženie, ktoré zabraňuje zaobchádzanie farieb a ich miešanie pri praní a uvoľňovanie v bubne práčky. Prášok na biele prádlo väčšinou obsahuje bielidlá, aby podporoval zachovanie žiarivo bielej farby a nedochádzalo k jej zašednutiu. Naopak prací prášok na čierne oblečenie má také zloženie, aby nedošlo k zašednutiu bielizne. Spravidla neobsahuje bielidlá, ktorá by čiernu látku poškodzovala.

Ďalej existujú prášky na jemné tkaniny, ktoré sa hodia na funkčný materiál, vlnu, pletené svetre alebo hodvábu. Tieto materiály je nutné prať šetrne na veľmi nízku teplotu, aby nedošlo k ich poškodeniu.

Špeciálne pracie prostriedky

Takým môže byť prášok s dezinfekciou, ktorý obsahuje dezinfekčné zložky. Je vhodný pre pranie vreckoviek, spodnej bielizne alebo napríklad bielizne posteľných. Ďalším špeciálnym druhom je prášok pre citlivú pokožku, ktorý by nemal obsahovať bielidlá a fosfáty. Je navrhnutý tak, aby nedochádzalo k alergickým reakciám, a hodí sa tak aj pre najmenšie bábätká.

Ekologický prací prášok obsahuje zložky šetrné k prírode. Zloženie tohto prášku je navrhnuté tak, aby boli jednotlivé látky rozložiteľné v prírode a nedochádzalo k zanechávanie stôp v okolí a negatívnemu dopadu na životné prostredie. Časť ľudí, ktorí chcú prať v ekologickom prostriedku, si vyrába domáci prací prášok, v ktorom hrá spravidla hlavnú úlohu prací sóda. Tá sa využíva aj na výrobu domáceho pracieho gélu. Samotná pracie sóda sa hodí aj na zmäkčenie vody, alebo k namočeniu špinavé, mastné a zapáchajúce bielizne pred samotným praním.

Nevyhnutné je v problematike pracích prostriedkov spomenúť tiež aviváž, ktorá sama o sebe nie je pracím prostriedkom, ale pridáva sa k prášku na pranie. Pomáha zmäkčovať bielizeň a oživovať farby. Pri použití aviváže sa bielizeň lepšie žehlí, viac vonia a na výber máte z viac rôznych vôní. Nevýhodou aviváže je, že je nevhodná pre osoby s citlivou pokožkou. Mnoho ľudí je na aviváž alergických, môže spôsobovať svrbenie a začervenanie kože. Aviváž tiež v prípade sušenie bielizne v sušičke zanáša filter a je teda nutné filter sušičky na bielizeň častejšie čistiť.

Cena za jednu prací dávku

Pri výbere pracieho prostriedku s ohľadom na cenu je nutné venovať pozornosť nielen veľkosti balenia, ale aj množstvo, ktoré je potrebné na jedno pranie. Ideálny pomer dávkovania voči množstvo bielizne uvádza výrobca na obale. Najvýhodnejšie sú balenia, ktoré obsahujú množstvo na 70 a viac pracích dávok. Priemerne je cena gélových kapsúl o polovicu vyššia, než v prípade najlacnejšieho pracieho prípravku, teda pracieho prášku. Tekuté pracie prášky sú svojou cenou na jednu prací dávku medzi sypkými prášky a kapsulami. Mnoho spotrebiteľov tiež vyhľadáva pracie prášky v akcii, čím sa logicky dostanú na nižšiu cenu jednej pracej dávky. Je však nutné byť dvakrát tak obozretný ku kvalite takého pracieho prostriedku a potrebného množstva na jednu dávku.

Ako prať šetrnejšie voči životnému prostrediu?

Voči životnému prostrediu je šetrný ekologický prací prášok, ale vplyv na prírodu môžete ovplyvniť tiež správnym a šetrným použitím. Ak je bielizeň veľa špinavá, miesto predpierania môžete bielizeň dopredu namočiť do vody a pridať malé množstvo pracie, prípadne i jedlej sódy.

Vždy sa snažte naplniť kapacitu práčky a neprať zbytočne malé množstvo bielizne. Pridajte správne množstvo prášku podľa odporúčaného dávkovanie. Nie je potrebné dávať väčšie množstvo prášku, než uvádza výrobca. Väčšie množstvo pracieho prostriedku nevyperie bielizeň lepšie. Pre ekologické pranie používajte čo najnižšiu teplotu. U väčšiny oblečenie stačí vyprať na 30 °C až 60 °C, väčšinou nie je potrebné bielizeň vyvárať.

Ako zachovať dlho bielizeň jasnú a stále farebnú?

Aby bolo pranie šetrné voči oblečenie, je nutné dodržiavať maximálne odporučené teploty pre dané látky. Bielizeň vždy roztrieďte podľa farieb a použite príslušný typ pracieho prostriedku. Oblečenie s potlačou perte naruby, čím predĺžite životnosť potlače.

Pokiaľ má oblečenie výrazné škvrny, ktoré nejdú odstrániť bežným praním, možno na postihnuté miesto použiť odstraňovač škvŕn. Prací prášok nasypte či nalejte vždy do príslušnej priehradky v práčke, inak sa bielizeň nemusí vyprať dokonale. Kapsule a niektoré pracie gély je však možné naliať alebo vložiť i priamo do bubna práčky.

4.5/5 - (26 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.