Upratovanie,

Ručné vysávače: test, recenzie | Najlepšie aku, do auta

Pri výbere vysávača do domácnosti nejde len o podlahovej vysávanie, ale aj o drobný neporiadok, s ktorým si poradí malý ručný vysávač. Mini vysávače nájdu svoje uplatnenie nielen v kuchyni a byte pre drobné smeti, ale aj ako praktický vysávač do auta. Na rozdiel od tyčových vysávačov, s ktorými zdieľajú mnoho vlastností, sú ručné aku vysávače prevažujúci modely a sieťové sa objavujú len zriedka.

Nájsť vhodný ručný vysávač, ktorý splní požiadavky vašej domácnosti, môže byť ťažké. Vybrali sme preto na základe hodnotenia a testov tie najlepšie ručné vysávače a pripravili ich recenzie, aby bol váš výber jednoduchšie. Batériové vysávače do ruky sú doplnené aj o zástupcov ručných vysávačov do siete.

Účinnosť ručného vysávača na tvrdých podlahách bude logicky vyššia, než u kobercov, aj keď niektoré modely si aj s kobercami a obdobným povrchom poradia, vďaka dostatočnému výkonu a kvalitnému príslušenstvo. S ručným vysávačom zvládnete ako suché, tak mokré vysávanie a kvalitné HEPA filter vhodný pre alergikov a osoby citlivé na prach, spríjemní samotný upratovanie.

Najlepšie ručné vysávače – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších ručných vysávačov pre rok 2022. Okrem základných parametrov, ktoré sú medzi jednotlivými modelmi dosť podobné, bude rozhodujúci faktor príslušenstva. Presnejšie skladná nabíjacej stanice, štrbinová trubice, stierkový nadstavec, turbokefa alebo aj drobnosť ako kolieska pre ľahšiu manipuláciu a šetrnejšie prístup k nábytku / povrchu. Hlbšie informácie sú rozpísané pri jednotlivých recenzií.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 ETA Carsha 1424 90000Electrolux ZB5112ESencor SVC 190Electrolux ZB6106WDTBosch PAS 18 LIETA Verto 2442 90000Black-Decker DVJ315JRowenta Extenso AC232001Hyundai HVC 101Black-Decker PD1420LP-QW
Akčný rádiusMobilnýMobilnýMobilnýMobilnýMobilnýMobilnýMobilnýMobilnýMobilnýMobilný
Doba chodu20 minút12 minút15 minút?20 minút20 minút15 minút10 minút15 minút12 minút
Hmotnosť1,5 kg1,5 kg1,5 kg1,3 kg1,3 kg1,5 kg1,2 kg1,170,9 kg1,42 kg
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 ručných vysávačov

ETA Carsha 1424 90000

ETA Carsha 1424 90000 recenzie a test

Ručný aku vysávač ETA Carsha neurazí výkonom, výdržou ani príslušenstvom. S váhou 1,5 kg a hlučnosťou 78dB patrí medzi ľahké a tiché malé vysávače pre suché vysávanie. V kategórii aku vysávačov sa pýši pomerne vysokým sacím výkonom (vhodné pre zvieracie chlpy a koberce) a súčasne výdržou až 20 minút, pri nabíjaní 12 hodín. Praktickým doplnkom je svetelná signalizácia nabíjania.

Cyklónové vysávanie a umývateľný HEPA filter sa postarajú o kvalitnú filtráciu nečistôt a vhodné použitie v domácnosti alergikov alebo osôb citlivých na prach. Bezvreckové vysávanie je riešené nádobkou s objemom 0,4 litra, ktorú pohodlne vysypete do koša. Protišmykové a mäkčené držadlo zase poskytuje neoceniteľnú ergonómiu pri manipulácii.

Nabíjaciu stanicu u tohto modelu nenájdete. Dobíjanie je vyriešené jednoducho, a to sieťovým adaptérom. Na druhú stranu počas nabíjania a pre samotné skladovanie, je dodávaný nástenný držiak, ktorý tak nahrádza funkciu nabíjacej stanice. Štrbinová hubica je ďalšia súčasť príslušenstva, vhodná pre úzke a ťažko prístupné miesta. Pre šetrný upratovanie nábytku, obrazov alebo múrov, pokrytých napríklad pavučinami, nájde uplatnenie kefka s jemnými štetinkami. Naopak čo tu chýba je turbokefa, hoci by bol možno nadbytočný vzhľadom k dostatočnému výkonu vysávača. Ak potrebujete dostatočne silný vysávač, ktorý si poradí nielen s drobným smetím, ETA Carsha je pre vás vhodnou voľbou.

Výkon, doba prevádzky, HEPA filter
Chýba mu indikátor nabitia batérie

Electrolux Rapido ZB5112E

Electrolux ZB5112E recenzie a test

Bezvreckový ručný vysávač Electrolux Rapido ZB5112E je ľahkým malým pomocníkom s hmotnosťou 1,5 kg. Výdrž je u tohto modelu nižšej, približne 12 minút s potrebnou dobou nabíjania 16 hodín. Vysávač je doplnený o LED kontrolku nabíjania alebo tiež integrovanú štrbinovú hubicu Easy Reach, vďaka ktorej nebudete musieť prerušovať upratovanie, a ktorú možno vytiahnuť počas vysávania.

Electrolux Rapido využíva cyklónovou technológiu pre nižšie zanesenia filtra prachovými časticami. Cyklonickú separácia prachu víri prachové častice a zaisťuje ich uskladnenie v prachové nádobke, nie vo filtri. Výhoda tejto technológie je prenesená aj do sacieho výkonu, ktorý sa neznižuje vplyvom zaneseného filtra. Nádobka s objemom 0,5 litra je pre suché vysávanie dostatočne objemná a radí model k priemeru.

Zaujímavosťou tohto modelu sú kolieska Soft Steer. Nielen že uľahčí manipuláciu s prístrojom tým, že ho odľahčí a vás nebude bolieť ruka po dlhšom upratovanie, ale tiež zabráni poškriabaniu vysávaného povrchu a nasatie tkanín do vysávača. Príslušenstvo je v tomto prípade trochu skromné a predovšetkým integrované. Už spomínanú štrbinovú hubicu dopĺňa ešte kefku. Dobíjací stojan je možné pripevniť aj na stenu pre úsporu miesta.

Dobrý výkon, manipulácia, dobíjací stojanček
Nemá HEPA filter, prevádzková výdrž

Sencor SVC 190

Sencor SVC 190 recenzie a test

Ručný vysávač Sencor SVC 190 patrí medzi najpredávanejšie ručné aku vysávače a to predovšetkým vďaka svojej veľmi nízkej nákupnej cene. Je vhodný na vysávanie drobných nečistôt v domácnosti, v aute, alebo kdekoľvek bude potreba. Okrem bežného smeti si poradí aj s rozliatou tekutinou, disponuje totiž nástavcom na vysávanie mokrých nečistôt.

Okrem neho nájdeme v príslušenstve ešte ďalšie dva nástavce, kefový a štrbinový. Permanentný filter zachytáva zo vzduchu maximum nečistôt a je prateľný pod prúdom vody. Samotný nazbieraný obsah sa zo zásobníka jednoducho vyklepe do koša. Nádoba na prach má slušný objem 0,5 litra a hlučnosť dosahuje úroveň 80 dB.

Celková hmotnosť ručného vysávača Sencor je 1,5 kilogramu, pre prácu v ruke teda relatívne nízka hmotnosť a príkon činí 45 W. Pri plnom nabití zvládne vysávač Sencor SVC 190 pracovať po dobu 15 minút a znovu nabitý je za 12 hodín. Celková kapacita NiMH batérie je 1400 mAh.

Veľmi dobrá obstarávacia cena, nízka hmotnosť a rozmery
Vyššia hlučnosť, priemerný sací výkon

Electrolux Rapido ZB6106WDT

Electrolux ZB6106WDT recenzie a test

Ďalšie ručný vysávač na suché i mokré vysávanie je Electrolux Rapido ZB6106WDT, ktorý sa môže pochváliť hneď niekoľkými zaujímavými vlastnosťami. Aku vysávač využíva lítiovou batériou TurboPower, vďaka ktorej spotrebič nabijete za 4 hodiny, čo je výrazný rozdiel oproti ostatným modelom. Ďalšou zaujímavou vlastnosťou je nastaviteľná rýchlosť, presnejšie dva stupne rýchlosti.

Nádobka s objemom 0,5 litra poskytuje k upratovaniu dostatočnú kapacitu. Cyklón sa stará o efektívnejšie filtráciu, vodné odlučovač o mokré vysávanie. Príslušenstvo je u tohto modelu integrovanej a obsahuje štrbinovú hubicu aj špeciálne stierku pre vysávanie tekutín.

Manipuláciu vám uľahčí špeciálne kolieska Soft Steer, ktoré jednak odľahčujú spotrebič, ale predovšetkým chráni vysávaný povrch proti poškriabaniu. Vysávač je ľahký, váži len 1,3 kg. Z vecí, ktoré by sme vytýčili možno spomenúť prachový filter, ktorý nie je HEPA a trochu kazí celkový dojem.

Lítiová batéria a rýchle dobíjanie, suché i mokré vysávanie
Údržba prachového filtra

Bosch PAS 18 LI

Bosch PAS 18 LI recenzie a test

Pre domácich majstrov a použitie v rôznorodých podmienkach je ručný vysávač Bosch ideálna voľba. Výkonný a robustný model s nadštandardne veľkým zásobníkom na nečistoty (1 liter), vydrží v chode až 20 minút. Lítiový akumulátor nielen, že umožní rýchle nabitie, ale tiež nedochádza k samovoľnému vybíjaniu.

Vysávač zvládne iba suché vysávanie, za to poskytne všetko potrebné pre kvalitné upratovanie vďaka obsiahlemu príslušenstvo. Na vysávanie podláh má predlžovaciu trubicu a podlahový nástavec, takže sa nemusíte plaziť po zemi. Sa zle prístupnými miestami si poradí dlhá, štrbinová hubica a na čalúnenie je tu kefová tryska.

Už od pohľadu vysávač pripomína viac náradia, než domáci spotrebič. Nie je teda prekvapením, že vo výbave chýba štýlovú dobíjaciu stanicu – kompaktná nabíjačka plní svoj účel. Manipulácia s vysávačom bude pohodlná, a to vďaka mäkkej rukoväti Softgrip, ale aj prijateľnej hmotnosti 1,3 kg. Ručný vysávač Bosch PAS 18 LI nebude vhodným spotrebičom do kuchyne pre gazdinky, kutilom ale poslúži dobre, ako po výkonnostnej stránke, ako aj z hľadiska príslušenstva.

1l nádobka, vysoký sací výkon, príslušenstvo
Hlučný, batéria sa nabíja samostatne

ETA Verto 2442 90000

ETA Verto 2442 90000 recenzie a test

Akumulátorový vysávač ETA Vertu 2442 90000 zvládne ako suché, tak mokré vysávanie na ktoré má nezvyčajne objemnú nádobku – až 120 ml. Ide o solídny domáci vysávač do ruky, ktorý ponúkne všetko potrebné, od príslušenstvo až po filtrácii.

Aj cez to, že ide o inak zaujímavý model, prítomný NiMH akumulátor a teda aj dlhšiu nabíjania (nabitie zvládne zhruba za 10 hodín) kazí celkový dojem. Výdrž sľubuje až 20 minút, čo nie je zlá hodnota vzhľadom k použitému typu akumulátora. Cyklónové vysávanie dopĺňa prítomnosť HEPA filtru, s ktorého pomocou dosiahnete čistejšieho priebehu upratovania. Nádobka pre suché vysávanie (prach a ďalšie pevné nečistoty) poskytuje priemerných 0,5 litra, čo je dostatočná hodnota pre domáce použitie.

So 76dB patrí vysávač medzi tie tichšie, váhou okolo 1,5 kg sa radí skôr k priemeru. Vo výbave sú všetky potrebné nástavce – štrbinová hubica na vysávanie radiátorov alebo miest za skriňami a iným nábytkom, kefka sa štetinkami na vysávanie múrov a obrazov a gumová stierka na vodu.

Mokré vysávanie, objemná nádobka na tekutiny
NiMH akumulátor

Black-Decker DVJ315J

Black-Decker DVJ315J recenzie a test

Ručný vysávač Black-Decker DVJ315J je všestranným praktickým pomocníkom, na ktorom si väčšina spotrebiteľov najviac chvália jeho naozaj dobrý sací výkon. Parametre hovorí nasledovne, výkon ako taký je v rozmedzí 11 až 18 W a prietok vzduchu činí 869 litrov za minútu, čo je skvelá hodnota.

Spotrebitelia v porovnaní s inými modelmi tiež oceňujú jeho nižšiu hlučnosť, ktorú však výrobca konkrétne nespomína. Jedná sa o ručný aku vysávač, ktorý má kapacitu batérie 1,5 Ah a napájacie napätie je 10,8 V. V praxi to znamená dobu chodu na plné nabitie 15 minút a čas do plného nabitia 4 hodiny, čo je štandard.

Tento batériový vysávač pracuje na princípe cyklónovej technológie, ktorá je pre svoju účinnosť obľúbená aj v iných prevedeniach vysávačov. Filtrácia je dvojnásobná, obsluha a údržba veľmi jednoduchá a vybavený je tenkou hubicou, s ktorou sa ľahko dostanete aj do veľmi malých škár. Niektorí zmieňujú absenciu nabíjacieho stojančeku, alebo držiaku na stenu, čo možno považovať za jeho jedinú nevýhodu, ktorá však so samotných chodom nemá nič spoločného, ten je výborný.

Dobrý sací výkon, jednoduchá obsluha, pomerne tichý chod
Bez stojančeku alebo držiaku na stenu

Rowenta Extenso AC232001

Rowenta Extenso AC232001 recenzie a test

Vysávač do ruky Rowenta Extenso je takým základným ručným vysávačom pre nenáročný upratovanie omrviniek a ďalšieho drobného smeti. Medzi jeho prednosti možno zaradiť nízku váhu, púhych 1,17 kg je naozaj nízka hodnota zaručujúce bezproblémovú manipuláciu.

Žiadnu veľkú výbavu alebo hromadu funkcií tu nečakajte. Ostatne vysávač patrí medzi tie najlacnejšie na trhu. Zvládne len suché vysávanie a objem nádobky na prach 0,35 l radí prístroj medzi tie nízko kapacitné. Dobu prevádzky výrobca udáva na 10 minút, takže je vhodný pre rýchlovky a v podstate to korešponduje aj s ďalšími parametrami.

Ani v príslušenstve neponúkne žiadne špeciality. Filter je obyčajný a pre vysávanie je k dispozícii integrovaná teleskopická štrbinová hubica. Vysávač rozhodne nepredvedie zázraky, ale na sofistikovanejšie upratovanie ani nie je určený. Vo svojej kategórii ide o kvalitnú ručný vysávač v pomere cena / výkon.

Cena / výkon, hmotnosť a manipulácia
Krátka výdrž batérie

Hyundai HVC 101

Hyundai HVC 101 recenzie a test

Tiež Hyundai HVC 101 patrí do kategórie základných ručných vysávačov v nízkej cenovej hladine. Na rozdiel od modelu Rowenta Extenso AC232001 ponúka Hyundai ako suché, tak mokré vysávanie a o niečo dlhšiu výdrž, presnejšie 15 minút prevádzky.

So svojou váhou 0,9 kg patrí medzi tie najľahšie vysávača do ruky. Na druhú stranu úbytok váhy sa prejavuje aj v horších parametroch, napríklad menším objemom nádobky (0,3 litra). Ďalším parametrom, ktorým vybočuje, je hlučnosť. So 74 dB sa radí k tichým vysávačom, čo sa do domácnosti hodia.

Príslušenstvo nie je rozsiahle, prakticky pokryje základné potreby. Nájdeme tu štrbinovú hubicou a ešte nástavec pre vysávanie vody. Variabilitu vo skladnosti umožňuje nástenný úchyt s nabíjacou základňou. Zhrnutie pre tento prístroj je jednoznačné, ak potrebujete praktický vysávač do kuchyne, ktorý si poradí aj s tekutým neporiadkom, Hyundai HVC 101 môže byť tá správna voľba.

Suché i mokré vysávanie, ceny / výkon, výdrž batérie
Malý objem nádobky

Black-Decker PD1420LP-QW

Black-Decker PD1420LP-QW recenzie a test

Ručný vysávač Black-Decker PD1420LP-QW ponúka veľa muziky za primeranú cenu, je vhodný pre všetky náročnejších spotrebiteľov, ktorí budú vysávač do ruky používať častejšie. Jeho spracovanie je veľmi praktické, pretože ponúka integrovanú flexibilnú hadicu Dustbuster Flexi, ktorá výrazne rozšíri možnosti jeho použitia.

Skvele s ním vysajete auto, rovnako tak ako všetky zákutia vášho bytu. Pre všetky prípady má viac než dostatočný sací výkon, ktorý má hodnotu 20 AW, respektíve prietok vzduchu 1060 litrov za minútu. V prevádzke dokáže byť 12,5 minúty a znovu sa plne nabije za 4 hodiny. Jedná sa teda o akumulátorový vysávač, vybavený modernou integrovanou batériou Li-Ion.

Dĺžka spomínané flexibilné hadice je 1,5 metra a hodnota akustického hluku je vskutku dobrých 75 decibelov. Má tiež LED indikáciu nabíjania a praktickú nabíjaciu základňu, ktorá je určená na postavenie na stôl, prípadne na zem, ale nie na zavesenie na stenu. Celková hmotnosť činí 1,42 kilogramu a poteší, že ho výrobca vybavil hlavicou pre vysávanie zvieracích chlpov, štrbinovým a dlhým štrbinovým nástavcom.

Integrovaná flexibilná hadica, vysoký sací výkon, cyklónové vírenie
Nenašli sme

Ako vybrať ručný vysávač

Väčšina modelov ručných vysávačov si je veľmi podobná, a tak rozhodujú detaily alebo špecifické požiadavky, čo by taký malý vysávač mal spĺňať. Svoje slovo pri výbere aký ručný vysávač kúpiť bude mať aj spôsob použitia. Niektoré modely sú dostatočné pre domáce a kuchynské využitie, iné nájdu využitie aj v aute alebo na záhrade.

Batériový alebo do zásuvky?

Ručné aku vysávače tvoria majoritu ponuky, takže toto rozhodovacie dilemu viacmenej odpadá. Podstatnejšie otázka je voľba typu akumulátora. Ručné vysávače na batériu sa totiž delia na tých, čo používajú lítiový akumulátor (Li-On) a nikelmetalhydridový akumulátor (NiMH).

Z užívateľského pohľadu sú lítiové batérie príjemnejšie voľbou, pretože udrží vysávač dlhšie v prevádzke, rýchlejšie sa nabíja a nemajú pamäťový efekt.

Suché a mokré vysávanie

Zamýšľate používať vysávač v kuchyni, a to aj na tekuté nečistoty? Potom je potrebné vziať túto požiadavku do úvahy pri výbere prístroja. Ručný vysávač pre mokré vysávanie bude zvyčajne drahšie a nádoba na nečistoty sa bude líšiť pre pevné a tekuté nečistoty.

Výbava a príslušenstvo

V neposlednom rade výbava je faktorom, ktorý rozhodne o výbere konkrétneho modelu. Do určitej miery korešponduje s určeným účelom využitia vysávača. Do kuchyne a na základné domáce upratovanie omrviniek po raňajkách si vystačíte aj s integrovanými nástavcami. Naopak pre sofistikovanejšie upratovanie sa hodí predĺžená trubica a podlahová hubica.

Základ výbavy však tvorí štrbinová trubice pre horšie prístupné miesta a stierkový nástavec pre mokré vysávanie, doplnený o nabíjaciu stanicu, často aj závesnú na stenu pre lepšie skladnosť. Niektoré modely disponujú ešte zmäkčenými kolieskami pre šetrnejšie prístup k vysávaným povrchom.

4.9/5 - (10 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.