Upratovanie,

Ručné vysávače: test, recenzie | Najlepšie aku, do auta

Pri výbere vysávača do domácnosti nejde len o podlahovej vysávanie, ale aj o drobný neporiadok, s ktorým si poradí malý ručný vysávač. Mini vysávače nájdu svoje uplatnenie nielen v kuchyni a byte pre drobné smeti, ale aj ako praktický vysávač do auta. Na rozdiel od tyčových vysávačov, s ktorými zdieľajú mnoho vlastností, sú ručné aku vysávače prevažujúci modely a sieťové sa objavujú len zriedka.

Nájsť vhodný ručný vysávač, ktorý splní požiadavky vašej domácnosti, môže byť ťažké. Vybrali sme preto na základe hodnotenia a testov tie najlepšie ručné vysávače a pripravili ich recenzie, aby bol váš výber jednoduchšie. Batériové vysávače do ruky sú doplnené aj o zástupcov ručných vysávačov do siete.

Účinnosť ručného vysávača na tvrdých podlahách bude logicky vyššia, než u kobercov, aj keď niektoré modely si aj s kobercami a obdobným povrchom poradia, vďaka dostatočnému výkonu a kvalitnému príslušenstvo. S ručným vysávačom zvládnete ako suché, tak mokré vysávanie a kvalitné HEPA filter vhodný pre alergikov a osoby citlivé na prach, spríjemní samotný upratovanie.

Najlepšie ručné vysávače – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších ručných vysávačov pre rok 2024. Okrem základných parametrov, ktoré sú medzi jednotlivými modelmi dosť podobné, bude rozhodujúci faktor príslušenstva. Presnejšie skladná nabíjacej stanice, štrbinová trubice, stierkový nadstavec, turbokefa alebo aj drobnosť ako kolieska pre ľahšiu manipuláciu a šetrnejšie prístup k nábytku / povrchu. Hlbšie informácie sú rozpísané pri jednotlivých recenzií.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Electrolux ZB 6114 IGMETA Rotary 2425 90000Sencor SVC 190Bosch GAS 18V-1Concept VP 4380Xiaomi Mi Vacuum Cleaner MiniRaycop RS PRO UV+Rowenta Extenso AC232001Hyundai HVC 101Black-Decker PD1420LP-QW
Akčný rádiusMobilnýMobilnýMobilnýMobilnýMobilnýMobilný5 metrovMobilnýMobilnýMobilný
Doba chodu24 minút30 minút15 minútVariabilný35 minút30 minútNeobmedzená10 minút15 minút12 minút
Hmotnosť1,53 kg1,73 kg1,5 kg1,3 kg (bez aku)1,85 kg0,5 kg2,2 kg1,170,9 kg1,42 kg
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 ručných vysávačov

Electrolux ZB 6114 IGM

Electrolux ZB 6114 IGM
 recenzie a test

Výkonný ručný vysávač Electrolux ZB 6114 IGM má podľa testov a recenzií spotrebiteľov veľmi dobrý sací výkon, ktorý dopĺňa vysoko výkonná lítiová batéria TurboPower. Tá tiež zaisťuje optimálne vysávanie, vďaka čomu dokáže tento batériový vysávač fungovať na jedno nabitie až 24 minút. Dobrá je tiež potrebná doba pre plné nabitie, a to 4 hodiny.

Na tele vysávača nájdeme jednu modrú LED diódu, ktorá indikuje stav nabitia. Použitie a práca je aj vďaka priemernej hmotnosti 1,53 kg stále veľmi pohodlná, čomu dopomáhajú aj ďalšie zaujímavé funkcie. Na vysávači nájdeme integrované kolieska Soft Steer a integrovanú hubicu Easy Reach.

Kolieska slúžia na pohodlné rolovanie s vysávačom, uľahčujú vašim rukám a tiež chránia vysávanie podkladu, pretože sú mäkčené. Integrovanú hubicu môžete ľahko kedykoľvek vytiahnuť a začať vysávať v štrbinách bez toho, aby ste museli hľadať doplnkové príslušenstvo. To u tohto modelu bohužiaľ žiadne ďalšie nenájdete, čo sa nechá považovať za jeho jedinú nevýhodu.

Integrovaná sacia hubica Easy Reach, veľký výkon, zabudované kolieska Soft Steer
Bez ďalšieho príslušenstva

ETA Rotary 2425 90000

ETA Rotary 2425 90000 recenzie a test

Ručný aku vysávač ETA Rotary 2425 90000 má veľmi zaujímavý pomer cena/výkon. Podľa recenzií a skúseností spotrebiteľov má veľmi dobrý výkon a chváli, že sa dodáva so zaujímavým príslušenstvom. Jeho súčasťou je najmä elektrická rotačná kefa (s priamym pohonom), ktorá je určená špeciálne na vysávanie čalúneného nábytku.

Výrobca k tomuto aku ručnému vysávaču pridáva aj štrbinovú hubicu, ideálnu do horšie dostupných miest a kefku s jemnými štetinami, ktorá je vhodná na miesta a predmety náchylné na poškriabanie. Nabíjací adaptér je samozrejme súčasťou, rovnako ako nástenná dobíjacia základňa.

Disponuje kvalitným HEPA filtrom, takže s ním môžu bezpečne upratovať aj alergici. Poteší príjemná rukoväť s protišmykovým povrchom aj dostatočne objemná nádoba na nečistoty s objemom 0,4 litra. V prevádzke zvládne byť až 30 minút a dobíja sa 5 hodín, akumulátor výrobca použil kvalitný lítiový. Jedná sa o kvalitný ručný vysávač, čo výrobca dokladá možnosťou rozšírenej záruky na dobu 3 rokov.

Menšia hlučnosť a dobrý sací výkon, rotačná turbokefa v cene, HEPA filter
Nič zásadného

Sencor SVC 190

Sencor SVC 190 recenzie a test

Ručný vysávač Sencor SVC 190 patrí medzi najpredávanejšie ručné aku vysávače a to predovšetkým vďaka svojej veľmi nízkej nákupnej cene. Je vhodný na vysávanie drobných nečistôt v domácnosti, v aute, alebo kdekoľvek bude potreba. Okrem bežného smeti si poradí aj s rozliatou tekutinou, disponuje totiž nástavcom na vysávanie mokrých nečistôt.

Okrem neho nájdeme v príslušenstve ešte ďalšie dva nástavce, kefový a štrbinový. Permanentný filter zachytáva zo vzduchu maximum nečistôt a je prateľný pod prúdom vody. Samotný nazbieraný obsah sa zo zásobníka jednoducho vyklepe do koša. Nádoba na prach má slušný objem 0,5 litra a hlučnosť dosahuje úroveň 80 dB.

Celková hmotnosť ručného vysávača Sencor je 1,5 kilogramu, pre prácu v ruke teda relatívne nízka hmotnosť a príkon činí 45 W. Pri plnom nabití zvládne vysávač Sencor SVC 190 pracovať po dobu 15 minút a znovu nabitý je za 12 hodín. Celková kapacita NiMH batérie je 1400 mAh.

Veľmi dobrá obstarávacia cena, nízka hmotnosť a rozmery
Vyššia hlučnosť, priemerný sací výkon

Bosch GAS 18V-1

Bosch GAS 18V-1 recenzie a test

Profesionálny Vysávač do ruky Bosch GAS 18V-1 je určený pre profesionálne nasadenie alebo pre náročných spotrebiteľov, ktorí ocenia predovšetkým kvalitné spracovanie a v tejto kategórii vysávačov dobrý sací výkon. Môžete s ním dosiahnuť nepretržitého vysávania, pretože má výmenné akumulátory, čo je jeho výhoda a zároveň aj nevýhoda.

Samotný ručný akumulátorový vysávač je totiž dodávaný bez batérie aj nabíjačky, pokiaľ teda nemáte kompatibilnú aku s nabíjačkou musíte počítať s dokúpením. Zároveň to znamená, že akumulátorov môžete mať viac a tým dosiahnuť tak dlhú dobu prevádzky, akú potrebujete. Na kapacitu 1 Ah dokáže vysávať 7 minút, čo pri batérii 18V a 5,5 Ah zodpovedá zhruba 38 minútam prevádzky.

Má unikátnu technológiu rotačného prúdenia vzduchu, 3 silné rotačné prúdy vzduchu zvyšujú efektivitu vysávania a zároveň minimalizujú stratu sacieho výkonu. Motor dokáže vyvinúť podtlak až 6 kPa. K vysávaču je dodávané pomerne bohaté príslušenstvo, ktoré obsahuje podlahovú hubicu, predlžovaciu flexibilnú hubicu, štrbinovú hubicu a dve ďalšie nastavovacie trubice.

Vysoký výkon s novou technológiou, objemná nádoba na nečistoty, príslušenstvo v cenne
Dodávaný bez akumulátora a nabíjačky

Concept VP 4380

Concept VP 4380 recenzie a test

Ručný vysávač na chlpy Concept VP 4380 disponuje bohatým príslušenstvom a najmä PET motorizovanou turbokefou, ktorá funguje výborne. Skúsenosti spotrebiteľov potvrdzujú, že s ním možno účinne vysávať ako psie chlpy, tak mačacie chlpy. Ako ďalšie príslušenstvo nájdeme 3 rôzne štrbinové hubice, nadstavec s kefkou, nabíjací adaptér a nástenný držiak.

Práve nástenný držiak sa dá považovať za jedinú nevýhodu tohto výkonného ručného vysávača, pretože sa do neho podľa recenzií vysávač horšie vkladá a v dôsledku toho je podľa niektorých nepoužiteľný. V celkovom porovnaní sa však jedná iba o drobnosť, ktorá uberá len málo na celkovom skvelom pomere ceny a výkonu.

Na jedno nabitie dokáže byť v prevádzke 35 minút a má úctyhodný výkon 8,2 kPa. Poteší prítomnosť HEPA filtra, 2 výkonnostné stupne a tri LED prisvetľovacie diódy, ktoré uľahčujú vysávanie v temných zákutiach. Hmotnosť 1,85 kg je v porovnaní ľahko vyššia, avšak nejedná sa o nič dramatického. Výrobca naopak deklaruje hlučnosť 80 dB - vysávač je podľa testovania spotrebiteľov pomerne tichý.

Ručný vysávač na zvieracie chlpy, vysoký výkon, HEPA filter a mnoho doplnkov
Horšie spracovaný stojan

Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Mini

Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Mini recenzie a test

Lacný ručný vysávač do auta Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Mini je skutočne veľmi kompaktný vysávač, ktorý je ideálny do auta, do kancelárie, alebo všade tam, kde ho budete potrebovať mať stále po ruke. Jeho hmotnosť je iba 0,5 kilogramu, ale to mu nič neuberá na jeho výkone ani dobe chodu, na plné nabitie zvládne vysávať až 30 minút.

Malý vysávač do ruky znamená aj obmedzenú veľkosť nádoby na prach a nečistoty, v tomto prípade má nádobka objem 0,1 litra, čo sa dá považovať za jedinú nevýhodu tohto produktu. Recenzie a skúsenosti hovoria o tom, že sa jedná o výborný aku vysávač do auta, oceňujú ľahké ovládanie, pekné spracovanie a dobrý sací výkon. Nabíja sa ako väčšina elektroniky pomocou USB C, čo spotrebitelia tiež oceňujú.

Sací výkon uvádza výrobca 30 AW, čo je v kilo pascaloch ťažko uveriteľných 13 kPa. Spolu s príručným vysávačom obdržíte v balení aj dve praktické hubice – jednu s kefkou a druhú štrbinovú. Nečistoty sa z vysávača vysýpajú jedným dotykom, nechýba kvalitný HEPA filter a poteší aj dve rýchlosti vysávania.

Malý ručný vysávač, súčasťou kefový a štrbinový nástavec, výborný pomer cena/výkon
Malá nádoba na nečistoty

Raycop RS PRO UV+

Raycop RS PRO UV+ recenzie a test

Ručný antibakteriálny vysávač s UV lampou Raycop RS PRO UV+ je najlepší ručný vysávač pre astmatikov a alergikov, ktorý je navrhnutý lekárom. Kombinuje v sebe niekoľko technológií, ktoré ho robia pre mnohých jednotkou na trhu. Je vybavený UVC dezinfekčnou lampou a teplovzdušnou suchou sterilizáciou, ktoré účinne odstraňujú alergény, roztoče, baktérie a vírusy.

Podľa recenzií a skúseností užívateľov má tiež výborný sací výkon, poradí si aj s vysávaním dlhých psích chlpov. Kvalita spracovania je výborná a iba niektorí upozorňujú na drahšie náhradné diely. Z iného uhla pohľadu je vôbec obdivuhodné, že výrobca náhradné diely vôbec ponúka, u mnohých iných výrobcov toto vôbec nie je možné.

Vhodný je najmä na čistenie matracov, lôžkovín, sedačiek a ďalších textílií v domácnosti. Samozrejmosťou je prítomnosť HEPA filtra a zaujme technológia Air Redirect s konštantným prúdením vzduchu. Jedná sa o sieťový lux do ruky s príkonom 450W a káblom dlhým 5 metrov. Pýši sa niekoľkými oceneniami a prešiel mnohými testami vo významných laboratóriách, okrem iného ho testovala aj Univerzita Karlova v Prahe.

Kvalitný vysávač s výbornou účinnosťou, UVC dezinfekčná lampa, suchá teplovzdušná sterilizácia
Drahšie náhradné diely

Rowenta Extenso AC232001

Rowenta Extenso AC232001 recenzie a test

Vysávač do ruky Rowenta Extenso je takým základným ručným vysávačom pre nenáročný upratovanie omrviniek a ďalšieho drobného smeti. Medzi jeho prednosti možno zaradiť nízku váhu, púhych 1,17 kg je naozaj nízka hodnota zaručujúce bezproblémovú manipuláciu.

Žiadnu veľkú výbavu alebo hromadu funkcií tu nečakajte. Ostatne vysávač patrí medzi tie najlacnejšie na trhu. Zvládne len suché vysávanie a objem nádobky na prach 0,35 l radí prístroj medzi tie nízko kapacitné. Dobu prevádzky výrobca udáva na 10 minút, takže je vhodný pre rýchlovky a v podstate to korešponduje aj s ďalšími parametrami.

Ani v príslušenstve neponúkne žiadne špeciality. Filter je obyčajný a pre vysávanie je k dispozícii integrovaná teleskopická štrbinová hubica. Vysávač rozhodne nepredvedie zázraky, ale na sofistikovanejšie upratovanie ani nie je určený. Vo svojej kategórii ide o kvalitnú ručný vysávač v pomere cena / výkon.

Cena / výkon, hmotnosť a manipulácia
Krátka výdrž batérie

Hyundai HVC 101

Hyundai HVC 101 recenzie a test

Tiež Hyundai HVC 101 patrí do kategórie základných ručných vysávačov v nízkej cenovej hladine. Na rozdiel od modelu Rowenta Extenso AC232001 ponúka Hyundai ako suché, tak mokré vysávanie a o niečo dlhšiu výdrž, presnejšie 15 minút prevádzky.

So svojou váhou 0,9 kg patrí medzi tie najľahšie vysávača do ruky. Na druhú stranu úbytok váhy sa prejavuje aj v horších parametroch, napríklad menším objemom nádobky (0,3 litra). Ďalším parametrom, ktorým vybočuje, je hlučnosť. So 74 dB sa radí k tichým vysávačom, čo sa do domácnosti hodia.

Príslušenstvo nie je rozsiahle, prakticky pokryje základné potreby. Nájdeme tu štrbinovú hubicou a ešte nástavec pre vysávanie vody. Variabilitu vo skladnosti umožňuje nástenný úchyt s nabíjacou základňou. Zhrnutie pre tento prístroj je jednoznačné, ak potrebujete praktický vysávač do kuchyne, ktorý si poradí aj s tekutým neporiadkom, Hyundai HVC 101 môže byť tá správna voľba.

Suché i mokré vysávanie, ceny / výkon, výdrž batérie
Malý objem nádobky

Black-Decker PD1420LP-QW

Black-Decker PD1420LP-QW recenzie a test

Ručný vysávač Black-Decker PD1420LP-QW ponúka veľa muziky za primeranú cenu, je vhodný pre všetky náročnejších spotrebiteľov, ktorí budú vysávač do ruky používať častejšie. Jeho spracovanie je veľmi praktické, pretože ponúka integrovanú flexibilnú hadicu Dustbuster Flexi, ktorá výrazne rozšíri možnosti jeho použitia.

Skvele s ním vysajete auto, rovnako tak ako všetky zákutia vášho bytu. Pre všetky prípady má viac než dostatočný sací výkon, ktorý má hodnotu 20 AW, respektíve prietok vzduchu 1060 litrov za minútu. V prevádzke dokáže byť 12,5 minúty a znovu sa plne nabije za 4 hodiny. Jedná sa teda o akumulátorový vysávač, vybavený modernou integrovanou batériou Li-Ion.

Dĺžka spomínané flexibilné hadice je 1,5 metra a hodnota akustického hluku je vskutku dobrých 75 decibelov. Má tiež LED indikáciu nabíjania a praktickú nabíjaciu základňu, ktorá je určená na postavenie na stôl, prípadne na zem, ale nie na zavesenie na stenu. Celková hmotnosť činí 1,42 kilogramu a poteší, že ho výrobca vybavil hlavicou pre vysávanie zvieracích chlpov, štrbinovým a dlhým štrbinovým nástavcom.

Integrovaná flexibilná hadica, vysoký sací výkon, cyklónové vírenie
Nenašli sme

Ako vybrať ručný vysávač

Väčšina modelov ručných vysávačov si je veľmi podobná, a tak rozhodujú detaily alebo špecifické požiadavky, čo by taký malý vysávač mal spĺňať. Svoje slovo pri výbere aký ručný vysávač kúpiť bude mať aj spôsob použitia. Niektoré modely sú dostatočné pre domáce a kuchynské využitie, iné nájdu využitie aj v aute alebo na záhrade.

Batériový alebo do zásuvky?

Ručné aku vysávače tvoria majoritu ponuky, takže toto rozhodovacie dilemu viacmenej odpadá. Podstatnejšie otázka je voľba typu akumulátora. Ručné vysávače na batériu sa totiž delia na tých, čo používajú lítiový akumulátor (Li-On) a nikelmetalhydridový akumulátor (NiMH).

Z užívateľského pohľadu sú lítiové batérie príjemnejšie voľbou, pretože udrží vysávač dlhšie v prevádzke, rýchlejšie sa nabíja a nemajú pamäťový efekt.

Suché a mokré vysávanie

Zamýšľate používať vysávač v kuchyni, a to aj na tekuté nečistoty? Potom je potrebné vziať túto požiadavku do úvahy pri výbere prístroja. Ručný vysávač pre mokré vysávanie bude zvyčajne drahšie a nádoba na nečistoty sa bude líšiť pre pevné a tekuté nečistoty.

Výbava a príslušenstvo

V neposlednom rade výbava je faktorom, ktorý rozhodne o výbere konkrétneho modelu. Do určitej miery korešponduje s určeným účelom využitia vysávača. Do kuchyne a na základné domáce upratovanie omrviniek po raňajkách si vystačíte aj s integrovanými nástavcami. Naopak pre sofistikovanejšie upratovanie sa hodí predĺžená trubica a podlahová hubica.

Základ výbavy však tvorí štrbinová trubice pre horšie prístupné miesta a stierkový nástavec pre mokré vysávanie, doplnený o nabíjaciu stanicu, často aj závesnú na stenu pre lepšie skladnosť. Niektoré modely disponujú ešte zmäkčenými kolieskami pre šetrnejšie prístup k vysávaným povrchom.

4.9/5 - (10 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.