Šport,

Bežecké pásy: test, recenzie | Najlepšie chodiace, bežiace

Bežecké pásy sú v dnešnej dobe najobľúbenejším fitness zariadením pre simuláciu behu, alebo chôdza. Je to kvôli inovatívnym vlastnostiam, ktoré spríjemňujú samotný beh ako športovcom, tak ľuďom so zdravotným handicapom. Beh je najprirodzenejším pohybom človeka, ktorým na bežeckom trenažéri spálite veľa kalórií a urobíte dobre i vášmu zdraviu, predovšetkým srdcu. Veľkú výhodu majú bežecký a chodiace pásy v celoročnom použitie – či už vonku prší, alebo padá sneh, svoj tréning si splníte v úplnom komforte.

Navodiť pocit behu v prírode bežecké simulátory zatiaľ nevie, aj keď k tomu majú niektoré slušne nakročené. Väčšia bezpečnosť a zdravšie pohyb pre vaše kĺby však oproti klasickému behu majú, preto sú dnes tak obľúbené.

Pri zaobstaraní bežeckého pásu by ste mali poznať a zohľadňovať niekoľko parametrov a vlastností. Nie všetky bežecké trenažéry sú rovnaké a zásadne sa medzi sebou môžu líšiť. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie bežecké pásy a ich recenzie.

Aký bežecký pás?

Bežecké pásy sa hneď na začiatku delí na dva rozdielne typy. Častejšie sa stretnete s pásmi, ktoré poháňa elektromotor, používajú sa pre behanie a pokračujúce článok sa bude venovať predovšetkým im. Druhým typom sú pásy bezmotorové, ktoré slúžia výhradne pre simuláciu chôdze. Všeobecne sú lacnejšie a menej sa s nimi stretnete.

Motorový bežecký pás

Tieto bežecké trenažéry sú poháňané elektromotorom a slúži najmä pre behanie. Elektromotor má niekoľko parametrov, ktoré vo výsledku ovplyvňujú celkové vlastnosti bežeckého stroja. Zaujímať by vás mal výkon elektromotora, ktorý sa pohybuje v rozmedzí 1,5 – 5 HP. Výkon do veľkej miery ovplyvňuje hlučnosť trenažéra a platí čím vyšší výkon, tým tichší chod budete mať. Rovnako podľa výkonu sa odvíja maximálna rýchlosť, ktorou je bežecký pás schopný vyvinúť, tá sa pohybuje v rozmedzí u jednotlivých modelov až do 25km / h.

Bezmotorový bežecký pás

Bezmotorové bežecké pásy nie sú vhodné a konštruované na behanie, hoci sa tak mylne všeobecne nazývajú. Pásu dávate pohyb vlastnými krokmi a ten sa pod vami následne odvíja. Tieto pásy mávajú magnetickej brzdy, a preto sa môžete stretnúť aj s označením „magnetický bežecký / chodiace pás“. Magnety robia pásu odpor, čo zapríčiňuje zvýšenú intenzitu pohybu. Chodiace plocha s pásom nebýva u týchto typov odpružená, býva tu však možnosť nastavenia manuálneho sklonu.

Najlepšie bežecké pásy – TOP 6

V tabuľke je výber 6 najlepších bežeckých pásov z testov a hodnotenia pre rok 2021.

VzhľadModelTypZákladný výkon motoraMaximálna rýchlosť 
Spokey Movena recenzie a testSpokey MovenaMotorový2 HP18 km/h
inSPORTline Excel Run recenzie a testinSPORTline Excel RunBezmotorový--
inSPORTline Gilavar recenzie a testinSPORTline GilavarMotorový3,5 HP22 km/h
Acra 05-GB4600 recenzie a testAcra 05-GB4600Motorový6 HP22 km/h
inSPORTline Lavister recenzie a testinSPORTline LavisterMotorový1,5 HP14 km/h
Kettler BERLIN S1 recenzie a testKettler BERLIN S1Motorový1,7 HP16 km/h

Porovnanie parametrov

 Spokey MovenainSPORTline Excel RuninSPORTline GilavarAcra 05-GB4600inSPORTline LavisterKettler BERLIN S1
OdpruženieÁnoNieÁnoÁnoÁnoÁno
Nosnosť120 kg100 kg150 kg150 kg120 kg110 kg
Šírka pásu46 cm35 cm53 cm46 cm41 cm45 cm
Maximálny sklon12%12,3%7%20%3,5%10%
ViacViacViacViacViacViac

Recenzie 6 bežeckých pásov

Spokey Movena

Spokey Movena recenzie a test

Bežecký pás Spokey Movena je športový trenažér, ktorý má pomerne tenký a elegantný vzhľad. Základom je dostatočne silný elektromotor s výkonom 2 HP, ktorý dokáže vyvinúť rýchlosť pásu 18 km/h, čo je pri porovnaní priemerná hodnota. Jeho maximálne prípustné zaťaženie je 120 kilogramov a z recenzií zaznieva, že je pri prevádzke tichý.

Samozrejmosťou je odpružená bežecká plocha a šírka bežeckého pásu dosahuje hodnoty 46 cm, čo je na hrane profesionálnych zariadení. S týmto bežeckým pásom sa vám teda nestane, že by ste šliapli vedľa a ak náhodou predsa len, o vaše zdravie sa nemusíte báť vďaka bezpečnostnému kľúču, ktorý pri probléme včas pás zastaví.

Spokey Movena sa nechá jednoducho zložiť do vertikálneho stavu a vďaka integrovaným kolieskam je s ním manipulácia hračka. Poteší tiež veľmi jednoduché rozloženie, kedy stačí stlačiť farebný prvok hydraulického valca a opatrne zatiahnuť dole, bežecký trenažér sa potom rozloží sám. Regulácia sklonu bežeckej plochy je po 1% až do maximálneho sklonu 12%. Ovláda sa pomocou ergonomického ovládacieho panelu a vybrať si môžete z 12 prednastavených bežeckých programov. Poteší zabudovaný snímač tepovej frekvencie, alebo hlasné zabudované reproduktory.

Dobrý pomer cena/výkon, veľmi jednoduché rozloženie, snímač tepovej frekvencie
Menšia nosnosť 120 kg

inSPORTline Excel Run

inSPORTline Excel Run recenzie a test

Bezmotorový bežecký pás inSPORTline Excel Run podľa užívateľských recenzií nie je tým najlepším trenažérom na beh, to mu však nič neuberá na jeho kvalite. Vhodnejšie je skôr ako chodiace pás, lebo pás nemá pri pohybe veľkú zotrvačnosť a má tendencie sa rýchlejšie zastavovať, preto na ňom nie je beh toľko pohodlný, ako v prípade motorových prevedení.

Používatelia však, ktorí si ho zaobstarali, ho v drvivej väčšine chvália. Najviac atraktívny je na ňom pomer cena/výkon a jeho veľmi dobrá skladnosť, hodí sa tak aj do malých bytov. Vybavený je magnetickým brzdným systémom, ktorý má 8 úrovní nastavenia záťaže, a záťažové koleso sa potom pýši hmotnosťou 3,7 kilogramov.

Jeho prípustné zaťaženie je 100 kilogramov a osadený je tiež párom pohyblivých madiel, ktoré pridávajú trenažéri možnosť severskej chôdze, pri ktorej sa spáli až o 40% viac kalórií, než pri bežnej chôdzi. Je tiež samozrejme výškovo nastaviteľný v 2 úrovniach, kedy maximálny sklon činí 12,3%. Obsahuje ďalej počítač zobrazujúci základné hodnoty a rozmery bežeckej plochy sú 110 x 35 centimetrov, ktorými úplne zodpovedá jeho určeniu a obstarávacej cene.

Atraktívna cena, kvalitné spracovanie, výborná skladnosť
Madla sa nedajú výškovo nastaviť, vhodný prevažne na rýchlu chôdzu

inSPORTline Gilavar

inSPORTline Gilavar recenzie a test

Bežecký pás inSPORTline Gilavar je moderný, plnohodnotne vybavený domáci bežecký pás, ktorý uspokojí aj náročných spotrebiteľov a zároveň poteší v rámci kategórie výborný pomer ceny a výkonu. Jedná sa o veľmi obľúbený model, ktorý má kvalitné odpruženie bežeckej plochy, ponúkajúca pomerne kráľovský priestor 140 x 53 centimetrov.

O tom, že sa jedná o pokročilý model, jasne informuje už jeho výkonnejší elektromotor, ktorý má silu 3,5 HP. Vďaka tomu dokáže vyvinúť rýchlosť 1 – 22 kilometrov za hodinu, čo je veľmi dobrá hodnota. Jeho robustné spracovanie dokladá tiež skvelá nosnosť, ktorá činí 150 kilogramov. Vybavený je 99 prednastavenými programami, z ktorých si určite vyberie úplne každý.

Podľa popisu výrobku by mal byť pri prevádzke tichý a užívatelia to potvrdzujú. Je samozrejme skladný a jeho rozloženie prebieha automaticky, čo je užívateľsky veľmi prívetivé. Nechýbajú mu samozrejme zabudované reproduktory a príjemne prekvapí aj zabudovaný ventilátor. Zaujme meranie tepovej frekvencie v rukovätiach, alebo pomocou dodaného hrudného pásu a ďalej na tepovú frekvenciu nadvädzujúci HRC program. Pre niekoho by mohlo byť problémom iba ovládanie v angličtine a často zaznieva výčitka k nemožnosti počas behu pozastaviť nastavený program.

Vysoká rýchlosť pásu, výborný pomer cena/výkon, silný elektromotor, nízka hlučnosť, 99 programov
Chýba možnosť pauzy počas tréningu, ovládanie v angličtine

Acra 05-GB4600

Acra 05-GB4600 recenzie a test

Bežecký pás Acra GB4600 nesklame žiadneho nadšeného športovca rovnako tak ako príležitostného bežca alebo osobu v rekonvalescencii s požiadavkou na zdravotnú chôdzu. Srdcom tohto trenažéra je výkonný 3 – 6 HP elektromotor a bežecká plocha široká 46 cm s elektronicky regulovaným sklonom až 20%.

Disponuje počítačom a displejom, ktorý meria hneď niekoľko výkonnostných parametrov. Okrem očakávaných ako je rýchlosť behu alebo ubehnutú vzdialenosť, takisto množstvo spáleného tuku (body fat) alebo tepovú frekvenciu. Na výber je tiež 99 programov s rozličnou intenzitou behu a úpravou náklonu, takže nie je problém tréning prispôsobiť presne na mieru.

Odpruženie pásu je riešené na 8 miestach, čo znižuje záťaž na dolné končatiny a chrbticu. Tí, ktorí bývajú v byte, ocenia ešte tlmiace vložky, ktoré sú medzi bežecký plochou a rámom pásu, vďaka čomu sú nárazy tlmené a tým znížený hluk. Praktickou výhodou je tiež sklopiteľná bežecká plocha medzi rukoväte, takže pri skladovaní nezaberie toľko miesta.

Nosnosť a výkon elektromotora, tlmiace vložky
Absencia zosilňovače hudby

inSPORTline Lavister

inSPORTline Lavister recenzie a test

Tichý bežecký pás inSPORTline Lavister je ideálnou voľbou pre nenáročných a občasné bežca. Stabilná a robustná konštrukcia sa skladá z odpruženého bežeckého pásu, ktorý má dĺžku 130 cm a šírku 41 cm. Celková hmotnosť je pomerne nízka, 49 kilogramov a maximálne zaťaženie je 120 Kg. Odpruženie je riešené systémom Silent Block a maximálny sklon bežeckej plochy je 3,5%.

Sklon sa nastavuje manuálne, ďalej bežecký trenažér inSPORTline ponúkne až 13 programov z ktorej 12 je prednastavených. Výkon motora je pomerne základný – 1,5 HP, ale aj tak má slušnú maximálnu rýchlosť 14 km/h. Rozsah je nastaviteľný už od rýchlosti 1 km/h a preto je trenažér možné používať aj ako chodiace pás.

V rukovätiach sú umiestnené snímače tepovej frekvencie a na konštrukciu nájdeme aj držiak na fľašu. Poteší tiež stojan na tablet, alebo praktická transportné kolieska. Audio výbava sa skladá z výkonných reproduktorov a možnosti pripojiť si vlastný prehrávač pomocou 3,5 mm Jack konektoru. Z recenzií spotrebiteľov zaznieva nepraktické umiestnenie STOP tlačidlá, ktoré sa počas behu ľahko omylom aktivuje.

Kompaktná skladacia konštrukcia, stojan na tablet, 13 programov
Neprakticky umiestnené STOP tlačidlo

Kettler BERLIN S1

Kettler BERLIN S1 recenzie a test

Bežecký pás Kettler BERLIN S1 je veľmi kvalitný bežecký trenažér nemeckej výroby, čomu zodpovedá aj jeho vyššia, avšak obhájiteľná cena. Z pohľadu modelovej rady výrobca sa jedná o základný model, ktorému však nechýba nič podstatné pre bezstarostný každodenný tréning.

Ovládanie bežeckého pásu prebieha cez dostatočne prehľadný tréningový počítač s päťpalcovou obrazovkou, zobrazuje sa na ňom okrem iného ubehnutá vzdialenosť, čas, rýchlosť, alebo srdcový tep. Meranie pulzu je možné buďto integrovanými dlaňovými senzormi, alebo hrudným pásom, ktorý však nie je súčasťou.

Výkon elektromotora je 1,75 HP a bežať na páse možno až rýchlosťou 16 kilometrov za hodinu. Samozrejmosťou je možnosť nastavenia stúpania až 12 stupňov a poteší, že toto nastavenie prebieha elektronicky. Rozmery bežeckej plochy sú skôr priemerné – 132 x 45 cm, rovnako ako nosnosť 110 kg. Nechýba kvalitné odpruženie Multi Air Cushion a vyzdvihujeme tiež až 35 tréningových programov.[/vc_column_text]

Veľmi kvalitné spracovanie, vybavenosť číta všetky podstatné veci
Absencia systému vyrovnania podlahy

Ako vybrať bežecký pás

Bežecká plocha – alfa omega bežiacich pásov

Ak existujú parametre, ktoré by ste nemali zabudnúť pri výbere bežeckého pásu, sú to práve tie spojené s bežeckou plochou. Rozlišujeme u nej štyri základné parametre, ktoré si nižšie vysvetlíme a ku ktorým je vytvorená aj tabuľka recenzovaných bežeckých pásov.

Odpruženie bežeckej plochy

Odpruženie bežeckej plochy prípadne aj celého rámu trenažéra vyberajte v závislosti na tom, ako dlho budete na trenažéri behať a ako často ho budete používať. Čím kvalitnejšie odpruženie bude váš stroj mať, tým menej budú zaťažované vaše kĺby a menej sa budú prenášať vibrácie a hluk do okolia.

Žiadne odpruženie majú pásy pre chôdzu, nepokúšajte sa teda na týchto zariadeniach behať, nielen, že by vás po chvíli boleli nohy, ale značne sa aj znižuje životnosť zariadenia. Prvým stupňom odpruženia sú gumové podložky pod bežiaci plochou. Odpruženie sa týka iba pásu, zvyšok trenažéra odpružený nie je.

Pokročilým odpružením a doporučeným pre častejšie prevádzku sú gumové bloky ako pod bežiaci plochou, tak pod celým rámom. Pri tomto systému odpruženia sa už nedá porovnať klasický beh a beh pásu – na páse si násobne menej zaťažujete kĺby.

Posledným typom, s ktorým sa môžete stretnúť, je unikátny zdravotný odpruženie. Tieto bežecké pásy sa používajú v rehabilitačných zariadeniach, prípadne sú vhodné pre osoby so špecifickými zdravotnými hendikepy, alebo vysokou nadváhou.

Šírka bežeckého pásu

Neviete akú šírku bežeckého pásu zvoliť? Existujú tri kategórie šírok, ktoré sa líšia vo využití, pre aký pohyb si pás kupujete. Pásy pre chôdzu sú tie najužšie pásy, ktoré v ponuke nájdete. Ich šírka sa udáva do 35 centimetrov a pre bežnú chôdzu sú úplne dostatočné.

Štandardné bežecké pásy majú šírku pásu zhruba od 40 cm do 45 cm a pre domáce, alebo kondičný behanie sú úplne dostačujúce. V ponuke nájdeme tiež pásy so šírkou 45 cm a viac, tieto bežecké trenažéry sa už môžu považovať za profesionálne zariadenie. Poskytujú vysoký komfort a veľkú slobodu pohybu. Nemusíte pozerať pod nohy a môžete u behanie sledovať televíziu, pozerať z okna alebo si pripojiť k zariadeniu tabliet a prebehnúť sa zaujímavou cestou kdekoľvek po svete.

Sklon a nosnosť bežeckého pásu

Sklon bežeckého pásu simuluje beh do kopca, a či ste niekedy bežali do kopca potom viete, že je to ďaleko náročnejšie. Sklonom si teda zvyšujeme náročnosť a bežné bežecké pásy sa nechajú nakloniť v rozmedzí 0% až 20%. Pozornosť tiež venujte systému, ktorým sa sklon nastavuje. Pri lacnejších prevedení sa stretnete s manuálnym systémom, u vyspelejších bežeckých trenažérov sa už sklon nastavuje elektricky.

Nosnosť bežeckého pásu neprehliadajte, pri väčšom zaťažení než na ktorej je pás stavaný, sa oveľa rýchlejšie opotrebuje. V zásade vyberajte zariadenie s takou nosnosťou, aby bola aspoň o 20% väčšia, než je váha najťažšieho človeka, ktorý bude na bežeckom páse behať. Pokiaľ bude váha najťažšieho človeka 100 kilogramov, vyberajte pásy s nosnosťou 120kg a viac.

Vlastnosti a funkcie

Skladnosť

Obstarávate si bežiaci pás do bytu či paneláku, alebo skrátka len nechcete, aby vám doma zaberal zbytočne miesto? Potom sa zamerajte na jeho možnosti vo skladnosti. Väčšine bežeckých pásov sa nechá sklopiť bežecká plocha a niektorým aj madlá vrátane ovládacieho pultu. Trenažéry mávajú tiež transportné kolieska. Takto zložený pás vám pri stene alebo v rohu nezaberie takmer žiadne miesto.

Ovládanie

Základné modely majú tlačidlové rozhranie na zvýšenie rýchlosti pásu a zníženie rýchlosti pásu. Pokiaľ má trenažér elektronicky regulovaný sklon bežeckej plochy, budete mať k dispozícii aj tlačidlá pre jeho ovládanie. Súčasťou býva displej, prípadne iná indikácia navolených hodnôt.

Pokrokovejšiu bežecký pás v sebe obsahuje malý počítač a prípadne display, s ktorým sú možnosti o poznanie zaujímavejšia. Okrem základného nastavenia parametrov popísaných vyššie môžete využiť už prednastavené bežecké programy, ktoré sami v priebehu behu mení rýchlosť pásu a sklon bežeckej plochy. Ak je trenažér vybavený v madlách snímačmi, prípadne si prepojíte pás so senzorom tepovej frekvencie umiestneného na vašom tele, dokáže takýto pás regulovať rýchlosť a sklon podľa vášho srdcového tepu.

Funkcie a doplnky

U väčšiny dnes dostupných bežeckých pásov sú držadlá, ktorých sa môžete pri chôdzi alebo behu držať. Ako bolo spomenuté vyššie, v držadlách môžu byť umiestnené tiež senzory tepovej frekvencie. Na držadlách môžete tiež nájsť držiak na športové fľašu, telefón či tablet.

Bezpečnosť na prvom mieste

Bezpečnostný kľúč je pripevnený k vášmu telu a pripojený do tela bežeckého pásu. V prípade, že sa vzdialite cez určenú hranicu istiaceho lanka a dôjde k vytrhnutiu bezpečnostného kľúča, bežecký pás sa ihneď zastaví. Je to teda bezpečnosťou poistka pre prípad, že zavrávoráte, alebo dôjde k inak nebezpečnému pohybu.

Zábava a multimédiá

Pre väčší zážitok z behania majú vyspelé bežecké pásy zabudované reproduktory pre počúvanie hudby, alebo obrazovky pre sledovanie filmov, videí a tematických programov. K niektorým si tiež môžete pripojiť káblom, alebo bezdrôtovo, svoj mobilný telefón, mp3 prehrávač či tabliet a počúvať tak svoju obľúbenú hudbu či sledovať filmy priamo z vášho zariadenia.

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.