Šport,

Bežecké pásy: test, recenzie | Najlepšie chodiace, bežiace

Bežecké pásy sú v dnešnej dobe najobľúbenejším fitness zariadením pre simuláciu behu, alebo chôdza. Je to kvôli inovatívnym vlastnostiam, ktoré spríjemňujú samotný beh ako športovcom, tak ľuďom so zdravotným handicapom. Beh je najprirodzenejším pohybom človeka, ktorým na bežeckom trenažéri spálite veľa kalórií a urobíte dobre i vášmu zdraviu, predovšetkým srdcu. Veľkú výhodu majú bežecký a chodiace pásy v celoročnom použitie – či už vonku prší, alebo padá sneh, svoj tréning si splníte v úplnom komforte.

Navodiť pocit behu v prírode bežecké simulátory zatiaľ nevie, aj keď k tomu majú niektoré slušne nakročené. Väčšia bezpečnosť a zdravšie pohyb pre vaše kĺby však oproti klasickému behu majú, preto sú dnes tak obľúbené.

Pri zaobstaraní bežeckého pásu by ste mali poznať a zohľadňovať niekoľko parametrov a vlastností. Nie všetky bežecké trenažéry sú rovnaké a zásadne sa medzi sebou môžu líšiť. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie bežecké pásy a ich recenzie.

Aký bežecký pás do bytu?

Bežecký pás do bytu by mal byť tichý, čo je otázka konštrukcie trenažéra, ale aj prítomnosti podložky pod pás na tlmenie otrasov pri behaní. V paneláku je hlučnosť obzvlášť problematická. Pokiaľ máte málo miesta, hľadajte skladací pás. Domáce bežecké pásy sa tiež delia na dva rozdielne typy. Elektrický pás na behanie je štandard. Druhým typom sú pásy bezmotorové, ktoré slúžia výhradne na simuláciu chôdze. Chodiaci pás je vhodný pre seniorov, na rekonvalescenciu, a niektorí ho používajú aj k pracovnému stolu na miesto obyčajného státia.

Motorový bežecký pás

Tieto bežecké trenažéry sú poháňané elektromotorom a slúži najmä pre behanie. Elektromotor má niekoľko parametrov, ktoré vo výsledku ovplyvňujú celkové vlastnosti bežeckého stroja. Zaujímať by vás mal výkon elektromotora, ktorý sa pohybuje v rozmedzí 1,5 – 5 HP. Výkon do veľkej miery ovplyvňuje hlučnosť trenažéra a platí čím vyšší výkon, tým tichší chod budete mať. Rovnako podľa výkonu sa odvíja maximálna rýchlosť, ktorou je bežecký pás schopný vyvinúť, tá sa pohybuje v rozmedzí u jednotlivých modelov až do 25km / h.

Bezmotorový bežecký pás

Bezmotorové bežecké pásy nie sú vhodné a konštruované na behanie, hoci sa tak mylne všeobecne nazývajú. Pásu dávate pohyb vlastnými krokmi a ten sa pod vami následne odvíja. Tieto pásy mávajú magnetickej brzdy, a preto sa môžete stretnúť aj s označením „magnetický bežecký / chodiace pás“. Magnety robia pásu odpor, čo zapríčiňuje zvýšenú intenzitu pohybu. Chodiace plocha s pásom nebýva u týchto typov odpružená, býva tu však možnosť nastavenia manuálneho sklonu.

Najlepšie bežecké pásy – TOP 7

V tabuľke je výber 7 najlepších bežeckých pásov z testov a hodnotenia pre rok 2023.

VzhľadModelTypZákladný výkon motoraMaximálna rýchlosť 
Hop-Sport HS-3500LB Runair recenzie a testHop-Sport HS-3500LB RunairMotorový4 HP20 km/h
inSPORTline Excel Run recenzie a testinSPORTline Excel RunBezmotorový--
Sportago Orion recenzie a testSportago OrionMotorový5 HP18 km/h
inSPORTline Gilavar recenzie a testinSPORTline GilavarMotorový3,5 HP22 km/h
Acra 05-GB4600 recenzie a testAcra 05-GB4600Motorový6 HP22 km/h
inSPORTline Lavister recenzie a testinSPORTline LavisterMotorový1,5 HP14 km/h
HouseFit SPIRO 20 iRun recenzie a testHouseFit SPIRO 20 iRunMotorový4,5 HP16 km/h

Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Hop-Sport HS-3500LB RunairinSPORTline Excel RunSportago OrioninSPORTline GilavarAcra 05-GB4600inSPORTline LavisterHouseFit SPIRO 20 iRun
OdpruženieÁnoNieAnoÁnoÁnoÁnoÁno
Nosnosť150 kg100 kg120 kg150 kg150 kg120 kg135 kg
Šírka pásu51 cm35 cm50 cm53 cm46 cm41 cm46 cm
Maximálny sklon15%12,3%15%7%20%3,5%15%
ViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 7 bežeckých pásov

Hop-Sport HS-3500LB Runair

Hop-Sport HS-3500LB Runair recenzie a test

Bežecký pás Hop-Sport HS-3500LB Runair má veľmi dobrý pomer ceny a kvality, podľa skúseností spotrebiteľov má tichý a výkonný motor, ktorý ponúka výkon 4 HP. Rýchlosť pásu je nastaviteľná v rozmedzí 1 až 20 km/h a rozmery bežeckej plochy sú 140 cm na dĺžku a 51 cm na šírku. Veľmi pohodlne sa tak na ňom bude behať aj skúseným bežcom, rovnako tak ako chodiť začiatočníkom.

Veľmi dobré parametre sú aj ďalej, trenažér má nastaviteľný sklon plochy až 15 % a jeho nosnosť je výborných 150 kg, čo odkazuje na dobrú robustnosť. Samozrejmosťou je tiež odpruženie bežeckého pásu, v tomto prípade štyrmi tlmičmi na oboch stranách. Prispieva to nielen k väčšiemu pohodliu a bezpečie, ale aj k menšej hlučnosti pri dopade.

Disponuje veľkým ovládacím panelom s displejmi, kde nechýba USB vstup pre nabíjanie elektroniky, audio konektor alebo dve odkladacie plochy pre športové fľaše. Počítač vie tiež spárovanie s telefónom/tabletom skrze Bluetooth, vďaka čomu možno využiť obľúbenou tréningovú aplikáciu FitShow. Umožňuje použitie telemetrického pásu, má skladací konštrukciu aj systém automatického premazávanie pásu.

Pomer cena/výkon, tichý a výkonný motor, sklon bežeckej plochy až 15 %
Podporuje iba jednu tréningovú aplikáciu

inSPORTline Excel Run

inSPORTline Excel Run recenzie a test

Bezmotorový bežecký pás inSPORTline Excel Run podľa užívateľských recenzií nie je tým najlepším trenažérom na beh, to mu však nič neuberá na jeho kvalite. Vhodnejšie je skôr ako chodiace pás, lebo pás nemá pri pohybe veľkú zotrvačnosť a má tendencie sa rýchlejšie zastavovať, preto na ňom nie je beh toľko pohodlný, ako v prípade motorových prevedení.

Používatelia však, ktorí si ho zaobstarali, ho v drvivej väčšine chvália. Najviac atraktívny je na ňom pomer cena/výkon a jeho veľmi dobrá skladnosť, hodí sa tak aj do malých bytov. Vybavený je magnetickým brzdným systémom, ktorý má 8 úrovní nastavenia záťaže, a záťažové koleso sa potom pýši hmotnosťou 3,7 kilogramov.

Jeho prípustné zaťaženie je 100 kilogramov a osadený je tiež párom pohyblivých madiel, ktoré pridávajú trenažéri možnosť severskej chôdze, pri ktorej sa spáli až o 40% viac kalórií, než pri bežnej chôdzi. Je tiež samozrejme výškovo nastaviteľný v 2 úrovniach, kedy maximálny sklon činí 12,3%. Obsahuje ďalej počítač zobrazujúci základné hodnoty a rozmery bežeckej plochy sú 110 x 35 centimetrov, ktorými úplne zodpovedá jeho určeniu a obstarávacej cene.

Atraktívna cena, kvalitné spracovanie, výborná skladnosť
Madla sa nedajú výškovo nastaviť, vhodný prevažne na rýchlu chôdzu

Sportago Orion

Sportago Orion recenzie a test

Sportago Orion je kvalitný bežecký pás do bytu či paneláku, pre začiatočníkov aj skúsených bežcov. Práve tu totiž oceníte minimalistický dizajn, možnosť sklápania na úsporu miesta spolu s transportnými kolieskami, alebo dokonalý systém odpruženia bežeckej plochy so šiestimi tlmiacimi prvkami. Podľa skúseností používateľov je pás tichý a stabilný, čo v tejto dostupnejšej cenovej kategórii nebýva pravidlom. Aj tak si nezabudnite prikúpiť tlmiacu podložku pod pás, ktorú výrobca k produktu ponúka.

Široká bežecká plocha s rozmermi 142 x 50 cm umožňuje pohodlný beh aj vyšším osobám. Pokiaľ máte ale obzvlášť vysokú postavu, odporúčame model Gemini, ktorý má ešte širší pás (55 cm). Motor má vysoký výkon 5 HP s možnosťou nastaviť rýchlosť od 1 do 18 km/h, takže je vhodný aj na chôdzu. Sklon si nastavujete elektronicky v 16 úrovniach až do 15%. Oproti iným porovnateľným pásom má ale nižšiu nosnosť 120 kg.

Vo výbave trenažéra už nájdete hrudný pás Polar T34, prípadne sa dajú využiť snímače umiestnené na madlách. Je možné ho tiež prepojiť cez Bluetooth k aplikácii Kinomap a AnyRun a pri tom zariadenie nabíjať cez USB. Výhodou je aj funkcia pauza, nie len štart a stop, a priestrannejšie riešenie držiakov a odkladacieho priestoru. Sportago je navyše česká firma s ponukou presne zacielených modelov podľa spôsobu použitia, pričom ponúkajú odbornú montáž aj predĺženú záruku.

Tichý chod, široká plocha, skladný a robustný, tréningové aplikácie
Nižšia nosnosť oproti iným modelom

inSPORTline Gilavar

inSPORTline Gilavar recenzie a test

Bežecký pás inSPORTline Gilavar je moderný, plnohodnotne vybavený domáci bežecký pás, ktorý uspokojí aj náročných spotrebiteľov a zároveň poteší v rámci kategórie výborný pomer ceny a výkonu. Jedná sa o veľmi obľúbený model, ktorý má kvalitné odpruženie bežeckej plochy, ponúkajúca pomerne kráľovský priestor 140 x 53 centimetrov.

O tom, že sa jedná o pokročilý model, jasne informuje už jeho výkonnejší elektromotor, ktorý má silu 3,5 HP. Vďaka tomu dokáže vyvinúť rýchlosť 1 – 22 kilometrov za hodinu, čo je veľmi dobrá hodnota. Jeho robustné spracovanie dokladá tiež skvelá nosnosť, ktorá činí 150 kilogramov. Vybavený je 99 prednastavenými programami, z ktorých si určite vyberie úplne každý.

Podľa popisu výrobku by mal byť pri prevádzke tichý a užívatelia to potvrdzujú. Je samozrejme skladný a jeho rozloženie prebieha automaticky, čo je užívateľsky veľmi prívetivé. Nechýbajú mu samozrejme zabudované reproduktory a príjemne prekvapí aj zabudovaný ventilátor. Zaujme meranie tepovej frekvencie v rukovätiach, alebo pomocou dodaného hrudného pásu a ďalej na tepovú frekvenciu nadvädzujúci HRC program. Pre niekoho by mohlo byť problémom iba ovládanie v angličtine a často zaznieva výčitka k nemožnosti počas behu pozastaviť nastavený program.

Vysoká rýchlosť pásu, výborný pomer cena/výkon, silný elektromotor, nízka hlučnosť, 99 programov
Chýba možnosť pauzy počas tréningu, ovládanie v angličtine

Acra 05-GB4600

Acra 05-GB4600 recenzie a test

Bežecký pás Acra GB4600 nesklame žiadneho nadšeného športovca rovnako tak ako príležitostného bežca alebo osobu v rekonvalescencii s požiadavkou na zdravotnú chôdzu. Srdcom tohto trenažéra je výkonný 3 – 6 HP elektromotor a bežecká plocha široká 46 cm s elektronicky regulovaným sklonom až 20%.

Disponuje počítačom a displejom, ktorý meria hneď niekoľko výkonnostných parametrov. Okrem očakávaných ako je rýchlosť behu alebo ubehnutú vzdialenosť, takisto množstvo spáleného tuku (body fat) alebo tepovú frekvenciu. Na výber je tiež 99 programov s rozličnou intenzitou behu a úpravou náklonu, takže nie je problém tréning prispôsobiť presne na mieru.

Odpruženie pásu je riešené na 8 miestach, čo znižuje záťaž na dolné končatiny a chrbticu. Tí, ktorí bývajú v byte, ocenia ešte tlmiace vložky, ktoré sú medzi bežecký plochou a rámom pásu, vďaka čomu sú nárazy tlmené a tým znížený hluk. Praktickou výhodou je tiež sklopiteľná bežecká plocha medzi rukoväte, takže pri skladovaní nezaberie toľko miesta.

Nosnosť a výkon elektromotora, tlmiace vložky
Absencia zosilňovače hudby

inSPORTline Lavister

inSPORTline Lavister recenzie a test

Tichý bežecký pás inSPORTline Lavister je ideálnou voľbou pre nenáročných a občasné bežca. Stabilná a robustná konštrukcia sa skladá z odpruženého bežeckého pásu, ktorý má dĺžku 130 cm a šírku 41 cm. Celková hmotnosť je pomerne nízka, 49 kilogramov a maximálne zaťaženie je 120 Kg. Odpruženie je riešené systémom Silent Block a maximálny sklon bežeckej plochy je 3,5%.

Sklon sa nastavuje manuálne, ďalej bežecký trenažér inSPORTline ponúkne až 13 programov z ktorej 12 je prednastavených. Výkon motora je pomerne základný – 1,5 HP, ale aj tak má slušnú maximálnu rýchlosť 14 km/h. Rozsah je nastaviteľný už od rýchlosti 1 km/h a preto je trenažér možné používať aj ako chodiace pás.

V rukovätiach sú umiestnené snímače tepovej frekvencie a na konštrukciu nájdeme aj držiak na fľašu. Poteší tiež stojan na tablet, alebo praktická transportné kolieska. Audio výbava sa skladá z výkonných reproduktorov a možnosti pripojiť si vlastný prehrávač pomocou 3,5 mm Jack konektoru. Z recenzií spotrebiteľov zaznieva nepraktické umiestnenie STOP tlačidlá, ktoré sa počas behu ľahko omylom aktivuje.

Kompaktná skladacia konštrukcia, stojan na tablet, 13 programov
Neprakticky umiestnené STOP tlačidlo

HouseFit SPIRO 20 iRun

HouseFit SPIRO 20 iRun recenzie a test

Bežecký pás HouseFit SPIRO 20 Irun je medzi spotrebiteľmi veľmi obľúbený a v recenziách ho až na detaily hodnotia veľmi pozitívne. Najčastejšie výčitka smeruje k vstavanému vetráku, ktorý má bežca pri behu príjemne osviežovať. Nemá bohužiaľ nastaviteľný smer vzduchu, čo je problém najmä pre menšie osoby.

Zo skúseností naopak chvália veľmi dobré technické prevedenie a pripomínajú rozšírenú záruku na celý stroj 3 roky, na rám potom 5 rokov. Má tichý chod, motor s maximálnym výkonom 4,5 HP a bežecký pás dokáže fungovať až do rýchlosti 16 km/h. Bežecká plocha má dĺžku 135 cm so šírkou 46 centimetrov a je odpružená gumovými silentblokmi, ktoré prispievajú k šetrnosti kĺbov a chrbta.

Trenažér má skladateľnou konštrukciu pre úsporu miesta, 12 prednastavených programov a 2 HRC programy, ktoré automaticky regulujú rýchlosť pásu s ohľadom na tepovú frekvenciu. Má dlaňové snímače tepovej frekvencie a podporuje tiež hrudné pásy pracujúci na frekvencii 5 kHz. Disponuje tiež Bluetooth konektivitou, ktorá je využitá pre prepojenie s tréningovou aplikáciou iConsole+.

Nízka hlučnosť, tréningová aplikácia iConsole+, veľmi dobré technické spracovanie s rozšírenou zárukou
Nie je možné nastaviť smer fúkania ventilátora

Najpredávanejšie bežecké pásy

Najpredávanejšie bežecké pásy na trhu sú tie od značiek: HouseFit, Insportline, Hop-Sport. Ponúkajú vyvážený pomer cena/výkon a širokú škálu modelov, z ktorých si vyberie ako začiatočník, tak pokročilý bežec. Pokiaľ hľadáte inovatívne funkcie, vyberajte bežecké pásy NordicTrack, Flow Fitness či Xebex, ktoré hodnotia ako top nejeden odborný test bežeckých pásov. Lacné bežecké pásy potom predáva Decathlon pod značkou Domyos. Predtým kvalitné behacie pásy Kettler dnes nájdete hlavne v bazáre.

Ako vybrať bežecký pás

Bežecká plocha – alfa omega bežiacich pásov

Ak existujú parametre, ktoré by ste nemali zabudnúť pri výbere bežeckého pásu, sú to práve tie spojené s bežeckou plochou. Rozlišujeme u nej štyri základné parametre, ktoré si nižšie vysvetlíme a ku ktorým je vytvorená aj tabuľka recenzovaných bežeckých pásov.

Odpruženie bežeckej plochy

Odpruženie bežeckej plochy prípadne aj celého rámu trenažéra vyberajte v závislosti na tom, ako dlho budete na trenažéri behať a ako často ho budete používať. Čím kvalitnejšie odpruženie bude váš stroj mať, tým menej budú zaťažované vaše kĺby a menej sa budú prenášať vibrácie a hluk do okolia.

Žiadne odpruženie majú pásy pre chôdzu, nepokúšajte sa teda na týchto zariadeniach behať, nielen, že by vás po chvíli boleli nohy, ale značne sa aj znižuje životnosť zariadenia. Prvým stupňom odpruženia sú gumové podložky pod bežiaci plochou. Odpruženie sa týka iba pásu, zvyšok trenažéra odpružený nie je.

Pokročilým odpružením a doporučeným pre častejšie prevádzku sú gumové bloky ako pod bežiaci plochou, tak pod celým rámom. Pri tomto systému odpruženia sa už nedá porovnať klasický beh a beh pásu – na páse si násobne menej zaťažujete kĺby.

Posledným typom, s ktorým sa môžete stretnúť, je unikátny zdravotný odpruženie. Tieto bežecké pásy sa používajú v rehabilitačných zariadeniach, prípadne sú vhodné pre osoby so špecifickými zdravotnými hendikepy, alebo vysokou nadváhou.

Šírka bežeckého pásu

Neviete akú šírku bežeckého pásu zvoliť? Existujú tri kategórie šírok, ktoré sa líšia vo využití, pre aký pohyb si pás kupujete. Pásy pre chôdzu sú tie najužšie pásy, ktoré v ponuke nájdete. Ich šírka sa udáva do 35 centimetrov a pre bežnú chôdzu sú úplne dostatočné.

Štandardné bežecké pásy majú šírku pásu zhruba od 40 cm do 45 cm a pre domáce, alebo kondičný behanie sú úplne dostačujúce. V ponuke nájdeme tiež pásy so šírkou 45 cm a viac, tieto bežecké trenažéry sa už môžu považovať za profesionálne zariadenie. Poskytujú vysoký komfort a veľkú slobodu pohybu. Nemusíte pozerať pod nohy a môžete u behanie sledovať televíziu, pozerať z okna alebo si pripojiť k zariadeniu tabliet a prebehnúť sa zaujímavou cestou kdekoľvek po svete.

Sklon a nosnosť bežeckého pásu

Sklon bežeckého pásu simuluje beh do kopca, a či ste niekedy bežali do kopca potom viete, že je to ďaleko náročnejšie. Sklonom si teda zvyšujeme náročnosť a bežné bežecké pásy sa nechajú nakloniť v rozmedzí 0% až 20%. Pozornosť tiež venujte systému, ktorým sa sklon nastavuje. Pri lacnejších prevedení sa stretnete s manuálnym systémom, u vyspelejších bežeckých trenažérov sa už sklon nastavuje elektricky.

Nosnosť bežeckého pásu neprehliadajte, pri väčšom zaťažení než na ktorej je pás stavaný, sa oveľa rýchlejšie opotrebuje. V zásade vyberajte zariadenie s takou nosnosťou, aby bola aspoň o 20% väčšia, než je váha najťažšieho človeka, ktorý bude na bežeckom páse behať. Pokiaľ bude váha najťažšieho človeka 100 kilogramov, vyberajte pásy s nosnosťou 120kg a viac.

Vlastnosti a funkcie

Skladnosť

Obstarávate si bežiaci pás do bytu či paneláku, alebo skrátka len nechcete, aby vám doma zaberal zbytočne miesto? Potom sa zamerajte na jeho možnosti vo skladnosti. Väčšine bežeckých pásov sa nechá sklopiť bežecká plocha a niektorým aj madlá vrátane ovládacieho pultu. Trenažéry mávajú tiež transportné kolieska. Takto zložený pás vám pri stene alebo v rohu nezaberie takmer žiadne miesto.

Ovládanie

Základné modely majú tlačidlové rozhranie na zvýšenie rýchlosti pásu a zníženie rýchlosti pásu. Pokiaľ má trenažér elektronicky regulovaný sklon bežeckej plochy, budete mať k dispozícii aj tlačidlá pre jeho ovládanie. Súčasťou býva displej, prípadne iná indikácia navolených hodnôt.

Pokrokovejšiu bežecký pás v sebe obsahuje malý počítač a prípadne display, s ktorým sú možnosti o poznanie zaujímavejšia. Okrem základného nastavenia parametrov popísaných vyššie môžete využiť už prednastavené bežecké programy, ktoré sami v priebehu behu mení rýchlosť pásu a sklon bežeckej plochy. Ak je trenažér vybavený v madlách snímačmi, prípadne si prepojíte pás so senzorom tepovej frekvencie umiestneného na vašom tele, dokáže takýto pás regulovať rýchlosť a sklon podľa vášho srdcového tepu.

Funkcie a doplnky

U väčšiny dnes dostupných bežeckých pásov sú držadlá, ktorých sa môžete pri chôdzi alebo behu držať. Ako bolo spomenuté vyššie, v držadlách môžu byť umiestnené tiež senzory tepovej frekvencie. Na držadlách môžete tiež nájsť držiak na športové fľašu, telefón či tablet.

Bezpečnosť na prvom mieste

Bezpečnostný kľúč je pripevnený k vášmu telu a pripojený do tela bežeckého pásu. V prípade, že sa vzdialite cez určenú hranicu istiaceho lanka a dôjde k vytrhnutiu bezpečnostného kľúča, bežecký pás sa ihneď zastaví. Je to teda bezpečnosťou poistka pre prípad, že zavrávoráte, alebo dôjde k inak nebezpečnému pohybu.

Zábava a multimédiá

Pre väčší zážitok z behania majú vyspelé bežecké pásy zabudované reproduktory pre počúvanie hudby, alebo obrazovky pre sledovanie filmov, videí a tematických programov. K niektorým si tiež môžete pripojiť káblom, alebo bezdrôtovo, svoj mobilný telefón, mp3 prehrávač či tabliet a počúvať tak svoju obľúbenú hudbu či sledovať filmy priamo z vášho zariadenia.

4.7/5 - (12 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.