Domácnosť,

Najlepšie pákové kávovary – Recenzie presovačov 2018

Ak hľadáte kvalitný presovač pre domácnosť alebo do kaviarne, budete sa rozhodovať, či vziať automatický alebo pákový kávovar. Oba typy majú svoje plusy a mínusy. Pákový presovač vyžaduje viac zručnosti, skúseností a pozitívny vzťah k celému procesu prípravy kávy.

Kvalitných pákových kávovarov je dnes k dostaniu veľa a k výberu toho správneho do vašej kuchyne, je potrebné zohľadniť niekoľko parametrov a vlastností. Vybrali sme preto na základe hodnotenia a testov tie najlepšie pákové kávovary a pripravili ich recenzie, aby bol váš výber jednoduchšie.

Do domácnosti sa väčšinou hodí malý a ľahký prístroj, ktorý nezaberie príliš miesta na kuchynskej linke. Presne to je jedna z výhod pákového kávovaru. K odlišnostiam oproti automatickému typu patrí použiteľný typ kávy. Až na výnimky si pákové espresso poradí iba s mletou kávou, prípadne E.S.E. pody, ktoré sú alternatívou pre rýchlejšie a čistejšie prípravu.

Najlepšie pákové kávovary – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších pákových kávovarov pre rok 2018. Niektoré podstúpili test kávovarov a môžu sa pýšiť titulom víťaz alebo finalista. Rozdiel medzi modelmi je najmä v objeme zásobníku na vodu, funkciách a výbave, ktoré sme ďalej popísali v jednotlivých recenziách.

VzhľadModelTyp kávyObjem zásobníku vodyNahrievanie šálok 
DeLonghi DEDICA EC 685Mletá / E.S.E. Pody1,2lÁno
DeLonghi EC850Mletá / E.S.E. Pody1lÁno
DeLonghi EC156Mletá / E.S.E. Pody1lÁno
Catler ES 8013Zrnková / Mletá / E.S.E. Pody2lÁno
DeLonghi EC820Mletá / E.S.E. Pody1lÁno
DeLonghi Scultura ECZ351Mletá / E.S.E. Pody1,4lÁno
Electrolux Easypresso EEA111Mletá / E.S.E. Pody1,25lÁno
Saeco Poemia HD8423/19Mletá / E.S.E. Pody1,25lÁno
Ariete Vintage ART 1389/13Mletá / E.S.E. Pody0,9lNie
Catler ES 9010Mletá2,5lÁno

Porovnanie parametrov

 DeLonghi DEDICA EC 685DeLonghi EC850DeLonghi EC156Catler ES 8013DeLonghi EC820DeLonghi Scultura ECZ351Electrolux Easypresso EEA111Saeco Poemia HD8423/19Ariete Vintage ART 1389/13Catler ES 9010
Výkon čerpadla15 barov15 barov15 barov15 barov15 barov15 barov15 barov15 barov15 barov15 barov
Príkon1450 W1450 W1100 W1850 W1450 W1100 W1470 W1050 W900 W2200 W
Tryska na paruÁnoNieÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
Hmotnosť4,2 kg7 kg3,7 kg13,2 kg4,9 kg8,9 kg4,2 kg3,8 kg3,7 kg12,9 kg
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 pákových kávovarov

DeLonghi DEDICA EC 685

DeLonghi DEDICA EC 685.BK recenzia

Jedná sa o bestseller medzi domácimi pákovými kávovary za dlhé roky. Pákový kávovar DeLonghi dedič EC 685 vyniká minimalistickým dizajnom, kvalitným spracovanie a materiály a samozrejme skvelou technikou na prípravu výborného espressa. Vďaka svojej šírke púhe 14,9 cm sa vojde do akejkoľvek kuchyne a jednoduché ovládanie pomocou niekoľkých tlačidiel zvládne každý.

Toto pákové espresso nepostráda žiadnu technickú vlastnosť, ktorá by prístroj obmedzovala v príprave najlepšej kávy. Tlak jednotky je 15 barov a súčasťou kávovaru sú tri druhy filtrov pre malú porciu kávy, dvojitú porciu kávy a filtrom na E.S.E. pody. Nepostráda priestor pre nahrievanie šálok a objem zásobníka na vodu je príjemných 1,2 litra vody.

Výhodou oproti konkurentom je tiež veľký priestor medzi odkvapkávacím táckou a pákou kávovaru, vďaka ktorému je možné na prípravu použiť hrnčeky a poháre s výškou až 12 centimetrov. Neprídete ani o možnosť si pripraviť mliečne kávové špeciality a to vďaka nastaviteľnej tryske pre našľahanie mlieka. Nie je problém urobiť cappuccino alebo latte macchiato.

Malá šírka zariadenia, tri sitká pre rôzne prípravy káv

Priemerný objem zásobníka na vodu

DeLonghi EC850

DeLonghi EC850 recenzia

Chcete si jedným stlačením pripraviť cappuccino či caffe latte a neochudit sa o vlastnosti pákového presovače? Potom je pre vás DeLonghi EC850 s patentovaným Automatic cappuccino systémom jasnou voľbou. Šesticou podsvietených intuitívnych tlačidiel si pripravíte spomínané kávové špeciality naozaj ľahko a rýchlo.

Tento model disponuje nádobou na mlieko, ktorú po pripojení k zariadeniu pripravíte rýchlo bohatú mliečnu penu. Napeňovacia systém nahrádza trysku na paru, ktorú nájdete u väčšiny ostatných prístrojov. Samotný pákový systém nezaostáva za štandardom pre prípravu kvalitného espressa, možno teda použiť ako mletú kávu, tak kávové pody. Výhodou je tiež možnosť pripraviť dve espressa naraz či funkcie nahrievanie šálok.

Po technickej stránke ponúka príkon 1450 W a vyberateľný zásobník na vodu má kapacitu presne 1 liter. Poteší tiež nerezové telo prístroja a stand-by režim, vďaka ktorému patrí tento kávovar do úspornej energetickej triedy A.

Integrovaný penič mlieka, nádoba na mlieko

Nevojde sa štandardnej caffe latte pohár

DeLonghi EC156

DeLonghi EC 156.B recenzia

Model DeLonghi EC156 tiež neurazí žiadneho milovníka espressa a zároveň sa vojde do každej kuchyne. Jeho malé rozmery a nízka hmotnosť sú hlavnými prednosťami, ktorými model vyniká. O správnej sparenie a extrakciu kávy sa stará výkonné čerpadlo s tlakom 15 barov a príkon stroja vám vietor v peňaženke neurobí – je príjemných 1100 W.

V domácnosti uvítate jednoduchosť, s akou je možné tento kávovar ovládať. Väčšinu krokov nastavíte pomocou otočného prepínača. Dáte si čas od času vy, alebo vaši hostia cappuccino? Ani potom DeLonghi EC156 neurobí hanbu a vďaka regulovateľné parnej tryske našľaháte mlieko do hustej peny behom okamihu. Mimo mletú kávu je kompatibilný s E.S.E. kávovými pody, vďaka ktorým sa stane z prípravy espressa čistá a rýchla vec.

V tele kávovaru je integrovaný pechovací systém, čo je veľmi praktická vec. Aj pri malých rozmeroch má držiak kávy pokrokový filter DISCO CREMA, ktorý pomáha k hustej pene na každom espresse. So zásobníkom 1 litra vody sa tak jedná o kvalitný pákový kávovar vhodný do každej domácnosti.

Jednoduché ovládanie, filtre DISCO CREMA

Málo miesta pre hrnčeky

Catler ES 8013

Catler ES 8013 recenzia

Pákový kávovar s prvkom automatu? Tak vyzerá Catler ES 8013 s integrovaným zásobníkom na zrnkovú kávu a samozrejme mlynčekom. Priestor na zrnká pojme až 250 g kávy a o dokonalej zomletie sa stará kónický mlynček s kovovými mlecími kameňmi a osemnástich stupňami nastavenia hrubosti.

Príprava espressa je v tomto presovač skutočnou radosťou. Držiak filtra vložíte pod mlynček, a buď necháte namlieť kávu podľa vopred stanoveného programu, alebo nameliete toľko, koľko chcete. Namletú kávu upravíte integrovaným trubici a môžete pripravovať. Catler ES 8013 disponuje systémom nízkotlakového predparenie, vďaka ktorému sa tlak navyšuje pozvoľna a dochádza k rovnomerné extrakciu kávy.

S veľkou kapacitou pre zrna má tento espressovač tiež veľkú kapacitu zásobníka na vodu. Pojme až 2 litre vody a jeho súčasťou je vodný filter. Catler sa skvele hodí do kancelárií a na verejné miesta, kde zvládne pripraviť desiatky šálok kávy. Ozdobou je analógový ukazovateľ tlaku pri extrakcii kávy, ktorý podtrháva exkluzivitu toho nerezového pákového kávovaru.

Integrovaný mlynček, predparovací funkcie

Z počiatku zložitejšie na obsluhu

DeLonghi EC820

DeLonghi EC820 recenzia

Osvedčený výrobca kávovarov v tomto prípade v kombinácii nerezu, chrómu a lesklom plastu, to je model DeLonghi EC820. Vďaka svojej základni 26,8 x 31 cm a váhe bezmála 5 kg sa jedná o veľmi stabilný ručné presovač, ktorý sa pri prevádzke ani nehne a jeho prevádzka je veľmi tichý.

Masívny páka na prípravu espressa ponúkne vymeniteľné filtre, s pomocou ktorých pripravíte espresso, dvojité espresso, dve šálky espressa alebo kávu z E.S.E. podov. Espresso Delonghi má automatický systém Antidrip ktoré zabraňuje odkvapkávaniu. Súčasťou stroja je samozrejme tryska na šľahanie mlieka, prípadne na horúcu vodu, ktorú si možno kávu zriediť, zaliať s ňou čaj, alebo rýchlo nahriať hrnčeky. Na vrchu zariadenia je tiež pasívne nahrievač šálok.

Objem zásobníka na vodu má kapacitu jedného litra čo vám plne postačí pre prípravu niekoľkých nápojov. Samozrejmosťou tohto modelu je tiež vodný filter či technológia elektronicky strážené teploty vody pri príprave espressa.

Stabilný nerezonující šasi, tichý chod

Nerezová odkvapkávacia plocha sa ľahko odiera

DeLonghi Scultura ECZ351

DeLonghi Scultura ECZ351W recenzia

Nadčasový dizajn, ktorý rozžiari každú kuchyňu alebo priestor, kam tento pákový kávovar umiestnite, stelesňuje model Scultura ECZ351 osvedčené značky DeLonghi. Štýlové šasi kĺbi profesionálnu techniku domácich kávovarov pre dokonalú prípravu espressa.

Prístroj má veľmi jednoduchú obsluhu pomocou niekoľkých málo tlačidiel a otočného gombíka na reguláciu pary čo znamená, že presovač je schopný našľahať tiež mlieko na prípravu cappuccina, alebo caffe latte. Tlak 15 barov je úplne dostatočný pre dokonalú extrakciu kávy a príkon 1100 W pripraví rýchlo kávovar do funkčného stavu.

Pripravíte kávu pre seba a hostí a bez povšimnutia si sadáte? Nielen pre tieto prípady je Scultura ECZ351 opatrená funkciou automatického vypnutia po 20 minútach nečinnosti. Na vrchu zariadení nájdete okrem otočného gombíka priestor pre nahrievanie šálok. Príjemná je tiež možnosť použiť vo filtroch na mletú kávu tiež E.S.E. pody, vďaka ktorým si v kuchyni udržíte poriadok od namletej kávy a práca s nimi je veľmi jednoduchá.

Nadčasový dizajn

Vyššia hlučnosť, vibrácie pri chode

Electrolux Easypresso EEA111

Electrolux Easypresso EEA111 recenzia

Skvelé espresso si tiež pripravíte s pákovým kávovarom značky Electrolux, konkrétne modelom Easypresso EEA111. Ide o jednoduchý základný model, ktorý vás výsledkom nesklame.

O dokonalú extrakciu kávy sa stará tlak 15 tich barov a mlieko našľaháte pomocou trysky na paru, ktorá dokáže dávkovať tiež horúcu vodu pre čaj, alebo rýchle nahriatie šálok pred prípravou. Zásobník na vodu má kapacitu 1,25 l a neobsahuje filter.

Na hornej časti zariadenia je vyhrievaná doska na predohrev hrnčekov. Ak zabudnete po príprave kávy presovač zapnutý, sám sa po 30 minútach nečinnosti vypne. Pre nenáročných užívateľov je tiež vhodne prispôsobené ovládanie tohto modelu, ktoré zvládnete jedným otočným gombíkom. Pre vašu domácnosť je teda Electrolux Easypresso EEA111 rovnocenným konkurentom ďalším modelom iných výrobcov.

Ľahká príprava espressa

Iba jeden filter, nízky priestor pre hrnčeky

Saeco Poemia HD8423/19

Saeco Poemia HD8423/19 recenzia

Svojho zástupcu má v top desiatke pákových kávovarov i Saeco. Model Poemia HD8423 / 19 spĺňa všetky nároky, ktoré sú na moderné funkčné kávovary kladené. Navyše týmto modelom ozdobíte svoj interiér a čo viac, pri extrakcii kávy aj dokonale prevoniate.

Kávovar má štandardný tlak 15 barov a klasický parné napeňovač mlieka, s ktorým pripravíte báječne hustú mliečnu penu skvelú na prípravu cappuccina, alebo caffe latte. Pákový držiak má patentovaný filter Crema ktorý pomáha k bohatej a pevnej pene na každom espresse, ktoré kávovarom pripravíte.

Objem zásobníka vody má príjemných 1,25 litra vody a výkonná jednotka príkon len 1050W, čo radí kávovar medzi najúspornejšie modely s tejto výkonnostnej kategórii. Príprava espressa z kávových podov E.S.E. je samozrejmosťou rovnako tak ako možnosť pripraviť dve espressa naraz.

Dizajn a jednoduché ovládanie

Vďaka nízkej hmotnosti nestabilné pri doťahovaní páky

Ariete Vintage ART 1389/13

Ariete Vintage ART 1389/13 recenzia

Ariete Vintage ART 1389/13 je štýlovka každým detailom. Tento pákový kávovar talianskeho výrobcu v žiadnom interiéri neprehliadnete a čo viac, pripravíte s ním aj skvelú kávu. Tlak presovače pracuje na hodnote až 15 tich barov a filter je spracovaný aj pre prípravu dvoch šálok espressa naraz.

Štýl sa kĺbi s praktickosťou a tak má tento domáci presovač odnímateľnou ako nádobu na vodu, tak odkvapkávaciu mriežku, čo oceníte pri údržbe a čistení zariadení. Neprehliadnuteľný je analógový ciferník uprostred zariadenia, ktorý ukazuje aktuálnu teplotu vody v bojleri. Ľahko a originálne tak zistíte, kedy bude pripravený extrahovať kávu.

Ľahko podpriemerný je objem zásobníka na vodu s 0,9 litrami vody rovnako ako nižší príkon presovače – 900 W. Pre plnohodnotný domáci stroj na kávu to však s prehľadom stačí.

Štýlový dizajn, analógový teplomer

Menšie zásobník vody, nižší príkon

Catler ES 9010

Catler ES 9010 recenzia

Nekorunovaným kráľom pákových kávovarov je právom Catler ES 9010, ktorý obstojí aj v náročnom komerčnom prostredí alebo veľké kancelárii. Na svoje si prídu tiež fajnšmekri, ktorí dokážu oceniť funkcie a vlastnosti toho jedinečného modelu.

Samozrejmosťou je tlak čerpadla 15 barov a veľký príkon zariadení o hodnote 2200 W. Tiež objem zásobníka vody má Catler úctyhodný – 2,5 litra. Váha zodpovedá vlastnostiam, a preto by vás nemalo prekvapiť, že tento presovač váži takmer 13 kilogramov. Pri extrakcii nič nerezonuje a kávovar je tichý a zodpovedá profesionálnemu zariadení.

Oproti ostatným pákovým kávovarom má tento presovač veľa vymožeností, za zmienku stojí aktívne prehrievanie sparovacej hlava, elektronický PID systém ktorý v priebehu extrakcie kávy kontroluje a vyrovnáva teplotu vody či rovno dva bojlery nie horúcu vodu. Môžete si tiež zvoliť, akú teplotou bude vaša espresso pripravované. S Catler ES 9010 si skrátka pripravíte espresso ako od baristu.

Dva bojlery, profesionálny vyhrievací systém, veľký objem vody

Náročnejší na obsluhu

Ako vybrať pákový kávovar

Je pre mňa pákový kávovar správna voľba?

Na prípravu dobrej kávy v pákovom kávovaru je potrebné mať povedomie o základnom postupe a ten s pribúdajúcou pripravenými šálky zdokonaľovať. Pákové kávovary sú teda vhodné najmä do domácností a malých kancelárií. Výsledná kvalita espressa záleží na príprave a správnom postupe, preto si pákové kávovary zaobstarávajú tiež profesionálne baristi a kreatívci. Zabudovaný mlynček na kávu, alebo dva bojlery na horúcu vodu vám pri príprave môžu ušetriť čas, čo oceníte najmä pri príprave väčšieho počtu šálok.

Aké parametre neprehliadnuť?

Po technickej stránke sú si najlepšie pákové kávovary dosť podobné, ale aj cez to by ste mali mať o parametroch prehľad. Základom je tlak čerpadla, ktorý by mal byť optimálne 15 barov. To je dostatočná hodnota pri príprave kvalitného espressa. Najmä malé a lacné presovače môžu mať málo výkonné jednotky, ktoré vám miesto espressa urobia povedzme překapanou kávu.

Pokiaľ má stroj dostatočný tlak, príkon zariadenie už nie je tak dôležitým faktorom pre prípravu dobrej kávy. Povie vám, za ako dlho bude váš presovač pripravený na použitie. Platí pravidlo čím vyššia príkon, tým rýchlejšie.

Ďalším dôležitým parametrom je veľkosť zásobníku na vodu. V závislosti na tom, kde a ako budete kávovar používať, myslite na vhodnú kapacitu. Do domáceho prostredia vám hravo vystačí objem okolo 1 litra vody, kdežto do miest s väčším zaťažením je to objem vcelku malý. Bežné presovače majú objem až do 2,5 litra vody.

Funkcie a vlastnosti pre uľahčenie prípravy

Ak si robíte kávu často v dvoch s partnerom, alebo s kolegom, oceníte možnosť prípravy dvoch šálok naraz. Tomu musí byť presovač prispôsobený a menšie stroje túto možnosť mať nemusí. Rovnako tak je vhodné mať ku kávovaru tzv. dve sitká pre prípravu jednej kávy a dvoch káv, rozdiel je v množstve kávy, ktorá sa bude extrahovať.

Ďalšími pomocníkmi, ktoré môžu rozhodovať pri kúpe je funkcia predhrievanie šálok, tryska na paru, alebo horúcu vodu, zásobník na mlieko pre jednoduchú prípravu cappuccina či mlynček na kávu integrovaný v zariadení.

Vo vyšších modelových radách sa môžete stretnúť s automatickým čistiacim a odvápňovacím programom, či nastavením teploty vody, alebo dávky vody pri extrakcii.

Najlepšie pákové kávovary – Recenzie presovačov 2018
4.9 (97.5%) 8 votes