Domácnosť,

Vyberáme podlahový vysávač – Recenzie 10 najlepších

Podlahový vysávač je nevyhnutným pomocníkom v každej domácnosti. Vďaka nemu možno odstrániť pevné a suché nečistoty z podlahy vzniknutej bežnou činnosťou, rovnako tak by si mal poradiť so zvieracími chlpmi na koberci. Vysávače môžu existovať v klasickým prevedení, aj vo variante pre alergikov. Disponovať môžu radom filtrov, ako je vodný, alebo veľmi kvalitný HEPA filter.

Dôležitú úlohu hrá aj zberná nádoba. Na trhu existuje bezvreckový vysávač, vyžadujúce ručné vyprázdnenie zbernej nádoby, alebo vreckový vysávač ktorý manipuláciu s nečistotami výrazne uľahčuje. Ako vám ukážu naše recenzie, jednotlivé modely sa líšia aj veľkosťou danej zbernej nádoby. V oboch prípadoch sme na základe recenzií a testov vybrali najlepšie vysávače, ktoré je možné zaobstarať. Pre kompletnosť je potrebné spomenúť, že existuje aj tyčový vysávač, s ktorým je obratnejšie zaobchádzanie a vodný, ktorý spoľahlivo zachytí všetky nečistoty.

Aby bola práca pri použití vysávača veľmi jednoduchá, ponúkne rad modelov akčný rádius aj cez 10 metrov. Rovnako tak nechýba ani istota optimálne hlučnosti. Podlahové vysávače v našom hodnotení sa môžu líšiť aj energetickou triedou a teda spotrebou, od hodnôt A+, až po G.

Najlepšie podlahové vysávače – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších podlahových vysávačov z testov a hodnotení pre rok 2019.

VzhľadModelTyp filtrácieObjem vrecka/nádobyHlučnosť 
Philips PerformerPro ECO FC9197/91Vreckový5 l78 dB
Rowenta X-TREM Power RO6886EAVreckový4,5 l75 dB
Gorenje Atlantis 2 VCK1901WFVodná4,5 l85 dB
ETA Neptun 3404 90411Vodná, vreckový9/12 l80 dB
Rowenta XTrem Power Cyclonic RO6963EABezvreckový2,5 l75 dB
ETA Andare Animal 149390020Bezvreckový2,2 l77 dB
Hyundai VC 5750Vodná, vreckový3/15 l80 dB
Electrolux SuperCyclone ESC63EBBezvreckový1,4 l76 dB
Hoover RC81_RC25011Bezvreckový2 l75 dB
Dyson Big Ball Cinetic Animal Pro 2Bezvreckový0,8 l80 dB

Porovnanie parametrov

 Philips PerformerPro ECO FC9197/91Rowenta X-TREM Power RO6886EAGorenje Atlantis 2 VCK1901WFETA Neptun 3404 90411Rowenta XTrem Power Cyclonic RO6963EAETA Andare Animal 149390020Hyundai VC 5750Electrolux SuperCyclone ESC63EBHoover RC81_RC25011Dyson Big Ball Cinetic Animal Pro 2
HEPA filterÁnoÁnoÁnoNieÁnoÁnoNieUmývateľnýNieNie
Energetická triedaAAA-AA-AAA+
Akčný rádius/dosah11 m11 m8 m9 m8,5 m9 m8 m9 m8 m9,66 m
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 vysávačov

Philips PerformerPro ECO FC9197/91

Philips PerformerPro ECO FC9197-91 recenzie

Moderné vreckový vysávač Philips PerformerPro ECO FC9197 / 91 je zárukou dokonalej kvality. Potvrdzuje ju predĺžená záruka na motor, v dĺžke 5 rokov. Nejde ale o jedinú prednosť. Zaujme tiež celkom tichý chod, a to vďaka hlučnosti iba 78 dB. Samozrejmosťou je možnosť regulovať výkon, a to priamo na vysávači. Ide o špičkový vysávač pre alergikov, ktorý sa hodí nielen do domácností s miláčikmi.

Vreckové prevedenie uľahčí manipuláciu s odpadom a jeho kapacita 5 litrov je istotou, že bude trvať dlhšiu dobu, než sa naplní. O filtráciu sa stará účinný filter s označením HEPA 13. Prácu uľahčuje dostatočná dĺžka kábla, ktorá činí celých 8 metrov, vďaka čomu celkový akčný rádius vysávača dosahuje 11 metrov.

Hmotnosť 5 kg je zárukou jednoduchej manipulácie a široká škála príslušenstva zaistí vysávanie na rôznych miestach. Okrem klasickej hubica je k dispozícii aj tá parketová, štrbinová, alebo kefová.

Dobrý akčný rádius, päťlitrový objem, HEPA filter

|Nemá turbokefa

Rowenta X-TREM Power RO6886EA

Rowenta X-TREM Power RO6886EA recenzie

Tichý vysávač Rowenta X-TREM Power RO6886EA, ktorého hlučnosť je iba 75 dB rozhodne nebude pri práci obťažovať, ani plašiť domácich miláčikov. Je určený aj pre alergikov, a tak ich do daných domácností skvelou voľbou. Hodí sa aj tam, kde sa hľadí na úsporu energie, pretože patrí do energetickej triedy s označením A.

Vreckové prevedenie s objemom 4,5 litra zaistí ako ľahké vyprázdnenie, tak aj dlhú dobu, kedy bude možné vysávač používať bez nutnosti výmeny. Jeho prednosťou je tiež mini turbokefa, ktorý zaistí lepšie zber akýchkoľvek nečistôt.

Kábel s dĺžkou 8,4 metra je spojený so systémom automatického navinutie, čím neprekáža. Celkový akčný rádius vysávača je dobrých 11 metrov, čo umožní prácu aj na veľkú vzdialenosť. Problémom nie je ani manipulácia, pretože váži len 7,3 kilogramu a akýkoľvek jeho pohyb výrazne uľahčí integrovaná 4 kolieska. Hlavnou prednosťou je tiež HEPA filter, ktorý zaistí takmer stopercentnú zachytenie drobných častíc.

Nízka hlučnosť, HEPA filter, turbokefa

Absencia horného madla

Gorenje Atlantis 2 VCK1901WF

Gorenje Atlantis 2 VCK1901WF recenzie

Vysávač na vodu Gorenje Atlantis 2 VCK1901WF disponuje unikátnou technológiou filtrácie, kedy vzduch s nečistotami prechádza cez vodu. Ďalej nechýba ani HEPA filter, čím sa stáva aj dobrým riešením do domácnosti s alergikom. Vysať toho vďaka objemu nádoby vie naozaj veľa, pretože pojme 4,5 litrov nečistôt.

Princíp vodné filtrácie ľahko zvyšuje jeho hmotnosť, ktorá činí 8,1 kilogramov, čo stále zaistí celkom bezproblémovú manipuláciu. Tá nemusí byť vždy nevyhnutná, keďže akčný rádius 8 metrov zaistí, že sa dá zvládnuť upratovanie v dostatočnom rozsahu. To len podporuje hliníková teleskopická trubica.

Podlahový vysávač má hlučnosť 85 dB a vďaka prietoku vzduchu v objeme 32 litrov za sekundu sa radí medzi veľmi výkonné pomocníkov. Jeho súčasťou sú aj 3 pogumované kolieska, rovnako ako rukoväť na prenášanie, čo uľahčí jeho používanie.

HEPA filter, vodná filtrácia, regulácia výkonu

Vyššia hmotnosť

ETA Neptun 3404 90411

ETA Neptun 3404 90411 recenzie

Multifunkčný vodný vysávač ETA Neptun 3404 90411 je robotníkom v pravom slova zmysle. Jeho veľké rozmery aj pomerne vysoká hmotnosť z neho robia všestranného pomocníka pre upratovanie kdekoľvek je potrebné. Váha je konkrétne 13,6 kg, výška 62,5 cm a priemer cca 37 centimetrov. Príkon 1150 W sľubuje dostatok výkonu, poteší tiež rozšírená piatich ročná záruka na motor, ktorá potvrdzuje kvalitné materiály aj veľmi dobré spracovanie.

Jeho podstatnou vlastnosťou je spomínaná väčšiu veľkosť a váha, ktorá môže ľahko, najmä osoby žijúce v malých bytoch, odradiť. Inak však tento vysávač má len samé pozitíva. Vie suché vysávanie do vrecka s objemom 9 litrov, alebo mokré vysávanie do zbernej nádoby s objemom 12 litrov. Ďalej tiež zvláda šampónovanie, vysávanie tekutín, či vysávanie nečistôt i tekutín. Nádoba na saponát má dobrý objem 3 litre a nechýba ani niekoľko filtrov.

Pomerne bohaté je aj príslušenstvo, kde možno spomenúť napríklad turbokefa s rotačnou kefou na koberce, štandardnú podlahovú hubicu, veľkú a malú šampónovacia hubicu, či niekoľko menších nástavcov. Jeho prevádzka s hlučnosťou 80 dB je pomerne tichá, akčný rádius je 9 metrov, pričom napájací kábel má dĺžku 6 metrov. Poteší tiež regulácia otáčok, otočné kolieska, alebo parkovacie poloha.

Viacúčelový vysávač 3v1, mokré i suché vysávanie, veľmi bohaté príslušenstvo, vysoký výkon

Vyššia hmotnosť a väčšie rozmery

Rowenta XTrem Power Cyclonic RO6963EA

Rowenta XTrem Power Cyclonic RO6963EA recenzie

Moderné cyklónový vysávač Rowenta Xtreme Power Cyclonic RO6963EA je založený na špeciálny cirkuláciu vzduchu, vďaka čomu k prevádzke nevyžaduje vrecká. Všetky nečistoty sa ukladajú v nádobe s veľkosťou 2,5 litrov. Z tej sa vysypú a podlahový vysávač je možné opäť bez problémov používať.

Kvalitná filtrácia vzduchu vďaka HEPA filtru je zárukou, že ide o model určený aj pre alergikov. O elimináciu všetkých nečistôt sa postarajú nielen rôzne hubica vo forme príslušenstva, ale aj mini turbokefa. Lákadlom je aj nízka hlučnosť s veľkosťou 75 dB, rovnako ako úsporná energetická trieda s označením A.

Práca s vysávačom je vďaka jeho hmotnosti 7,4 kilogramov, veľkým kolesám a tiež madlu veľmi jednoduchá. Ku všetkému prispieva aj dostatočná dĺžka kábla a samotné hubice, čím vzniká akčný rádius s dĺžkou 8,8 metrov.

Bezvreckové prevedenie, turbokefa, dobrý dosah

Horšie uchytenie hadice

ETA Andare Animal 149390020

ETA Andare Animal 149390020 recenzie

Vysávač na parkety, ale aj na koberce a iné povrchy ETA Andare Animal 149390020 je skvelou voľbou do domácností so zvieratami. Ako pre špeciálne hubica na zvieracie chlpy, tak preto, že jeho súčasťou je účinný HEPA filter, rovnako ako nechýba ani mini vzduchový turbokartáč ktorý pomáhať vo vysávaní nečistôt.

Vďaka objemu prachovej nádoby 2,2 l sa do neho zmestí veľa nečistôt. Tú po práci stačí vysypať a vysávač je opäť pripravený na použitie. Zaujme aj energetickou triedou A, ktorá zaisťuje ekonomickú prevádzku. Zároveň pri práci nijako výrazne neruší, čo dokazuje jeho hlučnosť o výške 77 dB.

Automatické navinutie prívodného kábla, jeho dĺžka 6 metrov, alebo celkový akčný rádius s veľkosťou 9 metrov sú vlastnosťami, ktoré uľahčia prácu aj vo veľkých miestnostiach. Transport medzi nimi potom uľahčuje dostatočne veľké madlo, kolieska, alebo hmotnosť 7,3 kilogramov.

HEPA filter, veľká nádoba na nečistoty, turbokefa

Iba mechanická regulácia

Hyundai VC 5750

Hyundai VC 5750 recenzie

Viacúčelový vysávač Hyundai VC 5750 vyniká svojim dobrým pomerom cena/výkon. Jedná sa o vreckový vysávač, ktorý však môže počas krátkeho prestavenie skvele poslúžiť aj ako vodný vysávač. Jeho univerzálnosť a všestrannosť je vykúpená vyššou hmotnosťou a väčšími rozmermi, kvôli ktorým nie je príliš vhodný do malých bytov.

Zo spotrebiteľských hodnotenie vychádza s veľmi dobrým výsledkom, niektorí len zmieňujú vyššiu hlučnosť, alebo menej kvalitné spracovanie plastovej sacie hubice a dodávaného príslušenstva, ktoré by mohlo byť zhotovené z kvalitnejšieho, silnejšieho plastu. Jeho hlučnosť pri prevádzke dosahuje 80 dB a zvláda teda suché vysávanie, mokré vysávanie a čistenie kobercov.

Vysávač má príkon 1500 W, čo zodpovedá veľmi výkonnému elektromotora. Zásobník dokáže pojať až 9 litrov znečistenej vody, alebo 15 litrov prachu. Možné je tiež použiť papierový prachový sáčok, ktorý má objem 4 litre. Pre dobrú manévrovateľnosť sú predné kolieska otočná a v príslušenstve je celkom 5 nástavcov. Dĺžka prívodného kábla je 5 metrov, čo zodpovedá akčnému rádiu s dĺžkou 8 metrov.

Dobrý pomer cena/výkon, suché i mokré vysávanie, veľmi objemné nádoby

Priemerná kvalita sacie hubice a príslušenstva, vyššia hlučnosť

Electrolux SuperCyclone ESC63EB

Electrolux SuperCyclone ESC63EB recenzie

Dizajnovo podarený výkonný vysávač Electrolux SuperCyclone ESC63EB, ktorý využíva jedinečného cyklónového efektu a odstredivej sily. Prednosťou sú umývateľné hygienické filtre typu 12, a to s konkrétnym označením Hygiene Filter. Zaujme tiež odnímateľný zásobník na prach a akékoľvek iné nečistoty. Ten činí celých 1,4 litra a umožní aj ľahké vyprázdnenie.

Vďaka dĺžke prívodného kábla, ktorá je 6 metrov a tiež dostatočne dlhé hadicu s označením DustPro je istotou, že vám ponúkne akčný rádius celých 9 metrov. To výrazne prispeje k pohodlnosti pri upratovaní. Samozrejmá je tiež jednoduchá regulácia výkonu tohto vysávača, vďaka čomu ho možno využiť aj na iné plochy než klasické podlahy.

Podlahový vysávač je určený pre alergikov, rovnako ako pre tých, ktorí myslia na úsporu. Spadá do energetickej triedy. Jeho súčasťou je turbokefa, rovnako ako niekoľko praktických hubíc. Vďaka hmotnosti 7,3 kilogramu a nízkym rozmerom nie je problémom ani jeho prenášanie, prípadne jeho uloženie na požadované miesto.

Umývateľné filtre, rádius 9 metrov, cyklónová technológia

Menší objem zásobníka na nečistoty

Hoover RC81_RC25011

Hoover RC81 RC25011 recenzie

Tvarom unikátny vysávač na koberce Hoover RC81_RC25011, ktorý si hravo poradí aj s inými typmi podláh a povrchov. A to ako vďaka regulácii výkonu, tak vďaka mnohých hubiciam vo forme príslušenstva. Spadá do energetickej triedy A, a to hneď v niekoľkých segmentoch. Vrátane tých, ktoré sa týkajú prachových emisií.

Počas práce zaujme celkom nízka hlučnosť o výške 75 dB. Manipuláciu zjednoduší pogumovaná kolieska, ktoré sú otočné o 360 stupňov. Rovnako tak tu dokáže nadchnú aj nízka hmotnosť, ktorá činí len 5 kilogramov. Po zapojení do zásuvky možno využívať akčný rádius s dĺžkou 8 metrov, čo je tiež hodnotou, ktorá prácu výrazne uľahčí.

Samozrejmosťou je možnosť využitia pre alergikov, a to aj napriek absencii HEPA filtru. Tento model využíva filter s označením EPA. Funguje na bezvreckové technológiu s objemom nádoby celé 2 litre. Kvalitu vysávanie podporí mini turbokefa, ktorý je jeho súčasťou.

Nízka hmotnosť, ľahká manipulácia, energetická trieda A

Absencia HEPA filtru

Dyson Big Ball Cinetic Animal Pro 2

Dyson Big Ball Cinetic Animal Pro 2 recenzie

Podlahový vysávač Dyson Big Ball Cinetic Animal Pro 2 zaujme svojím vzhľadom, aj názvom. Ten ukazuje, že sa hodí do domácností so zvieratami. Jeho príkon je 700 W a výkon činí veľmi dobrých 160 AW. Pre lepšie výsledky je jeho súčasťou aj špeciálne Tagle-free mini turbokefa, ktorý Sa nasadí na hubicu.

Unikátom je tiež technológia Dyson Cinetic, ktorá oddeľuje nečistoty. Tie zostávajú v nádobe s objemom 0,8 litra. Vysávač funguje bezvreckový. Zaujímavosťou je aj doživotná filtrácia, ktorá je súčasťou. Unikátom je tiež energetická trieda A +, vďaka čomu sa vysávač radí medzi najúspornejšie modely na trhu.

Ľahkú manipuláciu zaistí ako nízka hmotnosť vo výške 8,1 kilogramov, tak i rad ďalších vecí. Trebárs možnosť natočiť rukoväť v uhle celých 360 stupňov. Ďalšou prednosťou je teleskopická trubica s dĺžkou až 125 cm. K tomu pridajme tiež kábel s dĺžkou 6,5 metrov, ktorý je samonavíjací.

Energetická trieda A+, cyklónová technológia, ľahká manipulácia

Nižší objem nádoby, vyššia cena

Ako vybrať podlahový vysávač

Podlahové vysávače by mali byť nevyhnutnosťou v každej domácnosti. Hlavne tam, kde je veľký prevádzku, zvieratá a alergici. Základom výberu je niekoľko kľúčových parametrov, ktorých sa držať. Primárne je to typ podlahy, na ktorý bude použitý. Môžu to byť koberce, parkety, pevné podlahy, rovnako ako vďaka výmenným hubiciam napríklad aj čalúnenie a ďalšie materiály. Ich zásadný výhoda oproti ďalším domácim vysávačom ako je tyčový vysávač či robotický vysávač, spočíva v účinnosti vysávanie náročných povrchov.

Vreckový alebo bezvreckový vysávač?

Jedno z veľmi dôležitých rozhodnutí. Vreckové vysávače uľahčí manipuláciu s odpadom. Sáčok sa jednoducho vyberie, vyhodí a do vysávača sa umiestni nový. Bezvreckové prevedenie zase eliminuje situáciu, keď sú nečistoty vo vnútri vysávača týždne alebo mesiace. Po vysávaní je možné nádobu vysypať a mať ju opäť prázdnu a čistú.

Objem nádoby na nečistoty

Rolu tu hrá hlavne frekvencie použitia vysávača a veľkosť objektu, kde sa používa. Tie najmenšie majú pod 1 liter, čo môže byť hodnota skôr nedostatočné. Optimálna veľkosť je tá, ktorá začína na hodnote 2 litrov. Takéto bez problémov vystačí na plochy okolo 50 metrov štvorcových. Na trhu sú však aj také riešenia, kde je veľkosť nádoby na nečistoty, alebo objem vrecka aj 5 litrov. Tie sa využívajú v miestach, kde je veľkosť podlahovej plochy nad 150 štvorcových metrov.

Príkon vysávača

Veľmi dôležitá hodnota, ktoré ovplyvňuje jeho výkon. Všeobecne platí, že čím väčší príkon, tým väčšia je aj sací výkon. Najmenej výkonné vysávače majú príkon okolo 300 W, kedy sací výkon je zhruba v rozmedzí 20 až 30 percent tejto hodnoty. Kvalitný podlahový vysávač by mal ponúknu príkon okolo 1 500 W.

Energetická trieda

U vysávačov sa nehodnotí len spotreba, rovnako ako u každého iného spotrebiča. Energetický štítok obsahuje aj informácie o účinnosti vysávanie kobercov, tvrdých podláh, aj o emisiách z prachu. Každá táto hodnota má svoje písmenové označenia. Najlepšie je podobne ako u iných spotrebičov A, ideálne s doplňujúcimi plusovými znamienkami.

Filtrácia

Typy filtrov môžu byť na vysávačoch rôznorodé. Najčastejšie sa používajú HEPA filtrami. Majú rôzne číselná označenie. Čím sú vyššie, tým lepšiu účinnosť. Hojne používaný je typ HEPA 13, ktorý zastaví až 99,97 percent nečistôt. Ďalej je v segmente filtrov vhodné hľadieť na možnosti čistenia, umývateľnosti, alebo možné výmeny.

Jednoduchosť práce

Svoju úlohu tu zohráva dĺžka prívodného kábla, rovnako ako dĺžka hubice. Súčtom je takzvaný akčný rádius, ktorý by sa mal pohybovať okolo 8 metrov. Tie najlepšie ponúknu aj 11 metrov a viac. Rolu hrá aj existencia koliesok, alebo nízka hmotnosť. Dosiahnuť možno v tomto segmente aj na vysávače s hmotnosťou 5 kilogramov, ktoré možno bez problémov kamkoľvek preniesť.