Upratovanie,

Najlepšie podlahové vysávače – Recenzie, test vysávačov 2024

Podlahový vysávač je nevyhnutným pomocníkom v každej domácnosti. Vďaka nemu možno odstrániť pevné a suché nečistoty z podlahy vzniknutej bežnou činnosťou, rovnako tak by si mal poradiť so zvieracími chlpmi na koberci. Vysávače môžu existovať v klasickým prevedení, aj vo variante pre alergikov. Disponovať môžu radom filtrov, ako je vodný, alebo veľmi kvalitný HEPA filter.

Dôležitú úlohu hrá aj zberná nádoba. Na trhu existuje bezvreckový vysávač, vyžadujúce ručné vyprázdnenie zbernej nádoby, alebo vreckový vysávač ktorý manipuláciu s nečistotami výrazne uľahčuje. Ako vám ukážu naše recenzie, jednotlivé modely sa líšia aj veľkosťou danej zbernej nádoby. V oboch prípadoch sme na základe recenzií a testov vybrali najlepšie vysávače, ktoré je možné zaobstarať. Pre kompletnosť je potrebné spomenúť, že existuje aj tyčový vysávač, s ktorým je obratnejšie zaobchádzanie a vodný, ktorý spoľahlivo zachytí všetky nečistoty.

Aby bola práca pri použití vysávača veľmi jednoduchá, ponúkne rad modelov akčný rádius aj cez 10 metrov. Rovnako tak nechýba ani istota optimálne hlučnosti. Podlahové vysávače v našom hodnotení sa môžu líšiť aj energetickou triedou a teda spotrebou, od hodnôt A+, až po G.

Najlepšie podlahové vysávače – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších podlahových vysávačov z testov a hodnotení pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 ETA Tiago 2507Rowenta X-TREM Power RO6886EAGorenje Atlantis 2 VCK1901WFSencor SVC 511TQ-EUE2Rowenta XTrem Power Cyclonic RO6963EAETA Andare Animal 149390020Hyundai VC 5750Electrolux SuperCyclone ESC63EBHoover RC81_RC25011Dyson Big Ball Cinetic Animal Pro 2
HEPA filterÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoNieUmývateľnýNieNie
Energetická triedaAAABAA-AAA+
Akčný rádius/dosah8 m11 m8 m7,5 m8,5 m9 m8 m9 m8 m9,66 m
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 vysávačov

ETA Tiago 2507

ETA Tiago 2507 recenzie a test

Moderné vreckový vysávač ETA Tiago 2507 ponúka v pomerne kompaktných rozmeroch veľmi výkonný vysávač, ktorý navyše pri prevádzke nie je až tak hlučný. Výrobca uvádza hlučnosť dosahujúca maximálne 76 dB, čo je pomerne dobrá hodnota. ECO motor má nižší príkon 700 wattov, a tak dokáže ušetriť aj elektrickú energiu, na výkone vysávača to však nie je nijako poznať.

Kapacita prachového vrecka je 3 litre a užívateľské recenzie zmieňujú, že ani náhradné sáčky do vysávača nie sú nijako drahé. Poteší prítomnosť kvalitného HEPA filtru číslo 12, ktorý bezpečne zachytí aj tie najmenšie mikročastice. Spracovanie je kvalitné a zaujme aj jeho pekný dizajn v červenej farbe. Vybavený je univerzálnou podlahovou hubicou s integrovanou výsuvnou kefkou, vďaka ktoré zvládne vysať nielen koberce, ale aj linoleum, parkety, dlažbu či plávajúcu podlahu.

Súčasťou vysávača je tiež dostačujúce príslušenstvo, s ktorým vysajete ako celý byt, tak napríklad aj auto. Pripojovacie priemer príslušenstva je 35 milimetrov a obsahuje štrbinovú hubicu, vankúšovú a hubicu s jemnými štetinkami. Samozrejmosťou je automatické navíjanie kábla, dve parkovacie polohy, elektronická a manuálna regulácia výkonu, alebo bezpečnostná poistka chýbajúceho sáčku. Niektorí užívatelia len zmieňujú kratší napájací kábel, ktorý má dĺžku 5 m pri celkovom akčnom rádiusu 8 metrov.

Pomer cena/kvalita, vysoký výkon, kompaktné rozmery
Kratšej prívodný kábel

Rowenta X-TREM Power RO6886EA

Rowenta X-TREM Power RO6886EA recenzie a test

Tichý vysávač Rowenta X-TREM Power RO6886EA, ktorého hlučnosť je iba 75 dB rozhodne nebude pri práci obťažovať, ani plašiť domácich miláčikov. Je určený aj pre alergikov, a tak ich do daných domácností skvelou voľbou. Hodí sa aj tam, kde sa hľadí na úsporu energie, pretože patrí do energetickej triedy s označením A.

Vreckové prevedenie s objemom 4,5 litra zaistí ako ľahké vyprázdnenie, tak aj dlhú dobu, kedy bude možné vysávač používať bez nutnosti výmeny. Jeho prednosťou je tiež mini turbokefa, ktorý zaistí lepšie zber akýchkoľvek nečistôt.

Kábel s dĺžkou 8,4 metra je spojený so systémom automatického navinutie, čím neprekáža. Celkový akčný rádius vysávača je dobrých 11 metrov, čo umožní prácu aj na veľkú vzdialenosť. Problémom nie je ani manipulácia, pretože váži len 7,3 kilogramu a akýkoľvek jeho pohyb výrazne uľahčí integrovaná 4 kolieska. Hlavnou prednosťou je tiež HEPA filter, ktorý zaistí takmer stopercentnú zachytenie drobných častíc.

Nízka hlučnosť, HEPA filter, turbokefa
Absencia horného madla

Gorenje Atlantis 2 VCK1901WF

Gorenje Atlantis 2 VCK1901WF recenzie a test

Vysávač na vodu Gorenje Atlantis 2 VCK1901WF disponuje unikátnou technológiou filtrácie, kedy vzduch s nečistotami prechádza cez vodu. Ďalej nechýba ani HEPA filter, čím sa stáva aj dobrým riešením do domácnosti s alergikom. Vysať toho vďaka objemu nádoby vie naozaj veľa, pretože pojme 4,5 litrov nečistôt.

Princíp vodné filtrácie ľahko zvyšuje jeho hmotnosť, ktorá činí 8,1 kilogramov, čo stále zaistí celkom bezproblémovú manipuláciu. Tá nemusí byť vždy nevyhnutná, keďže akčný rádius 8 metrov zaistí, že sa dá zvládnuť upratovanie v dostatočnom rozsahu. To len podporuje hliníková teleskopická trubica.

Podlahový vysávač má hlučnosť 85 dB a vďaka prietoku vzduchu v objeme 32 litrov za sekundu sa radí medzi veľmi výkonné pomocníkov. Jeho súčasťou sú aj 3 pogumované kolieska, rovnako ako rukoväť na prenášanie, čo uľahčí jeho používanie.

HEPA filter, vodná filtrácia, regulácia výkonu
Vyššia hmotnosť

Sencor SVC 511TQ-EUE2

Sencor SVC 511TQ-EUE2 recenzie a test

Bezvreckový vysávač Sencor SVC 511TQ-EUE2 zaujme predovšetkým svojou nízkou cenou, pre ktorú si ho spotrebitelia predovšetkým obľúbili. Vybavený je systémom 4th Generation Cyclone, ktorý je tak výkonný, že odbúrava nutnosť výstupného prachového HEPA filtru, ten teda nájdeme iba na vstupe. Vyniká tiež pomerne nízkou hlučnosťou 76 dB, vďaka ktorej nebude problém vysávať kedykoľvek sa vám zachce.

Elektromotor s príkonom 890 W je výkonný a úsporný zároveň, preto ho tiež výrobca označuje ako ECO. Regulácia sacieho výkonu je elektronicky regulovateľná a samozrejmosťou je automatické navíjanie kábla, ktorý má skôr menšie dĺžku päť metrov. Akčný rádius potom činí len 7,5 metra, vzhľadom k cene sa však nejedná o nič zásadného.

Podlahová hubica je univerzálna a v prípade potreby sa môže vysunúť kefa na tvrdé podlahy. V príslušenstve je štrbinová hubica, kefová a na čalúnenie. Mikrofiltre sú umývateľné, filtrácia je celkom piatich stupňová a k dispozícii sú dve parkovacie polohy. Čo však zamrzí, je menšia kapacita prachovej nádoby 1,5 litra a len plastové trubice. Oboje spomínané však zodpovedá nízkej obstarávacej cene, a preto to nie sú pre spotrebiteľov, pre ktorých je cena dôležitá, nijako zásadné nedostatky.

Lacný vysávač, nízka hlučnosť 76 dB, vstupný HEPA filter, kompaktné rozmery
Plastová sacia trubica, menší objem prachovej nádoby

Rowenta XTrem Power Cyclonic RO6963EA

Rowenta XTrem Power Cyclonic RO6963EA recenzie a test

Moderné cyklónový vysávač Rowenta Xtreme Power Cyclonic RO6963EA je založený na špeciálny cirkuláciu vzduchu, vďaka čomu k prevádzke nevyžaduje vrecká. Všetky nečistoty sa ukladajú v nádobe s veľkosťou 2,5 litrov. Z tej sa vysypú a podlahový vysávač je možné opäť bez problémov používať.

Kvalitná filtrácia vzduchu vďaka HEPA filtru je zárukou, že ide o model určený aj pre alergikov. O elimináciu všetkých nečistôt sa postarajú nielen rôzne hubica vo forme príslušenstva, ale aj mini turbokefa. Lákadlom je aj nízka hlučnosť s veľkosťou 75 dB, rovnako ako úsporná energetická trieda s označením A.

Práca s vysávačom je vďaka jeho hmotnosti 7,4 kilogramov, veľkým kolesám a tiež madlu veľmi jednoduchá. Ku všetkému prispieva aj dostatočná dĺžka kábla a samotné hubice, čím vzniká akčný rádius s dĺžkou 8,8 metrov.

Bezvreckové prevedenie, turbokefa, dobrý dosah
Horšie uchytenie hadice

ETA Andare Animal 149390020

ETA Andare Animal 149390020 recenzie a test

Vysávač na parkety, ale aj na koberce a iné povrchy ETA Andare Animal 149390020 je skvelou voľbou do domácností so zvieratami. Ako pre špeciálne hubica na zvieracie chlpy, tak preto, že jeho súčasťou je účinný HEPA filter, rovnako ako nechýba ani mini vzduchový turbokartáč ktorý pomáhať vo vysávaní nečistôt.

Vďaka objemu prachovej nádoby 2,2 l sa do neho zmestí veľa nečistôt. Tú po práci stačí vysypať a vysávač je opäť pripravený na použitie. Zaujme aj energetickou triedou A, ktorá zaisťuje ekonomickú prevádzku. Zároveň pri práci nijako výrazne neruší, čo dokazuje jeho hlučnosť o výške 77 dB.

Automatické navinutie prívodného kábla, jeho dĺžka 6 metrov, alebo celkový akčný rádius s veľkosťou 9 metrov sú vlastnosťami, ktoré uľahčia prácu aj vo veľkých miestnostiach. Transport medzi nimi potom uľahčuje dostatočne veľké madlo, kolieska, alebo hmotnosť 7,3 kilogramov.

HEPA filter, veľká nádoba na nečistoty, turbokefa
Iba mechanická regulácia

Hyundai VC 5750

Hyundai VC 5750 recenzie a test

Viacúčelový vysávač Hyundai VC 5750 vyniká svojim dobrým pomerom cena/výkon. Jedná sa o vreckový vysávač, ktorý však môže počas krátkeho prestavenie skvele poslúžiť aj ako vodný vysávač. Jeho univerzálnosť a všestrannosť je vykúpená vyššou hmotnosťou a väčšími rozmermi, kvôli ktorým nie je príliš vhodný do malých bytov.

Zo spotrebiteľských hodnotenie vychádza s veľmi dobrým výsledkom, niektorí len zmieňujú vyššiu hlučnosť, alebo menej kvalitné spracovanie plastovej sacie hubice a dodávaného príslušenstva, ktoré by mohlo byť zhotovené z kvalitnejšieho, silnejšieho plastu. Jeho hlučnosť pri prevádzke dosahuje 80 dB a zvláda teda suché vysávanie, mokré vysávanie a čistenie kobercov.

Vysávač má príkon 1500 W, čo zodpovedá veľmi výkonnému elektromotora. Zásobník dokáže pojať až 9 litrov znečistenej vody, alebo 15 litrov prachu. Možné je tiež použiť papierový prachový sáčok, ktorý má objem 4 litre. Pre dobrú manévrovateľnosť sú predné kolieska otočná a v príslušenstve je celkom 5 nástavcov. Dĺžka prívodného kábla je 5 metrov, čo zodpovedá akčnému rádiu s dĺžkou 8 metrov.

Dobrý pomer cena/výkon, suché i mokré vysávanie, veľmi objemné nádoby
Priemerná kvalita sacie hubice a príslušenstva, vyššia hlučnosť

Electrolux SuperCyclone ESC63EB

Electrolux SuperCyclone ESC63EB recenzie a test

Dizajnovo podarený výkonný vysávač Electrolux SuperCyclone ESC63EB, ktorý využíva jedinečného cyklónového efektu a odstredivej sily. Prednosťou sú umývateľné hygienické filtre typu 12, a to s konkrétnym označením Hygiene Filter. Zaujme tiež odnímateľný zásobník na prach a akékoľvek iné nečistoty. Ten činí celých 1,4 litra a umožní aj ľahké vyprázdnenie.

Vďaka dĺžke prívodného kábla, ktorá je 6 metrov a tiež dostatočne dlhé hadicu s označením DustPro je istotou, že vám ponúkne akčný rádius celých 9 metrov. To výrazne prispeje k pohodlnosti pri upratovaní. Samozrejmá je tiež jednoduchá regulácia výkonu tohto vysávača, vďaka čomu ho možno využiť aj na iné plochy než klasické podlahy.

Podlahový vysávač je určený pre alergikov, rovnako ako pre tých, ktorí myslia na úsporu. Spadá do energetickej triedy. Jeho súčasťou je turbokefa, rovnako ako niekoľko praktických hubíc. Vďaka hmotnosti 7,3 kilogramu a nízkym rozmerom nie je problémom ani jeho prenášanie, prípadne jeho uloženie na požadované miesto.

Umývateľné filtre, rádius 9 metrov, cyklónová technológia
Menší objem zásobníka na nečistoty

Hoover RC81_RC25011

Hoover RC81_RC25011 recenzie a test

Tvarom unikátny vysávač na koberce Hoover RC81_RC25011, ktorý si hravo poradí aj s inými typmi podláh a povrchov. A to ako vďaka regulácii výkonu, tak vďaka mnohých hubiciam vo forme príslušenstva. Spadá do energetickej triedy A, a to hneď v niekoľkých segmentoch. Vrátane tých, ktoré sa týkajú prachových emisií.

Počas práce zaujme celkom nízka hlučnosť o výške 75 dB. Manipuláciu zjednoduší pogumovaná kolieska, ktoré sú otočné o 360 stupňov. Rovnako tak tu dokáže nadchnú aj nízka hmotnosť, ktorá činí len 5 kilogramov. Po zapojení do zásuvky možno využívať akčný rádius s dĺžkou 8 metrov, čo je tiež hodnotou, ktorá prácu výrazne uľahčí.

Samozrejmosťou je možnosť využitia pre alergikov, a to aj napriek absencii HEPA filtru. Tento model využíva filter s označením EPA. Funguje na bezvreckové technológiu s objemom nádoby celé 2 litre. Kvalitu vysávanie podporí mini turbokefa, ktorý je jeho súčasťou.

Nízka hmotnosť, ľahká manipulácia, energetická trieda A
Absencia HEPA filtru

Dyson Big Ball Cinetic Animal Pro 2

Dyson Big Ball Cinetic Animal Pro 2 recenzie a test

Podlahový vysávač Dyson Big Ball Cinetic Animal Pro 2 zaujme svojím vzhľadom, aj názvom. Ten ukazuje, že sa hodí do domácností so zvieratami. Jeho príkon je 700 W a výkon činí veľmi dobrých 160 AW. Pre lepšie výsledky je jeho súčasťou aj špeciálne Tagle-free mini turbokefa, ktorý Sa nasadí na hubicu.

Unikátom je tiež technológia Dyson Cinetic, ktorá oddeľuje nečistoty. Tie zostávajú v nádobe s objemom 0,8 litra. Vysávač funguje bezvreckový. Zaujímavosťou je aj doživotná filtrácia, ktorá je súčasťou. Unikátom je tiež energetická trieda A +, vďaka čomu sa vysávač radí medzi najúspornejšie modely na trhu.

Ľahkú manipuláciu zaistí ako nízka hmotnosť vo výške 8,1 kilogramov, tak i rad ďalších vecí. Trebárs možnosť natočiť rukoväť v uhle celých 360 stupňov. Ďalšou prednosťou je teleskopická trubica s dĺžkou až 125 cm. K tomu pridajme tiež kábel s dĺžkou 6,5 metrov, ktorý je samonavíjací.

Energetická trieda A+, cyklónová technológia, ľahká manipulácia
Nižší objem nádoby, vyššia cena

Ako vybrať podlahový vysávač

Podlahové vysávače by mali byť nevyhnutnosťou v každej domácnosti. Hlavne tam, kde je veľký prevádzku, zvieratá a alergici. Základom výberu je niekoľko kľúčových parametrov, ktorých sa držať. Primárne je to typ podlahy, na ktorý bude použitý. Môžu to byť koberce, parkety, pevné podlahy, rovnako ako vďaka výmenným hubiciam napríklad aj čalúnenie a ďalšie materiály. Ich zásadný výhoda oproti ďalším domácim vysávačom ako je tyčový vysávač či robotický vysávač, spočíva v účinnosti vysávanie náročných povrchov.

Vreckový alebo bezvreckový vysávač?

Jedno z veľmi dôležitých rozhodnutí. Vreckové vysávače uľahčí manipuláciu s odpadom. Sáčok sa jednoducho vyberie, vyhodí a do vysávača sa umiestni nový. Bezvreckové prevedenie zase eliminuje situáciu, keď sú nečistoty vo vnútri vysávača týždne alebo mesiace. Po vysávaní je možné nádobu vysypať a mať ju opäť prázdnu a čistú.

Objem nádoby na nečistoty

Rolu tu hrá hlavne frekvencie použitia vysávača a veľkosť objektu, kde sa používa. Tie najmenšie majú pod 1 liter, čo môže byť hodnota skôr nedostatočné. Optimálna veľkosť je tá, ktorá začína na hodnote 2 litrov. Takéto bez problémov vystačí na plochy okolo 50 metrov štvorcových. Na trhu sú však aj také riešenia, kde je veľkosť nádoby na nečistoty, alebo objem vrecka aj 5 litrov. Tie sa využívajú v miestach, kde je veľkosť podlahovej plochy nad 150 štvorcových metrov.

Príkon vysávača

Veľmi dôležitá hodnota, ktoré ovplyvňuje jeho výkon. Všeobecne platí, že čím väčší príkon, tým väčšia je aj sací výkon. Najmenej výkonné vysávače majú príkon okolo 300 W, kedy sací výkon je zhruba v rozmedzí 20 až 30 percent tejto hodnoty. Kvalitný podlahový vysávač by mal ponúknu príkon okolo 1 500 W.

Energetická trieda

U vysávačov sa nehodnotí len spotreba, rovnako ako u každého iného spotrebiča. Energetický štítok obsahuje aj informácie o účinnosti vysávanie kobercov, tvrdých podláh, aj o emisiách z prachu. Každá táto hodnota má svoje písmenové označenia. Najlepšie je podobne ako u iných spotrebičov A, ideálne s doplňujúcimi plusovými znamienkami.

Filtrácia

Typy filtrov môžu byť na vysávačoch rôznorodé. Najčastejšie sa používajú HEPA filtrami. Majú rôzne číselná označenie. Čím sú vyššie, tým lepšiu účinnosť. Hojne používaný je typ HEPA 13, ktorý zastaví až 99,97 percent nečistôt. Ďalej je v segmente filtrov vhodné hľadieť na možnosti čistenia, umývateľnosti, alebo možné výmeny.

Jednoduchosť práce

Svoju úlohu tu zohráva dĺžka prívodného kábla, rovnako ako dĺžka hubice. Súčtom je takzvaný akčný rádius, ktorý by sa mal pohybovať okolo 8 metrov. Tie najlepšie ponúknu aj 11 metrov a viac. Rolu hrá aj existencia koliesok, alebo nízka hmotnosť. Dosiahnuť možno v tomto segmente aj na vysávače s hmotnosťou 5 kilogramov, ktoré možno bez problémov kamkoľvek preniesť.

4.3/5 - (12 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.