Upratovanie,

Najlepšie kapsule a tablety do umývačky 2024 | Recenzie, test

Tablety do umývačky patrí medzi produkty, ktoré sa do modernej domácnosti nakupujú úplne bežne. Umývačku riadu má už dnes prakticky každý, takže to nie je žiadne prekvapenie. Je to napokon veľký pomocník, ktorý nám dokáže odbúrať pomerne nepopulárnu činnosť, medzi ktoré umývanie riadu rozhodne patrí.

Tablety do umývačky sú v podstate takým nástupcom prášku do umývačky. Umývačka riadu predtým používala typický prášok, ktorý je dnes voči tabletám na ústupe. Moderné umývačky už môžu byť vybavené akýmsi košíkom, ktorý zachytí tabletu uvoľnenú z dávkovača a tu sa potom počas procesu umývania postupne rozpúšťa.

Tablety a kapsule do umývačky majú mnoho výhod, a preto na ne rad ľudí prešla. V prvom rade je manipulácia s nimi veľmi jednoduchá, nemusíte presypávať prášok a kontrolovať, či ste ho dali dostatok. Tablety tiež nijako nepráši, čo je pri přesypávání prášku naopak bežné. Okrem toho je v každej tablete presný pomer zložiek, ktoré zaručia čo najlepšie umytie.

Pri klasických tabliet môžete vyberať medzi bežnou tabletou a gélovou kapsulí. Lacné tablety a kapsule spravidla neobsahujú soľ a leštidlo (prostriedok na oplach) zatiaľ čo drahšie produkty je obsahovať môžu a tým dodajú ešte viac užívateľského komfortu. V súčasnej dobe sú hitom tiež ekologické tablety do umývačky, ktoré sú šetrné k prírode. V neposlednom rade hrajú úlohu preferencie vône a skúsenosti s výrobkom ostatnými spotrebiteľmi. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie tablety do umývačky a ich recenzie.

Najlepšie tablety do umývačky – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších tabliet do umývačky z testov a hodnotenia pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Recenzie 10 tabliet do umývačky

Sunlight Classic

Sunlight Classic recenzie a test

Sunlight tablety do umývačky Classic sa dajú kúpiť za výhodnejšiu cenu ako niektoré známejšie značky. Obsahujú medzi 15 až 30% bieliacich činidiel kyslíka, pričom povrchové aktívne látky sú tu zastúpené pod 5%. Ide o výrobok, ktorý je určený najmä ekonomicky zmýšľajúcim, pretože ho zakúpite vo veľmi výhodnom balení za dobrú cenu.

V užívateľských recenziách ľudia hovoria o veľmi dobrom umývacím účinku, možno však nájsť niektoré drobné výhrady oproti známejším značkám. Najmä teda záleží, ako znečistený riad do umývačky obvykle dávate. Že sa jedná o základné lacné prevedenie tabliet dokladá tiež skutočnosť, že neobsahujú soľ, ani leštiaci prostriedok. Môžete ich zakúpiť vo výhodnom balení v počte 84 kusov.

Jar Platinum Yellow

Jar Platinum Yellow recenzie a test

Kapsule do umývačky Jar Platinum Yellow tohto známeho výrobca asi nie je potrebné predstavovať. Ide o produkt v strednej cenovej kategórii, ktorý zakúpite vo forme praktickejších gélových kapsulí. V cenovo výhodnom balení zakúpite 135 kusov, samozrejmosťou je však aj obstaranie v menších baleniach. Poteší, že každá kapsula obsahuje soľ i leštidlo, ktoré tak nemusíte do umývačky riadu dopĺňať samostatne.

Poteší, že kapsule obsahujú zložky ako pre umytie riadu, tak v tomto prípade tiež pre odmastenie umývačky. Ľudia si chvália jednoduchosť používania gélových kapsulí a dobre je hodnotená aj kvalita umývania u nerezového riadu. Väčšina ľudí je s týmto produktom viacmenej spokojná a páči sa aj príjemná vôňa.

Finish Classic

Finish Classic recenzie a test

Finish tablety Classic sú dôverne známym produktom, ktorý si obľúbila veľká časť užívateľov. Tieto tablety navyše možno zakúpiť vo veľmi výhodnom balení Gigapack, ktoré ich obsahuje 192 kusov. Sú určené k bežnému každodennému umývanie riadu, zaistí dobré odmočení aj umývanie nečistôt.

Okrem toho sa postarajú aj o škvrny na riade. Toto prevedenie tabliet je však odporučené doplniť o leštidlo a soľ, aby ste dosiahli čo najdokonalejšieho výsledku a boli s celkovým umývacím účinkom spokojní. V preklade to znamená, že v ich zložení nenájdeme ako soľ, tak ani leštidlo, čo však zodpovedá ich nižšej cene.

SANYTOL 4v1

SANYTOL 4v1 recenzie a test

Tablety do umývačky SANYTOL 4v1 vás zaujmú najmä z toho pohľadu, že oproti väčšine iných konvenčných prípravkov na umývanie riadu v umývačke obsahujú aj dezinfekčnú zložku. Okrem toho je prostriedok pripravený aj na to, aby zvládal umývanie pri nižších teplotách. Vďaka tomuto šetrí ako vaše riady, tak zvyšuje ekonomiku prevádzky.

Počítajte však s tým, že na druhú stranu pri nákupe tohto prípravku vydáte viac za svoje peňaženky. Väčšina užívateľských recenzií si chvália umývací účinok, na riad nezostávajú škvrny, a to ani na eko umývacie programy. V balení nájdeme 40 klasických tabliet ktorej súčasťou je ako soľ, tak i leštidlo, nemusí sa tak tieto dve zložky do umývačky dodatočne dopĺňať.

Finish All-in-1

Finish All-in-1 recenzie a test

Tablety do umývačky Finish All in 1 patrí medzi tablety všetko v jednom, nie je teda potrebné pridávať ani leštidlo ani soľ, všetko sa nachádza už v nich samotných. Okrem toho sa dajú kúpiť vo výhodnom balení Gigapack, ktoré obsahuje 182 kusov tabliet.

Práve s ohľadom na to, že tieto tablety obsahujú všetky potrebné zložky pre kvalitné umývanie riadu aj starostlivosť o umývačku, zabraňujú tiež usadzovaniu vodného kameňa, a to aj bez použitia ďalšej pridanej soli. Väčšina používateľov si umývací účinok týchto tabliet chvália. V ich zložení sú bieliace činidlá na základe kyslíka, fosfonáty a menej ako 5% polykarboxylátov. Rad spotrebiteľov si tiež chváli ich parfumáciu.

Somat classic

Somat classic recenzie a test

Somat tablety do umývačky Classic obsahujú 3 aktívne zložky, ktoré odstraňujú ako usadeniny, tak typické škvrny po čaji a káve. Pri používaní týchto tabliet sa môžete spoľahnúť tiež na ochranu proti korózii skla, ktorá tak chráni sklenené riady. Vaše poháre tak budú stále žiarivo lesklé a pevné.

Výrobok možno zakúpiť vo výhodnom Mega balení, konkrétne obsahuje 100 kusov tabliet. Vzhľadom na ich základné prevedenie v ich zložení nenájdeme soľ, ani leštidlo a preto aj sám výrobca odporúča používať tieto tablety v kombinácii práve so soľou a leštidlom. Užívatelia si najviac pochvaľujú ich výhodnú cenu a z recenzií je zrejmá spokojnosť s umývacím účinkom.

Jar Fairy Professional All in 1

Jar Fairy Professional All in 1 recenzie a test

Tablety do umývačky Jar Fairy Professional All in 1 ponúkajú účinok všetko v jednom, májú teda ako funkciu soli, tak funkciu prostriedkov na oplachovanie, čo zaistí vášmu sklu vysoký lesk. Jedná sa o gélové kapsule, ktoré sa rozpúšťajú podstatne rýchlejšie ako typické tablety. Aj vďaka tomu majú vysoký účinok v tvrdej vode.

Obsahuje odmasťovacie látky, ktoré odmastí aj vaši umývačku. Vzhľadom k vícesložkovému zloženiu pôsobí tiež ako prevencia vodného kameňa a rovnako tak dobre ochráni aj strieborné príbory. Jedná sa o profesionálnu radu s vyššou účinnosťou, ich jedinou nevýhodou je vyššia cena, ktorá je však obhájiteľná. V balení je pomerne vyšší počet kapsulí, konkrétne teda 115 a spotrebitelia sa k nim vyjadrujú naskrz veľmi pozitívne.

Seventh Generation All in One Free&Clear

Seventh Generation All in One Free&Clear recenzie a test

Ekologické tablety do umývačky Seventh Generation All in One Free&Clear patrí do kategórie ekologických produktov, ako už napovedá ich názov. Svojim zložením sú to vlastne skoro také domáce tablety do umývačky a veľmi poteší, že spĺňajú prísne požiadavky podľa európskeho ekologického certifikátu EU Ecolabel.

Neobsahujú teda zbytočné vône, pridaná farbivá ani chlór, vďaka čomu sú ľahko rozložiteľné. 85% zložiek tohto výrobku má rastlinný a minerálny pôvod, pričom látky nie sú testované na zvieratách, čo potvrdzuje certifikát Leaping Bunny. Aby toho nebolo málo, výrobca použil aj 100% recyklovaný a recyklovateľný kartónový obal. Ich cena je pochopiteľne mierne vyššia a v balení nájdeme 24 tabliet.

Ecozone 5v1

Ecozone 5v1 recenzie a test

Eko tablety do umývačky Ecozone 5v1 sú ekologickým produktom, ktorý vyrába spoločnosť, ktorá sa zaoberá ekologickou domáci drogérií. Tento britský výrobca sa o to snažia už od roku 2000, kedy bola spoločnosť založená. Výrobok má certifikát The Vegan Society a Cruelty-Free International.

Tablety sú vďaka šetrnému zloženiu vhodné tiež pre alergikov. Samozrejmosťou sú biologicky odbúrateľné zložky bez syntetických zlúčenín, farbív, alebo aróm. Ich cena je mierne vyššia, než v prípade štandardných tabliet a balenie ich obsahuje 72 kusov. Väčšina recenzií hodnotí tablety pozitívne, len niektoré zmieňujú, že sa zaschnutými zvyškami jedla si môžu poradiť horšie, čo je vzhľadom k absencii chémie odpustiteľné.

Somat All-in-One Lemon

Somat All-in-One Lemon recenzie a test

Tablety do umývačky Somat All-in-One Lemon ponúkajú zloženie všetko v jednom, pričom bieliaci činidlá na báze kyslíka tu sú medzi 5 až 15% a povrchové aktívne látky pod 5%. Rýchlo sa rozpúšťa a spoľahlivo vyčistí riad už pri teplote 40°C. Poteší tiež, že neobsahujú fosfáty a ich kvalitu umývania spotrebitelia väčšinou chvália. Tento produkt je obohatený o kyselinu citrónovú, a má tiež veľmi sviežu vôňu.

Kyselina citrónová tu ale nie je kvôli vôni, slúži na podporenie umývacieho účinku. Ide o produkt s šetrnejším zložením k životnému prostrediu, čo spotrebitelia oceňujú. V balení je 130 tabliet a ich cena je pomerne priaznivá. Obsahujú ako soľ, tak tiež leštidlo, nemusí sa tak pridávať do umývačky zvlášť, a okrem týchto funkcií ich tableta obsahuje ešte šesť ďalších.

Ako vybrať tablety do umývačky

Aby sme mali čo najlepšie umytý riad, je potrebné do umývačky vložiť kvalitnej umývací prostriedok. Zatiaľ čo v minulosti bol na výber len prášok, dnes sa do popredia dostávajú zvyčajne tablety alebo gélové kapsule. Poďme sa teraz pozrieť na to, aký je vlastne rozdiel medzi jednotlivými variantmi umývacích prostriedkov a prečo sú tablety do umývačky alebo gélové kapsule lepší ako prášok.

Prevedenie, soľ a leštidlo

Pokiaľ vám ide o čo najnižšiu obstarávaciu cenu, potom vašu požiadavku spĺňa prášok do umývačky. Jeho výhodou by mohlo byť tiež to, že si môžete upraviť dávku prášku podľa momentálnej potreby. Nevýhodou prášku je naopak skutočnosť, že spravidla neobsahuje niektoré účinné látky. Aj preto je potrebné k práškom dokupovať najmä soľ alebo leštidlo, čo už na prvý pohľad výhodný nákup zase znižuje.

Dokonalejšou a modernejšou variantou umývacích prostriedkov sú tablety alebo gélové kapsule. Tie už často obsahujú okrem samotného umývacieho prostriedku aj ďalšie účinné látky, ktorými sú zmienené leštidlo a soľ. Také sú potom označované ako multifunkčné tablety do umývačky, prípadne 3v1, “all in one” (všetko v jednom) a podobne. Vďaka tomu je všetko oveľa pohodlnejšie, nie je potreba nad dávkovaním príliš premýšľať, iba vložíte tabletu alebo gélovú kapsulu do dávkovača.

U gélové kapsule ani nemusíte snímať obal, pretože je rozpustný. U týchto umývacích prostriedkov je tiež často kladený dôraz okrem kvality umývacieho účinku na lepšiu ochranu vášho spotrebiča voči vodnému kameňu alebo korózii, čo zvyšuje životnosť samotného spotrebiča. Medzi tabletami existujú aj lacná prevedení, ktorá soľ ani leštidlo neobsahujú, preto je dobré v prípade potreby si tento údaj kontrolovať.

Umývanie riadu a ekológie

Ak ste ekologicky zmýšľajúci ľudia, potom aj pre vás výrobcovia poskytujú špeciálne varianty umývacích prostriedkov, ktorými sú ekologické tablety do umývačky. Nevýhodou je spravidla vyššia cena, s ktorou musíte počítať. Z hľadiska umývanie riadu to však môže byť do určitej miery kompromisné riešenie, pretože ich účinnosť asi nebude nikdy taká, ako v prípade chémie. Na druhú stranu aj konvenčné umývacie prostriedky dnes už do značnej miery životné prostredie šetrí. Drvivá väčšina produktov na trhu v EÚ už neobsahuje fosfáty a ďalšie škodlivé chemikálie. Eko tablety do umývačky z podstaty veci tiež väčšinou neobsahujú soľ, ani leštidlo.

Balenie a tipy

Pri výbere tabliet do umývačky mnoho ľudí dá na svoje osobné skúsenosti, alebo odporúčania známych. Pre väčšinu ľudí je tiež dôležitá ekonomická stránka veci, a preto pri nákupe tabliet do umývačky môžete využiť rôznych akcií, alebo zakúpiť veľké balenia, ktoré sú vždy cenovo výhodnejšie.

Nezabúdajte na to, že prevádzka umývačky nie je iba o tabletkách, tablety do umývačky nie sú všespásné. Dôležité ďalej je, aby ste do umývačky nedávali enormne znečistený riad, ktorý má vplyv na životnosť umývačky a na upchávanie filtrov. O umývačku sa tiež pravidelne starajte. Čistite filtre, najmä spodné sitko, a občas spustite samočistiaci program. Zvýšite životnosť umývačky a znížite aj náklady na umývanie riadu, rovnako tak zlepšíte kvalitu umytí.

4.4/5 - (24 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.