Kozmetika,

Najlepšie opaľovacie krémy: pre deti, na tvár ai. | Recenzie, test

Chystáte sa vyraziť k moru alebo na hory? Každý z nás má rád dobré počasie, ku ktorému bezpochyby patrí slniečko. Musíme ale tiež myslieť na ochranu našej pokožky, pretože slnečné lúče môžu byť veľmi zákerné. Prevenciou pred nepríjemnými a nežiaducimi účinkami UV žiarenia je opaľovací krém alebo olej na opaľovanie. Pre celoročné krásne opálenie je možné použiť krém samoopaľovací.

Pri výbere opaľovacieho krému musíme myslieť na to, komu bude prípravok určený. Či je pre bábätko, dojčatá, batoľa, dospelého človeka alebo seniora. Každý z nás má tiež iný fototyp pokožky. Niekto je k žiarenia slniečka náchylnejšie a iný sa zase opaľuje lepšie. Chrániť by sme sa však mali vždy a všetci.

Môžeme si vybrať opaľovací krém, mlieko alebo olej na opaľovanie, ktoré sú prevenciou a ochranou pred rakovinou kože, bolestivému spáleniu, pigmentových škvŕn, vráskam, vysušením a starnutím kože. Pomôžu nám tým ku krásnemu a prirodzenému odtieňu opálenia. Pri výbere je veľmi dôležitý ochranný faktor a tiež istota, že krém nie je expirovaný. Z expirovaných krému už väčšina účinných látok vyprchala a je teda do veľkej miery k ničomu.

Číslo ochranného faktora SPF (ang. Sun protection filter), označuje pomer času, kedy je koža chránená filtrom, k dobe, za ktorú koža bez ochrany sčervenie. Ochranný faktor by sme mali vyberať podľa fototypu pokožky, ale aj podľa aktuálneho ročného obdobia, nadmorskej výšky a vzdialenosti od rovníka. Väčšina Slovákov patrí k typom fototypu II a III. Vyššie ochranného faktora v našich zemepisných šírkach by sa mala pohybovať medzi 15 a 20, pri mori a na horách minimálne 25.

Krém na opaľovanie by sme mali rovnomerne naniesť na koži, je doporučené naniesť väčšiu vrstvu, až je pokožka biela a krém nechať vstrebať. Vodeodolný krém vydrží vo vode približne 40 minút. Preto je dobré nezanedbávať opakovanie aplikácie. Na základe parametrov, testy a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie opaľovacie krémy a ich recenzie.

Najlepšie opaľovacie krémy – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších opaľovacích krémov z testov a hodnotení pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku


TIP:

Recenzie 10 opaľovacích krémov

Daylong Regular

Krém na opaľovanie Daylong Regular s ochranným faktorom 15, môžete kúpiť v balení po 100 a 200 mililitrov. Je to lipozomálne opaľovacie mlieko, ktoré je vhodné pre fototyp tri až šesť, pre normálny typ pleti. Takzvaná stredná ochrana. Tento krém na opaľovanie je extrémne odolný voči sladkej i slanej vode, ale aj cez to je dobré aplikáciu opakovať. Odolnosti voči vode je však dosiahnutá až po dvadsiatich minútach, preto je potrebné počkať, než sa krém vstrebe. Užívatelia sú veľmi spokojní s jeho konzistenciou, pretože sa veľmi dobre rozotiera. Pokožku nemastí, hydratuje a ošetruje pomocou Aloe vera a vitamínu E. V mlieku nie sú pridané žiadne konzervačné látky a je bez parfumu.


Piz Buin Allergy

Opaľovací krém Piz Buin Allergy s ochranným faktorom 30, zakúpime v balení po 200 mililitroch. Toto mlieko na opaľovanie je veľmi vhodné pre ľudí, ktorí majú citlivú pokožku, alebo alergiu na slnko. Prípravok zabraňuje vzniku alergie na slniečko, čo zmieňujú aj dlhodobí užívatelia, ktorí sa stretávajú s týmito problémami a vrelo ho odporúčajú. Príjemne vonia a ľahko sa rozotiera. Nezanecháva pokožku mastnú a dodáva jej potrebnú hydratáciu. Prípravok je vodeodolný, ale aj cez to je potrebné aplikovať viackrát počas dňa. Ochranný faktor môžeme stratiť utieraním sa uterákom, potením či šampónovaním. Odporúča sa vziať so sebou aj do miest, kde je slnko viac agresívny. Aplikuje sa v značnom množstve a pred zrážkou so slnkom.


Bioderma Photoderm Max

Opaľovací krém na tvár Bioderma Photoderm Max s ochranným filtrom 50, môžete zakúpiť v 30 a 40 mililitrovém balení. Táto veľkosť je vhodná aj do kabelky a tak môžete mať krém stále po ruke. Tento tónovací, opaľovací krém má patent bunkovej bioochrany. Poskytuje maximálnu ochranu pred slnkom a vstrebe sa hlboko do pokožky a zabraňuje predčasnému starnutiu. Má skvelú konzistenciu a ľahučko sa rozotiera. Je vhodný aj pre citlivé a mastné typy pokožky. Pleť nemastí a nedráždi, zanecháva ju matnú, zamatovo hebkú, vyrovná farebné nezrovnalosti a dlhodobo hydratuje. Nezanecháva nežiadúce biele stopy a krásne sa vstrebe. Je vodeodolný a bez parfumácie. Aplikuje sa rovnomerne a v tenkej vrstve.


Garnier Ambre Solaire Golden Protect

Olej na opaľovanie Garnier Ambre Solaire Golden Protect má ochranný faktor 30. Môžete ho zaobstarať v 150 mililitrovém balení za dobrú cenu a je vhodný pre všetky typy pokožky. Olej je v praktickom rozprašovači, preto je jeho aplikácia veľmi jednoduchá. Pred pobytom na slnku stačí postriekať v dostatočnom množstve pokožku a potom už jednoducho a ľahko rozotrieť. Prípravok je vodeodolný, ale je dobré opakovať aplikáciu po kúpaní, osušení uterákom alebo pri potení. Pokožka je po ňom hebká a jemne vonia. Olej zintenzívňuje, predlžuje opálenie a chráni pokožku pred UVA aj UVB žiarením.


La Roche-Posay Anthelios XL

Krém na opaľovanie La Roche-Posay Anthelios XL má ochranný faktor 50+ a možno zakúpiť v 50 mililitrovém balení. Tento zmatňujúci gél-krém poskytuje veľmi vysokú ochranu pred UV žiarením. Medzi jeho hlavné zložky patrí filtračný systém Mexopeplex, patentovaná technológia Airlicium a termálna voda z La Roche-Posay. Tieto zložky chránia pred slnečným žiarením, lesknutím pleti a majú antioxidačné a probiotické účinky. Opaľovací krém je vhodný aj pre citlivú, mastnú a problematickú pleť. Je hypoalergénny, vodeodolný a testovaný pod dermatologickou kontrolou. Nanáša sa na čistú pokožku a rovnomerne sa rozotrie. Krém sa rýchlo vstrebe a nezanechá mastný pocit.


Vichy Idéal Soleil

Opaľovací olej s betakaroténom Vichy Idéal Soleil s ochranným faktorom 30 môžete kúpiť v balení 200 mililitrov. Ochranný sprej je v praktickej fľaštičke s rozprašovačom a vďaka jeho ultraľahké vodové textúre sa veľmi ľahko nanáša a rozotiera. Ihneď sa vstrebe do pokožky a zanecháva pocit sviežosti a čistoty. Má vysokú UV ochranu, je odolný voči vode a má hypoalergénne zloženie. Olej je vhodný aj pre citlivú pleť, obsahuje betakarotén, ktorý zintenzívni opálenie, regeneruje pokožku a minalizujúce termálnu vodu, ktorá hydratuje a osviežuje. Vďaka celkovému zloženiu doplňuje do pokožky potrebnú vlhkosť a živiny. Sprej sa nanáša na pokožku najmenej 30 minút pred opaľovaním a aplikácie sa podľa potreby opakuje.


Bioderma Photoderm Bronz

Opaľovací olej Bioderma Photoderm Bronz s ochranným faktorom 30 môžete zakúpiť v 200 mililitrovém balení. Ak túžite po krásne opálenej pokožke a zároveň sa chcete ochrániť pred UV žiarením, je tento ochranný suchý olej na opaľovanie v spreji skvelou voľbou. Možno aplikovať aj na mokrú pokožku, je vhodný na vlasy aj celé telo. Aplikáciu je vhodné opakovať po kúpaní, alebo každé dve hodiny. Ľahko sa rozotiera a nezanecháva na pokožke mastný film ani biele stopy. Rýchlo sa vstrebe, dostane sa hlboko do pokožky a príjemne vonia. Vďaka unikátnemu komplexu Bronz spolu s patentom bunkovej bioochrany™ chráni pokožku a napomáha prirodzenému a dlhotrvajúcemu opálenie.


Daylong Baby

Opaľovací krém pre deti Daylong Baby s ochranným faktorom 30 môžete kúpiť v 50 mililitrovém balení. Tento detský opaľovací krém zabezpečí vysokú ochranu pre Vaše ratolesti. Krém je vyvinutý priamo pre jemnú detskú pokožku, ktorú chráni pred UVA aj UVB žiarením a zároveň hydratuje a ošetruje kožu dexapanthenolem, glycerínom, Aloe vera a vitamínom E. Je veľmi šetrný k detskej pokožke a je vhodný pre deti od jedného roka aj s citlivou pleťou. Aplikuje sa približne 20 minút pred vystavením kože slnku v dostatočnom množstve a počas dňa sa aplikácia opakuje. Je odolný voči sladkej i slanej vode, ale nezabúdať na opakovanú aplikáciu.


Avène Sun Kids

Detský opaľovací krém Avène Sun Kids s ochranným faktorom 50+ môžete zaobstarať v 100 a 250 mililitrovém balení. Toto ochranné mlieko pre deti je vhodné pre citlivú aj alergickú pokožku. Krém má veľmi vysokú ochranu pre citlivú pokožku dieťaťa. Obsahuje komplex fotoprotekčních aktívnych látok, ktoré poskytujú ochranu proti UVB a tiež UVA dlhým a krátkym lúčom. Regeneruje a upokojuje pokožku. Aplikuje sa rovnomerne a v dostatočnom množstve pred každým vystavením kože slniečku. Aj napriek vodeodolnosť opaľovacieho krému sa aplikácia opakuje po každom kúpaní a často tiež počas dňa. Mlieko sa ľahko roztiera a nezanecháva biele stopy.


Bioderma Photoderm Kid

Detský opaľovací krém Bioderma Photoderm Kid s ochranným faktorom 50+ môžete kúpiť v 200 mililitrovém balení. Prípravok je cielene určený pre ochranu detskej pokožky. Obsahuje vyvážený pomer všetkých zložiek a má patent bunkovej bioochrany™. Neobsahuje parabény a je bez pridaných parfumov. Zaisťuje tak deťom optimálnu ochranu proti škodlivým účinkom UV žiarenia. Jeho praktické balenie v spreji je pohodlné pre nanášanie na detskú pokožku a ľahko sa vstrebe až do hĺbky kože. Aplikáciu je potrebné počas dňa a po kúpaní opakovať. Je vhodný od 3 rokov veku dieťaťa i pre citlivú pokožku.


Ako vybrať krém na opaľovanie

Slnko môže byť veľmi zákerné, skrz slnečné lúče do našej pokožky preniká UV žiarenie, ktoré môže spôsobovať rad problémov, ako napríklad rakovinu kože, bolestivé spálenie, tvorbu pigmentových škvŕn, vrásky, vysušenie a starnutie kože. Preto by sme sa mali chrániť. Pri výbere krému musíme myslieť na to, pre koho bude prípravok určený. Či ide o opaľovací krém pre bábätká či dojčatá, dieťa, alebo dospelého človeka. Krém na opaľovanie ďalej vyberáme podľa fototypu pokožky a podľa sily ochranného faktora. Je potrebné myslieť aj na to, kam sa vydáme a ako silné budú slnečné lúče.

Konzistencia a objem

Opaľovacie prípravky sa vyrába v rôznych konzistenciách, ako je krém, mlieko, gél, olej alebo prírodné opaľovací olej. Každý si môže vybrať, čo mu vyhovuje najviac. Prípravky sa prevažne predávajú v balení s objemom 50 až 250 mililitrov. Je na každom, akému množstvo dá prednosť.

Čo je ochranný faktor (SPF)

Ochranný faktor je číslo, ktoré udáva, koľkokrát dlhšie môžeme byť na slnku bez rizika spálenia, než keby sme opaľovací prípravok nepoužili. Čím vyššia teda ochranný faktor je, tým dlhší čas môžeme byť na slnku, bez UV žiarenie pokožke mohlo škodiť.

Typ pokožky

Viete, aký fototyp pokožky máte? Fototypy pokožky delíme od I. – IV. V prípade prvého fototypu je pokožka najviac náchylná na slnečné lúče. Preto by ste pre tento typ mali používať výhradne ochranný faktor 50+ aj v miernom podnebnom pásme. Pre fototyp II. tiež platí, že na slnko len opatrne. Pri mori rozhodne používať ochranný faktor 50+, v miernom podnebí 30+. Fototyp III. má už k opaľovanie kladný vzťah. SPF Vám postačí 30 aj pri mori. V prípade fototypu IV. Ste so slnkom veľký kamarát, pokožka rýchlo a pekne zhnedne. V záujme vášho zdravia ale aj cez to je požívať ochranný faktor 15 – 20.

Ako správne nanášať

Opaľovací krém by mal byť nanášaný v dostatočnom množstve. Na dospelého človeka, pri priemernom vzraste, vychádza adekvátne dávka na približne 6 čajových lyžičiek na ochranu celého tela. Prevažne sa odporúča aplikovať prípravok 30 minút pred pobytom na slnku a ochrannú vrstvu by sme mali obnovovať po kúpaní, alebo každé 2 – 4 hodiny.

4.6/5 - (41 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.