Outdoor,

Najlepšie rodinné stany pre 4 a viac osôb | Recenzie, test

Veľký rodinný stan pre 4, 5 a viac osôb je variantom, ktorá je určená pre kempovanie a pohodlné nocovanie celej rodiny či partie priateľov. Vyznačuje sa dostatočným priestorom, ktorý je určený na to, aby sa v stane pohodlne vyspali ako dospelí jedinci, tak i ich deti a k tomu pojal aj množstvo vybavenia. U turistických stanov to sú batohy, oblečenie alebo aj bicykle a u kempingových treba chladnička alebo sedacia súprava.

Výhodou rodinného stanu oproti treba dvoma stanom pre dvoch je väčšia efektivita a praktickosť. Celková hmotnosť je nižšia, stavba je vykonaná rýchlejšie (to platí ešte viac pre nafukovací stan) a takisto v zloženom stave zaberie menej objemu. Výhodou je ďalej výška, kedy sa v ňom dá pohodlne postaviť. Okrem predsienky môže byť stan s dvoma i viac spálňami, alebo s dlhšou zárukou, ktorá sa hodí vzhľadom k väčšiemu zaťažovaniu zipsov, podlážky alebo nosných prútov.

Zohľadniť by ste mali nielen počet osôb, nepremokavosť tropika, vodný stĺpec podlahy, hmotnosť, výšku alebo materiál tyčí, ale aj špecifické vlastnosti. Napríklad koľkých vchodmi a spálňami disponuje, či má moskytiéru alebo vstupná predsieň a ako je na tom s vetraním. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie rodinné stany a ich recenzie.

Najlepšie rodinné stany pre 4 osoby a viac – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších rodinných stanov pre 4 a viac osôb z testov a hodnotení pre rok 2023.


Zobraziť celú ponuku


TIP:

Porovnanie parametrov

 Coleman Bering 4Pinguin Campus 4High Peak Como 4Coleman Galileo 5Outwell Holidaymaker 500Ferrino Proxes 5Pinguin Interval 6 AirTubeHannah Spirit 6Coleman Cortes Octagon 8Coleman Coastline 8 Deluxe
Výška205 cm150 cm190 cm195 cm210 cm200 cm210 cm200 cm215 cm200 cm
Materiál tyčíLaminátLaminátLaminátLaminátNafukovacíSklolaminátNafukovacíSklolaminátOceľLaminát
Počet vchodov1222332213
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 rodinných stanov

Coleman Bering 4

Coleman Bering 4 recenzie a test

Stan s dvoma spálňami Coleman Bering 4 je ideálny pre rodinné kempovanie. V jednej spálni môžu byť deti, v druhej dospelí. Jedná sa o model určený pre 4 osoby a celkom je stan konštruovaný ako variant s 1 vchodom. Zaujme svojou dobrou hmotnosťou, ktorá je len 12,2 kilogramov. Tiež zaujme hodnota nepremokavosti tropika, ktorá činí 3 000 mm.

Po postavení je stan 468 centimetrov dlhý, 230 centimetrov široký a jeho výška činí 205 centimetrov. Je teda vhodný aj pre postavenie osôb. Prevedenie je navyše 2 plášťové, čo zvyšuje jeho celkové funkčné vlastnosti.

Vnútorný plášť je vyrobený z priedušného polyesteru a zo sieťoviny. Oproti tomu vonkajšie variant využíva materiálu Taffeta 75D, ktorý navyše ponúkne odolnosť voči UV žiareniu. Nechýba kvalitná podlepené švy. Tyče sú vyrobené z laminátu a podlážka z polyetylénu.

Dve oddelené spálne, reflexné šnúry, nízka váha
Horšie vetranie

Pinguin Campus 4

Pinguin Campus 4 recenzie a test

Stan pre 4 osoby Pinguin Campus zaujme tým, že nemá len jeden, ale hneď 2 vchody, ktoré uľahčia samotný prístup do stanu. Kladom je tiež fakt, že je vybavený moskytiérou, ktoré bránia nalietaných nepríjemného hmyzu. Stan je menšie, takže neprekvapí nízka váha 7,5 kilogramu, ktorá zaistí i bezproblémové prenášanie.

Hodí sa aj do menšieho dažďa, pretože hodnota nepremokavosti tropika je 4 000 milimetrov. Po rozbalení a postavenie má rozmery 400 cm na dĺžku, 250 centimetrov na šírku a hodnota výšky je 150 cm, čo znamená, že sa v ňom žiaľ poriadne nepostavíte. Tyče sú z laminátu a konštrukcia využíva 1 kríženie.

Podlaha stanu je vyrobená z nylonu a má vodný stĺpec s hodnotou 10 000 mm. Vonkajšia konštrukcia využíva kvalitného polyesteru s ochranou proti vode. Nechýba ani PU záter na švíkoch, ktorý bráni vnikaniu vody týmto priestorom.

Dvojité zipsy, ľahká stavba, uzatvárateľné moskytiéry
Menšie výška

High Peak Como 4

High Peak Como 4 recenzie a test

Rodinný stan pre 4 osoby High Peak Como 4 je zaujímavo rozdelený tak, že predsieň je centrálnym prvkom stanu a z nej vedú cesty do 2 jednotlivých spální. Stan zaujme aj tým, že má 2 vchody, okienko vo dverách alebo podlepené švy. Okrem toho, že je dvojplášťový, je rovnako vybavený moskytiérami.

Hmotnosť stanu je príjemných 7,6 kilogramov, takže je ľahké ho prevážať. Vodný stĺpec činí odporúčaných 3 000 milimetrov. Vnútorný materiál stanu je vyrobený z polyesteru. To isté sa týka aj vonkajšieho materiálu, ktorá je navyše potiahnutý vrstvou PU.

Pri postavení má stan rozmery 470 centimetrov na dĺžku, 230 centimetrov na šírku a ďalej 190 centimetrov na výšku. Tyče sú vyrobené z laminátu. Kladom stanu je aj ventilácia pre odvetranie, rovnako ako dvoch sieťová okná pre dostatok svetla.

Veľkosť úložného priestoru, dve spálne, sieťová okná
Pre niekoho absencia podlážky v predsieni

Coleman Galileo 5

Coleman Galileo 5 recenzie a test

Rodinný stan pre 5 osôb Coleman Galileo je skvelou voľbou pre početnejšie rodiny. Celkovo disponuje 2 vchody do stanu, rovnako ako zaujme aj využitím praktické predsiene. Vonkajším materiálom je polyester Taffeta 68D s podlepenými švami. Materiálom vnútorným je kombinácia priedušného polyesteru, ktorý je doplnený sieťovinou.

Celkom dobre obstojí aj v daždi, čo označuje hodnota nepremokavosti, ktorá má hodnotu 3 000 milimetrov. Keď je tunelový stan postavený, má rozmery 470 centimetrov na dĺžku, 335 centimetrov na šírku a zaujme výškou o veľkosti 195 centimetrov.

Pri prenášaní je treba počítať s vyššou hmotnosťou, ktorá má hodnotu 15,8 kilogramov. Stan drží pohromade vďaka laminátovým prútom, ktoré majú priemer 12 milimetrov. Konštrukcia stanu využíva len jednu, ale zato veľkú priestrannú spálňu.

Veľkosť obalu, multifunkčný prístrešok, priestranný rodinný stan
Chýba tyče na prístrešok

Outwell Holidaymaker 500

Outwell Holidaymaker 500 recenzie a test

Nafukovací stan Outwell holidaymaker 500 zaujme tým, že je určený hneď pre 5 osôb, ktoré v ňom majú dostatok miesta. Unikátne sú tiež 3 jednotlivé vchody, ktorými tento stan disponuje. Je rozdelený na 3 vnútorné zóny, ktoré môžu byť využívané na spanie, na ukladanie vecí, rovnako ako jednoduchá predsieň s ľahkým prístupom.

Unikátom stanu je Rigid Air, ktorý využíva nafukovacích tubusov s individuálnym tvarom, ktoré zabezpečia jednoduchosť a tiež rýchlosť samotnej stavby. Na tej zaujme aj celková výška stanu, ktorá vďaka hodnote 210 centimetrov umožní i postavenie.

Vnútorným materiálom je priedušný polyester, ktorý uľahčí cirkuláciu vzduchu. Ako vonkajší materiál je použitý ten s označením Outtex. Zaujímavosťou stanu je tiež zatmavený strop, ktorý sa podpisuje na kvalitnejšom spánku počas slnečných dní, alebo moskytiéry vo dverách.

Nafukovacie konštrukcie, odopínateľná podlážka verandy, tri vnútorné zóny
Vyššia obstarávacia cena, hmotnosť

Ferrino Proxes 5

Ferrino Proxes 5 recenzie a test

Ferrino Proxes 5 je rodinný stan s dvoma spálňami určený pre pohodlné prenocovanie hneď 5 osôb. Okrem 3 vchodov do stanu zaujme aj praktickú moskytiérou, ktorá eliminuje prístup hmyzu. Vonkajším materiálom je polyester s označením 190 T, ktorý má nielen prelepené švy, ale aj alumíniovou termoizoláciu.

Celková nepremokavosť stanu je 2 000 milimetrov. Nepremokavosť podlážky vyrobené z polyesteru 210 T je 2 500 milimetrov. Celková váha daného stanu je 12 kilogramov. Tyče sú potom vyrobené zo sklolaminátu. Trochu nepraktické je, že markíza nebýva súčasťou balenia a je nutné ju dokúpiť zvlášť. Aj z ohlasov vyplýva, že stan nie je samonosný a je ho tak potreba skutočne plne ukotviť.

Postavený stan má rozmery 420 centimetrov na dĺžku, 320 centimetrov na šírku a ďalej 200 centimetrov na výšku. Celkový vnútorný objem má hodnotu 6,2 metrov kubických. Vo svojom zbalenom stave sú jeho rozmery prijateľné, a to o hodnote 63x27x27 centimetrov.

Štát možno po celej ploche stanu, 3 vchody, sieť proti hmyzu
Horšie nepremokavosť, nie je samonosný

Pinguin Interval 6 AirTube

Pinguin Interval 6 AirTube recenzie a test

Veľký rodinný stan pre 6 osôb Pinguin Interval 6 AirTube príde vhod aj tým najpočetnejším rodinám, pretože sa do neho pohodlne vojde až šesť ľudí. Pre uľahčenie prístupu tento model disponuje 2 vchodmi. Zaujme tiež technológia s názvom Airtube. Tá je typická tým, že nepoužíva klasické tyčky ale nafukovacie konštrukciu, čo stavbu urýchľuje a tiež zjednodušuje.

Stan je vyrobený z polyesteru, ktorý je doplnený o polyuretánový záter. Vďaka tomu dokáže ponúknuť odolnosť proti vode o hodnote 4 000 mm. Ešte lepšie je na tom podlážka z nylonu sa záterom, kde je hodnota vodného stĺpca 10 000 mm.

Hmotnosť stanu je 17 kilogramov, čo je vyššia hodnota. Po postavení je vysoký 210 centimetrov, a tak nijako neobmedzuje v pohybe. TPU nafukovacie trubice sú ľahko nafúknuté pomocou výkonnej pumpy, ktorá je súčasťou balenia stanu.

Nafukovacie konštrukcie, dve spálne, vodný stĺpec podlážky
Vyššia váha a obstarávacia cena

Hannah Spirit 6

Hannah Spirit 6 recenzie a test

Stan s predsieňou Hannah Spirit dokáže pojať až 6 osôb, vďaka čomu patrí medzi veľmi priestranné varianty. Na výšku má 200 cm a celkovo disponuje 2 vchodmi pre jednoduchší prístup. Špecifikom je v tomto prípade neobvykle veľká predsieň s integrovanou podlahou po celej ploche stanu, alebo tiež 2 vrecká na vybavenie a odkladacie stropné police.

Stan má tvar kupoly, ktorá zaujme kvalitným materiálom, vďaka čomu je možné hovoriť o vodnom stĺpci s hodnotou 3 000 milimetrov. Použitý je 185 polyester R/S P. Na vnútornej strane je použitý polyester 185T. Kvalitu má tiež PU podlaha s hodnotou 120g/m2.

Tyče sú vyrobené z ľahkého a kvalitného sklolaminátu. Celkovo je využité 5 kríženie tyčí, čím je dosiahnuté potrebného tvaru a po zostavení stan ponúkne štyri vetracie otvory s dvoma oknami v hornej časti. Pri zabalenie a prenášanie je potrebné počítať s váhou okolo 16 kilogramov.

Priestranná predsieň, dobrá odolnosť proti vode, výška stanu
Absencia tyčí ku druhému vchodu do predsiene

Coleman Cortes Octagon 8

Coleman Cortes Octagon 8 recenzie a test

Veľký rodinný stan Coleman Cortes Octagon 8 má netradičný tvar takzvaného oktagonu. Je určený pre prespanie až 8 osôb, čo potvrdzuje jeho obrie vnútorný priestor pre nadštandardné kempovanie. Keď sa postaví, tak zaberie rozmer zhruba 400 x 400 centimetrov a jeho výška je dobrých 215 cm.

Váha daného stanu je 20,7 kilogramov, čo mierne sťažuje jeho transport, ale pri jeho dispozíciách to nebude zase tak zásadné mínus. Vnútorná časť stanu je vyrobená z priedušného polyesteru a sieťoviny. Vonkajšia strana stanu je vyrobená z polyesteru 68D, ktorý je doplnený o PU záter.

Vodný stĺpec, teda takzvaná nepremokavosť stanu je 2 000 milimetrov. Tyče zabezpečujúce pevnosť konštrukcie sú vyrobené z ocele a majú priemer 19 milimetrov. Stan je plne vetrateľný, priedušný a v príslušenstve nájdete okrem iného transportné tašku na kolieskach.

Veľký priestor, kvalitné oceľové tyče, nepotí sa
Bez predsiene (možno dokúpiť)

Coleman Coastline 8 Deluxe

Coleman Coastline 8 Deluxe recenzie a test

Tunelový rodinný stan pre 8 osôb Coleman Coastline 8 Deluxe zaujme svojou priestrannosťou, a to vďaka celkovo 4 vpínacím spálňam. Tie zaisťujú ako dostatok miesta, tak i celkovú variabilitu priestoru a tiež použitie. Možno ich mať oddelené, dve spojené dohromady alebo využiť stan úplne bez nich. Unikátny novinkou sú tiež samo rolovacie kryty okien, ktoré môžu ponúknuť dostatok svetla, aj potrebné tienenie.

Konštrukcia stanu je dvoch plášťová. Plášť na vnútornej strane je vyrobený z polyesteru, ktorý je kombinovaný so sieťovinou. Vonkajšia strana využíva rovnaký základný materiál, ktorý je však doplnený ako PU záterom, tak má tiež prelepené švy pre elimináciu prieniku vody.

Podlaha stanu je vyrobená z PU s hodnotou 120g/m2. Hodnota vodného stĺpca stanu je 3 000 milimetrov. Po postavení má rozmery 670 cm na dĺžku, 290 cm na šírku a 200 na výšku. Po zabalení jenom 70x33x33 cm. Váži 21,61 kilogramov a poskytne až 3 vchody.

Všitá podlaha, 4 vpínacie spálne, samorolovacie kryty okien
Nemá sieťku proti hmyzu na dverách

Ako vybrať rodinný stan

Veľký rodinný stan je určený pre kempovanie buď viac ľudí, alebo klasicky celých rodín, ktoré tvoria dospelých a deti. Náš poradca vám pomôže s výberom toho, ktorý bude ideálny a ktorý bude spĺňať všetky požiadavky vás ako milovníkov pobytu v prírode.

Nepremokavosť tropika a podlážky

Prvá vlastnosť, ktorú sledovať, je rozhodne nepremokavosť. Ide o takzvaný vodný stĺpec čiže tropiko. Tu platí, že čím je hodnota vyššia, tým samozrejme lepšie. Štandardom a odporúčanou hodnotou pre rodinné stany je hodnota 3 000 milimetrov. Sú však aj horšie, s hodnotou 2 000 milimetrov, rovnako ako existujú aj tie lepšie, kde je hodnota 4 000 milimetrov a viac. Čím je číslo vyššie, tým väčšia lejak a dlhodobejšie dážď stan zvládne.

Ďalej je potrebné myslieť aj na kvalitu podrážky. Aj tá by mala ponúknuť odolnosť voči vode. Keďže je v kontakte so zemou, tak pochopiteľne väčšie ako plášť stanu. Tu je dobré vyberať také rodinné stany, kde hodnota podlážky začína na čísle 5 000 milimetrov. Čím je vyššia, tým tiež lepšie. Kvalita podlážky eliminuje aj stav, kedy sa pôda okolo stanu podmáčí a voda by mohla prenikať dovnútra.

Prúty

Zvyčajne sa jedná o sklolaminát, laminát klasický, dural alebo v horšom prípade plast. Ďalej je možné nájsť odolnejší prevedení, kde je použitá oceľ. Unikátom na trhu však môže byť riešenie, ktoré sa označuje ako nafukovací stan. Tu je konštrukcia tvorená nafukovacími valcami, ktoré zabezpečia ako rýchlu, tak hlavne jednoduchú stavbu. Stačí ich pomocou nožnej pumpy nafúknuť.

Veľkosť a konštrukcia stanu

Úplnou klasikou v tomto segmente je stan pre 4 osoby, ktorý je zvyčajne určený pre 2 dospelých a tiež 2 deti. U rodinných stanov sa jedná o veľkosť, ktorá je tou najmenšou. Ďalej nájdete stany pre 5, 6 alebo až 8 osôb. Rodinný stan je najčastejšie využívaný do kempu, a preto by mal byť aj dostatočne veľký. Z hľadiska konštrukcie a škále v kapacite vie ponúknuť celkom veľkú rôznorodosť. Tá začína už jeho tvarom, kedy môže ísť o tunelový stan, klasickú kupolu, o tvar oktagon či iného geometrického útvaru.

S konštrukciou ale súvisí aj to, koľko má stan spální. Môže sa jednať o stan s dvoma spálňami, rovnako ako nie je výnimkou ani to, že sú k dispozícii 4 alebo iba jedna. Ďalej sa konštrukcia líšia aj počtom vchodov. Aj tu zaujme celková rozmanitosť. Vchod môže byť len 1, rovnako ako môžu byť aj 2 alebo dokonca 3. Pozornosť by ste mali venovať tiež predsieni. Stan s predsieňou je obzvlášť praktický v daždi, kedy potrebujete vyjsť zo stanu, ale pri otvorení tropika by inak napršalo do vnútorného stanu či spacáku.

Rozmery a hmotnosť

Podľa toho, ako a kam potrebujete stan prevážať, sa zamerajte na to, aký veľký bude rodinný stan po zabalení a tiež na to, koľko bude vážiť. Tie ľahšie sa pohybujú okolo váhy 10 kilogramov. Naopak tie najväčšie môžu dosahovať hmotnosti i dvojnásobné, cez 20 kilogramov. Tiež je potrebné myslieť na rozmery po postavení. Tu sa zaujímajte hlavne o výšku, ktorá zaistí to, že sa v stane bez problémov postavíte.

4.7/5 - (41 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.