Kozmetika,

Samoopaľovacie krémy: Test a recenzie 10 najlepších

Naše klimatické pásmo umožňuje prirodzené opálenie prevažne len v letných mesiacoch, a to ešte musí byť slnečné leto. Alternatívou je teda za slniečkom pravidelne cestovať do južných krajín, chodiť do solária, alebo používať samoopaľovací krém.

Časté používanie solária môže viesť k zdravotným problémom, rovnako tak intenzívne slnenie na priamom slnku nie je pre kožu práve dvakrát ideálne. Pokožka rýchlejšie starne a pri nesprávnej ochrane opaľovacím krémom hrozia nepríjemná zdravotné riziká kože. Samoopaľovací krém je v tomto porovnaní bez zdravotných rizík, hoci je potrebné dodržiavať určité postupy, aby bol výsledok opálenie rovnako tak dokonalý, ako od slniečka.

Zhnednutie pokožky má na starosti aktívna zložka dihydroxyaceton, skrátene nazývaná DHA. Tá reaguje aminoskupinami v proteínoch, ktoré sú obsiahnuté v hornej časti kože a dochádza k Maillardove reakcii, ktorá prebieha aj napríklad pri zhnednutie chleba. Súčasné samoopaľovacie prípravky prešli dlhú cestu od prvých produktov, a preto ak ste počuli, že spôsobujú občas neprirodzené oranžové sfarbenie, môžete byť v súčasnosti bez obáv.

Usilovnou prácou výrobcov v laboratóriách sa ustálilo adekvátne množstvo DHA, a preto už oranžovej fľaky vo väčšine prípadov nehrozí. Či už si zaobstaráte samoopaľovací krém, penu, alebo sprej a dodržíte návod na použitie, mali by ste získať za niekoľko hodiť rovnako prirodzené a krásne opálenie, ako z týždenného pobytu pri mori. Kvalitný samoopaľovací krém nerobí fľaky, nešpiní oblečenie a má minimálny, alebo žiadny nepríjemný zápach. Môže byť aj aromatizovaný, kedy naopak príjemne vonia.

Pri práci by ste vždy mali používať ochrannú rukavicu, ktorá, ak nie je v balení, je potreba dokúpiť – predídete tak intenzívne sfarbeným rukám, ktoré pôsobia veľmi neprirodzene. Existujú tiež samoopaľovacie prípravky vo forme kvapiek, kedy si malé množstvo zmiešate s obľúbeným krémom na pleť a jednoducho aplikujete tak, ako ste zvyknutí. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie samoopaľovacie krémy a ich recenzie.

Najlepšie samoopaľovacie krémy – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších samoopaľovacích krémov z testov a hodnotení pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku


TIP:

Recenzie 10 samoopaľovacích krémov

La Roche-Posay Autohelios

Samoopaľovací krém La Roche-Posay Autohelios patrí medzi najobľúbenejšie samoopaľovacie prípravky zo súčasnej ponuky. Je gélovej konzistencie, ktorá sa veľmi dobre rozotiera a nechá sa veľmi ľahko kontrolovať intenzita zhnednutie, teda výsledný farebný odtieň. Po aplikácii je pokožka jemná a dobre hydratovaná. Obsahuje tiež termálnu vodu z La Roche-Posay, ktorá má probiotické a antioxidačné účinky. Vďaka tomu je vhodný pre citlivú pokožku a pleť, ktorá sa treba ani nesmie vystavovať slnku. Prirodzene zjednocuje tóny pokožky a nezanecháva žiadne fľaky, ani škvrny v iných odtieňoch farby.


St. Moriz Self Tanning

Samoopaľovacia pena St. Moriz Self Tanning patrí k obľúbenejším produktom, teda aspoň čo sa podľa hodnotenia spotrebiteľov týka. Ženy na nej oceňujú veľmi jednoduchú aplikáciu, ktorá sa hodí aj pre začiatočníkov s týmto druhom kozmetiky. Pena obsahuje olivové mlieko a vitamín E, ktoré poskytujú výbornú hydratáciu pokožky. Aplikácia je možná ako na telo, tak i na tvár a to na všetky typy pleti. Výsledkom je rovnomerné opálenie, ktoré má dlhotrvajúci efekt. Samoopaľovací prípravok je v objeme 200 mililitrov, čo zaručuje veľmi veľa aplikácií. Nerobí šmuhy ani fľaky a tiež je príjemne, jemne, parfumovaný.


Bioderma Photoderm Autobronzant

Samoopaľovací sprej Bioderma Photoderm Autobronzant získal spotrebiteľské ocenenie produkt roku, to z neho teda robí veľmi kvalitný samoopaľovací prípravok, ktorý nesklame osoby s citlivou pleťou a pokožkou. Vďaka aplikácii v spreji sa pohodlne a ľahko aplikuje, v dôsledku toho teda nezanecháva fľaky, alebo nehrozí nerovnomerné opálenie. Je obohatený o príjemnú parfumáciu, ktorá je hypoalergénny. Okrem hlavnej zložky DHA, ktorá zaisťuje samotný proces zhnednutie kože, obsahuje aj glycerín, alebo xylitol. Nanáša sa zo vzdialenosti približne 20 centimetrov na čistú a suchú pleť i pokožku, balenie obsahuje 150 ml prípravku.


Dermacol Self Tan

Samoopaľovací krém Dermacol Self Tan patrí medzi lacnejšie produkty v kategórii, napriek tomu je však veľmi obľúbený aj dobre hodnotený. Získal tiež spotrebiteľské ocenenie produkt roku. Určený je pre normálny typ pleti, jeho objem je 200 ml a aplikovať sa môže tak na telo, tak i na tvár. Výsledný efekt zaisťuje intenzívny opálenie, ktoré vyzerá veľmi prirodzene. Okrem toho zjednocuje farebný tón pokožky, ľahko sa rozotiera a tiež sa dobre vstrebáva. Pokožku zvláčňuje a zjemňuje. Keďže sa jedná o krém, respektíve telové mlieko, poskytuje tiež potrebnú hydratáciu, ktorá je pre udržanie opálenia tohto typu nevyhnutná.


Astrid Sun

Samoopaľovací sprej Astrid Sun sa radí aj do kategórie lacnejších prostriedkov. Vďaka konzistencii sa veľmi ľahko a čisto nanáša, okamžite sa vstrebáva a celková práca s ním je tak jednoduchá, rýchla a efektívna. Pre rovnomerné opálenie je potreba prípravok starostlivo a rovnomerne naniesť a rozotrieť. Po nanesení pôsobí prirodzene a možno ho aplikovať ako na tvár, tak aj na zvyšok celého tela. Balenie obsahuje 150 mililitrov samoopaľovacieho prípravku, ktorý je samozrejme dermatologicky testovaný. Aktívnou zložkou, ako aj u niekoľkonásobne drahších prípravkov, je samozrejme dihydroxyaceton, čiže DHA.


RYOR Face & Body Care

Samoopaľovací krém RYOR Face & Body Care je ďalšou obľúbenou alternatívou pre všetkých, ktorí túžia po prirodzenom, rovnomernom opálenie. Je vhodný pre všetky typy pleti a nanáša sa ako na telo, tak i na tvár. Samoopaľovacie hydratačné mlieko sa okrem zhnednutie stará aj o samotnú pokožku, ktorú dobre hydratuje a vyživuje. Ľahko sa nanáša, roztiera i vstrebáva. Výsledok je podľa popisu výrobcu aj recenzií výborný, pokožka vyzerá rovnako dobre ako pri opaľovaní na slniečku. V jednej fľaštičke je 200 mililitrov krému, ktorý vystačí na mnoho pokrytie celého tela.


Clarins Sun Self-Tanners

Samoopaľovacie kvapky Clarins Sun Self-Tanners sú špecifickým prípravkom, ktorý ku určený len a len na pleť, teda na tvár. Podľa chcené intenzity zhnednutia sa zmiešajú 1 – 3 kvapky lieku s akýmkoľvek krémom Clarins, v dlaniach sa zmieša a rovnomerne sa nanesie na tvár. Môžete mať akúkoľvek pleť, mastnú i suchú, k nej adekvátne krém a tento prípravok. Je teda veľmi univerzálny a môže ho tak v domácnosti používať so svojím vlastným krémom aj viac žien naraz. Je nekomedogénny, nezanecháva fľaky ani šmuhy, dobre sa reguluje intenzita a výsledok je prirodzený. Okrem DHA obsahuje aj aloe vera, ktorá pleť zjemňuje.


Vichy Idéal Soleil Capital

Samoopaľovací krém Vichy Idéal Soleil Capital je kvalitný prípravok, ktorý okrem opálenie poskytuje pokožke a pleti až ôsmich hodinovú hydratáciu. Obohatená formula DHA zaisťuje rovnomerný efekt opálenia, ktorý je dlhotrvajúci a pôsobí prirodzene. Naviac krém obsahuje aj vitamín E a ďalšie podporné látky. Zložený je navyše veľmi šetrné a preto sa hodí aj na citlivú pleť, ktorá znáša horšie akúkoľvek kozmetiku. Neobsahuje parabény a špeciálne hypoalergénne formuly, testovaná pod dermatologickou kontrolou, len potvrdzuje dobrú znášanlivosť tohto produktu. Môže sa použiť na celé telo a to vrátane tváre, balenie obsahuje 100 ml prípravku.


Avène Sun Self Tanning

Samoopaľovací krém na tvár Avène Sun Self Tanning je hypoalergénny, nekomedogénny a ku všetkému ešte neobsahuje ani problematické parabény. Z vyššie uvedeného sa hodí pre každú citlivú pleť a to vrátane pleti alergické. Prípravok zaisťuje pleti prirodzený opálený vzhľad, ktorý sa vďaka gélovej konzistencii veľmi dobre nanáša, roztiera a rýchlo vstrebáva. Textúra je ľahká, nemastná a príjemne parfémovaná. Zaisťuje aj dostatočnú starostlivosť o pleť samotnú, ktorú zvláčňuje, hydratuje, vyživuje a zanecháva ju prirodzene jemnú. Pre rovnomerné zafarbenie a prirodzený vzhľad sa odporúča aplikácia raz denne a to z dôvodu, že s každým odlíčením, ktoré by malo byť večer samozrejmosťou, sa spolu s ním časť opálenie stratí.


Bielenda Magic Bronze

Samoopaľovacia pena Bielenda Magic Bronze sa radí medzi lacné samoopaľovacie prípravky, v tomto prípade balení 150 ml vystačí na niekoľko kompletných nanesenie, čím sa jedná o výrobok s veľmi dobrým pomerom cena/výkon. Pokožke dodáva zdravý opálený vzhľad, ako by ste sa práve vrátili z pláže. Zjednocuje farebné tóny pokožky a nezanecháva žiadne fľaky, ani rôznofarebné škvrny. Okrem prvotriedneho opálenie, pleť a pokožku hydratuje a vyživuje. Penová konzistencia sa ľahko rozotiera a ešte lepšie sa vstrebáva. Použiť ho možno tak na telo, tak i tvár.


Ako vybrať samoopaľovací prípravok

Takmer každá žena túži po krásne opálenej pokožke a to nielen v momente, kedy sa vracia od mora. Za bezpečnejšie riešenie môžeme ďakovať samoopalovacímu krému a prípravkom na ňom založeným. Pri výbere sa budete rozhodovať akú konzistenciu zvoliť, podľa vášho typu pleti a pokožky a v neposlednom rade aj podľa recenzií spotrebiteľov, na ich základoch sme, okrem iného, tiež vyberali produkty zaradené v tomto radcovi.

Konzistencia

Samoopaľovacie prípravky sa vyrába v niekoľkých rôznych konzistenciách, z ktorej každý má svoje pre a proti. Štandardom je samoopaľovací krém, alebo samoopaľovacie mlieko. Tie majú výhodu, že okrem zhnednutie pokožky tiež veľmi dobre hydratujú. Nasleduje samoopaľovacia pena, alebo sprej. U týchto prípravkov si spotrebitelia najviac pochvaľujú veľmi príjemnú konzistenciu, ktorá sa ľahko nanáša a rozotiera.

Typ pokožky a pleti

Každý človek má odlišnú pleť a pokožku, preto prípravok, ktorý vyhovuje jednému, nemusí vyhovovať druhému. Veľká časť krémov je univerzálna, možno ich teda nanášať na všetky typy. Keď mu však máte citlivú, alebo suchú pleť, je dobré vyberať z modelov, ktoré sú priamo na tento typ pleti určené. Rovnako tak to platí aj v prípade pleti a pokožky mastné. Niektoré samoopaľovacie krémy môžu byť určené priamo na tvár, alebo len na telo. Väčšina prípravkov je však univerzálnych a možno ich aplikovať ako na pleť, tak na pokožku celého tela.

Objem a zloženie

Väčšina výrobkov sa dodáva v objeme od 100 ml do 200 mililitrov a základ zloženie vždy tvorí aktívna látka zvaná dihydroxyaceton, skrátene DHA. Tá má za následok proces, ktorý končí zhnědnutím natretého miesta kože. Okrem neho môžu byť v zložení obsiahnuté vitamíny, či výťažky z prírodných produktov, ktoré predovšetkým chránia, vyživujú a hydratujú.

Ako nanášať samoopaľovací krém

Ako aj pri iných kozmetických prípravkov, aj tento sa nanáša na dokonale očistenú pleť a hlavne suchú. Pred samotným procesom je dobré sa oholiť, ako ste zvyknutí, a vykonať peeling. Po 24 hodinách, kedy sa koža upokojí, je ideálny čas nanášať samoopaľovací krém. Ten sa aplikuje rovnomerne po celom tele, alebo tam, kde je potreba a to rukavicou, aby nedošlo k zhnednutiu dlaňou. Veľmi suché miesta, ako sú lakte a kolená, je dobré chvíľu pred nanášaním ošetriť hydratačným krémom, aby aj v týchto miestach bolo výsledné opálenie jednotné so zvyškom.

Akékoľvek kozmetika, parfumy, alebo oleje, ktoré dôkladne neumyjete, výsledný efekt môžu nepríjemne narušiť. Rovnako tak značne suchá pokožka a pleť môže výsledok ovplyvniť. Pre čo najlepšie výsledky sa teda odporúča, aby bola pleť a pokožka dostatočne hydratovaná a aj po nanesení samoopaľovacieho krému sa naďalej hydratovali. Predĺži sa tým doba opálenie, ktorá býva spravidla týždeň.

Samoopaľovací krém sa odporúča nanášať večer pred spaním a nechať tak prípravok v pokoji pôsobiť po čas, čo spíte. Proces hnednutie trvá niekoľko hodín, často 6 – 8 a počas tejto doby by nemalo dochádzať k nadmernému poteniu, alebo kontaktu s vodou. Výsledné opaľovanie je tiež ovplyvnené odtieňom vašej pokožky, vaším fototypom. Pre väčšiu mieru opálenie sa môže samoopaľovací prípravok vrstviť, kým nedosiahnete chceného odtieňa.

4.3/5 - (65 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.