Záhrada,

Závesné kreslá: recenzie | Hojdacie vajíčko, so stojanom ai.

Sú obľúbeným doplnkom interiéru a skvele poslúži aj v exteriéri, reč je samozrejme o závesnom hojdacom kreslu, ktoré získava stále viac na popularite. Závesné kreslo môže mať mnoho podôb a rad tvarov, rovnako tak je pestrá paleta materiálov, z ktorých sa vyrába. Štandardne je konštruované pre jednu dospelú osobu, existujú však aj také, kam sa pohodlne zmestia dve dospelé osoby, alebo aj tri.

V tomto ohľade je základným faktorom nosnosť, na ktorú je potrebné brať ohľad, ďalej už je to len a len na vašich predstavách a na tom, čo od neho očakávate. Závesné hojdacie kreslo je obľúbeným miestom pre relaxáciu, oddych, ale aj zábavu, a to pre celú rodinu. Skvele sa hodí na počúvanie relaxačnej hudby, alebo ako miesto pre konverzáciu.

Niektoré modely sú skvelým dizajnovým doplnkom do bytu, iné zase dokonale plní praktickú stránku veci. Závesné kreslo môžete mať umiestnené v obývacej izbe, v detskej izbe, na balkóne, na terase, pod pergolou, alebo na záhrade, na konároch stromov. V poslednom umiestnenia súperia do istej miery s hojdacou sieťou, ktorá najmä na záhrade, kde je viac vrastených stromov, má určite svoje miesto.

Relaxačné kreslo môže byť zhotovené buď len z látky, povrazov a drevené konzoly, alebo môže byť sofistikovanejšie, s kovovou konštrukciou a na nej sa zaveseným vajíčkom z umelého, alebo pravého ratanu. S týmito rozdielmi sa tiež mení jeho skladnosť, hmotnosť a tiež rozmery. Každý priestor je vhodnejšie pre iné prevedenie, a to je dobré si pred nákupom uvedomiť. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber obsahujúce najlepšie závesné kreslá a ich recenzie.

Najlepšie závesné kreslá – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších závesných kresiel z testov a hodnotení pre rok 2024.

VzhľadModelTypMateriálNosnosť 
Amazonas Belize vulcano recenzie a testAmazonas Belize vulcanoZávesnéBavlna120 kg
Závesné hojdacie kreslo RELAX recenzie a testZávesné hojdacie kreslo RELAXZávesnéLátka120 kg
Amazonas Brasil Gigante Lava recenzie a testAmazonas Brasil Gigante LavaZávesnéBavlna200 kg
La Siesta Currambera CUL 21-2 recenzie a testLa Siesta Currambera CUL 21-2ZávesnéBavlna160 kg
Amazonas Relax vulcano recenzie a testAmazonas Relax vulcanoZávesnéBavlna, polyester120 kg
DIMENZ Barcelona recenzie a testDIMENZ BarcelonaS konštrukciouKov, ratan100 kg
Amazonas Globo royal Chair recenzie a testAmazonas Globo royal ChairZávesnéDrevo, látka200 kg
ROJAPLAST CALI recenzie a testROJAPLAST CALIS konštrukciouKov, ratan150 kg
DUVLAN Tiffany recenzie a testDUVLAN TiffanyS konštrukciouKov, ratan130 kg
HECHT DREAM R recenzie a testHECHT DREAM RS konštrukciouKov120 kg

Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Amazonas Belize vulcanoZávesné hojdacie kreslo RELAXAmazonas Brasil Gigante LavaLa Siesta Currambera CUL 21-2Amazonas Relax vulcanoDIMENZ BarcelonaAmazonas Globo royal ChairROJAPLAST CALIDUVLAN TiffanyHECHT DREAM R
Počet osôb1122112 až 3111
Hmotnosť1,6 kg2 kg3,9 kg3,3 kg1,8 kg31 kg28 kg30 kg-38,7 kg
Rozmery (š,h,v)98x60x120 cm43x43x50 cm140x80x160 cm130x210x185 cm85x100x160 cm96x96x198 cm176x72x118 cm110x210 cm64x100x194 cm130x200x210 cm
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 závesných kresiel

Amazonas Belize vulcano

Amazonas Belize vulcano recenzie a test

Závesné kreslo do bytu, alebo na záhradu Amazonas Belize vulcano zaujme väčšinu už na prvý pohľad svojou atraktívnou cenou. Po bližšom zoznámení zaujme materiál, z ktorého je sedák zhotovený, jedná sa totiž o 100% bavlnu. Model je určený pre jednu osobu a nosnosť činí priemerných 120 kilogramov, bez problémov teda zvládne zaťaženie bežným dospelým človekom.

Veľmi poteší jeho dobrá skladnosť, ktorú dopĺňa aj hmotnosť len 1,6 kilogramov. Jedná sa o základné prevedenie, kedy oporu sedadla tvorí drevená konzola bezpečne zavesená na popruhoch. Sedacia časť má rozmery 104 x 56 centimetrov a celkové rozmery sú potom 98 cm na šírku, 60 cm do hĺbky a 120 centimetrov na výšku.

Z opisu sa tiež dozvieme odporúčanú výšku osoby, pre ktorú je kreslo, s prihliadnutím na jeho konštrukciu, vhodné. Tá je 175 centimetrov, je teda prevažne vhodné pre ženy, alebo pre deti ako pre urasteného muža. Spotrebitelia si veľmi chvália jeho pohodlnosť a príjemný materiál, na ktorom sa veľmi dobre relaxuje.

Výborný pomer cena/výkon, pohodlné
Popruhy na zavesenie mohli byť dlhšie

Závesné hojdacie kreslo RELAX

Závesné hojdacie kreslo RELAX recenzie a test

Závesné hojdacie kreslo RELAX bojuje primárne svojou veľmi nízkou obstarávacou cenou, pre ktorú si spotrebitelia tento model najčastejšie kupujú. Má udávané zaťaženie až 120 kilogramov, čo patrí u tohto typu k priemeru. Z recenzií však vypliva, že nižšia obstarávacia cena sa po čase používania podpisuje na výrobku, ktorý trpí rôznymi neduhmi. Je teda vhodné najmä pre menej časté používanie.

Je tiež vhodné pre osoby, ktoré si nie sú istí svojím rozhodnutím a nechcú utrácať veľké peniaze za niečo, čo by ich mohlo prestať po čase baviť. Tiež zaťaženie iba deťmi nezanechá na výrobku veľké známky používania, a preto je ideálnou voľbou do detskej izby.

Z opisu zistíme, že je vhodné ako do interiéru, tak aj do exteriéru. Keď mu nemáte na záhrade viac stromov, alebo konštrukciu, pre natiahnutie hojdacie siete, je toto závesné kreslo taktiež vhodným doplnkom. Jeho váha činí rovné dva kilogramy a jedná sa o typ závesný, ku ktorému teda nie je dodávaný stojan. Vyhotovenie zodpovedá použiteľnosti len jednou osobou.

Nízka obstarávacia cena, možnosť vonkajšieho i vnútorného použitia
Kolmejšie posed

Amazonas Brasil Gigante Lava

Amazonas Brasil Gigante Lava recenzie a test

Záhradné hojdacie kreslo Amazonas Brasil Gigante Lava je veľmi obľúbeným modelom, ktorý má navyše vďaka jeho výrobcovia záruku vysokej kvality a dlhej trvanlivosti. Jeho vyššia obstarávacia cena je vykúpená veľkými rozmermi a použitím veľmi kvalitných materiálov, ktoré sa len tak nepresedí, alebo neošoupou.

Má udávanú nosnosť 200 kilogramov, ktorá patrí v rámci kategórie k nadpriemeru. Veľké rozmery v praxi znamenajú sedaciu plochu o rozmere 200 centimetrov x 140 cm, kam sa pohodlne zmestia naraz až dve dospelé osoby. V prípade použitia iba v jednom človeku sa mu tak ponúka naozaj veľký priestor aj pre relax s natiahnutými nohami, ktorý statočne konkuruje hojdacej sieti.

Rozpínacia tyč je z pevného bukového dreva a zostava celkom váži necelé 4 kilogramy. Na výrobok sa nechá nazerať aj z pohľadu ekológie, lebo je zhotovený z bavlnených kúskov, ktoré zostali pri textilnej výrobe. Výrobca odporúča výšku od zeme 40 – 50 centimetrov a zavesenie je možné ako doma, tak aj vonku. V prípade malých bytov si len ohlídejte dostatočný priestor pre bezproblémové používanie.

Veľké rozmery, až pre dve osoby, slušná nosnosť 200 kg
Vyššie nároky na priestor

La Siesta Currambera CUL 21-2

La Siesta Currambera CUL 21-2 recenzie a test

Závesné relaxačné kreslo La Siesta Currambera CUL 21-2 ponúka veľkorysí priestor až pre dvoch ľudí naraz, komfortu, pohodlia a relax si tak môžete dopriať aj so svojím partnerom, alebo s deťmi. Hojdacie kreslo je vyrobené z veľmi pevné a trvanlivé bavlny, ktorá má navyše certifikáciu OE 100 Standard, ktorý znamená, že bavlna pochádza z ekologického poľnohospodárstva.

Aj na drevenú vypínacie tyč môžete mať stopercentné spoľahnutie, pretože pochádza z šetrného pestovania kontrolovanej pravidlami FSC a celý výrobok je pravidelne testovaný spoločnosťou TÜV. Závesné kreslo pôsobí veľmi kvalitne a je vyrábané ručne. Zaobstarať si ho možno v mnohých farebných variáciách a nemusíte mať obavu, že by farba bola toxická – rovnako ako zvyšné súčasti spĺňa prísne európske normy.

Celkové rozmery sú 130 cm na šírku, 210 cm do hĺbky na výšku 185 centimetrov. Váha produktu je prijateľných 3,3 kilogramov a nosnosť je stanovená na 160 kg. Vzhľadom k veľkým rozmerom je jej používanie veľmi pohodlné a ponúka dokonalý odpočinok. Materiály sú navyše na dotyk veľmi príjemné, a to vrátane drevené tyče, ktorá je príjemne hladká.

Veľmi pohodlné a kvalitné kreslo, možné používať až v dvoch osobách naraz
V rámci kategórie vyššia nákupná cena

Amazonas Relax vulcano

Amazonas Relax vulcano recenzie a test

Záhradné hojdacie kreslo Amazonas Relax vulcano boduje svojim pomerom cenou k výkonu, pretože ide o kvalitné spracovanie za stále veľmi prijateľnú cenu. Naviac je viac než akékoľvek iné závesné kreslo vhodné do exteriéru, a to vďaka použitému materiálu.

Špeciálnym materiálom je takzvaný EllTex, ktorý je odolný voči vode a nepodlieha UV žiarenia, ktoré väčšinu nechráneného vonkajšieho zariadenia pomaly poškodzuje. Aj cez to je však kreslo veľmi pohodlné a zachováva si rovnaký komfort čistej bavlny, teda hebkosť, mäkkosť a priedušnosť. Sedacia časť má rozmer 130 centimetrov x 100 cm, je teda určená pre jednu osobu s hmotnosťou do 120 kilogramov.

Prevedenie je závesné, preto teda musíte disponovať vhodným ukotvením do stropu, hrazdou, alebo vonkajším rámom, či stromom. Poteší spevnené lemov na krajoch sedacie plochy, ktoré predlžujú životnosť, buková tyč je navyše zárukou bezpečnosti. Kreslo má na výšku 160 centimetrov a je teda pohodlné aj pre vyššie postavy, váha pritom zostáva veľmi nízkych 1,8 kg, s kreslom sa tak dobre manipuluje a je skladné.

Dobrý pomer cena/výkon, ideálny aj do menších priestorov
Priemerná nosnosť 120 kg

DIMENZ Barcelona

DIMENZ Barcelona recenzie a test

Závesné kreslo so stojanom DIMENZ Barcelona je štýlovým prevedením hojdacieho kresla, u ktorého odpadá nutnosť riešiť zavesenie, lebo je opatrené vlastnou závesnou konštrukciou. Tá je vyrobená z pevných oceľových trubiek, ktoré majú slušnú nosnosť a sú zárukou bezpečnosti. Celá konštrukcia má však nosnosť skôr menšie a to 100 kg – aj cez to teda väčšine dospelých bude postačovať.

Hojdacie vajíčko má hliníkovú konštrukciu, ktorá je vypletená umelým ratanom. Ratan má veľmi dobré vlastnosti aj v exteriéri, a preto ju je možné používať na terase, balkóne, záhrade a samozrejme v interiéri, kde to kreslu pristane najviac. Umelý ratan je prírodný šedej farby, konštrukcia má farbu šedú.

Súčasťou balenia je tiež polstr a vankúš, ktorý je vyrobený z polyesteru, má béžovú farbu a odpudzuje vodu. Rozmery zostavy činí 96 cm x 96 cm a na výšku 198 centimetrov. Kreslo je určené pre jedného človeka a celková váha činí priemerných 31 kilogramov.

Výborný pomer cena/výkon, elegantné prevedenie
Nižšia nosnosť 100 kg

Amazonas Globo royal Chair

Amazonas Globo royal Chair recenzie a test

Chcete do svojho moderného interiéru netypický prvok? Potom by vás mohlo osloviť závesné kreslo do bytu Amazonas Globo royal Chair, ktoré vďaka unikátnej konštrukcii pojme až 3 dospelé osoby. Má netypickú oválnu konštrukciu, ktorú je potrebné zavesiť rovno k dvom bodom – väčšina závesných kresiel sa fixuje len k jednému.

Rám je vyrobený z ohýbaného a lepeného profilu zo smreku, ktorý zaisťuje vysokú bezpečnosť a tiež stabilitu. Povrchová úprava impregnáciou zaisťuje odolnosť proti škodcom, hubám a zároveň umožňuje aj ďalšie povrchovú úpravu. Ak sa vám prírodný rám nepáči, je možné ho ďalej lakovať, moriť, alebo napustiť olejom.

Súčasťou balenia je prešívaný vankúš, ktorý má odolný poťah. Ten sa ku konštrukcii viaže pomocou tkalounu. Spomínaná nadpriemerná kapacita je doplnená slušnú nosnosťou až 200 kilogramov pri rozmeroch modelu 176 centimetrov na šírku, 72 cm do hĺbky a 118 centimetrov na výšku. V balení bohužiaľ nenájdeme žiadne príslušenstvo, ktoré je potrebné k zaveseniu.

Moderný vzhľad, až pre 3 osoby, nosnosť 200 kg, masívny drevený rám
Bez príslušenstva k zaveseniu

ROJAPLAST CALI

ROJAPLAST CALI recenzie a test

Závesné kreslo vajíčko ROJAPLAST CALI zaujme najmä dobrou obstarávacou cenou, ktorá je vo veľmi zaujímavom pomere k tomu, čo za ňu dostanete. Výrobca hovorí o luxusnom závesnom kresle a popis nie je ďaleko od reality, elegantné prevedenie potvrdzujú aj recenzie spotrebiteľov. Tí ďalej oceňujú nadpriemernú nosnosť, ktorá činí 150 kilogramov.

Materiál, z ktorého je vajíčko zhotovené nie je síce pravý ratan, na rozdiel od neho má však táto umelá napodobenina lepšie úžitkové vlastnosti. Má menšie nároky na údržbu a je výrazne odolnejšie a tiež pružnejšie. Zvládne tiež odolať UV žiarenia, ktoré pomaly a nenápadne záhradný nábytok ničí. Konštrukciu je možné nechať aj vonku, a to v rozmedzí teplôt od -10 do +50 stupňov Celzia.

Vankúše sú veľmi pohodlné a sú potiahnuté pevnou látkou s gramážou 230 g/m2. Ide o polyester, ktorý lepšie odoláva vlhku, špine a udržuje sa o poznanie lepšie ako bavlna. Kostra je hliníková a je ošetrená práškovou antracitovou farbou. Hmotnosť celej zostavy je priemerných 30 kilogramov.

Elegantný dizajn, nadpriemerná nosnosť 150 kilogramov, umelý ratan odolný UV
Určený pre jednu osobu

DUVLAN Tiffany

DUVLAN Tiffany recenzie a test

Ratanové závesné kreslo DUVLAN Tiffany má odlišnú konštrukciu ako od lacných látkových, tak aj od takzvaných vajíčok, ktoré sú určené prevažne na sedenie. Tu na kovovej konštrukcii zavesená lavice nabáda skôr k relaxácii v ležiacej polohe, na čo sa nechá nazerať ako na pozitívnu vlastnosť. Dĺžka opierky na nohy však nie je pre dlhé osoby dostatočná a pre nich tak nie je zážitok dokonalý.

DUVLAN Tiffany má nosnosť priemerných 130 kilogramov a ako je z obrázku zrejmé, vhodný je len pre jednu osobu. Rám je vyrobený z ocele a je veľmi pevný, ako materiál výpletu kresla bol zvolený umelý ratan, ktorý má oproti prírodnej verzii lepšie vlastnosti a dlhšie vydrží. Celá zostava je tam veľmi nenáročná na údržbu a bohužiaľ nie je dohľadateľné jej váha, ktorá sa však podľa konkurenčných modelov bude pohybovať medzi 30 a 40 kilogramami.

Šírka sedadla je 64 centimetrov, na dĺžku má 100 cm a výška operadla je 50 cm. Celková výška konštrukcie je potom 194 cm. Vankúš, polstrovanie aj jeho výplň je z umelého polyesterových vlákien, ktoré má dlhšiu životnosť a oproti bavlne menšie nároky na údržbu.

Kvalitné prevedenie, pohodlný vankúš, dlhá životnosť vďaka umelému ratanu
Pre dlhšie ľudí menej pohodlné

HECHT DREAM R

HECHT DREAM R recenzie a test

Závesné kreslo so stojanom Hecht DREAM R zaujme na prvý pohľad výraznou červenou farbou a strieškou proti slnku, ktorú u väčšiny ďalších modelov len tak nenájdeme. Je teda priamo vhodné pre používanie v exteriéri, hoci teda výrobca v popise upozorňuje, že nie je vhodné ho vystavovať dlhodobým prírodným vplyvom, ako je dážď, alebo silný vietor. Pre dlhú životnosť je teda potrebné dať upratovať.

Maximálne možné zaťaženie je 120 kilogramov a pri zaťažení jednou osobou, pre ktorú je konštrukcia stvorená, je to dostatočná hodnota. Veľmi dobre hodnotíme aj rozmery, ktoré sú aj pre vyššiu jedinca dobré a budú sa tak na závesnom kresle cítiť pohodlne. Rozmery sú konkrétne 200 centimetrov na dĺžku, 130 cm na šírku a 210 cm na výšku.

Hmotnosť je 38,7 kilogramov, čo sa nemusí zdať príliš, ale pri častom vyberaní a upratovanie ju pocítite. Rám je tvorený oceľovými rúrkami, ktoré majú kvalitnú povrchovú úpravu. Výplň pod vankúšmi tvorí prepletená gumová sieť, ktorá je veľmi dobre priedušná a tiež pomáha väčšiu pohodlnosti, ktorú zaručene pri relaxovanie oceníte.

Veľké pohodlné kreslo, výborný pomer cena/výkon, strieška proti slnku
Vyššia hmotnosť necelých 39 kg

Ako vybrať závesné hojdacie kreslo

Typ a umiestnenie

Prvým najdôležitejším krokom pri výbere je sa rozhodnúť, aký typ závesného kresla chceme zaobstarať. Jednotlivé konštrukcia plní síce podobnú úlohu a sú určené na oddych a relaxáciu, však majú odlišné prevedenie, ktoré sa líšia aj výškou obstarávacej ceny.

Závesné kreslo

Toto prevedenie sa dodáva bez stojanu, je teda len na vás, kam si takéto kreslo zavesíte. V bytoch sú riešením háky do stropu, trámy, prípadne hrazdy vo futro. Ak budete kreslo používať na záhrade vonku, riešením sú pevné konáre stromov, alebo rôzne kovové konštrukcie. Predstavivosti sa medze nekladú, len si vždy dobre overte, že je zavesenie dostatočne pevné a bezpečné.

Závesné kreslá sú prevažne vyrobená technológiou ako hojdacie siete, len majú iné proporcie a prevedenie. Môžu byť vyrobená zo 100% bavlny, alebo z bavlny s prímesou umelých vlákien. Ich hmotnosť je pomerne nízka, sú ľahko prenosná aj skladná a finančne sú výrazne menej náročné.

Závesné kreslo so stojanom

Jedná sa o robustnejší vykonaní závesného hojdacieho kresla s konštrukciou, ktoré vo výsledku môže vážiť až k 40 tich kilogramom. Z veľkej časti ich obstaranie do bytu neplnia len úlohu odpočinkovú, ale aj dizajnovú. Ich prevedenie býva spravidla elegantné a kvalitné, pretože sa očakáva, že v interiéri na seba strhnú značnú pozornosť.

Môžu byť typu buď vajíčka, alebo skôr lehátka než kresla. Kým vajíčko je štýlové prevedenie do interiéru, lehátko oceníte viac na záhradných pri povaľovanie sa na slniečku pri bazéne. Ako materiál konštrukcií sa používa kov a výplň je najčastejšie umelý ratan, ktorý má lepšie vlastnosti ako ratan pravý. Možno sa stretnúť aj so slnečnou clonou, ktorá dodáva závesnému kreslu ešte väčší komfort. V porovnaní so základným látkovým prevedením môžu byť až niekoľkonásobne drahšie.

Materiál

Základné závesné kreslo je vyrobené z látky, konkrétne zo 100% bavlny, alebo s prímesou umelých vlákien, ktorá zvyšujú životnosť a praktickosť. Na látku nadväzujú lana, ktorá by mala byť pevná a dobre zakončená, aby sa ďalej nestrapkali. Medzi sedačkou a zavesením je vypínacie tyč, ktorá by mala byť robustná a zhotovená najlepšie z tvrdého dreva.

Závesné kreslo so stojanom je závislé na konštrukciu, ktorý musí byť pevná a stabilná. Preto sa pre jej konštrukciu používajú pevné oceľové rúrky, ktoré by mali byť ošetrené kvalitnou farbou. Samotné kreslo je zavesené buď na pružine, alebo na reťazi a malo by byť čo najľahší. Práve preto sa tu na rám používa často hliník a u výpletu sa siaha k umelému ratanu.

Nosnosť a počet osôb

Nosnosť je parameter, ktorý by u tohto typu výrobku rozhodne nemal chýbať a pohybuje sa v závislosti na prevedení od 100 kilogramov až k dvom stovkám kilogramom. Práve vyššiu nosnosť až 200 kg je spájaná s modelmi, ktoré sú určené pre 2, niekedy až pre tri osoby. Nosnosť do 120 kg spravidla znamená, že je závesné kreslo určené pre osobu jednu.

Hmotnosť a rozmery

Váha základných závesných kresiel z látky a povrazov býva v rádu jednotiek kilogramov, zatiaľ čo závesné kreslo so stojanom môže dosahovať až hmotnosti 40 kg. Je to práve oceľový závesný rám a hliníkový rám kreslá, ktoré váhu významne zvyšujú. S ohľadom na rozmery treba kalkulovať predovšetkým pri modeloch s konštrukciou, avšak aj u závesných je potrebné dbať na jeho rozmery, avšak najmä na okolitý priestor, kde mienite kreslo zavesiť. Miesto by malo byť bez blízkych pevných predmetov, aby nedošlo pri hojdania k úrazu a poškodeniu ako kreslá, tak i jeho okolie.

4.6/5 - (32 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.