Malé spotrebiče do kuchyne,

Zaváracie hrnce: Test a recenzie 9 najlepších

Keď sa povie zavárací hrniec, pravdepodobne si predstavíte klasický hrniec väčších rozmerov, ktorý sa umiestni na sporák a prikryje veľkú puklice s vyčuhujícím teplomerom. Túto variantu nahrádza elektrický zavárací hrniec, ktorý pracuje samostatne, proces zjednodušuje a možno ho využiť aj pre inú prípravu, než je zaváranie kompótov, zeleniny alebo mäsa.

Moderné hrniec na zaváranie postráži vykonanie správneho technologického postupu, pokiaľ ide o čas zavárania, alebo o dodržanie presnej teploty. S využitím chytré automatiky (časovač) stačí hrniec nastaviť a o všetko sa postará. Praktická je tiež viac účelnosť, kedy neslúži čisto len na konzerváciu potravín, ale možno v ňom pripraviť guláš alebo ho využiť ako automat na varené víno.

Zohľadniť by ste mali nielen objem a počet pohárov, ktoré do neho možno umiestniť, príkon hrnca, dostupné príslušenstvo (napríklad či je s odšťavovačom), ale aj špecifické vlastnosti. Napríklad umiestnenie výpustného ventilu, alebo bezpečnostné poistky ako je ochrana proti vyvarení vody či zapnutie na sucho. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber obsahujúce najlepšie zaváracie hrnce a ich recenzie.

Najlepšie zaváracie hrnce – TOP 9

V tabuľke je výber 9 najlepších zaváracích hrncov z testov a hodnotenia pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Hyundai PC 200Professor ZVH271Domo DO42325PCHyundai PC 200 SSRommelsbacher KA 1804Guzzanti GZ 183Concept ZH-0030Vigan ZH27DGBSteba ER1
Rozsah teplôt50-100 °C30-100 °Caž 100 °C50-100 °Caž 100 °C30-100 °C50-100 °C30-100 °C30-100 °C
Rozsah časovača20-120 min0-120 minaž 120 min20-120 min20-120 min20-120 min20-120 min0-120 min20-120 min
Hmotnosť6 kg5,7 kg5,5 kg4,1 kg6,1 kg6,1 kg7 kg5,8 kg4,5 kg
ViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 9 zaváracích hrncov

Hyundai PC 200

Hyundai PC 200 recenzie a test

Zavárací hrniec Hyundai PC 200 má síce jednoduché biele prevedenie, ale svojimi parametrami nesklame. To v prvom rade pre svoj celkový objem, ktorý robí veľmi dobrých 27 litrov. Vnútorný priestor disponuje aj dostatočne veľkým roštom, ktorý má priemer 32,5 litrov. To znamená celkovú kapacitu na až 14 štandardných pohárov s bežným objemom 1 liter.

Samozrejmá je aj možnosť plynulého nastavenia teploty samotného zaváranie. Tou najnižšou teplotou je 50 stupňov Celzia, zatiaľ čo najvyššia je klasický bod varu a teda hodnota 100 stupňov Celzia. Okrem nepretržitého chodu je možné dobu prípravy naplánovať.

Časovač ponúkne nastaviteľné rozmedzí od 20 až po 120 minút. Nastavenie prebieha jednoducho mechanicky, pomocou otáčavého gombíka. Tento model disponuje aj ochranou proti prehriatiu, rovnako ako disponuje aj ochranou proti prípadnému chodu naprázdno. Mimo zaváranie možno hrniec používať aj na bežný ohrev čohokoľvek.

Dobrý objem, časovač, všestranné využitie
Bez ukazovateľa teploty

Professor ZVH271

Professor ZVH271 recenzie a test

Elektrický zavárací hrniec Professor ZVH271 neponúka len svoju klasickú funkciu. Možno ho využiť aj na bežné varenie, štandardné ohrev, alebo na ohrev v takzvanej vodnom kúpeli. Jeho príkon má hodnotu 1 800 W, čo sa podpisuje aj na dobrej efektivite počas použitia.

Celkový objem hrnca je 27 litrov. To znamená, že dokáže bez problémov pojať buď 20 pohárov o objeme 1 liter, alebo dokáže pojať až 22 pohárov o menšom objeme 0,75 litrov. Má tiež praktický kohút vhodný pre vypúšťanie vody, ale aj ohrievaných nápojov.

Zvoliť správnu teplotu je ľahké, pretože termostat ponúkne nastavenia v rozsahu od 30 stupňov Celzia, až do hodnoty 100 stupňov. Zaváranie a iné použitie je možné buď nepretržite, alebo je možné využiť praktický časovač. Ten je možné nastaviť až na 2 hodiny, teda na dobu 120 minút.

Časovač na 2 hodiny, výtokový kohút, rozsah teploty
Krátky prívodný kábel

Domo DO42325PC

Domo DO42325PC recenzie a test

Hrniec na zaváranie Domo DO42325PC zaujme svojou celkovou všestrannosťou, aj pokiaľ ide o varení, alebo ohrievanie čohokoľvek. Praktickým prvkom je vypúšťací ventil, ktorý v hrnci nechá prípadný sediment. Vďaka príkonom 2 000 W je zabezpečené, že teplota bude dosiahnutá v čo najkratšej možnej dobe.

Samozrejmá je aj možnosť nastavenia teploty, a to až do hodnoty 100 stupňov Celzia, na čo upozorní akustický signál. Nastaviť je možné aj časovač, a to na dobu 120 minút. Kladom je aj praktický LCD displej, na ktorom je možné ľahko kontrolovať aktuálne nastavenie. Ten je dostatočne veľký, s praktickým modrým podsvietením.

Celkový objem tohto hrnca je 27 litrov. Vďaka tomu je možné umiestniť do neho približne 14 – 18 zaváracích pohárov, s ohľadom na ich veľkosť. Pokluda by došlo k vyvretiu vody, zaznamená to praktická bezpečnostná poistka, ktorá ho automaticky vypne.

Bezpečnostná poistka, LCD displej, dobrý príkon
Plastový vypúšťací ventil

Hyundai PC 200 SS

Hyundai PC 200 SS recenzie a test

Zavárací hrniec Hyundai PC 200 SS zaujme svojím kvalitným nerezovým prevedením, ktoré mu pridáva na dizajne, ale aj odolnosti. Nechýba ani istota dobrých parametrov. Celkový objem je 27 litrov a veľkosť vnútorného roštu činí 32,5 centimetrov. To znamená kapacitu, v rámci ktorej tento model dokáže pojať až 14 klasických litrových zaváracích pohárov.

Okrem zaváranie je možné hrniec využiť aj na ohrev nápojov, alebo varenie. Tu príde vhod ako vypúšťací ventil, tak možnosť nastavenia teploty v rozsahu, ktorá začína na hodnote 50 stupňov Celzia a končí na hodnote bodu varu, teda 100 stupňov.

O jednoduchosť prípravy a istú automatizáciu sa stará aj časovač, ktorý možno nastaviť v rozmedzí 20 – 120 minút. Vďaka príkonu o hodnote 2 000 W je zabezpečené veľmi rýchle dosiahnutie potrebnej teploty. Vďaka tepelne izolovaný rukovätiam nie je problém transport aj s teplou tekutinou.

Nerezové prevedenie, skryté výhrevné teleso
Nemá displej

Rommelsbacher KA 1804

Rommelsbacher KA 1804 recenzie a test

Hrniec na zaváranie Rommelsbacher KA 1804 už svojím názvom napovedá, že bol vyrobený v Nemecku. Okrem zaváranie ho možno využiť aj ako ohrievač na rôzne nápoje, k čomu smeruje aj možnosť použitia vypúšťacieho ventilu. Ten je umiestnený tak, aby na dne nechal prípadný kal.

Unikátom je možnosť dokúpiť odšťavovači nadstavec EA 1803, vďaka ktorému možno v hrnci pripraviť aj chutné šťavy. Zaujme aj jeho dostatočne veľký vnútorný objem, ktorého hodnota je 29 litrov. Tá by mala plne stačiť na zaváranie až 14 klasických pohárov o objeme 1 liter.

Nechýba automatický časový spínač, ktorý začne plynúť až po dosiahnutí cieľovej teploty. Čas prípravy je možné nastaviť v rozmedzí 20 – 120 minút. Samozrejmá je aj voľba teplotného rozsahu až do hodnoty 100 stupňov. Príkon 1 800 W nijako výrazne oproti porovnávaným modelom nevybočuje.

Možnosť odšťavovače, objem 29 litrov, inteligentný časovač
Odšťavovacej nadstavec je nutné dokúpiť

Guzzanti GZ 183

Guzzanti GZ 183 recenzie a test

Elektrický zavárací hrniec Guzzanti GZ 183 zaujme tým, že môže fungovať úplne automaticky. A to vďaka využitia praktického časovača, ktorý možno nastaviť v rozsahu od 20 až po dobu 120 minút. Potom sa hrniec automaticky vypne. Problémom však nie je ani nepretržitá príprava bez časovača.

Vďaka vnútornému objemu 27 litrov je možné zavárať 14 – 18 pohárov, podľa ich veľkosti. Objem príde vhod aj pri ohreve nápojov, ktoré možno stáčať praktickým ventilom. Samozrejmý je dôraz na bezpečnosť, ktorú zabezpečuje ochrana proti prehrievaniu. Ďalej ho možno využívať aj na možné tavenie vosku, prípravu polievok alebo ako automat na varené víno.

Dvojvrstvový smaltovaný plášť sa dobre čistí a izolované rukoväte uľahčí transport. A to aj s horúcou tekutinou vnútri. Príkon 1 800 W sa podpisuje na krátkej dobe nahriatie. Nastavenie teploty v rozsahu 30 – 100 stupňov zaistí možnosť všestranného využitia. Celková váhy hrnca je 6,1 kilogramov.

Automatický spínač, smaltovaný dvojvrstvový plášť
Trochu nepraktická stupnica u nastavenie teploty

Concept ZH-0030

Concept ZH-0030 recenzie a test

Hrniec na zaváranie Concept ZH-0030 ponúkne všestranné použitie. Okrem zavárané ho možno využiť aj na ohrev nápojov, varenie, ale napríklad aj rozpúšťanie medu, či sterilizáciu muštu. Na všestrannosti sa podpisuje možnosť rozsiahleho nastavenia teploty. A to od hodnoty 50 až 100 stupňov Celzia.

Kladom je jeho dostatočná veľkosť objemu, ktorá činí 27 litrov. S tým je spojená kapacita, ktorá ponúkne možnosť pojať až 11 pohárov o objeme 720 ml, prípadne 34 pohárov o objeme 370 mililitrov. V prípade ohrevu nápojov príde vhod bočné kohút, ktorým možno tekutinu ľahko vypustiť.

O rýchle dosiahnutie teploty sa stará príkon s hodnotou 2 000 W. Prevádzka môže byť nepretržitý, alebo spojený s časovačom, ktorý ponúkne rozmedzí od 20 až do 120 minút. V prípade odparení tekutiny hrniec automaticky vypne teplotná poistka.

Nerezové prevedenie, teplotná poistka, na 34 menších pohárov
Horšie spracovaný návod

Vigan ZH27DGB

Vigan ZH27DGB recenzie a test

Zavárací hrniec Vigan ZH27DGB zaujme svojou všestrannosťou. Možno v ňom zavárať, ohrievať nápoje aj jedlo, alebo aj klasicky variť. Zaujme tiež jeho nerezová a kvalitná konštrukcia, alebo existencia modro podsvieteného displeja, ktorý zobrazuje aktuálne nastavenie.

Možnosť nastavenia teploty disponuje rozsahom od 30 až do 100 stupňov Celzia. Zaujme tiež časovač, ktorý možno nastaviť v rozsahu 0 – 120 stupňov a nechať hrniec automaticky vypnúť. Inak je možné využiť aj nepretržité varenie alebo ohrev.

Celkový objem 27 litrov zaručí, že sa dá do tohto modelu umiestniť buď 14 litrových zaváracích pohárov, alebo až 22 pohárov o objeme 0,7 litrov. Má hygienický smaltovaný plášť, ktorý sa ľahko čistí, rovnako ako kvalitný teplotný poistku eliminujúci prehriatiu.

Rozsah nastavenia teploty, displej
Dĺžka kábla

Steba ER1

Steba ER1 recenzie a test

Elektrický zavárací hrniec Steba ER1 možno použiť ako na danú klasickú metódu uchovanie potravín, tak i na ohrev jedál, rovnako ako nápojov. Tie možno vypúšťať pomocou praktického ventilu. Samozrejmá je možnosť nastavenia potrebnej teploty. Najnižšia hodnota je 30 stupňov a tou najvyššou 100 stupňov, teda bod varu. O jej rýchle dosiahnutie sa postará príkon o hodnote 1 800 W.

Hrniec nesklame ani svojou kapacitou, ktorá je 27 litrov. To znamená dostatočný objem ako na zaváracie poháre, tak i prípadné nápoje. Okrem nepretržitej prevádzky nechýba ani možnosť nastavenia automatického vypnutia. Časovač je možné navoliť v rozmedzí od 20 – 120 minút.

Funkcia časovača je inteligentný a spustí sa až po dosiahnutí potrebnej teploty. Ďalej tento model disponuje aj ochranou proti prehriatiu. Kvalitu prevedenia jenom podčiarkuje dvojitý smaltovaný povrch, ktorý zaujme tiež veľmi jednoduchú a rýchlu údržbou.

Dvojitý smaltovaný povrch, inteligentný časovač
Bez displeja

Ako vybrať zavárací hrniec

Pokiaľ ide o prvé kritérium výberu, hrá úlohu materiál. Dnes sa používajú hlavne dve možnosti. Prvé sú smaltové hrnce, ktoré zaujmú hlavne nízkou cenou. Druhým variantom sú nerezové, ktoré zasa výrazne dominujú hlavne v kvalitatívnych parametroch. U konštrukcia je dobré zohľadniť i materiál samotnej pokrievka, alebo robustnosť rukoväťou a hlavne to, či sú izolované a umožní prenášanie aj s horúcou tekutinou. Nemenej dôležité je aj vhodné umiestnenie vypúšťacieho ventilu.

Klasický alebo elektrický zavárací hrniec?

Zavárací hrniec môže byť aj klasický, určený na sporák, ale treba povedať, že toto riešenie už je skôr minulosťou. V dnešnej dobe dominuje primárne elektrický zavárací hrniec, ktorý je spojený s radom pozitív hlavne s ohľadom na jednoduchosť použitia. K prevádzke nepotrebujete sporák, teplotu stráži termostat a samotný proces zaváranie nepotrebuje taký pozorne sledovali (napríklad riziko prasknutia pohárov u klasického typu).

Príkon

Jedná sa o veľmi dôležitú hodnotu, ktorá priamo ovplyvňuje to, s akou rýchlosťou je dosiahnutá požadovaná teplota. Platí, že čím vyšší príkon, tým rýchlejšie je tekutina na požadovanú teplotu ohriata. Rolu hrá aj pomer k tomu, aký má zavárací hrniec objem. Pokiaľ ide o príkon aktuálne najpoužívanejších variantov, drží sa v rozmedzí 1 800 W – 2 000 W. To sú optimálne hodnoty. Určite neodporúčame klesať pod 1 500 W.

Objem a kapacita

Ďalšie požiadaviek, ktorý je spojený s výberom, sa týka objemu. Ten je treba vyberať podľa hlavných potrieb toho, ako často sa zavára a v akom množstve. Zvyčajne sa na trhu predávajú hrnca v objeme medzi 27 – 29 litrami. To znamená kapacitu približne 14 litrových zaváracích pohárov, alebo dokonca až 22 pohárov o objeme 0,7 litrov. Tá by mala pre domáce použitie plne postačovať. Samozrejme sa možno stretnúť aj s modelmi menšími, okolo 15 litrov. Tie sú skôr na menej časté používanie a zaváranie v menšom objeme.

Nastavenie teploty a času

Elektrický zavárací hrniec je unikátny v tom, že ho možno nechať pracovať úplne samostatne, a to vďaka možnosti nastavenia širokej teplotnej škály. Niektoré modely disponujú rozsahom 50 – 100 stupňov, zatiaľ čo tie lepšie aj 30 – 100 stupňov. To je rozptyl, kedy bude zavárací hrniec plne vyhovovať ako pôvodnému účelu, tak i mnohým ďalším.

Okrem nepretržitej prevádzky sa ponúka aj možnosť toho s automatickým vypnutím. K tomu je určený časovač. Jednoduchšie modely ponúknu rozsah 20 – 120 minút. Pokiaľ ide o pokročilejšie modely, je daný rozsah zvyčajne 0 – 120 minút. Navyše môžu disponovať takzvaným inteligentným časovačom, ktorý zabezpečí štart odpočtu až vo chvíli, kedy je dosiahnutá požadovaná teplota.

Možnosti využitia

Že je zavárací hrniec možné použiť na zaváranie kompótov, džemov, zeleniny, húb alebo napríklad mäsa, to je jasné. Moderné možnosti ponúknu aj spektrum ďalších využití. Je to potrebné ohrev, ale aj varenie ako polievok, tak gulášov. Ďalej je možné využitie potrebné na ohrev rôznych teplých nápojov. Nechýba možnosť tavenie medu, alebo kúpa špeciálneho príslušenstva, a zhotovenie zaváracieho hrnca s odšťavovačom.

Bezpečnostné vlastnosti

Elektrický zavárací hrniec by mal byť vybavený rôznymi prvkami ochrany. Základom býva dostatočná izolácia, kedy nevadí prípadné ľahké postriekaná alebo poliatiu tekutinou. Ďalšie bezpečnostné funkciou je teplotná poistka, ktorá eliminuje možné prehriatie. Tiež by nemala chýbať poistka proti chodu na prázdno. Tá ohrievanie vypne vo chvíli, keď je hrniec prázdny, alebo sa všetka tekutina vyparí.

Doplnkové funkcie a vlastnosti

Môže sa jednať o praktický odložený štart, ktorý podporuje celkový automatickú prevádzku. Kladom je tiež existencia LCD displeja, ktorý umožní zobrazovať aktuálne nastavenie teploty, či prípadný odpočet času, ktorý zostáva do samotného konca programu.

4.3/5 - (29 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.