Záhrada,

Zahradné traktory: test, recenzie | Najlepšie traktorové kosačky

Všade tam, kde by práca s klasickú záhradnú kosačkou bola zdĺhavá a úmorná, typicky u väčších pozemkov a plôch, je záhradný traktor skvelým pomocníkom k kosenie trávy. Sekacie traktůrek, inak tiež trávny traktor alebo traktorová kosačka, sa uplatní ako na komerčných pozemkoch typu futbalových ihrísk, tak na súkromných záhradách, lúkach a ďalších miestach, kde je nutné udržiavanie porastu.

Záhradný traktor alebo rider?

Sortiment sa delia do dvoch kategórií. Je to buď záhradný traktor, ktorý je zvyčajne prepracovaným modelom, ktorý ponúkne možnosť využitia nielen v lete na kosenie trávy, ale aj v zime pripojením hrable na odpratávanie snehu. Druhou kategóriou je záhradný rider, ktorý je skôr jednoduchým riešením, určením hlavne na kosenie trávy.

Pri výbere rozhoduje rad parametrov, a to veľkosť pozemku, celkový výkon, ale aj možnosti využitia. Medzi ďalšie požiadavky spojené s výberom traktora patrí jednoduchosť zberu a typ výhodu, typ prevodovky, alebo celková šírka záberu. Vybrali sme na základe hodnotenia a testov najlepšie záhradné traktory a pripravili ich recenzie, aby bol váš výber jednoduchšie.

Najlepšie záhradné traktory – TOP 7

V tabuľke je výber 7 najlepších záhradných traktorov z testov a hodnotení pre rok 2024.

VzhľadModelMaximálna veľkosť pozemkuObjem zberného košaZáber 
MTD DL 96H recenzie a testMTD DL 96H2 500 m2Bez koše96 cm
Riwall RLT 92 H recenzie a testRiwall RLT 92 H5 000 m2240 l92 cm
MTD LE 180/92 H recenzie a testMTD LE 180/92 H2 500 m2240 l92 cm
MTD MINIRIDER 60 RDHE recenzie a testMTD MINIRIDER 60 RDHE1 500 m2150 l60 cm
AGAMA BT 84 HCB recenzie a testAGAMA BT 84 HCB2 500 m2174 l84 cm
MTD LN 200 H RTG recenzie a testMTD LN 200 H RTG5 000 m2240 l105 cm
MTD SMART RE 125 recenzie a testMTD SMART RE 1252 500 m2240 l92 cm

Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 MTD DL 96HRiwall RLT 92 HMTD LE 180/92 HMTD MINIRIDER 60 RDHEAGAMA BT 84 HCBMTD LN 200 H RTGMTD SMART RE 125
PrevodovkaHydrostatickáHydrostatickáHydrostatickáHydrostatickáHydrostatickáHydrostatickáManuálna
Pracovný výkon10,6 HP10,6 HP14,5 HP5 HP12,5 HP20 HP - maximální8,4 HP
Výška kosenia30-95 mm30-95 mm30-95 mm38-95 mm25-80 mm30-95 mm30-95 mm
ViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 7 záhradných traktorov

MTD DL 96H

MTD DL 96H recenzie a test

Záhradný traktor MTD DL 96H ponúkne šírke záberu, ktorá činí presne 96 centimetrov, čo zaistí istotu toho, že aj väčšie plochy možno zvládnuť pokosiť v kratšom časovom horizonte. Určený je primárne pre pozemky, ktoré neprekračujú veľkosť 2 500 štvorcových metrov. Počas kosenia je využívané bočného vyhadzovania, pretože tento model traktora nemá zberný kôš.

Okrem klasického sekanie však je možné vo forme príslušenstva prikúpiť o doplnok na mulčovanie a tým zefektívniť starostlivosť o pôdu. To ale nie je jediná prednosť. Zaujme tiež spoľahlivý motor MTD s objemom 420 centimetrov kubických, ktorý dokáže ponúknuť maximálny výkon 12,5 HP. Tiež nadchne aj ľahká manipulácia s traktorom, pretože jeho polomer otáčania je len 46 centimetrov.

Istotou je aj pohodlná sedačka pre vodičov, ktorá obsahuje drážky na odvod vody, ktoré sa hodí pri sekaní v nepriaznivom počasí. Prednosťou je aj plávajúci žacie ústrojenstvo, ktoré má Antiskalpovacie kolieska, ktoré uľahčia prácu v akomkoľvek nerovnom teréne.

Záber 96 cm, možnosť pripojenia príslušenstva, malý polomer otáčania
Absencia zberného koša

Riwall RLT 92 H

Riwall RLT 92 H recenzie a test

Záhradný traktůrek Riwall RLT 92 H je rozmerovo skôr menším pomocníkom, čo rozhodne neznamená, že by dokonale nesplnil svoju prácu. Jeho záber je veľmi dobrých 92 centimetrov, čo sa pozitívne podpíše na celkovej dobe sekanie. A to aj veľkých plôch, pretože je určený na pozemky do približne 5 000 štvorcových metrov.

Unikátom je tiež motorizácia MTD Evo 1 s objemom 420 cm3, ktorá dokáže ponúknuť výkon 14,5 HP. Motor dopĺňa hydrostatická prevodovka Hydro-Gear, vďaka ktorej nemusíte radiť a len pridávate plyn. Bezproblémovú jazdu podporí aj kolesá o veľkosti 15 palcov umiestnená vpredu a 18 palcov umiestnená vzadu.

Tento traktor na kosenie trávy zaujme aj pevnou konštrukciou, ktorá využíva oceľového rámu aj karoséria z rovnakého materiálu. Samozrejmým doplnkom je kôš s veľkosťou 240 litrov, určený pre zber trávy. Efektivitu sekanie okolo kríkov a stromov podporuje aj malý polomer otáčania s veľkosťou len 46 centimetrov.

Automatická prevodovka, pre veľké plochy, dobrý výkon
Jednovalcový motor

MTD LE 180/92 H

MTD LE 180/92 H recenzie a test

Sekacie traktor MTD LE 180/92 H zaujme svojou kvalitnou motorizácií B and S Intek, ktorá využíva dvojvalcový motor, ktorý vie ponúknu maximálny výkon 18 HP. Zaujme aj ďalšími prednosťami, ako sú 2 sekacie nože, vďaka čomu je možné naplno využiť záber o veľkosti 92 centimetrov. To zabezpečí možnosť využitia aj na plochách dosahujúcich hranice 2 500 štvorcových metrov.

Súčasťou záhradného traktora je tiež dostatočne objemný kôš s veľkosťou 240 litrov, ktorý pojme dostatok posekanej trávy. Samozrejmá je možnosť nastavenia výšky kosenia, a to od 30 milimetrov, až po hranicu 95 milimetrov. Samozrejmosťou je aj ľahké sekanie okolo kríkov či stromčekov, čo zaistí polomer otáčania, ktorý činí 46 centimetrov.

Vďaka automatickej prevodovke je jazda bezproblémová a plynulá, a to aj v prípade nerovností, alebo sklonu plochy. Okrem klasickej práce je možné na tomto traktore využiť aj deflektor, alebo príslušenstvo určené pre mulčovanie pôdy.

Dvojvalcový motor, škála príslušenstva, nastavenie výšky kosenia
Vyššia hmotnosť

MTD MINIRIDER 60 RDHE

MTD MINIRIDER 60 RDHE recenzie a test

Záhradný rider MTD MiniRider 60 RDHE ponúkne záber 60 centimetrov, rovnako ako možnosť využitia na sekanie so zberom, s vyhadzovaním, alebo s využitím mulčovanie. Zaujme tiež elektrickým štartovaním a kompaktným dizajnom. Súčasťou je motorizácia Bands 1000 serie s objemom 223 ccm, ktorá ponúkne výkon 3,7 HP.

Shift-on-the-go prevodovka Transmatic zaistí bezproblémovú a pohodlnú, rovnako ako plynulú jazdu. Vďaka polomeru otáčania 46 centimetrov nie je problém kosiť aj plochy s množstvom prekážok. Vďaka dostatočne veľkým kolesám a kvalitnú konštrukciu si tento záhradný traktor poradí aj so členitou záhradou.

Istotou je možnosť nastaviteľné výšky kosenia, a to v rozmedzí 38 až 95 milimetrov. Tiež je istotou zber trávy do koša, ktorý je súčasťou ridera a disponuje objemom 150 litrov. Všetko dopĺňajú praktické vlastnosti, ako je ľahké elektronické štartovanie, alebo pohodlná odpružená sedačka.

Kompaktné rozmery, zvládnutie komplikovaného terénu, polomer otáčania 46 cm
Menšie záber a kôš

AGAMA BT 84 HCB

AGAMA BT 84 HCB recenzie a test

Sekacie traktůrek AGAMA BT 84 HCB zaujme ako svojou ovládateľnosťou, tak i svoju motorizácií. O pohon sa stará kvalitný motor Briggs and Stratton s objemom 344 cm3 a výkonom veľmi dobrých 12,5 HP. To robí z traktora neoceniteľného pomocníka na záhrady až do plochy 2 500 štvorcových metrov.

O kvalitné sekanie sa stará dvojica nožov v žacej hlave, a tiež istota záberu, ktorý činí 84 centimetrov. Samozrejmosťou je aj možnosť nastaviť si požadovanú výšku kosenia, a to v rámci niekoľkých polôh, ktorých je dohromady 7. Pokosenú trávu je možné nechávať na mieste vďaka zadnému vyhadzovaní, alebo ju zbierať do koša s objemom 200 litrov.

Ľahkú jazdu po ploche pozemku zaistí hydrostatická prevodovka, umožňujúca plynulú zmenu rýchlosti, ako dopredu, tak aj dozadu. O tom, že si záhradný traktor poradí aj s horším terénom, svedčí dvojica kolies. Predné majú 13 palcov a tie zadné dokonca 18 palcov.

Šírka kosenia, dobrý výkon, objem koša 200 litrov
Vyššia hmotnosť

MTD LN 200 H RTG

MTD LN 200 H RTG recenzie a test

Traktorová kosačka MTD LN 200 H RTG patrí do skupiny tých, ktoré zaujmú aj náročného zákazníka. Prednosťou je ako silný motor Briggs & Stratton, ktorý má výkon 20 HP a tiež 2 valce. Zaujme aj antivibračný systém AVS, rovnako ako aj plávajúce žacie ústrojenstvo, ktoré zvládne prácu aj v akomkoľvek nerovnom teréne.

S prevádzkou súvisí aj nástavec pre pripojenie hadice, ktorý zaistí jednoduché čistenie žacieho ústrojenstva. Počas práce zaujme veľmi dobrá šírka záberu vystavujúci 105 centimetrov, rovnako ako zaujme aj veľký objem koša. Ten pojme celých 240 litrov trávy. Aj vďaka tomu si môže kosačka poradiť s pozemkami do veľkosti 2 500 metrov štvorcových, pre ktoré je určená.

Malý polomer otáčania o veľkosti 46 cm zaistí i jednoduchú prácu medzi stromami a kríkmi. Výška kosenia v rozmedzí 30 až 95 centimetrov umožní nastaviť optimálnu výšku trávy. Nechýba ale ani doplnková svetla, alebo hladké remene žacieho ústrojenstva, ktoré zabezpečia jeho ochranu v prípade nabehnutí na prekážku.

Záber 105 centimetrov, veľký kôš na trávu, ochrana žacieho ústrojenstva
Veľké rozmery

MTD SMART RE 125

MTD SMART RE 125 recenzie a test

Trávny traktor MTD SMART RE 125 zaujme už svojou motorizáciou – spoľahlivým motorom MTD, ktorý ponúkne výkon 11,6 HP. Zaujme ale aj kvalitný mechanickou prevodovkou, alebo plávajúcim žacím ústrojenstvom, ktoré si poradia s nerovností na plochách do 2 500 metrov štvorcových, na ktorej je tento záhradný traktůrek primárne určený.

Prácu uľahčí a zrýchli dostatočný záber, ktorý činí celých 92 centimetrov. Samozrejmosťou je dostatočne veľký objem koša, ktorý pojme až 240 litrov pokosenej trávy. Tú možno pokosiť na rôznu dĺžku, kedy tou najkratšou je výška 30 milimetrov, a naopak tou najdlhšou je výška 95 milimetrov.

Traktor má celkom 6 rýchlostí, čo zaistí istotu pomalší jazdy aj rýchleho presunu tam, kam treba. O skvelý výsledok sa starajú 2 nože, umiestnené v žacom ústrojenstve. V prípade nevyužitia trávneho koša je možné použiť zadné vyhadzovanie.

Špičkový motor, objem koša 240 litrov, 6 rýchlostí
Manuálna prevodovka

Ako vybrať záhradný traktor

Záhradný traktor sa stáva veľmi dobrým pomocníkom pre sekanie, ale aj iné úpravy väčších zatrávnených plot. Parametrov, podľa ktorých vybrať ten pravý, je celý rad. Základom by malo určovanie plochy, pre ktorú je vhodný, čomu zodpovedá aj rad ďalších parametrov.

Motor a prevodovka

Základom u traktorov je ich výkon. Na rozdiel od automobilov sa tu používajú jednovalcové a dvojvalcové motory. Prvý prípad je spojený s výkonom okolo 10 koní, čo je na daný motor optimálne. Takéto riešenie sa hodí skôr na klasické rovné a upravené záhrady pri rodinnom dome. Dvojvalcové motory môžu ponúknuť aj výkony dvojnásobné, teda napríklad aj viac ako 20 HP. Také už sú vhodné do náročného terénu, s vyšším sklonom.

Rolu hrá tiež typ prevodovky. Tá mechanická je síce lacnejšie a na údržbu jednoduchšie, ale vyžaduje klasické ručné radenie. To môže nielen obťažovať, ale aj výrazne komplikovať plynulosť jazdy, či zaťažovať motor. Pre zaistenie komfortu sa častejšie volia hydrostatická prevodovka. Ide o formu automatu, kedy stačí len šliapať na plyn a o všetko ostatné sa postará záhradný traktor. Radí v správnych intervaloch, s ohľadom na požadovanú rýchlosť.

Veľkosť a výška záberu

Veľmi dôležitá hodnota, od ktorej sa jasne odvíja to, ako dlho budete kosiť určitú plochu. Platí jasná priama úmera toho, že čím väčšia plocha, tým je vhodnejšie voliť väčší šírke záberu. Najmenší záhradné ridery majú záber okolo 60 centimetrov a hodí sa tak pre plochy do 500 štvorcových metrov.

Záhradné traktory s šírkou záberu medzi 70 – 107 centimetre sú dnes najpopulárnejšie a umožní kosiť plochy od 2 000 do 2 500 štvorcových metrov. Pri pozemkoch väčších, začínajúcich na hodnotách od 3 000 metrov štvorcových je vhodné siahnuť po zábere od 107 centimetrov. Tie môžu dosahovať až veľkosti okolo 122 centimetrov, ktoré budú vhodné na pozemky nad 5 000 štvorcových metrov.

Správne je vybrať aj také riešenie, ktoré ponúkne možnosť nastavenia výšky posekanej trávy. Tá by sa mala pohybovať od niekoľkých desiatok milimetrov, čo sú v prepočte jednotky centimetrov. Rad modelov ponúkne v prípade potreby ponechania vysokej trávy aj takú výšku kosenia, ktorá atakuje 100 milimetrov čiže 10 centimetrov.

Využitie trávy

Osvedčenou voľbou je zber do koša, ktorý by mal mať na tento účel optimálny objem. Ten ide ruka v ruke s šírkou záberu danej kosačky. Obvykle výrobcovia myslia na to, že čím je záber vyššia, tým väčšia kôš ponúkajú. Čím je jeho veľkosť väčšia, tým lepšia je kontinuálnosť práca, bez nutnosti zachádzať trávu vysypávať.

Okrem možnosti využitia koša je možné trávu nechávať na pozemku, čo sa hodí napríklad v prípade požiadavky na sušenie sena. Tu je vhodné zohľadniť hlavne to, či traktor disponuje zadným vyhadzovaním, teda necháva trávu za sebou, alebo bočným vyhadzovaním, kedy ju odhadzuje do strany. Tretím variantom je takzvané mulčovanie čiže drvenie trávy na malé kúsočky, ktoré poslúžia ako hnojivo. Túto funkciu môže záhradný traktor ponúkať už v základe, alebo možno doplnok nakúpiť ako voliteľné príslušenstvo.

Možnosti rozšíreného využitia

Najprv odkázať napríklad k vyššie uvedenému mulčovanie. Rovnako tak je možné rozšíriť záhradný traktor treba o rekultivátor čiže prevzdušňovač. Tiež je možné využiť aj rôzne valce, ktoré sa hodia pri využití v rámci siatie. Dôležité je hľadieť ako na existenciu príslušenstvo, tak i možnosť jeho jednoduchého zapojenia.

Traktor je možné využiť aj inde ako na zatrávnenom pozemku. Preto medzi príslušenstvo môžu patriť aj zametacie kefy, ktoré uprace príjazdové cesty a chodníky. Hodí sa ale aj rôzne prívesné vozíky, umožňujúci odvoz nepotrebných vecí a záhradného odpadu. V zime môžu prísť vhod aj snehové radlice, ktorými sa zaistí prejazdnosť cesta a priechodnosť chodníkov.

Doplnkové funkcie

Medzi doplnkové funkcie môžeme zaradiť napríklad pohon 4×4, ktorý uľahčí prácu v mokrom a nerovnom teréne s vyšším sklonom. Doplnkovou funkciou môže byť tiež tempomat, ktorý zaistí plynulú jazdu bez nutnosti držať nohu na plynovom pedáli.

Ceny traktorov

Tie najlacnejšie je možné zaobstarať už za cenu okolo 2000 euro. Je však nutné počítať s tým, že pôjde skôr o jednoduchšie riešenie, z kategórie takzvaných riderov. Budú mať obmedzenejšie možnosti rozšírenia, rovnako ako menšie záber. Optimálne, kvalitné a všestranné riešenie môžete kúpiť za ceny, ktoré štartujú nad touto hranicou a končí na sume okolo 6000 euro. Na trhu sú aj stroje drahšie, ktoré už sú využiteľné skôr pri každodennom použití, hlavne u firiem, ktoré sa úpravou zelene pravidelne zaoberajú.

4.6/5 - (12 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.