Záhrada,

Záhradné hojdačky: drevené, rozkladacie ai. | Recenzie, test

Záhradná hojdačka je často súčasťou záhrad pri rodinných domoch, kde plní úlohu ako estetickú, tak aj tú funkčnú. Hojdačka do záhrady môže byť zhotovená jednak z kovových materiálov, tak z dreva. Každá záhrada má svoju určitú atmosféru, prevedenie, a preto sa na každú hodí iný typ. Kovová záhradná hojdačka patrí spravidla medzi lacnejšie a pôsobí modernejším dojmom. Je preto často kupovaná k novostavbám, alebo sa umiestňuje vedľa bazéna, či do zimnej záhrady.

Drevená záhradná hojdačka má typickejší klasické prevedenie a lepšie sa dopĺňa s prírodou. Často sa umiestňuje do zákutí záhrad s kríkmi, stromami, alebo sa skalkou. Sú často drahšie, ale aj pevnejšie. Jej životnosť máte z veľkej časti vo vlastných rukách, preto ak budete pravidelne drevo ošetrovať náterom, vydrží vám bezproblémovo slúžiť dlhé roky.

Vhodná je ako pre relax a odpočinok, tak pre rodinné stretnutia alebo oslavy, a to ako netradičné možnosť na sedenie. Spestruje exteriér a často je jeho hlavným bodom. Vonkajší hojdačku je možné mať na tráve, na dlažbe, alebo pri bazéne na tvarovkách. Dobre sa kombinuje aj s detskou hojdačkou, kedy si rodičia na záhrade doprajú zaslúžený odpočinok, zatiaľ čo ich ratolesť dovádza o kúsok vedľa.

Okrem obstarávacej ceny je dobré zohľadniť materiál, z ktorého je zhotovená, striešku, sedák, polstrovanie a to najdôležitejšie – nosnosť a pre koľko osôb je určená. Práve nosnosť je parametrom, ktorý sa odvíja značne podľa ceny a o hojdačke hovorí, nakoľko je robustná. Medzi najlacnejšie a najdrahšie môže byť rozdiel v nosnosti aj cez 150 kilogramov, preto tento parameter pozorne sledujte. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie záhradné hojdačky a ich recenzie.

Najlepšie záhradné hojdačky – TOP 9

V tabuľke je výber 9 najlepších záhradných hojdačiek z testov a hodnotení pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Happy Green STRIPY IIV-Garden VeGASDrevená hojdačka EdenGarland MajaV-Garden BARCELONAHappy Green CAPRIRojaplast Hojdačka HOLLYWOODDoppler YelmoV-Garden Meranti Lux Black
Hmotnosť35 kg38 kg38 kg40 kg40 kg30 kg37 kg35 kg60 kg
Šírka175 cm170 cm192 cm200 cm208 cm193 cm196 cm220 cm232 cm
Výška150 cm152 cm170 cm162 cm167 cm173 cm179 cm151 cm177 cm
RozkladaciaNieNieNieNieÁnoNieNieNieÁno
ViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 9 záhradných hojdačiek

Happy Green STRIPY II

Happy Green STRIPY II recenzie a test

Záhradná hojdačka Happy Green STRIPY II je svojím pomerom cena/výkon ideálnou voľbou pre tých, ktorí nechcú utrácať stovky eur za tento typ záhradného nábytku. Konštrukcia je dostatočne pevná a sedák je zhotovený z látkového poťahu. Jej celková nosnosť je 220 kilogramov a dimenzovaná je až pre tri dospelé osoby.

Hmotnosť je dobrých 35 kilogramov, vďaka tomu sa s ňou dobre manipuluje, však dobre s ňou manipuluje aj vietor, a preto je dobré ju ukotviť a predísť tak tomu, že vám ju silný vietor prevráti. Súčasťou konštrukcie je samozrejme tiež tieniaci strieška. Produkt sa vďaka svojej atraktívnej cene radí k najpredávanejším hojdačkám na trhu.

Sedák je vysoký 6 centimetra a široký 116 cm. Na hĺbku má potom centimetrov 45 a výška operadla je 48 cm. Celá konštrukcia je potom široká 175 centimetrov a vysoká 150 cm. Na konštrukciu, ktorá má širokú pevnú základu, je použitá kvalitná prášková farba, ktorá má dlhú životnosť a ochráni tak kov bezpečne po dlhej roky.

Výborný pomer cena/výkon, ľahká konštrukcia
Menej presné prevedenie podpisujúce sa na zložitejšie montáži

V-Garden VeGAS

V-Garden VeGAS recenzie a test

Hojdačka do záhrady V-Garden VEGAS sa radí tiež medzi najpredávanejšie produkty svojej kategórie. Skvele zapadne do väčšiny exteriérov a vďaka dobrému prevedenie je odolná aj pri vyššej záťaži a niečo vydrží. Konštrukcia má rúrky s priemerom 38 milimetrov a sedák je vyrobený z prepletaného ratanu, ktorý má dlhú životnosť.

Záhradná trojmiestna hojdacia lavica má podľa výrobcu nosnosť 200 kilogramov, s ktorou sa v rámci konkurencie radí k spodnej hranici. Povrch konštrukcie je vykonaný komaxitovou farbou vrátane sedadla, ktorý je zavesený na kvalitných vinutých pružinách.

Jej hmotnosť je stále dobrých 38 kilogramov, takže prípadná manipulácia nerobí žiadny problém. Podľa údajov výrobcu nie je vhodná do vlhkého prostredia, mala by byť umiestnená len do krytých plôch. Svojou veľkosťou 170x110x152 cm sa radí k priemeru v tejto kategórii a ničím nevyčnieva. 100 milimetrov silné čalúnenie nie je súčasťou produktu a je ho možné kedykoľvek dokúpiť.

Pevné a dobre stabilné prevedenie, atraktívna obstarávacia cena
Cez polstrovanie je cítiť konštrukcia lavice

Drevená hojdačka Eden

Drevená hojdačka Eden recenzie a test

Drevená záhradná hojdačka Eden je vyrobená z kvalitného tvrdého borovicového dreva, ktoré je ošetrené olejovou ochranou. Aj cez to je však dobré, ako akýkoľvek iný drevený nábytok ju pravidelne každý rok natierať. Hojdačka je dimenzovaná pre tri dospelé osoby a má celkovú nosnosť 250 kilogramov, čím sa radí nad priemer bežne dostupných produktov.

Sedák je 150 centimetrov dlhý, hlboký 44 centimetrov a má opierku chrbta vysokú 47 cm. Možné je dokúpiť tiež polstrovanie, ktoré nie je súčasťou balenia. Strieška má tiež drevenú konštrukciu, je pevná a potiahnutá nepremokavou tieniace látkou. Drevené spoje, ktorých je v konštrukcii veľmi málo, sú vyrobené z nerezovej ocele a nestane sa vám tak, ako u lacnejších, že začnú po čase reznout.

Má veľmi dobrú stabilitu a pevné prevedenie. Celková hmotnosť je 38 kilogramov, takže prenášanie nerobí žiadny problém. Je 192 centimetrov široká a vysoká 170 cm, to umožní pohodlné nasadanie o vyššom osobám. Vďaka použitiu dreva má veľmi dlhú životnosť, nutnosťou je však sa o drevo starostlivo starať.

Kvalitné drevo, stabilné a pevné prevedenie
Menej prehľadný návod na zostavenie

Garland Maja

Garland Maja recenzie a test

Hojdačka pre dvoch Garland Maja je klasická záhradná hojdačka vyrobená z kvalitného dreva. Použitá je severská borovica, ktorá rastie pomalšie a tým vytvára husté letokruhy, ktoré sú na pohľad veľmi pekné. Drevo je ošetrené unikátnou technológiou, je morené v troch vrstvách, vďaka čomu lak vydrží dlhšie, bez toho aby ste ho museli obnovovať.

Kvalitné kovanie, ktoré je použité na spoje je taktiež prvotriednej kvality, rovnako ako špeciálne skrutky, ktoré je možné, tak ako drevo pracuje, čas od času doťahovať. Sedák je široký 150 centimetrov a celkové rozmery hojdačky sú 200 cm na šírku, 162 cm na výšku a 133 centimetrov do hĺbky.

Nosnosť je pomerne dobrých 250 kilogramov a prijateľná je tiež celkovú hmotnosť, ktorá činí rovných 40 kilogramov. Vďaka drevenému spracovanie skvele ladí so záhradou, kríkmi, stromami a ďalším porastom. Súčasťou balenia je kvalitný textilný strecha, ktorá je umiestnená aj na drevenom ráme.

Praktické nastavenie výšky lavice zavesené na řetízkách, nosnosť 250 kilogramov
Náročnejšie zostavenie hojdačky

V-Garden BARCELONA

V-Garden BARCELONA recenzie a test

Rozkladacia záhradná hojdačka V-Garden BARCELONA je unikátny svojim prevedením, ktoré má výklopnej opierku chrbta. Lôžková úprava je u záhradných hojdačiek pomerne unikátnym riešením, ktoré prináša ďalší rozmer použitie. Nepredpokladá sa, že by na nej síce osoby nocovali, avšak pre leňošenie v teplom období je to veľmi príjemné rozšírenie.

Konštrukcia je veľmi kvalitná a tiež stabilná. Použité rúrky majú priemer 50 milimetrov, čím sa radí medzi prémiovější prevedení. Jej povrch je ošetrený komaxitovou farbou, ktorá má dlhú životnosť, poteší tiež veľká nosnosť 300 kilogramov pri zachovaní stále rozumnej hmotnosti, ktorá je len 40 kilogramov.

Poteší dodané polstrovanie, ktoré má výšku 60 milimetrov a je čalúnené. Čalúnený podsedák však nemá poťah sundávatelný a prateľný, čo sa objavilo ako jedno z mála negatív sa spotrebiteľskom hodnotení. Dimenzovaná je pre tri dospelé osoby a podľa popisu výrobcu je vhodná pre záhradné kryté plochy.

Rozkladacia konštrukcia, lavicu možno ľahko rozložiť na lehátko, výborná nosnosť 300 kg
Čalúnený podsedák nemá prací poťah

Happy Green CAPRI

Happy Green CAPRI recenzie a test

Vonkajší hojdačka Happy Green CAPRI je skvele funkčná a hlavne aj zaujímavo spracovaná. Jej konštrukcia je veľmi elegantná a hodí sa tak do dizajnovo vyvedeného zákutia vašej terasy, záhrady, alebo ako praktický doplnok k bazénu. Povrch lavica je totiž vyrobený z umelého ratanu, ktorý dobre znesie vodu. Na lavici je tak možné sa pohodlne posadiť aj v mokrých plavkách a relaxovať.

Spotrebitelia oproti iným modelom pozitívne dobrí vyšší posed, ktorý je príjemnejší pri zdvíhaní sa. Sám výrobca, na rozdiel od iných zmieňuje, že je hojdačka vhodná pre vonkajšie umiestnenie, mala by sa teda v porovnaní aj odolnejšie a vydržať tak dlhšie. To potvrdzuje aj pevná konštrukcia, ktorá je ošetrená práškovým lakovaním.

Polster pre sedacia časť lavice je súčasťou balenia, čo dozaista poteší. Polyesterová strieška má elegantný polkruhový dizajn, však má muchy, ktoré sa prejavia, akonáhle príde do kontaktu s dažďom. Lakovanie korešponduje s ratanom a je hnedé, nosnosť je dobrých 260 kilogramov pri výbornej váhe, ktorá je len 30 kg. Určená je pre tri dospelé osoby, na dĺžku má 193 centimetrov a vysoká je 173 cm.

Oproti iným vyšší posed, elegantný dizajn, ratanové prevedenie lavice
Horšie odolná strieška voči dažďu

Rojaplast Hojdačka HOLLYWOOD

Rojaplast Hojdačka HOLLYWOOD recenzie a test

Kovová záhradná hojdačka Rojaplast HOLLYWOOD je hojdačka s moderným vzhľadom, ktorá má množstvo praktických vecí. Spomenúť možno anatomicky tvarovanou lavici, ktorá je pre väčšinu osôb príjemná a vďaka tvaru netlačí do stehien, ako sa deje u lacnejších prevedení s rovnou plochou. Tiež poťah je pomerne praktický, ponúka dobrú odolnosť a je odnímateľná.

Súčasťou je strieška vyvedená v rovnakej farbe, ako je poťah. Má nastaviteľný uhol clonenie a tak ponúka dobrú ochranu pred slnkom po celý deň. Konštrukcia rámu je kov, strieška je z polyesteru a sedák je textilná. Použitá šedá farba na rám nepatrí medzi najkvalitnejšie a ľahko sa podľa spotrebiteľov oprýská, čo má v konečnom dôsledku za následok v týchto miestach hrdzaveniu.

Záhradná hojdačka má celkovú nosnosť 240 kilogramov, s ktorými sa radí medzi priemer. Celková hmotnosť je 37 kilogramov, s ktorými tiež nevyčnieva. Lavica visí na paru vinutých pružín a na dĺžku má zostavená hojdačka 196 centimetrov a na výšku 179 cm. Sedák je od zeme vzdialený 37 cm, je hlboký 46 cm a zmestia sa naň pohodlne tri dospelé osoby.

Odolné snímateľné polstrovanie a ergonomicky tvarovaná lavice
Menej kvalitné lakovanie

Doppler Yelmo

Doppler Yelmo recenzie a test

Záhradná hojdačka Doppler Yelmo sa radí ku drahším modelom v tejto kategórii, tiež však k tým najkvalitnejším. Ak nechcete pri nadobudnutí tohto záhradného nábytku šetriť a radi si priplatíte za kvalitu, je pre vás tento model vhodný.

Je nenáročná na údržbu a ponúka testovanú nosnosť až 365 kilogramov, ktorou sa radí na najvyššie priečky medzi ďalšími modelmi. Jej celková šírka dosahuje 220 centimetrov a na výšku má len 151 cm, čo môže byť pre vyššie osoby obmedzujúce pri sadaní a zdvíhanie. Ponúkne tri miesta na sedenie pre dospelé osoby, ktoré sa vedľa seba pohodlne zmestia, bez toho aby sa vzájomne obmedzovali.

Konštrukcia je veľmi stabilná a ošetrená kvalitným náterom v antracitovej farbe. Výplň lavice je vo farbe káro a je odolná voči poveternostným vplyvom. Samozrejmosťou je tiež tieniaci strieška, ktoré dobre chráni proti slnku a poteší aj rozumná hmotnosť, ktorá je len 35 kilogramov.

Kvalitná záhradná hojdačka, textílie odolná poveternostným vplyvom, nosnosť 365 kg
Vyššia obstarávacia cena

V-Garden Meranti Lux Black

V-Garden Meranti Lux Black recenzie a test

Rozkladacia záhradná hojdačka V-Garden Meranti Lux Black patrí medzi drahšie modely, na ktoré môžete vo veľkej ponuke záhradných hojdačiek naraziť. Jej prednosťou je bytelné drevené spracovanie a dobrá stabilita. Slovo v názve odkazuje k použitému drevu Meranti, ktoré pochádza z tropického lesa. Má veľmi slušnú nosnosť 300 kilogramov a veľmi pekný vzhľad, ktorý pôsobí prémiové a zodpovedá cene.

So svojou hmotnosťou sa radí medzi ťažšie modely, jej váha je 60 kilogramov. Veľmi príjemná je tiež možnosť zloženia operadla do lôžkové úpravy. Potom je však potrebné dbať na zvýšenú opatrnosť, lebo po prestavenie do lôžkové úpravy hojdačka stráca svoje výborné vlastnosti a stáva sa menej stabilné, ako zaznieva z radov spotrebiteľov.

Poteší masívny podsedák v elegantnej farbe, ktorý je súčasťou balenia. Je vhodná do exteriérov a pergol, pred používaním vo vlhkom prostredí odporúča výrobca ošetrenie vhodnou impregnáciou. Na dĺžku má konštrukcia 232 centimetrov, do hĺbky 126 centimetrov a vysoká je hojdačka 177 cm. Z recenzií tiež zaznievajú výhrady ku zložitejšie montáži, pri ktorej sú občas nutné úpravy jednotlivých častí.

Lôžková úprava, nosnosť až 300 kilogramov, bytelné prevedenie
Zložitejšia montáž a dielenské nedostatky

Ako vybrať hojdačku do záhrady

Výber záhradné hojdačky je dobré konzultovať so všetkými členmi rodiny, prípadne ľuďmi, ktorí ju budú najčastejšie používať a každodenne sa na ňu pozerať. Na základni prieniku všetkých predstáv a požiadaviek je potom možné uskutočniť výber, ktorý je vďaka veľkej ponuke modelov jednoduchý. Existujú luxusné záhradné hojdačky, rovnako ako hojdačky decentný, vyrobené buď z kovu, alebo dreva. Dôležitým parametrom je potom nosnosť, alebo polstrovanie, ktoré môže byť a tiež nemusí, súčasťou balenia.

Prevedenie konštrukcie

V tomto ohľade sa vonkajšia hojdačka delia na dve kategórie, kovová a drevená. Kovové prevedenie býva doménou lacnejších modelov, častou sú zhotovené v modernom dizajne, ktorý môže byť aj elegantné. Je potrebné brať na zreteľ priemer rúrok, ktorý by mal byť dohľadateľný pri všetkých kvalitných modelov. Často priemer rúrok korešponduje s obstarávacou cenou a s vyššou cenou sa zväčšuje, čím dáva hojdačke vyššiu mieru bezpečia, stabilitu a dlhšiu životnosť.

Drevená záhradná hojdačka pôsobí klasickejším dojmom a s exteriérom záhrady sa často lepšie dopĺňa. Býva robustnejšie, pevnejšie a môže mať aj vyššiu hmotnosť. Ak je hojdačka celoročne vystavená poveternostným vplyvom, je dobré sa o drevo poctivo starať a aspoň raz za rok ho ošetriť adekvátnym lakom. Kvalita laku, alebo impregnácia sa model od modelu líši a je dobré sa pozrieť do recenzií spotrebiteľov, či v tomto smere nie je s hojdačkou problém.

Tieniace strieška býva súčasťou všetkých modelov a môže mať nastaviteľné sklopenia, ktoré slúžia ako ochrana pred slnkom, alebo ľahkým dažďom. Lavica môže byť zavesená buď na pevných častiach konštrukcie, alebo na řetízkách. Druhé riešenie je praktickejšie tým, že sa nechajú pri troche zručnosti retiazky skrátiť a tým tak nastaviť výšku lavice od zeme presne podľa vašich predstáv.

Rozkladacia záhradná hojdačka

Určitým špecifikom niektorých prevedení je lôžkové úprava. U týchto modeli sa sklopením chrbtovej opierky stane z lavice jedna veľká zavesená hojdajúcu sa plocha, ktorá je pre relaxovanie a odpočinok ako stvorená. Lôžkovú úpravu ponúka ako hojdačky kovové, tak drevené. Po rozložení lavice do lôžkové úpravy je potrebné brať do úvahy iné rozloženie hmotnosti, tým pádom vyššiu nestabilitu a správať sa viac opatrne.

Nosnosť a počet osôb

Nosnosť sa môže výrazne líšiť, zatiaľ čo lacná prevedenie ju môžu mať iba 200 kilogramov, u mohutných hojdačiek s vyššou cenovkou možno nájsť aj také, ktoré ponúka bezpečné zaťaženie aj 350 kg a viac. Nikto pravdepodobne nebude pred posadením klientov na lavici hojdačky prevažovať, a preto je dobré zaobstarať taký model, ktorý ponúka dostatočnú rezervu pre tri priemerné dospelé osoby. Pre taký počet sú hojdačky v drvivej väčšine koncipované. Stretnúť sa možno aj s modelmi hojdačiek pre dvoch, tie sú však v ponuke skôr výnimkou.

Rozmery, hmotnosť

V parametroch modelov sa vždy dozviete rozmery celej konštrukcie, ak sú však pre vás dôležité aj údaje o veľkosti sedáku, buďto máte šťastie a v opise sú, alebo sa obráťte so žiadosťou na predajcu. Rozmery sa pohybujú priemerne okolo dvoch metrov na dĺžku a od 150 cm do 2 metrov na výšku. Čím vyššia hojdačka je, tým lepšie sa na ňu nasadá, prípadne vystupuje.

Hmotnosť lacnejších modelov sa pohybuje okolo 30 kilogramov a len o niečo málo kilogramov vyššia majú hmotnosť aj kvalitnejšie kovové záhradné hojdačky, nie je to teda príliš rozhodný parameter. Drevená konštrukcia je však o poznanie ťažšie, tu sa váha pohybuje okolo 40 tich kilogramov a výnimkou nemusí byť ani hmotnosť 50 kilogramov i viac. Je dobré nezabúdať, že s ťažšími modelmi je tiež náročnejší manipulácia a obrátene.

4.5/5 - (31 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.