Recenzie,

Xiaomi Redmi 6 – Recenzia

Naše hodnotenie

Chytrý mobilný telefón Xiaomi Redmi 6 je ďalším nástupcom legendárnej rady Redmi, ktorá si za dobu svojej existencie našla po celom svete milióny stálych zákazníkov. Smartphone je hrdým zástupcom nižšej triedy, kde sa v poslednej dobe nenachádza toľko konkurentov, ako tomu bolo predtým. Redmi 6 má veľmi dobré hardvérové ​​parametre, ktorým dominuje nový osemjadrový procesor MediaTek Helio P22, 3 alebo 4 GB RAM a 32/64 GB vnútorná pamäť. Xioami tento model predáva v dvoch ľahko odlišných verziách, u ktorých je iná iba veľkosť RAM a vnútorná pamäť. Vo výbave je ďalej duálny fotoaparát, čítačka odtlačkov prstov alebo pekný 5,45 palcov veľký display. Kde teda Xiaomi šetril, že sa dostal na takto nízku cenu? Predovšetkým na materiáloch šasi, ktoré je kompletne celoplastové. Nevideli by sme v tom však zásadný problém, plasty sú kvalitné a skvele lícujú. Zadné fotoaparát mohol splývať s telom chrbta telefónu, vyčnievajúca šošovka je náchylnejší k poškriabaniu. Tiež umiestnenie reproduktora mohlo byť lepšie a nie na zadnej strane mobilu.

  • Na pomer kategórie veľmi výkonný HW
  • Skvelý pomer cena/výkon
  • Duálny fotoaparát
  • Senzor odtlačkov prstov
  • Funkcia rozpoznanie tváre
  • 2 SIM vrátane pamäťovej karty
  • Vystupujúce šošovky zadného fotoaparátu
  • Celoplastové vyhotovenie
  • Absencia automatickej regulácie jasu
  • Reproduktor umiestnený na chrbte

Parametre

Display 5,45″ TFT IPS
Rozlíšenie displeja 1440 x 720 px (HD+)
Procesor MediaTek helio P22, 8 jadier
RAM 3/4 GB
Interná pamäť 32/64 GB
Predný fotoaparát 5 Mpx
Zadný fotoaparát Duálny, 12 Mpx + 5 Mpx
Video Full HD, 30 FPS
Bluetooth Áno, 4.2
Dve SIM karty Áno
Podpora LTE Áno
Wi-Fi Áno
NFC Nie
GPS Áno
Konektor microUSB
Verzia OS Android 8.1
Batéria 3000 mAh
Pamäťová karta Áno, microSDXC
Rozmery 147,5 × 71,5 × 8,3 mm
Hmotnosť 146 g

Display a konštrukcia

5,45″ veľký IPS panel zaberá skoro celú plochu prednej strany. Ponúka priemerné rozlíšenie HD + s 1440 x 720 obrazovými bodmi v pomere 18: 9. Hoci sa výrobca chváli tenkými rámčeky, skutočnosť je taká, že okolo displeja skrátka rámčeky sú a mobil sa neradí k drahším verziám, ktoré majú rámčeky o poznanie užšia. Ak nie ste na priamom slnku, display vás poteší slušným farebným podaním i dobrými pozorovacími uhlami. Akonáhle však display vystavíte priamemu slnku, jas nie je dostatočný a čítanie displeja je problém. S tým je tiež spojená absencia automatickej regulácie jasu, čo je veľká škoda.

Display nemá 2D zaoblené rohy a je teda kompletne rovný. Vďaka tomu na display pasujú výborne ochranná tvrdené sklá, ktoré sa dajú z Číny zaobstarať za pár eur. Konštrukcia telefónu je celá plastová, však telefón aj cez to nepôsobí lacno. Plasty sú kvalitné, odolné a diely na seba skvele sedí. Negatívne hodnotíme umiestnenia reproduktora, ktorý je na zadnej strane telefónu. Reproduktor si tak buď budete často tlmiť dlaní pri držaní, alebo bude tlmený pri každom položení na stôl, na sedačku a tak ďalej, skrátka nešťastné prevedení. Prítomný je však štandardný 3.5 jack na pripojenie slúchadiel. Nabíjanie, alebo pripojenie k počítaču prebieha ešte cez staršie microUSB konektor, ktorý je umiestnený štandardne na spodnej strane.

Hardware a Software

Použité hardvérové komponenty patrí k tomu lepšiemu, čo tento telefón ponúka. V oboch verziách je rovnaký procesor MediaTek Helio P22 s ôsmimi výpočtovými jadrami, ktoré majú slušný takt 2 GHz. V závislosti na zakúpenej verzii dostanete buďto 3 GB RAM, alebo 4 GB RAM. Rovnako tak sa líšia interné úložisko, ktoré má veľkosť buďto 32 GB, alebo 64 GB. Týmito dvoma parametrami však rozdiely medzi verziami končí a zvyšok komponentov a výbavy je zhodný. Batéria má kapacitu 3000 mAh a vďaka odladěnému systému, displeji s nižším rozlíšením a modernému procesoru ponúkne slušnú výdrž, ktorá v praxi udrží telefón na žive až dva dni.

Operačný systém je použitý Android Oreo vo verzii 8.1 s nadstavbou MIUI 10, ktorá základné Android do veľkej miery modifikuje. Prostredie je však odladené dobre, prepínanie aplikácií ani prechádzanie telefónu sa nekosí, všetko sa načítava svižne.

Fotoaparát

Fotoaparát zodpovedá svojou kvalitou triede, do ktorej Xiaomi Redmi 6 patrí. Za dobrých svetelných podmienok vo dne s ním dokážete zaobstarať kvalitné snímky, ktoré ničím neurazí. Akonáhle sa však zatiahne, zošerí sa, alebo padne noc, kvalita fotiek úmerne klesá. Fotoaparát má však dobrú svetelnosť F/2.2 a len málokedy fotografie přesvítí. Nečakajte žiadny veľký dynamický rozsah, ani farebnú hĺbku urobených snímok.

Zadný fotoaparát má dve šošovky, hlavné slúži k robeniu fotografií a má rozlíšenie 12 Mpx. Sekundárna šošovka na zadnej strane telefónu má rozlíšenie 5 Mpx a slúži iba na dokreslenie fotografie, konkrétne rozmazáva pozadie. Predná šošovka má rozlíšenie tiež 5 mexapixelů a pre zhotovovanie Selfie úplne stačí. Prisvetľovacia LED dióda, ktorá v prípade fotoaparátu slúži ako blesk, je len pri zadnom fotoaparátu. Ako zadný fotoaparát, tak predný snímač, dokážu natáčať Full HD video so 30 FPS. Predinštalovaná aplikácia na fotenie funguje dobre, ponúka množnosti HDR fotografií, alebo Panorama režim a veľa ďalších vychytávok.

Konektivita

V tomto ohľade musíme jednoznačne vyzdvihnúť možnosť použitia dvoch nano SIM kariet a súbežne aj pamäťové karty. Väčšina konkurentov v tejto cenovej hladine, ale aj telefóny z vyššej triedy, majú hybridný sloty, kde nie je súbeh dvoch SIM a pamäťovej karty možný. Samozrejmosťou je už podpora slovenskej vysokorýchlostnej siete LTE, Wi-Fi, GPS, alebo Bluetooth. Niektorým by mohol chýbať IRDA port, na ktorý mohli byť u minulých generácií modelu zvyknutí. Výrobca tiež nezabudovalo NFC rozhrania, ktoré v súčasnosti využijete predovšetkým pri bezkontaktným platení – jeho absencia vás teda nemusí mrzieť.

Skúsenosti užívateľov

Ľudia, ktorí si inteligentný mobilný telefón Xiaomi Redmi 6 zakúpili, najčastejšie kvitujú nízku cenu a slušné spracovanie s dobrou výbavou a veľkým displejom. Pomer cena/výkon je naozaj dobrý a je to dôvod, prečo je rad Redmi tak obľúbená. Z ďalších recenzií vypliva ako jasné plus možnosť mať v telefóne dve SIM karty a zároveň aj rozširujúce pamäťovú kartu – to naozaj veľa telefónov neponúkne. Kompaktné rozmery, relatívne nízka hmotnosť a výber z niekoľkých farebných variantov sú ďalšími klady, ktoré používatelia často zmieňujú.

Naopak kritika jasne smeruje k reproduktoru umiestnenému na zadnej strane telefónu. Tiež mnohých recenzentom vadí zlá čitateľnosť na slnku a absencia automatickej regulácie jasu, alebo vystoupnutá šošovka fotoaparátu na chrbte mobile. Ďalšie negatívne ohlasy sú už skôr subjektívne, alebo z nášho pohľadu neopodstatnené. Smerujú k celoplastovému prevedení, ktoré však celkom adekvátne zodpovedá nízkej obstarávacej cene.

Produkt: Xiaomi Redmi 6
Hodnotenie: 88 %

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.