Recenzie,

Náramok Xiaomi Mi Band 3 – Recenzia

Naše hodnotenie

Výrobca Xiaomi patrí celosvetovo medzi najväčších výrobcov wearables, teda nositeľné elektroniky a tento inteligentný fitness náramok je už jeho treťou generáciou. Oproti Mi Band 2 sa zväčšil display a získal odolnosť proti prachu a vode. Oproti konkurencii dokázal výrobca udržať príjemne nízku cenu, ktorá je jasnou výhodou k čomukoľvek konkurujícímu. Fitness náramok Xiaomi Mi Band 3 na ruke nie je takmer cítiť a to vďaka hmotnosti iba 20 gramov. Monitorovať chôdzu a fyzickej aktivity dokáže na jedno nabitie až tri týždne, ak ho však budete aktívne využívať pre notifikácia z pripojeného mobilného zariadenia pomocou bluetooth, výdrž ľahko klesne. Snáď jedinými nevýhodami je absencia GPS modulu a horšie čitateľný display na priamom slnku. Sú to však veci, ktoré sa pri tejto cene a ďalšiemu zoznamu funkcií nechajú odpustiť.

  • Mnoho funkcií
  • Odolnosť IP68
  • Dlhá výdrž na jedno nabitie
  • Dobré spracovanie
  • Podpora NFC
  • Absencia GPS modulu
  • Horšie čitateľnosť na priamom slnku
  • Oficiálne bez podpory slovenského jazyka

Parametre

Hmotnosť 20 g
Rozmery 46,9 x 17,9 x 12 mm
Odolnosť IP68
Display 0,78″ POLED dotykový
Rozlíšenie displeja 128 x 80 px
Batéria 110 mAh
Výdrž Až 20 dní
NFC Áno
GPS Nie
Akcelerometer Áno
Senzor srdcového tepu Áno
Bluetooth Áno, 4.2
Notifikácia z mobilného telefónu Áno
Vibrácie Áno
Upozornenie na nečinnosť Áno
Kompatibilita Android, iOS
Pásik Výmenný, gumový

Meranie aktivity

Fitness náramok Xiaomi Mi Band 3 je ako stvorený pre monitorovanie každodenné aktivity. Základ tvorí počítanie krokov, ktoré je odladené veľmi dobre a kroky počíta len s minimálnou odchýlkou. Drahšie zariadenia využívajú na meranie presnejšie metódu so zabudovanou GPS – tá tu chýba, ale nevešajte hlavu. Tak zásadný prvok to nie je a značne sa ním vybíja batéria. Kto uprednostňuje dlhú výdrž (v tomto prípade až 20 dní), pre toho je náramok Xiaomi Mi Band 3 ako stvorený. Spárovaná aplikácie vo vašom telefóne ukazuje detailne všetky zaznamenaná dáta. Konkrétne je počet krokov rozdelený do jednotlivých dní s peknou štatistikou, ktorú ocenia všetci kreatívci. Od počtu krokov sa odvíja tiež nachozená vzdialenosť, ktoré má tiež podarené štatistiky s grafom naprieč dňami.

Tieto dáta sa tiež môžu anonymne synchronizovať a vy tak máte v aplikácii porovnaní, ako si naprieč Xioami komunitou vediete. Na spodnej strane tela zariadenia je merač tepu, ktorý, ak je jeho funkcia aktivovaná, môže každých desať minút merať váš tep. Ten následne v aplikácii opäť vidíte s peknou štatistikou a grafom.

Ďalšie merateľnú aktivitu, ktorú vykonávame všetci, je spánok. Xiaomi Mi Band meral spánok už od svojej prvej generácie a v tejto poslednej tretej je funkcia samozrejme prítomná a vylepšená. V aplikácii mobilného telefónu zistíte, kedy ste zaspali, kedy ste vstali, ako dlho spánok trval a ako bol kvalitný. Zo záznamu sa tiež dozviete, v aký moment ste spali tvrdo, kedy ste mali ľahký spánok, alebo kedy ste si odskočili na záchod. Dáta sú opäť pekne porovnateľná z predchádzajúcich nocí.

Pásik, display a odolnosť

Keď mu sa pozrieme čisto na šasi náramku, zaujme na prvý pohľad ľúbivý minimalistický dizajn so zaoblenými krivkami. V predchádzajúcich generáciách dochádzalo k vypadávaniu tela z gumového pásku, výrobca sa na tento neduh v tejto tretej verzii zameral a stávať by sa tak už nemalo. Pásky sú gumové a zapínajú sa kovovým cvočky. Základ tvorí čierny opasok, ktorý dokonale splynie s čiernym telom strojčeka. Ponuka náramkov je veľmi široká a tak si podľa vlastného vkusu môžete dokúpiť pások vo vašej obľúbenej farbe, alebo alternatívne aj z iných materiálov, ako je guma. Zo skúseností je jasne viditeľné, že v minulých generáciách dochádzalo k lámaniu gumového náramku v najtenšom mieste pri tele zariadení. Ako na tom bude Xiaomi Mi Band 3 zatiaľ nie je jasné, ale aj keby trpeli rovnakým neduhom, investície do nového náhradného náramku nie je nijak veľká (z Číny sa nechá bez poštovného objednať za niekoľko eur).

Display je oproti predchádzajúcej verzii znateľne väčší a má tiež vyššie rozlíšenie. V číslach je veľkosť displeja 0,78″ a rozlíšenie 120 x 80 pixelov. Jemnosť displeja s týmito parametrami je 193 PPI a novo je tiež display dotykový. Display sa aktivuje naklopením ruky a reaguje na ťahy po displeji nahuru, bane a do strán. Vo spodnej časti je ovládací jamku, ktorým sa dostanete na domovskú obrazovku. Základné obrazovky tvorí zobrazenie času a dátumu (v rôznych nastaviteľných podobách), zobrazenie tepovej frekvencie, notifikácií a času. Všetky témy sa nechajú ešte scrollovať do strán pre ďalšiu ponuku, napríklad u počasie takhle možno vidieť predpoveď na pár nasledujúcich dní.

Čo sa týka odolnosti, tá bola vždy aj u predchádzajúcich modelov Xiaomi náramku veľmi dobrá. Novo je však prítomná ochrana IP68, teda zvýšená odolnosť voči prachu a vode. Výrobca sám uvádza vodeodolnosť až do hĺbky 50 metrov. Bežné činnosti ako umývanie rúk, sprchovanie, alebo plávanie teda bez obáv zvládne.

Notifikácie

Niektorí užívatelia si zaobstarávajú tento náramok nie pre to, aby si počítali nachozené kroky, alebo porovnávali, ako dlho spali. Zaobstarávajú si ho pre notifikácie, ktoré mu náramok prepojený cez bluetooth s telefónom poskytne. Náramok dokáže vibrovať, takže vám žiadna nastavená notifikácia neunikne. Bude vás informovať o prichádzajúcich SMS aj telefonátoch, ktoré môžete priamo z náramku vziať, alebo odmietnuť. Náramok vás môže tiež budiť a to opäť nastavenú notifikácií a vibráciami. Upozorňovať sa potom môžete nechať na čokoľvek, čo si v aplikácii nastavíte. Môžu to byť udalosti z vášho kalendára, poznámky, správy zo sociálnych sietí a podobne. Správy si novo môžete na displeji rovno aj prečítať a display vám tiež samozrejme ukáže aj meno volajúceho.

Výdrž batérie, jazyk a NFC

Batéria od minulej generácie posilnila, novo má kapacitu 110 mAh. S novými funkciami však zostáva maximálnu výdrž rovnaká ako u predchodcu Xiami Mi Band 2 – 20 dní. Výdrž dvadsať dní však fitnes náramok dokáže iba, ak ho používate v obmedzenom základnom režime. Ak budete stále prepojení s mobilným telefónom skrze bluetooth, budete mať zapnutý merač tepovej frekvencie a mať aktivované NFC, výdrž spadne približne na polovicu, teda približne na desať dní. Aj to je však podľa nás skvelý výsledok, najmä ak prihliadnete ku konkurencii.

Oficiálne v zariadení a v aplikácii slovenský jazyk nenájdete, všetko sa vedie v angličtine. Existuje však niekoľko ciest, ako si zariadenie na ruky aj aplikáciu previesť do slovenčiny a nie je to vôbec náročné, zvládne to každý zdatnejší jedinec alebo niekto vo vašom okolí.

NFC technológia je v tretej generácii chytrého náramku tiež novinkou a situácie, v ktorých NFC môžete využiť, nie je v bežnom živote zatiaľ veľa. Niektoré banky u nás však už dnes ponúka NFC platby, na platenie potom stačí priložiť k terminálu len tento náramok. Tiež si môžete zaobstarať zámky, ktoré sú odomykateľné NFC technológiou. Tak či onak je dobré do budúcna túto technológiu v náramku mať.

Skúsenosti užívateľov

Mi Band 3 bol už za niekoľko dní dodaný miliónom zákazníkom, čo hovorí samo za seba. Ľudia najčastejšie chváli pekný dizajn, možnosť výmeny náramku za preferovanú farbu a materiál, alebo nízku hmotnosť, vďaka ktorej nie je športové náramok na ruke takmer cítiť. V tretej generácii fitnes náramku Xiaomi ďalej ľudia chvália väčší displej s jemnejším podaním zobrazenia a dotykové ovládanie, na ktoré sa rýchlo zvyká. Často tiež zaznievajú klady smerom k vodeodolnosti.

Naopak negatíva sú skloňované najviac vo vzťahu k zlej čitateľnosti displeja na priamom slnku. Náramok Xioami Mi Band 3 sa od poslednej generácie v tomto ohľade príliš neposunul a tak je s týmto neduhom potrebné počítať. V desiatkach hodnotenia a v recenziách sa tiež objavuje kritika na prostredie bez slovenčiny, ktoré sa však nechá svojpomocne priebehu niekoľkých minút zariadiť a ako náramok, tak aplikácie s vami potom po slovensky komunikuje. Niektorým používateľom vadí absencia GPS modulu, tí si však pravdepodobne pomýlili produkt. Mi Band 3 je konštruovaný pre masy ľudí, pre ktorých je finančne dostupný a ponúka im skvelé funkcie, služby a nadpriemernou dĺžku na jedno nabitie – toho by momentálne s GPS modulom nebol schopný.

Pozrite sa aj na ďalšie fitness náramky.

Produkt: Xiaomi Mi Band 3
Hodnotenie: 90 %

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.