Elektronika,

WiFi routery: Test a recenzie 8 najlepších

WiFi router sa postará o bezdrôtové pokrytie internetom v byte, rodinnom dome alebo napríklad firemnom objektu. Jednoducho povedané prijíma signál a zároveň ho vysiela k dostupným zariadením. Do siete môžete pripojiť rôzne zariadenia, od notebookov, cez televízie, až po telefóny alebo tablety. Dôležitá je aj jeho úloha v moderných domácnostiach, kde môžete diaľkovo ovládať rôzne spotrebiče.

Na úvod je potrebné povedať, že samotný router nestačí. Prevádzka internetového pripojenia zabezpečuje modem a Wi-Fi router ho ďalej rozvádza. Preto má vstup WAN, kam laicky povedané, zapojíte sieťový kábel od internetu. S tým sa spája pracovné režimy, ktoré rozširujú funkcie routera, kedy môže fungovať ako repeater (opakovač/zosilňovač), AP, Client pod. Kvalitný WiFi router s USB portom navyše môže zabezpečiť prístup k dátam alebo tlačiarni v rámci siete.

Zohľadniť by ste mali nielen rýchlosť pripojenia, rozsah pokrytia (počet antén a zisk), frekvencie alebo zabezpečenia, ale aj špecifické vlastnosti. Napríklad aké pracovné režimy ponúka, alebo aké má možnosti nastavenia. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie WiFi routery a ich recenzie.

Najlepšie WiFi routery – TOP 8

V tabuľke je výber 8 najlepších WiFi routerov z testov a hodnotenia pre rok 2024.

VzhľadModelInfoCena od 
TP-LINK Archer AX23 recenzie a testTP-LINK Archer AX23Najlepší WiFi6 router podľa CNET60,61 eur
Synology RT2600ac recenzie a testSynology RT2600acSilný wifi router s veľkým dosahom222,23 eur
TP-Link Archer C24 recenzie a testTP-Link Archer C24Najlepší router do 100 eur pre rodinný dom18,47 eur
Asus RT-AX86U recenzie a testAsus RT-AX86UVýkonný a rýchly herný router282,83 eur
TP-Link Deco X60 recenzie a testTP-Link Deco X60Top mesh wifi router s veľkým pokrytím278,79 eur
MikroTik RBD53iG-5HacD2HnD recenzie a testMikroTik RBD53iG-5HacD2HnDPre pokročilých s možnosťou veľkej konfigurácie101,01 eur
Xiaomi Mi Router 4A recenzie a testXiaomi Mi Router 4ANajlacnejší kvalitný WiFi router14,83 eur
Asus RT-AX56U recenzie a testAsus RT-AX56UDobrý router s WiFi6 a USB portami96,97 eur

Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 TP-LINK Archer AX23Synology RT2600acTP-Link Archer C24Asus RT-AX86UTP-Link Deco X60MikroTik RBD53iG-5HacD2HnDXiaomi Mi Router 4AAsus RT-AX56U
WiFi trieda802.11 a/b/g/n/ac/ax802.11 a/b/g/n/ac802.11 a/b/g/n/a802.11 a/b/g/n/ac/ax802.11 a/b/g/n/ac/ax802.11 a/b/g/n/ac802.11 ac/a/b/g/n802.11 a/b/g/n/ac/ax
Frekvenčné pásma2.4, 5 GHz2.4, 5 GHz2.4, 5 GHz2.4, 5 GHz2.4, 5 GHz2.4, 5 GHz2.4, 5 GHz2.4, 5 GHz
Prenosová rýchlosť1201 + 574 Mb/s800 + 1733 Mb/s300 + 433 Mb/s5700 Mbps2402 + 574 Mb/s300 + 867 Mb/s300 + 867 Mb/s1201 + 574 Mb/s
ViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie a skúsenosti

TP-LINK Archer AX23

TP-LINK Archer AX23 recenzie a test

V CNET teste vyšiel TP-Link Archer AX21 ako najlepší WiFi 6 router do malých až stredných domov (na Americké pomery) v pomere cena/hodnota, a aj my ho odporúčame ako ideálny domáci router. Silný router zaistí napríklad plynulé streamovanie a sťahovanie v rozlíšení 4K, navyše s podporou vylepšeného šifrovania WPA 3, alebo možnosti nastavovať časový limit pre používanie/pripojenie vybraných zariadení (napríklad detí).

Magazín CNET testoval TP-Link Archer AX21 v domácich podmienkach a rôznych miestach v dome. Reálna rýchlosť sa pritom veľmi blížila tej maximálnej. Pri testovaní na 300 Mbps optickom internete dosiahol v inak mŕtvej zóne domu priemernú rýchlosť sťahovania 299 Mbps. Pri gigabitovej rýchlosti už síce len 441 Mbps, ale aj tak s konzistentnou rýchlosťou. V porovnaní výkonu dokázal poraziť podobné modely od Asus, D-Link či Netgear.

Kvalitná je aj aplikácia Tether pre Android a iOS, s ktorou rýchlo nastavíte sieť a neotravujú vás pri tom reklamy. Za túto cenu ide skutočne o skvelý router.

Cena/výkon, v slovenčine, veľký dosah a rýchlosť, WPA 3
Nič zásadného

Synology RT2600ac

Synology RT2600ac recenzie a test

Wifi router Synology RT2600ac v sebe spája výkon, bezpečnosť a flexibilitu. Ide síce len o WiFi 5 router, ale v domácnosti či malej kancelárii poskytne silný výkon a skvelé pokrytie na rýchle pripojenie. Výhodou je aj technológia Mesh Wi-Fi. Stačí si zaobstarať ďalší smerovač, konkrétne Synology MR2200ac, a dosah signálu rozšírite stabilnejšie ako s bežným zosilňovačom.

Teraz pár slov k routeru zo skúseností pri používaní. Nastavenie je veľmi jednoduché, navyše rezervácie IP adries si urobíte v prehliadači a môžete všetko zadávať pred pripojením zariadenia. Prostredie je prehľadné, hoci pri mobilnej aplikácii je škoda, že riešia skôr len základy. Aktualizácia chodí pravidelne, takže plus pre výrobcov. Ak máte deti, tak určite využijete rodičovskú kontrolu cez SafeAccess, kde je možné nastaviť, ako veľmi a často môžu deti na internet.

Zbystriť by ste mali aj vtedy, ak máte verejnú IP adresu. ThreatPrevention tu pomáha s ochranou pred pokusmi o prienik, typicky boti skúšajúci známe chyby.

WPA 3, app pre VPN a vlastný DNS, podpora Mesh siete
Klonovanie MAC adresy je dosť schované

TP-Link Archer C24

TP-Link Archer C24 recenzie a test

TP-Link Archer C24 je najlepší lacný router do domácnosti, ktorý by sme odporučili menej náročným používateľom na použitie v rámci bytu či domu, avšak nie s dosahom na záhradu. Zo skúseností užívateľov má napríklad 5GHz frekvencia problém prejsť zaizolovanou stenou domu (2,4GHz je ok).

Zaujímavosťou routera sú malé rozmery, takže ho môžete použiť aj ako nenápadný zosilňovač wifi signálu. Použiť je možné tiež v móde prístupového bodu (AP). Aj napriek nízkej cene ponúka vlastnosti, ktoré nájdete u drahších routerov, napríklad rodičovskú kontrolu, sieť pre hostí, či možnosť alokovať zariadenie rôznym frekvenciám pre optimálny výkon.

Dvojpásmový Wi-Fi router je možné ako obvykle pri TP-Link ovládať cez aplikáciu Tether, pričom inštalácia je veľmi jednoduchá, okrem iného je tu prítomnosť WPS tlačidla pre rýchle nastavenie. Celkovo ide o kvalitný router do 100 eur, ktorý vo svojej cenovej kategórii nesklame.

Nízka cena, dobrý dosah, malá veľkosť
Výkon 5 GHz frekvencie

Asus RT-AX86U

Asus RT-AX86U recenzie a test

Asus je jedným z popredných mien v kategórii herných routerov a môže sa pochváliť radom rýchlych, okázalých routerov, ktoré sľubujú elitný výkon, nízku latenciu a pokročilé ovládanie pripojenia. Asus RT-AX86U síce nemá príliš okázalý design, ale stále je to jeden z najlepších herných routerov s WiFi 6, ktorý si môžete kúpiť.

Asus RT-AX86U je naozaj výkonný, dokonca až najrýchlejší router do domácnosti (4 jadrá a 2 GB RAM, s rýchlosťou až 5700 Mbps). Podľa magazínu CNET, ktorý ho testoval, mal latenciu lepší ako akýkoľvek iný router, čo mali možnosť vyskúšať. Podľa užívateľských ohlasov má výbornú silu WiFi signálu aj rýchlosť. Spomenúť možno aj podporu externých HDD s rýchlym čítaním i zápisom. Z nevýhod je možné vypichnúť prakticky nefunkčné zálohovanie TimeMachine.

Má tiež sadu nástrojov pre optimalizáciu pripojenia počas hrania, vrátane adaptibilného enginu a Open NAT databázy pravidiel presmerovania portov špecifických pre hru a platformu. K dispozícii je dokonca režim Mobile Game Mode navrhnutý tak, aby okamžite uprednostnil prevádzku na vašom telefóne.

Rýchly a výkonný router, 2Gbit port, módy na hranie hier
Zálohovanie TimeMachine

TP-Link Deco X60

TP-Link Deco X60 recenzie a test

TP-Link Deco X60 je Wi-Fi 6 Mesh systém, ktorý pokryje signálom rodinný dom cez niekoľko poschodí s dosahom signálu aj na záhradu. Nejde o klasický router, ale o systém fungujúci ako jeden celok (sieť), s oveľa väčšou stabilitou. Pokiaľ chcete router, ktorý ponúkne najrýchlejší wifi pri veľkom dosahu, je TP-Link Deco X60 tá pravá voľba.

Plynulý chod zaisťuje štvorjadrový procesor Qualcomm a každá rozširujúca jednotka je vybavená dvoma LAN konektormi. Satelity majú veľmi elegantný dizajn a tak skvele splynú so všetkými modernými domácnosťami, kde najviac využijete potrebu veľkého pokrytia so silným signálom. Navyše podľa skúseností funguje bez výpadkov a reštartu.

Okrem chytrej domácnosti sa hodí aj do firiem, technológie OFDMA a MU-MIMO zvyšujú až štvornásobne kapacitu prenosu a umožňujú aj rýchly prenos dát k viacerým zariadeniam súčasne. Zariadenie má veľmi nízku latenciu a jeho uvedenie do prevádzky je veľmi jednoduché. Jedinou nevýhodou je vyššia cena, ktorá je však v rámci mesh systémov veľmi prijateľná.

Veľmi stabilné, rýchle a kvalitné pokrytie veľkých priestorov, WiFi 6
Vyššia cena

MikroTik RBD53iG-5HacD2HnD

MikroTik RBD53iG-5HacD2HnD recenzie a test

Wifi router MikroTik RBD53iG-5HacD2HnD je určený skôr pokročilým používateľom, ktorí dokážu oceniť množstvo konfigurácie, ako napríklad operačný systém RouterOS, ktorý sa neustále vyvíja. Prvotné nastavenie ale nie je také zložité, len je všetko v angličtine. Otázka však je, či pri využití nastavenia cez QuickSet pri rýchlej inštalácii, zbytočne nenecháte nevyužitý potenciál, ktorý RouterOS ponúka.

Po stránke praktického výkonu ide o veľmi solídny model. Z ohlasov užívateľov vyplýva, že má dobrý dosah a pokrytie signálu. Pokiaľ by to nestačilo, je možné ho doplniť ďalšími Mesh AccessPointy, alebo CAPsMAN. Celkovo ide o solídny dual band, pracujúci na oboch frekvenciách 2.4 a 5 GHz.

Na routeri nájdete aj 5 Gigabitových ethernetov, či štandardný USB port pre možnosť rozšírenia úložiska. Pripevniť ho možno navyše ako horizontálne, tak vertikálne.

Možnosti konfigurácie, podpora POE, dosah signálu
Zložitejšie nastavenie a práca v RouterOS

Xiaomi Mi Router 4A

Xiaomi Mi Router 4A recenzie a test

Wifi router Xiaomi Mi Router 4A je obľúbený model ako kvôli svojej atraktívnej cene, tak tiež pre svoje schopnosti a vybavenia. Poteší tiež jeho moderný čistý dizajn v bielej farbe, ktorý zapadne do každého interiéru. V dôsledku jeho veľkých prenosových rýchlostí sa jedná o gigabit router s WiFi AC1200, jeho maximálna prenosová rýchlosť môže byť až 1167Mbps.

Hardvérové vybavenie číta dvojjadrový čtyřvláknový procesor, 128 MB pamäť, alebo integrovaný zosilňovač signálu. Pre výborné pokrytie priestoru signálom je osadený štyrmi anténami a zamrzí, že sú k dispozícii len 2 LAN porty. Rovnako tak niekoho nemusí potešiť absencia USB, za to však vie pracovať ako na 2,4 GHz frekvencii, tak na 5 GHz frekvencii.

Jeho hmotnosť je nízkych 240 gramov a rozmery 20,1×17,4×12,2 cm. Zvládne pripojenie až 128 zariadení naraz a pomocou inteligentného algoritmu opravuje chyby prenosu a zlepšuje slabý signál. Dlhšiu dobu životnosti zaisťuje výkonné chladenie s chladičom zo zliatiny hliníka a horčíka, praktická je tiež schopnosť nastavovať dobu pripojenia siete, či spravovať rozsah povolených URL adries, napríklad pre chránenie vašich detí pred nevhodným obsahom.

Moderný dizajn, jednoduché nastavenie, rýchlosť a pokrytie
Len dva sieťové konektory

Asus RT-AX56U

Asus RT-AX56U recenzie a test

Bezdrôtový wifi router Asus RT-AX56U sa pýši najnovším štandardom WiFi 6, čo z neho robí výborné zariadenie do všetkých moderných domácností aj komerčných priestorov. Dokáže pracovať ako na frekvencii 2.4GHz, tak i na modernejšie frekvencii 5 Ghz a poteší aj jeho veľká prenosová rýchlosť, ktorá v porovnaní s predošlým štandardmi nemá konkurenciu.

Vďaka podpore OFDMA a MU-MIMO zvláda efektívne komunikovať s viacerými zariadeniami súčasne a dodávať im dostatok signálu, aby práca a zábava na prijímacích zariadeniach bola úplne plynulá aj pri veľkom dátovom toku. Tomu v tomto prípade pomáha aj dvojice antén a štvorjadrový procesor s taktom 1,5 GHz.

Pre užívateľov je k dispozícii celkom 5 sieťových portov RJ-45, konektor USB 2.0 aj konektor USB 3.0. Podporuje IPv6 a mnoho najmodernejších technológií, ktoré sa vám v súčasnosti v týchto zariadeniach môžu dostať. Oproti iným modelom môže prekvapiť snáď len vyššia cena, ktorá je však plne obhájiteľná.

Modernej router WiFi 6 s podporou 802.11ax
Adekvátne vyššia cena

Ako vybrať WiFi router

WiFi routery je možné z hľadiska rýchlosti rozdeliť do niekoľkých tried podľa generácie, a to od generácie prvé, až po generáciu šiestu. Najrýchlejší súčasnou technológiou je tá s označením IEEE 802.11ax. Nasleduje WiFi 5 označovaná 802.11ac, ktorá má teoretickú prenosovú rýchlosť až 6,9 Gb/s. Výnimočne sa ešte môžete stretnúť s WiFi 4 (802.11n), u ktorej je možné dosiahnuť teoretické rýchlosti až 600MB/s.

Už pomerne pomalé a v podstate historické sú štandardy 802.11g/a, 802.11b a ďalej 802.11a. Nutné však povedať, že v prípade potreby sú moderné produkty spätne kompatibilné. Laicky povedané, čím vyššie požiadavky na dátový tok (sledovanie filmov vo vysokom rozlíšení, hranie náročných hier), tým vyššiu triedu voľte.

WiFi 6

V niekoľkých bodoch zmienime najnovšie wifi štandard, ktorý v parametroch routerov nájdete ako wifi triedu 802.11ax. Ide o najnovší štandard, ktorý bude v platnosti minimálne niekoľko najbližších rokov a stretnúť sa môžete aj s označením AX WiFi. Oproti predchádzajúcej verzii obsahuje nové technológie, vyššiu prenosovú rýchlosť až 9,6 Gb/s a je oveľa efektívnejšie v distribúcii signálu medzi zariadeniami. WiFi 6 je vhodná všade tam, kde sa pripája naraz veľké množstvo ľudí, alebo zariadenie – chytré domácnosti, verejné miesta, reštaurácie, alebo hotely.

Novo má modulačné schéma OFDMA, vďaka ktorému zvládne komunikovať s viacerými zariadeniami súčasne, technológiu MU-MIMO a mnoho ďalších vylepšení, napríklad zabezpečovací protokol WPA3, ktoré posúvajú funkčnosť WiFi sietí na novú úroveň. Na využitie WiFi 6 samozrejme nestačí len vlastniť najnovšie wifi router s touto technológiou, ale aj mobilný telefón, notebook, či ďalšie inteligentné zariadenia s podporou tohto štandardu.

Ďalším kľúčovým poznatkom z rôznych testov je, že Wi-Fi 6 prináša niektoré zo svojich najpozoruhodnejších zvýšení rýchlosti na strane nahrávania. Pokiaľ chcete uskutočňovať veľa videohovorov, nahrávať veľké množstvo súborov na web alebo čokoľvek iné, čo vyžaduje solídny nahrávací výkon, potom by upgrade na hardvér Wi-Fi 6 mal byť vysoko na vašom zozname priorít.

Pokrytie a antény

Pre bežné malé byty by mali plne postačiť aj jednoduchšie routery, ak sú umiestnené na centrálnych miestach. U väčších objektov, ako sú rodinné domy či veľké byty je potrebné myslieť na množstvo prekážok v podobe múrov. Bezdrôtový WiFi router by tak mal umožniť dobré pokrytie. To je spojené predovšetkým s počtom antén, ktoré môžu byť ako interné, tak externé. Jednoduchšie majú zvyčajne 2 antény. Tie lepšie 4 a viac.

U antén je tiež potrebné prihliadnuť k takzvanému zisku, ktorý je zvyčajne okolo 5 dBi. Určuje vzdialenosť, v ktorej bude možné signál zachytiť. Problém s vysokým ziskom antény je ten, že má horšie pokrytie v priestore (vertikálne), pretože sa pri rýchlosťou šírenia od routeru nestíha dostatočne ohýbať.

U porytí hrá vplyv aj typ antény. Môžu byť použité takzvané všesmerové antény, ktoré sú veľmi populárne preto, že môžu šíriť signál v šírke 360 stupňov. Druhou možnosťou sú smerové antény, ktoré sa vyznačujú tým, že vie šíriť signál na veľkú vzdialenosť. Treťou možnosťou sú takzvané sektorové antény, ktoré sa hodia pri zamierení signálu v určitom rozsahu stupňov.

Frekvenčné pásma

Ďalšie parameter výberu Wi-Fi routeru je spojený s frekvenciou, v akej je signál šírený. Úplne jasný štandardom u každého routeru je pásmo 2,4 GHz. V tom je signál vysielaný hlavne u lacnejších routerov. Dané pásmo je už celkom vyťažené. Kvalitný Wi-Fi routery dokážu naviac ponúknuť ešte pásmo 5 GHz, ktoré disponuje viacerými kanálmi, je menej zaťažené, a teda takzvane čistejšie. Umožňuje tak dosiahnuť vyššie prenosové rýchlosti, avšak vyššie frekvencie sa premieta v horšom signálu, respektíve priechodnosti skrze prekážky. Pokiaľ vyložene nevyužijete prednosti Dual Band routeru, bude praktickejšie bežné pásmo 2,4 GHz.

Zabezpečenie a šifrovacie protokoly

Aj v domácom prevedení by sa malo jednať o niečo úplne samozrejmé a nevyhnutného. Základom, ktorý by mal ponúknuť každý WiFi router, je WEP zabezpečenie, ktoré však má celkom jednoduchú prolomitelnost. Preto je lepšie zohľadniť pokročilejším možnosti zabezpečenia, ako je WPA a z neho vychádzajúci WPA2, alebo najnovšie WPA3.

Ďalej sa v kombinácii s týmito štandardmi objavujú šifrovacie protokoly s označením AES a CCMP. Za najbezpečnejšie možno označiť kombináciu WPA2-AES, alebo ešte lepšie WPA3 v kombinácii s šifrovaním AES s CCMP. Okrem toho WiFi routery ponúkajú aj rôzne možnosti filtrovania zariadení, ktoré sa môžu pripojiť k sieti. Možné je aj oddelenie pre domáce členov a hostí.

Typy portov a ich počet

Úplnou samozrejmosťou sú porty RJ-45. Delí sa na dve skupiny. A to na WAN, čo je port, do ktorého vedie kábel priamo od samotného poskytovateľa pripojenia. Ďalej disponujú porty LAN, ktoré sú určené v prípade záujmu o káblový rozvod, ktorý poskytne stabilnejší a niekedy aj rýchlejší prenos. Tie sú zvyčajne 3 až 4.

Obľúbený je tiež WiFi router s USB. Tie obyčajnejšie môžu ponúkať štandard s označením USB 2.0. U tých lepších je to naopak USB 3 a výhľad nadchádzajúcich rokov smeruje k USB 4 s konektorom USB-C a vysokými rýchlosťami prenosu dát a výkonu. Niektoré modely nemusia mať len jeden port, ale aj 2. Výhoda tohto portu je v možnosti pripojenia externého disku, prípadne tlačiarne a ich dostupnosti v sieti.

4.5/5 - (13 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.