Elektronika,

WiFi zosilňovač (repeater, extender): Recenzie 10 najlepších

Zosilňovač WiFi signálu je zariadenie, ktoré dokáže zlepšiť dosah pokrytie bezdrôtovým pripojením v dome, byte, ale aj v inom objekte alebo priestranstvá (napríklad časť záhrady). WiFi opakovač sa využíva na posilnenie domácej alebo firemnej siete pri riešení hluchých miest, kde samostatný smerovač prenáša len slabý, alebo dokonca žiadny signál, a využitie ďalšieho smerovača nedáva praktický alebo estetický zmysel.

WiFi extender funguje na jednoduchom princípe, kedy prijíma bezdrôtový signál, ktorý následne posiela ďalej. Je teda dôležité, aby bol umiestnený v dosahu pôvodných Wi-Fi vĺn. Ak to možné nie je, budete musieť využiť WiFi router prepojený sieťovým káblom. Nespornou výhodou je prevedenie, kedy možno zapojiť WiFi repeater do zásuvky bez jej blokácie, teda kedy je priechodná. Pri výbere si tiež postrážte podporu pásma a štandardu s propojovaným zariadením, alebo podporu ďalších funkcií (napríklad AP).

Zohľadniť by ste mali nielen frekvencie pásma, rýchlosť pripojenia, rozsah pokrytia (zisk a počet antén), ale aj špecifické vlastnosti. Napríklad či ponúka aj iný pracovný režim než opakovač, či má LAN konektor, alebo či podporuje rýchlu konfiguráciu cez WPS. Na základe parametrov, testy a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie WiFi extendery a ich recenzie.

Najlepšie WiFi extendery – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších WiFi zosilovačov z testov a hodnotení pre rok 2022.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 TP-Link TL-WA850REAsus RP-N12Tenda A301TP-Link RE200 AC750TP-Link Deco X60TP-Link TL-WA860REXiaomi Mi WiFi Repeater 2TP-Link TL-WA855REAsus RP-AC52Netgear WN3000RP
Počet LAN portov1111210111
Rýchlosť LAN10/100 Mb/s10/100 Mb/s10/100 Mb/s10/100 Mb/s1000 Mb/s10/100 Mb/s-10/100 Mb/s10/100 Mb/s10/100 Mb/s
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 WiFi repeaterov

TP-Link TL-WA850RE

TP-Link TL-WA850RE recenzie a test

WiFi repeater TP-Link TL-WA850RE zaujme jednoduchosťou svojho použitia, kedy ho stačí len zapojiť do klasickej elektrickej zásuvky. Disponuje funkciou Plug and Play, kedy môže byť sprevádzkovaný do 2 minút, a to len vďaka stlačeniu tlačidla Range Extender. Vďaka nemu sa skopíruje súčasné nastavenie siete, vrátane potrebného heslá.

Disponuje 5 kontrolkami, pomocou ktorých je možné ľahko zistiť silu signálu a určiť vhodné umiestnenie. Samozrejmá je kompatibilita so zariadeniami 802.11 b/g/n a tiež s rôznymi operačnými systémami. Podporuje 22 jazykov, a to vrátane češtiny.

Podporuje prenos rýchlosťou až 300 Mbit/s, čo umožní všestranné využitie. Vďaka konektoru 10/100M Ethernet Port je k nemu možné pripojiť ďalšie zariadenia pomocou klasického kábla. Pracuje na frekvencii 2,4 GHz a samozrejmé sú bezpečnostné štandardy šifrovanie 64/128/152-bit WEP / WPA-PSK / WPA2-PSK.

Rýchle uvedenie do prevádzky, správa cez mobil, je možné nastaviť interval pre vypínanie LED kontrolky
Bez automatické aktualizácie

Asus RP-N12

Asus RP-N12 recenzie a test

WiFi zosilňovač Asus RP-N12 disponuje hneď 2 výkonnými anténami MIMO, ktoré pomáhajú dostať signál aj na vzdialenejšie miesta. Tento model ponúkne dátovú priepustnosť s veľkosťou až 300 MB/s, pričom pracuje v štandardnom pásme 2,4 GHz. Nastavenie je možné realizovať aj skrz webové rozhranie v počítačoch, ktoré sú pripojené k sieti.

Ideálne umiestnenie možno nájsť okrem iného vďaka LED indikátora, ktorý ukazuje silu signálu z klasického routeru. Funkcia Roaming Assist zaistí automatické pripojenie vždy k najsilnejšiemu signálu v objekte. WiFi hotspot možno vytvoriť aj tak, že je k tomuto zariadeniu vedené káblové pripojenie.

Funkcia 3 v 1 zabezpečí rozšírenie pokrytia, prístupový bod i multimediálne most. Pre bezproblémové nastavenie nechýba tlačidlo WPS a podporovaná je kompatibilita so všetkými štandardmi 802.11 b/g/n. Zisk každej z antén je 2 dBi.

Jednoduchá inštalácia, funkcia 3v1, technológie Roaming Assist
Horšie reálny dosah napriek dvom anténam

Tenda A301

Tenda A301 recenzie a test

Zosilňovač WiFi Tenda A301 podporuje štandard 802.11n v bežnom internetovom pásme 2,4 GHz. Vďaka 2 externým anténam so ziskom 3 dB je zabezpečené veľmi dobré rozšírenie signálu po objekte. Dátová priepustnosť je až 300 Mb/s, čo zabezpečí možnosť všestranného využitia. Nechybní ani LAN konektor ponúkajúce rýchlosť 10/100 Mb/s.

Zaujme aj nízka spotreba o veľkosti 3,6 Watt, čoho je dosiahnuté vďaka ekologickému režimu, ktorý v prípade možností vypína komponenty čipu. Režim Universal Range Extender zaistí rýchle a automatické sprevádzkovanie rozšírenie samotného signálu do okolia.

Tento model ponúkne aj nadštandardné funkcie, ako je potrebné filtrovanie MAC adries, rovnako ako sem patrí aj možnosť smerovania portov. Umiestnenie na požadované miesto je veľmi jednoduché, pretože zariadenie stačí zapojiť do dostupnej zásuvky a samotné sprevádzkovanie je otázkou niekoľkých minút.

3dBi zisk každej antény, režim Universal Range Extender, nízka spotreba
Obsadenie zásuvky bez náhrady

TP-Link RE200 AC750

TP-Link RE200 AC750 recenzie a test

WiFi repeater TP-Link RE200 AC750 je určený priamo pre zapojenie do zásuvky, odkiaľ zaistí lepšie pokrytie signálom. Využíva technológiu 802.11 b/g/n a navyše aj moderné 802.11ac. Vďaka 2 pásmam dokáže ponúknuť dátovú priepustnosť s veľkosťou až 750 Mbit za sekundu. Stlačením tlačidla Range Extender možno vykonať potrebnú konfiguráciu približne za dve minúty.

Láka možnosť pripojenia v dvoch pásmach, a to 2,4GHz a 5GHz. Ďalej nechýba tiež ethernetový port, umožňujúci aj káblové pripojenie. Po prvotnej konfigurácii je možné repeater umiestniť na iné miesto, bez nutnosti zmeny hodnôt. Štandardy zabezpečenia sú 64/128/152-bit WEP WPA-PSK / WPA2-PSK.

Zaujmú kompaktné rozmery a tiež veľmi nízka hmotnosť. Spotreba zariadenie je okolo 6,5 W. Dodávané je s inštalačným CD, vďaka ktorému je možné vykonávať nastavenia jednoducho v rámci rozhrania počítača.

Podporuje 2,4GHz a 5GHz, podľa ohlasov dobré pokrytie, dátová priepustnosť
Komplikácie pri nastavovaní bez WPS

TP-Link Deco X60

TP-Link Deco X60 recenzie a test

WiFi extender TP-Link Deco X60 je Wi-Fi Mesh systém, ktorým pokryjete veľmi spoľahlivo celou svojou domácnosť. Jedná sa o veľmi moderné riešenie, čo dokladá aj prítomnosť najnovšieho WiFi štandardu IEEE 802.11ax (samozrejmosťou zostáva kompatibilita so zariadeniami pracujúcimi na staršom WiFi štandardu).

Pracuje teda ako na frekvencii 2,4 GHz, tak na modernejšie 5 GHz frekvencii. Plynulý chod zaisťuje štvorjadrový procesor Qualcomm a každá rozširujúca jednotka je vybavená dvoma LAN konektormi. WiFi zosilňovače majú veľmi elegantný dizajn a tak skvele splynú so všetkými modernými domácnosťami, kde výhody WiFi 6 najviac využijete.

Okrem chytré domácnosti sa hodí aj do komerčných prevádzok, technológie OFDM a MU-MIMO zvyšujú až štvornásobne kapacitu prenosu a umožňujú aj rýchly prenos dát k viacerým zariadeniam súčasne. Zariadenie má veľmi nízku latenciu a jeho uvedenie do prevádzky je veľmi jednoduché. Jedinou nevýhodou je vyššia cena, ktorá zodpovedá tomu najlepšiemu, čo je momentálne na trhu v ponuke.

Veľmi stabilný, rýchle a kvalitné pokrytie veľkých priestorov, WiFi 6
Vyššia cena

TP-Link TL-WA860RE

TP-Link TL-WA860RE recenzie a test

WiFi opakovač TP-Link TL-WA860RE sa jednoducho umiestni do klasickej zásuvky, ktorú však nezaberie, pretože skrz neho možno zapojiť akýkoľvek iný spotrebič. Nechýba jednoduché pripojenie k bezdrôtovej sieti, a to vďaka kombinácii tlačidiel WPS na routeri a tlačidlá Range Extender na opakovačmi. Maximálna dátová priepustnosť daného zariadenia činí 300 Mbit/s.

Vďaka signálne kontrolke je možné tiež presne nájsť optimálne miesto pre umiestnenie, pre najlepší rozšírenie signálu. Tu prídu vhod aj 2 pevné externé antény, kedy každá má zisk 2 dB. Okrem bezdrôtového pripojenia je možné využívať aj káblový 10/100 Mb/s LAN konektor.

Tento model pracuje vo frekvenčnom pásme 2,4 GHz a je plne kompatibilný s rozšírenými štandardmi 802.11 b/g/n. Základnú konfiguráciu zariadenia je možné vykonať podobne ako u iných zosilňovačov WiFi približne do 2 minút od samotného zapojenia.

Priechodné zásuvka, 2 externé antény s dobrým ohlasom na pokrytie
Niektoré ohlasy boli na problematickú konfiguráciu cez WPS

Xiaomi Mi WiFi Repeater 2

Xiaomi Mi WiFi Repeater 2 recenzie a test

Xiaomi Mi WiFi Repeater 2 nadchne hlavne svojím veľmi kompaktným prevedením a atraktívne nízkou cenou. Rozmery činí 12 x 3 x 9 cm a hmotnosť daného modelu je iba 30 gramov. Unikátom je tiež jeho umiestnenie do USB portu. Vďaka tomu ho možno zapojiť trebárs aj do powerbanky, alebo iného zariadenia s týmto portom.

Rýchlosť, ktoré je možné pomocou tohto zariadenia dosiahnuť, má teoretický limit 300 Mb/s. Využíva 2 antény, ktoré sú integrované. Intuitívne nastavenie prebehne pomocou mobilnej aplikácie Mi Home, a to úplne automaticky.

Frekvencia bezdrôtovej siete je 2,4 GHz a konektor je štandardu USB 2.0. Štandardy, s ktorými je toto zariadenie kompatibilné, sú B, G, N. Zaujme ľahká možnosť prenosu a použitia na akomkoľvek mieste v dome, ale aj mimo neho, bez ohľadu na potrebu elektrickej zásuvky ako u ostatných zosilňovačov.

Prenosné prevedenie, cena/výkon
Nastavovanie pomocou aplikácie v telefóne

TP-Link TL-WA855RE

TP-Link TL-WA855RE recenzie a test

Zesilovač WiFi TP-Link TL-WA855RE ponúkne jednoduché použitie, opäť spojené s umiestnením priamo do zásuvky. Rýchlosť pripojenia, ktoré môže dosiahnuť, je v teoretickej rovine 300 Mbps. Zaujmú tiež 2 externé antény, ktoré využívajú technológiu MIMO.

Frekvenčné pásmo, na ktorom toto zariadenie pracuje, je 2,4 GHz. Okrem bezdrôtového pripojenia je k dispozícii aj 1 LAN port s rýchlosťou 10/100 Mb/s, čo opäť výrazne zvyšuje všestrannosť. U bezdrôtového pripojenia je zaistená kompatibilita so štandardmi N, G, B.

Podľa niektorých ohlasov sa ani príliš nezahrieva, ako je často zvykom. Aj tak poteší záruka v dĺžke 3 rokov. K dispozícii je aplikácia TP-Link Tether, ktorá okrem jednoduchého nastavenia ponúkne aj intuitívne funkcie. A to treba rodičovskú kontrolu, alebo oprávnenia na prístup.

Aplikácia TP-Link Tether, 2 antény MIMO a dobrý dosah
Zaberie zásuvku bez náhrady

Asus RP-AC52

Asus RP-AC52 recenzie a test

WiFi repeater Asus RP-AC52 je určený priamo do zásuvky, bohužiaľ bez priechodnosti. Dizajn podporuje využitie interných antén, ktoré využívajú technológie MIMO. Vďaka tomu zabezpečia výrazne lepšie pokrytie. Tomu napomáha aj LED indikátor, sledujúci pokrytie a umožňujúci zvoliť optimálnu lokalitu pre umiestnenie.

Zaujme tiež maximálna hodnota dátovej priepustnosti, ktorá činí až 733 Mb / s. Kladom je tiež schopnosť prevádzky v oboch používaných pásmach, a to konkrétne 2,4 GHz aj 5 GHz. Disponuje tiež režimom prístupového bodu.

Nechýba ani LAN konektor ponúkajúce rýchlosť 10/100 Mb/s, pomocou ktorého je možné vytvoriť aj vlastné Wi-Fi hotspot. Bezdrôtová sieť je kompatibilná s väčšinou dnešných štandardov, a to AC, N, G, B, A. Možno trochu nešťastné je umiestnenie LAN vstupu na boku opakovače.

Vlastné Wi-Fi hotspot, dvojpásmové pokrytie
Svietiace kontrolky

Netgear WN3000RP

Netgear WN3000RP recenzie a test

WiFi extender Netgear WN3000RP má praktické kompaktné rozmery a je určený pre ľahké zapojenie do klasickej zásuvky. Konštrukcia disponuje tiež 2 externými anténami. Tie sa starajú o dostatočné rozšírenie signálu, pričom každá z antén ponúkne zisk o hodnote 3 dBi.

Dátová priepustnosť je štandardná, a tak hovoríme o teoretickej hodnote až 300 Mb/s v prípade bezdrôtového prenosu. K dispozícii je tiež 1 LAN port, ktorý naopak ponúkne rýchlosť vyššia, a to o hodnote 100 Mbit. Nechýba bezpečnostné šifrovanie o štandardoch WPS, WPA-PSK, WPA2-PSK.

Už podľa prenosovej rýchlosti nie je prekvapujúce kompatibilita so štandardmi 802.11b, 802.11g a ďalej 802.11n. Samozrejmá je jednoduchá až intuitívna konfigurácia s routery aj iných značiek. Celkovo sú kladom predovšetkým malé rozmery.

Kompaktné prevedenie, 2 externé antény, LAN port
Intenzita LED kontroliek

Ako vybrať zosilňovač WiFi signálu

WiFi repeater alebo extender je zariadenie, ktoré dokáže zlepšiť pokrytie domácnosti alebo firemného objektu bezdrôtovým signálom. Typicky ide o miesta, kam súčasný router nedosiahne, alebo je v nich kvalita signálu zlá. Na čo sa pri výbere zamerať?

Frekvenčné pásma

Prvé kritérium, podľa ktorých vybrať WiFi zesilovač, sú frekvenčné pásma. Klasikou je 2,4 GHz pásmo, ktoré je dnes už celkom presýtené, ale na druhú stranu je s ním kompatibilný väčšina zariadení. Druhé je 5 GHz pásmo, ktoré je čistejšie a ponúkne vyššej rýchlosti prenosu. Nie každé zariadenie s ním môže byť kompatibilné. Ideálna je preto kombinácia oboch dvoch.

WiFi štandardy

S nimi ľahko súvisí ako samotné frekvenčné pásmo, ako aj rýchlosť prenosu. Ak sa pozrieme na štandardy základnej, ide o varianty 802.11b alebo 802.11g s rýchlosťami 11 a 54 Mbit/s. Ďalej netreba zabúdať na štandard 802.11a tiež s rýchlosťou 54 Mbit/s. Medzi modernejšie, ktoré už dokážu využívať obe frekvenčné pásma, patrí štandardy 802.11n alebo 802.11ac, ktoré ponúkajú teoretické rýchlosti až 600 Mbit/s alebo 1000 Mbit/s. Laicky povedané, čím vyššie požiadavky na dátový tok (sledovanie filmov vo vysokom rozlíšení, hranie náročných hier), tým vyššiu triedu voľte.

WiFi 6 – standard 802.11ax

Najnovším WiFi štandardom je 802.11ax, ktorému sa tiež hovorí WiFi 6, alebo AX WiFi. Tento štandard sa začal v zariadeniach objavovať v roku 2019 a pravdepodobne s nami minimálne niekoľko rokov zostane. Jeho prednosťou je oproti predošlému štandardu samozrejme vyššia prenosová rýchlosť až 9,6 Gb/s, vylepšená bezpečnosť a najmä potom použité nové technológie (OFDM, MU-MIMO) ktoré dokážu oveľa lepšie pracovať s rozdelením signálu na väčší počet pripojených zariadení. WiFi 6 je vhodná do moderných domácností a na verejné miesta, kde sa pripája v jeden moment veľký počet ľudí, alebo zariadenia.

Spôsob napájania

Najbežnejšia riešenie je WiFi repeater do zásuvky, ktorý má kompaktné rozmery a nepotrebuje zbytočné káble naviac. Aby nebola zabraná, ponúkajú niektoré opakovače možnosť pripojiť do zásuvky akýkoľvek spotrebič skrz tento repeater a tak nemať zásuvku plne obsadenú.

Špecifikom môže byť WiFi extender s konektorom USB. Ten môže byť napájaný z počítačov i notebookov, rovnako ako ho možno zapojiť napríklad tiež do powerbanky, alebo napríklad do nabíjačky telefónu. Jeho výhodou je použitie na viacerých miestach.

Antény

Antény môžu byť ako interné, kedy nie sú vidieť a sú schované v tele prístroja, tak externé. Tie možno ešte deliť na varianty pevné, alebo smerové, kedy je možné nastaviť podľa potreby. U kvalitnejších zosilňovačov WiFi signálu dnes nájdete antény využívajúce technológie MIMO, ktorá pomáha zlepšiť výkon siete tým, že vytvára prostredníctvom rozšíreného systému antén viac dátových tokov súčasne. Parametrom ovplyvňujúce dosah signálu je takzvaný zisk antény. Zjednodušene povedané väčší zisk antény (dBi) sľubuje aj dlhšiu vzdialenosť v ktorej bude možné signál zachytiť.

LAN konektor

Wifi zosilňovače môžu disponovať tiež LAN, teda klasickým RJ-45 konektorom, ktorý je využívaný v súvislosti s káblovým pripojením. To sa môže hodiť tam, kde je potreba pripojiť k internetu zariadenia, ktoré ešte nedisponuje bezdrôtovým modulom, alebo je možné LAN port použiť aj opačne, kedy sa extender uplatňuje na vytvorenie Wi-Fi prístupového bodu. Praktické využitie tak bude napríklad v situácii, keď ste už ďaleko od pôvodného zdroja a dosahu signálu od modelu či routera.

Ďalšie funkcie a vlastnosti

Jedná sa predovšetkým o rôzne LED indikátory, ktoré pomôžu nájsť podľa sily signálu optimálne miesto pre umiestnenie. Nechýba tiež praktické funkcie spojné s automatickým alebo tiež s intuitívnym nastavením. Medzi pokročilejšie funkcie môže patriť napríklad rodičovská kontrola. Zabúdať nemožno tiež na možnosť určenia konkrétnych MAC adries, alebo takzvané smerovanie portov. Rad modelov môže disponovať ekologickým režimom, kedy v čase nečinnosti časť svojich funkcií vypína, alebo je tlmí.

4.1/5 - (30 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.