Elektronika,

WiFi zosilňovač (repeater, extender): Recenzie 9 najlepších

Zosilňovač WiFi signálu je zariadenie, ktoré dokáže zlepšiť dosah pokrytie bezdrôtovým pripojením v dome, byte, ale aj v inom objekte alebo priestranstvá (napríklad vonkajšia časť záhrady). WiFi opakovač sa využíva na posilnenie domácej alebo firemnej siete pri riešení hluchých miest, kde samostatný smerovač prenáša len slabý, alebo dokonca žiadny signál, a využitie ďalšieho smerovača nedáva praktický alebo estetický zmysel.

WiFi extender funguje na jednoduchom princípe, kedy prijíma bezdrôtový signál, ktorý následne posiela ďalej. Je teda dôležité, aby bol umiestnený v dosahu pôvodných Wi-Fi vĺn. Ak to možné nie je, budete musieť využiť WiFi router prepojený sieťovým káblom. Nespornou výhodou je prevedenie, kedy možno zapojiť WiFi repeater do zásuvky bez jej blokácie, teda kedy je priechodná. Pri výbere si tiež postrážte podporu pásma a štandardu s propojovaným zariadením, alebo podporu ďalších funkcií (napríklad AP).

Zohľadniť by ste mali nielen frekvencie pásma, rýchlosť pripojenia, rozsah pokrytia (zisk a počet antén), ale aj špecifické vlastnosti. Napríklad či ponúka aj iný pracovný režim než opakovač, či má LAN konektor, alebo či podporuje rýchlu konfiguráciu cez WPS. Na základe parametrov, testy a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie WiFi extendery a ich recenzie.

Najlepšie WiFi extendery – TOP 9

V tabuľke je výber 9 najlepších WiFi zosilovačov z testov a hodnotení pre rok 2024.

VzhľadModelInfoCena od 
TP-Link TL-WA850RE recenzie a testTP-Link TL-WA850RENajlepší lacný WiFi zosilňovač so základnými funkciami16,2 eur
TP-Link Deco E4 recenzie a testTP-Link Deco E4Top mesh systém za skvelú cenu65 eur
TP-Link RE305 recenzie a testTP-Link RE305Kvalitný v pomere cena/dosah s absenciou výpadkov30,3 eur
TP-Link RE200 AC750 recenzie a testTP-Link RE200 AC750Najpredávanejší lacný repeater s WiFi 625,57 eur
TP-Link Deco X60 recenzie a testTP-Link Deco X60Top wifi zosilňovač pre záhradu a viacposchodový dom282,79 eur
D-Link EaglePro AI recenzie a testD-Link EaglePro AIDobrý pomer výkon/cena52,52 eur
Asus RP-AX56 recenzie a testAsus RP-AX56Skvelý v rýchlosti podľa testov101 eur
TP-Link RE605X recenzie a testTP-Link RE605XNajlepší podľa magazínu CNET92,92 eur
Xiaomi Mi WiFi Repeater Pro recenzie a testXiaomi Mi WiFi Repeater ProNajlacnejší spoľahlivý WiFi booster11,63 eur

Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 TP-Link TL-WA850RETP-Link Deco E4TP-Link RE305TP-Link RE200 AC750TP-Link Deco X60D-Link EaglePro AIAsus RP-AX56TP-Link RE605XXiaomi Mi WiFi Repeater Pro
Počet LAN portov12112111-
Datová propustnosť300 Mb/s1167 Mb/s1,2 Gbit/s750 Mb/s2,9 Gbit/s1,5 Gbit/s1,7 Gbit/s1,7 Gbit/s300 Mbit/s
ViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 9 WiFi repeaterov

TP-Link TL-WA850RE

TP-Link TL-WA850RE recenzie a test

WiFi repeater TP-Link TL-WA850RE zaujme jednoduchosťou svojho použitia, kedy ho stačí len zapojiť do klasickej elektrickej zásuvky. Disponuje funkciou Plug and Play, kedy môže byť sprevádzkovaný do 2 minút, a to len vďaka stlačeniu tlačidla Range Extender. Vďaka nemu sa skopíruje súčasné nastavenie siete, vrátane potrebného heslá.

Disponuje 5 kontrolkami, pomocou ktorých je možné ľahko zistiť silu signálu a určiť vhodné umiestnenie. Samozrejmá je kompatibilita so zariadeniami 802.11 b/g/n a tiež s rôznymi operačnými systémami. Podporuje 22 jazykov, a to vrátane češtiny.

Podporuje prenos rýchlosťou až 300 Mbit/s, čo umožní všestranné využitie. Vďaka konektoru 10/100M Ethernet Port je k nemu možné pripojiť ďalšie zariadenia pomocou klasického kábla. Pracuje na frekvencii 2,4 GHz a samozrejmé sú bezpečnostné štandardy šifrovanie 64/128/152-bit WEP / WPA-PSK / WPA2-PSK.

Rýchle uvedenie do prevádzky, správa cez mobil, je možné nastaviť interval pre vypínanie LED kontrolky
Bez automatické aktualizácie

TP-Link Deco E4

TP-Link Deco E4 recenzie a test

TP-Link Deco E4 patrí medzi najlepšie wifi zosilňovače na trhu. Nejde o klasický booster do zásuvky, ale o mesh systém fungujúci ako jeden celok (sieť) s oveľa väčšou stabilitou. Mesh systémy sú obvykle drahšie, a preto TP-Link Deco E4 vyčnieva, pretože je dostupný a celkovo ide o skvelý pomer ceny a kvality. Wifi triedu podporuje až po 802.11 ac a pásma 2,4 a 5 GHz.

Inštalácia a nastavenie sú jednoduché, pričom balenie s 2 jednotkami pokryje až 260 m2 plochy. Jednou z výhod mesh systému je automatické pripojenie k najrýchlejšej jednotke, bez nutnosti riešiť prepojovanie zariadenia pri prechode v dome. Bezdrôtové pripojenie pritom zvládne až pre 100 zariadení, navyše s kompatibilitou pre Amazon Alexa a IFTTT, takže ideálne do smart domácnosti. Niektorí mali problém s vyladením polohy oboch satelitov, aby mesh fungoval. Výhodou je určite aplikácia od Deco v slovenčine, alebo veci okolo správy užívateľov (rodičovská kontrola, zoskupenie do skupín, sieť pre hostí).

Vhodný do smart domácnosti, vysoká rýchlosť a stabilita WiFi extenderu, kompatibilita s wifi triedami
Absencia WPA3 šifrovanie, trochu väčšie rozmery

TP-Link RE305

TP-Link RE305 recenzie a test

Wifi repeater TP-Link RE305 je dvojpásmový zosilňovač wifi do zásuvky v nižšej až strednej cenovej relácii, a radí sa k najpredávanejším na trhu s dobrým užívateľským hodnotením. Extender ponúka na svoju cenu zaujímavé vlastnosti, napríklad je možné využitie ako access point (AP), kompatibilný je aj s routermi iných značiek. Resetovať ho možno aj na diaľku pomocou mobilnej aplikácie Tether, s ktorou môžete vykonávať aj ďalšie nastavenia siete. Pre kvalitné rozšírenie domácej wifi siete je možné využiť ako pásmo 2,4 GHz, vhodné pre prehliadanie internetu a menej náročnú prácu, tak 5 GHz s rýchlosťou až 867 Mb/s, ideálne pre hranie hier, hovory a iné odosielanie dát vo veľkom. Praktická je tiež kontrolka sily signálu, s ktorou je možné nájsť vhodné najlepšie miesto, kam zosilňovač zapojiť. Čo kazí dojem na tomto modeli, je absencia nového šifrovania WPA3.

Určite ho odporúčame s ohľadom na vyvážený pomer výkonu a ceny. Podľa užívateľských recenzií funguje spoľahlivo a bez výpadkov signálu, na vonkajšej ploche rozšíri wifi o desiatky metrov. Tiež pozor, že pri predĺženej sieti nie je možné nastaviť iné heslo ako pri pôvodnej zdrojovej sieti.

Spoľahlivý a stabilný wifi booster, využitie ako access point
Absencia WPA3 šifrovanie

TP-Link RE200 AC750

TP-Link RE200 AC750 recenzie a test

WiFi repeater TP-Link RE200 AC750 je určený priamo pre zapojenie do zásuvky, odkiaľ zaistí lepšie pokrytie signálom. Využíva technológiu 802.11 b/g/n a navyše aj moderné 802.11ac. Vďaka 2 pásmam dokáže ponúknuť dátovú priepustnosť s veľkosťou až 750 Mbit za sekundu. Stlačením tlačidla Range Extender možno vykonať potrebnú konfiguráciu približne za dve minúty.

Láka možnosť pripojenia v dvoch pásmach, a to 2,4GHz a 5GHz. Ďalej nechýba tiež ethernetový port, umožňujúci aj káblové pripojenie. Po prvotnej konfigurácii je možné repeater umiestniť na iné miesto, bez nutnosti zmeny hodnôt. Štandardy zabezpečenia sú 64/128/152-bit WEP WPA-PSK / WPA2-PSK.

Zaujmú kompaktné rozmery a tiež veľmi nízka hmotnosť. Spotreba zariadenie je okolo 6,5 W. Dodávané je s inštalačným CD, vďaka ktorému je možné vykonávať nastavenia jednoducho v rámci rozhrania počítača.

Podporuje 2,4GHz a 5GHz, podľa ohlasov dobré pokrytie, dátová priepustnosť
Komplikácie pri nastavovaní bez WPS

TP-Link Deco X60

TP-Link Deco X60 recenzie a test

WiFi extender TP-Link Deco X60 je Wi-Fi Mesh systém, ktorým pokryjete veľmi spoľahlivo celou svojou domácnosť. Jedná sa o veľmi moderné riešenie, čo dokladá aj prítomnosť najnovšieho WiFi štandardu IEEE 802.11ax (samozrejmosťou zostáva kompatibilita so zariadeniami pracujúcimi na staršom WiFi štandardu).

Pracuje teda ako na frekvencii 2,4 GHz, tak na modernejšie 5 GHz frekvencii. Plynulý chod zaisťuje štvorjadrový procesor Qualcomm a každá rozširujúca jednotka je vybavená dvoma LAN konektormi. WiFi zosilňovače majú veľmi elegantný dizajn a tak skvele splynú so všetkými modernými domácnosťami, kde výhody WiFi 6 najviac využijete.

Okrem chytré domácnosti sa hodí aj do komerčných prevádzok, technológie OFDM a MU-MIMO zvyšujú až štvornásobne kapacitu prenosu a umožňujú aj rýchly prenos dát k viacerým zariadeniam súčasne. Zariadenie má veľmi nízku latenciu a jeho uvedenie do prevádzky je veľmi jednoduché. Jedinou nevýhodou je vyššia cena, ktorá zodpovedá tomu najlepšiemu, čo je momentálne na trhu v ponuke.

Veľmi stabilný, rýchle a kvalitné pokrytie veľkých priestorov, WiFi 6
Vyššia cena

D-Link EaglePro AI

D-Link EaglePro AI recenzie a test

Zosilňovač WiFi D-Link EaglePro AI má vyvážený pomer výkonu a ceny. Okrem podpory WiFi 6, triedy ax, a nastaviteľných antén ďalej ponúka automatickú synchronizáciu s routerom na vytvorenie jednotnej siete hneď pri inštalácii. Zaujímavosťou je asistencia umelej inteligencie pre optimalizáciu siete. AI napríklad rozhoduje k akému wifi kanálu sa pripojiť podľa aktuálnej činnosti. Magazín CNET testoval D-Link EaglePro AI v ich 540 m2 smart domácnosti. Booster je navrhnutý pre nižšiu rozlohu, ale aj tak si neviedol zle, predovšetkým pokiaľ ide o prácu s Wi-Fi 6 zariadeniami. Dokázal dosiahnuť priemerné rýchlosti sťahovania 114 Mbps (wifi 6) a 112 Mbps (wifi 5) v každej miestnosti pri viacpodlažnom dome so 150 Mbps optickým internetom. Nahrávanie bolo horšie, predovšetkým pri Wi-Fi 5.

Za túto cenu ide o pomerne dobrý WiFi zosilňovač, ktorý stojí na hrane nižšej strednej triedy a drahších boosterov. Potešujúca je napríklad podpora šifrovania WPA 3. Horšie je to s aplikáciou, ktorá má celkom kritické hodnotenia.

Podpora Mesh siete, WPA 3, AI asistent
Horšia aplikácia

Asus RP-AX56

Asus RP-AX56 recenzie a test

WiFi extender Asus RP-AX56 je vhodný na rozšírenie firemnej či domácej siete, predovšetkým s ohľadom na rýchlosť prenosu v praxi. V teste od CNET mal medzi vybranými zosilňovačmi najrýchlejšie priemerné sťahovanie, a to ako pri Wi-Fi 6, tak 5, merané v najviac mŕtvej zóne (spálňa pre hostí v suteréne).

Technicky ponúka Asus RP-AX56 solídne vlastnosti. Ide napríklad o MU-MIMO technológiu, WPA3 bezpečnostný protokol, či hneď niekoľko režimov zariadení - AP / Extender / Media Bridge / Mesh systém. Horšie je to so základmi zabezpečenia, kde sa nemožno spoľahnúť na prednastavené riešenie. Po spárovaní sa totiž vytvorí samostatná sieť bez hesla, ale zmeniť to môžete iba cez prehliadač, nie aplikáciu.

Akonáhle to urobíte, môžete zmeniť SSID a heslo tak, aby zodpovedalo vášmu routeru, v tomto okamihu bude extender bezproblémovo fungovať vo vašej existujúcej sieti. Napriek tomu je to celkom nízka úroveň predvoleného zabezpečenia pre zariadenie typu plug-and-play, s ktorým väčšina ľudí nebude chcieť vôbec nič ďalšie robiť. Budúca aktualizácia by však mohla aj tento nešvár vyriešiť.

Niekoľko režimov, skvelá rýchlosť v praxi
Tragické východiskové nastavenie

TP-Link RE605X

TP-Link RE605X recenzie a test

TP-Link RE605X je najlepší zosilňovač wifi signálu podľa magazínu CNET a testovania v ich smart dome, preto nesmie chýbať ani v našom výbere. Ponúka plnú podporu najnovších rýchlostí a funkcií WiFi 6, dve nastaviteľné externé antény a aplikácie pre Android aj iOS majú silné recenzie.

Zaujímavý je predovšetkým dosah. V technických parametroch sa uvádza 1500 m2 a praktický test od CNET ukázal skutočne solídnu schopnosť rozšíriť signál. Z horného poschodia až do suterénu tak, že z testovaných extenderov mal najvyššie rýchlosti nahrávania (čo bol inak často problém), či najrýchlejšie priemerné rýchlosti sťahovania do zariadenia Wi-Fi 6.

Odporúčať ho možno aj s ohľadom na praktickú inštaláciu . V základe totiž Wifi repeater zvolí pri spárovaní s routerom vlastnú separovanú sieť, ktorá bude používať rovnaké heslo ako pôvodnú sieť, s rovnakým SSID a prídavkom -EXT. V aplikácii prídavok môžete zmazať čím sa automaticky synchronizuje s pôvodnou sieťou a zneviditeľní.

Veľké rozšírenie WiFi signálu, skvelé nastavenie siete
Bez WPA3

Xiaomi Mi WiFi Repeater Pro

Xiaomi Mi WiFi Repeater Pro recenzie a test

Najlacnejšie spoľahlivý WiFi booster, tak je možné popísať Xiaomi Mi WiFi Repeater Pro. Ide o jednoduchý a ľahko nastaviteľný predlžovač signálu s podporou 802.11 b/g/n technológií. Pracuje teda iba na frekvenčnom pásme 2,4 GHz, avšak na nepokryté miesta v priestore môže úplne stačiť.

Zosilňovač pripojíte do zásuvky, pomocou mobilnej aplikácie Mi Home spárujete s routerom a po rozsvietení modrého svetla ho umiestnite na požadované miesto na posilnenie WiFi signálu. Výhodou sú aj dve externé antény.

Podľa užívateľských recenzií je problematický jazyk aplikácie, kde najdôležitejšie informácie sú anglicky, čo môže byť pre niektoré problém. Pokiaľ ide o pokrytie, nemal by mať problém pokryť celý byt, avšak pre dom a väčšie prekážky by sme odporúčali skôr silnejší WiFi zosilňovač.

Najlacnejšie zosilnenie WiFi, aplikácia
Jazyk aplikácie

Ako vybrať zosilňovač WiFi signálu

WiFi repeater alebo extender je zariadenie, ktoré dokáže zlepšiť pokrytie domácnosti alebo firemného objektu bezdrôtovým signálom. Typicky ide o miesta, kam súčasný router nedosiahne, alebo je v nich kvalita signálu zlá. Na čo sa pri výbere zamerať?

Frekvenčné pásma

Prvé kritérium, podľa ktorých vybrať WiFi zesilovač, sú frekvenčné pásma. Klasikou je 2,4 GHz pásmo, ktoré je dnes už celkom presýtené, ale na druhú stranu je s ním kompatibilný väčšina zariadení. Druhé je 5 GHz pásmo, ktoré je čistejšie a ponúkne vyššej rýchlosti prenosu. Nie každé zariadenie s ním môže byť kompatibilné. Ideálna je preto kombinácia oboch dvoch.

WiFi štandardy

S nimi ľahko súvisí ako samotné frekvenčné pásmo, ako aj rýchlosť prenosu. Ak sa pozrieme na štandardy základnej, ide o varianty 802.11b alebo 802.11g s rýchlosťami 11 a 54 Mbit/s. Ďalej netreba zabúdať na štandard 802.11a tiež s rýchlosťou 54 Mbit/s. Medzi modernejšie, ktoré už dokážu využívať obe frekvenčné pásma, patrí štandardy 802.11n alebo 802.11ac, ktoré ponúkajú teoretické rýchlosti až 600 Mbit/s alebo 1000 Mbit/s. Laicky povedané, čím vyššie požiadavky na dátový tok (sledovanie filmov vo vysokom rozlíšení, hranie náročných hier), tým vyššiu triedu voľte.

WiFi 6 – standard 802.11ax

Najnovším WiFi štandardom je 802.11ax, ktorému sa tiež hovorí WiFi 6, alebo AX WiFi. Tento štandard sa začal v zariadeniach objavovať v roku 2019 a pravdepodobne s nami minimálne niekoľko rokov zostane. Jeho prednosťou je oproti predošlému štandardu samozrejme vyššia prenosová rýchlosť až 9,6 Gb/s, vylepšená bezpečnosť a najmä potom použité nové technológie (OFDM, MU-MIMO) ktoré dokážu oveľa lepšie pracovať s rozdelením signálu na väčší počet pripojených zariadení. WiFi 6 je vhodná do moderných domácností a na verejné miesta, kde sa pripája v jeden moment veľký počet ľudí, alebo zariadenia.

Ďalším kľúčovým poznatkom z rôznych testov je, že Wi-Fi 6 prináša niektoré zo svojich najpozoruhodnejších zvýšení rýchlosti na strane nahrávania. Pokiaľ chcete uskutočňovať veľa videohovorov, nahrávať veľké množstvo súborov na web alebo čokoľvek iné, čo vyžaduje solídny nahrávací výkon, potom by upgrade na hardvér Wi-Fi 6 mal byť vysoko na vašom zozname priorít.

Spôsob napájania

Najbežnejšia riešenie je WiFi repeater do zásuvky, ktorý má kompaktné rozmery a nepotrebuje zbytočné káble naviac. Aby nebola zabraná, ponúkajú niektoré opakovače možnosť pripojiť do zásuvky akýkoľvek spotrebič skrz tento repeater a tak nemať zásuvku plne obsadenú.

Špecifikom môže byť WiFi extender s konektorom USB. Ten môže byť napájaný z počítačov i notebookov, rovnako ako ho možno zapojiť napríklad tiež do powerbanky, alebo napríklad do nabíjačky telefónu. Jeho výhodou je použitie na viacerých miestach.

Antény

Antény môžu byť ako interné, kedy nie sú vidieť a sú schované v tele prístroja, tak externé. Tie možno ešte deliť na varianty pevné, alebo smerové, kedy je možné nastaviť podľa potreby. U kvalitnejších zosilňovačov WiFi signálu dnes nájdete antény využívajúce technológie MIMO, ktorá pomáha zlepšiť výkon siete tým, že vytvára prostredníctvom rozšíreného systému antén viac dátových tokov súčasne. Parametrom ovplyvňujúce dosah signálu je takzvaný zisk antény. Zjednodušene povedané väčší zisk antény (dBi) sľubuje aj dlhšiu vzdialenosť v ktorej bude možné signál zachytiť.

LAN konektor

Wifi zosilňovače môžu disponovať tiež LAN, teda klasickým RJ-45 konektorom, ktorý je využívaný v súvislosti s káblovým pripojením. To sa môže hodiť tam, kde je potreba pripojiť k internetu zariadenia, ktoré ešte nedisponuje bezdrôtovým modulom, alebo je možné LAN port použiť aj opačne, kedy sa extender uplatňuje na vytvorenie Wi-Fi prístupového bodu. Praktické využitie tak bude napríklad v situácii, keď ste už ďaleko od pôvodného zdroja a dosahu signálu od modelu či routera.

Ďalšie funkcie a vlastnosti

Jedná sa predovšetkým o rôzne LED indikátory, ktoré pomôžu nájsť podľa sily signálu optimálne miesto pre umiestnenie. Nechýba tiež praktické funkcie spojné s automatickým alebo tiež s intuitívnym nastavením. Medzi pokročilejšie funkcie môže patriť napríklad rodičovská kontrola. Zabúdať nemožno tiež na možnosť určenia konkrétnych MAC adries, alebo takzvané smerovanie portov. Rad modelov môže disponovať ekologickým režimom, kedy v čase nečinnosti časť svojich funkcií vypína, alebo je tlmí.

4.1/5 - (30 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.