Upratovanie,

Vysokotlakové čističe (wapka): Test, recenzie tlakových umývačiek

Používate na umývanie a čistenie u vás doma, alebo na záhrade, obyčajnú záhradnú hadicu a k tomu vedro s hubou, alebo handrou? Chcete ušetriť až 80% spotrebovanej vody a znateľne si skrátiť a zefektívniť túto činnosť? Kúpte si vysokotlakový čistič! Tlaková umývačka, vapka, respektíve wapka, ako sa mu tiež inak hovorí, je skvelým pomocníkom kohokoľvek, kto má dom, záhradu, chalupu, alebo napríklad len garáž. Silným tlakom prúdu dokáže veľmi ľahko odstrániť špinu aj z miest, kam sa človek aj cez veľké úsilie len zle dostane.

S vlastníctvom pozemku sa spája jednoznačne údržba, ktorá môže byť s použitím vysokotlakového čističa novo zábavou. S vhodným príslušenstvom tlakom vody vyčistíte takmer všetko, počnúc zámkovou dlažbou, cez drevenú terasu, záhradný nábytok, betónové plochy, múry a končiac napríklad strešnou krytinou pergoly. To všetko navyše bez priameho kontaktu so špinavou plochou.

Tlaková umývačka poslúži tiež všetkým majiteľom jednostopových aj dvojstopových dopravných prostriedkov. Nezaobídu sa bez nej najmä majitelia horských bicyklov, alebo terénnych motocyklov. Iste máte vo svojom okolí niekoho, kto týmto adrenalínovým športom holduje, spýtajte sa ho, či by si dokázal údržbu bez tlakové umývačky predstaviť. Wapka spoľahlivo odstráni bahno aj z miest, kam sa rukou nedostanete.

Vysokotlakový čistič však nájde uplatnenie aj u ďaleko bežnejších dopravných prostriedkov. Môžete si poctivo umyť svoj osobný automobil, motocykel, alebo bežné bicykel a ďalšie záhradné vybavenie. Niektoré wapky sú predávané priamo s rozšíreným príslušenstvom, ktoré je ako stvorené pre umývanie vozidla. Iné predpripravené sety sú zase vhodné pre údržbu veľkých vonkajších plôch a lacnejšie modely sa dodávajú len v základnom balením, s ktorým toho ale aj tak vyčistíte veľa.

Wapka ďalej nájde uplatnenie u čistenie dlaždíc, plotov, bazénov či záhradného traktorku, alebo trávne kosačky. Na trhu je veľké množstvo modelov od základných s nižším výkonom, vhodné pre domáce použitie až po poloprofesionálne, či plne profesionálne, ktoré vo firmách môžu slúžiť každý deň niekoľko hodín.

Vybrali sme na základe hodnotenia a testov tie najlepšie vysokotlakové čističe a pripravili ich recenzie, aby bol váš výber jednoduchšie. Zahrnuli sme rôzne výrobcu, rôzne stupne výbavy aj výkonnostných prevedení. Pokiaľ chcete mať pred zaobstaraním wapky jasno, prečítajte si nákupného radcu v spodnej časti tohto článku a majte jasno, ako výkonnú a ako vybavenú tlakovú umývačku kupujete.

Najlepšie vysokotlakové čističe (wapky) – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších vysokotlakových čističov z testov a hodnotení pre rok 2022.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Riwall REPW 150 SETKärcher K 4Güde GHD 140Michelin MPX 130 BWKärcher K 2 CompactBosch AQT 130Fieldmann FDW 202001-EKärcher K 5 HomeBosch EasyAquatak 110Riwall REPW 120 SET
Max. teplota vstupnej vody40 °C40 °C60 °C50 °C40 °C40 °C60 °C40 °C40 °C40 °C
Dĺžka tlakovej hadice5 + 8 m6 m5 m5 + 6 m4 m6 m7 m8 m3 m5 m
Nádoba na čistiace prostriedkyÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
Nadštandardné vybavenie v ceneÁnoNieNieÁnoNieNieÁnoÁnoNieNie
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 vysokotlakových čističov

Riwall REPW 150 SET

Riwall REPW 150 SET recenzie a test

Chcete domu pomocníka, ktorý si poradí s akýmkoľvek špinavým povrchom? Potom rozhodne neprehliadnite vysokotlakový čistič Riwall REPW 150 SET. S príkonom 2000 W, vysokým prietokom 468 litrov za hodinu a tlakom až 150 barov zvládne vyčistiť aké veľké plochy, tak silno špinavé povrchy.

Telo wapky obsahuje praktický navijak a tiež slušné príslušenstvo, počnúc čističom podláh a končiac nástavcom s kefou, ktorý sa dokonale hodí napríklad na umývanie automobilu. Dostanete tiež klasickú, alebo rotačné tlakovú pištoľ a poteší tiež osemmetrová predlžovacia tlaková hadica, ktorá rozširuje akčný rádius hlavné, ktorá má 5 metrov. Po ich spojení sa teda dostanete na 13 metrovú tlakovú hadicu, ktorá nemá u iných modelov obdoby.

Integrovaná nádoba na saponát pracuje dobre pri zvolení správneho nadstavca a pri čistení auta, alebo záhradného nábytku sa jej funkcia prejaví v plnej sile. Robustné kovové čerpadlo má samonasávacie funkciu, s ktorou môžete čerpať vodu z nádrže a nebyť tak odkázaní na zdroj vody pod tlakom. Hmotnosť je príjemných 9,8 kilogramov a s pohodlným transportom pomôžem pojazdné kolieska. Jediné viditeľné mínus spotrebitelia vidia v manuáli, ktorý by mohol byť lepšie spracovaný.

Výborný pomer cena výkon
Menej prehľadný manuál

Kärcher K 4

Kärcher K 4 recenzie a test

Ak plánujete používať vysokotlakový čistič častejšie, odporúčame si rozhodne priplatiť za osvedčenú značku, u ktorej máte istotu, že vám jej spotrebič bude slúžiť roky. V prípade vysokotlakových čističov dominuje jednoznačne výrobca Kärcher a jeho ponuka zlatej strednej cesty je model Kärcher K 4. Príkon má hodnotu 1800 W, spotreba vody je 420 litrov za hodinu a tlak slušných 130 barov. Na umývanie a čistenie vecí okolo domu sú to úplne dostatočné hodnoty.

Špičkový výkonný motor je vodou chladený, takže s ním nemusíte mať obavy pracovať dlhšiu dobu. Všetky pripájanie a odpájanie, či už vymeniteľných nadstavcov, alebo tlakové hadice, prebieha systémy Plug n Clean a Quick Connect. Šetrí Vám teda čas, a hlavne úsilie vďaka týmto premysleným systémom. V tele je integrovaný vodný filter a hadica má dĺžku dostatočných 6 metrov.

Čo sa týka výbavy, tak tu dostanete len základné príslušenstvo, ktoré obsahuje dve tlakové pištole – základný, s regulovateľným lúčom vody a tlakovú pištoľ s rotačnou tryskou, vhodnú na silne znečistené povrchy. Ďalšie príslušenstvo možno samozrejme dokúpiť. Na tele je okrem transportných koliesok tiež veľký hák, pre ľahké umiestnenie tlakovej hadice.

Výborné pevné spracovanie, dobrý výkon
Len základné príslušenstvo v cene

Güde GHD 140

Güde GHD 140 recenzie a test

Ďalším overeným a kvalitným výrobcom wapek je firma Güde, kde sme sa rozhodli zaradiť model Güde GHD 140. Jedná sa o dostatočne výkonný vysokotlakový čistič, ktorý sa nechá zaobstarať za dobrú cenu a je zároveň kvalitne spracovaný. Príkon má hodnotu 2000 W, prietok 330 litrov za hodinu a maximálny pracovný tlak 135 barov.

Kompaktné rozmery s hmotnosťou obyčajnou 8,2 kilogramu sú dobrým predpokladom na použitie kdekoľvek, kde ho budete potrebovať. Samozrejmosťou sú transportné kolieska, alebo teleskopická rukoväť. Výrobca dodáva iba tlakovú pištoľ s jedným nástavcom a tryskou typu Vario, u ktorej máte možnosť nastavenia vodného lúča. Motor je v tomto prípade vyrobený z hliníka, čo opäť vysvetľuje zmienenú nízku hmotnosť.

Funkčné Auto-Stop systém oceníte až v praxi, kedy pri stlačení spúšte na tlakové pištoli automaticky uvediete čistič do chodu a s jej pustením ho zase ihneď zastavíte. Tým šetríte najmä vodu, ktoré však ani pri dlhšie trvajúcom čistení rozhodne nespotrebujete veľa – prietok je len 5,5 litra za minútu. Príslušenstvo, ako rotačné trysku, kefy, alebo nástavce na dlažbu je samozrejme možné dokúpiť.

Dobrý pomer cena / výkon, kvalitné spracovanie
Bez ďalšieho príslušenstva

Michelin MPX 130 BW

Michelin MPX 130 BW recenzie a test

Svetoznámy výrobca pneumatík sa úspešne pohybuje tiež v kategórii tlakových umývačiek, a preto Michelin MPX 130 BW nechýba ani v našej recenzii. Jedná sa o skvele vybavený vysokotlakový čistič, ku ktorému už nemusíte dokupovať žiadne ďalšie príslušenstvo. Práve bohaté príslušenstvo je jeho hlavnou výhodou, oproti konkurentom a číta tlakovú pištoľ s predlžovacím nástavcom, rotačné turbo trysku, kefa, čistič podláh a predlžovacie 6 metrovú hadicu – základná má dĺžku 5 metrov.

Čo sa u konkurenčných modelov vidí málokedy ku desaťmetrová sada na čistenie odpadov a potrubí. Príkon tlakovej jednotky je 1700 W a dokáže vyvinúť maximálny tlak až 130 barov. Prietok vody je tiež slušný – 370 litrov za hodinu. Vodný filter je vyrobený z priehľadného plastu, a to z dôvodu, aby bolo ihneď vidieť jeho prípadné zanesenia.

Motor je vyrobený z kvalitného kovu a má tri piesty s automatickým poistným ventilom a ochranou proti nízkemu tlaku. Rovnako tu nájdeme Total Stop Systém, ktorý pri uvoľnení spúšte na pištoľ ihneď zareaguje a čistič vypína. Ako je u niektorých spotrebičov všeobecne zvykom, slovenský návod by mohol byť o niečo bohatší a prehľadnejšie, a to je tiež hlavný mínus, ktoré používatelia zmieňujú.

Bohaté príslušenstvo v cene, čistič odpadov
Menej prehľadný manuál

Kärcher K 2 Compact

Kärcher K 2 Compact recenzie a test

Ako názov tejto wapky napovedá, Kärcher K 2 Compact je predovšetkým malý, ľahký a kompaktný vysokotlakový čistič, ktorý uprednostňuje rozmery oproti výkonu. Hmotnosť produktu je iba 5,2 kilogramu a výška necelý pol metra. Aj tak však okolo domu zvládne väčšinu bežných činností, ktoré po čas roka budete s tlakovou umývačkou robiť.

Príkon tlakovej jednotky má hodnotu 1400 W a vodu tlačí až 110 bary. Prietok 360 litrov za hodinu je na takto malé zariadenie viac ako slušný a sekunduje mu 4 metre dlhá tlaková hadica, ktorá môže byť pre určité činnosti krátka. Telo vzhľadom k miniatúrnemu prevedenie nepotrebuje transportné kolieska a pre prenášanie je vybavené robustnou ergonomicky tvarovanou rúčkou, vďaka ktorej je dobre prenositeľný.

Jedna tlaková pištoľ je dodávaná s dvomi nástavcami a to základným, s nastaviteľnou intenzitou lúča a druhým rotačným, pre zle odstrániteľné nečistoty. Ako každý vysokotlakový čistič Kärcher, ani tento nie je ochudobnený o vstavaný nasávací mechanizmus na čistiace prostriedky alebo o integrovaný vodný filter.

Kompaktné rozmery, priaznivá cena a dostatočný výkon
Kratšie tlaková hadica

Bosch AQT 130

Bosch AQT 130 recenzie a test

Všestranný vysokotlakový čistič Bosch AQT 130 vás nenechá na holičkách, či už sa bude jednať o čistení akéhokoľvek povrchu. Tlaková jednotka má príkon 1700 W, prietok 380 litrov za hodinu a tlak 130 barov. S relatívne nízkym príkonom, a teda nízkou spotrebou elektrickej energie, dokáže ponúknuť stále slušné parametre pre pohodlné umývanie a čistenie.

Vykonanie tejto wapky tiež vyniká dobrou hmotnosťou, ktorá činí šesť a pol kilogramu. S dobre spracovanou konštrukciou sa ďalej spájať veľká pojazdná kolieska, výsuvné skladacie držadlo a ľahká úschova hadice. Na tele zariadenie je clip-in priestor pre jednoduché prichytenie príslušenstva, ktoré sa tak nikdy nikam nezašantročí. V tomto prevedení má wapka Bosch dlhší zdvih a tichšie čerpadlo, ktorého hlučnosť činí len 87 dB.

Maximálna teplota vody, ktorú možno do vapky priviesť, je štandardných 40°C, čerpadlo je samonasávacie a poteší aj nová silnejší tryska s bodovým lúčom, ktorá je vyrobená z mosadze. Pištoľ je v prevedení 3v1 a možno k nej pripojiť systém vysokotlakové peny. Samozrejmosťou je systém autostop, ktorý šetrí vodu a dĺžka hadice je 6 metrov, čo pre pohodlnú prácu väčšinou dostačuje.

Tryska 3v1, nová vylepšená mosadzná tryska, slušný výkon a kvalitné spracovanie
Bez širšieho príslušenstva

Fieldmann FDW 202001-E

Fieldmann FDW 202001-E recenzie a test

Skvele vybaveným domácim vysokotlakovým čističom je takisto Fieldmann FDW 202001-E, ktorý okrem príslušenstva vyniká tiež veľmi dobrými výkonnostnými parametrami. Už príkon zariadenia 2000 W napovedá, že sa nejedná o žiadneho slabocha a pracovný tlak 160 barov to jednoznačne potvrdzuje. Prietok vody 360 litrov za hodinu je tiež skvelá hodnota a výborné pracovné podmienky dopĺňa 7 metrov dlhá tlaková hadica.

Tá sa nechá po skončení umývaní pohodlne namotať na bubnový navijak, čím uľahčí a urýchli následné žatvu. V zariadení je integrovaná nádoba na šampónovanie, robustný držiak na pištoľ a trysku a hocikto ocenia funkciu samo nasávanie, ktorá nájde uplatnenie všade tam, kde nie je možnosť pripojiť wapku na priami zdroj vody.

Výpočet príslušenstva je nadpriemerný a dominuje jednoznačne rotačná kefa, ktorý je skvelý na umývanie automobilu, záhradného nábytku a ďalších väčších vecí. Fieldmann ďalej v balení dodáva variabilné trysku a turbo trysku s rotačným lúčom pre veľmi odolné nečistoty. Všetko je vyrobené z kvalitných materiálov a ponúkané za výbornú cenu, preto stojí brať tento model na zreteľ.

Vysoký tlak až 160 bar, samonasávanie
Vyššia hmotnosť 11,6 Kg

Kärcher K 5 Home

Kärcher K 5 Home recenzie a test

Nekorunovaným kráľom pre domáce potreby môže byť bez námietok Kärcher K 5 Home. Jedná sa o prémiový vysokotlakový čistič, ktorý je vyrobený z najlepších materiálov a jeho spracovanie nemá chybu. Veľmi dobrý príkon 2100 W tlakovej jednotky dopĺňa prietok vody, ktorý patrí tiež medzi najväčšie – 500 litrov za hodinu. Ani maximálnym tlakom sa Kärcher K 5 nezahanbí, má hodnotu 145 bar.

Ruka v ruke s robustným prevedením ide hmotnosť, ktorá tiež patrí medzi vyšší. Váži 17,4 Kg, však nie je to veľký problém, pretože transportu pomáhajú robustné veľké kolieska a pevné ergonomické madlo. Dodávaná vysokotlaková hadica má dĺžku osem metrov a vodou chladený motor využíva špičkové technickej úrovne, vďaka ktorej má zaistenú dlhú životnosť s neklesajúca výkonnosťou.

S verziou Kärcher K 5 Home dostanete tiež slušné príslušenstvo, ktoré je navyše stopercentne funkčná. Hlavným doplnkom je výkonný čistič plôch T 250, ktorý má regulovateľnou tlakovú hlavicu a je tým pádom radosť s ním plochy čistiť. Ďalej nechýba nadstavec Vario Power, či rotačná tryska pre silne znečistené povrchy. Počítať môžete tiež so zabudovanou nádobou na saponát.

Veľký prietok vody, robustné prevedenie
Vyššia hmotnosť

Bosch EasyAquatak 110

Bosch EasyAquatak 110 recenzie a test

Na prvý pohľad netypickým prevedením sa profiluje wapka Bosch EasyAquatak 110. Nenechajte sa však odradiť prvým pohľadom, tento čistič v tvare kufríku je dostatočne výkonný na všetky práce okolo vášho domu, na umývanie vozidla alebo záhradného vybavenia. Príkon má 1300 W, prevádzkový tlak 110 barov a prietok vody 330 litrov za hodinu.

Hoci by ste to do tohto modelu nepovedali, je vybavený funkciou, ktorú nájdeme väčšinou len vo väčších výkonnejších modeloch a spomínanou funkciou je samo nasávanie. Skvele tak dopĺňa myšlienku produktu a tou je prenositeľnosť a použitie kdekoľvek, kde je prípojka elektrickej energie a nejaká zásoba použiteľné vody. Samotná wapka bez príslušenstva má príjemnú hmotnosť 3,8 kilogramu a s tou sa radí medzi najľahšie zariadenia na trhu.

Konštrukcia obsahuje všetko potrebné, čo od tlakové umývačky očakávame – odolný kovový trojvalcový motor, vodný filter a systémy autostop či systém vysokotlakové peny. Kompaktné prevedenie sa prejavuje na dĺžke tlakovej hadice, ktorá má iba tri metre. Nie je to však veľké mínus, pretože vzhľadom k váhe zariadenie nie je problém čistič kedykoľvek presunúť tam, kde je potreba.

Kompaktné prevedenie, samo nasávanie, dobrý výkon
Kratšie 3 m dlhá tlaková hadica

Riwall REPW 120 SET

Riwall REPW 120 SET recenzie a test

Riwall REPW 120 SET sa stal víťazom nezávislého hodnotenia spotrebiteľov vo svojej kategórii produktom roka, a to najmä vďaka dobrej obstarávacej cene a slušnému výkonu. Toto je dosiahnuté príkonom o veľkosti 1500 W a tlaková jednotka zvláda pracovať s tlakom až 120 barov pri prietoku 432 litrov vody za hodinu. Prítomný je zásobník na saponát, ktorý má objem 0,5 litra a výrobca myslel aj na praktickosť, pri použití priehľadného vodného filtra.

Príslušenstvo obsahuje základné tlakovú pištoľ, na ktorú môžete pripojiť dodávané dva nástavce. Prvý s nastaviteľnou tryskou a druhý s rotačnou turbo tryskou. Ďalšie nástavce je možné samozrejme dokúpiť a rozšíriť si tak využiteľnosť tejto tlakové umývačky. Čerpadlo je vyrobené z hliníka a tým pádom aj vďaka nemu má čistič celkom nízku hmotnosť, len 6,3 Kg.

Veľkým plusom v tejto kategórii vapek je funkcia samo nasávanie, ktorá zaistí chod tlakového čističa aj bez prítomnosti tlakom dodávanej vody. So systémom autostop obmedzíte plytvanie vodou, pretože pri pustení spúšte tlakovej pištole sa tlakové čerpadlo samo zastaví. Na tele je okrem pojazdových koliesok a robustné rukoväte tiež navíjací bubon a hák na uloženie hadice.

Víťaz hodnotenia spotrebiteľov, pomer cena / výkon
Menej prehľadný manuál

Ako vybrať vysokotlakový čistič

Najprv by ste si mali položiť otázku, ako často budete s čističom pracovať a aké povrchy s ním budete umývať. Už sa základnými modelmi s jednou tryskou toho urobíte okolo domu naozaj veľa, vrátane základného opláchnutie špinavého autá, či bicykle. S vyššou cenou pribúda vybavenie v podobe rôznych nadstavcov, alebo špeciálnych trysiek. Rovnako tiež vzrastá výkon wapky, ktorý sa pri niektorých modeloch nechá priamo regulovať a tam kde nie, regulujete intenzitu tlaku vody vzdialenosťou od čisteného predmetu. Nezabúdajte, že vysokotlakový čistič musí zvládať prácu s vysokým tlakom, a preto neodporúčame málo známych výrobcov v kombinácii s nízkou cenou – tu je vysoká pravdepodobnosť, že dôjde po krátkom čase k poruche, alebo presakovanie vody v niektorých častiach zariadení.

Kľúčové parametre wapky

Tieto tri parametre stačí poznať pre to, aby ste vybrali vysokotlakový čistič taký, aký potrebujete a využijete. Žiadne ďalšie dôležité technické parametre sa s tlakovými čističmi nespája, a preto sa na tieto pri parametre zamerajme trochu detailne.

Príkon čističe

Tento údaj hovorí, ako výkonným elektromotorom tlaková umývačka disponuje. Čím vyššiu hodnotu model má, tým sa nechá predpokladať aj vyšší výkon. Pre krátke domáce práce si vystačíte s tlakovým čističom s príkonom 1300 W až 1500 W. Zhruba od príkonu 1700 W a viac sa jedná o slušný príkon, kedy má wapka dostatok sily na dlhšie trvajúcej čistenie veľkých plôch, alebo vygenerovanie vysokého tlaku pre odstránenie veľkých nečistôt. So vzrastajúcim príkonom rastie aj spotreba elektrickej energie, a preto ak vyložene nepredpokladáte vysoké využitie, nie je potreba vysoko príkonový čističe zhotovovať.

Maximálny prietok

Tento parameter bude pre vás dôležitý v prípade, že plánujete zaobstarať vysokotlakový čistič pre čistenie veľkých plôch, či už betónových podláh hál, dlhých chodníkov alebo veľkého dvora s pevným povrchom. Udáva sa v litroch za hodinu a zhruba od prietoku 450 l / hod sa jedná o veľmi dobrý prietok, ktorý je vhodný pre veľké plochy, alebo komerčné využitie.

Maximálny tlak

Nakoľko bude čistenie pohodlné a účinné nám udáva parameter maximálneho tlaku, ktorého je wapka schopná dosiahnuť. Do 120 barov majú výkon tlakové umývačky pre nenáročných užívateľov, ktorým čistič dokonale nahradí doterajší údržbu, ktorú doteraz robili len záhradnou hadicou.

V rozmedzí 120 až 150 barov sa pohybujú wapkou, s ktorými zvládnete väčšinu činností. Hravo si poradí s umývaním automobilov, strojov, bicyklov, bazénov, lodí, chodníkov, striech, odkvapov, alebo fasád. Ich cena je stále prijateľná a výkon tlakové jednotky dostatočne silný. Nad 150 barov sa bavíme už o profesionálnych zariadeniach, ktoré sú vhodné pre časté použitie a pre veľké plochy. Tieto modely sú vhodné pre firemné, alebo komerčné použitie a pre domáceho spotrebiteľa už takýto výkon nemá de facto opodstatnenie.

Nadstavce a príslušenstvo

Lacné modely majú väčšinou len jednu tlakovú pištoľ s nastaviteľným prúdom trysky, so vzrastajúcou cenou však pribúda dodávaného príslušenstva o nástavce, ktoré stojí za to mať. Doplnkový sortiment možno samozrejme tiež dokúpiť, je teda na vás, akou cestou sa vydáte. Medzi najbežnejšie nástavce patrí rotačná tryska pre odstraňovanie odolných nečistôt, penovací tryska, nadstavce s kefou, čistič plôch a ďalšie, už relatívne úzko špecifikované, nadstavce.

Medzi príslušenstvo tiež radíme nádobu na saponát, ktorou sú vybavené takmer všetky vysokotlakové čističe. Tá je buď integrovaná do tela zariadenia, alebo sa nachádza priamo napeňovač pištoľ. Z užívateľského hľadiska som príjemnejšie tie integrované.

Dĺžka tlakovej hadice a teplota vody

Tlaková hadica je neoddeliteľnou súčasťou vysokotlakových čističov a podľa ceny a výkonu sa odvíja aj jej dĺžka. Lacné modely majú hadicu okolo 5 metrov, zatiaľ čo výkonnejší wapky pokojne až osem metrov. V našej tabuľke parametrov máme čističe, ktoré majú hodnotu + ďalšiu hodnotu – to znamená, že k základnej hadici je dodávaná druhá, predlžovací. Veľmi praktické sú integrované samonavíjacie držiaky, ktorými sú niektoré modely osadené.

S vyššou teplotou vzrastá schopnosť ľahšieho odstraňovanie nečistôt – bežne dostupné tlakové umývačky zvládajú teploty do 40 ° C až 60 ° C. Nutnosťou je v takom prípade pripojiť vysokotlakový čistič na bojler s teplou vodou, to v praxi väčšina užívateľov nerobí, a preto je tento údaj prevažne informatívneho charakteru. Teplá, alebo až vriaca voda sa používa pri profesionálnom čistení, kde ľahšie zvláda odstrániť mastné nečistoty a umyť mastné plochy.

Saponáty a hmotnosť

Pre umývanie automobilov, alebo záhradného vybavenia, sa ponúka použiť saponátmi, ktoré sa ľahko nanesú aj pomocou wapky. Tieto prípravky pomôžu odstrániť mastné nečistoty, alebo napríklad zvyšky hmyzu. Ak budete vysokotlakový čistič často prepravovať, pozrite sa aj na parameter hmotnosti, ktorý sa môže značne líšiť. Pre ľahké presúvanie po pozemku si vystačíte so zabudovanými kolieskami, ktoré sú súčasťou konštrukcie väčšiny zariadení.

Samonasávacie funkcie

Pri práci s vysokotlakovými čističmi sa predpokladá, že voda sa už do spotrebiča pod určitým tlakom privádza. Ak však chcete využiť čistič tam, kde prívod vody nie je k dispozícii a máte napríklad len studňu, alebo iný zdroj stojaté vody, môže pre vás byť riešenie samonasávacie funkcie, ktorá si vodu sama dokáže natiahnuť. Výkon tejto funkcie je však obmedzený a spravidla jej nie sú modely pre domáce použitie vybavené.

4.4/5 - (10 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.