Upratovanie,

Vysávače na popol: Test a recenzie 8 najlepších

Vysávač na popol a sadze sa hodí každému majiteľovi klasického krbu, krbových kachlí i záhradného grilu. Je jedno, či sa kúri drevom alebo briketami, pretože popol vznikne vždy. Jeho vymetanie nie je jednoduchou ani príjemnou záležitosťou. Vysávač popola zaistí rýchle, efektívne, a hlavne čisté odstránenie tohto odpadu.

Krbový vysávač existuje na trhu v rôznych prevedeniach. Môže si poradiť s jemným popolom aj suchými nečistotami, studeným aj horúcim popolom, vrátane teplých uhlíkov. Niektoré, typicky priemyslové vysávače popola, možno použiť aj na odstránenie nečistôt v dielni alebo garáži.

Počas výberu by ste mali venovať pozornosť výkonu vysávača, objemu nádoby, či je samostatný alebo vyžaduje pripojenie na klasický vysávač, aký filter používa (HEPA, umývateľný pod.) A akú teplotu popola zvládne bezpečne vysať. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie vysávače na popol a ich recenzie.

Najlepšie vysávače na popol – TOP 8

V tabuľke je výber 8 najlepších vysávačov popola z testov a hodnotenia pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Kärcher AD 4 PremiumFieldmann FDU 2002-EEinhell TC-AV 1200 ClassicGardetech VAC1200KFieldmann FDU-201001-EAsist AE7AFP100Fieldmann FDU 200601-EEinhell AFF 18 L
Funkcia fúkaniaÁnoNieNieNieNieNieNieNie
Hmotnosť6,9 kg7 kg4,6 kg4,8 kg2,4 kg3 kg3 kg3,3 kg
HEPA filterNieÁnoNieÁnoNieÁnoÁnoNie
ViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 8 vysávačov popola

Kärcher AD 4 Premium

Kärcher AD 4 Premium recenzie a test

Vysávač na popol Kärcher AD 4 Premium zaujme svojou všestrannosťou. Poradí si nielen s tým, na čo je určený, ale zvládne aj mnohé ďalšie nečistoty v domácnostiach. Jeho prednosťou je hlavne ohňovzdorný filtračný systém, ktorá kombinuje hneď dva druhy filtrov. Ide tiež o vysávač na popol s oklepom, pretože tento systém je dostupný manuálne.

K dispozícii sú 2 kovové sacie trubice, každá s dĺžkou 0,5 metrov. Ďalej nechýba pozinkovaná sacia hadica s dĺžkou 1,7 metrov, ktorá zaujme pogumovaným povrchom. Samotné nečistoty a popol sú zachytávané v kovovej nádobe, ktorá disponuje celkovým objemom o veľkosti 17 litrov.

Prácu uľahčí ako prídavné kolieska, tak i dĺžka kábla 4 metre, čo zaistí dobrý akčný rádius. Kladom je aj prijateľná hmotnosť o hodnote 6,9 kilogramov. O dobré nasatie popola a nečistôt sa stará motor s výkonom 600 W, ktorý ponúkne aj funkciu fúkania. Počas prevádzky treba počítať s hlučnosťou 80 dB.

Funkcia oklepu, dostatočná nádoba, dva filtre
Vyššia váha

Fieldmann FDU 2002-E

Fieldmann FDU 2002-E recenzie a test

Vysávač popola Fieldmann FDU 2002-E nie je nutné používať len na úplne studený popol. Vzhľadom k svojej konštrukcii zvládne i nečistoty o teplote do 40 stupňov Celzia. Ten následne končí v chrómovej nádobe, ktorej objem je pre domácnosť plne postačujúcich 20 litrov.

Vďaka výkonu 1 200 W je zaistené perfektné sanie väčších aj menších kúskov popola. Nádoba s kolieskami zaistí ľahkú manipuláciu a škála príslušenstva umožniť odstrániť nečistoty aj z horšie dostupných miest. Hlučnosť je prijateľná a je ňou hodnota je 80 dB.

Vďaka kovovej hadici s dĺžkou 1 metra a tiež vďaka káblu s dĺžkou 4,3 je zaistený dobrý akčný rádius. Tento elektrický vysávač na popol sa pýši tiež HEPA filtrom, vďaka čomu do interiéru vracia len dokonale vyčistený vzduch. Variant neponúka možnosť oklepu, ani využitie funkcie štandardného fúkania.

Objem nádoby, rad príslušenstva
Bez oklepu

Einhell TC-AV 1200 Classic

Einhell TC-AV 1200 Classic recenzie a test

Krbový vysávač Einhell TC-AV 1200 Classic je možné využiť aj inde, ako sú napríklad sporáky na drevo, ale môžu to byť tiež rôzne opekanie. Vie však pomôcť aj v domácnosti, na bežné nečistoty. Všestrannosť zaistí vlastné elektromotor s výkonom 1 200 W, ktorý sa postará o vysatie prachových, ale aj väčších nečistôt. Tie môžu byť len chladné a končí v kovovej nádobe, ktorej objem je 18 litrov.

Vďaka káblu o dĺžke 2 metre a ďalej saciu hadicu s dĺžkou 1 metrov možno využiť celkom dobrý akčný rádius. Medzi prednosti konštrukcie patrí tiež navijak kábla, hadica vyrobená z hliníka spevnená kovom, alebo praktická rukoväť na uzavretie.

Filtračná kartuša sa pri prevádzke stará o dobrú čistotu vzduchu, či už je vysávaný klasický popol, alebo napríklad sadze. Hmotnosť vysávača je iba 4,6 kilogramov a vďaka saciu hadicu s priemerom 36 milimetrov nie je problémom dostať sa aj o užších, horšie prístupných miest.

Kompaktné prevedenie, dobrý výkon
Len na studený popol

Gardetech VAC1200K

Gardetech VAC1200K recenzie a test

Vysávač popola s motorom Gardetech VAC1200K je kompaktný, a pritom dostatočne výkonné riešenie pre domácnosť. A to vďaka motoru s výkonom 1 200 W. Zaujme tiež chrómové prevedenie, ktoré celkovo prispieva k odolnosti a vyššej životnosti. O pohodlný transport sa starajú kolieska, praktické madlo, ale aj dobrá hmotnosť vystavujúci 4,8 kg.

Popol, ktorý môže mať maximálnu teplôt 40 stupňov Celzia je nasávaný do nádoby s objemom 18 litrov. Vzduch sa do interiéru vracia cez kvalitný HEPA filter, čím je zaistené jeho dokonalé vyčistenie od všetkých drobných čiastočiek.

Kábel s dĺžkou 1,5 metrov sa zapojí do klasickej zásuvky. Po zapnutí je hlučnosť vysávača 78 dB. Určený je výhradne na popol a iné suché nečistoty. Vzhľadom k svojmu kompaktnému prevedeniu ide o variant bez oklepu a tiež bez funkcie fúkania.

Chrómové prevedenie, nízka váha, dobrý výkon
Krátky kábel

Fieldmann FDU-201001-E

Fieldmann FDU-201001-E recenzie a test

Vysávač na studený popol Fieldmann FDU-201001-E je určený na nečistoty, ktoré nemajú teplotu vyššiu, než je 40 stupňov Celzia. Jeho motorizácia má výkon 1 000 W, čo zaistí celkom dobrú saciu silu u domácich krbov, ale napríklad aj pri použití v dielni alebo garáži, kde je potrebné odstrániť bežné a samozrejme hlavne suché nečistoty.

Všetky nasiaknuté nečistoty mieri do nádoby s objemom 20 litrov. Vďaka tomu, že je k dispozícii kábel o dĺžke 3 metrov a ďalej kovová hadica s dĺžkou 1 meter je zaistený dostatočne dlhý akčný rádius. Samotnú manipuláciu uľahčí tiež jednoduché madlo, pomocou ktorého možno vysávač preniesť.

Nezaujme len kompaktným rozmery, ale tiež tým, že má veľmi nízku hmotnosť. Iba 2,4 kilogramy. Počas prevádzky je úroveň hluku 80 dB, čo je hodnota, ktorú možno označiť ako bežnú. Samozrejmosťou konštrukcia je aj kvalitný filter.

Kompaktné rozmery, veľký objem nádoby
Bez oklepu

Asist AE7AFP100

Asist AE7AFP100 recenzie a test

Vysávač na sadze Asist AE7AFP100 možno využiť aj na popol a iné bežné suché nečistoty. Vďaka výkonu 1 000 W si poradí s akýmikoľvek pevnými časticami. Nejedná sa o vysávač na horúci popol, a tak je treba vysávať výhradne len ten studený.

Má nielen dobrý výkon, ale tiež kovovú trubicu v plastovom obale, ktorá má dĺžku 1 meter. S tou sa dá dostať aj na horšie prístupné miesta a vysať suché nečistoty. Tie končí v nádobe s objemom 20 litrov, s istotou jednoduchého vysypanie.

Prednosťou je kvalitný HEPA filter zaisťujúci dokonalú čistotu vzduchu, rovnako ako možnosť využitia menšie hliníkovej trubice s dĺžkou 23 cm. Na jednoduchú mobilitu má vplyv kábel o dĺžke 2 metrov, rovnako ako váha 3 kilogramy, ktorá v porovnaní s konkurenciou rozhodne patrí k tým menším.

Nízka váha, HEPA filter
Absencia fúkania

Fieldmann FDU 200601-E

Fieldmann FDU 200601-E recenzie a test

Malý vysávač na popol Fieldmann FDU 200601-E rozhodne nemožno označiť za priemyselný, ale naopak za pomocníka do bežnej domácnosti. Ukazuje to nielen výkon, ktorý je 600 W, ale jasne to potvrdzuje aj kovová nádoba na nečistoty, ktorá má objem len 11 litrov, čo je v porovnaní s konkurenciou málo.

Ide o variant určenú na studený popol, ale aj iné pevné nečistoty napríklad v garáži alebo dielni. Vďaka malým rozmerom je veľkým kladom nízka váha, ktorá je len 3 kilogramy. Konštrukcia je však celkom zaujímavá, hlavne vďaka použitiu kovu na nádobe, ale aj na samotné hlavné hadicu.

Veľkým kladom je existencia HEPA filtru, ktorý sa stará o dokonale čistý vzduch. Ďalej zaujme dĺžka kábla 3 metre, ktorý spolu s hadicou s dĺžkou 1 zaistí dobrý akčný rádius. Hlučnosť vysávača nijako výrazne nevybočuje, pretože je 80 dB.

HEPA filter, kovová konštrukcia, dostatočne dlhý kábel
Malý objem nádoby

Einhell AFF 18 L

Einhell AFF 18 L recenzie a test

Vysávač popola bez motora Einhell AFF 18 L je unikátny tým, že je určený na pripojenie k bežnému vysávaču. Nasávaný popol a ďalšie nečistoty potom končí v nádobe s objemom 18 litrov, ktorá má kovové prevedenie. Nejedná sa o vysávač horúceho popola, a tak je treba vysávať len popol chladný.

Konštrukcia sa pýši hadicou s dĺžkou 1 metra, ktorá má priemer 36 mm, čím sa dá dostať aj na horšie prístupné miesta. Vďaka nízkej hmotnosti, ktorá je iba 3,3 kilogramov, je samozrejmá tiež celkovo jednoduchá mobilita spojená s prenosom na potrebné miesto.

Zaujme filtrácia, kde disponuje umývateľným filtrom, ktorý zachytí aj jemný popol. Konštrukcia tiež zabezpečí, že popol aj sadze zostanú v nádobe a nedostanú sa do bežného vysávača.

Nízka váha, umývateľný filter, veľká nádoba
Len na pripojenie k vysávaču

Ako vybrať vysávač na popol

Vysávač na popol je dobrým pomocníkom vo chvíli, kedy je potrebné jednoducho, a hlavne čisto odstrániť popol z krbu, krbových kachlí, grilov, rovnako ako nečistoty z dielne alebo garáže. Toto by malo byť prvé kritérium výberu. Ona celková všestrannosť použitia. Kvalitné modely zvládnu nielen popol, ale aj prach, pevné nečistoty väčších rozmerov, sadze a rad ďalších vecí.

Teplota popola

Existujú dva varianty. Je to v prvom rade vysávač na studený popol, ktorý je variantom bežnou a najviac dostupnú. S ním je možné pracovať až vo chvíli, keď popol v krbe alebo na inom mieste vychladne. Zvyčajne je limitnou teplotou 40 stupňov Celzia.

Druhým riešením môže byť vysávač na horúci popol. Pomocou neho už nie je problém vysať popol ihneď po skončení horenia. A to vrátane rôznych pevných nečistôt v podobe uhlíkov. Tento variant má zodpovedajúci konštrukciu, ktorá dokáže zabezpečiť, že celý systém vrátane filtrov nebude nijako poškodený.

Filter vysávača

Ďalšie kritérium výberu je spojené s filtrom. Ten je samozrejmou súčasťou, či už je vybraný v podstate akýkoľvek vysávač popola. Typy filtrov sa však líšia. Najlepším riešením, pokiaľ ide o doslova dokonalú filtráciu zastavujúce akékoľvek drobné čiastočky, je HEPA filter. Ten by kvalitné modely mali mať. Nájsť možno na trhu aj také, ktoré majú filter umývateľný, čo je spojené s možnosťou jednoduché a tiež cenovo nenáročné údržby.

Medzi najlepšie modely možno zaradiť vysávač na popol s oklepom. Variant, ktorú možno nechať filter ručne alebo automaticky oklepávať, a tak zabezpečiť stále dobrú čistotu a dobrý priechod vzduchu. Všetko sa navyše deje v tele vysávača, kedy nedôjde priamemu kontaktu s filtrom a teda ušpinením.

Výkon vysávača

Všeobecne platí, že čím je väčšia, tým je pochopiteľne vyššia aj hodnota toho, koľko objemu vzduchu dokáže za určitú časovú jednotku daný vysávač popola odsať. Pri jednotlivých modelov sú využívané hlavne elektromotory s hodnotou okolo 700 W, pričom u tých kvalitnejších ide už o 1 000 W a viac.

Existuje aj vysávač popola bez motora. Ide o riešenie, ktoré sa pripája ku klasickému domácemu vysávači. Pri tomto variante je teda nutné prihliadať na to, že výkon vysávača na popol je daný výkonom klasického domáceho vysávača. Tým ho možno jednoducho ovplyvniť.

Objem nádoby na nečistoty

Vplyv má predovšetkým to, na ako časté použitie je daný vysávač popola určený. Od toho by sa malo odvíjať to, s ako veľkú nádobu počítať. Čím bude väčší, tým viac nečistôt sa do nej vojde a tým menej časté bude jej vyprázdňovanie. Pokiaľ ide o malé, kompaktné varianty do domácnosti alebo na malú chalupu, možno hovoriť o objeme nádoby okolo 10 litrov. Klasikou sú varianty s objemom nádoby okolo 15 až 17 litrov, ktorá na štandardné použitie plne dostačuje. Nájsť však možno aj riešenie majúce nádobu o veľkosti 20 litrov.

Mobilita využitie

Pokluda nepôjde len o použití pri krbe, ale aj na iných miestach, je dobré prihliadnuť k celkovej mobilite a všestrannosti. Základom by mala byť dostatočne dlhá hadica, ktorá by mala byť aspoň o dĺžke 1 meter. Ďalej je potrebné prihliadnuť k možnosti využiť výmenné nástavce. Na akčný rádius vysávača má vplyv aj dĺžka kábla. Optimálne sú aspoň 2 metre, najlepšie potom medzi 3 až 4 metre.

Pre lepšiu transport sa môžu hodiť riešenie, ktoré využívajú prídavných koliesok, prípadne praktické a ergonomicky tvarované madlo. Ďalej je možné prihliadnuť aj k hmotnosti. Kompaktné a malá riešenia môžu mať váhu aj ľahko presahujúci 3 kilogramy. U väčších, výkonnejších a všestrannejšie modelov už ide skôr o váhu okolo 5 – 7 kg.

Kvalita konštrukcie

Dominovať by mali rôzne druhy kovov, ktoré sa podpisujú na celkovej odolnosti a dlhej životnosti. Môže sa jednať o konštrukcie ktoré využívajú oceľ, hliník, chróm, ale aj ďalšie materiály. Základom by malo byť použitie kvalitného, odolného a zároveň ľahkého materiálu. Kovová konštrukcia je využívaná nielen v prípade samotnej odpadovej nádoby, ale aj na konštrukciu vnútornej časti hadice, ktorú nečistoty v podobe popola a sadzí následne prúdi.

3.9/5 - (11 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.