Malé spotrebiče do kuchyne,

Výrobníky ľadu: Recenzie 8 najlepších

Výrobník ľadu nájde uplatnenie, ako v gastro zariadeniach ako sú bary alebo reštaurácie, tak v domácnostiach, kanceláriách alebo na rôznych akciách (oslavy a podobne). Kocky ľadu z ľadovačom môžete využiť pri príprave rôznych nápojov, tak i pri varení, keďže umožní udržanie teploty konkrétnych potravín, rovnako ako zabezpečí možnosť rýchleho ochladenia pripravovaného jedla.

V tomto článku sa venujeme predovšetkým domácim výrobníkom ľadu, ktoré ponúknu kompaktné rozmery a tiež jednoduchý a v podstate úplne automatickú prevádzku. Ten nie je založený na ničom inom ako na rýchlej príprave kociek ľadu. Princíp výroby je zhruba taký, že voda je čerpadlom presunutá do chladiacej vložky a tam zmrazená. Následne je ľad teplým vzduchom uvoľnený do zásobníka.

Zohľadniť by ste mali nielen objem nádoby na vodu, kapacitu zásobníka na ľad, príkon, ale aj špecifické vlastnosti. Napríklad veľkosť kociek, či je s pripojením na vodu alebo so zásobníkom, prípadne či je chladený vodou alebo vzduchom. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber obsahujúce najlepšie výrobníky ľadu a ich recenzie.

Najlepšie výrobníky ľadu – TOP 8

V tabuľke je výber 8 najlepších výrobníkov ľadu z testov a hodnotenia pre rok 2023.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Guzzanti GZ 120Clatronic EWB 3526Guzzanti GZ 123Camry CR8073Guzzanti GZ 122Gorenje IMC1200BGuzzanti GZ 121Profi Cook PC-EWB 1079
Príkon120 W150 W120 W-100 W-120 W150 W
Veľkosť kociek21312111
ViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 8 výrobníkov ľadu

Guzzanti GZ 120

Guzzanti GZ 120 recenzie a test

Výrobník ľadu Guzzanti GZ 120 zaujme svojimi kompaktnými rozmermi, rovnako ako svojim celkom jednoduchým, a pritom podareným dizajnom. Poteší tiež svojimi parametrami, pretože dokáže behom 24 hodín vyrobiť až 12 kilogramov ľadových kociek. To znamená, že počas jednej hodiny ich dokáže vyrobiť až 500 gramov.

Jeho nádoba určená na ľad má kapacitu 600 gramov a v prípade odoberanie je nepretržite doplňovaná. Ľad sa pritom tvorí z vody, ktorý sa vlieva do príslušnej nádrže. Jej kapacita je dostačujúca a činí 2,1 litra. Nastavenie umožní vybrať si zo 2 typov veľkosti kociek.

Nechýba praktické indikátory, ktoré upozorní tak na situáciu, keď došla voda, tak aj na situáciu, keď je plná nádoba na ľad. Súčasťou príslušenstva je aj praktická lopatka, umožňujúci ľahké odoberanie ľadu. Hmotnosť tohto produktu je 10,7 kilogramov.

Výber z 2 veľkostí kociek ľadu, indikátory plnosti
Nič zásadné

Clatronic EWB 3526

Clatronic EWB 3526 recenzie a test

Ľadovač Clatronic EWB 3526 zaujme ako kompaktnými rozmermi, tak i jednoduchým použitím. V podstate stačí len stlačiť tlačidlo a ľad sa začne vytvárať. Unikátom je rýchlosť, pretože už za prvých 10 minút dokáže tento prístroj vyrobiť 9 kociek ľadu. Hodí sa teda aj v prípade požiadavky na jeho nárazové použitie.

Pri nepretržitom použití dokáže za 1 deň svojej prevádzky vyrobiť dokonca 10 – 15 kilogramov ľadu, vďaka čomu sa môže hodiť aj do firiem alebo menších barov. Výroba ľadu prebieha automaticky z vody, ktorá je v nádrži. Tam sa zmestí celkom 2,2 litrov tekutiny. Na prázdnu nádrž upozorní nielen signál, ale aj LED indikátor. Zaujme aj funkciou automatického vypnutia.

Vďaka 3 kontrolkám možno ľahko sledovať, čo výrobník aktuálne robí alebo či nemá problém. Príkon tohto modelu je 150 W. Praktické je sklo umiestnené vo veku, vďaka ktorému možno ľahko kontrolovať prípravu aj množstvo aktuálne vytvoreného ľadu.

9 kociek za 10 minút, jednoduchý prevádzka, nízka hlučnosť
Menej zrozumiteľný návod

Guzzanti GZ 123

Guzzanti GZ 123 recenzie a test

Domáci výrobník ľadu Guzzanti GZ 123 nemusí byť využitý len vo vašej kuchyni, ale môže nájsť miesto napríklad v kanceláriách, alebo inde, kde je potreba ľad. A to preto, že svojím výkonom dokáže ponúknu možnosť vyrobiť za 24 hodín až 13 kilogramov ľadových kociek. Navyše disponuje časovačom, ktorý umožní nastaviť dobu jeho automatického vypnutia.

Ďalej nechýba ani funkcia odloženého štartu, vďaka čomu možno šetriť energiu. Nastaviť je možné čas s dĺžkou až 19,5 hodiny. Kladom je možnosť nastavenia veľkosti kociek. Možné je zvoliť jednu z celkom 3 jednotlivých variantov, čo tento ľadovač v porovnaní s inými modelmi odlišuje.

Čím vyniká je kapacita nádoby na vodu, ktorá má veľmi dobrý objem s veľkosťou 3,2 litrov. Nijako nesklame ani nádoba na ľad, ktorá má kapacitu rovný 1 kilogram. Kladom je praktický LCD displej, na ktorom je možné sledovať aktuálny stav, alebo rôzne upozornenia. K dispozícii je aj lopatka na ľad.

Objem nádoby na vodu, 3 veľkosti kociek, odložený štart
Veľmi malý displej

Camry CR8073

Camry CR8073 recenzie a test

Domáci ľadovač Camry CR8073 očarí ako kompaktnosťou svojich rozmerov, tak aj tým, že dokáže pracovať veľmi ticho. Ďalej zaujme aj kvalitou ľadových kostiach. Keďže je voda v pohybe, tak nevznikajú vzduchové bubliny a kocky sú na prvý pohľad dokonale čisté a číre. Samotný cyklus tvorby ľadu prebieha automaticky a nepretržite.

Počas 24 hodín je možné vyrobiť až 12 kilogramov kociek ľadu. V prípade nutnosti je možné počítať s tým, že za 30 minút bude vyrobené približne 500 gramov kociek, ktoré budú pripravené na použitie v izolovanej nádobe. Sem padajú úplne automaticky.

Nádoba na vodu má kapacitu s objemom 2,2 litrov, ktorá je v súvislosti s použitím a veľkosťou plne dostačujúce. Model sa hodí ako pre domácnosti, tak napríklad aj do kancelárií, alebo do rôznych domácich barov s menším počtom návštev a hostí.

Tichá prevádzka, 500 gramov ľadu za 30 minút, priezračnosť kociek
Absencia priezoru vo veku

Guzzanti GZ 122

Guzzanti GZ 122 recenzie a test

Výrobník ľadu Guzzanti GZ 122 upúta pri prvom pohľade hlavne priezorom vo veku. Vďaka kombinácii vhodné kapacity a kompaktných rozmerov ho možno používať ako v domácnostiach, tak napríklad aj v rade kancelárií, alebo v menších polo-profesionálnych prevádzkach.

Pri svojom nepretržitej prevádzke je schopný počas 24 hodín vyrobiť až 12 kilogramov ľadu. Tie končí automaticky v izolovanej nádobe, odkiaľ sa berú a používajú. Kladom nádoby je to, že je možné ju v prípade potreby vybrať. Nechýba ani indikátory, ktoré upozorní na plnú nádobu, alebo na nutnosť doliatie vody do ľadovačom.

Objem vody, ktorá sa do zásobníka vojde, je 2,2 litrov a možno ju navyše ľahko dolievať. Kapacita nádoby na ľad, kam kocky mieri, je 0,7 kilogramov. Veľkosť kociek je možné ovplyvniť a nastaviť, a to v rámci 2 veľkostných rozmerov. Kladom je priehľadné veko pre vizuálnu kontrolu.

Priehľadné veko, 2 veľkosti kociek
Nižší príkon

Gorenje IMC1200B

Gorenje IMC1200B recenzie a test

Výrobník ľadu Gorenje IMC1200B má elegantné čierne prevedenie, ktoré sa bude skvele vynímať aj v moderných domácnostiach. Zaujme tiež svojou jednoduchosťou prípravy, a to hlavne vďaka unikátnej vyberateľnej nádobe, ktorou disponuje. Kladom je aj rýchlosť prípravy ľadu. Po zapnutí stačí prístroji len 9 minút na to, aby boli prvé kocky hotové.

Pokiaľ ide o nepretržitú prípravu, dokáže sa za 24 hodín pripraviť až 12 kilogramov ľadu. Nejde navyše o žiadne malé kocky, ale také, ktoré majú označenie XL. Nechýba praktickosť ovládanie, ktoré využíva elektroniku. S tou je spojený aj indikátor hladiny vody, ktorý upozorní na nutnosť doplnenia.

Nádoba s vodou má kapacitu 2,2 litra a spoľahnúť sa dá na možnosť ľahkého doliatie. Zistiť možno tiež to, na koľko ľadu ešte hodnota vody zostáva. Nechýba tiež praktický indikátor úrovne hladiny ľadu. Celková hmotnosť prázdneho modelu je 9,7 kilogramov.

Ľad už za 9 minút, elektronické ovládanie, indikátor vody aj ľadu
Iba XL kocky

Guzzanti GZ 121

Guzzanti GZ 121 recenzie a test

Guzzanti GZ 121 je malý výrobník ľadu, aj tak ale ponúkne široké možnosti uplatnenia. Všade tam, kde sú potrebné kompaktné rozmery, ale aj dobrý výkon. To preto, že dokáže behom 24 hodín bez problémov vyrobiť až 10 kilogramov ľadu. Ten možno navyše ľahko naberať pomocou lopatky, ktorá je dodávaná ako príslušenstvo.

Ľad je samozrejme tvorený z vody, ktorá je dolievanie do príslušnej nádoby. Tá má objem 1,1 litrov. Ak v nej voda dôjde, je o tom majiteľ informovaný pomocou svetelného indikátora. Ten upozorňuje aj na situáciu, keď je plná nádoba na ľad a ďalšie sa tak nemôže tvoriť.

Nádoba na ľad je menšieho prevedenie a pojme približne 0,3 kilogramami ľadu. Do nej ľad padá po vytvorení úplne automaticky a je tu pripravený na použitie. Okrem podareného dizajnu zaujme toto prevedenie aj tým, že ho možno ľahko udržiavať a čistiť.

Kompaktný dizajn, ľahko prenosný, lopatka na ľad
Nič zásadné

Profi Cook PC-EWB 1079

Profi Cook PC-EWB 1079 recenzie a test

Domáci výrobník ľadu Profi Cook PC-EWB 1079 zaujme svojim jednoduchým použitím. Tvorba ľadu totiž prebieha úplne automaticky, vďaka čomu na ovládanie stačí iba 1 jediné tlačidlo. To sa stará o to, aby bol tvorený ľad, ktorého môže byť vyrobené zhruba 10 – 15 kilogramov počas 24 hodín. Preto možno výrobník používať napríklad aj v kanceláriách, alebo inde.

Nechýba praktické LED indikátory, kombinované s akustickým signálom. Oboje upozorní na jednu zo 2 vecí. A tými je buď plná nádoba na ľad, ktorú treba vyprázdniť, alebo sa jedná o stav, kedy v zásobníku došla voda a je nutné jej doplnenie.

Samotný zásobník vody je skôr menší a pojme spolu 1,7 litrov tekutiny. Ak je ukončený program prípravy ľadu, tak sa výrobník sám vypne, čím dokáže šetriť energiu. Kladom je aj priehľadný priezor vo veku, ktorým je možné kontrolovať ako množstvo, tak i samotnú výrobu ľadu.

Jednoduché ovládanie, až 15 kg ľadu za deň, LED aj akustický indikátor
Menšia nádoba na vodu

Ako vybrať výrobník ľadu

Prvý krok pri výbere výrobníka ľadu je nutnosť zvážiť, na aké technológiu chladenia bude fungovať. Výrobník ľadu chladený vzduchom je aktuálne najbežnejší variantom, predovšetkým pre domáce použitie. Ako pre cenu, tak aj jednoduchosť tejto technológie. Jeho súčasťou býva ventilátor, ktorý vytvára podmienky pre samotné chladiace médium a následnú tvorbu ľadu. Negatívom je nutnosť umiestniť ho do priestoru, kde bude mať ventilátor prísun vzduchu.

Druhou možnosťou je výrobník ľadu chladený vodou. Toto riešenie je síce drahšie, ale možno ho umiestniť aj do uzatvoreného priestoru, alebo do miest s vysokou teplotou. Zaujme tiež tichým chodom. Na trhu sa však v segmente domáceho použitia takmer nevyskytujú a sú tak doménou hlavne profesionálneho použitie v gastro prevádzkach.

Príkon

Rovnako ako u iných elektrických spotrebičov, tak aj tu platí jasná priama úmera. Čím je príkon vyšší, tým rýchlejšie sa dosiahne výsledok, teda potrebné kocky ľadu vyrobí rýchlejšie. V kategórii modelov pre domáce využitie je bežným štandardom, že sa príkon pohybuje v rozmedzí 100 – 150 W, čo plne zodpovedá veľkosti, ale aj kapacite.

Veľkosť nádoby na vodu

Nádoba na vodu je neoddeliteľnou súčasťou každého ľadovača. Práve z tu naliate vody sa vytvárajú kocky ľadu. Čím je objem nádoby väčší, tým viac kociek možno vytvoriť, a to bez nutnosti dolievanie. Škála možností je celkom rozsiahla. Malý výrobník ľadu môže ponúknuť objem nádoby okolo 1 litra. Väčšina modelov sa na trhu pohybuje okolo hodnoty 2 litrov, čo je pre domáce použitie dostačujúci. Nájdu sa aj väčšie modely, kde možno dosiahnuť hodnoty okolo 3,5 litrov.

Kapacita nádoby na ľad

Ďalším dôležitým parametrom je kapacita nádoby na ľad. Čím je väčšia, tým viac ľadu samozrejme pojme, bez nutnosti ju vyprázdniť. Všeobecne možno povedať, že nádoby sú väčšinou menšie. Ich veľkosť je štandardne udávaná v kilogramoch, nie litroch. Naozaj kompaktný výrobník ľadu môže ponúknuť nádoby okolo 0,3 kg. Štandardom bývajú hodnoty v rozmedzí 0,6 – 0,7 kilogramov. Pokiaľ má nádoba kapacitu okolo 1 kg, ide o naozaj veľkú hodnotu.

Rýchlosť výroby ľadu

Nemeria sa vo vyrobených kockách, ale v kilogramoch. Úlohu v tom, koľko zvládne ľadovač vyrobiť množstvo, má hlavne hodnota príkonu. Vzhľadom k celkovo veľkej podobnosti jednotlivých modelov je možné povedať, že sa rozmedzie rýchlosti výroby ľadu pohybuje v hodnotách medzi 10 – 15 kilogramami, a to v prepočte na 24 hodín.

U niektorých modelov nie je problém mať prvej kocky pripravené už za 10 minút a prvých 500 gramov ľadu už za 1 hodinu. Ide však len o prepočet samotnej rýchlosti výroby. Tá prebieha nepretržite a priebežne. Ak je cieľom nechať ľad vyrobiť naozaj rýchlo počas krátkej doby, stále rozhoduje hodnota založená na tom, koľko ľadu je vyrobené za 24 hodín.

Veľkosť kociek

Ide o parameter, ktorý u niektorých modeloch možno, zatiaľ čo u iných nemožno ovplyvniť. Výrobník ľadu väčšinou vyrába kocky klasické, alebo XL. Pokročilejšie modely sú spojené s možnosťou veľkosť ovplyvniť. Niektoré ponúknu 2, tie najlepšie dokonca aj 3 veľkosti. Voľba záleží na konkrétnom užívateľovi a na preferenciách, alebo možnosti využitia.

Ďalšie funkcie a vlastnosti

Pokiaľ ide o ovládanie, je väčšinou realizované jedným tlačidlom a výroba ľadu prebehne úplne automaticky. Praktickou funkciou môže byť aj možnosť využitia automatického vypnutia, ktoré je realizované po ukončení konkrétneho procesu výroby. Niektoré modely sú zase spojené s funkciou odloženého štartu.

Nechýba ani indikátory, a to ako tie svetelné, tak i tie akustické, ktoré dokážu ľahko upozorniť na to, že je buď plný zásobník na ľad, alebo ich naopak prázdna nádoba na vodu a tú je nutné doplniť ďalšie tekutinou.

Praktickými funkciami sú aj tie, ktoré uľahčujú vybratie ľadu – treba pomocou praktickej lopatky. Zabúdať nemožno ani na funkcie, ako je možnosť vybratia zásobníka ľadu, čo sa zase podpisuje na tom, že je zaistená jednoduchá a ľahká údržba.

4.4/5 - (25 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.