Veľké spotrebiče do kuchyne,

Vstavané rúry: test, recenzie | Najlepšie rúry na pečenie

Vstavaná rúra je charakteristická svojou konštrukciou, kedy nie je súčasťou sporáka a je umiestnená v koncepte kuchyne, namiesto klasickej skrinky. Vďaka tomu môže byť inde ako varná doska a súčasne možno rúru umiestniť aj do optimálnej výšky. Pri jej výbere narazíte na dva typy, a to plynovú a elektrickú rúru. V tomto článku sa budeme zameriavať na elektrické rúry.

Modely sa líšia v pečúcich funkciách, počtu programov, čistenie, konštrukčných vlastnostiach ako napríklad kruhové výhrevné teleso, teleskopický rošt alebo izoláciu a samozrejme v rozmeroch a objeme rúry. Energetická trieda sa celkom stabilne udržuje v kategórii A. Pre ľahší výber sme na základe parametrov, testov a používateľských skúseností vybrali najlepšie vstavané rúry a pripravili ich recenzie.

Elektrická rúra na pečenie

Elektrická rúra na pečenie je obľúbenejším typom než plynová hlavne preto, že nemusíte riešiť plynovú prípojku. Navyše poskytne rôzne funkcie pečenia, ktoré by ste u druhého typu hľadali márne. Keď je vsadená do korpusu kuchyne, pôsobí esteticky omnoho zaujímavejším a modernejším dojmom. Hodí sa tak do moderných kuchýň. V menších kuchyniach sa uplatní špecifický typ označovaný ako mini rúra.

Teplovzdušná rúra

Vstavaná rúra nemusí fungovať len na klasickom princípe, kedy je ohrievaná hornú a spodnú časť. Hitom posledných rokov je teplovzdušná rúra, ktorá zaistí lepšiu prípravu jedla za použitia horúceho vzduchu. Ak je s kruhovým výhrevným telesom, dokáže udržať konštantnú teplotu v celom priestore rúry. Teplovzdušná rúra s ventilátorom je lacnejším riešením, s dopadom na rýchlosť prípravy a udržanie teploty.

Parná rúra

Parná rúra využíva pri príprave horúcu paru, a to s horným ohrevom. Niekedy je tiež nazývaná ako multifunkčná rúra, pričom samotná príprava parou je jednou z funkcií elektrickej rúry. Jednoznačne sa radí medzi obľúbencov vyznávačov zdravého varenia, pretože neničí vitamíny a iné zdraviu prospešné látky obsiahnuté v pripravovanom jedlu.

Najlepšie elektrické vstavané rúry – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších elektrických rúr z testov a hodnotenia pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Electrolux EOB7S31XMora VTS 785 BXBAEG Mastery BEE542320MBosch Serie 6 HBG5370B0Electrolux EOF3H70VAmica Retro TR 110 TWBeko BIM 22302 XSiemens HS 658GXS1AEG Mastery BSE988330MBosch HBG635NS1
Príkon3,5 kW3,5 kW3,5 kW3,4 kW2,79 kW3,6 kW2,5 kW3,65 kW3,5 kW3,65 kW
Spotreba1,09 kWh0,71 kWh1,09 kWh0,97 kWh0,81 kWh0,99 kWh0,88 kWh0,87 kWh1,09 kWh0,87 kWh
Para / Horúci vzduchÁno / ÁnoNie / ÁnoNie / ÁnoNie / ÁnoNie / ÁnoNie / ÁnoNie / ÁnoÁno / ÁnoÁno / ÁnoNie / Áno
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 vstavaných rúr

Electrolux EOB7S31X

Electrolux EOB7S31X recenzie a test

Vstavaná parná rúra Electrolux EOB7S31X je zaujímavá najmä pre svoju parnú funkciu SteamBoost, ktorá je v tejto cenovej kategórii nie príliš častou. Má dokonca pokročilú funkcionalitu, pretože využíva tri úrovne dávkovania pary. Dve sú vhodné na pečenie mäsa a múčnych jedál, zatiaľ čo tretí režim, čistú paru, využijete hlavne pri príprave rýb a zeleniny.

Značnou výhodou je aj prítomnosť teplotnej sondy do mäsa, ktorá je pevne prepojená s ovládaním rúry. Či už budete pripravovať akékoľvek mäso alebo steak, so šikovnou teplotnou sondou to pôjde oveľa ľahšie a pohodlnejšie. Má štandardný vnútorný objem 70 litrov a lepšiu energetickú triedu účinnosti A+.

Užívatelia hodnotia vstavanú rúru v recenziách veľmi pozitívne a zhodne spomínajú, že má veľké množstvo funkcií. Samozrejmosťou je funkcia horúceho vzduchu alebo parného čistenia, prekvapí však funkciou Cook3, vďaka ktorej je možné piecť tri rôzne jedlá naraz. Jediné negatívum spomínajú užívatelia v obmedzení maximálnej teploty pečenia, ktorá je od výrobcu nastavená maximálne na 230 °C.

Pokročilá funkcia pary SteamBoost, integrovaná teplotná sonda do mäsa, rýchle zahriatie
Maximálna teplota pečenia 230 °C

Mora VTS 785 BXB

Mora VTS 785 BXB recenzie a test

Vstavaná elektrická rúra Mora VTS 785 BXB sa radí do kategórie lacných vstavaných rúr, zároveň však má zaujímavý pomer cena/výkon a ponúka mnoho zaujímavých funkcií, ktoré sú typické pre výrazne drahšie modely. Spomenúť je možné napríklad prispôsobenie osvetlenia displeja, hlasitosti zvukových signálov, teleskopické vysúvanie plechov alebo tiché (tlmené) otváranie a zatváranie dvierok.

Na čelnom paneli je vybavená pomerne veľkým displejom, ktorý zobrazuje niekoľko hodnôt a nastavení. Na ovládanie potom slúži jeden veľký otočný ovládač a sada tlačidiel okolo neho. Veľmi praktických je potom 22 automatických programov, pri ktorých stačí nastaviť iba hmotnosť a typ jedla a o zvyšok sa už rúra postará úplne sama.

Je možné takto pripravovať jedlá napríklad pomalým pečením, ďalej potom mrazené a hotové jedlá, vyprážané, gratinované alebo možno využiť program na pečenie v krokoch či program na pizzu. Bezpečnosť potom zaisťujú kvalitné CoolDoor dvierka, ktoré sú osadené trojitým, skvele izolujúcim, sklom. Vďaka vnútornému objemu rúry je možné piecť až na 5 plechách súčasne a poteší aj skvelá rýchlosť nahriatia na 200 °C za 5 minút.

Úsporná vstavaná rúra triedy A+, veľký vnútorný objem, 22 automatických programov
V tejto cenovej kategórii nič zásadného

AEG Mastery BEE542320M

AEG Mastery BEE542320M recenzie a test

Vstavaná rúra na pečenie AEG Mastery BEE542320M má atraktívny pomer cena/výkon a podľa recenzií a skúseností užívateľov, ktorí si ju zakúpili, nič zásadného nechýba. Vzhľadom k nižšej obstarávacej cene je potrebné počítať iba s absenciou parných funkcií. Oproti základným modelom však disponuje praktickou teplotnou sondou, ktorá je prepojená s rúrou a po dosiahnutí žiadanej teploty rúra sama zareaguje.

Praktickou funkciou je tiež viacúrovňové pečenie Cook3, vďaka ktorému je možné pripravovať tri rôzne pokrmy naraz. Možno tak dohromady piecť ako pečivo, tak aj tortu alebo mäso. Z pokročilých funkcií je možné ďalej spomenúť komfortné dovieranie dvierok, ktoré pracuje so špeciálnym mechanizmom zaisťujúcim ich postupné zatváranie.

Vstavaná teplovzdušná rúra má v dôsledku výkonného ventilátora a premyslene zhotoveného vnútorného priestoru výborné výsledky v pečení čohokoľvek - vždy sa môžete spoľahnúť na rovnomerné prepečenie. Potešujúca je schopnosť rúru vyhriať vo veľmi krátkom čase, čo sa pozitívne prejavuje do šetrenia elektrickej energie v súčte až 20 %.

Dobrý pomer cena/výkon, súčasťou teplotná sonda do pokrmov, viacúrovňové pečenie s funkciou Cook3
Bez parnej funkcie

Bosch Serie 6 HBG5370B0

Bosch Serie 6 HBG5370B0 recenzie a test

Čierna vstavaná rúra Bosch Serie 6 HBG5370B0 zaujme väčšinu spotrebiteľov svojim úplne čiernym, elegantným dizajnom. V praxi zo skúseností spotrebiteľov je dizajn veľmi vydarený a zodpovedá úplne produktovým fotografiám. Napriek atraktívnej obstarávacej cene disponuje mnohými funkciami, za ktoré sa nemusia hanbiť ani o triedu drahšie vstavané rúry.

Všetkému dominuje funkcia AutoPilot, ktorá dokáže pripraviť perfektne každý pokrm v jednom z 10 automatických programov. Ďalej disponuje siedmimi druhmi ohrevu a termostatom, ktorý umožňuje vyhriať rúru na teplotu od 50 do 275 °C. Zaujímavosťou je aj 3D horúci vzduch, ktorý sa distribuuje optimálne po celej rúre a je možné tak pripravovať pokrmy v 3 úrovniach naraz.

Poteší taktiež čistiacim programom EcoClean Direct, ktorý pomocou vygenerovanej pary z pekáča dokáže odstrániť automaticky väčšinu nečistôt. Špeciálny povrch priestoru na pečenie z jemných keramických častíc však disponuje regeneračnou schopnosťou, ktorá prebieha automaticky pri každom zahriatí. Za zmienku stojí aj špeciálny systém ClipRail, ktorý je možné umiestniť do ľubovoľnej výšky v priestore rúry.

Elektrická multifunkčná rúra s automatickými programami, 3D horúci vzduch, elegantný design
Mierne horšia energetická trieda A

Electrolux EOF3H70V

Electrolux EOF3H70V recenzie a test

Biela vstavaná rúra Electrolux EOF3H70V sa radí do produktovej rady SurroundCook a zaujímavá je najmä pre svoj čistý biely dizajn, v ktorom mnoho vstavaných rúr nenájdete. Jej vnútorný objem je štandardných 72 litrov a spadá do energetickej triedy A, čo je vzhľadom na nižšiu obstarávaciu cenu očakávaná energetická účinnosť.

Elektrická vstavaná rúra sa dá považovať za multifunkčnú, hoci jej chýba parná funkcia. K dispozícii je niekoľko programov s rôznym nastavením rúry, pri ktorých sa kombinuje gril, spodný ohrev, horný ohrev, ventilátor a kruhové teleso. Práve kruhové teleso je značnou výhodou tejto rúry, stojí za dokonalým rozprestretím tepla vo všetkých miestach vnútorného priestoru.

Ovládací panel tvoria dva veľké otočné ovládače, niekoľko tlačidiel a jednoduchý displej ktorý je umiestnený uprostred. Rovnako ako design rúry má aj display bielu farbu, ktorá nenarúša jednoliatosť. Poteší ďalej funkciou Cook3, s ktorou umožňuje pečenie až troch jedál naraz. Praktická je tiež funkcia AquaClean, ktorá výrazne uľahčuje čistenie rúry horúcou parou.

Kruhové výhrevné teleso, funkcia Cook3, hladký smalt uľahčujúci čistenie
Energetická trieda A

Amica Retro TR 110 TW

Amica Retro TR 110 TW recenzie a test

Retro vstavaná rúra Amica Retro TR 110 TW má úplne unikátny dizajn, vďaka ktorému sa hodí do štýlových kuchýň a pre ktorý si ju spotrebitelia najčastejšie kupujú. Napriek retro prevedeniu však ponúka moderné spracovanie so súčasnými funkciami, ktoré pečenie v rúre spríjemňujú. Nie je však vybavená tým najlepším, čo v súčasnosti trh ponúka, preto nehľadajte parnú funkciu ani napríklad teplotnú sondu.

Vzhľadom na spracovanie dokáže ponúknuť až 11 programov pečenia, a to programy vrátane horúceho vzduchu, grilu alebo špeciálne programy na rozmrazovanie či rýchlu prípravu. Práve programom rýchleho nahriatia prekvapí, pretože už za 3 minúty od zapnutia dokáže rúru vyhriať na 150 °C.

Ďalšou dobrou vychytávkou je takzvaný T programátor, čo je vo svojej podstate múdrejší časovač. Dokážete na ňom nastaviť počiatočný a konečný čas pečenia, čo chod rúry do veľkej miery zautomatizuje. Napriek retro designu použil výrobca moderné teleskopické výsuvy pre pohodlnejšiu manipuláciu s pekáčmi, alebo veľmi bezpečné trojité sklo dverí CoolDoor3.

Retro vstavaná rúra, nízka obstarávacia cena, super rýchly ohrev do 3 minút
V tejto cenovej kategórii nič zásadného

Beko BIM 22302 X

Beko BIM 22302 X recenzie a test

Rúra na pečenie Beko BIM 22302 X zaujme napríklad tým, že ponúkne možnosť takzvaného 3D pečenia. Ďalej nechýba ani dostatočne veľký vnútorný objem rúry, ktorý činí 71 litrov. Kladom tohto modelu je tiež jeho praktické ovládanie. Okrem klasiky v podobe gombíkov je jeho súčasťou tiež unikátny dotykový displej.

Keďže je rúra zaradená do energetickej triedy A, je možné očakávať nízku spotrebu. Tá činí 0.88 kWh. Samotná príprava jedla je jednoduchá ako vďaka 8 programom, tak aj tomu, že ponúkne teleskopický výsuv plechov, čo uľahčuje prístup do priestoru rúry.

Okrem klasického pečenia možno využiť horúci vzduch, rovnako ako možnosť grilu. Praktickou funkciou je existencia časovača a bezpečnostné vlastností zase detská poistka. Konštrukčne zaujme aj to, že má rúra trojité sklo dverí a tým aj dobré izolačné vlastnosti.

Trojité sklo, 3D pečenie, objem priestoru
V podstate žiadne

Siemens HS 658GXS1

Siemens HS 658GXS1 recenzie a test

Rúra na pečenie Siemens HS 658GXS1 je vďaka svojej úspornosti zaradená do energetickej triedy A +, čo poteší každého, kto ju chce používať pravidelne. Je určená pre náročných spotrebiteľov, ktorí chcú mať vo svojej domácnosti len to najlepšie. K dispozícii je celkom 15 druhov možností, ako jedlo pripraviť, nadchne teda každého človeka, pre ktorého je varenie a pečenie radosť. Jediným negatívom je jej vyššia nákupná cena, ktorá je však pochopiteľná.

Vnútorný priestor má dobrý objem sa 71 litrami a elektronickú reguláciu teploty je možné nastaviť v rozmedzí od 30 ° C do 250 stupňov Celzia. Z funkcií možno spomenúť napríklad 4D horúci vzduch, cirkulačný infra-gril, veľkoplošný gril, varenie s parou, alebo funkcia pomalého varenia, sušenia, či udržiavanie tepla. Pre ovládanie je k dispozícii veľký otočný volič a dotykový farebný display, s veľkosťou 5,7 palca.

Vnútorný priestor má viacúrovňové LED osvetlenie so separátnym vypínaním, parný generátor je bezpečne umiestnený mimo varný priestor a chladiaci ventilátor je vyrobený z nerezu. Celkový príkon má rúra 3,65 kW a rozmery sú štandardných 595x595x548 milimetrov. Je vybavená čistiacim a odvápňovacím programom, vrátane automatického vyrovnanie bodu varu podľa nadmorskej výšky. Čierne sklenené plochy sú na dotyk iba teplé, teda bezpečné a doplnené nerezovými prvkami.

Výborné spracovanie, 15 druhov ohrevu vrátane pary, grilu a teplovzduchu, veľký dotykový farebný display
Vyššia obstarávacia cena

AEG Mastery BSE988330M

AEG Mastery BSE988330M recenzie a test

Samočistiaca vstavaná rúra AEG Mastery BSE988330M sa radí k tým najlepším vstavaným rúram, ktoré sa v súčasnosti ponúkajú na trhu. Má vo svojej podstate všetko, čo by vás mohlo napadnúť, od parnej funkcie, cez teplotnú sondu, až po ovládanie rúry hlasom. Značnou výhodou je aj jej výborná trieda energetickej účinnosti A++, ktorá je druhá najlepšia.

Maximálnym výkonom aj vnútorným priestorom sa radí po bok väčšiny ostatných parných rúr. Vyniká naopak parnou funkciou Steamify, ktorá dokáže teplotu pary automaticky regulovať podľa nastavenej teploty, v akej chcete pokrm pripravovať. Obdobne inteligentne sa chová aj teplotná sonda do mäsa, ktorá je s rúrou priamo prepojená.

Paru si navyše môžete pri pečení kedykoľvek pridať, a to pomocou funkcie SteamBoost. Má viacúrovňové pečenie na prípravu viacerých jedál naraz aj rýchly ohrev, ktorý dokáže skrátiť pripravenosť rúry až o 40 %. Táto rúra, ako jedna z mála, sa navyše dokáže prepojiť s aplikáciou My AEG Kitchen, cez ktorú môžete ovládať rúru pomocou telefónu, alebo cez svoju múdru domácnosť dokonca hlasovými povelmi.

Multifunkčná parná rúra, prepojenie a ovládanie s mobilnou aplikáciou, skvelá energetická trieda A++
Vyššia obstarávacia cena

Bosch HBG635NS1

Bosch HBG635NS1 recenzie a test

Vstavaná rúra Bosch HBG635NS1 je multifunkčným riešením pre náročných. Celkom je k dispozícii 13 druhov rôzneho ohrevu. Nechýba ani veľká regulácia teploty, spojená s rozsahom od 30 po 300 stupňov Celzia. Zaujme ako jej nerezový a čierny dizajn, tak aj výrazný textový displej, ktorý využíva dokonca aj farieb.

Nadchne tiež energetická trieda A+. Celkový príkon tohto modelu je 3.65 kW a udávaná spotreba energie činí 0.87 kWh. Pre možnosť zabudovania je nutné dodržať rozmery 585 mm – 595 mm x 560 mm – 568 mm x 550 mm, pričom ponúkne objem o veľkosti 71 litrov.

Na pečenie je možné využiť klasický ohrev, veľkoplošný, maloplošný alebo infra gril, prípadne 4D teplovzdušnú funkciu. O ľahké umiestnenie jedál sa starajú teleskopické výsuvy. O ľahkú údržbu sa zase stará funkcia nesúci názov ECO clean.

Trieda A+, čistenie ECO clean, farebný displej
Aj napriek multifunkčnému prevedení nemá páru

Najpredávanejšie vstavané rúry

Najpredávanejšie vstavané rúry na trhu sú tie od značiek: Electrolux, Bosch, Beko, Whirlpool, Mora. Obľúbené a kvalitné rúry sú tiež AEG, Siemens, Miele, ktoré určite nájdete v odborných testoch vstavaných rúr (napríklad dTest). Najlacnejšie vstavané rúry zaobstaráte už od 200 EUR.

Ako vybrať vstavanú rúru na pečenie

Jedným z nevyhnutných parametrov pri výbere vstavanej rúry sú jej rozmery. Štandardom je šírka 60 centimetrov. Ďalej treba zohľadniť aj výšku a tiež hĺbku. Rozmer je dôležitý hlavne pre prípravu, aby bolo možné rúru do daného priestoru bez problémov usadiť.

Objem rúry

Výber by sa mal podriadiť tomu, ako často sa pečie a tiež pre koľko ľudí. Ak sa pozrieme na to, aký vnútorný objem ponúkne skôr menšie elektrická rúra, je to objem presahujúci 50 litrov. Naopak tie najväčšie zabudovateľné modely so svojím objemom môžu blížiť treba hodnote 70 litrov. Tie už sú vhodné aj do väčších domácností.

Spotreba energie

Rolu hrá hlavne príkon a tiež spotreba energie pri pečení. Dané parametre nie je nutné vždy porovnávať. Lepším vodítkom pri výbere je energetická trieda. Štandardné energetická trieda, ktorú má vstavaná rúra štandardné, nesie označenie písmenom A. Tie najlepšie modely na trhu sú spojené s označením A+, čo znamená úspornosť prevádzky. Aj pri pravidelnom použití tak nebude účet za elektrinu nijako výrazne markantný.

Funkcie pečenia a počet programov

Od pečúcich funkcií sa odvíjajú ako rôzne možnosti použitia, tak aj výsledná kvalita jedla. Klasikou je samozrejme horný a dolný ohrev, ktorý možno brať ako štandard. Ďalej je dobré prihliadnuť k tou, či má rúra funkciu grilu. Aj to je vlastnosť, ktorá je brána za štandardné. Modernejšie varianty ponúknu funkciu horúceho vzduchu. Tie najlepšie potom vie využívať paru, avšak u takých modelov už si priplatíte.

S ohľadom na funkcie sa môže líšiť aj počet programov. Jednoduchšie môžu mať iba 3 programy + možnosť nastavenia teploty. Lepšie rúry už majú programov 9, alebo dokonca 13, a to práve s ohľadom na typ jedla a samotný výsledok (napríklad pre rozmrazenie, prípravu pizze a pod.).

Čistenie

Štandardom by mal byť hladký povrch rúry, ktorý pôjde dobre čistiť. Modernejšie riešenia môžu ponúknuť integrované čistiace programy. Tie sú spojené napríklad s využitím pary. Najmodernejšie variant je takzvaná pyrolýza založená na využití vysokých teplôt.

Ďalšie vlastnosti

Vstavaná rúra môže ponúknuť aj funkcia bezpečnostné, ako je detská poistka, ktorá by mala byť povinnosťou pri obstaraní do domácnosti s deťmi. Ďalej možno hovoriť aj o funkciách praktických, ako je časovač. Štandardom dnes býva aj vnútorné osvetlenie. Niektoré modely ďalej ponúknu kvalitný displej, možnosť dotykového ovládania, ale aj zasúvacie tlačidla. Samozrejmou funkcií by malo byť kvalitné izolačné sklo a chladiace vetrák ktorý bude spínaný automaticky pri akomkoľvek prevádzke rúry.

4.2/5 - (19 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.