Veľké spotrebiče do kuchyne,

Vstavané rúry: test, recenzie | Najlepšie rúry na pečenie

Vstavaná rúra je charakteristická svojou konštrukciou, kedy nie je súčasťou sporáka a je umiestnená v koncepte kuchyne, namiesto klasickej skrinky. Vďaka tomu môže byť inde ako varná doska a súčasne možno rúru umiestniť aj do optimálnej výšky. Pri jej výbere narazíte na dva typy, a to plynovú a elektrickú rúru. V tomto článku sa budeme zameriavať na elektrické rúry.

Modely sa líšia v pečúcich funkciách, počtu programov, čistenie, konštrukčných vlastnostiach ako napríklad kruhové výhrevné teleso, teleskopický rošt alebo izoláciu a samozrejme v rozmeroch a objeme rúry. Energetická trieda sa celkom stabilne udržuje v kategórii A. Pre ľahší výber sme na základe parametrov, testov a používateľských skúseností vybrali najlepšie vstavané rúry a pripravili ich recenzie.

Elektrická rúra na pečenie

Elektrická rúra na pečenie je obľúbenejším typom než plynová hlavne preto, že nemusíte riešiť plynovú prípojku. Navyše poskytne rôzne funkcie pečenia, ktoré by ste u druhého typu hľadali márne. Keď je vsadená do korpusu kuchyne, pôsobí esteticky omnoho zaujímavejším a modernejším dojmom. Hodí sa tak do moderných kuchýň. V menších kuchyniach sa uplatní špecifický typ označovaný ako mini rúra.

Teplovzdušná rúra

Vstavaná rúra nemusí fungovať len na klasickom princípe, kedy je ohrievaná hornú a spodnú časť. Hitom posledných rokov je teplovzdušná rúra, ktorá zaistí lepšiu prípravu jedla za použitia horúceho vzduchu. Ak je s kruhovým výhrevným telesom, dokáže udržať konštantnú teplotu v celom priestore rúry. Teplovzdušná rúra s ventilátorom je lacnejším riešením, s dopadom na rýchlosť prípravy a udržanie teploty.

Parná rúra

Parná rúra využíva pri príprave horúcu paru, a to s horným ohrevom. Niekedy je tiež nazývaná ako multifunkčná rúra, pričom samotná príprava parou je jednou z funkcií elektrickej rúry. Jednoznačne sa radí medzi obľúbencov vyznávačov zdravého varenia, pretože neničí vitamíny a iné zdraviu prospešné látky obsiahnuté v pripravovanom jedlu.

Najlepšie elektrické vstavané rúry – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších elektrických rúr z testov a hodnotenia pre rok 2022.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Electrolux EOB43410OXMora VT 447 BXAEG Mastery BPE552320MElectrolux EOB6631BOXGorenje Essential BA737EXWhirlpool AKP 244/IXBeko BIM 22302 XSiemens HS 658GXS1Whirlpool AKP 288 JABosch HBG635NS1
Príkon2,72 kW2,2 kW3,5 kW3,38 kW3,3 kW3,2 kW2,5 kW3,65 kW3,2 kW3,65 kW
Spotreba0,89 kWh0,92 kWh1,09 kWh0,99 kWh0,94 kWh0,84 kWh0,88 kWh0,87 kWh0,84 kWh0,87 kWh
Para / Horúci vzduchNie / ÁnoNie / ÁnoÁno / ÁnoÁno / ÁnoNie / ÁnoNie / ÁnoNie / ÁnoÁno / ÁnoNie / ÁnoNie / Áno
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 vstavaných rúr

Electrolux EOB43410OX

Electrolux EOB43410OX recenzie a test

Elektrická vstavaná rúra Electrolux EOB43410OX zaujme tým, že má celkom 9 programov, ktoré možno voliť pri príprave jedla. Vďaka objemu 74 litrov ho môže byť skutočne dosť. Celkový príkon tohto modelu je 2.78 kW, čo v praxi znamená spotrebu energie o hodnote 0.89 kWh. Vďaka tomu je zaradená do energetickej triedy A.

Okrem klasického pečenia ponúkne aj funkciu horného grilu, rovnako ako možnosť využiť teplovzdušné pečenie. Rúra disponuje aj praktickým displejom, kde je možné nastaviť napríklad časovač automatického vypnutia. Jej vstavané rozmery sú štandardizované, a to 600 x 560 x 550 milimetrov.

Ďalej nechýba chladiaci ventilátor, dobre vyzerajúci zasúvateľné tlačidlá, alebo oceľová úprava eliminujúci odtlačky prstov. Rúra má tiež účinnú izoláciu, extra veľký ventilátor a nechýba ani praktické osvetlenie.

Energetická trieda A, teplovzdušná, čistiaca funkcia AquaClean
Menej počuteľná minútka

Mora VT 447 BX

Mora VT 447 BX recenzie a test

Vstavaná rúra Mora VT 447 BX disponuje rozmermi 595 x 597 x 547 mm, ktoré sú dôležitou informácií pre bezproblémovú vstavanie. Vynikne napríklad programom Eco Clean, ktorý je založený a efektívnym ekologické čistenie. Rúra zaujme tiež nerezovým dizajnom s úpravou proti odtlačkom prstov.

Poteší aj spotrebou, vďaka ktorej patrí do energetickej triedy A. Konkrétne je hodnota jej príkonu 2.2 kW. Dobrým parametrom je tiež jej spotreba, ktorá činí 0.92 kWh. Zaujme tiež bezpečnosťou, pretože súčasťou jej konštrukcia je detská poistka. Okrem klasického pečenia je k dispozícii aj funkcia horúceho vzduchu.

Celkový objem rúry je pre domácnosti postačujúcich 65 litrov. Príprava jedál je uľahčená aj vďaka tomu, že je k dispozícii 8 programov. Vysúvanie plechov je riešený teleskopicky. Čo tento model nemá, to je funkcia takzvaného grilu.

Čistenie Eco Clean, teplovzduch
Bez grilu

AEG Mastery BPE552320M

AEG Mastery BPE552320M recenzie a test

Parná rúra AEG Mastery BPE552320M patrí medzi špičkové kuchynské spotrebiče. Nie je to len klasické pečenie, ktoré možno využiť. Je k dispozícii aj para, rovnako ako je možné využiť funkciu grilu, alebo piecť pomocou horúceho vzduchu.

Ďalšou prednosťou je efektívne čistenie rúry, pomocou režimu, ktorý je označovaný ako pyrolýza. Čo tento model ďalej ponúkne sú sondy pečenia, detská poistka alebo samozrejmý displej. Má aj nízku spotrebu, čo potvrdzuje energetická trieda A+. Jej celkový príkon činí 3.5 kW a jej konkrétne hodnota spotreby energie je 1.09 kWh.

Ide o vstavané riešenie, kedy sú potrebné inštalačné rozmery o hodnote 59 x 56 x 55 cm. Vďaka daným rozmerom je možné hovoriť aj o dobrom vnútorným objemom, ktorý činí 71 litrov. Vo vnútornom priestore sa potom nachádza praktické osvetlenie. Ponúkne aj širokú škálu nastaviteľných programov.

Funkcia pary, pyrolýza, úsporná trieda A+
Vyššia cena

Electrolux EOB6631BOX

Electrolux EOB6631BOX recenzie a test

Multifunkčná rúra Electrolux EOB6631BOX naozaj plne uspokojí každého, z hľadiska rôznych príprav jedla. Okrem klasického pečenia je možné využívať tiež horúci vzduch, rovnako ako páru, ale aj horný gril. Pre dokonalé výsledky je súčasťou tohto modelu tiež praktická pečenie sonda.

Rozmery rúry sú klasické a v prípade vstavanie je potrebné počítať s priestorom 600 x 560 x 550 milimetrov. Dané rozmery sú spojené s dostatočným vnútorným objemom, ktorý činí 74 litrov, teda dosť priestoru pre početnú rodinu. Súčasťou vnútorného priestoru je aj teleskopický výsuv plechov.

Príkon tohto modelu je 3.38 kW a jeho spotreba energie iba 0.99 kWh. To je kombinácia, ktorá vedie k zaradeniu do energetickej triedy A. Ďalej nemožno zabudnúť na možnosť pečenia v 3 úrovniach naraz, či na hladký smaltovaný povrch, ktorý sa veľmi dobre čistí.

Mnoho funkcií, nízka spotreba, teplotná sonda
Bez čistiaceho programu

Gorenje Essential BA737EX

Gorenje Essential BA737EX recenzie a test

Elektrická vstavaná rúra Gorenje Essential BA737EX ponúka pomerne dobrý pomer cena výkon a pýši sa predovšetkým kvalitným spracovaním. Je vyrobená z vysoko pevného a odolného smaltu SilverMatte, kedy je vnútorný priestor rúry natretý v troch vrstvách. Vďaka tomu je vnútorný povrch bez mikropórov, je sterilný, bezpečný a má dobrú tepelnú izoláciu. Zvládne tiež veľmi vysoké teploty až 500 stupňov Celzia, vďaka ktorým možno vykonávať pyrolytické čistenie.

Pre bežné čistenie je vstavaná rúra vybavená systémom AquaClean, ktorý sa o vyčistenie rúry postará už za pol hodiny a to iba s využitím vody. Poteší aj úprava proti odtlačkom prstov, čo v kombinácii pekného prevedení v nerezovej oceli oceníte. Ovládanie je jednoduché a intuitívne, pre základné nastavenia sú prítomné dva otočné gombíky, ktoré dopĺňa dotykový ovládací panel IconLed.

Zasklenie dverí je z dôvodu vyššej bezpečnosti dvojité a má úpravu s reflexnou vrstvou. Zaujme tiež dynamické chladenie DC+, alebo naopak veľmi rýchle nahriatie rúry na 200 °C za šesť minút. Vnútorný priestor je osvetlený a nechýba tu základný gril, alebo horúci vzduch. Objem činí 71 litrov, energetická trieda je A, príkon 3,3 kW a spotreba energie 0,94 kWh.

Kvalitný materiál SilverMatte, rýchly ohrev, pyrolytické čistenie
Bez parné funkcie

Whirlpool DYNAMIC AKP 244/IX

Whirlpool AKP 244/IX recenzie a test

Teplovzdušná rúra Whirlpool DYNAMIC AKP 244 / IX ponúkne nielen funkciu pečenia pomocou horúceho vzduchu, ale aj možnosť vyžitia horného grilu. Celkovo má k dispozícii 9 programov, podľa ktorých je možné navoliť typ prípravy.

Vnútorný priestor má celkový objem 53 litrov a je tak vhodná do menších kuchýň. Vysúvanie plechov je riešený klasickými prelismi. Rúra je určená pre zabudovanie do kuchyne, k čomu je vhodné dodržať rozmery 60 x 56 x 55 cm. Medzi prednosti patrí energetická trieda A spojená s nízkou spotrebou. Udávaný príkon rúry činí 3.2 kW.

Medzi praktické vlastnosti sa radí ako minútka, tak i detská poistka, rovnako ako existencia displeja. Dvere sú sklenené s možnosťou Smart Clean, teda jednoduchého čistenia. Nechýba ani samozrejmé chladenie dverí a jednoduché nastavenie programov a teploty, s využitím dvoch praktických otočných gombíkov.

Horúci vzduch, detská poistka
Podľa ohlasov krátky kábel

Beko BIM 22302 X

Beko BIM 22302 X recenzie a test

Rúra na pečenie Beko BIM 22302 X zaujme napríklad tým, že ponúkne možnosť takzvaného 3D pečenia. Ďalej nechýba ani dostatočne veľký vnútorný objem rúry, ktorý činí 71 litrov. Kladom tohto modelu je tiež jeho praktické ovládanie. Okrem klasiky v podobe gombíkov je jeho súčasťou tiež unikátny dotykový displej.

Keďže je rúra zaradená do energetickej triedy A, je možné očakávať nízku spotrebu. Tá činí 0.88 kWh. Samotná príprava jedla je jednoduchá ako vďaka 8 programom, tak aj tomu, že ponúkne teleskopický výsuv plechov, čo uľahčuje prístup do priestoru rúry.

Okrem klasického pečenia možno využiť horúci vzduch, rovnako ako možnosť grilu. Praktickou funkciou je existencia časovača a bezpečnostné vlastností zase detská poistka. Konštrukčne zaujme aj to, že má rúra trojité sklo dverí a tým aj dobré izolačné vlastnosti.

Trojité sklo, 3D pečenie, objem priestoru
V podstate žiadne

Siemens HS 658GXS1

Siemens HS 658GXS1 recenzie a test

Rúra na pečenie Siemens HS 658GXS1 je vďaka svojej úspornosti zaradená do energetickej triedy A +, čo poteší každého, kto ju chce používať pravidelne. Je určená pre náročných spotrebiteľov, ktorí chcú mať vo svojej domácnosti len to najlepšie. K dispozícii je celkom 15 druhov možností, ako jedlo pripraviť, nadchne teda každého človeka, pre ktorého je varenie a pečenie radosť. Jediným negatívom je jej vyššia nákupná cena, ktorá je však pochopiteľná.

Vnútorný priestor má dobrý objem sa 71 litrami a elektronickú reguláciu teploty je možné nastaviť v rozmedzí od 30 ° C do 250 stupňov Celzia. Z funkcií možno spomenúť napríklad 4D horúci vzduch, cirkulačný infra-gril, veľkoplošný gril, varenie s parou, alebo funkcia pomalého varenia, sušenia, či udržiavanie tepla. Pre ovládanie je k dispozícii veľký otočný volič a dotykový farebný display, s veľkosťou 5,7 palca.

Vnútorný priestor má viacúrovňové LED osvetlenie so separátnym vypínaním, parný generátor je bezpečne umiestnený mimo varný priestor a chladiaci ventilátor je vyrobený z nerezu. Celkový príkon má rúra 3,65 kW a rozmery sú štandardných 595x595x548 milimetrov. Je vybavená čistiacim a odvápňovacím programom, vrátane automatického vyrovnanie bodu varu podľa nadmorskej výšky. Čierne sklenené plochy sú na dotyk iba teplé, teda bezpečné a doplnené nerezovými prvkami.

Výborné spracovanie, 15 druhov ohrevu vrátane pary, grilu a teplovzduchu, veľký dotykový farebný display
Vyššia obstarávacia cena

Whirlpool RUSTIKAL AKP 288

Whirlpool AKP 288 JA recenzie a test

Elektrická rúra Whirlpool RUSTIKAL AKP 288 na prvý pohľad skutočne môže vyzerať ako starší plynová rúra. Je však na elektrinu a ponúkne aj nízku spotrebu. Energetické trieda tohto modelu nesie označenie A. Celkový príkon rúry je 3.2 kW.

Vnútorná konštrukcia rúry ponúkne celkový objem o veľkosti 53 litrov. Plechy sú do nej umiestňované v rámci klasických prelisov. Aj keď má zaujímavý retro vzhľad tak disponuje modernými funkciami, ako je potrebné časovač. Určená je pre vstavanie, kedy je potrebné brať do úvahy rozmery 60 x 56 x 55 cm. Poteší aj vnútorným materiálom označovaným ako Smart Clean.

Celkom je k dispozícii 9 programov pre prípravu jedla. Okrem štandardného ohrevu využíva tento model aj čoraz populárnejšie horúci vzduch. Ďalej nechýba ani funkcia grilu v hornej časti. Vo dvierkach sú hneď 3 sklá a priestor disponuje celkom 2 rošty.

Retro vzhľad, teplovzdušná, Smart Clean
Menší objem rúry

Bosch HBG635NS1

Bosch HBG635NS1 recenzie a test

Vstavaná rúra Bosch HBG635NS1 je multifunkčným riešením pre náročných. Celkom je k dispozícii 13 druhov rôzneho ohrevu. Nechýba ani veľká regulácia teploty, spojená s rozsahom od 30 po 300 stupňov Celzia. Zaujme ako jej nerezový a čierny dizajn, tak aj výrazný textový displej, ktorý využíva dokonca aj farieb.

Nadchne tiež energetická trieda A+. Celkový príkon tohto modelu je 3.65 kW a udávaná spotreba energie činí 0.87 kWh. Pre možnosť zabudovania je nutné dodržať rozmery 585 mm – 595 mm x 560 mm – 568 mm x 550 mm, pričom ponúkne objem o veľkosti 71 litrov.

Na pečenie je možné využiť klasický ohrev, veľkoplošný, maloplošný alebo infra gril, prípadne 4D teplovzdušnú funkciu. O ľahké umiestnenie jedál sa starajú teleskopické výsuvy. O ľahkú údržbu sa zase stará funkcia nesúci názov ECO clean.

Trieda A+, čistenie ECO clean, farebný displej
Aj napriek multifunkčnému prevedení nemá páru

Ako vybrať vstavanú rúru na pečenie

Jedným z nevyhnutných parametrov pri výbere vstavanej rúry sú jej rozmery. Štandardom je šírka 60 centimetrov. Ďalej treba zohľadniť aj výšku a tiež hĺbku. Rozmer je dôležitý hlavne pre prípravu, aby bolo možné rúru do daného priestoru bez problémov usadiť.

Objem rúry

Výber by sa mal podriadiť tomu, ako často sa pečie a tiež pre koľko ľudí. Ak sa pozrieme na to, aký vnútorný objem ponúkne skôr menšie elektrická rúra, je to objem presahujúci 50 litrov. Naopak tie najväčšie zabudovateľné modely so svojím objemom môžu blížiť treba hodnote 70 litrov. Tie už sú vhodné aj do väčších domácností.

Spotreba energie

Rolu hrá hlavne príkon a tiež spotreba energie pri pečení. Dané parametre nie je nutné vždy porovnávať. Lepším vodítkom pri výbere je energetická trieda. Štandardné energetická trieda, ktorú má vstavaná rúra štandardné, nesie označenie písmenom A. Tie najlepšie modely na trhu sú spojené s označením A+, čo znamená úspornosť prevádzky. Aj pri pravidelnom použití tak nebude účet za elektrinu nijako výrazne markantný.

Funkcie pečenia a počet programov

Od pečúcich funkcií sa odvíjajú ako rôzne možnosti použitia, tak aj výsledná kvalita jedla. Klasikou je samozrejme horný a dolný ohrev, ktorý možno brať ako štandard. Ďalej je dobré prihliadnuť k tou, či má rúra funkciu grilu. Aj to je vlastnosť, ktorá je brána za štandardné. Modernejšie varianty ponúknu funkciu horúceho vzduchu. Tie najlepšie potom vie využívať paru, avšak u takých modelov už si priplatíte.

S ohľadom na funkcie sa môže líšiť aj počet programov. Jednoduchšie môžu mať iba 3 programy + možnosť nastavenia teploty. Lepšie rúry už majú programov 9, alebo dokonca 13, a to práve s ohľadom na typ jedla a samotný výsledok (napríklad pre rozmrazenie, prípravu pizze a pod.).

Čistenie

Štandardom by mal byť hladký povrch rúry, ktorý pôjde dobre čistiť. Modernejšie riešenia môžu ponúknuť integrované čistiace programy. Tie sú spojené napríklad s využitím pary. Najmodernejšie variant je takzvaná pyrolýza založená na využití vysokých teplôt.

Ďalšie vlastnosti

Vstavaná rúra môže ponúknuť aj funkcia bezpečnostné, ako je detská poistka, ktorá by mala byť povinnosťou pri obstaraní do domácnosti s deťmi. Ďalej možno hovoriť aj o funkciách praktických, ako je časovač. Štandardom dnes býva aj vnútorné osvetlenie. Niektoré modely ďalej ponúknu kvalitný displej, možnosť dotykového ovládania, ale aj zasúvacie tlačidla. Samozrejmou funkcií by malo byť kvalitné izolačné sklo a chladiace vetrák ktorý bude spínaný automaticky pri akomkoľvek prevádzke rúry.

4.2/5 - (18 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.