Veľké spotrebiče do kuchyne,

Vstavané digestory: výsuvné z dosky, skrinky | Recenzie, test

Vstavaný digestor je určený pre inštaláciu do skrinky v kuchynskej linke nachádzajúce sa nad sporákom alebo varnou doskou. Jeho podtypom je výsuvný digestor, ktorý má výsuvnú dosku pre zväčšenie odsávacie plochy. Na rozdiel od komínového odsávača pár nedisponuje takým výkonom, avšak výhodou vstavaného digestora sú jej kompaktné rozmery vhodné do malej kuchyne.

Výsuvný digestor do skrinky i dosky

Výsuvné odsávače pár môžu byť zabudované ako do kuchynskej skrinky, tak do dosky. V druhom prípade teda výsuvný digestor vysúva vertikálne z pracovnej dosky, čo sa môže hodiť pri ostrovčeku miesto klasického ostrovčekového digestora. Rovnako ako u ostatných typov je možné vybrať odťah alebo recirkuláciu, ideálne cez uhlíkový filter.

Výber je spojený s parametrami ako je šírka, sací výkon alebo energetická trieda. Svoju dôležitosť má samozrejme aj vlastnosť výsuvu alebo štýl umiestnenie. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie vstavané digestory a ich recenzie.

Najlepšie vstavané digestory – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších vstavaných digestorov z testov a hodnotenia pre rok 2023.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Mora Premium OT 611 XBosch DFR067A50Guzzanti GSL 60Franke FBI 522 XSAEG Mastery DDE5980GWhirlpool AKR 749 NBFaber INCA LUX 2.0 EV8 X A70Mora OT 631 WElectrolux EFG60563OXGorenje Essential BHP623E10X
Typ osvetleniaLEDLEDHalogenHalogenLEDHalogenLEDHalogenLEDLED
Energetická triedaCADEAECECC
Počet rýchlostí3433533333
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 vstavaných a výsuvných digestorov

Mora Premium OT 611 X

Mora Premium OT 611 X recenzie a test

Výsuvný digestor Mora Premium OT 611 X má nerezové prevedenie a umožní vysunúť predné lištu tak, aby lepšie pokryla plochu, nad ktorou sa varí. Dokáže ponúknuť nielen funkciu horného odsávanie smerom do komína, ale aj praktickú funkciu recirkulácie vzduchu do kuchýň bez odťahu.

Zaujme aj veľmi dobrým výkonom, ktorý u tohto modelu činí 639 metrov kubických za hodinu. Ďalej nemožno opomenúť možnosť voľby konkrétnej rýchlosti. Môže sa jednať až o 3 rýchlosti, ktoré je možné meniť pomocou posuvného ovládania.

Hlučnosť je 68 dB, pričom ide o hodnotu, ktorá je spojená s maximálnou výkonom. Pre umiestnenie do kuchyne je potrebné poznať šírke, ktorá je štandardných 60 cm. Osvetlenie je riešené modernou formou, s využitím LED technológie. Aj vďaka tomu sa dá hovoriť o energetickej triede, ktorá nesie uspokojivé značenie písmenom C.

Výkon, výsuvné prevedenie, LED svetlo
Vyššia hluk

Bosch DFR067A50

Bosch DFR067A50 recenzie a test

Vstavaná digestor Bosch DFR067A50 je určená na zakomponovanie do kuchynskej linky, a preto u nej nehľadajme dekoračnú lištu, ktorú je nutné dokúpiť. Ideálne je použiť takú, aby zodpovedala zvyšku kuchynskej linky. Okrem tohto na ňu nenachádzame žiadne ďalšie negatíva a rovnako tak vyznievajú aj spotrebiteľské recenzie.

Vďaka dvom výkonným motorom s BLDC technológií má výkonu doslova na rozdávanie a skvele je na tom aj jej hlučnosť, ktorá dosahuje na normálnu výkonnostný stupeň iba 55 dB a pri intenzívnom stupni 68 dB. Pri normálnom výkone dokáže odsávať 400 m3 vzduchu za hodinu, respektíve až 740 m3/h na stupeň najvyšší. Celkovo sú k dispozícii 3 stupne výkonu a jeden turbo.

Z pohľadu energetických tried táto vstavaná digestor tiež nesklame. Trieda spotreby energie je A, účinnosť odsávania je A, trieda účinnosti osvetlenie je takisto A. Iba účinnosť tukového filtra je stanovená do mierne horšie triedy B. Ako osvetlenia zvolil výrobca dve 3W LED s teplotou farieb 3500 K a intenzitou svetla 683 luxov. Zhotovená je v peknom nerezu, ktorý vyzerá prémiové a poteší aj jednoduché mechanicko-gombíkové ovládanie. Samozrejmosťou je možnosť umývať kovový tukový filter v umývačke riadu.

Tichý chod, výborný výkon vďaka dvom motorom, silné LED osvetlenie
Bez predné dekoračné lišty

Guzzanti GSL 60

Guzzanti GSL 60 recenzie a test

Výsuvný odsávač pár Guzzanti GSL 60 zaujme nielen touto praktickou funkciou. Jeho kladom je aj univerzálnosť použitia. Jeho šírka je 60 centimetrov, čo je v kuchyniach ten najbežnejší rozmer. Atraktívna je aj svojim dizajn, a to hlavne vďaka štýlovej čiernej farbe.

Je vybavený 1 motorom, ktorý je schopný ponúknuť výkon o hodnote 320 m3/h. Toto je dosiahnuté pri maximálnej rýchlosti, ktorá je nastavená na posuvnom ovládanie. Možné je zvoliť jednu z 3 rýchlostí. Od tej sa odvíja tak výkon, ako aj hlučnosť. Ide o model v tomto smere zaujímavý, pretože minimálna hlučnosť je 42 dB a tou maximálna je hodnota 55 dB.

Okrem horného odťahu je možné zvoliť funkciu recirkulácie vzduchu. Ďalej je možné si pri práci osvietiť pracovnú plochu pomocou halogénovej žiarovky. Svoju spotrebou s ohľadom na parametre sa jedná o model patriace do energetickej triedy s označením D.

Čierna farba, nízka hlučnosť, recirkulácia
Energetická trieda D

Franke FBI 522 XS

Franke FBI 522 XS recenzie a test

Vstavaný odsávač pár Franke FBI 522 XS síce nie je spojený s funkciou výsuvu, ale aj tak dokáže ponúknuť skvelé vlastnosti. Konštrukcia tohto modelu je široká 52 centimetrov. Nájde sa v nej pochopiteľne aj priestor pre 2 halogénové žiarovky ktoré veľmi dobre osvetľujú plochu daného sporáku. Každá z nich ponúkne 20 W.

Príkon 1 motora má hodnotu 140 W. V rámci energetickej triedy si vyslúžil hodnotu nesúci označenie písmenom E. Zaujímavý kladom je určite možnosť využiť klasický komínový odťah, rovnako ako režim recirkulácie vzduchu. Základom je hliníkový tukový filter, ktorý je umývateľný. Možno použiť aj uhlíkový filter. Ten sa dokupuje zvlášť a mení sa približne po 4 mesiacoch.

Minimálna hlučnosť pri prevádzke je 54 dB. Tá maximálny pri plnom výkone má hodnotu 67 dB. Výkon je možné regulovať. Slúži na to posuvné ovládanie. K dispozícii sú celkovo 3 rýchlosti. Pri tej najnižšej tento model dosahuje výkon s hodnotou 220 m3/h.

Výkon 420 m3/h, 2 žiarovky, 3 rýchlosti
Bez výsuvu

AEG Mastery DDE5980G

AEG Mastery DDE5980G recenzie a test

Výsuvný digestor do dosky AEG Mastery DDE5980G je veľkým unikátom ako pre vydarený nerezový vzhľad, tak i pre funkciu Breeze. Vďaka nej je možné dosiahnuť až bezhlučnou prevádzky. To jasne dokazuje fakt, že na najmenší výkon je jej hlučnosť iba 40 dB. V prípade výkonu plného sa jedná o 54 dB. Plný výkon u tohto modelu predstavuje skutočne vysokú hodnotu, a to 700 m3/h.

Výkon je možné regulovať. K dispozícii je celkom 5 rýchlostí. Samozrejmé je aj ich jednoduché navolenia, pomocou dotykového ovládania. Ďalej nemožno opomenúť ani fakt, že tento model je spojený s dobrou spotrebou, ktorú ukazuje energetická trieda s označením A.

Celková šírka zaujme majiteľa väčších kuchýň. Robí totiž 90 centimetrov. V konštrukcii je umiestnené aj výkonné, a pritom úsporné LED osvetlenie vo forme pásky. Balenie zaujme aj tým, že jeho súčasťou je aj kvalitné uhlíkový filter pre vyčistenie vzduchu.

Uhlíkový filter, funkcia Breeze, tichá prevádzka
Vyššia obstarávacia cena

Whirlpool AKR 749 NB

Whirlpool AKR 749 NB recenzie a test

Digestor do skrinky Whirlpool AKR 749 NB na prvý pohľad oslní svojim čierny dizajnom. Vďaka výsuvu sa stáva aj praktickým pomocníkom. Okrem toho, že ju možno umiestniť do skrinky o klasické šírke 60 centimetrov, zaujme aj svojou dvojicou vlastností. Ponúkne možnosť ako klasického odťahu do komína, tak i recirkulácie.

V rámci odťahu ponúkne celkom zaujímavý výkon o hodnote 372 metrov kubických za hodinu. To zvládne 1 motorizácie s príkonom 130 W. Pomocou mechanických tlačidiel je možné ovplyvniť aj počet rýchlostí. Tie sú spolu 3 a slúži práve na reguláciu samotného výkonu.

Hlučnosť sa odvíja od rýchlosti. Na najmenší výkon je dobrých 47 dB. Pri tej najväčšej už stúpa na hodnotu 65 dB. Energetická trieda je celkom klasická a má hodnotu E. Nejde teda o žiadny úsporný model. V konštrukcii nechýba takmer samozrejmé osvetlenie, ktoré je riešené pomocou halogénové žiarovky.

Čierna farba, štandardný výkon, funkcie výsuvu
Hlučnejšie prevádzka

Faber INCA LUX 2.0 EV8 X A70

Faber INCA LUX 2.0 EV8 X A70 recenzie a test

Vstavaný digestor Faber INCA LUX 2.0 EV8 X A70 zaujme svojou konštrukciou. Je možné ho umiestniť priamo do skrinky, alebo je možné použiť ho napríklad pri varnej dosky na ostrovčeku. Zaujme tiež nerezový vzhľad a štýlové hladké oceľové prevedenie. Šírka tohto modelu je o niečo vyššia ako štandard, a to 70 centimetrov. Príkon tohto prevedenia je 250 W.

Má 1 motor, ktorý však pri odťahu ponúkne unikátny výkon 800 m3/h. Ten je možné regulovať, a to pomocou 3 rýchlosťou. Tie je možné navoliť ako pomocou mechanických tlačidiel, tak aj s využitím diaľkového ovládania. Ďalej nechýba možnosť rozsvietenie LED svetlá pre osvetlenie pracovnej plochy pod digestorom.

Pri najnižšom výkonu je hodnota hlučnosti 50 dB. Ak hovoríme o výkone najvyšším, je jeho hlučnosť 68 dB. Čo ďalej zaujme, to je pomerne dobrá energetická trieda, nesúci označenie písmenom C. Kladom je záruka, ktorá je v dĺžke až 5 rokov.

5 rokov záruka, veľký výkon, diaľkové ovládanie
Vyššia hlučnosť

Mora OT 631 W

Mora OT 631 W recenzie a test

Výsuvný digestor Mora OT 631 W patrí medzi jednoduchšie modely na trhu. Jeho vzhľad je spojený s bielou farbou. Zvládne ako klasický odťah pár a pachov do komínovej šachty pomocou horného odťahu, tak i možnosť recirkulačného režimu. Pri inštalácii je dôležité myslieť na jej šírku, ktorá je štandardných 60 centimetrov.

V prípade využitia klasického odťahu na plný výkon hovoríme o hodnote 250 m3/h. Nechýba možnosť jeho zníženie. Digestor disponuje hneď 3 rýchlosťami, ktorá sa nastavuje mechanickým, tlačidlovým ovládaním. Počas plného výkonu zaujme dobrú hlučnosť o hodnote iba 56 dB. Z uvedených parametrov možno odvodiť jej vhodnosť do malej kuchyne.

Spadá do energetickej triedy označenej písmenom E. Ponúkne možnosť výsuvu, rovnako ako aj funkciu osvetlenia pomocou halogénové žiarovky. To ponúka výkon 2 x 56 W. Súčasťou sú kovové filtre proti mastnote. Tie sa ľahko udržujú.

Kovové filtre, výsuv, nízka hlučnosť
Menej výkonný model prevažne do malej kuchyne

Electrolux EFG60563OX

Electrolux EFG60563OX recenzie a test

Kuchynský digestor Electrolux EFG60563OX funguje na dvoch princípoch. Prvá je spojený s možnosťou vyžitia klasického odťahu do komína. Druhý je s možnosťou využitia recirkulácie vzduchu. Jedná sa o nerezové prevedenie, bez výsuvné časti. Šírka činí 54 centimetrov.

Medzi hlavnou prednosť zaručene patrí výkon. Aj keď má len 1 motor, je možné dosiahnuť výkon sania až 585 m3/h. Komu postačí menšia hodnota, môže voliť v rámci jednej z 3 rýchlostí. Tie sa nastaví aj pomocou unikátneho diaľkového ovládania. Vyššie výkonu sa odvíja od celkovej hlučnosti.

Minimálna hlučnosť spojená s najnižším výkonom je 46 dB. V prípade zapnutia na najvyššej je hodnota 67 dB. Zaujme aj celkom dobrú energetická trieda kategórie C. Vplyv na ňu má motorizácie, ale aj použité LED osvetlenie s minimálnou spotrebou. Tento model má navyše indikáciu znečistenia filtra.

Dobrý výkon, indikácia znečistenia filtra, trieda C
Vyššia obstarávacia cena

Gorenje Essential BHP623E10X

Gorenje Essential BHP623E10X recenzie a test

Vstavaná digestor Gorenje Essential BHP623E10X poteší všetkých spotrebiteľov svojou nízkou cenou, ktorá sa nijako zvlášť nepodpisuje na jej kvalite spracovania. Naopak, nerezové prevedenie vyzerá veľmi dobre, a aj jej výkon je veľmi dobrý, jedná sa však len o jednomotorové prevedení.

Pri maximálnom výkone dosahuje hlučnosť papierových 67 dB, skúsenosti spotrebiteľov však popisujú hlučnosť ako mierne vyšší, čo sa dá brať ako jej jediné negatívum. K dispozícii sú tri stupne výkonu, kedy najnižšie dokáže odsávať rýchlosťou 144 metrov kubických za hodinu a na najvyšší stupeň odsaje 328 m3/h. Tukový filter je vyrobený z hliníka a polyuretánovej peny, je umývateľný a k zariadeniu je možné dokúpiť tiež filter uhlíkový. Možno ju zapojiť ako s odťahom do komína, tak ju používať pri recirkulácii.

Na dobrom dojme pridáva ďalej úsporné LED osvetlenie, ktoré má triedu účinnosti podľa očakávaní A. Skvele je na tom tiež účinnosť filtrácie tuku a len energetická trieda má známku C, nie je to však medzi podobnými modelmi nič ojedinelého. Jej šírka je štandardných 60 centimetrov a priemer odťahu je 15 centimetrov. Ovládanie je riešené mechanickými tlačidlami a je tak veľmi pohodlné a rýchle.

Primeraný pomer cena/výkon, LED osvetlenie, účinná filtrácia tuku
Mierne vyššia hlučnosť

Ako vybrať vstavaný odsávač pár

Zabudovaný digestor je určený primárne na inštaláciu priamo do skrinky, ktorá sa nachádza nad sporákom či varnou doskou. Pri výbere je však možné nájsť aj modely označené ako ostrovčekový výsuvný digestor. Tie sú určené k výsuvu z pracovnej dosky a ponúkajú priestrannejšie alternatívu ostrovčekovému digestorovi.

S výsuvom aj bez

Konštrukcia, akú má vstavaný digestor, môže byť spojená s dvoma variantmi. Tá prvá je bez výsuvu, kedy si vystačí so základnou plochou. Druhá je spojená s riešením, ktoré je označené ako výsuvný digestor. Ide o variant, kedy sa predná časť panelu vysunie smerom dopredu a pokrýva tak väčší priestor nad kuchynskou doskou.

Šírka a vzhľad

Výber je nevyhnutne spojený aj s ohľadom na šírku skrinky, ktorá sa nachádza nad varnou plochou. Bežným a štandardizovaným rozmerom je variant, ktorá má 60 centimetrov. Na trhu môžete kúpiť aj prevedenia menšie, a to mnohokrát s rozmerom 50 centimetrov. Tá je typická pre malé kuchyne. Sortiment je natoľko bohatý, že pre majiteľov veľkých kuchýň môžu byť k dispozícii aj modely sa šíri 90 cm, čomu by mala zodpovedať aj šírky skrinky.

Pokiaľ ide vzhľad, tak dominujúci variantom je strieborné čiže nerezové prevedenie. Jednoduchšie modely môžu byť klasicky biele. Tie dizajnovo vycibrenej sú spojené aj s využitím čiernej farby. Konkrétne výber by mal byť spojený s podobou kuchynskej linky, aby tam spotrebič esteticky zapadol.

Odťah a jeho vlastnosti

Zabudovaný digestor môže ponúknuť dvojicu funkcií. Tou prvou funkciou je možnosť klasického odťahu, kedy pary a pachy mieri do komínovej alebo inej šachty. Spolu s touto funkciou je uvádzaný tiež výkon, ktorú výsuvný digestor má. U jednoduchších a menej výkonných modelov sa daná hodnota pohybuje okolo 250 m3/h. U tých kvalitných je to až 700 – 800 m3/h za hodinu.

Okrem klasického odťahu nemožno zabúdať tiež na funkciu recirkulácie, ktorú väčšina digestorov ponúkne. Táto funkcia je spojená s nasatím a vyčistením vzduchu, s následným vrátením späť do priestoru kuchyne. S touto funkciou sa spája tiež filter s aktívnym uhlím, ktorý je potreba obvykle dokúpiť.

Hlučnosť

Tá patrí medzi dôležitý parameter výberu. Vstavaný digestor môže mať rôznu mieru hlučnosti, ktorá je závislá hlavne na tom, aký veľký je výkon a rýchlosť odťahu. Pri najnižšom režime je možné hovoriť o hlučnosti ľahko presahujúcu 40 dB. Pri plnom výkone môže dosahovať aj hodnoty okolo 60 až 70 dB.

Ďalšie vlastnosti a funkcie

Na čo pri výbere ďalej hľadieť? Je to potrebné regulácia rýchlosti, kedy je možné nájsť modely, ktoré majú rýchlosti 3, ktoré sú štandardom, ale aj rýchlosťou 5. Ďalej je vhodnou funkcií osvetlenie, ktoré je riešené pomocou klasických, halogénových, alebo LED žiaroviek. Moderné varianty ponúknu aj inovatívne ovládanie, ktoré môže byť aj diaľkové.

4.4/5 - (18 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.