Dielňa,

Vŕtacie kladivá: Test, recenzie najlepších + Ako vybrať

Vŕtacie kladivo svojím prevedením vychádza z klasických príklepových vŕtačiek, avšak ponúkne oveľa väčšiu silu a výkon pre vŕtanie do tvrdých stavebných materiálov, vrátane železobetónu, kde by si obyčajná vŕtačka len ťažko poradila. Môžete s ním robiť otvormi o veľkých priemeroch, miešať stavebné hmoty a farby alebo ho využiť v panelových domoch. Na trhu sa objavujú varianty pre hobby použitie, vhodné do všetkých domácich dielní, rovnako ako pre profesionálne použitie, vhodné do oblasti stavebníctva.

Na výber je tiež kombinované kladivo, ktoré okrem vŕtanie môže rovnako kosiť a poslúžiť na odstránenie starých omietok alebo obkladačiek. Ide tak o variant spájajúcej pneumatické vŕtacie a búracie kladivá, vďaka čomu je v podstate najobľúbenejším typom. Ďalej sa rozlišuje elektrické a aku vŕtacie kladivo alebo tiež mechanizmus upínanie (najbežnejší je SDS-Plus).

Zohľadniť by ste mali nielen príkon, počet otáčok, silu príklepu, hmotnosť, typ upínacieho mechanizmu, ale aj špecifické vlastnosti. Napríklad možnosti nastavenia otáčok a počtu príklepov, prítomnosť rýchloupínacieho systému, alebo indikátora uhlíkov. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber obsahujúce najlepšie vŕtacie kladivá a ich recenzie.

Najlepšie vŕtacie kladivá – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších vŕtacích kladív z testov a hodnotenia pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Makita HR2470Bosch PBH 2100 RE CompactMetabo KHE 2444Makita HR2470TBosch GBH 5-40 DCENarex EKK 26 EEXTOL CRAFT 401232Einhell Red RT-RH 32Bosch GBH 2-26 DREEinhell BRH 1500/1 Bavaria Black
UpínanieSDS PlusSDS PlusSDS PlusSDS PlusSDS MaxSDS PlusSDS PlusSDS PlusSDS PlusSDS Plus
KuforÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoNieÁnoÁnoÁno
Typ príklepuPneumatickýPneumatickýPneumatickýPneumatickýPneumatickýPneumatickýPneumatickýPneumatickýPneumatickýPneumatický
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 vŕtacích kladív

Makita HR2470

Makita HR2470 recenzie a test

Pneumatické vŕtacie kladivo Makita HR2470 má niekoľko predností, kam je možné zaradiť napríklad unikátny systémom upínania s označenie SDS-Plus, ktorý vie zaujať svoju prachotesnosťou. Ďalej je kladom praktický transportný kufor, ktorý uľahčuje akékoľvek prenášanie.

Kladivo má hodnotu príkonu vo výške 780 W. Vďaka cik-cak povrstvené motora je zaistená jeho ochrana proti prachu. Okrem funkcie vŕtanie s príklepom, kde nechýba obmedzovač momentu, možno využiť aj funkciu vŕtanie, rovnako ako praktickú funkciu sekanie. Ide teda o kombinovaný typ, s ktorým zvládnete viac činností.

Otáčky na prázdno môžu byť až na hodnote 1 100 za minútu. Dobrá je aj hodnota úderov naprázdno, ktorá je 4 500. Sila jednotlivého úderu je spojená s hodnotou 2,4 J a hmotnosť daného modelu činí 2,9 kilogramov.

Cena/výkon, tichý chod a nízke vibrácie
Držadlo rukoväte sa nedá plynulo otáčať podľa potreby

Bosch PBH 2100 RE Compact

Bosch PBH 2100 RE Compact recenzie a test

Vŕtacie kladivo Bosch PBH 2100 RE Compact využíva systému rýchleho upínania SDS-Plus. Menovitý príkon tejto varanty kladivá má 550 W, čím sa radí k slabším v tomto porovnaní a pre ťažšie práce rozhodne nebude. Nechýba však rad praktických vlastností, ako je Slimline design, ktorá prináša kompaktné rozmery, alebo tiež možná aretácia trvalého chodu pri potrebe dlhšej práce.

Voľnobežné otáčky majú hodnotu až 2 300 otáčok za minútu a maximálny počet príklepov, ktoré možno v priebehu 1 minúty vyvinúť, je 5 800. Sila jednotlivého úderu má hodnotu ľahko nižšiu, a to 1,7 J. Využitie je možné pre vŕtanie do ocele, dreva , ale tiež v prípade potreby i betónu.

Nechýba možnosť nastavenia pravého alebo ľavého chodu. Praktickou vlastnosťou je aj nízka váha o hodnote iba 2,2 kilogramu. Kladom je ďalej systém nesúci názov Vario-lock. Čo však zamrzí je, že výrobok výrobca dodáva samostatne, bez prenosného kufríka.

Nízka cena a váha, ergonómia
Slabší príklep

Metabo KHE 2444

Metabo KHE 2444 recenzie a test

Kombinované vŕtacie kladivo Metabo KHE 2444 ponúkne v celku štandardnej príkon použitého motora, u ktorého hovoríme o hodnote 800 W a tiež obvyklý systém upínania SDS-Plus. Potešujúce je kompaktné prevedenie, alebo praktická pogumovaná rukoväť vhodná pre dlhšie prácu.

Prepínač zaujme veľkosťou, a teda i ľahkou ovládateľnosťou. Súčasťou je elektronika Variospeed pre jednoduchú zmenu otáčok, rovnako ako prepínač smeru otáčania. Maximálny počet otáčok má hodnotu 1 230 otáčok za minútu. Hodnota úderov za minútu je maximálne 5 400.

Intenzita úderu má dostatočnú hodnotu 2,3 J. Zaujme veľmi nízka váha vystavujúci len 2,4 kilogramov, ktorá je dosiahnutá aj vďaka využitiu plastu. Ochranu zabezpečuje bezpečnostná spojka s označením S-automatic. Využitie je možné na klasické vŕtanie, vŕtanie s príklepom aj sekanie.

Bezpečnostná spojka, silný príklep, spracovanie
Bez príslušenstva (nutné dokúpiť)

Makita HR2470T

Makita HR2470T recenzie a test

Elektrické vŕtacie kladivo Makita HR2470T má motor so slušným príkonom o hodnote 780 W, ale aj ľahkou výmenou vrtákov vďaka systému SDS-Plus. Súčasťou príslušenstva je aj transportný kufor a praktický hĺbkový doraz, ktorý zabezpečí možnosť presného vŕtania. Moment je rovnaký pri pravom i ľavom chode.

Kladivo možno využiť na vŕtanie s príklepom alebo bez neho, rovnako ako na sekanie. Maximálna hodnota otáčok je 1 100 za minútu. Dobrú hodnotu má aj počet úderov naprázdno, a to 4 500 za minútu. Na skvelé výsledky má vplyv sila jednotlivého úderu, ktorá má hodnotu 2,4 J.

Hmotnosť tohto kladiva je presne 3 kilogramy. Svojim prevedení sa hodí na vŕtanie dreva, oceli i betónu. Cik-cak povrstvené vinutie rotora chráni proti prachu, čomu napomáha aj praktické povrstvenia statora.

Robustná konštrukcia, dlhý kábel, dobrá regulácia otáčok
Aretácia otáčok je možná len pri maximálnom výkone

Bosch GBH 5-40 DCE

Bosch GBH 5-40 DCE recenzie a test

Kombinované kladivo Bosch GBH 5-40 DCE zaujme i profesionálov. Tomu plne zodpovedajú prednosti, medzi ktoré sa radia hlavne príkon motora o hodnote 1 150 W. Rovnako tak splní očakávania kvalitný príklepový mechanizmus. Intenzita úderu má hodnotu dobrých 8,8 J. Počas jednej minúty dokáže tento model vytvoriť až 3 050 úderov.

Hmotnosť tohto kladivá plne zodpovedá kvalite a konštrukciu a ponúkne hodnotu o celkovej výške 6,8 kilogramov. Nechýba praktická funkcia Turbo Power určená pre maximálne využitie parametrov. Pri dlhodobej práce príde vhod možnosť automatickej aretácie spínača. Istotou je ochrana proti preťaženiu pri zaťažení.

Vlastnosť Vibration Control dokáže dokonale tlmiť akékoľvek nepríjemné vibrácie. Nechýba ani praktický systém upínania SDS-Max, ktorý zaujme jednoduchosťou a tiež rýchlosťou výmeny nástroja. Vďaka predvoľbe otáčok s ohľadom na materiál možno dosahovať ideálnych výsledkov.

Antivibračný systém, kovová prevodovka, upínanie SDS-Max
Žiadny vrták ani sekáč vo výbave

Narex EKK 26 E

Narex EKK 26 E recenzie a test

Pneumatické vŕtacie kladivo NAREX EKK 26 E je všestranným pomocníkom na celý rad prác. K dispozícii sú hneď 3 pracovné režimy, a to možnosť vŕtanie bez príklepu, vŕtanie s príklepom, alebo klasické skrutkovanie.

Príkon tohto kladivá má hodnotu 800 W, čo je u vŕtacích kladív v podstate priemer kategórie. Naň nadväzuje hodnota otáčok vo výške 1 000 za minútu, alebo hodnota úderov, ktoré robia za minútu až 4 900. Ďalej nechýba dostatočne veľká sila úderu, ktorého hodnota je 3,2 J.

Upínací systém SDS-Plus eliminuje vniknutiu prachu, rovnako ako zabezpečí rýchlu a jednoduchú výmenu. Prídavné držadlo SoftGrip usadňuje držanie a tiež dlhšiu prácu. Vďaka dorazové tyči je možné vŕtať presne, s ohľadom na požadovanú hĺbku. Model využíva klznou spojku, ktorá je bezpečnostným prvkom.

Režim skrutkovanie, prídavné držadlo SoftGrip, nízka hmotnosť
Otáčky sa dajú regulovať len prítlakom prstu na zapínacie tlačidlo

EXTOL CRAFT 401232

EXTOL CRAFT 401232 recenzie a test

Kombinované vŕtacie kladivo EXTOL CRAFT 401232 zaujme svojou všestrannosťou. Je možné ho použiť na vŕtanie do steny aj betónu, na sekanie do muriva, rovnako ako ľahší osekávanie. Že prácu bez problémov zvládne podporuje hodnota príkonu, ktorá činí 1 050 W, čo sa pozitívne podpisuje na ďalších parametroch. Hodnota otáčok je 400 za minútu a počet príklepov počas jednej minúty dobré 4 000.

Veľmi dobrá je aj sila úderu, ktorá má hodnotu 5 J a tvoria tak určitý prechod medzi bežným vŕtacím kladivom a ťažkým kombinovaným. Nechýba ani istota ľahkej výmeny nástrojov. Upínací systém s označením SDS Plus zaujme rýchlosťou a jednoduchosťou.

Súčasťou príslušenstva sú hneď 3 vrtáky, rovnako ako 2 sekáča, ktoré podporujú tvrdenie o flexibilnom využití. Hmotnosť daného kladiva je 4,6 kilogramov. Súčasťou balenia nie je transportný kufor, čo môže komplikovať prenosy.

Nízka cena, vyššia príkon, príslušenstvo
Nemá aretáciu, bez kufra

Einhell Red RT-RH 32

Einhell Red RT-RH 32 recenzie a test

Vŕtacie kladivo Einhell Red RT-RH 32 má veľmi prepracovanú konštrukciu. Rukoväť je ergonomická a dokáže veľmi dobre tlmiť akékoľvek vibrácie. Ďalej nechýba ani dorazová tyč, určená k presnému vŕtanie s ohľadom na hĺbku. Zaujmú aj bezpečnostné prvky, ako unikátny spojka, ktorá v prípade kolízie a zaseknutie vrták rýchlo a tiež automaticky uvoľní. Problémom nie je vŕtanie aj do tvrdého betónu.

Upínací systém SDS-Plus zaujme jednoduchosťou a rýchlosťou výmeny nástrojov. Vďaka prídavnej rukoväti je zaistený bezproblémový úchop. Kovová prevodová hlava sa tiež podpisuje na celkovej kvalite. Nechýba ani istota veľmi dobrého príkonu o hodnote 1 250 W.

Hmotnosť kladiva je 6,1 kilogramov. Za jednu minútu nie je problémom zvládnuť až 4 300 príklepu. Ich sila je udávaná hodnotou 3,5 J. Praktický je tiež kufrík na prenášanie, alebo príslušenstvo obsahujúce 3 vrtáky a ďalej ešte 2 praktická dláta na odsekávanie.

Kufrík a príslušenstvo, príkon, záťažová spojka pri pohone vrtáka
Vyššia hmotnosť

Bosch GBH 2-26 DRE

Bosch GBH 2-26 DRE recenzie a test

Vŕtacie kladivo Bosch GBH 2-26 DRE je ideálnou voľbou pre hobby použitie. Hodnota príkonu kladiva je 800 W a celkový počet úderov za minútu ponúkne dobré 4 000. Pokiaľ ide o energiu príklepu, je hodnota uvádzaná s veľkosťou 2,7 J. Otáčky možno regulovať, a tak je ich rozmedzí od 0 až po 900 otáčok za minútu.

Zaujme veľmi nízka hmotnosť, ktorá je iba 2,8 kilogramov. Obsahuje praktický a jednoduchý systém upínania s označením SDS-Plus. Otočná doštička s uhlíkmi zaistí rovnaké výkonnostné parametre ako pri pravom, tak i pri ľavom chode. Nechýba možnosť využitia plynulej regulácie.

Praktický je hĺbkový doraz o maximálnej hodnote 210 mm, alebo prídavná rukoväť, ktorá zjednodušuje úchop i dlhšej práci. Súčasťou produktu je tiež kufrík na prenášanie a uloženie. Využitie je možné na vŕtanie do dreva, ocele, ale aj muriva.

Nízka váha, plynulá regulácia, hĺbkový doraz
Chýba výbava

Einhell BRH 1500/1 Bavaria Black

Einhell BRH 1500/1 Bavaria Black recenzie a test

Einhell BRH 1500/1 Bavaria Black je elektrické vŕtacie kladivo s neobvykle vysokou hodnotou príkonu, ktorý je 1 500 W. Kladom je aj praktická kompaktná konštrukcia. Jej prednosťou je napríklad ergonomická rukoväť s dobrý úchopom, rovnako ako hĺbkový doraz. Určitou nevýhodou je tak veľký výkon v tak malom tele. Vplyvom toho sa často prehrieva a je tak nutné robiť prestávky v práci. Na druhú stranu ide o jedno z najlacnejších vŕtacích kladív, ktoré si môžete zaobstarať.

Počet príklepov za minútu môže byť až 3 600. V prípade potreby disponuje kladivo funkciou jeho vypnutí. Pri jeho využitie je možné počítať so silou 3,8 J. aj vďaka tomu si poradí s pevným betónom, kde ponúkne vŕtací výkon o hodnote 32 mm.

Praktické je kvalitný a rýchloupínacie SDS-Plus skľučovadlo, alebo prídavná rukoväť s rebrovaním, ktoré eliminuje krútenie. Robustný kryt z hliníka podporuje celkovú odolnosť a kvalitu. Váha tohto kladiva je potom 5,8 kilogramov.

Príkon motora, prídavná rukoväť, doraz
Zahrieva sa (v návode sú spomenuté prestávky v práci)

Ako vybrať vŕtacie kladivo

Pneumatické vŕtacie kladivo je vhodné v prípade, keď klasická vŕtačka nespĺňa očakávané požiadavky. Napríklad pri vŕtaní do tvrdého betónu, alebo iných materiálov. V prvom rade je teda potrebné zohľadniť napájania. Klasikou je elektrické vŕtacie kladivo napájané zo zásuvky. Výhodou je nižšia hmotnosť, zamedziť prerušeniu práce a stabilný, silný výkon.

Aku vŕtacie kladivo je v podstate aku vŕtačka s oveľa väčším výkonom. Oproti tej napájané zo siete sa hodí skôr pre ľahšie práce, a to vzhľadom na typicky vyššej hmotnosti (vplyvom akumulátora), kolísavému a prerušovanému výkonu kvôli nabíjania akumulátora.

Príkon

Zjednodušene povedané vyššia hodnota znamená kvalitnejší, a hlavne výkonnejší motor. Optimálna hodnota príkonu vŕtacieho kladiva, by nemala klesnúť pod 600 W. Ideálne je ísť cestou, ktorá bude okolo 1 000 W, čo už je hodnota, ktorá rozhodne dokáže splniť rôzne potrebná očakávania. S najvýkonnejšími možno vŕtať do železobetónu, prípadne tiež mramoru. Je tiež potrebné myslieť na to, aby pre danú činnosť bola hodnota príkonu o niečo vyššia a kladivo sa zbytočne neprehrievalo.

Sila príklepu a ich počet

Vŕtacie kladivo okrem vŕtania využíva tiež pneumatického príklepu, ktorý napomáha rýchlejšiemu a efektívnejšiemu prieniku tvrdým materiálom ako je napríklad betón. Okrem počtu príklepov, ktorých by malo byť v optimálnom prípade aj niekoľko tisíc za minútu, rozhoduje sila príklepu.

Tu by ste mali vyvážiť dostatočnú hodnotu sily príklepu pre určitú činnosť a rozmery s hmotnosťou, ktoré rastú so silnejším kladivom. Jednoduchšie stavebné práce si vystačia s hodnotou 1,5 J, bežne je potom vhodné zamerať sa na rozmedzí 2 – 2,5 J. Vyššie hodnoty potom majú predovšetkým kombinované kladivá umožňujúce vŕtanie i sekanie.

Hmotnosť

Čím bude ľahšie, tým lepšie sa bude bez únavy držať a tým lepšie sa bude pracovať. Pri elektrických vŕtacích kladív je hmotnosť konečná. Ak je volené aku vŕtacie kladivo, je potrebné prihliadať na to, či ide o hmotnosť s batériou, alebo bez. Tým to však nekončí. Hmotnosť ovplyvňuje tiež využitie.

Ľahšie vŕtacie kladivá okolo 2 až 3 kg sú určené pre elektroinštalačné a montážne práce, vŕtanie do tehál, betónu alebo muriva. Stredná kategórie sa pohybuje okolo 5 kg a taká kladivá využijete u silného muriva, pri zatepľovaní budov alebo sekanie materiálu. Ťažšie kombinované kladivá okolo 7 kg sa už do značnej miery začínajú prekrývať s búracím typom.

Vlastnosti, systém upínania

Hlavné parametre máme zmapované. Ďalej je dobré prihliadnuť k nadväzujúcim vlastnostiam. Napríklad kombinované kladivo môže ponúknuť funkciu vŕtanie s príklepom aj bez neho, alebo funkciu jednoduchého sekania. Medzi ďalšie patrí možnosť využitia rôznych turbo režimov, alebo anti vibračných systémov, ktoré prídu vhod pri potrebe dlhšej práce.

Dôležitou vlastnosťou je aj systém upínania. U vŕtacích kladív dominuje variant označená ako SDS-Plus. Zaujme rýchlosťou a tiež jednoduchosťou výmeny konkrétneho nástroja oproti klasickému upínanie s použitím kľučky. Výkonnejšie (ťažšie) modely potom majú systém SDS-Max riešený pre vrtáky s väčším priemerom (12 až 52 mm oproti 4 až 32 mm pri SDS+).

Príslušenstvo

Vŕtacie kladivá sú spojené aj so širokým príslušenstvom. Sem patrí napríklad sada vrtákov, dlát a ďalších nástrojov pre rôznorodé činnosti. Chýbať nemusí ani doraz, pomocou ktorého možno navŕtať vždy presnú hĺbku. Praktickým príslušenstvom je tiež druhá rukoväť, rovnako ako to môže byť aj kufrík. Ten uľahčí ako bezpečnú úschovu, tak zaistí aj maximálnu jednoduchosť transportu na miesto práce.

4.3/5 - (33 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.