Záhrada,

Vretenové kosačky: ručné, elektrické ai. | Test, recenzie

Trávnik, ako poznáme z anglických záhrad, môžete mať aj u vás doma. Stačí ho starostlivo zalievať, čas od času prihnojiť, minimálne dvakrát do roka prevzdušniť, čo zaisťuje vertikutátor, a teraz to hlavné, pravidelne trávnik kosiť. Dobre posekanú záhradu docielite s bežnou trávne kosačkou na elektrinu, alebo na benzín. Fajnšmekrom ale tieto bežné kosačky nestačia a práve pre nich je tu vretenová kosačka.

Ručná vretenová kosačka je na svete už približne dve stáročia a po tento dlhý čas prešla vývojom a zdokonalením, vrátane obmeny materiálov. Princíp však zostáva rovnaký – na horizontálnom vretene sú umiestnené špirálovité nože a posunom vpred sa vreteno otáča, čím dochádza k kosenie trávy. Tráva je však týmto pohybom doslova odstrihnutá, konce sa nestrapkajú a jednotlivé výhonky tak trpia úplne minimálne.

Vretenové kosačky používajú aj profesionáli – benzínová vretenová kosačka sa preháňa po všetkých golfových a futbalových ihriskách. Tiež zámockej záhrady a reprezentatívne priestory sú kosenia touto kosačkou. Tráva by sa mala skracovať vždy maximálne o 1/3 svojej dĺžky a odporúča sa kosiť pomerne často, ideálne raz za tri dni.

Vretenová kosačka môže byť poháňaná taktiež elektrinou, alebo akumulátorom. Profesionálne prevedenie sú na spaľovací motor. Pre ľahšie rozhodovanie sme na základe parametrov, testy a používateľských skúseností pripravili výber, zahŕňajúce najlepšie vretenové kosačky a ich recenzie. Ak sa v nich chcete lepšie orientovať a vedieť, na ktoré parametre sa zamerať, prečítajte si nákupného radcu umiestneného pod recenziami.

Najlepšie vretenové kosačky na trávu – TOP 9

V tabuľke je výber 9 najlepších vretenových kosačiek z testov a hodnotenia pre rok 2023.

VzhľadModelTyp pohonuŠírka záberuVýška strihu 
Gardena 380 ACU recenzie a testGardena 380 ACUAkumulátorový38 cm12 - 42 mm
AL-KO Comfort 38 HM recenzie a testAL-KO Comfort 38 HMRučný38 cm14 - 35 mm
Fieldmann FZR 1010 recenzie a testFieldmann FZR 1010Ručný40 cm14 - 43 mm
Gardena 400 recenzie a testGardena 400Ručný40 cm12 - 42 mm
Hecht 5030 recenzie a testHecht 5030Ručný30 cm10 - 36 mm
Fiskars StaySharp Plus recenzie a testFiskars StaySharp PlusRučný43 cm40 - 100 mm
Gardena 380 EC recenzie a testGardena 380 ECElektrický38 cm12 - 42 mm
Bosch AHM 30 recenzie a testBosch AHM 30Ručný30 cm12 - 40 mm
Swardman Edwin recenzie a testSwardman EdwinBenzínový55 cm4 - 45 mm

Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Gardena 380 ACUAL-KO Comfort 38 HMFieldmann FZR 1010Gardena 400Hecht 5030Fiskars StaySharp PlusGardena 380 ECBosch AHM 30Swardman Edwin
Max. odporúčaný priestor1200 m2400 m2200 m2400 m2150 m2400 m2800 m2400 m22000 m2
Hmotnosť14 Kg7,9 Kg8,8 Kg8,9 Kg7,8 Kg18 Kg12 Kg6,4 Kg57 kg
Zberný kôšÁno, 35 lNieÁno, 35 lNieÁno, 15 lNieÁno, 40 lNieÁno, 50 l
ViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 9 vretenových kosačiek

Gardena 380 ACU

Gardena 380 ACU recenzie a test

Ak si chcete dopriať to najlepšie, čo trh s domácimi vretenovými kosačkami ponúka, zbystrite u tohto produktu – k dostaniu je už mnoho rokov a nemá konkurenciu, alebo o nej nevieme a zákazníci sa k nej spokojne vždy vracia. Akumulátorová vretenová kosačka Gardena 380 ACU pracuje s 25 V batériou, ktorá má kapacitu 3,2 Ah a na jedno dobitie zvládne pokosiť plochu o rozmere cca 300 m2.

Má všetky pozitívne vlastnosti, pre ktoré si spotrebitelia vřetenovky zaobstarávajú – bez káblový precízny strih a výsledný trávnik, ktorý bude vašou pýchou široko ďaleko. V prípade, že by sa vám akumulátor vybil a potrebovali by ste časť záhrady Došek, nechá sa použiť aj bez akumulátora ako obyčajná ručná vretenová kosačka. Na tele kosačky nájdete aj ukazovateľ stavu nabitia.

Šírka záberu je slušných 38 cm a výška strihu sa nechá regulovať medzi 12 a 42 milimetrami. Váhovo sa 14 kilogramami je na tom tiež veľmi dobre a výrobca k nej pridáva aj zberný látkový kôš, ktorý má kapacitu 35 litrov. Nožový valec je vyrobený z kvalitnej ocele a je kalený. Ergonomicky tvarovaný rám, ktorý je skladací, umožní pohodlný transport a pri skladovaní kosačka nezaberie veľa miesta. Chod je veľmi tichý a to aj pri práci elektromotora, takže sa nemusíte báť susedských sporov, ak budete kosiť aj v neskorých hodinách.

Výhody aku prevedenie, veľmi efektívny strih trávnika
Vyššie obstarávacie náklady

AL-KO Comfort 38 HM

AL-KO Comfort 38 HM recenzie a test

Obľúbená vretenová kosačka AL-KO Comfort 38 HM má dobrú šírku záberu 38 centimetrov a pre jej pohon si budete musieť vystačiť len s vlastnou silou, jedná sa totiž o čisto ručné prevedenie. K jej kladom patrí stredná časť, kde sú umiestnené svorky pre rýchle a jednoduché zloženie, vďaka čomu zaberie kosačka ďaleko menej miesta.

Inak sa jedná o veľmi kvalitný produkt vyrobený z prvotriednych materiálov, ako je okrem iného u výrobkov AL-KO zvykom. Vreteno je osadené piatimi oceľovými nožmi, ktoré zaisťujú dokonale čistý rez bez rozštiepených koncov trávnika. Je k tráve veľmi šetrná a prevádzka je tichá a jednoduchá. Navyše nevyžaduje žiadnu špeciálnu údržbu, iba udržiavanie v čistote a dobre nabrúsené nože.

Výška strihu je nastaviteľná v rozmedzí 14 – 35 milimetrov, takže sa dobre prispôsobí aktuálnej výške trávnika a správnemu strihu maximálne v 1/3 výšky. Nárazník je vyrobený z gumy a dobre chráni telo stroja pred nárazmi a poškriabaním. Jediná negatívna vec, ktorá môže byť pre niektorých spotrebiteľov prekážkou, je absencia zberného koša, ktorý sa však nechá dokúpiť. Poteší však pomerne nízka cena, nízka hmotnosť 7,9 kg a jej určenie na trávnaté plochy s rozlohou až 400 m2.

Skladná, nízka hmotnosť, kvalitné spracovanie
Absencia zberného koša (možné dokúpenie)

Fieldmann FZR 1010

Fieldmann FZR 1010 recenzie a test

Pomyselným víťazom v kategórii s prihliadnutím k pomeru cena/výkon je jednoznačne vretenová kosačka Fieldmann FZR 1010, ktorá patrí tiež medzi obľúbenejšie produktmi. Jej šírka záberu 40 cm patrí medzi lepší, rovnako tak ako plynule nastaviteľná výška strihu s rozsahom 14 až 43 milimetrov. Váha 8,8 kilogramov tiež patrí medzi nižšou a tak sa vám s ňou bude veľmi dobre a ľahko manipulovať aj cez to, že sa jedná o čisto ručnú kosačku.

Tým, že je iba ručné, získava výhodu v neobmedzenosti použitie – všade, kde bude potreba dokonale zakrátit trávnik, tam pomôže. Len sa vyhnite kopcovitým miestam, tam však nie je pohodlné kosiť s žiadnou vretenovou kosačkou. Výrobca si dal záležať, aby bola práca čo najviac bezpečná a tak všetky funkčné rotujúce časti zakryl.

Posekanú trávu môžete nechávať buď za sebou, alebo použiť zberný kôš, ktorý má pomerne veľkorysý objem 35 litrov. Madlo je sklopné a tým pádom kosačka pri skladovaní má iba minimálne nároky na priestor. O trávnik ako zo škatuľky sa stará pätica ostrých nožov, ktoré je potrebné udržiavať nabrúsené. Iné nároky na vás táto kosačka mať nebude.

Dobrý pomer cena/výkon, zberný kôš s kapacitou 35 litrov
Menej zrozumiteľný návod na zloženie

Gardena 400

Gardena 400 recenzie a test

Ručná vretenová kosačka, s ktorou tiež neurobíte pri jej obstaranie chybu, sa volá Gardena 400. Rovnako ako všetky záhradné produkty tejto firmy aj táto trávna kosačka je vyrobená z kvalitných a trvanlivých materiálov a je skvele skonštruovaná. Naviac je s ňou možné kosiť všade, kde je skôr rovinatejšia terén – nie ste závislí ani na prúdu, ani na benzínu.

Nožový valec a spodný nôž sa nedotýkajú, čím je kosačka aj veľmi tichá. Taktiež manipulácia nerobí žiadnu obtiaž a to vďaka dobrej hmotnosti 8,9 Kg. S prácou pomôžu aj veľké kolesá, ktorá tiež zaisťujú dobrú trakciu. Výrobcom odporúčaná maximálna plocha pre kosenia je 400 m2, však všetko závisí hlavne na sile vo vašich rukách.

S parametre samotného strihu trávniku sa táto kosačka na trávu tiež radí po boku tých najlepších vřetenovek. Šírka záberu je 40 centimetrov a výška strihu 12 – 42 milimetrov. Nožový valec je kalený a navyše opatrený nepriľnavou vrstvou, čo oceníte až pri jednoduchom čistení po konci sekanie. Madlo je pre dobré skladovanie a prenášanie sklopiteľné, zamrzí iba absencia zberného koša, ktorý Gardena do balenia nepridáva.

Záber 40 cm, skladacie rám
Bez zberného koša

Hecht 5030

Hecht 5030 recenzie a test

Záhradná kosačka Hecht 5030 má výborný pomer cena výkon a jedná sa o pomerne obľúbený model, ktorý je vhodný predovšetkým pre menšie plochy trávnika. Je doporučovaná pre plochy s veľkosťou do 150 m2, tomu teda zodpovedá aj šírka záberu, ktorá je 30 centimetrov. Jedná sa o základné prevedenie s ručným vedením, skelet je vyrobený z ocele.

Ako jedna z mála modelov v tejto kategórii zvláda strih už od 10 milimetrov, jej maximálna výška kosenia je následne 36 mm. Dokonalý strih zaisťuje 6 nožov, ktoré, ako spomínajú spotrebitelia v recenziách, je potrebné pred prvým uvedením do prevádzky nastaviť. Má pomerne dobrú hmotnosť 7,8 kg a jej súčasťou je aj praktický zberný kôš.

Ten má objem 15 litrov a je umiestnený pred bubnom z ozubenými nožmi. Celkovo sa tak jedná o funkčné a dobre vybavený model, ktorý zvládne pokosiť väčšinu záhrad pri rodinných domoch. Pre lepšiu skladnosť sa dajú ľahko zložiť rukoväte a vretenová kosačka potom zaberá veľmi málo miesta.

Zvláda kosiť od 10 mm, výborný pomer cena / výkon, súčasťou i zberný kôš
Nože sa musí nastaviť

Fiskars StaySharp Plus

Fiskars StaySharp Plus recenzie a test

Vretenová kosačka Fiskars StaySharp Plus je veľmi kvalitná kosačka, ktorá je vhodná ako pre menšie predzáhradky, tak aj väčšie pozemky s rozlohou do 400 m2. Má široko nastaviteľný zdvih strihu a to od 40 mm do 100 milimetrov. Spodná hranica teda začína až na výške 4 centimetre, čo môže byť pre niektoré spotrebiteľov nedostatočné.

Má veľmi kvalitnú konštrukciu, čo dokazuje aj rozšírená záruka v dobe 5 rokov. Celková hmotnosť činí 18 kilogramov, jedná sa tak o skôr ťažšie prevedení. Na rotujúcim valcami s nožmi ich je celkom päť, sú veľmi kvalitné a zhotovené z kalenej ocele. Ergonomické držadlo má mäkký povrch, ktorý zvyšuje pohodlie i pri dlhšie trvajúcom kosení.

Poteší tiež záber kosačky, ktorý je 43 centimetrov a je skonštruovaná s vyhadzovaním posekanej trávy dopredu. Tu sa však nenachádza zberný kôš, ten je v prípade potreby nutné dokúpiť. Má veľmi nízky prevádzkový hluk, pretože ide o ručné prevedení. Poteší tiež prítomnosť systému StaySharp, ktorý je určený pre dlhodobú prevádzku bez nutnosti častého ostrenie nožov.

Vhodná aj pre väčšie pozemky, výška kosenia až 100 mm, dobrá šírka záberu 43 cm
Minimálna výška strihu 40 milimetrov

Gardena 380 EC

Gardena 380 EC recenzie a test

Elektrická vretenová kosačka Gardena 380 EC nemá svoju priaznivou cenou a prevedením konkurenciu. Ak nechcete minúť desiatky tisíc za profesionálny variantu, tak tento model je na vrchole pre všetkých hobby spotrebiteľov. Výkonný elektromotor má výkon 400 W a veľmi uľahčuje a zefektívňuje samotnej sekanie a verte, že rozdiel, oproti ručnému prevedenie, je naozaj znateľný.

Vretenová kosačka možno však používať aj bez zapnutého elektromotora, teda ako čisto ručná kosačka. Šírka záberu je dobrých 38 centimetrov a plynule nastaviteľná výška strihu je možné nastaviť od 12 tich do 42 milimetrov. Hmotnosť je 12 Kg a výrobcom udávaná odporučená plocha pre sekanie je až 800 m2 – zvládnete s ňou teda pohodlne pokosiť aj pomerne veľkú záhradu.

Zberný kôš má kapacitu 40 litrov, čo je vo svojej kategórii jeden z najväčších objemov. Chod kosačky nehlučný a práca je mimoriadne ľahká, okrem iného vďaka tomu, že je tu prítomná bezdotyková rezacia technika. Veľká pojazdové kolesá, skladacie rám, alebo tvarované držadlo a ergonomická rukoväť sú už len príjemnými doplnkami, tejto výbornej elektrické vretenové kosačky.

Vreteno s nožmi je poháňané elektromotorom s výkonom 400 W
Pomerne široké nedosekané okraja až 10 cm

Bosch AHM 30

Bosch AHM 30 recenzie a test

Ak chcete na malý trávnik veľmi ľahkú, tichú a funkčné kosačku, tak na to je tu vretenová kosačka Bosch AHM 30. Šírka záberu 30 centimetrov a ručný pohon predurčujú túto kosačku skôr na menšie plochy i cez to, že výrobca udáva maximálny odporúčaný priestor až 400 m2.

Výšku strihu je možné voliť v rozmedzí 12 až 40 milimetrov s tým, že nastavenie žacej výšky je plynulé a nastavovanie protinožom sa aretuje zaklapnutím. Cylindrický nožový valec je osadený kvalitnými guličkovými ložiskami a nevyžaduje žiadnu údržbu – jediné, čo po vás kosačka bude vyžadovať je čistenie po každom kosení (to by malo byť samozrejmosťou u všetkých typov kosačiek) a čas od času nabrúsení nožov, v závislosti na tom, ako často sekáte.

Ovládateľnosť a nenáročnosť tejto vretenové kosačky je natoľko jednoduchá a nenáročná, že ju rady používajú aj ženy a dospievajúce deti. Žacie ústrojenstvo je osadené štyrmi zakrivenými nožmi z kalenej ocele princíp kosenia je podobný strihu nožnicami – teda bezhlučný a najšetrnejší spôsob, akým môžete váš trávnik udržiavať v dokonalej podobe.

Veľmi nízka hmotnosť 6,4 Kg, kvalitné prevedenie Bosch
Menšie šírka záberu 30 cm

Swardman Edwin

Swardman Edwin recenzie a test

Benzínová vretenová kosačka Swardman Edwin je veľmi populárny model českého výrobca, ktorý je určený najmä pre dokonalú úpravu väčších trávnatých plôch. Viditeľným rozdielom je absencia koliesok, ktoré nahrádzajú pojazdové valce. Tie nielen, že vytvárajú efektné pruhy, ale aj menej utužujú pôdu, ku ktorej sa lepšie dostáva vzduch, voda a živiny. Oproti bežným kosačkám sa pýši znateľne väčšou rýchlosťou sekanie, čo dokladajú aj videá na Youtube. Vhodná je pre plochy s veľkosťou až 2000 m2 a veľmi nadštandardné sú tiež možnosti nastavenia výšky strihu, ktorá je od 4 milimetrov do 45 mm.

Trávna kosačka sa ponúka v pomerne širokej škále variantov, základné rozdelenie je na Edwin 2.0 Standard 45 a Edwin 2.0 Standard 55. Rozdiely sú medzi týmito dvoma modelmi hlavne v šírke záberu, model 45 má záber 45 centimetrov a model 55 šírku záberu 55 cm. U menšieho modelu má zberný kôš objem 40 litrov a je vhodný pre plochy do 600 m2, zatiaľ čo väčšie model má kôš s objemom 50 litrov a je vhodný pre trávnaté plochy až do 2000 m2. Ak by vám bol tento výber stále málo, výrobca ďalej ponúka model s označením Edwin 2.0 Special, ktorý si možno nakonfigurovať presne podľa vašich predstáv a potrieb.

Tento model vretenové kosačky sa v súčasnosti radí k tomu najlepšiemu, čo možno v danej kategórii zaobstarať a už základná výbava nesklame ani tých najnáročnejších spotrebiteľov. Základ tvorí piatich nožové vreteno sa 60 strihy na meter, štvortaktný benzínový motor Kawasaki s pojazdom, ktorý je navyše s hlučnosťou 79 dB extrémne tichý. Jednoduchým zásahom je možné navyše žacie vreteno vymeniť za jednu z mnohých rozširujúcich kaziet. Vďaka tomu kosačku premeníte na vertikutátor, rotačnou kefu pre rozmetanie piesku, alebo na vyčesávac trávnej plste a machu. Za pozornosť stojí tiež model Electra, čo je akumulátorová vretenová kosačka s bezkonkurenčnými parametrami, ktorá zvládne na jedno nabitie pokosiť plochu až 1400 m2 a navyše je ešte tichšie ako Edwin.

Nadpriemerný rozsah výšky strihu, zberný kôš 50l, pojazd, široké možnosti rozšírenia
Vyššia hmotnosť (pre užívateľov), oproti ručným servis motora

Ako vybrať vretenovú kosačku

Vretenovú kosačku si budete vyberať s ohľadom na veľkosť plochy, ktorú s ňou budete kosiť. V prípade ručne poháňaných kosačiek samozrejme závisí na vašej fyzickej zdatnosti a v tomto vás žiadne odporúčanie nemôže obmedzovať. Vretenová kosačka je vhodná najmä do rovinatého prostredia, sebemenší kopček ihneď spoznáte. Pohon nožov môže zastúpiť v lepších modeloch elektrický motor napájaný priamo elektrinou, alebo akumulátorom. Tie najviac profesionálne kosačky sú potom na spaľovací motor a stojí mnohonásobne viac ako bežné modely.

Vretenová alebo rotačná kosačka?

Vretenová kosačka je kosačkou pre labužníkov. Pre tých, ktorí chcú mať úplne precízne ostrihané, sýto zelený a hustý trávnik. Pomocou valcov, ktoré niektoré kosačky majú, možno docieliť tiež ikonických pruhov, známe z anglických záhrad. Špirálové nože sa brúsi pomerne náročne a v prípade poruchy sa tiež ťažko hľadá špecializovaný servis. Niektorí predajcovia tie najlacnejšie vretenové kosačky označujú ako jednorazové tovar so životnosťou len niekoľkými sezón.

Rotačná kosačka je určená pre zakracovanie trávnika pre všetky menej náročné osoby. Sekanie s ňou je pohodlnejšie, menej fyzicky náročné, nôž sa udržuje ostrý výrazne lepšie a tiež prípadný servis je lepšie dostupnejšie. Nedocielite s ňou však tak dokonalého zostrihu. Na druhú stranu sa obe kosačky môžu výborne dopĺňať – rotačná kosačka pre kosenie prerastenej trávy a vretenová kosačka pre následnú dokonalú úpravu.

Typ pohonu

Ručný

Jedná sa o najbežnejší vretenovú kosačku, na ktorú môžeme v záhradách rodinných domov naraziť. O jej pohyb vpred aj otáčanie špirálovitých nožov sa stará obsluha kosačky. Pohybom vpred rotuje horizontálne vreteno a tým dochádza k sekanie. Ručné vretenové kosačky patrí medzi najlacnejšie prevedenie, majú minimálne nároky na údržbu a sú to pevné, trvanlivé stroja.

Elektrický

Pohon vretena zaisťuje elektromotor, zatiaľ čo pohyb vpred zaisťuje stále obsluha. Jedná sa o citeľne menšie fyzickú námahu, než je tomu pri práci s čisto ručným prevedením. Tiež sekací výkon je lepší a tým pádom sú dosiahnuté aj lepšie výsledky. Jedinou nevýhodou je obmedzenie v podobe prívodného kábla a vyššia nákupná cena.

Akumulátorový

Takmer na chlp rovnako, čo sa do prevedenie konštrukcie týka, je na tom aku vretenová kosačka. Pohyb vretena obstaráva elektrický motor, ktorý je napájaný z batérií. Týchto batérií môžete mať neobmedzený počet a kosiť tak i veľké zatrávnené plochy. Opäť toto prevedenie znateľne ušetrí fyzickú námahu a zlepší výkon i výsledky kosenia a navyše nie ste obmedzení predlžovacím káblom. Obe prevedenia, ako elektrické, tak akumulátorové, je vďaka vyššiemu výkonu vhodné používať so zberným košom.

Benzínový

Benzínová vretenová kosačka je pomerne drahé prevedenie pre domáce podmienky. Tieto kosačky začínajú na 1000 EUR a pohybujú sa bez problému aj nad 4000 EUR. Nenájdete je u bežných predajcov záhradnej techniky, ale iba u špecializovaných firiem. Ich výhodou je vysoký výkon a schopnosť skvele pokosiť aj priestory v poriadku tisícov metrov štvorcových. Ešte väčšie vykonanie týchto kosačiek nejdeme tiež na greene golfových ihrísk.

Šírka záberu a výška strihu

Tieto dva výkonnostné parametre nám udávajú možnosti, akých sa kosačkou dosiahneme. Šírka u ľahkých základných vyhotovení činí 30 centimetrov a zastavuje sa na 45 cm v prípade pokročilých modelov. Výška strihu je pomerne dôležitá vlastnosť a je dobré, aby bola plynule nastaviteľná, nie len nastaviteľná v niekoľkých málo stupňoch. Keďže strih trávy vretenovou kosačkou je dosť vecí detailu, presné nastavenie v milimetroch hrá úlohu.

Zberný kôš a hmotnosť

Aby ste následne po posekaní vretenovou kosačkou nemuseli prácne posekanú trávu zhrabávať, výrobcovia k väčšine modelov buď priamo dodávajú, alebo predávajú ako príslušenstvo, zberné koše. Zberný kôš je naskrz praktickou vecou a je dobré ho používať. Môže mať rôzne objemy v závislosti na výkone samotnej kosačky a to od 15 tich litrov až po 40 litrov.

Hmotnosť je u ručných vretenových kosačiek celkom podobná a osciluje okolo desať kilogramov. Nájdu sa však aj také, ktoré majú 6 Kg, ale aj 20 Kg. Elektrická, alebo akumulátorová vretenová kosačka je o váhu elektromotora a jeho ústrojenstvo ťažšie – dosahuje hmotnosť 12 – 20 kilogramov. Benzínové vretenové kosačky sú samozrejme najťažšie a váha sa u nich počíta na desiatky kilogramov.

4.6/5 - (10 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.