Domácnosť,

Najlepšie vonné sviečky: Recenzie Yankee Candle ai.

Vonné sviečky sa stali obľúbeným doplnkom interiéru najmä u žien. Ich primárnym účelom je interiér prevoňať a skrášliť, niektoré sviečky tiež môžu obsahovať esenciálne oleje, ktoré sa potom hodí aj k aromaterapii. Sviečku môžete hľadať naozaj dlho, než objavíte vôňu, ktorá bude pre vás tá pravá.

Vonné sviečky do bytu by vám mali navodiť v domácnosti príjemnú atmosféru, podobnú funkciu má napríklad aj aróma difuzér. Mali by vám pomôcť nielen relaxovať, ale predovšetkým vás aj pohladiť na duši. Často trápenia, ktoré nosíme v sebe, má vplyv aj na naše fyzické zdravie. Preto možno s miernou nadsádzkou povedať, že vonné sviečky sú v podstate schopné v nadnesenom slova zmysle liečiť.

Mnoho sviečok je vysoko parfumovaných, také vonné sviečky priestor prevonia, aj keď práve nehorí. Ak teda máte radi naozaj silnú vôňu, hľadajte práve takéto produkty. Pre veľa ľudí môže byť zaujímavou voľbou tiež katalytická lampa. To platí najmä tam, kde chcete priestor nielen prevoňať, ale tiež pohltiť pachy, napríklad z varenia, cigariet, alebo domácich miláčikov.

Výber vonné sviečky je často vysoko osobnou záležitosťou, ak chcete vonnú sviečku darovať, je dobré obdarovaného v tomto ohľade poznať, alebo sa opýtať jeho najbližších. Cenu ovplyvňuje kvalita použitého vosku, ďalej potom hlavne veľkosť sviečky, od ktorej sa odvíja doba horenia.

Veľké sviečky môžu mať hmotnosť aj viac ako 600 gramov a vydrží horieť 150 hodín, vyberať možno tiež medzi klasickým bavlneným knôtom, alebo dať prednosť drevenému knôtu, ktorý relaxačný pôžitok z horenia sviečky doplnia o príjemné praskanie dreva. Vôňu sviečky zastrešuje jej charakter, ktorý môže byť zložený z mnohých a mnohých jednotlivých vôní. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie vonné sviečky a ich recenzie.

Najlepšie vonné sviečky – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších vonných sviečok z testov a hodnotenia pre rok 2024.

VzhľadModelInfo 
Soaphoria Proti stresu recenzie a testSoaphoria Proti stresu (náš tip!)Slovenský výrobok, ručne odlievaná, ekologická
Yankee Candle Soft Blanket recenzie a testYankee Candle Soft BlanketIntenzívna upokojujúca vôňa, dekoratívny pohár
Soaphoria Pre dobrú náladu recenzie a testSoaphoria Pre dobrú náladuSlovenský výrobok, prírodný vosk aj vôňa
Woodwick Trilogy Warm Woods recenzie a testWoodwick Trilogy Warm WoodsPri horení praská ako drevo, jesenná vôňa
Yankee Candle Cinnamon Stick recenzie a testYankee Candle Cinnamon StickVianočná/zimná vôňa škorice a klinčekov
Woodwick Vanilla & Sea Salt recenzie a testWoodwick Vanilla & Sea SaltSvieža a sladká letná vôňa, drevený knôt
Yankee Candle Clean Cotton recenzie a testYankee Candle Clean CottonČistá vôňa čerstvo vypraného prádla
Yankee Candle Midnight Jasmine recenzie a testYankee Candle Midnight JasmineSvieža jarná vôňa kvetov a citrusov
Yankee Candle Lemon Lavender recenzie a testYankee Candle Lemon LavenderSilná vôňa levandule a citrónovej trávy
Yankee Candle A Calm & Quiet Place recenzie a testYankee Candle A Calm & Quiet PlaceNa aromaterapiu pre útolnú a uvoľnenú atmosféru

Zobraziť celú ponuku

Recenzie 10 vonných sviečok

Soaphoria Proti stresu

Luxusná sviečka v skle Soaphoria Proti stresu má unikátne zloženie, ktoré navodzuje pokoj, pohodu a relax. Sviečka slovenského výrobcu je ručne odlievaná a pýši sa ekologickým zložením - je preto samozrejmosťou certifikovaný sójový vosk. Unikátne zloženie má aromaterapeutické účinky, zlepšuje náladu, pozdvihuje myseľ, upokojuje a prispieva k redukcii stresu. Pozitívne pôsobí aj pri nespavosti, migréne či menštruačných nevoľnostiach. Jasne viditeľný je príjemný dekor zo sušených byliniek a plodov, sviečka ďalej obsahuje vonné kompozície červeného pomaranča, levandule, muškátu omamného a ďalšie.

Yankee Candle Soft Blanket

Vonné sviečky Yankee Candle Soft Blanket patria medzi jedny z najznámejších sviečok. Ponúka sa tu veľmi príjemná vôňa, ktorá je naozaj svieža a vráti vás do detstva. Tak trochu tomu napovedá už vyobrazenie medvedíka na tele sviečky. Jedná sa o sviečku, ktorá dokáže horieť až 150 hodín a pokiaľ máte radi jemné vône, určite vás práve táto sviečka zaujme. Užívatelia v recenziách hodnotia dobre dlhú výdrž a potvrdzujú naozaj jemnú a príjemnú vôňu. Sviečka je z parafínu v potravinovej kvalite a má štandardný bavlnený knôt. V zložení Yankee Candle sviečky nájdeme bergamot, citrusy a černice, v srdci púder, ruža, tabakový kvet, vanilku a základ tvoria kakao, pižmo a ambro.

Soaphoria Pre dobrú náladu

Ekologická sviečka Soaphoria Pre dobrú náladu má nezameniteľnú vôňu, ktorá má navodiť príjemnú náladu a podľa pozitívnych recenzií sa jej to skutočne darí. Skladá sa z eko certifikovaného sójového vosku z kontrolovaného poľnohospodárstva a organických esenciálnych olejov. Tu konkrétne nájdeme divokú čučoriedku, kyslé mandarínky, ylang-ylang a vôňu vanilky. Sviečka je zdobená sušenými kvetmi, plodmi a bylinkami, čo ju robí zaujímavou na prvý pohľad a aj z toho dôvodu je ideálna ako darček. V menšom balení zaujme jej dlhá doba horenia až 58 hodín, pričom esenciálne oleje sa uvoľňujú postupne a sviečka tak vonia rovnako dokonale po celú jej dobu.

Woodwick Trilogy Warm Woods

Sviečka Woodwick Trilogy Warm Woods má nezabudnuteľnú drevitú vôňu santalu, vetiveru a pižma. Ponúka sa v troch veľkostiach, pričom vždy ide o kombináciu parafínu a sójového vosku. Táto kvalitná vonná sviečka strednej veľkosti (453 g) vydrží horieť až 40 hodín, pričom podľa recenzií užívateľov zanechá v priestore príjemnú vôňu aj dlho po jej zhasnutí. Prednosťou tejto sviečky je aj špeciálny knôt HEARTHWICK® FLAME, ktorý je drevený a pri jeho horení praská, čím dokresľuje príjemnú atmosféru. V tejto kombinácii knôtu a vône sa dá považovať za príjemnú jesennú sviečku.

Yankee Candle Cinnamon Stick

Sviečka Yankee Candle Cinnamon Stick od známeho výrobca z USA ponúka korenený charakter vône. Výrobca sľubuje dobu horenia od 110 do 150 hodín a pri výrobe tejto sviečky boli použité kvalitné čisté suroviny s využitím prírodných vonných výťažkov. Užívatelia v recenziách veľmi dobre hodnotia nevtieravú vôňu a ideálne je táto sviečka na jesenné alebo vianočné obdobie. Materiálom sviečky je parafín v potravinovej kvalite, jej hmotnosť činí 623 gramov a má bežný bavlnený knôt. Hlavu vône tvorí škorica, srdce hrebíček s kardamónom a v základe ucítite bobkový list s cédrovým drevom.

Woodwick Vanilla & Sea Salt

WoodWick sviečky Vanilla & Sea Salt ponúkajú, ako už môže byť zrejmé z názvu, spojenie vanilky a morskej soli. Táto kombinácia je úžasne svieži a určite váš osloví, okrem toho citlivým nosom objavíte aj vôňu jazmínu. Výdrž tejto sviečky je 50 až 80 hodín a zaujímavosťou je 100% prírodný drevený knôt, ktorý pri horení praská. Táto ručne vyrábaná sviečka z USA využíva vysoko kvalitné vosky, kde sa uplatňuje najmä sójový vosk. Je biologický rozložiteľný, takže k prírode šetrnejší ako parafín. Celková váha sviečky činí 453 gramov a do základu výrobca zakomponoval aróma drevitých tónov, pižma, sladkých tónov a vanilky.

Yankee Candle Clean Cotton

Yankee Candle Clean Cotton zaujme naozaj sviežou vôňou čistej bavlny, inak povedané vonia podobne ako práve vypraná bielizeň. Je to taká vôňa čistoty, ktorá je príjemne nevtieravá, čo oceňujú tiež zákazníci, ktorí si produkt zakúpili. Sviečka je schopná vydržať horieť až 150 hodín, čo zodpovedá jej veľké veľkosti s hmotnosťou 623 gramov. Po celú dobu uvoľňuje stálu vernú vôňu, nemusíte sa tak obávať zhoršenia kvality vône v priebehu horenia. Jedná sa o parafínovú sviečku, knôt je bavlnený a hlava obsahuje bergamot, ozón a zelené listy, srdce konvalinku, ruže a základ tvorí céder, drevité tóny, pižmo a vetiver.

Yankee Candle Midnight Jasmine

Vonné sviečky Yankee Candle Midnight Jasmine prinášajú do vášho domova úžasnú kvetinovú vôňu, kde dominuje vôňa jazmínu. Počítajte samozrejme s tým, že jazmínová vôňa je veľmi špecifická a nemusí sadnúť každému, čo zdôrazňujú tiež užívateľské recenzie. Na druhú stranu ak jazmín milujete, sviečka vám bude výrazne voňať už po samotnom vybalení. Jedná sa skutočne o autentickú vôňu pravého jazmínu, doba horenia tejto sviečky je 150 hodín a využíva k tomu parafín s bavlneným knôtom. Hlavu tvorí grep, kvet mandarínky, neroli a orantique, srdce grep a základ pižmo s púdrovými tónmi.

Yankee Candle Lemon Lavender

Sviečky Yankee Candle Lemon Lavender podľa názvu kombinujú sviežu vôňu citróna a levandule. Tá je veľmi čistá, prívetivá a skutočne si vás získa. Jedná sa o veľmi príjemnú kombináciu vôní, používatelia ju v recenziách hodnotia ako jednu z najlepších vôní od tohto výrobca. Jedná sa o sviečku, ktorá dlho vydrží, pretože ponúka horenie až 150 hodín a jej gramáž je 623 gramov, je teda veľká. S ohľadom na zloženie je sviečka fialová a je tvorená parafínovým voskom s klasickým bavlneným knôtom.

Yankee Candle A Calm & Quiet Place

Yankee Candle A Calm & Quiet Place by vám mala svojou vôňou evokovať pokojné a tiché miesto, ako už napovedá jej názov. Používatelia, ktorí si ju zakúpili, hodnotí veľmi dobre peknú sladkú vôňu, ktorá je skutočne veľmi príjemná a má relaxačné účinky. Ide o vôňu, ktorá je svieža a dosiahnuté je jej veľmi vyváženým pomerom jemného jazmínu s ľahkým dotykom pačuli a ambrového pižma, ktoré vôni dodáva hrejivé tóny. Kvôli nižšej gramáži 49 g je tu doba horenia iba 15 hodín a jej knôt je bavlnený.

Najpredávanejšie vonné sviečky

Najpredávanejšie vonné sviečky na trhu sú Yankee Candle a WoodWick. Najlacnejšie zaobstaráte už od 2 EUR. Obľúbené a kvalitné sviečky bez parafínu má napríklad The Greatest Candle (TGC).

Ako vybrať vonnú sviečku

Pri výbere vonné sviečky by ste mali zvážiť hneď niekoľko ich vlastností. Výber totiž nie je len o tom, ako nám sviečka vonia. Veľmi dôležitý je napríklad materiál, z ktorého je sviečka vyrobená. Drvivá väčšina sviečok je v rôznych sklenených nádobách a vzhľadom k tomu, že sa jedná o typické interiérové doplnky, býva ich dizajn nápaditý, vkusný a celkovo pekný. Z hľadiska materiálu nie je ale až tak podstatný obal, ako to, čo je vnútri.

Rôzne sviečky, rôzne materiály

Konvenčným materiálom je parafín, ktorý sa vyrába za surovej ropy. Ak zmýšľate ekologicky, pravdepodobne sa budete chcieť takýmto sviečkam skôr vyhnúť. Nie je povedané, že sú vyložene zlé, výrobcovia sa spravidla snaží používať parafín prémiovej kvality, ale pri horení uvoľňujú napríklad viac sadzí a škodlivín.

V súčasnej dobe sa tak do popredia dostávajú sviečky zo sójového vosku. Dôvod je teda hlavne v tom, že pri horení neprodukujú také množstvo sadzí ako parafín. Stále obľúbené sú už po dlhé roky tiež vonné sviečky z včelieho vosku, ktoré sú na tom z pohľadu ekologickej záťaže veľmi podobne a teda dobre, ako sviečky sójové. Všetkým ekologicky zameraným ľuďom tak možno obe možnosti určite odporučiť. Sviečky sú spravidla drahšie, ale na druhú stranu mávajú zvyčajne väčšiu výdrž než sviečky parafínové.

Hlava, srdce, základ a charakter

Tieto tri prvé slová slúži k detailnému popisu zloženie vône konkrétne sviečky. Zložiť príjemnú vôňu nie je nič ľahké, a preto kvalitná sviečka môže mať aj desiatku jednotlivých vôní, ktoré sa zloží do jednej výslednej vône. Hlavu tvorí takzvané vysoké tóny, ich vôňa sa rozvinie ihneď po zapálení, je výrazná a často rýchlo odznie. Srdce tvorí stredné tóny vône, ktoré sa prejaví po niekoľkých minútach a v interiéri zostanú 2 až 3 hodiny. Základ je tvorený nízkymi tónmi parfumu a tieto tóny vydržia voňať najdlhšie, spravidla minimálne 4 hodiny, ale pokojne aj celý deň. Výslednú vôňu konkrétnej sviečky popisuje jej charakter, ktorý môže byť kvetinový, korenený, bylinný, svieži, alebo sladký.

Knôt sviečky a starostlivosť o neho

Veľmi dôležité tiež je, z akého materiálu je vyrobený knôt. Väčšina sviečok používa klasický bavlnený knôt, avšak niektoré vonné sviečky ponúka aj špeciality v podobe drevených knôtov. Tie vám navodí príjemnú atmosféru nielen vôňou, ale aj zvuky praskajúceho dreva.

V prípade knôtu nehrá ale rolu len jeho materiál, dôležitá je aj určitá starostlivosť o knôt. Ten by mal byť neustále v dĺžke asi 3 až 5 mm, aby zabezpečil optimálne horenie a práve preto je toľko dôležité sa o neho starať. Ak sa napríklad na konci knôtu objaví väčší čierny útvar, je potreba sviečku sfúknuť a knôt zastrihnúť.

Vysoko parfumované sviečky

Rad sviečok je tiež vysoko parfumovaných. V týchto prípadoch si ich majitelia zaobstarávajú aj z toho dôvodu, aby prevoňali interiér i bez horenia, čo môže byť v mnohých ohľadoch praktické. Zvyčajne sa podobné sviečky používajú aj pre aromaterapiu, tu je potom však potrebné sa zamerať hlavne na to, akú konkrétnu bylinu hľadáte a sviečku tak vyberať nielen podľa vône, ale tiež podľa účinkov byliny.

Prevedenie sviečok

V akom prevedení si sviečku zaobstaráte, je už skôr otázka estetického cítenia. Pokiaľ ide napríklad o farbu sviečok, tak tá je spravidla spätá s vôňou, ktorú sviečka uvoľňuje. Väčšina sviečok je v skle, pričom majú tiež sklenené viečko. Sú ale sviečky napríklad tiež s viečkom korkovým alebo kovovým. Na trhu nájdete dokonca aj vonné sviečky s viacerými knôty, ktoré môžu v interiéri pôsobiť veľmi nevšedným dojmom a zaujmú na prvý pohľad.

4.5/5 - (20 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.