Záhrada,

Nafukovacie vírivky: Recenzie 7 najlepších

Relaxovať nie je nutné iba v kúpeľoch a spa centrách. Je možné odpočívať aj doma. Zaistí to nafukovacia vírivka, inak tiež vírivý bazén alebo vírivá vaňa, ktorá je produktom umožňujúca zažiť pozitívne účinky bublinkové kúpele v pohodlí a súkromí domova.

Domáce a vonkajšia vírivka nie je len skvelou voľbou pre toho, kto si chce oddýchnuť inak ako vo svojej posteli. Hodí sa aj pre celkové príjemné prehriatie tela a uvoľnenie svalov, rovnako ako sa hodí každému, kto túži po masáži. Tú prinášajú tisíce malých či väčších bubliniek.

Nafukovacia vírivka v zime

Mobilnú vírivku možno umiestniť na rad miest, ako je záhrada, terasa, ale napríklad aj interiéry bytu a domu, pričom niektoré nafukovacie vírivky možno použiť celoročne aj v zime, a to aj pod bodom mrazu. Ide napríklad o vírivky Bestway s funkciou Freez Shield. Táto funkcia automatického ohrevu zabraňuje zamŕzaniu vody vo vírivke, vodovodných potrubiach a čerpadlách.

Vírivky existujú v rôznych typoch a variantoch, napríklad so solinátorom, ozónom či hydromasážnymi tryskami. Na základe parametrov, testy a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie nafukovacie vírivky a ich recenzie.

Najlepšie nafukovacie vírivky – TOP 7

V tabuľke je výber 7 najlepších nafukovacích víriviek z testov a hodnotení pre rok 2023.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Intex 28458 PureSpa Jet & Bubble Deluxe OctagonBestway 60033 Lay-Z-Spa Maldives HydroJetBelatrix Mountine 120Bestway Lay-Z-Spa Miami AirJet 60001Marimex Greystone Deluxe Bubble Spa 11400263Marimex 11400252 MSPA Rimba U-RB061Bestway 60023 Lay-Z-Spa St. Moritz
Maximálna teplota vody40 °C40 °C42 °C40 °C40 °C40 °C40 °C
Rýchlosť ohrevu1,5 - 2,5 °C/h1 - 1,5 °C/h1,5 °C/h1,5 - 2 °C/h1,5 - 2,5 °C/hod1,2 - 1,8 °C/h1,2 - 1,8 °C/h
Počet vzduchových trysiek120 + 4 hydromasážne140 + 8 hydromasážnych130120170132180
ViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 7 mobilných víriviek

Intex 28458 PureSpa Jet & Bubble Deluxe Octagon

Intex 28458 PureSpa Jet & Bubble Deluxe Octagon recenzie a test

Intex PureSpa Jet & Bubble Deluxe Octagon je kvalitná nafukovacia vírivka s hydromasážnymi tryskami a solinátorom, čo je v porovnaní s ostatnými mobilnými vírivkami v celku ojedinelá kombinácia. Okrem toho má aj nadpriemerne výkonné čerpadlo a rýchly ohrev vody. S objemom 795 litrov zodpovedá kapacite pre 3 až 4 osoby, pričom vzduchových trysiek tu nájdete 120 a k tomu 4 masážne.

Salt water systém na úpravu slanej vody (mimochodom na sezónu by malo stačiť 2 kg soli) nie je zďaleka jedinou vychytávkou tejto vírivky. Súčasťou je aj elektrický HWS, čiže hard water systém na ochranu proti vodnému kameňu, zabraňujúci usadzovaniu vápnika, čím predlžuje životnosť techniky a zmäkčuje vodu. Novinkou je prítomnosť WiFi a možnosť vírivku ovládať aplikáciou na diaľku (kedy a na koľko chcete vyhrievať). Ohrev ale môže fungovať aj úplne automaticky, kedy stačí nastaviť kontrolu teploty na ovládacom paneli.

Pre bezpečnosť a udržanie teploty je súčasťou uzatvárateľný termoizolačný kryt. Pokiaľ ide o negatíva, z užívateľských skúseností zaznieva kritika na častejšie sfúkavanie vane, alebo umiestnenie filtra vo vnútri bazéna.

Ovládanie cez WiFi, solinátor a hydromasážne trysky
Problematický návod

Bestway 60033 Lay-Z-Spa Maldives HydroJet

Bestway 60033 Lay-Z-Spa Maldives HydroJet recenzie a test

Mobilná vírivka Bestway 60033 Lay-Z-Spa Maldives HydroJet zaujme systémom Freez Shield. Tá automaticky zabraňuje zamŕzaniu vody vo vírivke, vodovodných potrubiach a čerpadlách. Vďaka tomu nie je problém celoročnú prevádzku, takže sa dá nafukovacia vírivka použiť aj v zime. Bazén pojme 1050 litrov vody, čo zodpovedá kapacite zhruba 5 až 7 osôb. Ide teda o priestrannú vírivku, s ktorou pekne zaplníte roh terasy alebo záhrady.

Okrem AirJet vodných trysiek disponuje nafukovacia vírivka aj 8 hydromasážnymi tryskami, navyše 2 trysky sú LED so 7 farbami, ktoré sa striedajú podľa sily prúdenia vody. Stabilitu tu zaisťuje Y-beam konštrukcia, či kvalitný materiál Tritech a praktickým doplnkom sú aj dve nafukovacie sedačky. Čo by sme vytkli je pomalšia výhrevnosť a nižší príkon pri ohreve vody. Vystačiť si musíte aj s kartušovou filtráciou, čo je za danú cenu škoda.

Užívateľské skúsenosti sú pozitívne. Vírivka sa dá ľahko zostaviť, dobre sa ovláda, a navyše je veľmi tichá. Určité obavy smerujú ku krytu na vírivku. Ten má tanierovitý tvar, čo v kombinácii s dažďom môže byť problém s ohľadom na vyvíjaný tlak.

Celoročné použitie, tichá prevádzka, kvalitný materiál
Tvar krytu, pomalší ohrev

Belatrix Mountine 120

Belatrix Mountine 120 recenzie a test

Vírivka pre dvoch Bellatrix Mountine 120 je obľúbený model, ktorý je vďaka svojim kompaktným rozmerom možné umiestniť takmer kamkoľvek. Za pekného počasia môže byť umiestnená vonku a po čas zimy v interiéri. Má oválny tvar, ktorý je koncipovaný pre dve dospelé osoby. Na dĺžku má 1,95 m a na šírku 1,2 metra. Výška je 0,65 metrov a zmestí sa do nej presne päťsto litrov vody.

O dokonalý komfort a relaxáciu sa stará 130 vzduchových trysiek, čo je v porovnaní, pre koľko osôb je táto nafukovacia vírivka určená, veľmi dobrú hodnotu. Konkurenčné modely majú rovnaký počet trysiek aj u dvojnásobne väčších víriviek. Integrované ovládanie v leme je umiestnené presne uprostred, je teda ľahko dosiahnuteľné pre obe osoby.

Výhrev má príkon 1200 W a dokáže vodu ohrievať rýchlosťou 1,5 °C za hodinu. Maximálna teplota, ktoré možno dosiahnuť, je 42 stupňov Celzia, čo je v porovnaní opäť výborná hodnota. Jednotka pre tvorbu perlinkovej masáže má tiež dostatočný príkon 600 W. O čistotu vody sa stará kartušová filtrácia s krycou textíliou. Hmotnosť je 29 kilogramov a pre jednoduché prenášanie sú na vonkajšej strane pripravená madla.

Kompaktné rozmery, maximálna teplota vody až 42 stupňov Celzia
Len pre dve osoby

Bestway Lay-Z-Spa Miami AirJet 60001

Bestway Lay-Z-Spa Miami AirJet 60001 recenzie a test

Nafukovacia vírivá vaňa Bestway Lay-Z-Spa Miami AirJet 60001 je cenovo dostupná, pritom kvalitná vírivka pre 3, respektíve 2 až 4 osoby, napríklad s ohľadom na deti. Ide o menšiu vírivku, ktorá nezaberie veľa miesta, a vďaka menšiemu objemu vody okolo 669 litrov budete mať aj rýchlejší ohrev a nižšie náklady na prevádzku.

Aj napriek nižšiemu objemu vody sa tu nachádza výkonná jednotka pre ohrev vody s príkonom 2050 W a výhrevnosťou do 2 °C/h, alebo tiež výkonný filtračný systém s prietokom 1325 litrov za hodinu. Súčasťou ovládacej jednotky je taktiež vzduchový kompresor na nafúknutie a následné zásobovanie masážnych vzduchových trysiek AirJet. Tých je tu 120, bohužiaľ bez masážnych HydroJet.

Tak ako u iných nafukovacích víriviek od Bestway, aj táto sa dá použiť celoročne, a to vďaka systému Freez Shield, ktorý automaticky zapne ohrievač pri poklese teploty na 6 °C a ohrieva vodu, kým nedosiahne 10 °C. V zime ju tak môžete ľahko použiť a vzhľadom na menšie rozmery nebude takýto problém vodu dostatočne rýchlo ohriať.

Cena/kvalita, rýchly ohrev, použitie v zime
Dodatočné príslušenstvo je nutné dokúpiť

Marimex Greystone Deluxe Bubble Spa 11400263

Marimex Greystone Deluxe Bubble Spa 11400263 recenzie a test

Vonkajšia vírivka Marimex Greystone Deluxe Bubble Spa 11400263 má kapacitu pre 6 osôb s objemom vody 1098 litrov a so štvorcovým tvarom si priamo hovorí o umiestnení na terasu. Čo ihneď zaujme je prítomnosť salt water systému. Ide teda o nafukovaciu vírivku so solinátorom. Z ďalších technológií má napríklad zmäkčovač vody, zabraňujúci tvorbe vodného kameňa v hadiciach.

Tak ako u väčšiny mobilných víriviek, ani tu nie je (a ani nejde pripojiť) piesková filtrácia, vystačiť si musíte s kartušovou. Rovnako tak tu chýbajú hydromasážne trysky, takže pokiaľ chcete túto kombináciu, je lepšie zvoliť model od Intex, ktorý túto kombináciu ponúka. Potešujúca je naopak prítomnosť WiFi ovládania s aplikáciou pre Android aj iOS. Cez ňu si môžete zapnúť vírivku na diaľku, ešte pred príchodom domov.

Príkon ohrevu vody je u tejto vírivky ľahko nadpriemerný, konkrétne 2200 W, a to stále pri napájaní 220 až 240 V. Z recenzií zaznieva chýbajúca regulácia bubliniek, alebo aj odporúčanie na priobjednanie držiaka nápojov.

Salt water systém (solinátor), WiFi ovládanie
Iba klasické vodné trysky

Marimex 11400252 MSPA Rimba U-RB061

Marimex 11400252 MSPA Rimba U-RB061 recenzie a test

Nafukovací vírivý bazén Marimex 11400252 MSPA Rimba U-RB061 má kruhový tvar a celkový priemer 204 centimetrov. Vďaka tomu môže ponúknuť kapacitu aj pre 6 dospelých osôb. Relaxáciu zaisťuje 132 vodných trysiek, pričom je možné nastaviť 3 úrovne rýchlosti. Výhodou oproti iným značkám je technológia tichého motora. Ovládacia jednotka je totiž uložená vo vnútri tela vírivky, takže pena hluk do istej miery absorbuje.

Unikátom tejto vírivky je integrovaný systém dezinfekcie vody. Súčasťou je generátor ozónu, ktorý zapnete pred alebo po použití vírivky a je násobne účinnejší ako chlór. Vnútri jednotky je tiež sterilizačná komora s UVC LED lampou a do tretice je tu vnútorná fólia vane s obsahom antibakteriálnej tkaniny.

Pri pohybe vo vnútri vírivého bazéna je veľmi praktické protišmykové dno, čo sú v podstate rozmiestnené výstupky poskytujúce trenie. Podobne ako vírivky Bestway, aj tu nájdete Anti-Icing systém, hoci v skromnejšom variante. Ten zapína ohrev vody pri poklese pod 1 stupeň a ohrieva do 3 stupňov, opäť v snahe chrániť cirkulačný systém, čerpadlo a rúrky. Z negatív je možné vírivke vytknúť podpriemerný príkon ohrevu.

Ozonátor, Anti-icing systém, regulácia bubliniek
Slabý príkon ohrevu

Bestway 60023 Lay-Z-Spa St. Moritz

Bestway 60023 Lay-Z-Spa St. Moritz recenzie a test

Záhradná vírivka Bestway 60023 Lay-Z-Spa St. Moritz sa radí medzi najlacnejší v kategórii pre 6 až 7 osôb. Nízka cena bohužiaľ núti robiť ústupky, takže tu nenájdete solinátor, ani hydromasážne trysky a na reguláciu intenzity prívodu vzduchu do trysiek môžete taktiež zabudnúť. Na druhú stranu nebudete ochudobnení o horný kryt či plávajúci chemický podávač.

Rozmery naozaj vyčnieva pri porovnaní s inými modelmi víriviek, pretože pojme 1190 litrov vody. Pozitívne hodnotíme vyšší počet vodných trysiek, ktorých je 180 a kompenzujú vyššiu plochu vane. Kladom sú tiež 2 držadlá, ktoré uľahčia prenášanie. Udržiavanie čistej vody tu obstaráva kartušová filtrácia, s dostatočne výkonným filtračným systémom.

Potlač ratanu vírivke dodáva elegantný vzhľad, takže je možné odporučiť inštaláciu v zimnej záhrade, kde nebude pôsobiť rušivo. A keďže ide o vírivku Bestway, je možné ju používať celoročne. Celkovo ju hodnotíme ako perfektnú v pomere cena/kvalita.

Veľké rozmery, vzhľad, ochrana proti zamrznutiu
Absencia pridaných technológií

Ako vybrať vírivku

Nafukovacia vírivka je stále využívanějším riešením na záhradách, ale aj terasách domov alebo bytov. Ak hľadáte rady, ako vybrať vírivku, je vhodné sa primárne zamerať na dôvody jej použitia a na počty osôb. Dôvodom pre využívanie môže byť len relaxácie po náročnom dni, rovnako ako snaha o docielenie každodennej masáže. Kapacita víriviek je udávaná v osobách. Väčšia riešenie umožní relaxáciu 2 dospelým osobám a 2 deťom. Varianty pre náročných dokážu pojať aj 6 dospelých osôb.

Rozmery a tvar vírivky

Pre začiatok je potrebné si uvedomiť, kam bude vaša nafukovacia vírivka umiestnená. A podľa toho voliť jej rozmery a tiež jej tvar. Pri umiestňovaní hrá úlohu predovšetkým vonkajšie veľkosť. Tá sa pohybuje od 125 centimetrov u tých najmenších, až po 204 cm u tých väčších. Samozrejme hovoríme o kruhovom prevedení. Okrem neho existujú aj vírivky štvorcového tvaru, ktoré sa skvele hodí napríklad do rohu terasy, alebo do rohu pergoly. Sú ale aj výnimočné riešenia, ktoré majú napríklad tvar osemuholníka.

Materiál vírivky

Môže ovplyvniť celý rad vecí. Je to napríklad jej pevnosť a odolnosť, ktorá ide ruka v ruke s dlhšou životnosťou. Vhodný materiál ovplyvní aj izolačné vlastnosti, rovnako ako celkovú stabilitu po napustení. Dnes sa používa množstvo rôznych materiálov, ktorých základom je PVC, ďalej laminované tkaniny, ochranné vrstvy, alebo u modernejších víriviek takzvaná I-Beam štruktúra, ktorá sa pozitívne podpisuje na celkovej kvalite vystuženie.

Starostlivosť o kvalitu vody

Keďže sú vírivky používané aj každý deň, a to niekoľkými ľuďmi naraz, je potrebné zabezpečiť aj dobrú kvalitu vody. O to sa stará hlavne filtrácie, ktorá zaistí odstránenie pevných nečistôt z vody. S filtrovaním vody súvisí aj výkon čerpadla. Čím vyššia hodnota, tým lepšie. Niektoré systémy zvládnu aj 1 400 litrov vody za hodinu, čím počas tohto časového úseku prefiltrujú celý objem vírivky. Moderné typy majú aj funkciu vytvárajúce ozón, ktorý napomáha eliminácii mnohých baktérií.

Základom je však filtrácia. Kvalitnejším a drahším riešením je filtrácia piesková. Tá ponúkne skvelé výsledky a nenáročnú údržbu. Výmena piesku stačí pri bežnom využívaní za 2 roky. Druhým riešením je kartušová filtrácia. Tá síce nedosahuje tak kvalitného čistiaceho efektu, ale je podstatne lacnejšie a dobre sa hodí skôr na menšie vírivky.

Mobilita, použitia a uschovanie

Sú vírivky, ktoré umožnia celoročnú prevádzku (aj v zime), a tak ich stačí na miesto postaviť iba raz, sprevádzkovať, a potom ich len využívať. Sú však aj prípady, keď sa využívajú len na niekoľko mesiacov v roku. V takom prípade je dobré zohľadniť ich mobilite. O tej rozhodujú nielen kvalitné úchytky umožňujúce jednoduché prenesenie na požadované miesto. Rolu hrá i hmotnosť. Tie najľahší môžu vážiť aj pod 40 kilogramov a jej prenesenie je hračkou. Existujú ale aj ťažšie varianty, kde sa hmotnosť pohybuje medzi 50 a 100 kilogramami.

Ďalej je vhodné zohľadniť jednoduchosť nafúknutie vzduchom. U niektorých možno využiť nožnú pumpu alebo kompresor. Lepšie modely ponúknu systém samo nafukovanie, vďaka vlastnému vzduchovému čerpadlu. Úlohu pri výbere zohráva aj veľkosť po vyfúknutie, ktorá určuje to, aké ľahké je vírivku na dobu nepoužívania uložiť napríklad do pivnice alebo technickej miestnosti.

Kľúčové funkcie

Sú hneď dve. Prvý jasnú funkciou je existencia trysiek, ktoré produkujú bublinky. Rolu hrá hlavne ich počet, ktorý by mal u kvalitné vírivky rozhodne prekračovať počet, ktorých je 100. Dôležitý len tiež dostatočný výkon systému, ktorý vzduch tvorí a do trysiek ho vháňa. Okrem vzduchových trysiek existujú aj nafukovacie vírivky, ktoré majú vodné trysky. Ich počet je výrazne menší a zvyčajne ide o počet, ktorý korešponduje s kapacitou. Pokiaľ ide o vírivku pre 4 osoby, je k dispozícii rovnaký počet daných vodných trysiek.

Druhou kľúčovou funkcii je ohrev. Ten je dôležitý pre možnosť relaxácie aj pri chladnejších dňoch. Prvá dôležitou informáciou je maximálna teplota, ktoré môže byť dosiahnuté. Tá sa zvyčajne pohybuje okolo 40 stupňov Celzia. Ďalej hrá úlohu aj rýchlosť ohrevu. Tá sa odvíja od výkonu vykurovacieho telesa a objemu vody. Štandardná tempo ohrevu je spojené s tým, že je voda počas hodiny ohriata o 1,5 – 2 stupne Celzia.

Doplnky k vírivke

Samozrejmosťou by mal byť praktický ovládací panel, umožňujúci nastaviť všetko, od teploty vody, po intenzitu bubliniek, alebo množstvo aktívnych trysiek. Ponúknuť by mal aj automatické prednastavené režimy. Samozrejmým doplnkom by mala byť tiež krycia plachta optimálnych rozmerov. Pomôže nielen v tom, že vodu ochráni pred nečistotami. Pokiaľ má termoizolačné vlastnosti, spomalí chladnutia vody.

Vhodné je mať k dispozícii aj transportnej tašku, ktorá uľahčí prenos na miesto, rovnako ako je dobrým obalom pre uloženie vírivky. Vhodným doplnkom je tiež podložka, ktorá dokáže nielen znížiť riziko poškodenia podlahy vírivky, ale tiež zlepší izolačné vlastnosti.

Cena

Rozdiely sú značné. Tá najlacnejšie môžete kúpiť okolo 400 eur. Od nich sa však nedá očakávať nijako unikátne vlastnosti a funkcie. Vhodné je držať sa v rozmedzí medzi 400 až 1200 eur, v závislosti na kapacite, materiálu, funkciách a vlastnostiach. To je optimálna cesta. Kto hľadá niečo výnimočné, nájde na trhu aj také riešenia, ktoré svojou cenou presahujú sumu 1500 eur.

4.2/5 - (20 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.