Domácnosť,

Domáce vinotéky: test, recenzie | Najlepšie chladničky na víno

Chladiaca vinotéka je určená na dlhodobé uskladnenie vína pri vhodných teplotných podmienkach. Vinotéka od pohľadu pripomína chladničku, a nielen preto sa možno stretnúť aj s označením chladničky na víno. Od bežnej chladničky sa samozrejme líši, okrem iného vnútornou konštrukciou. Tá je členená tým spôsobom, aby do nej bolo možné jednotlivé fľaše ľahko umiestniť, alebo vytvoriť dve teplotné zóny.

Rozlišujú sa dva typy, a to voľne stojace a vstavané vinotéky. Významnú úlohu pritom zohráva kapacita, presnejšie vnútorný objem a počet fliaš, ktoré dokáže pojať. Domáca vinotéka zvyčajne pojme desiatky fliaš vína, malé vinotéky do bytu potom môžu byť aj len pre jednotky kusov. Do rôznych komerčných prevádzok, ako sú bary a reštaurácie, sú vhodnejšie väčšie modely, ktoré môžu pojať až stovky fliaš.

Zohľadniť by ste mali nielen kapacitu, teda vnútorný objem a počet fliaš, druh políc (drevené, drôtené) alebo hlučnosť, ale aj špecifické vlastnosti. Napríklad počet zón (jednozónová, dvojzónová) alebo prítomnosť LED osvetlenie. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie vinotéky a ich recenzie.

Najlepšie domáce vinotéky – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších domácich vinoték z testov a hodnotenia pre rok 2024.

VzhľadModelTypPočet fliašObjem 
Hyundai VIN 18 DZ recenzie a testHyundai VIN 18 DZVoľne stojaca1853 l
Guzzanti GZ 59 recenzie a testGuzzanti GZ 59Voľne stojaca59117 l
Whirlpool ARC 229 recenzie a testWhirlpool ARC 229Vstavaná32105 l
Hyundai VIN 18 recenzie a testHyundai VIN 18Voľne stojaca1848 l
AEG SWB63001DG recenzie a testAEG SWB63001DGVstavaná2056 l
Hyundai VIN 12 DZ recenzie a testHyundai VIN 12 DZVoľne stojaca1233 l
Electrolux ERW0670A recenzie a testElectrolux ERW0670AVstavaná2454 l
Hoover HWCA 2335 recenzie a testHoover HWCA 2335Voľne stojaca40118 l
Hyundai VIN 6 recenzie a testHyundai VIN 6Voľne stojaca616 l
Candy CCVA 200 GL recenzie a testCandy CCVA 200 GLVoľne stojaca40117 l

Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Hyundai VIN 18 DZGuzzanti GZ 59Whirlpool ARC 229Hyundai VIN 18AEG SWB63001DGHyundai VIN 12 DZElectrolux ERW0670AHoover HWCA 2335Hyundai VIN 6Candy CCVA 200 GL
Druh polícDrôtenéDrôtenéDrevenéDrôtenéDrevenéDrôtenéDrevenéDrevenéDrôtenéDrevené
Hlučnosť38 dB41 dB42 dB38 dB42 dB38 dB39 dB46 dB38 dB46 dB
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 vinoték

Hyundai VIN 18 DZ

Hyundai VIN 18 DZ recenzie a test

Dvojzónová vinotéka Hyundai VIN 18 DZ zaujme nielen svojim elegantným vzhľadom, ktorý sa hodí do každého bytu. Má aj dobré parametre, kam nepatrí len funkcie Dual Zone. Zaujme tiež príkon, rovnako ako aj celková veľkosť jej vnútorného objemu. Tá činí presne 53 litrov. To v praxi znamená, že sa do nej vďaka usporiadaniu vojde celých 18 fliaš vína.

Maximálny rozmer každej z umiestňovaných fliaš môže byť až 8 x 33 cm. Horná zóna tejto chladničky ponúkne rozdelenie teploty v rozmedzí 12 – 18 stupňov. Proti tomu spodnej chladnejšie zóna ponúkne možnosť rozdelenia v rozmedzí od 8 až do 18 stupňami.

Jej spotreba je 0,48 kWh / 24 hodín. Ovládanie je realizované dotykovo, s využitím praktického LED displeja. Zaujmú aj presklené dvere, alebo s celkovým vzhľadom dobre ladiaci drôtené police.

Funkcia Dual zone, kapacita 18 fliaš, štýlový dizajn
Bez zámku

Guzzanti GZ 59

Guzzanti GZ 59 recenzie a test

Jednozónová vinotéka Guzzanti GZ 59 zaujme sovu nízkou spotrebou. Konkrétne spotrebuje iba 0,68 kWh za 24 h. Svojim určením sa hodí do hotelov a penziónov. A to predovšetkým pre svoju veľkosť. Jej celkový objem je veľmi dobrých 117 litrov, čo v praxi znamená možnosť umiestnenia 59 fliaš vína.

Pred slnečným žiarením chráni tmavšie, a navyše 2 vrstvové sklo. Vnútorný priestor využíva 3 + 1 chrómovou drôtenú policu. Vnútri nechýba ani praktické osvetlenie. Zaujme veľký chladiaci rozsah, ktorý začína na teplote 7 a končí na hodnote 18 stupňov.

Dvere vinotéky je možné ľahko umiestniť aj na druhú stranu. Hlučnosť tohto modelu je 41 dB. Nechýba ani samozrejmý LED displej s dôležitými informáciami, alebo i praktický digitálny termostat s nastavením vždy o 1 stupeň Celzia.

Veľký objem, výmena dvierok
Relatívne hlučnejšia

Whirlpool ARC 229

Whirlpool ARC 229 recenzie a test

Vstavaná vinotéka Whirlpool ARC 229 je skvelé riešenie pre každú domácnosť. Má svieži a moderný dizajn, ktorý zaujme možnosťou umiestnenia do kuchynskej linky. Štýlovo pôsobí aj police, ktoré sú vyrábané z dreva. Celkový objem je dobrých 105 litrov, čo dohromady dáva celkový kapacitu vo výške na 32 fliaš vína bežných veľkostí.

Vďaka intuitívnemu elektronickému ovládaciemu panelu nie je problém nastaviť teplotu, ktorá môže byť v rozmedzí od 6 do 18 stupňov Celzia. Ďalej nechýba ani možnosť optimálneho nastavenia vlhkosti, ktorá je v rozmedzí medzi 50 – 70 percentami. Navyše je možné vnútri vytvoriť dve rôznorodé teplotné zóny.

Zaujme tiež spotreba, ktorá pri klasickom prevádzke činí 0,9 kWh / 24 h. Hlučnosť o veľkosti 42 dB je tak okolo priemeru porovnávaných modelov. Poličiek je k dispozícii celkom 5 a ponúknu možnosť nastavenia.

Vstavané riešenie, 2 zóny, na 32 fliaš vína
Bez oddelené regulácie

Hyundai VIN 18

Hyundai VIN 18 recenzie a test

Domáca vinotéka Hyundai VIN 18 zaujme každého milovníka vín. Aj napriek svojej kompaktnejšie rozmery bez problémov pojme celých 18 fliaš, čo je ono číslo ukryté v názve. Umiestniť možno aj väčšie fľaše vína, a to až o rozmere 8 x 33 cm. Vnútorný objem je 48 litrov. Problémom nie je ani jej spotreba, čo potvrdzuje aj hodnota príkonu, ktorá je 50 W.

Vďaka polovodičovému chladiacemu systému je zaistený tichý chod, a to o hodnote 38 dB. Aj napriek tomu niektorí užívatelia zmieňujú hlučný prevádzku, avšak tieto názory nie sú jednotné. Police sú klasické drôtené a hodnota spotreby je 0.51 kWh za 1 deň prevádzky.

Teplotu je možné navoliť v celkom širokej škále možností, a to v rozmedzí 12 – 18 stupňov Celzia. Zaujme tiež ovládanie, ktoré je zabezpečené pomocou dotykového LED displeja. Po otvorení dvierok je praktickou funkciou tiež možnosť využitia vnútorného osvetlenia.

Pre 18 fliaš, tichý chod, kompaktné rozmery
Vyššia teplota

AEG SWB63001DG

AEG SWB63001DG recenzie a test

Chladnička na víno AEG SWB63001DG zaujme už svojím prevedením. Cez sklo zaujmú drevené police, rovnako ako upúta aj zabudované LED osvetlenie. Ďalej nesklame ani veľkosť priestoru. Jeho celkový objem je 56 litrov, s čím je spojené celkom 6 políc určených pre umiestnenie vína. Daná kombinácia ponúkne možnosť umiestniť do vinotéky až 20 fliaš vína.

Unikátom je aj vstavané prevedenie, čo prispieva k celkovému vzhľadu. Zaradená je do energetickej triedy s označením G (podľa nového štítkovania) a orientačnou ročnou spotrebu iba 137 KWh. Hlučnosť počas normálnej prevádzky vinotéky je 42 dB.

V prípade záujmu je možné zmeniť otváranie dverí na druhú stranu. Ovládanie je riešené elektronicky a konkrétne nastavenie rozsahu teplôt zobrazuje displej v čelnej časti. Konštrukcia je vyrábaná s ohľadom na to, aby mali vibrácie kompresora absolútne minimálny vplyv na kvalitu fliaš.

Vstavané prevedenie, úsporná prevádzka, na 20 fliaš
Vyššia hlučnosť

Hyundai VIN 12 DZ

Hyundai VIN 12 DZ recenzie a test

Domáca vinotéka Hyundai VIN 12 DZ je určená pre toho, kto hľadá naozaj kompaktné rozmery. Tento model disponuje priestorom s veľkosťou 33 litrov, čo zodpovedá tomu, že pojme až 12 fliaš vína. Aj napriek svojej veľkosti ponúkne pokročilé funkcie, ako je napríklad Dual Zone. Tým možno vytvoriť dve teplotné zóny. V jednej bude rozmedzí teplôt 12 – 18 stupňov, zatiaľ čo v tej druhej bude 6 – 18 stupňov.

Zrkadlovo tónované dvierka prispievajú k zaujímavému vzhľadu. U nich nechýba tiež modro podsvietený LED displej, ktorý ukazuje aktuálne nastavenie tohto modelu. K dizajnu prispievajú tiež drôtené police. Vnútri nechýba ani praktické osvetlenie.

Hodnota príkonu u tejto vinotéky je 100 W. Vďaka inovatívnemu riešenie chladenia sa radí do úspornej energetickej kategórie. Jej spotreba priebehu 1 dňa je zhruba 0,37 kWh. Aj keď je menšia, maximálna veľkosť fľaše, ktorú pojme môže byť až 8 cm x 33 cm.

Dual Zone, LED displej
Ľahko zvýšená hlučnosť ventilátora

Electrolux ERW0670A

Electrolux ERW0670A recenzie a test

Chladiaca vinotéka Electrolux ERW0670A patrí do kategórie takzvaných vstavaných spotrebičov, vďaka čomu ju môžete ľahko zabudovať práve do vašej kuchyne. Kladom je tiež to, že ponúkne veľký rozsah teplôt, ktoré možno zvoliť. Tou najnižšou teplotou je 5 stupňov a tou najvyššou je celých 20 stupňov Celzia. Má 1 zónu a všetky fľaše budú vychladené na rovnakú teplotu.

Unikátna konštrukcia a chladiaci systém zabezpečí to, že sa radí do úspornej energetickej triedy. Toto znamená, že spotreba je približne 107 kWh/rok. Nesklame ani ovládanie, ktoré je realizované hneď v oblasti za samotnými dvierkami.

Celkový objem 54 litrov a ponúkne možnosť vložiť 24 jednotlivých fliaš. Tie sa ukladajú nie na kovové, ale drevené nosiče. Počas prevádzky vzniká hluk o veľkosti 39 dB, čo je prijateľná hodnota.

Vstavané riešenie, široký rozsah teplôt
Bez displeja

Hoover HWCA 2335

Hoover HWCA 2335 recenzie a test

Chladnička na víno Hoover HWCA 2335 určite nesklame tým, ako je veľká, pokiaľ ide o vnútorný priestor. Jej objem totiž činí dobrých 118 litrov. Vplyvom toho dokáže bez akýchkoľvek problémov pojať aj 40 fliaš rôznorodého vína. Tie sú umiestnené na štýlových drevených policiach. K dispozícii sú hneď 4 a v prípade potreby nie je problém ich jednoduchého vybratia.

Ide o takzvané jednozónové riešenie, čo znamená istotu všade rovnaké teploty. Tú je možné nastaviť v rozmedzí od 7 stupňov, až po hodnotu 18 stupňov Celzia. Vďaka displeju je možné nastavenie ľahko kontrolovať. Chladenie je riešené pomocou 1 kompresora a médiá R600.

Spotreba energie počas jedného dňa činí zhruba 0,39 kWh. Opomenúť nemožno ani hlučnosť o veľkosti 46 dB, ktorú je možné označiť za vyššiu a spotrebič by sa tak mal nachádzať v priestore, kde nebude svojou prevádzkou rušiť. Klimatické označenie je spojené s písmenom N.

Dobrá kapacita, vyberateľné drevené police, veľký rozsah teplôt
Väčšia hlučnosť

Hyundai VIN 6

Hyundai VIN 6 recenzie a test

Malá vinotéka Hyundai VIN 6 sa hodí aj do menších bytov. Jej rozmery sú naozaj kompaktné, a to konkrétne o hodnote 53 x 38 x 51 cm. Z toho vyplýva aj to, že jej vnútorný objem je len 16 litrov. Napriek tomu dovolí bez problémov umiestniť až 6 fliaš vína. Tie sú umiestnené na drôtené police a schladené na potrebnú teplotu, ktorú zobrazí modro podsvietený LED displej.

Teplotu je možné nastaviť v širokom rozsahu, a to už od hodnoty 8 stupňov, až po hodnotu 18 stupňov Celzia. Chladenie je riešené polovodičový systémom, kedy nevznikajú vibrácie. Toto riešenie je veľmi úsporné, čo potvrdzuje spotreba 0,39 kWh/24h.

Hlučnosť tohto modelu je 38 dB, čo je pomerne príjemná hodnota. Nechýba existencie vnútorného LED svetlá, ktoré ponúkne perfektné presvetlenie vnútornej časti. Ovládanie je nielen dotykové, ale aj intuitívne.

Dotykové ovládanie, malé rozmery
Nič zásadné

Candy CCVA 200 GL

Candy CCVA 200 GL recenzie a test

Vinotéka Candy CCVA 200 GL má veľmi dobré rozmery, vďaka čomu sa hodí aj do radu komerčných priestorov. Z hľadiska prevedenia je to 84 x 50 x 59 centimetrov a s ohľadom na vnútorný objem je to hodnota 117 litrov. Vďaka tomu sa do nej zmestí až 40 jednotlivých fliaš. Tie sú umiestnené na drevených policiach, pričom hneď 3 police je možné v prípade potreby vybrať.

Klimatická trieda je klasická a nesie označenie N. Počas roka vinotéka spotrebuje približne 197 kWh elektrickej energie. Chladenie je riešené 1 kompresorom a chladivom R600.

Teplotu je možné nastaviť v širokom rozsahu. Tou najnižšia je 7 stupňov a tou najvyššou zase 18 stupňov Celzia. Nechýba displej, ktorý ukazuje aktuálne nastavenie. Pre ľahšiu identifikáciu fliaš je vo vnútornej časti k dispozícii osvetlenie. Hlučnosť činí 46 dB, čo by hlavne v komerčných prevádzkach nemalo vadiť.

Priestranná, široký rozsah teplôt, osvetlenie
Úroveň hlučnosti

Ako si vybrať chladničku na víno

Chladiaca vinotéka a jej výber by mal byť spojený v prvom rade s tým, o aký ide typ. V tomto smere je možné produkty rozdeliť do dvoch kategórií, a to podľa toho, kde budú umiestnené.

Voľne stojaca vinotéka

Riešenie, ktoré je samostatným dizajnovým spotrebičom, ktorý je možné kamkoľvek postaviť. Veľmi často sa voľne stojace vinotéky umiestňujú do obývacích izieb, či v reštauráciách do priestoru pre hostí.

Vstavaná vinotéka

Toto riešenie je podobné, ako u iných vstavaných spotrebičov. Vstavaná vinotéka je určená pre montáž do korpusu kuchýň. Trebárs pod linku, alebo aj klasicky do väčšej výšky. Pri výbere je nutné zohľadniť hlavne vstavané rozmery, primárne šírke.

Objem a počet fliaš

Kapacita sa udáva hneď v dvoch hodnotách. Prvá hodnota, ktorú vinotéka disponuje, je celkový vnútorný objem. U tých najmenších modeloch je to okolo 15 – 20 litrov. U tých najväčších už objem vinotéky presahuje hodnotu 100 litrov.

Tento priestor je ďalej rozdelený na police. Tie môžu byť drôtené, najčastejšie chrómové, alebo tiež drevené. Ich počet či tvar ovplyvňujú, aká je kapacita vzhľadom na počet fliaš. U najmenších je to okolo 6 fliaš. U najväčších to môže byť až 40.

Chladenie

Vinotéka je určená na to, aby udržala víno v správnej teplote. K tomu slúži funkcia chladenia. U nej je potrebné si všímať rozsahu teplôt, ktoré vinotéka ponúkne. Najnižšia teploty bývajú okolo 8 stupňov, najvyššia okolo 20 stupňov. Inovatívny je v danej ohľade dvojzónová vinotéka, ktorá umožní vytvoriť dve zóny s rôznou teplotou. Proti tomu jednozónová vinotéka má rovnakú teplotu v celom priestore.

Spotreba a hlučnosť

Ide o elektrický spotrebič s určitým príkonom a výkonom od čoho sa odvíja aj spotreba. Vinotéky musia mať energetický štítok, a tak konkrétne úsporu odhalí energetická trieda.

Hlučnosť je udávaná klasicky v decibeloch. Je dobré vziať do úvahy, či bude v kuchyni, kde hluk toľko nevadí, alebo v obývacej izbe, kde môže rušiť. U tichých modelov je hlučnosť pod 40 dB. Naopak, u tých hlučných už atakuje hranicu 50 dB.

Vlastnosti a funkcie

Čo ešte môžu vinotéky ponúknuť? Trebárs LED displej s dotykovým ovládaním pre nastavenie teploty. Ďalej vnútorné LED osvetlenie pre ľahšie nájdenie vína a manipuláciu s fľašami. Môže to byť aj zámok, rovnako ako funkcia nastavenia vlhkosti. Pri vkladaní nových fliaš sa môže hodiť tiež režim superchladenie.

4.4/5 - (23 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.