Šport,

Vibračné plošiny: Recenzie 10 najlepších dosiek na cvičenie

Vibračná plošina je veľmi populárnou v rôznych fitness centrách a mnoho z nich zaradilo lekcie cvičenia na vibračnej doske do svojho denného rozvrhu. Ak už máte s týmto cvičením nejaké skúsenosti, alebo ste o ňom počuli a viete, že je pre zdravie človeka veľmi prínosné, možno premýšľate o tom, že si vibračnú plošinu zaobstaráte tiež domov.

Vibračnou plošinu je možné vyberať podľa niekoľkých parametrov. Rôzne výrobky majú rôzne výkonné motory, niektoré slúžia čisto ako vibračná cvičiaci doska, iné majú aj masážnu funkciu. Len dvadsať minút cvičenia denne výrazne ovplyvní našu kondíciu a naše zdravie.

K dostaniu sú menšie prevedenie, ktoré sa hodia všetkým, ktorí nemajú priestoru vo svojej domácnosti nazvyš aj plnohodnotné vibračné plošiny, ktoré môžete poznať z fitness centra. Kým základné prevedenie majú spravidla jeden menej výkonný motor, lepšie vybavenejší vibračné dosky môžu mať motorov viac, s čím sa spája takisto aj vyšší výkon. Základný pohyb vibračnej dosky na cvičenie je horizontálny, drahšie modely zapájajú aj vertikálny, alebo dokonca 3D typ vibrácií.

Cvičenie na vibračnej podložke je šetrné voči kĺbom, napriek tomu je veľmi efektívne a podľa druhov cvikov môže slúžiť zlepšenie kondície aj posilnenie svalov. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie vibračné plošiny a ich recenzie.

Najlepšie vibračné plošiny – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších vibračných plošín z testov a hodnotení pre rok 2024.

VzhľadModelVýkon motoraNosnosťTyp vibrácií 
VibroGym inSPORTline Lotos recenzie a testVibroGym inSPORTline Lotos300 W120 kgVertikálne
Vibro Shaper recenzie a testVibro Shaper200 W100 kgHorizontálne
VibroGym inSPORTline Charles recenzie a testVibroGym inSPORTline Charles500 W + 300 W120 kgVertikálne, 3D
HMS SVP01 recenzie a testHMS SVP01200 W150 kgHorizontálne
VibroGym inSPORTline Lilly recenzie a testVibroGym inSPORTline Lilly300 W120 kgVertikálne
Hop-Sport HS-080VS Nexus Pro recenzie a testHop-Sport HS-080VS Nexus Pro200 W + 200 W120 kgVertikálne, horizontálne, 3D
VibroGym inSPORTline Alex recenzie a testVibroGym inSPORTline Alex400 W120 kg3D+
SKY SVP07 recenzie a testSKY SVP07200 W150 kgHorizontálne
inSPORTline Julisa recenzie a testinSPORTline Julisa200 W + 200 W + 40 W120 kgVertikálne, horizontálne, 3D
inSPORTline Devyn recenzie a testinSPORTline Devyn200 W100 kgVertikálne

Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 VibroGym inSPORTline LotosVibro ShaperVibroGym inSPORTline CharlesHMS SVP01VibroGym inSPORTline LillyHop-Sport HS-080VS Nexus ProVibroGym inSPORTline AlexSKY SVP07inSPORTline JulisainSPORTline Devyn
Váha30 kg12 kg36 kg14 kg35 kg20,5 kg48 kg16 kg18 kg9,5 kg
DisplejÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
Maximálna frekvencie vibrácií13,7 Hz13 Hz40 Hz-25 Hz10 Hz60 Hz12 Hz40 Hz14 Hz
Posilňovacie gumové laná (expandéry)NieÁnoNieÁnoNieÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 vibračných plošín

VibroGym inSPORTline Lotos

VibroGym inSPORTline Lotos recenzie a test

Vibračná plošina VibroGym inSPORTline Lotos má vertikálne vibrácie, ktoré umožňujú efektívne posilňovať svaly. Podložka je opatrená vrúbkovaním a vďaka tomu počas cvičenia podporuje prekrvenie a masíruje vaše chodila, chrbát, zadok či dlane.

Je vybavená LED displejom, ktorý zobrazuje zvolený program, dĺžku cvičenia a rýchlosť vibrácií. Madla, ktorá vedú od displeja dole k plošine, umožňujú výber z viac cvikov a uľahčujú cvičenie a rehabilitácie aj pre osoby, ktoré sa horšie pohybujú.

K dostaniu je v dvoch farebných variantách, váži 30 kg a má nosnosť 120 kilogramov. Umožňuje nastaviť 50 stupňov vibrácií a má 3 prednastavené programy. Jej súčasťou nie sú posilňovacie gumy a maximálnu frekvenciu vibrácií výrobca uvádza 13,7 Hz, ktorými sa radí medzi základné modely.

Tichý chod, jednoduché ovládanie, malé rozmery, nízka cena, vertikálne vibrácie
Priemerná nosnosť, nižšia maximálna frekvencia vibrácií

Vibro Shaper

Vibro Shaper recenzie a test

Domáca vibromasážna plošina Vibro Shaper spadá do nižšej cenovej kategórie, má iba 12 kilogramov, takže sa ľahko prenáša. Nižšia váha a cena sa ale odráža aj na ostatných parametroch.

Vibračná plošina má iba oscilačné (horizontálne) vibrácie, ktoré sú vhodné výhradne pre simuláciu chôdze či behu, nehodí sa pre iné cviky. Má nízku amplitúdu aj frekvenciu vibrácií, takže je menej účinná ako iné, ale spravidla drahšie, konkurenčné modely.

Nastavenie je zobrazené na displeji a možno určiť dĺžku aj intenzitu tréningu. Na výber je 99 stupňov vibrácií a nastavenie sa vykonáva tlačidlami na displeji alebo diaľkovým ovládaním, ktoré je súčasťou balenia. V balení sú aj gumové posilňovacie laná pre vyššiu variabilitu cvikov. Prístroj má nosnosť 100 kilogramov a jeho výkon činí 200 W. Spotrebitelia vo svojich recenziách kvitujú jednoduchú obsluhu, malé rozmery a tiež nízku hlučnosť, ktorú po čas cvičenia vibračná podložka vydáva.

Gumové laná a diaľkové ovládanie v cene, nízka cena
Nosnosť iba 100 kg

VibroGym inSPORTline Charles

VibroGym inSPORTline Charles recenzie a test

Vibrostation VibroGym inSPORTline Charles zaujme dvojicou vibračných motorov, prvý s výkonom 500 W pre vertikálne vibrácie a druhý s výkonom 300 W pre 3D vibrácie. Na vibračnej plošine je možné nastaviť 60 rýchlostí vibrácií, ktoré môžu dosahovať najvyššie frekvencie až 40 Hz.

Táto vibračná plošina disponuje 4 programy, z toho 3 sú prednastavené. Má displej, ktorý zobrazuje dĺžku cvičenia, zvolený program a rýchlosť. Ovládanie je možné na spodnej časti stroja alebo rovno na displeji.

Prístroj váži 36 kilogramov a má nosnosť 120 kg. Je vhodný pre domáce použitie, prípadne do poloprofesionálnych priestorov. Nehodí sa do posilňovní a klubov, kde by bol nepretržite v prevádzke. Power plate je dostatočne priestranný aj výkonný s dobrým pomerom ceny a výkonu. Disponuje ďalej gumovým protišmykovým povrchom, ktorý zvyšuje bezpečnosť pri cvičení.

Veľká variabilita nastavenia programov, tri možnosti vibrácií
Vyššia hlučnosť, menej prehľadný manuál a návod na zostavenie

HMS SVP01

HMS SVP01 recenzie a test

Vibračná plošina HMS SVP01 je určená pre domáce použitie a má dobrý pomer ceny a výkonu. Na tomto prístroji je možné nastaviť 3 úrovne intenzity a vybrať z 10 cvičebných programov. Vďaka tomu prístroj môže simulovať chôdzu, beh i šprint.

Ovládanie na LCD displeji umožňuje nastaviť čas cvičenia, zvoliť program a rýchlosť vibrácií. Pre jednoduchšie ovládanie je spolu s podložkou dodávané aj diaľkové ovládanie. Súčasťou balenia sú aj madlá s gumovými lanami pre možnosť zapojenia viacerých rôznych cvikov a posilnenie viac svalových partií.

Tento vibračný stroj má ďalej tú výhodu, že disponuje vysokou nosnosťou až 150 kilogramov. Je vybavený motorom s výkonom 200 W, čo je základná hodnota a bohužiaľ u neho nezistíme maximálnu frekvenciu vibrácií, ktoré sú horizontálneho pohybu.

Vysoká nosnosť 150 kg, skladnosť, v cene diaľkové ovládanie a gumová laná
Nižší výkon motora, iba horizontálne vibrácie

VibroGym inSPORTline Lilly

VibroGym inSPORTline Lilly recenzie a test

Vibračná plošina VibroGym inSPORTline Lilly ponúka 4 prednastavené programy, váži 35 kilogramov a je vybavená kolieskami pre ľahšie presúvanie. Má vyrovnávacie nožičky, takže stabilne stojí aj na nerovnej podlahe.

Tento vibrostroj umožňuje nastaviť 20 rôznych intenzít vibrácií s maximálnou frekvenciou 25 Hz. Má vertikálne vibrácie, ktoré sú vytvárané motorom o výkone 300 W. Maximálna nosnosť prístroja je 120 kilogramov, čo patrí medzi týmito modelmi k priemeru.

Vibračná plošina je opatrená podložkou s vrúbkovaním, vďaka tomu nekĺže a počas používania masíruje chodidlá, ruky, zadok alebo chrbát. Všetky nastavenia sú zobrazené na LCD displeji, ktorý ukazuje zvolený program, dĺžku cvičenia, rýchlosť vibrácií a telesný tuk – prístroj je vybavený senzorom pre meranie percent tuku v tele. Spotrebitelia tento model naskrz chvália, pozorujú výsledky a zmieňujú aj jednoduchú montáž.

Senzor pre meranie tuku v tele, kolieska a vyrovnávacie nožičky
Iba 20 rýchlostí vibrácií

Hop-Sport HS-080VS Nexus Pro

Hop-Sport HS-080VS Nexus Pro recenzie a test

Vibračnú dosku na cvičenie Hop-Sport HS-080VS Nexus Pro hodnotí v recenziách spotrebitelia ako veľmi kvalitnú a podľa ich skúseností má pomerne nízku hlučnosť. 3D vibračná plošina má dva motory s výkonom 200 W, ktoré zaisťujú pohyby do strán, pohyb hore a dole a ich kombináciu, ktorá sa nazýva ako 3D pohyb.

Má nastaviteľný čas tréningu v rozsahu 1 až 20 minút aj rýchlosť pohybov od 1 do 99 úrovne. Dopĺňa to 5 prednastavených programov a 3 manuálne programy, z čoho si pohodlne vyberie každý užívateľ. Súčasťou vibračnej plošiny je základná cvičebná a špeciálna masážna podložka, ktorá je ideálna na masáž chodidiel.

V balení ďalej nájdete diaľkový ovládač, ovládacie hodinky a dva gumové expandery pre rozšírenie možností cvičenia. Displej má osvetlenú dotykovú obrazovku s funkciou SCAN a zobrazuje základné údaje o tréningu. Plošina s hmotnosťou 20,5 kg a s nosnosťou 120 kg je vybavená vyrovnávacími nôžkami aj praktickým transportným valčekom.

Bohaté príslušenstvo, dva motory, nízka hlučnosť a kvalitné spracovanie
Neprehľadný užívateľský návod

VibroGym inSPORTline Alex

VibroGym inSPORTline Alex recenzie a test

Vibromasážny stroj VibroGym inSPORTline Alex má motor s výkonom 400 W a vibruje 3D vibráciami. Maximálna frekvencia vibrácií je 60 Hz a je možné nastaviť viac ako 50 stupňov vibrácií. Vďaka tomu je možné nastaviť intenzitu posilňovanie a použiť stroj ako pre rehabilitácie, tak pre posilňovanie svalov, formovanie postavy a ako prostriedok na chudnutie.

Táto vibračná plošina je opatrená adhéznym vrúbkovaním, ktoré podporuje správnu funkciu krvného obehu, masíruje a prekrvuje chodidlá, dlane, zadok a chrbát. Amplitúda 3D vibrácií je 0,5 až 2 milimetre a poteší tiež jeho robustná a stabilná konštrukcia.

Prístroj je vhodný ako na doma, tak aj pre profesionálne použitie. Ľahko a pohodlne sa ovláda, má madlá pripojená k displeju pre väčšiu variabilitu cvikov a je vybavený gumovými lanami pre posilnenie aj horných končatín. Jeho nosnosť je dobrých 120 kilogramov a váži 48 kg.

Gumové expandéry, tichá a pokojná prevádzka, 3D vibrácie, jednoduché a pohodlné ovládanie
Vyššia cena a hmotnosť

SKY SVP07

SKY SVP07 recenzie a test

Domáca vibračná plošina SKY SVP07 je vybavená 200 W motorom a zariadení váži iba 16 kilogramov, takže sa ľahko prenáša, je malé a skladné zároveň. Jej nosnosť je výborných 150 kilogramov a umožňuje výber z 10 cvičebných programov, 3 stupňov intenzity a 99 úrovní rýchlosti vibrácií.

Prístroj je vybavený LCD displejom, ktorý ukazuje nielen zvolený cvičebný program, dĺžku cvičenie a rýchlosť vibrácií, ale aj orientačný počet spálených kalórií počas cvičenia. Jeho vibrácie sú iba základné, teda horizontálne.

Súčasťou balenia sú gumové expandery pre posilňovanie hornej časti tela a diaľkové ovládanie, ktoré umožňuje jednoduchú a pohodlnú voľbu intenzity, stupňa a rýchlosti vibrácií bez nutnosti sa počas cvičenia ohýbať dole k displeju a voliť intenzitu cvičenia na ňom.

Gumové expandéry a diaľkové ovládanie súčasťou balenia, malé rozmery, nízka váha
Motor iba 200 W, maximálna frekvencia vibrácií len 12 Hz

inSPORTline Julisa

inSPORTline Julisa recenzie a test

Vibračná plošina inSPORTline Julisa ponúka možnosť výberu medzi oscilačnými, 3D a horizontálnymi vibráciami a umožňuje ich kombináciu. Pre jednotlivé druhy vibrácií má prístroj 3 oddelené motory s výkonom 200 W, 200 W a 40 W. Vibračná doska je vybavená protišmykovou plochou pre bezpečné používanie a cvičenie.

Vibračná podložka umožňuje výber z 3 prednastavených programov, 7 manuálnych programov a 60 rýchlosti vibrácií. Súčasťou balenia je protišmyková podložka, gumové expandery pre posilnenie hornej polovice tela a diaľkové ovládanie, ktoré je možné pripnúť na ruku a mať ho tak po celú dobu cvičenia pri sebe.

Prístroj je vybavený dotykovým LCD displejom, ktorý ukazuje rýchlosť vibrácií, čas cvičenia, zvolený program a počet spálených kalórií. Maximálna nosnosť je stanovená na 120 kilogramov pri hmotnosti zariadení iba 18 kg. Poteší tiež relatívne veľká maximálna frekvencia vibrácií, ktorá je 40 Hz.

Dotykový displej, veľký počet programov, tri motory a tri druhy vibrácií
Nenašli sme

inSPORTline Devyn

inSPORTline Devyn recenzie a test

Domáca vibračná plošina inSPORTline Devyn vyniká nízkou hmotnosťou, váži iba 9,5 kilogramov a vďaka tomu sa ľahko prenáša a hodí sa aj do menších priestorov a bytov. Je vybavená motorom s výkonom 200 W a má maximálnu nosnosť 100 kilogramov.

Plusom sú jednoznačne vertikálne vibrácie, 4 programy, z toho 3 prednastavené a 1 manuálny a 50 rýchlosťou vibrovania. Súčasťou balenia sú odnímateľné expandéry pre posilnenie horných končatín. Svoju maximálnou frekvenciou vibrácií sa radí medzi základné modely, dosahuje 14 Hz. Spracovanie je príkladné a kvalitné, efektívne na plošine posilníte svaly, a aj ich uvoľníte.

Prístroj má nastaviteľné stabilné protišmykové nohy, vďaka ktorým je jeho použitie bezpečné a stojí na zemi veľmi stabilne. Všetky potrebné nastavenia sú zobrazené na prehľadnom LED displeji. Nastavenie je možné tiež prostredníctvom diaľkového ovládania, ktoré je súčasťou balenia.

Pomer cena/výkon, 50 rýchlostí vibrácií, nízka hmotnosť, vertikálne vibrácie
Nosnosť 100 kg, maximálna frekvencia vibrácií 14 Hz

Ako vybrať vibračnú plošinu

Vibračné plošiny sú veľmi populárnym doplnkom tréningu. Hodí sa pre podporenie efektivity trénovanie, posilňovanie svalov, chudnutie aj ako rehabilitačná pomôcka. Plošiny dostupné na trhu majú rôzny výkon, intenzitu vibrácií a každá sa hodí k trochu inému účelu, preto je výber dôležitý a je potrebné zohľadniť, k čomu chcete prístroj používať a aké sú vaše ciele.

Rýchlosť, frekvencia a druh vibrácií

Vibračné plošiny majú možnosť nastaviť rôzne rýchlosti a frekvencie vibrácií, čo výrazne ovplyvňuje intenzitu a efektivitu cvičenia. Najuniverzálnejší a vhodné pre začiatočníkov sú plošiny, ktoré majú široké možnosti nastavenia intenzity a rýchlosti vibrovania, vďaka tomu si môžete vybrať takú intenzitu, ktorá vám bude vyhovovať.

Prístroje sa líšia aj podľa druhu vibrácií. Horizontálne vibrácie nájdeme často u lacnejších modelov, v tomto prípade sa vibračná doska v podstate klope, kedy je jedna strana plochy vyššie, druhá nižšie, a takto stále dokola. Pri vertikálnych vibráciách sa plocha posúva zo strany na stranu a často o nich hovoríme aj ako o hojdačke. Novšie a modernejšie prístroje majú takzvané 3D vibrácie, ktoré sú efektívnejšie. Niektoré prístroje zvládajú aj kombinované vibrácie a možnosť nastavenia preferovaného typu.

Počet motorov a výkon

Výkon výrazne ovplyvňuje to, akou frekvenciou a ako rýchlo bude prístroj vibrovať. To nakoniec spoznáte na efektivite a náročnosti cvičenia, prípadne aj na tom, ako kvalitná a intenzívná bude masáž.

Na trhu sú prístroje, ktoré majú jeden alebo viac motorov a viac motorov majú väčšinou prístroje, ktoré ponúkajú viac ako jeden typ vibrácií. Najslabší prístroje majú zabudované motory s výkonom okolo 100 W, intenzita vibrácií u vibračných plošín s týmito motormi bude teda veľmi nízka.

Pre domáce použitie sa hodia prístroja s výkonom od 200 W do 500 W, výnimočne sú k zohnaniu prístroje s motormi aj o výkone 700 W a viac. Tie sa hodia nielen pre domáce, ale aj pre profesionálne využitie v kluboch, alebo fitness centrách.

Veľkosť plošiny

Veľkosť dosky, na ktoré sa cvičí, je veľmi dôležitá. Podľa veľkosti je plošina vhodná pre cvičenie iba v stoji, alebo sa hodí aj pre cvičenie v sede a v ľahu. Podľa toho, ako chcete prístroj používať, zvážte, ako veľkú potrebujete plošinu. Väčší doska má výhodu v širšej variabilite cvikov, ale je tiež potreba viac priestoru pre jej skladovanie a uchovávanie.

Madla a expandéry

Niektoré prístroje sú len v prevedení vibračné dosky bez ďalších úchopov. Ak sa cvičením začínate, budete úchopy a madlá pravdepodobne potrebovať pre zabezpečenie dostatočnej stability. Niektoré plošiny majú madlá navrhnutá tak, aby na ne bolo možné preniesť väčšinu váhy človeka. Takéto vibračné plošiny sa hodí aj na účely rehabilitácie a pre ľudí, ktorí majú zníženú hybnosť.

Niektoré prístroje, najmä tie základné a lacnejšie v podobe iba vibračných dosiek, majú v balení tiež expandéry, teda gumová laná, ktoré sú vhodné pre precvičenie a posilnenie hornej polovice tela.

Váha a nosnosť

Hmotnosť vibračnej plošiny je dôležitá najmä v prípade, že máte malý priestor, menšie dom či byt a budete chcieť PowerPlate sťahovať do rôznych miestností, alebo po použití vždy upratovať napríklad do skrine. Pre tieto účely sú lepšie ľahšie varianty, ktoré sa pohybujú od 10 kilogramov vyššie.

Váha profesionálnejšieho prístroja však môže byť aj niekoľko desiatok kilogramov. Čím ťažšie je vibračná plošina, tým je stabilnejší a pevnejší. Pri ťažších modeloch nehrozí riziko prevrátenia a tiež spravidla dlhšie vydrží. Ďalším dôležitým kritériom je nosnosť. Zohnať idú najčastejšie vibračné plošiny s celkovou nosnosťou od 100 do 150 kilogramov. Vždy si pri výbere ale radšej nechajte dostatočnú rezervu a nikdy udávanú nosnosť neprekračujte.

Displej, ovládanie a funkcie

Väčšina vibračných plošín je vybavená displejom, ktorý spravidla funguje aj ako ovládací panel. Zobrazuje nastavený program, intenzitu a rýchlosť vibrácií. Sú ale aj prístroje, ktoré ukazujú počet spálených kalórií, výpočet BMI, alebo majú zabudovaný senzor pre výpočet percent tuku v tele.

Prístroj je možné ovládať spravidla tlačidlami u displeja, dotykovým displejom priamo dole na plošine, alebo diaľkovým ovládaním. Pohodlný spôsob ovládania vám umožní meniť nastavenie tiež počas cvičenia, na čo je dobré pri výbere nezabúdať.

4.4/5 - (28 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.