Šport,

Veslovacie trenažéry: Recenzie 8 najlepších

Máte sedavé zamestnanie, bolí vás chrbát, alebo hľadáte skladný a univerzálny cvičebný stroj? Potom presne takým je veslovací trenažér, na ktorom sa precvičuje horná polovica tela, spodná polovica tela, chrbtové svaly i svaly brušnej. Je výborným pomocníkom pre redukciu telesnej váhy a pre celkové spevnenie postavy. Kombinuje posilňovanie svalov a aeróbny tréning. Pre všetky tieto vlastnosti sa stáva za poslednú dobu veľmi obľúbeným strojom na cvičenie, ktorý môžete mať aj u seba doma.

Podobne efektívny na precvičenie celého tela je tiež eliptický trenažér, ktorý je však vhodný skôr na kondičný tréning. Oproti nemu je možné na veslárskom trenažéri i dobre posilňovať. Keď mu trpíte častými bolesťami chrbta, ktoré sú typické pre osoby so sedavým zamestnaním, lepšie fitness stroj nenájdete. Veslovacie trenažéry už nie sú doménou iba posilňovní a fitness centier, vďaka priaznivej obstarávacej cene, transportným kolieskam, alebo dobré vertikálne skladnosti, si ho môže zaobstarať takmer do akéhokoľvek bytu.

Pohyb na tomto stroji je plynulý, nie sú šokovo namáhané kĺby a tým je cvičenie pomerne zdravé. Vybrať ten správny typ však pre nezasväteného jedinca nemusí byť na prvý pohľad jednoduché. K dispozícii sú rôzne prevedenia, ktorá sa od seba zásadne líšia. Zohľadniť je nutné tiež svoje zámery, iný model bude stačiť jedinci na občasné cvičenia a iný tomu, kto na ňom bude prevádzkovať intenzívny tréning.

Medzi najpredávanejšie veslárske trenažéry patrí magnetické, vzduchové a hydraulické, menej predávané potom indukčné, alebo vodné. Pri jednotlivých modelov sa rozlišuje systém regulácie záťaže, počet stupňov záťaže, maximálne zaťaženie, alebo dôležitý parameter pre vysoké osoby, dĺžka pojazdu. Na základe parametrov, testy a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie veslovacie trenažéry a ich recenzie.

Najlepšie veslovacie trenažéry – TOP 8

V tabuľke je výber 8 najlepších veslovacích trenažérov z testov a hodnotení pre rok 2023.

VzhľadModelBrzdný systémRegulácia záťažePočet stupňov záťaže 
Concept2 D PM5 recenzie a testConcept2 D PM5VzduchovýManuálna10
inSPORTline Air Master recenzie a testinSPORTline Air MasterVzduchový + elektromagnetickýManuálna16
Hop-Sport HS-030R Boost recenzie a testHop-Sport HS-030R BoostMagnetickýManuálna10
inSPORTline inCondi RW60 recenzie a testinSPORTline inCondi RW60MagnetickýElektronická16
Hop-Sport HS-070R Rush recenzie a testHop-Sport HS-070R RushVzduchový + elektromagnetickýManuálna8
InSPORTline Ocean recenzie a testInSPORTline OceanMagnetickýManuálna8
Capital Sports Stringmaster recenzie a testCapital Sports StringmasterOdporovýManuálna3
inSPORTline Power Master X recenzie a testinSPORTline Power Master XHydraulickýManuálna12

Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Concept2 D PM5inSPORTline Air MasterHop-Sport HS-030R BoostinSPORTline inCondi RW60Hop-Sport HS-070R RushInSPORTline OceanCapital Sports StringmasterinSPORTline Power Master X
Nosnosť135 kg150 kg120 kg150 kg130 kg120 kg100 kg110 kg
Dĺžka pojazdu137 cm124 cm88 cm96 cm75 cm111 cm-90 cm
Hmotnosť25,8 kg50 kg26,1 kg33 kg31 kg25 kg16,8 kg15,2 kg
ViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 8 veslárskych trenažérov

Concept2 D PM5

Concept2 D PM5 recenzie a test

Veslovací trenažér Concept2 D PM5 patrí k tomu najlepšiemu, čo si v kategórii zaobstarať. Tento model nájdete vo fitness centrách a používajú ho tiež profesionálne oddiely po celom svete. Daňou za to je vyššia nákupná cena, ktorá sa však stále oplatí, ak to s tréningom myslíte vážne. Je dostatočne veľký a robustný aj pre vysokého dospelého môže, to potvrdzuje dĺžka jazdy sa 137 centimetre.

Profesionálny veslovací trenažér má rám vyrobený z hliníka a konštrukcia je skladací, takže ani v malom byte po zložení nezaberie veľa miesta. Brzdný systém je vzduchový, čo znamená, že vydáva pri pohybe zvuk, na druhú stranu vás brzdiaci lopatky príjemne ovievajú vzduchom. Má celkom 10 stupňov záťaže, ktoré sa regulujú manuálne.

Po stránke vybavenia je na tom Concept2 D PM5 tiež veľmi dobre. Má moderný tréningový počítač PM5, ktorý ponúka export vašich dát pomocou USB flash disku do počítača. Umožní tiež spárovanie s hrudným pásom pre presné meranie tepovej frekvencie, alebo nosnosť až 135 kilogramov. Je určený na pravidelné vysokému zaťaženiu a vďaka prvotriednym materiálom má hmotnosť iba 25,8 kg.

Spotrebiteľské ocenenie produkt roku, vysoká kvalita
Vyššia obstarávacia cena

inSPORTline Air Master

inSPORTline Air Master recenzie a test

Veslovací trenažér inSPORTline Air Master je výnimočný svojou technológiou brzdného systému, ktorý kombinuje to najlepšie zo vzduchového a zároveň elektromagnetického mechanizmu. Záťažové koleso má hmotnosť 2,3 kg a ovládanie záťaže je riešené elektronicky, ponúka celkom 16 stupňov. Hrudný pás nie je súčasťou balenia, fungovať s ním však dokáže.

Vďaka tejto kombinácii ponúka populárny HRC program, ktorý automaticky znižuje alebo zvyšuje záťaž podľa úrovne tepovej frekvencie. Nechýba ani WATT program a ďalšie, celkovo je k dispozícii 20 programov. Konštrukčne sa jedná o profesionálnej veslovací ergometer, ktorý uspokojí najnáročnejších spotrebiteľov.

Má prehľadný, veľký a podsvietený display, ktorý zobrazuje veľa údajov. Dĺžkou pojazdu 124 cm sa radí medzi tie najlepšie veslovacie trenažéry, rovnako ako aj výbornú nosnosťou 150 kg. Nemá štandardnou skladaciu konštrukciu, trenažér sa sklápa celý do vertikálneho stavu, v ktorom stále zaberá viac miesta. Jeho hmotnosť je vyššia, 50 kg a preto sú samozrejmosťou aj kvalitná transportná kolieska.

Výborné spracovanie, nosnosť 150 kg, vzduchový a elektromagnetický brzdný systém
Zaberá viac miesta

Hop-Sport HS-030R Boost

Hop-Sport HS-030R Boost recenzie a test

Domáci veslovací trenažér Hop-Sport HS-030R Boost hodnotí v recenziách spotrebitelia podľa svojich skúseností ako veľmi vydarený stroj s výborným pomerom cena/výkon. Magnetickým brzdným systémom sa dosiahlo veľmi nízkej hlučnosti aj minimálnych potrieb údržby. Ovládanie záťaže je len manuálne, za to je však veľmi jednoduché a presné.

Záťaž sa nastavuje veľkým otočným gombíkom a k dispozícii je 10 úrovní. Nad ním je umiestnený multifunkčný tréningový počítač, s LCD displejom, ktorý zobrazuje niekoľko základných informácií o tréningu. Napriek nízkej obstarávacej cene dokáže byť tento trenažér spárovaný s hrudným pásom na meranie tepovej frekvencie, je však potrebné ho dokúpiť.

Spotrebitelia ďalej oceňujú kompaktné rozmery, ktoré sú v zloženom stave skutočne malé. Zabudované transportné kolieska uľahčujú transport, ktorý je vďaka nízkej hmotnosti 26,1 kg jednoduchý. Tieto všetky vlastnosti z tohto modelu robia ideálny veslovací trenažér na doma, a to aj do panelového bytu.

Výborný pomer cena/výkon, nízka hlučnosť, priestorovo skladný
Kratšia dĺžka pojazdu 88 cm

inSPORTline inCondi RW60

inSPORTline inCondi RW60 recenzie a test

Magnetický veslovací trenažér inSPORTline inCondi RW60 má veľmi kvalitnú oceľovú konštrukciu, vďaka ktorej má nadpriemernú nosnosť 150 kg. Povrchová úprava je odolná voči oderom a pojazd ergonomického sedla je vybavený 6 samomaznými guličkovými ložiskami, čo z tohto modelu robí ideálny stroj na každodenné používanie v domácich podmienkach.

Pojazd dlhý 96 cm je sklopný a v kombinácii s transportnými kolieskami sa dá veslo ľahko uskladniť, alebo naopak pripraviť na tréning. Zo skúseností spotrebiteľov je trenažér veľmi tichý, a to ako pojazd, tak magnetický brzdný systém. Ten má elektronické ovládanie záťaže sa 16 stupňami intenzity a umožňuje voľbu mnohých programov, vrátane obľúbeného HRC.

Cvičiť na ňom môžu osoby vysoké až 200 cm a na rozdiel od podobných trenažérov je súčasťou bezdrôtový hrudný pás pre snímanie tepovej frekvencie. Počítač zobrazuje väčšie množstvo údajov, vrátane napríklad teploty v izbe, a umožňuje voľbu z 20 programov, z ktorých 12 je prednastavených.

Elektronické nastavenie záťaže, nízka hlučnosť, robustné prevedenie s vysokou nosnosťou
Návod obsahuje nedostatky

Hop-Sport HS-070R Rush

Hop-Sport HS-070R Rush recenzie a test

Veslársky trenažér Hop-Sport HS-070R Rush so vzduchovým a magnetickým brzdným systémom má výborný pomer cena/výkon a pre domáce použitie je ideálny. Podľa výrobca sa jedná o špičkový stroj pre komplexný vytrvalostný tréning a skúsenosti spotrebiteľov mu dávajú za pravdu. Najviac oceňujú nízku hlučnosť, skladnosť a veľmi dobrú stabilitu.

Vzduchový brzdný systém prispieva k veľmi hladkému a plynulému chodu, poteší naviac vývod vzduchu smerujúce na užívateľa, ktorého počas tréningu môže chladiť prúd vzduchu. Záťaž sa mení jednak dynamikou cvičenia a sekundárne tiež magnetickým brzdným systémom, ktorý sa ovláda ručne a má 8 stupňov intenzity odporu.

Sedlo je anatomicky tvarové a má ložiskové valčeky, ktoré prispievajú k hladkému chodu, nízkej hlučnosti a dlhšej životnosti. Maximálne zaťaženie stroja je 130 kg, hmotnosť 31 kg a jedinou nevýhodou môže byť pre vyššie postavy kratšia dĺžka pojazdu 75 cm. Kompaktné rozmery umocňuje efektívny systém zloženia, fitness trenažér následne zaberá ešte menej miesta.

Kombinovaný systém záťaže, výborný pomer cena/výkon, nízka hlučnosť, stabilita
Kratšia dĺžka pojazdu 75 cm

InSPORTline Ocean

InSPORTline Ocean recenzie a test

Veslovací trenažér inSPORTline Ocean je základný model tohto druhu fitness strojov, má kompaktné rozmery, nízku hmotnost25 kilogramov a výbornú skladnosť, pretože je vertikálne skladací. Dĺžka pojazdu je 111 centimetrov a mal by vyhovovať osobám do vzrastu 195 cm, z hodnotenia spotrebiteľov však vyplíva, že hraničné môže byť už výška používateľa 175 cm.

Maximálne zaťaženie je 120 kilogramov a poteší schopnosť prijímať signál z hrudného pásu, ktorý však v balení nenájdete a musíte si ho prípadne zaobstarať. Je vybavený základným počítačom, ktorý je nabíjaný štandardnými batériami. Zobrazuje údaje o času tréningu, počtu záberov, spálených kalóriách, celkovom počte záberov a ponúka tiež režim scan.

Konštrukcia trenažéru je oceľová s pieskovou povrchovou úpravou. Sedadlo je pomerne pohodlné a vyrobené z PU hmoty. Veslársky trenažér má magnetický brzdný systém so záťažovým okolo s hmotnosťou 6 kg. Celkom sa nechá regulovať záťaž v 8 stupňoch a regulácia prebieha manuálne.

Nízka hmotnosť 25 kg, veľmi skladný a tichý, nízka obstarávacia cena
Vhodný skôr pre ženy alebo osoby do cca 175 centimetrov

Capital Sports Stringmaster

Capital Sports Stringmaster recenzie a test

Odporový veslovací trenažér Capital Sports Stringmaster je konštrukčne jednoduchý stroj, ktorý pre záťaž využíva gumové expandéry. Vďaka tomuto prevedení má veľmi nízku hlučnosť, ktorá je ešte nižšia ako u magnetických trenažérov. Spolu s malými rozmermi sa tak jedná o ideálny veslovací trenažér do bytu, ktorý zaistí efektívny tréning celého tela.

Stroj je vybavený celkom tromi gumovými lanami, ktorými sa nastavuje intenzita cvičenia. S využitím jedného lana je intenzita nízka, s dvoma stredná a s tromi najvyššia. Variabilitu cvičenia ďalej rozvíja možnosť výmeny rovného madlá za dvojicu madiel pre každú ruku zvlášť.

Napriek nízkej obstarávacej cene nechýba jednoduchý počítač, ktorý zobrazuje celkový čas tréningu a počet záberov. Poteší sklápacie konštrukcie aj nízka hmotnosť 16,8 kg, v dôsledku ktorej trenažér nepotrebuje ani transportné kolieska. Obmedzujúce môže byť iba nosnosť 100 kg, alebo kratšie pojazd, ktorého dĺžku výrobca bohužiaľ nezmieňuje.

Nízka obstarávacia cena a hlučnosť, malé rozmery, jednoduchý a efektívny dizajn
Nosnosť len 100 kg

inSPORTline Power Master X

inSPORTline Power Master X recenzie a test

Hydraulický veslovací trenažér inSPORTline Power Master X je ideálny pre nenáročný tréning, pri ktorom sa precvičí a posilní celé telo. Okrem nízkej obstarávacej ceny je jeho výhodou aj minimálna potreba priestoru, ktorú zvyšuje jeho vertikálne skladovanie. Je vhodný do skutočne malých bytov, v ktorých poteší aj nízka hlučnosť.

Fitness trenažér poteší svojou pevnou konštrukciou a jednoduchým dizajnom, ktorý nevyžaduje takmer žiadnu údržbu. Hydraulický mechanizmus odporu má 12 stupňov záťaže a pomocou otočného kĺbu madiel umožňuje veslársky trenažér niekoľko možností veslovania.

Napriek malým rozmerom prekvapí dlhý pojazd 90 cm, nízka hmotnosť 15,4 kg potom zodpovedá veľkosti konštrukcie. Oproti predchádzajúcemu modelu má menšiu nosnosť 110 kg, spotrebitelia však u tohto nového modelu v recenziách chváli možnosť veslovania rôznymi spôsobmi.

Nízka cena, veľmi skladná konštrukcia, jednoduché a bytelné prevedenie
Menšia nosnosť než přechozí model

Ako si vybrať veslovací trenažér

Veslovací trenažér je potreba vyberať podľa toho, kto všetko ho vo vašej domácnosti bude používať a akým spôsobom. Keď mu bude veslársky trenažér slúžiť ako stroj pre pretiahnutie, alebo miernejšie tréning, postačí lacnejšie prevedenie s magnetických brzdným systémom, alebo dokonca hydraulickým. Ak ste však športovejší charakter, na trenažéri chcete okrem pretiahnutie aj budovať svalovú hmotu, je vhodnejšie robustnejšie prevedenie, ktoré môže byť tiež s magnetickou brzdou, lepšie však so vzduchovým systémom.

Brzdný systém

Vzduchový

Fitness trenažéry s týmto brzdiacim systémom patrí medzi tie najlepšie stroje, ktoré si je možné zaobstarať. Sú často robustné, veľmi kvalitne spracované a vďaka brzdiacich lopatkám vás môže ovievať prúd vzduchu, čo je často veľmi príjemné. Nájdeme ich vo fitness centrách, v profesionálnych tímoch a tiež u náruživých športovcov v domácich posilňovniach.

Magnetický

Tréningový stroj s týmto brzdiacim systémom je typickým zástupcom domácich veslovacích trenažérov. Sú lacnejšie avšak stále veľmi kvalitné s dobrou účinnosťou brzdiaceho systému. Niekedy sa možno tiež stretnúť s kombináciou magnetického a vzduchového mechanizmu. Veľkou výhodou je jeho tichá prevádzka, kedy si je možné dať bez obáv tréning v bytovom dome aj v nočných hodinách, bez vás prekliali susedia.

Hydraulický

Jedná sa o základné prevedenie, ktoré je vhodné pre nenáročný tréning. Často sa tento systém odporúča pre ženy, alebo drobné osoby. Napodobenie pohybu veslovanie nie je dokonalé, však na pretiahnutie a posilnenie celého tela je pohyb stále dostatočne kvalitná.

Indukčný

Tieto typy veslárskych trenažérov musí byť po čas svojho prevádzky zapojené do napájania na 230 V. Brzdenie zotrvačníka prebieha na princípe elektromagnetickej indukcie a vďaka nej je možné veľmi presne a ľahko regulovať záťaž. Ich prevádzka je veľmi tichý a radí sa medzi drahšie trenažéry, často profesionálneho zaradenia.

Vodný

Vodný veslovací trenažér je do určitej miery raritou, ktorá je však dobre dostupnú a nie je problém si taký trenažér dohľadať. Odpor zaisťuje točiace sa lopatky v nádrži umiestnenej pod strojom. Nádrž je spravidla priehľadná a vzniká tak veľmi zaujímavá podívaná, doplnená o podobné zvuky, ktoré robí voda pri naozajstnom veslovaní. Regulácia záťaže prebieha uberaním, alebo pridávaním vody.

Regulácia záťaže a počet stupňov

U konvenčných veslovacích trenažérov prebieha ovládanie záťaže mechanicky, čiže manuálne. Najčastejšie je prítomný otočný ovládač, ktorý ponúka 8 – 10 polôh intenzity záťaže. Ďalšou možnosťou je elektronická regulácia, ktorá sa ovláda cez tlačidlové, alebo dotykové rozhranie počítača. Elektronická regulácia spravidla ponúka väčšie možnosti škálovanie záťaže a vie ju tiež variabilne meniť.

Pojazd sedla

Pojazd sadala je u kvalitnejších modelov vybavený kvalitnému ložiskami, zatiaľ čo v lacnejších prevedeniach nájdeme iba plastové kolieska bez nich. Ložiskový mechanizmus je tichší a funguje lepšie, má tiež vyššiu životnosť ako mechanizmus bez nich. Na druhú stanu prípadná výmena, alebo oprava je finančne náročnejšie, hoci sa teda rozhodne nejde o nejako častú činnosť.

Počítač a prednastavené programy

Počítač čiže computer, majú ako modely za desiatky tisíc, tak modely v rádoch tisícov. Väčšina z nich zobrazuje základné údaje spojené s tréningom, ktorými sú celkový čas, prejdená vzdialenosť, počet ťahov, alebo spálené kalórie či SCAN. Keď mu trenažér vie pracovať s tepovou frekvenciou z hrudného pásu, zobrazuje sa tu aj tá.

Elektronicky regulovateľné veslovacie trenažéry môžu tiež ponúknuť prednastavené programy, kedy sa v priebehu tréningu mení intenzita záťaže podľa toho, aký profil trate (tréningu) ste si nastavili. Môžete tiež využiť funkciu, kedy proti vám bude pretekať samotný počítač. Praktické potom pre športovcov môže presun zaznamenaných výkonov do počítača, kde môžu byť vyhodnocované, alebo zdieľané s ďalšími športovcami.

Dĺžka pojazdu a nosnosť

Dĺžka pojazdu určuje vzdialenosť lavice, po ktorej sa pohybuje sedačka. Do veľkej miery zodpovedá dĺžka pojazdu maximálnej výške cvičenca, pre ktorého je trenažér vhodný. Čím teda dlhšia dĺžka pojazdu, tým vyššie jedinec na trenažéri môže cvičiť. Všeobecne je lepšie uprednostňovať modely s vyššou dĺžkou, lebo na nich dôjde k dokonalejšiemu napnutie tela a tým pádom efektívnejšiemu ťahu.

Ďalším dôležitým údajom je nosnosť trenažéra. Základné modely ponúka nosnosť okolo 120 kilogramov, profesionálnejšie až okolo 150 kilogramov. Je dôležité uvedomiť si, že hodnota je naozaj maximálne možné prípustné zaťaženie, v praxi je dobré túto hranicu neatakovat a mať vždy minimálne niekoľko kilogramov rezervu.

Skladnosť a hmotnosť

Väčšina súčasných moderných modelov na doma, alebo aj do fitka, má skladací konštrukciu, ktoré umožňuje veľmi efektívne šetriť miestom. Ak vertikálnom zložením veslárskym zložením nedisponuje, ponúka aspoň celkové postavenie do vertikálnej polohy. Modelov, ktoré žiadne zloženie neumožňujú, je veľmi málo a ide najmä o klubové a profesionálne stroje.

Hmotnosť je v závislosti na konštrukcii, prevedenie a materiáloch veľmi rôzna. Najľahšie sú jednoznačne hydraulické modely, ktoré sa pohybujú medzi 10 – 20 kilogramami. Za nimi nasledujú magnetické s 20 – 40 kg a najťažšie bývajú spravidla vzduchové trenažéry, ktoré môžu mať 40 kg i viac. Vždy však záleží na konkrétnom výrobcovi a modeli.

4.4/5 - (26 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.