Šport,

Veslovacie trenažéry: Recenzie 8 najlepších

Máte sedavé zamestnanie, bolí vás chrbát, alebo hľadáte skladný a univerzálny cvičebný stroj? Potom presne takým je veslovací trenažér, na ktorom sa precvičuje horná polovica tela, spodná polovica tela, chrbtové svaly i svaly brušnej. Je výborným pomocníkom pre redukciu telesnej váhy a pre celkové spevnenie postavy. Kombinuje posilňovanie svalov a aeróbny tréning. Pre všetky tieto vlastnosti sa stáva za poslednú dobu veľmi obľúbeným strojom na cvičenie, ktorý môžete mať aj u seba doma.

Podobne efektívny na precvičenie celého tela je tiež eliptický trenažér, ktorý je však vhodný skôr na kondičný tréning. Oproti nemu je možné na veslárskom trenažéri i dobre posilňovať. Keď mu trpíte častými bolesťami chrbta, ktoré sú typické pre osoby so sedavým zamestnaním, lepšie fitness stroj nenájdete. Veslovacie trenažéry už nie sú doménou iba posilňovní a fitness centier, vďaka priaznivej obstarávacej cene, transportným kolieskam, alebo dobré vertikálne skladnosti, si ho môže zaobstarať takmer do akéhokoľvek bytu.

Pohyb na tomto stroji je plynulý, nie sú šokovo namáhané kĺby a tým je cvičenie pomerne zdravé. Vybrať ten správny typ však pre nezasväteného jedinca nemusí byť na prvý pohľad jednoduché. K dispozícii sú rôzne prevedenia, ktorá sa od seba zásadne líšia. Zohľadniť je nutné tiež svoje zámery, iný model bude stačiť jedinci na občasné cvičenia a iný tomu, kto na ňom bude prevádzkovať intenzívny tréning.

Medzi najpredávanejšie veslárske trenažéry patrí magnetické, vzduchové a hydraulické, menej predávané potom indukčné, alebo vodné. Pri jednotlivých modelov sa rozlišuje systém regulácie záťaže, počet stupňov záťaže, maximálne zaťaženie, alebo dôležitý parameter pre vysoké osoby, dĺžka pojazdu. Na základe parametrov, testy a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie veslovacie trenažéry a ich recenzie.

Najlepšie veslovacie trenažéry – TOP 8

V tabuľke je výber 8 najlepších veslovacích trenažérov z testov a hodnotení pre rok 2021.

VzhľadModelBrzdný systémRegulácia záťažePočet stupňov záťaže 
Concept2 D PM5VzduchovýManuálna10
inSPORTline KobukoVzduchový + magnetickýManuálna8
Kettler Coach MMagnetickýManuálna10
InSPORTline OxfordMagnetickýManuálna8
Acra 05-BR2400MagnetickýManuálna8
InSPORTline OceanMagnetickýManuálna8
Kettler Coach EIndukčnýElektronická15
InSPORTline PowerMasterHydraulickýManuálnaPlynulé

Porovnanie parametrov

 Concept2 D PM5inSPORTline KobukoKettler Coach MInSPORTline OxfordAcra 05-BR2400InSPORTline OceanKettler Coach EInSPORTline PowerMaster
Nosnosť135 kg120 kg130 kg120 kg150 kg120 kg130 kg120 kg
Dĺžka pojazdu137 cm125 cm118 cm95 cm105 cm111 cm116 cm-
Hmotnosť25,8 kg40 kg41 kg28 kg28 kg25 kg47 kg14 kg
ViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 8 veslárskych trenažérov

Concept2 D PM5

Concept2 D PM5 recenzie

Veslovací trenažér Concept2 D PM5 patrí k tomu najlepšiemu, čo si v kategórii zaobstarať. Tento model nájdete vo fitness centrách a používajú ho tiež profesionálne oddiely po celom svete. Daňou za to je vyššia nákupná cena, ktorá sa však stále oplatí, ak to s tréningom myslíte vážne. Je dostatočne veľký a robustný aj pre vysokého dospelého môže, to potvrdzuje dĺžka jazdy sa 137 centimetre.

Profesionálny veslovací trenažér má rám vyrobený z hliníka a konštrukcia je skladací, takže ani v malom byte po zložení nezaberie veľa miesta. Brzdný systém je vzduchový, čo znamená, že vydáva pri pohybe zvuk, na druhú stranu vás brzdiaci lopatky príjemne ovievajú vzduchom. Má celkom 10 stupňov záťaže, ktoré sa regulujú manuálne.

Po stránke vybavenia je na tom Concept2 D PM5 tiež veľmi dobre. Má moderný tréningový počítač PM5, ktorý ponúka export vašich dát pomocou USB flash disku do počítača. Umožní tiež spárovanie s hrudným pásom pre presné meranie tepovej frekvencie, alebo nosnosť až 135 kilogramov. Je určený na pravidelné vysokému zaťaženiu a vďaka prvotriednym materiálom má hmotnosť iba 25,8 kg.

Spotrebiteľské ocenenie produkt roku, vysoká kvalita

Vyššia obstarávacia cena

inSPORTline Kobuko

inSPORTline Kobuko recenzie

Domáce veslovací trenažér inSPORTline Kobuko je výnimočný svojou technológiou brzdného systému, ktorý kombinuje to najlepšie zo vzduchového a zároveň magnetického mechanizmu. Nemá klasické záťažové koleso a preto je toto prevedenie takmer bezúdržbové. Má manuálne reguláciu záťaže, ktorú je možné nastaviť až v ôsmich polohách.

Pojazd je dostatočne dlhý, má 125 centimetrov, čo zodpovedá maximálnej výške cvičenca 195 centimetrov s maximálnou váhou 120 kg. Konkurenčné modely ponúkajú zaťaženie aj väčšie a preto je tento parameter jedinou vecou, ktorú možno strojmi vytknúť. Konštrukcia je dostatočne robustná, váži celkom kilogramov a je opatrená transportnými kolieskami, alebo systémom vyrovnanie nerovností.

Samozrejmosťou je možnosť veslársky trenažér vertikálne zložiť, čím zaberie veľmi málo miesta. Display je ľahko čitateľný a ponúka jednoduché ovládanie. Zobrazuje prejdenú vzdialenosť, čas, kalórie, počet záberov, celkový počet záberov, scan a tepovú frekvenciu. Tepovka sa do zariadenia prenáša z hrudného pásu, ktorý je súčasťou balenia a nie je ho tak nutné dokupovať.

Hrudný pás súčasťou balenia, vzduchový a magnetický brzdný systém

V porovnaní menšia nosnosť 120 kg

Kettler Coach M

Kettler Coach M recenzie

Magnetický veslovací trenažér Kettler Coach M patrí medzi najlepšie fitness stroje tohto typu. Magnetický brzdný systém je veľmi tichý a tiež veľmi účinný, ponúka manuálne reguláciu záťaže a to až v desiatich stupňoch. Či už budete prevádzkovať kondičný, alebo vytrvalostný tréning, Kettler Coach M vám bude vždy skvelým parťákom. Má dobrú dĺžku jazdy 118 centimetrov a nosnosť až 130 kg.

Všetky otočné časti sú osadené priemyslovými ložiskami SKF a anatomicky tvarované sedadlo, ktorý má unikátny systém pojazdu. Jeho kolieska sú vyrobené zo silikónu a tiež opatrené priemyselnými ložiskami, navyše jazdí po leštených profiloch, vďaka čomu je pohyb takmer bezhlučná. Zotrvačníkové koleso magnetického mechanizmu má hmotnosť 6 kilogramov a je kalibrované proti kmitu.

Trenažér má integrovaný prijímač signálu z Cardo Puls Setu, ktorý meria srdcový pulz s presnosťou EKG, navyše je súčasťou balenia. Celý stroj je možné jednoducho zložiť, čím zaberie veľmi málo miesta a má tak minimálne nároky na priestor. Computer je napájaný dvoma AA batériami.

Spotrebiteľské ocenenie produkt roku, dobrý pomer cena/výkon, tichý

Pre časť spotrebiteľov menej prehľadný display

InSPORTline Oxford

InSPORTline Oxford recenzie

Veslársky trenažér InSPORTline Oxford je vhodným fitness strojom pre domáce pravidelné cvičenie, ku ktorému je tiež od samotného výrobcu určený. Je vhodný najmä pre osoby menšieho vzrastu a to kvôli menšej dĺžke pojazdu, ktorá činí len 95 centimetrov. Aj keď samotný výrobca uvádza výšku cvičiaci osoby až 190 centimetrov, je potrebné brať túto hodnotu s nadhľadom a brať ju jednoznačne ako hraničné.

Nosnosť má trenažér dobrých 120 kilogramov a dobrá je aj jeho celková hmotnosť, ktorá činí 25 kg. Samozrejmosťou je ho možné zložiť do vertikálnej polohy, kedy zaberá veľmi málo miesta. Podľa normy EN957 spadá do kategórie HC, hmotnosť záťažového kolesa činí 6 kg a ponúka až 8 stupňov záťaže, ktorá sa reguluje manuálne.

Niektorým spotrebiteľom nevyhovovali nášľapy, ktoré podľa ich hodnotenia majú horšiu oporu päty. Iní naopak veľmi chvália veľmi nízku hlučnosť a to predovšetkým vďaka magnetickému brzdnému systému. Vzhľadom k tomu a ku kompaktným rozmerom je teda vhodný aj do menších bytov. Computer ponúka obmedzené informácie o vašom tréningu, ktoré obsahujú celkové počítadlo ťahov, aktuálny počet ťahov, spálené kalórie a čas cvičenia.

Tichý chod, dobrý pomer cena/výkon, pohodlné sedadlo

Jednoduchšie prevedenie počítače, dĺžka pojazdu len 95 cm

Acra 05-BR2400

Acra 05-BR2400 recenzie

Veslovací trenažér Acra 05-BR2400 patrí čo sa týka obstarávacej ceny k jeho vybaveniu k tomu najlepšiemu, čo možno teraz na trhu zaobstarať. Jeho nízka cena neznamená, že by mu niečo zásadné chýbalo, alebo že by sa šetrilo na spracovanie. Naopak oproti drahším konkurenčným modelom ponúkne záťažový zotrvačník o dôstojnej hmotnosťou 8 kg, alebo aj nadpriemerné zaťaženie, ktoré je stanovené na 150 kilogramov.

Skôr menší je však dĺžka pojazdu, ktorá je 105 cm – vzhľadom k cene sa to však nechá odpustiť, lebo odporúčaná maximálna výška používateľa je stále výborných 200 cm. Ovládanie záťaže prebieha manuálne a je ju možné navoliť v ôsmich stupňoch. Pedále sú opatrené bezpečnostnými remienkami, ktoré zabraňujú náhlemu vyšliapnutí zo stroja po čas tréningu.

Je určený pre domáce použitie, čomu zodpovedá aj skladacia konštrukcia, ktorá po zložení zaberie veľmi málo miesta. Veslársky trenažér je samozrejme vybavený i computerom, ktorý vie funkcie scan, meranie času, počítať zábery, frekvenciu záberov a tiež spočíta spálené kalórie. Sedadlo je vyrobené z PU a je pomerne pohodlné, stroj sa radí podľa normy EN 957 do kategórie HC.

Vysoká nosnosť až 150 kilogramov, záťažový zotrvačník s hmotnosťou 8 kg

Menšie dĺžka pojazdu 105 centimetrov

InSPORTline Ocean

InSPORTline Ocean recenzie

Veslovací trenažér inSPORTline Ocean je základný model tohto druhu fitness strojov, má kompaktné rozmery, nízku hmotnost25 kilogramov a výbornú skladnosť, pretože je vertikálne skladací. Dĺžka pojazdu je 111 centimetrov a mal by vyhovovať osobám do vzrastu 195 cm, z hodnotenia spotrebiteľov však vyplíva, že hraničné môže byť už výška používateľa 175 cm.

Maximálne zaťaženie je 120 kilogramov a poteší schopnosť prijímať signál z hrudného pásu, ktorý však v balení nenájdete a musíte si ho prípadne zaobstarať. Je vybavený základným počítačom, ktorý je nabíjaný štandardnými batériami. Zobrazuje údaje o času tréningu, počtu záberov, spálených kalóriách, celkovom počte záberov a ponúka tiež režim scan.

Konštrukcia trenažéru je oceľová s pieskovou povrchovou úpravou. Sedadlo je pomerne pohodlné a vyrobené z PU hmoty. Veslársky trenažér má magnetický brzdný systém so záťažovým okolo s hmotnosťou 6 kg. Celkom sa nechá regulovať záťaž v 8 stupňoch a regulácia prebieha manuálne.

Nízka hmotnosť 25 kg, veľmi skladný a tichý, nízka obstarávacia cena

Vhodný skôr pre ženy alebo osoby do cca 175 centimetrov

Kettler Coach E

Kettler Coach E recenzie

Veslovací ergometer Kettler Coach E je unikátny svojim brzdným systémom a tiež elektronickou reguláciou záťaže, ktoré umožňuje tréningu nový rozmer. Fitness stroj sa radí do kategórie profesionálnych zariadení, ktorý je teda určený profesionálnym športovcom, alebo náročným vyznávačom domáceho cvičenia a posilňovania. Trenažér je napájaný 230 V z bežnej elektrickej zásuvky.

Indukčný brzdný systém riadený počítačom má veľmi slušný rozsah nastavenia záťaže a to až v 15 stupňoch. Maximálny výkon ťahu, ktorého je možné dosiahnuť, činí úctyhodných 500 W a zaujímavá je skladba programového vybavenia. K dispozícii je celkom 12 programov, z ktorej 6 programov je s wattovým režimom, 4 s prednastaveným pulzným profilom a 1 pulzom riadený program. Možné je tiež nastaviť vlastné cieľového hodnoty v podobe frekvencia záberov, vzdialenosti, alebo spotreby energie.

Veslársky ergometer je veľmi kvalitný a podčiarkujú ho použitá prvotriedne priemyselné ložiská SKF. Zotrvačník kalibrovaný proti kmitu má váhu 6 kg a poteší tiež dobre vybavený tréningový počítač, ktorý zhotovil výrobca Siemens a Korma zobrazovanie základných hodnôt disponuje tiež akustickými signálmi. Nosnosť činí 130 kilogramov, dĺžka pojazdu 116 cm a pomerne vysoká je hmotnosť zostavy, činím 47 kg. Trenažér je tiež možné postaviť, čím sa dosiahne značné úspory miesta.

Pokročilý indukčný brzdný systém, elektronická regulácia záťaže, nosnosť 130 kg

Vyššia obstarávacia cena a vyššia hmotnosť 47 kilogramov

InSPORTline PowerMaster

InSPORTline PowerMaster recenzie

Hydraulický veslovací trenažér InSPORTline PowerMaster patrí medzi veľmi obľúbené stroje tohto typu. Hydraulický trenažér nepatrí medzi špičkové výkonné stroje, skôr naopak. Je určený pre nenáročný, občasný tréning, pre ktorý poslúži veľmi dobre. Rovnako tak je vhodný prevažne pre ženy a drobné osoby, ktorým vydrží slúžiť dlhé roky.

K jeho prednostným jednoznačne patrí nízka hmotnosť 14 kg a veľmi skladné rozmery. Po zložení zaberá veľmi málo miesta. Jeho prevádzka je tichý a záťaž sa nechá plynulo regulovať. Nosnosť je výrobcom stanovená na 120 kg a výška používateľa na 185 cm. Jeho súčasťou je tiež základná počítač napájaný batériami, ktorý zobrazuje čas, počet záberu a spálené kalórie.

Ovládanie záťaže prebieha manuálne a spadá do kategórie HC, určené nornú EN957. Je teda určený výhradne pre domáce použitie. InSPORTline PowerMaster má robustnú konštrukciu, ktorá je zhotovená z ocele a bohužiaľ nedohledatelnou dĺžku jazdy.

Veľmi skladný a ľahký (14kg), nízka obstarávacia cena

Pre nenáročný tréning, kratšia dĺžka pojazdu

Ako si vybrať veslovací trenažér

Veslovací trenažér je potreba vyberať podľa toho, kto všetko ho vo vašej domácnosti bude používať a akým spôsobom. Keď mu bude veslársky trenažér slúžiť ako stroj pre pretiahnutie, alebo miernejšie tréning, postačí lacnejšie prevedenie s magnetických brzdným systémom, alebo dokonca hydraulickým. Ak ste však športovejší charakter, na trenažéri chcete okrem pretiahnutie aj budovať svalovú hmotu, je vhodnejšie robustnejšie prevedenie, ktoré môže byť tiež s magnetickou brzdou, lepšie však so vzduchovým systémom.

Brzdný systém

Vzduchový

Fitness trenažéry s týmto brzdiacim systémom patrí medzi tie najlepšie stroje, ktoré si je možné zaobstarať. Sú často robustné, veľmi kvalitne spracované a vďaka brzdiacich lopatkám vás môže ovievať prúd vzduchu, čo je často veľmi príjemné. Nájdeme ich vo fitness centrách, v profesionálnych tímoch a tiež u náruživých športovcov v domácich posilňovniach.

Magnetický

Tréningový stroj s týmto brzdiacim systémom je typickým zástupcom domácich veslovacích trenažérov. Sú lacnejšie avšak stále veľmi kvalitné s dobrou účinnosťou brzdiaceho systému. Niekedy sa možno tiež stretnúť s kombináciou magnetického a vzduchového mechanizmu. Veľkou výhodou je jeho tichá prevádzka, kedy si je možné dať bez obáv tréning v bytovom dome aj v nočných hodinách, bez vás prekliali susedia.

Hydraulický

Jedná sa o základné prevedenie, ktoré je vhodné pre nenáročný tréning. Často sa tento systém odporúča pre ženy, alebo drobné osoby. Napodobenie pohybu veslovanie nie je dokonalé, však na pretiahnutie a posilnenie celého tela je pohyb stále dostatočne kvalitná.

Indukčný

Tieto typy veslárskych trenažérov musí byť po čas svojho prevádzky zapojené do napájania na 230 V. Brzdenie zotrvačníka prebieha na princípe elektromagnetickej indukcie a vďaka nej je možné veľmi presne a ľahko regulovať záťaž. Ich prevádzka je veľmi tichý a radí sa medzi drahšie trenažéry, často profesionálneho zaradenia.

Vodný

Vodný veslovací trenažér je do určitej miery raritou, ktorá je však dobre dostupnú a nie je problém si taký trenažér dohľadať. Odpor zaisťuje točiace sa lopatky v nádrži umiestnenej pod strojom. Nádrž je spravidla priehľadná a vzniká tak veľmi zaujímavá podívaná, doplnená o podobné zvuky, ktoré robí voda pri naozajstnom veslovaní. Regulácia záťaže prebieha uberaním, alebo pridávaním vody.

Regulácia záťaže a počet stupňov

U konvenčných veslovacích trenažérov prebieha ovládanie záťaže mechanicky, čiže manuálne. Najčastejšie je prítomný otočný ovládač, ktorý ponúka 8 – 10 polôh intenzity záťaže. Ďalšou možnosťou je elektronická regulácia, ktorá sa ovláda cez tlačidlové, alebo dotykové rozhranie počítača. Elektronická regulácia spravidla ponúka väčšie možnosti škálovanie záťaže a vie ju tiež variabilne meniť.

Pojazd sedla

Pojazd sadala je u kvalitnejších modelov vybavený kvalitnému ložiskami, zatiaľ čo v lacnejších prevedeniach nájdeme iba plastové kolieska bez nich. Ložiskový mechanizmus je tichší a funguje lepšie, má tiež vyššiu životnosť ako mechanizmus bez nich. Na druhú stanu prípadná výmena, alebo oprava je finančne náročnejšie, hoci sa teda rozhodne nejde o nejako častú činnosť.

Počítač a prednastavené programy

Počítač čiže computer, majú ako modely za desiatky tisíc, tak modely v rádoch tisícov. Väčšina z nich zobrazuje základné údaje spojené s tréningom, ktorými sú celkový čas, prejdená vzdialenosť, počet ťahov, alebo spálené kalórie či SCAN. Keď mu trenažér vie pracovať s tepovou frekvenciou z hrudného pásu, zobrazuje sa tu aj tá.

Elektronicky regulovateľné veslovacie trenažéry môžu tiež ponúknuť prednastavené programy, kedy sa v priebehu tréningu mení intenzita záťaže podľa toho, aký profil trate (tréningu) ste si nastavili. Môžete tiež využiť funkciu, kedy proti vám bude pretekať samotný počítač. Praktické potom pre športovcov môže presun zaznamenaných výkonov do počítača, kde môžu byť vyhodnocované, alebo zdieľané s ďalšími športovcami.

Dĺžka pojazdu a nosnosť

Dĺžka pojazdu určuje vzdialenosť lavice, po ktorej sa pohybuje sedačka. Do veľkej miery zodpovedá dĺžka pojazdu maximálnej výške cvičenca, pre ktorého je trenažér vhodný. Čím teda dlhšia dĺžka pojazdu, tým vyššie jedinec na trenažéri môže cvičiť. Všeobecne je lepšie uprednostňovať modely s vyššou dĺžkou, lebo na nich dôjde k dokonalejšiemu napnutie tela a tým pádom efektívnejšiemu ťahu.

Ďalším dôležitým údajom je nosnosť trenažéra. Základné modely ponúka nosnosť okolo 120 kilogramov, profesionálnejšie až okolo 150 kilogramov. Je dôležité uvedomiť si, že hodnota je naozaj maximálne možné prípustné zaťaženie, v praxi je dobré túto hranicu neatakovat a mať vždy minimálne niekoľko kilogramov rezervu.

Skladnosť a hmotnosť

Väčšina súčasných moderných modelov na doma, alebo aj do fitka, má skladací konštrukciu, ktoré umožňuje veľmi efektívne šetriť miestom. Ak vertikálnom zložením veslárskym zložením nedisponuje, ponúka aspoň celkové postavenie do vertikálnej polohy. Modelov, ktoré žiadne zloženie neumožňujú, je veľmi málo a ide najmä o klubové a profesionálne stroje.

Hmotnosť je v závislosti na konštrukcii, prevedenie a materiáloch veľmi rôzna. Najľahšie sú jednoznačne hydraulické modely, ktoré sa pohybujú medzi 10 – 20 kilogramami. Za nimi nasledujú magnetické s 20 – 40 kg a najťažšie bývajú spravidla vzduchové trenažéry, ktoré môžu mať 40 kg i viac. Vždy však záleží na konkrétnom výrobcovi a modeli.

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.