Záhrada,

Vertikutátory: test, recenzie | Najlepšie prevzdušňovače trávnika

Snáď každý, kto má väčší, či menší trávnik, by ho chcel mať úplne dokonalý. Anglický trávnik, tak ako ho poznáme z fotiek, alebo filmov, môže mať doma každý a nie je to zďaleka tak nedosiahnuteľné. Je k tomu potrebné trávnik pravidelne kosiť kosačkou s ostrým nožom, pravidelne trávnik zalievať, čas od času prihnojiť a minimálne dvakrát za rok vykonať vertikutáciu, čiže prevzdušnenie trávnika. K tomu slúži stroj, ktorý sa volá vertikutátor a je mu venovaný tento článok.

Prevzdušňovač trávnika je nevyhnutný pomocník pre dosiahnutie krásneho trávneho koberca. Pri kosení trávy sa usadzujú pri korienkoch drobné časti trávy, ktoré spolu s ďalším biologickým materiálom, napríklad machom, vytvára nepriepustnú vrstvu, ktorá trávniku vôbec neprospieva. Vertikutátor túto vrstvu naruší a odstráni ju – trávnik potom nič neobmedzuje v raste, závlaha, hnojivá a ďalšie živiny sa dostanú až ku korienkom.

Vertikutácia sa vykonáva minimálne dvakrát do roka a to na jar a na jeseň. V prípade silne zaneseného a zničeného trávnika je vhodné vertikutáciu robiť častejšie. Záhradný vertikutátor odstraňuje trávnu plsť, mech a plytko koreniace burinu. Táto uvoľnená starina je buď zachytená v koši na odpad, alebo sa zhrabať hrabľami a kompostuje sa, prípadne vyhodí do biologického odpadu.

Elektrický vertikutátor

Úplne na začiatku boli hrable, ktoré sa v dnešnej dobe transformovali do ručných vertikutátorov. Jedná sa jednoduchý pracovný nástroj, ktorý je však určený len pre veľmi malé miesta a domáce použitie. Pre čokoľvek väčšieho je tu elektrický vertikutátor, s ktorým sa nechajú, podľa jeho výkonu, obhospodarovať plochy zelene až do približne 1000 m2. Jeho zásadné obmedzenie je v podobe predlžovacieho kábla, inak je menej hlučný, takmer nenáročný na údržbu a dokáže mať aj dostatok sily.

Benzínový vertikutátor

Trávne vertikutátor so spaľovacím motorom je vhodný pre plochy presahujúce 1000 m2 alebo tam, kde nie je k dispozícii elektrická rozvodná sieť. Máva mnohonásobne väčšia hmotnosť, ale aj výkon. Údržba je u neho náročnejšie a rovnako je hlučnejší, než jeho elektrické prevedenie. Benzínový vertikutátor však býva označovaný za profesionálny vertikutátor, a to vďaka viac nožom a veľkému akčnému rádiusu.

Pre ľahšie rozhodovanie sme na základe parametrov, testov a používateľských skúseností pripravili výber, zahŕňajúce najlepšie vertikutátory a ich recenzie. V druhej časti článku je k dispozícii taktiež pomocník pre výber prevzdušňovača.

Najlepšie vertikutátory (prevzdušňovače) – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších vertikutátorov z testov a hodnotenia pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Riwall REV 3213Güde GV 1700 EAL-KO Comfort 38 E Combi CareBosch AVR 1100Gardena 3395-20Riwall REV 3815AL-KO Comfort 38 P Combi CareEinhell GC-SC 2240Einhell GE-SC 35 Li Solo Expert PlusFiskars QuikFit Quikfit
Výmenné valceÁnoNieÁnoNieNieÁnoÁnoNieNieNie
Objem koša35 l50 l55 l50 l-50 l55 l45 l--
Hmotnosť9,6 Kg22 Kg14 Kg10,4 Kg1,9 Kg16 Kg20 Kg30,7 Kg10 Kg0,5 Kg
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 vertikutátorov

Riwall REV 3213

Riwall REV 3213 recenzie a test

Jedným z najobľúbenejších vertikutátorov, ktorý je vhodný najmä na menšie trávnaté plochy okolo domu, alebo na menšie záhradu, je Riwall REV 3213. Tento domáci vertikutátor boduje predovšetkým veľmi prijateľnou obstarávacou cenou a ďalej vymeniteľný frézovací valec za prevzdušňovací valec s oceľovými drôtmi. Hlavný valec je vybavený osemnástich oceľovými nožmi.

Jedná sa o elektrický vertikutátor s výkonom elektromotora 1300 W, čo je teda menej výkonná jednotka, ktorá podľa slov výrobcu je dostačujúca pre plochy až do 600 m2. Otáčky valca dosahujú 2500 za minútu a celková hmotnosť nedosahuje ani desať kilogramov. Je teda ľahký a preto s ním je manipulácia obzvlášť jednoduchá a zvládne ju bez problémov aj žena.

Šírka záberu patrí medzi menšie, má hodnotu 32 centimetrov. Rovnako tak objem koša by mohol byť väčší, 35 litrov pre odpad sa pomerne rýchlo zaplní a vy tak musíte buď kôš často vysypeme, alebo používať prevzdušňovač bez neho. Nastavenie výšky nožov aj drôtikov možno až v piatich polohách a v rozmedzí štrnástich milimetrov.

Nízka hmotnosť a obstarávacia cena
Menej objemný zberný kôš

Güde GV 1700 E

Güde GV 1700 E recenzie a test

Aj výrobca nástrojov a záhradnej techniky Güde má svojho zástupcu, a to v podobe modelu GV 1700 E. Ten na prvý pohľad zaujme vysokým výkonom elektromotora, ten má výkon 1700 W a bez problémov dokáže poháňať valec s nožmi so záberom 36 centimetrov. Vzhľadom k slušnému výkonu sú odporúčané plochy výrobcom až o rozlohe 1200 m2, čo je na elektrický prevzdušňovač veľmi slušná hodnota.

Nastavenie výšky kultivácia prebieha ľahko pomocou páčok umiestnených na pojazdových kolieskach. Rozsah tohto nastavenia je od -8 mm do +12 mm, čo je tiež dobrý rozsah pre presnú kultiváciu. Zberný látkový kôš je súčasťou balenia a má objem až na 50 litrov machu a trávne plste, vyprázdňovať ho tak nie je potrebné príliš často.

Svoju daň za veľmi dobré spracovanie, kvalitné materiály a silný elektromotor si elektrický prevzdušňovač Güde GV 1700 E odnáša v podobe vyššej hmotnosti, ktorá dosahuje 22 kilogramov. Tiež zamrzí jednostrannosť použitie, pretože valec s nožmi sa nenechá vymeniť za valec s drôtmi na jemnejšie vertikutáciu.

Veľmi silný elektromotor 1700 W
Bez možnosti výmeny valca

AL-KO Comfort 38 E Combi Care

AL-KO Comfort 38 E Combi Care recenzie a test

Tento malý vertikutátor patrí tiež medzi obľúbencov zákazníkov vo svojej kategórii, a to hlavne vďaka kompaktným rozmerom a slušnému výkonu, s ktorým nie je problém obhospodarovať bežné záhrady okolo rodinných domov.

Elektrický vertikutátor AL-KO Comfort 38 E Combi Care má iba priemerný príkon elektromotora 1300 W, ale aj s ním dokáže prevzdušňovať trávnik až v šírke 38 centimetrov. Je tiež možné veľmi jednoduchým zásahom vymeniť frézovací valec za valec s oceľovými pružinami. Valec má na sebe 14 nožov a pružín je prítomné 24.

Pracovná výška sa pomerne dobre nastavuje otočným gombíkom na hornej strane zariadenia a má 5 polôh pracovnej hĺbky. Dodávaný kôš s objemom 55 litrov patrí medzi veľké koše, ktoré sa štandardne dodávajú avšak s celkovou hmotnosťou stroja 14 Kg a kompaktným rozmerom dochádza často k prevážanie na stranu zberného koša, ktorý následne často vypadne z fixačných otvorov. To je v zásade jediná vada tohto vertikutátora.

Široký záber 38 cm, veľmi kompaktné rozmery
Priemerný výkon motora, prevažuje sa na zberný kôš

Bosch AVR 1100

Bosch AVR 1100 recenzie a test

Výrobca Bosch je preslávený svojimi kvalitne zostavenými a prepracovanými výrobky a nie inak je tomu u vertikutátora Bosch AVR 1100, zariadenie, ktoré je nevyhnutné pre dokonale hustý, zelený a zdravý trávnik. Srdcom zariadenia je elektromotor Powerdrive s výkonom 1100 W a sekunduje mu systém Jet-Collect, ktorý sa stará o rýchlu a efektívnu vertikutácii.

Vertikutácia naozaj efektívne je, nielenže valec s nožmi dokonale trávnik prevzdušní, ale tiež zber trávnej plsti. Machu a stariny do zberného koša nemá obdobu. Rad spotrebiteľov si tento model kúpila práve vďaka tejto schopnosti. Zberný kôš má objem 50 litrov a pri silne poškodenom trávniku dokáže byť rýchlo zaplnený, ako je tomu teda aj u ostatných vertikutátorov.

Valcový systém nie je vymeniteľný za drôtový valec, Bosch AVR 1100 teda pracuje iba s napevno umiestneným valcom, ktorý má na sebe 14 rotujúcich nožov z ušľachtilej ocele. Prestavovanie pracovnej výšky je možné v štyroch polohách a prebieha pákami priamo na kolesách. Celková hmotnosť činí 10,4 Kg, radí sa teda medzi najmenej ťažké prevzdušňovače, ktoré sú na trhu.

Výborné zbieranie do koša, nízka hmotnosť
Neponúka možnosť výmeny za pružinový valec

Gardena 3395-20

Gardena 3395-20 recenzie a test

Mechanický vertikutátor Gardena 3395-20 je ideálnou voľbou všade tam, kde sa vzhľadom k malej rozlohe neoplatí kupovať vertikutátor elektrický, nieto benzínový. Gardena tento produkt skonštruovala natoľko dobre, že je ochotná na neho ponúkať záruku 25 rokov čo nemá obdobu. Kyprič trávnika je nasaditeľný na všetky násady z radu Gardena Combisystem, čím sa zabezpečí absolútne pevné, Nekývavé spojenie.

Trávny prevzdušňovač má veľmi jednoduchú a robustnú konštrukciu. Na krajoch sú umiestnené pojazdné kolieska a medzi nimi sú umiestnené nože – špeciálne tvarované hroty z vysoko akostnej nerezovej pružinovej ocele. Tie ťahom prenikajú niekoľko milimetrov do trávnika a vyčesávajú z neho mach, trávnu plsť a plytko koreniace burinu.

Následnú starinu následne zhrabne klasickými hrabľami, alebo sa môže vysať trávne kosačkou, ktoré nastavíme vyššiu polohu. Prevedenie je odolné proti korózii, samozrejme vrátane všetkých 11 tich nožov. Pracovný záber je s 32 cm porovnateľný s elektrickými vertikutátory, čo je teda výborná hodnota.

Nízka hmotnosť, jednoduchá obsluha a výborná účinnosť
Hodí sa najmä pre malé trávne porasty

Riwall REV 3815

Riwall REV 3815 recenzie a test

Elektrický vertikutátor Riwall REV 3815 patrí medzi ďalšie obľúbené záhradné prevzdušňovače a to najmä pre svoj skvelý pomer cena / výkon. Silný elektromotor má výkon 1500 W a v kombinácii s valcom so záberom 38 centimetrov je tak vhodný aj pre väčšie trávnaté plochy o výmere až 1000 m2. Samozrejmosťou je možnosť výmeny valca s nožmi za drôtový valec, ktorý sa hodí pre jemnejšie prevzdušňovanie trávnika po čas celého roka.

Nastavenie pracovnej hĺbky nožov sa vykonáva veľmi ľahko jedným veľkým otočným ovládačom umiestneným na vrchu zariadenia. Riadidlá sú ľahko zložiteľná pre pohodlný transport, alebo čo najvyššie skladnosť. K prevzdušňovači je dodaný tiež textilný zberný kôš na trávny odpad, ktorý pojme až 50 litrov.

Otáčky motora dosahujú až 3800 ot / min čo s valcom s oceľovými nožmi, ktorý ich má 18, znamená veľmi efektívne vertikutáciu. Veľkému výkonu a dobrému spracovanie musí zodpovedať aj vyššia hmotnosť, ktorá má hodnotu v tomto prípade 16 Kg.

Dobrý pomer cena/výkon, pre pozemky veľké až 1000 m2
Vyššia hmotnosť 16 Kg

AL-KO Comfort 38 P Combi Care

AL-KO Comfort 38 P Combi Care recenzie a test

Nechcete byť, alebo kvôli rozlohe nemôžete byť, priestorovo obmedzeni? Potom je pre vás jasnou voľbou zaobstarať si benzínový prevzdušňovač, ktorým môže byť napríklad tento model. Benzínový vertikutátor AL-KO Comfort 38 P Combi Care má výkon 1300 W a jeho srdcom je motor s objemom 53 ccm, ktorý dokáže pracovať v otáčkach až 6100 otáčok za minútu.

Šírka záberu je 38 centimetrov a hlavné frézovací valec je osadený 14 tich nožmi. V balení dostanete aj valec opatrený oceľovými pružinami, ktorých je na ňom umiestnených 24. Pri konštrukcii bolo myslené na usadzovaniu nečistôt v priestore rotujúcich valcov a tak bolo presunutej rebrovanie, ktoré pomáha menšiemu zanášaniu.

Vertikutátor je tiež vybavený zadnými kolieskami, ktoré zabraňujú tvoreniu kôpok vyfrézovaného odpadu. Zberný kôš je štandardne dodávaný a má kapacitu na 55 litrov biologického odpadu. Pracovná hĺbka je nastaviteľná v piatich polohách a vďaka výkonnému spaľovaciemu motoru je tento prevzdušňovač vhodný na trávnaté plochy s veľkosťou až 1200 m2.

Spaľovací motor s výkonom 1300 W a otáčkami 6100 ot / min
Vyššia hmotnosť 20 Kg, zberný kôš sa rýchlo zaplní

Einhell GC-SC 2240

Einhell GC-SC 2240 recenzie a test

Profesionálny vertikutátor Einhell GC-SC 2240, poháňaný spaľovacím motorom s objemom 118 kubických centimetrov je tým pravým pomocníkom pre veľmi rozľahlé trávne priestory, parky, nádvorí a veľké záhrady. Výrobcom odporúčaná rozloha trávne plochy je 1200 m2, však zvládne aj plochy väčšie.

Prevzdušňovač Einhell GC-SC 2240 je vybavený zberným vakom s objemom 45 litrov, pri veľkých plochách však budete musieť kôš často vysype a preto je dobré vykonávať vertikutácii bez neho a vyfrézovanou trávnu plsť neskôr zhrabať hrabličkami. Na rozdiel od iných zariadení je tu pri výrobe šasi použitý kov a nie plast, ktorý sa môže časom poničiť.

Zariadenie nepodporuje vymeniteľné vojne, je určené iba na frézovanie pomocou nožov a tých má na rotujúcom valci umiestnených 18. Čepele sú vyrobené z kvalitnej ocele a je možné ich upravovať v ôsmich polohách, a to centrálne pákou, ktorá je veľmi dobre dostupná na boku zariadenia. Skvelý výkon 2200 W dopĺňa aj výborný záber s veľkosťou 40 cm, čo ako bolo napísané vyššie, zodpovedá profesionálnemu vertikutátoru pre náročné a každodenné použitie.

Skvelý výkon 2200 W, záber 40 cm
Vyššia hmotnosť 30,7 Kg

Einhell GE-SC 35 Li Solo Expert Plus

Einhell GE-SC 35 Li Solo Expert Plus recenzie a test

Ak chcete kompromis medzi ľahkým elektrickým a ťažším benzínovým vertikutátorom, mohol by vás osloviť prevzdušňovač na akumulátor a tým je Einhell GE-SC 35 Li Solo Expert Plus. Trávne prevzdušňovač je napájaný dvoma 18 V batériami, ktoré môžu mať rôzne veľkou kapacitu. Podľa toho sa následne odvíja čas, po ktorý je zariadenie schopné vertikutovať.

Šírka záberu sa 35 cm nijako neoslní, ale takisto ani neurazí, a keďže ide o menšie ľahké zariadenie, s ktorým sa bude dobre pracovať aj ženám, je to dobrý frézovacie záber. Frézovací valec je osadený 16 tich vysoko kvalitnými nožmi, ktorý je osadený v guličkových ložiskách. Bohužiaľ nie je možné tento valec s nožmi vymeniť za valec s drôtmi.

Výrobcom odporúčané plochy pre upravovanie majú rozmer 500 m2. Celková hmotnosť prevzdušňovače činí 10 Kg, čo rozhodne nie je veľa a preto má skvelé manévrovacie schopnosti. V balení bohužiaľ nie je dodávaný zberný kôš, je možné ho však dokúpiť. Hĺbka frézovacích nožov je nastaviteľná v troch pozíciách a je tu prítomná tiež jedna pozícia navyše, tzv. parkovací.

Prevádzka na aku, nízka hmotnosť 10 Kg
Zberný kôš nie je súčasťou balenia

Fiskars QuikFit Quikfit

Fiskars QuikFit Quikfit recenzie a test

Alternatívou pre menej náročných záhradkárov a najmä takých, ktorí obhospodarujú iba predzáhradky, alebo skalky, je vhodný ručný vertikutátor, ktorým je napríklad model Fiskars QuikFit QuikFit. Na otočnej hriadeli sú umiestnené hviezdicová kolesá, ktoré dokážu trávnik dokonale prekypriť a prevzdušniť – pre to, sa až ku korienkom dostalo dostatočné množstvo vlahy a živín potrebných pre dokonale zelený a hustý trávnik.

Šírka záberu má hodnotu 20 centimetrov, čo zodpovedá použitie tohto záhradného vertikutátora. Velková dĺžka vrátane rukoväte meria potom 31 cm a nechá sa nastaviť násadou, čím sa používanie viac uľahčí. S násadou QuikFit môže byť kompatibilné aj ďalšie záhradné náčinie, ktoré si od tohto výrobcu zaobstaráte.

S hmotnosťou nemá tento prevzdušňovač konkurenciu – váži len pol kilogramu. Samozrejme nemôže byť reč o zbernom koši, vymeniteľných valcoch a podobne. To sú všetko parametre, ktoré sú len a len u plnohodnotných vertikutátorov. Avšak aj tak na to, že sa jedná o veľmi malého pomocníka, dokáže s vašim trávnikom veľké veci.

Nízka hmotnosť len 0,5 Kg, vhodný na tesné a malé plochy
Šírka záberu len 20 cm

Najpredávanejšie vertikutátory

Najpredávanejšie vertikutátory na trhu sú tie od značiek: Fieldmann, Gardena, Hecht, VeGa, AL-KO. Vyhľadávaný je tiež vertikutátor Parkside (Lidl) a Mountfield. Lacný vertikutátor trávnika zaobstaráte už za cenu od 60 EUR.

Ako vybrať vertikutátor

Pri výbere vertikutátora by ste mali zohľadňovať predovšetkým, ako veľké plochy trávnika budete so svojím novým strojom upravovať. Máte len malinkú predzáhradku? Potom postačí ručný vertikutátor. Máte rodinný dom so záhradou? Potom je pre vás vhodný elektrický vertikutátor. Budete vertikutovať ako okolo vášho domu, tak napríklad na záhrade, ktorá je rozľahlá, alebo vôbec nedisponuje elektrickou prípojkou? V tomto prípade sú pre vás vhodné vertikutátory benzínovej. Ďalším parametrom je výkon elektromotora / motora a šírka záberu. Ostatné parametre sú už viacmenej sekundárne.

Pohon a výkon

Pohon môžu obstarávať buď vaše paže, rovnakým pohybom ako pri používaní hrablí alebo skôr motor elektrický, alebo spaľovacie. Rozhodujte sa vždy subjektívne podľa veľkosti a členitosti terénu, kde budete zariadenie používať. Všeobecná poučka hovorí, že do 1000m2 záhrady stačí výkonné elektrické vertikutátory. Nad túto rozlohu už je lepšie voliť silné benzínové stroja.

Elektrický vertikutátor môže dosahovať výkon až 1700 W, bežne sa však stretnete a dostačuje stroj s výkonom 1300 – 1500 W. Podľa výkonosti elektromotora sa odvíja tiež šírka záberu, alebo počet nožov, ktorými je vertikutátor osadený. V poslednej dobe sa tiež začínajú objavovať vertikutátory na batériu, tento aku vertikutátor nemá žiadne priestorové obmedzenie, len je potrebné strážiť stav nabitia akumulátora.

Šírka záberu a počet nožov

Šírka záberu pri vertikutácii je kľúčové parameter, ktorý hovorí ako rýchlo vertikulácie bude prebiehať. Prirodzene vyšší záber majú vertikutátory výkonné, či už sa jedná o stroj poháňaný elektrinou, alebo benzínom. Rozmedzie, v ktorom sa záber pohybuje, je od 30 centimetrov po zhruba 40 centimetrov. Šírka valca s nožmi však nie je jediný parameter, ktorý sa s ním spája. Ďalej môžeme vidieť rôzny počet nožov, ktorými je osadený a tie sú teda buď bližšie k sebe, alebo majú medzi sebou väčšie medzery. S vertikutátorom, ktorý má nožov viac, často stačí vykonať len pozdĺžnou úpravu a vynechať vertikutování priečne, ako je zvykom.

Výmenné valce a zberný kôš

Štandardne je prevzdušňovač vybavený valcom s pevne umiestnenými nožmi. Pokiaľ hodláte vertikutátor aktívne používať, skôr, alebo neskôr, sa vás bude týkať výmena nožov – ktorá je buď možná výmenou len samotných nožov alebo celého valca. Pre vás je to otázka vyšších, alebo menších nákladov, preto je dobré o tejto veci vedieť.

Veľká časť výrobcov ku svojim vertikutátorom dodáva tiež druhý valec opatrený tzv. Hrabličkami. Jedná sa o drôtená pierka, ktorá slúži k šetrnejšiemu ošetreniu trávniku. Môže byť použitý priebežne počas celého roka k neinvazívnemu prevzdušňovanie, alebo na zber lístia, či uvoľnené stariny z predchádzajúceho plnohodnotného vertikutování nožmi.

Zberný kôš, ak je k nemu prevzdušňovač uspôsobený, je spravidla dodávaný ako súčasť balenia spolu so samotným vertikutátorom. Avšak nie je to pravidlo a preto nespoliehajte na ilustračné fotografie a starostlivo sa pred nákupom zoznámte s obsahom balenia. Ďalej rozlišujeme jeho kapacitu, ktorá čím je väčšia, tým samozrejme lepšie. Kapacita zberných košov sa pohybuje v rozmedzí 35 až 60 litrami odpadu.

Hmotnosť, hlučnosť, konštrukcia

Váha je dôležitý parameter, pretože väčšina vertikutátorov nie je vybavená pojazdom, ako je tomu u trávnych kosačiek. Všetka manipulácia teda bude len čisto o vašich fyzických zdatnosti. Elektrické vertikutátory sú vhodné aj pre ženy, pretože ich váha je najčastejšie medzi 10 až 15 kilogramami – v závislosti od výkonu elektromotora. U benzínových vertikutátorov hmotnosť rastie a nie je problém u nich vidieť váhu 20 až 30 kilogramov.

Konštrukcia je vo väčšine prípadov obdobná, jednotka s motorom má pojazdové kolesá a viac či menej robustné riadidlá slúžiace pre obsluhu zariadenia. Značné rozdiely možno nájsť u nastavenia výšky vertikutačných nožov. Lacnejšie prevedenie sa nastavujú priamym zvyšovaním, alebo znižovaním kolies, u pokročilejších modelov prebieha nastavenie napríklad len jedným otočným skrutkou.

4.6/5 - (7 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.