Veľké spotrebiče do kuchyne,

Varné dosky: najlepšie indukčné, plynové, sklokeramické | Test, recenzie

Požiadavky modernej kuchyne prešli zmenou a oddelená rúra od vstavanej varnej dosky nie je nič neobvyklé. Varný panel je možné vybrať v potrebných rozmeroch ladiacich do kuchynského priestoru a s konkrétnymi požiadavkami pre varenie. K dispozícii sú ako malé 2 platničkový, tak aj bežné alebo väčšie so 4 a viac platničkami.

Základné rozlíšenie je na plynové a elektrické varné dosky s tým, že elektrické sa ďalej delia na indukčné a sklokeramické. Špecifikom sú kombinované dosky, ktoré tvoria menšiu časť trhu. Pre spomínané základné typy sme vybrali na základe hodnotenia a testov tie najlepšie vstavané varné dosky a pripravili ich recenzie, aby bol váš výber jednoduchšie.

Indukčná varná doska

Úsporný a bezpečný spôsob varenia predstavujú indukčné varné dosky. K ohrevu sa využíva indukcia (magnetické technológie), kedy sa doska a varná plocha sama o sebe nezahrieva, ale naopak zahrieva dno hrnca. Nielen, že teplo neuniká po stranách a vy tak šetríte výdavky na energiách, ale ide aj o bezpečnejší spôsob varenia v domácnosti s deťmi.

Nevýhodou je potreba špeciálneho riadu s podporou indukcie, presnejšie s železným alebo oceľovým dnom, čo spoznáte priložením magnetu. Ak nechcete riady obmieňať, sú východiskom kombinované varné dosky, ktoré kombinujú indukciu a elektrickú špirálu ako u sklokeramickej dosky, obvykle v pomere platničiek dva ku dvom.

Sklokeramická varná doska

Varenie ako na elektrické platničke, to sú sklokeramickej varnej dosky. Ohrev prebieha pomocou elektrických špirál, ktoré sálajú teplo a tým ohrievajú priložené riadu. Nejde o tak úsporné riešenie ako u indukčných dosiek, na druhú stranu je to jednoduchý a elegantný spôsob do bežnej kuchyne.

Sklokeramická doska je schopná rýchlo sa zahriať aj vychladnúť. Teplotu je možné regulovať mechanicky alebo dotykom a typické červené svetlo vydávané vykurovacou špirálou indikuje intenzitu nahriatie. Po vypnutí zostáva svietiť kontrolka konkrétne platničky do okamihu bezpečného vychladnutí, čo minimalizuje riziko popálenín.

Plynová varná doska

Vývojom si prešli tiež plynové varné dosky, ktoré sú stále veľmi obľúbenou voľbou na varenie jedla, okrem iného vďaka obstarávacej cene. Modernizácia sa prejavila napríklad pri zapaľovaní, ktoré je elektrické a nie je potreba vyťahovať zápalky alebo kresadlo.

Varenie na ohni je u dnešných plynových dosiek bezpečné aj jednoduché na údržbu. Tepelná poistka reguluje prívod plynu a zabraňuje nežiaducemu úniku, povrch z tvrdeného skla alebo sklokeramiky zase uľahčuje údržbu a poskytuje komfort. Plynové dosky sa objavujú aj v prevedení so smaltovaným a nerezovým plechom, prípadne oceľou.

Najlepšie varné dosky – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších varných dosiek z testov a hodnotenia pre rok 2024. Okrem kontroly rozmerov a dostatočného príkonu venujte pozornosť tiež bezpečnostným prvkom (detský zámok, ochrana pred vznietením oleja, poistka plameňa), typu ovládania alebo funkciám ako časovač a stop and go.

VzhľadModelTypPríkonRozmery (šírka / hĺbka) 
Electrolux EHH6340FSK recenzie a testElectrolux EHH6340FSKIndukčná7400 W59cm/52cm
Mora VDI 641 C recenzie a testMora VDI 641 CIndukčná6800 W59.5cm/51cm
AEG Mastery HK654400XB recenzie a testAEG Mastery HK654400XBIndukčná7400 W57.6cm/51.6cm
Gorenje Essential IT 614 SC recenzie a testGorenje Essential IT 614 SCIndukčná6800 W59.5cm/51cm
Bosch PKE645D17E recenzie a testBosch PKE645D17ESklokeramická6600 W58.3cm/51.3cm
Electrolux EHF6342XOK recenzie a testElectrolux EHF6342XOKSklokeramická6300 W57.6cm/51.6cm
Mora VDS 620 FF recenzie a testMora VDS 620 FFSklokeramická3500 W59cm/50.5cm
Bosch POH6B6B10 recenzie a testBosch POH6B6B10Plynová7700 W59cm/52cm
Mora VDP 645 GX1 recenzie a testMora VDP 645 GX1Plynová7500 W60cm/51cm
Whirlpool AKT 6414 NB recenzie a testWhirlpool AKT 6414 NBPlynová7300 W59cm/51cm

Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Electrolux EHH6340FSKMora VDI 641 CAEG Mastery HK654400XBGorenje Essential IT 614 SCBosch PKE645D17EElectrolux EHF6342XOKMora VDS 620 FFBosch POH6B6B10Mora VDP 645 GX1Whirlpool AKT 6414 NB
Varných zón4444443444
Napájanie220 - 240 V230/400 V220 - 240 V220 - 240 V220 - 240 V220 - 240 V230 V220 - 240 V230 V230 V
Materiál doskySklokeramikaSklokeramikaSklokeramikaSklokeramikaSklokeramikaSklokeramikaSklokeramikaTvrdené skloTvrdené skloTvrdené sklo
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 varných dosiek

Electrolux EHH6340FSK

Electrolux EHH6340FSK recenzie a test

Indukčná doska Electrolux EHH6340FSK patrí medzi najobľúbenejšie vstavané varné dosky a súčasne drží titul produktu roka pre rok 2015. Podporuje širokú škálu funkcií a poskytne všetko potrebné, čo by ste od indukčnej dosky čakali.

Na dotykovom paneli sklokeramickej dosky možno ako regulovať tepelný výkon jednotlivých varných zón, tak obsluhovať ďalšie funkcie. Medzi tie patrí funkcia Power Booster pre posilnenie výkonu a okamžité dosiahnutie vysokých teplôt. Príprava jedla sa razom skráti a vy ušetríte čas. Praktická je aj funkcia Stop & Go pre pozastavenie prípravy jedla. Všetky aktívne varné zóny sa prepnú na najnižšiu teplotu, takže sa vám nič nepripáli a po opätovnom spustení môžete veselo pokračovať vo varení.

Doska myslí aj na bezpečnosť a obsahuje detskú poistku so zámkom funkcií. Obavy o nechcené prenastavenie výkonu sú tým zažehnané. Detekcia hrncov a panvíc zabezpečí, že varná zóna bude aktívna len vtedy, ak je riad na doske umiestnené. Spolu s automatickým vypnutím ide o veľmi praktickú vec k úspore energie.

Z hľadiska údržby ide o najľahšie udržiavateľnou kombináciu, teda indukciu a sklokeramickú dosku. Indukcia zabráni pripaľovaniu rozliateho jedla a hladkú dosku len zotrite.

Široká škála funkcií, ľahká údržba, obľúbený model
Nemá minútku

Mora VDI 641 C

Mora VDI 641 C recenzie a test

Ďalšia samostatná doska s indukčnou technológií, ktoré možno vytknúť len málo čo, je Mora VDI 641 C. Sklokeramická doska s dotykovým ovládaním má podobne ako predchádzajúci model funkciu pre zvýšenie výkonu. Pri tejto varnej dosky je to funkcia SPRINT, a to u každej varnej zóny.

O bezpečnosť je postarané poistkou na uzamknutie ovládania alebo automatickým vypnutím indukčné zóny po 1 minúte, keď odstránite hrniec alebo panvicu z dosky. Praktický je tiež ukazovateľ zvyškového tepla, ktorý chráni pred spáleninami.

Indukčná doska Mora sa môže pochváliť funkciou, ktorú predchádzajúci model postráda. Časovač tu slúži buď na nastavenie automatického vypnutia, alebo ako minútka, kedy po uplynutí času zaznie zvukový signál.

Časovač (minútka), funkcia SPRINT pre zvýšenie výkonu
Trochu hlučnejšia (u indukcie avšak obvyklé)

AEG Mastery HK654400XB

AEG Mastery HK654400XB recenzie a test

Vstavaná indukčná doska AEG Mastery HK654400XB patrí medzi drahšie modely, čo za to ponúkne oproti nižšej triede? Predovšetkým sú to 2 viacokru- hové zóny, ktoré vám umožní použiť riadu o rôznych veľkostiach (priemeru) a flexibilne prispôsobiť štýl varenia.

Môžete tak vytvoriť dve veľké varné zóny skombinovaním dvoch platničiek (vertikálne). V takýchto zónach možno variť v oválnom alebo obdĺžnikovom riadu, čo je u klasickej štyroch platničkový dosky len snom.

Jednotlivé platničky ďalej nemajú bežné ohraničenie veľkosti, ale stredový kríž. Na neho možno umiestniť riadu o akomkoľvek priemere a varná doska sa mu prispôsobí. Opäť to násobí efekt energetickej úspory indukčné technológie.

Z funkcií je pokryté prakticky všetko, čo u indukčné dosky čakať, teda stop and go, detskú poistku, časovač s minútkou alebo indikáciu zvyškového tepla. Nemenej zaujímavá je aj škála teplotných volieb, kde možno nastaviť až 14 stupňov a jednu urýchľujúce.

Prispôsobenie varné zóny priemere riadu, spojenie 2 platničiek do 1 zóny
Väčšia ovládací panel

Gorenje Essential IT 614 SC

Gorenje Essential IT 614 SC recenzie a test

Potrebujete maximálne rýchly ohrev na všetkých 4 platničkách? Nie je problém, indukčná doska od Gorenje s funkciou AllBoost zvýši výkon na všetkých varných zónach súčasne. Nadväzuje tým na funkciu PowerBoost, ktorá dodatočne zvýši výkon dosky o 25%.

Veľmi praktický je aj časovač, ktorý posúva nastavovanie minútky na ďalšiu úroveň. Miesto zvukovej signalizácie pre ručné ukončenie varenia si nastavíte časovač, ktorý je možné nastaviť až na 99 minút. Po dokončení odpočtu sa automaticky varný panel vypne a vyšle zvukovú signalizáciu.

Inak ide o vcelku bežnú varnú dosku s indukciou. Typ hrany varnej dosky zo sklokeramiky je bez rámčekové, takže sa na nej nebudú držať prípadné nečistoty a údržba bude zase o niečo ľahšie.

Časovač, zvýšenie výkonu na všetkých varných zónach
Podľa užívateľských ohlasov mierne zložitejšie ovládanie

Bosch PKE645D17E

Bosch PKE645D17E recenzie a test

Sklokeramická doska Bosch PKE645D17E predstavuje rýchlu a jednoduchú prípravu jedla. Štyri platničky s odlišným priemerom zvyšujú variabilitu, s akou môžete jedlo pripraviť. Ohriať alebo pripraviť menšie porcie nie je vďaka malým varným zónam energetický problém.

Podobne ako u predchádzajúcich modelov, aj táto varná doska disponuje funkciou pre posilnenie výkonu. S pomocou HighSpeed dosiahnete varu rýchlejšie a okrem toho túto funkciu oceníte pri prudšom opraženie mäsa. Senzorovým ovládaním si inak nastavíte až 17 teplotných stupňov, ktoré možno zámkom uzamknúť proti prenastaveniu.

Ukazovateľ zvyškového tepla je pre každú varnú zónu zvlášť, čo by malo zabrániť nechcenému popáleniu. Čo hodnotíme sporne na tejto vstavanej doske je nerezový rámik, ktorý nemusí ladiť s interiérom kuchyne, prípadne môže sťažovať čistenie dosky.

Presné nastavenie teploty, priemer platničiek
Chýba časovač / minútka

Electrolux EHF6342XOK

Electrolux EHF6342XOK recenzie a test

U sklokeramickej dosky Electrolux EHF6342XOK potešíme hlavne náročnejší kuchára a kuchárky. Ponúka viac ako základné modely, pritom je v rovnakej, dostupnej cenovej kategórii.

Hneď prvá vec, ktorú zaznamenáte, je kompaktný ovládanie umiestnené do rohu na miesto stredu. Tým zväčšuje varnú zónu lacné strany a poradí si aj s väčším riadom. Navyše ľavá predná a pravá zadná zóna je dvojzónová a je teda možné využiť väčší alebo menší priemer.

Praktická je prítomnosť funkcia stop and go, pre pozastavenie a následné pokračovanie varenia. Hodí sa to, keď si potrebujete niekam odskočiť a nechať chvíľu varenie bez dozoru. Väčšia samostatnosť podporuje časovač, ktorý automaticky varnú dosku po uplynutí času vypne a zvukovou signalizáciou na to upozorní.

Viacokruhové zóny, automatické vypnutie
Údržbu môže sťažovať rámček

Mora VDS 620 FF

Mora VDS 620 FF recenzie a test

Zháňate vstavanú varnú dosku, ktorá si poradí tam, kde nie je trojfázové napätie, typicky v byte paneláku? Potom je sklokeramická doska Mora VDS 620 FF jedným z kandidátov.

Od pohľadu možno poznať, že ľavá horná platnička medzi zvyšnými vyčnieva svojím štvorcovým tvarom. To je samozrejme zámer, pretože to nie je varná zóna, ale odkladací. Áno, táto doska má iba 3 platničky, čo je logický kompromis.

Z hľadiska ovládania ide o absolútny základ. Je teda vysoko intuitívny a deväť možných veľkostí teploty pre prípravu pokrmov dostačujúcich. Zaujímavým bezpečnostným prvkom je samovoľné vypnutie pri pretečeniu tekutín na ovládacie prvky, kedy by inak hrozilo možné popálenia. Z pohľadu údržby je príjemná taktiež absencia rámčeku, ktorý nebude prekážať alebo zachytávať špinu.

Ochrana pri pretečeniu tekutín na ovládacie prvky, vhodné do panelových bytov
Chýba časovač

Bosch POH6B6B10

Bosch POH6B6B10 recenzie a test

Varíte radi na plyne a ani u novej vstavanej dosky ho nechcete postrádať? V tom prípade vám plynová varná doska Bosch POH6B6B10 urobí radosť. Elegantná doska v čiernom prevedení tvrdeného skla poskytne rýchly ohrev a plynulú reguláciu plameňa.

Štyri horáky ponúka úspornosť (pravý predný) aj vysoký výkon (pravý ľavý – horák WOK). V ovládačoch pre reguláciu plameňa sú umiestnené integrované elektronické zapaľovače, takže zabudnite na zápalky. Oproti základným indukčným a sklokeramickým doskám je výhoda v ľubovoľne veľkom riadu, ktoré možno umiestniť na smaltové rošty.

Únik plynu je tiež minulosťou, pretože sú horáky vybavené termoelektrickou poistkou, ktorá stráži zhasnutia plameňa. Ak sa tak stane, preruší prívod plynu.

Samostatné rošty, poistka horákov, horák WOK
Mriežky môžu byť menej stabilné

Mora VDP 645 GX1

Mora VDP 645 GX1 recenzie a test

Vstavaná plynová doska Mora VDP 645 GX1 s povrchom z tvrdeného skla má oproti predchádzajúcemu modelu masívnejšie liatinovú mriežku, ktorá by mala zabezpečiť väčšiu stabilitu riadu. Automatické zapaľovanie horákov je potom rovnaké.

Tiež doska Mora disponuje bezpečnosťou poistkou pre zastavenie prívodu plynu v prípade zhasnutia plameňa. O všetky štyri horáky sa stará poistka Stop Gas. Ak vyžadujete vysoký výkon, aj tento plynový model ponúkne jeden trojitý horák.

Za zmienku stojí aj pomerne nízka váha okolo 6 kg, ktorá je prakticky polovičná oproti predchádzajúcemu modelu. Samozrejme to nie je rozhodujúci faktor, ale pre manipuláciu je to rozhodne príjemná hodnota.

Masívne liatinová mriežka, rýchly ohrev
Údržba a čistenie dosky

Whirlpool AKT 6414 NB

Whirlpool AKT 6414 NB recenzie a test

Ďalšia plynová doska a opäť odlišné spracovanie držiakov na riad. Z nášho pohľadu kombinuje robustnosť (liatinové držiaky vyzerajú stabilne) a súčasne ponechávajú priestrannosť varnej dosky k ľahšej údržbe.

V gombíkoch, ktoré sú umiestnené vpredu, nájdete integrované zapaľovanie horákov. Whirlpool zvolil pomerne intuitívne riešenie, teda stačí otočiť gombík na symbol iskry a držať ho stlačený do tej doby, než sa plameň automaticky zapáli.

Jeden zo štyroch horákov je opäť s vysokým výkonom pre rýchly ohrev, ktorý sa hodí hlavne u väčších objemov. Bezpečnostný ventil pre uzavretie prívodu plynu pri zhasnutí plameňa je u tejto dosky taktiež prítomný. Čo trochu kazí dojem je väčšia hmotnosť okolo 12 kg.

Robustný napriek tomu kompaktný rošty, jednoduché ovládanie
Vyššia hmotnosť

Najpredávanejšie indukčné varné dosky

Medzi najpredávanejšie indukčné varné dosky patria:

  • Electrolux
  • Siemens
  • AEG
  • Bosch
  • Whirlpool
  • Gorenje

Ako vybrať varnú dosku

Výber varnej dosky je vec estetiky, funkčnosti a praktickosti. Vstavaný spotrebič by mal vzhľadovo zapadnúť do vašej kuchyne, umožniť vám rýchlu prípravu jedla a v neposlednom rade poskytnúť bezproblémovú prácu aj konečnú údržbu. O jednotlivých typoch varných dosiek sme písali v úvode, takže sa zameriame priamo na konkrétne veci na zváženie pri výbere dosky.

Počet platničiek

Veľkosť varnej dosky je najvýraznejší práve podľa počtu platničiek. Štandardným typom sú 4 platničkový dosky, zohnať možno tiež úspornejší verziu s 2 platničkami. Tie sa hodí napríklad do malých bytov, kde sa šetrí miestom, ale aj do malej domácnosti, ktorá si pre varenie vystačí s menšou varnou plochou.

Platničkami máme na mysli klasické rozdelenie varnej dosky. Stretnete sa aj s pojmom varná zóna, ktorý používame okrem iného v recenziách. Tie sa môžu pohybovať od 2 napríklad až k 8. V závislosti na doske možno varnú zónu prispôsobiť veľkosti riadu (priemeru dna), a to znížením priemeru v rámci platničky alebo spojením viac varných zón do jednej. Typicky ide o vytvorenie jednej vertikálnej varnej zóny z dvoch nad sebou umiestnených platničiek.

Príkon a rýchly ohrev

Pohodlie varenie do značnej miery ovplyvní tiež výkonnosť varnej dosky. Je potrebné zvážiť, či máte dostupnú trojfázovú zásuvku alebo nie. V panelových bytoch to môže byť problém a neostane vám ako pozorne hľadať dosku, ktoré stačí 230V. V rodinných domoch trojfázovú zásuvku zrejme postrádať nebudete, takže máte na výber zo širokého spektra varných dosiek.

V súvislosti s príkonom je medzi doskami určitá forma posilnenie výkonu, respektíve silného horáka. Funkcia posilnenie výkonu je schopná zvýšiť výkon o ďalších napríklad 20% na dosiahnutie rýchlejšieho varu alebo špeciálne príprave mäsa. Všeobecne potom zo štyroch platničiek sú napríklad dve priemerné, jedna so slabším a jedna so silným príkonom (okolo 3 kW). Na silné varnej zóne možno rýchlejšie doviesť k varu veľkoobjemové nádoby.

Z hľadiska spotreby a efektívnosti možno povedať, že indukčné varné dosky patrí medzí úspornejšie a inteligentnejšie, zatiaľ čo plynové dosky medzi tie najmenej efektívne. Indukčná doska ohrieva len dno nádoby, kdežto plynový horák je typický okolitým únikom tepla.

Bezpečnostné prvky

Každý typ varnej dosky disponuje nejakým bezpečnostným prvkom a ani u plynovej dosky nie je obava o únik plynu taká, ako kedysi. Z tých najdôležitejších ide o bezpečnostnú poistku pre zastavenie prívodu plynu v prípade zhasnutia plameňa u plynovej dosky, ďalej ochranu proti pretečeniu na ovládací panel, uzavretie ovládacieho panela (detská poistka) a ukazovateľ zvyškového tepla proti popáleniu.

Ovládanie dosky

Jednoduché rozdelenie je na dotykové a mechanické ovládanie. U dotykového ovládania je zabudovaný panel na varnej doske, kde ovládate tlačidla alebo posuvné nastavenie. Mechanické má charakteristické otočné gombíky a zbadáte je predovšetkým pri plynových dosiek. Majú v nich totiž zabudovaný elektrický zapaľovač horákov.

Funkcie

Varné dosky majú plno funkcií, ktoré posunú varenie na ďalšiu úroveň. Taký časovač je schopný postrážiť dobu varenia a po uplynutí času vyslať zvukový signál spolu s vypnutím varnej zóny. Ide o vylepšené minutkovej zvončeky, ktoré iba odpočítavajú čas. Ďalšia funkcie, ktorú nájdete predovšetkým u indukčných dosiek je stop and go. Ak vás niečo alebo niekto vyruší, varenie pozastavíte a potom opätovne spustíte. V neposlednom rade funkcie Booster, Sprint a pod. Označuje zosilnenie výkonu, ktoré uvítate treba k rýchlejšiemu uvedeniu do varu.

4.8/5 - (10 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.