Malé spotrebiče do kuchyne,

Vakuovačky potravín: Test a recenzie 10 najlepších

Vákuovačka potravín je určená na predĺženie ich trvanlivosti a čerstvosti so zachovaním živín, vitamínov a chuti. Proces zabalenie sa nazýva vákuovanie, kedy je po vložení mäsa, zeleniny, syra a iných potravín do sáčku alebo nádoby, odsať prebytočný vzduch. Vďaka tomu sú odstránené aj nežiaduce organizmy, ktoré spôsobujú rozklad potravín. Takto zabalené jedlo dokáže vydržať niekoľkonásobne dlhšie.

Na výber sú v podstate tri typy vakuovaček. Ručná vákuovačka je určená pre rýchle a občasné vákuovanie, kedy vložíte potraviny do vrecka alebo dózy obsahujúce ventil a následne odsajete vzduch. Na podobnom princípe pracuje aj vákuový box alebo dóza. Najobľúbenejším typom je automatická zváračka fólií, ktorá po odsatí vzduchu vytvorí zvar a potraviny v sáčku tak nepriedušne uzavrie.

Zohľadniť by ste mali nielen príkon a sací výkon, šírku a počet zvarov, typ sáčkov či fólií, ale aj špecifické vlastnosti. Napríklad či má dvojitý zvar alebo bezpečnostnú poistku proti prehriatiu. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie vákuovačky a ich recenzie.

Najlepšie vakuovačky (zváračky fólií)– TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších vakuovaček z testov a hodnotenia pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 ETA Electronic 0762 90000Concept FRESH VA-0010Bionaire Foodsaver V2860Guzzanti GZ 300Concept VA-0020ETA Freshie II 2762 90000JATA EV1026Profi Cook VK 1080Steba VK 5Tefal VT254070
Svetelná signalizáciaÁnoÁnoÁnoNieNieÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
Fólie/sáčky v baleníÁnoNieÁnoNieÁnoÁnoÁnoÁno-Áno
Hmotnosť1,5 kg1,5 kg3,5 kg1,4 kg0,7 kg1,2 kg2,6 kg1,6 kg1,4 kg0,6 kg
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 vakuovaček

ETA Electronic 0762 90000

ETA Electronic 0762 90000 recenzie a test

Domáca vákuovačka ETA Electronic 0762 90000 je charakteristická nielen známou značkou, ale aj hodnotou príkonu, ktorý činí 135 W. Ponúkne tiež plne automatickú prevádzku, kedy stačí len priklopiť veko a ďalej sa už postará o všetko potrebné. Vysaje z obalu vzduch a zaistí tak vzduchotesné uzatvorenie.

V priebehu práce je k dispozícii svetelná signalizácia, ktorá upozorňuje na činnosť. Vďaka bezpečnostné poistke je eliminované riziko prehriatia. Používané sú originálne fólie značky Eta, ktoré majú na šírku 28,5 centimetrov. Dodávané sú v úlohe s dĺžkou 9,65 metra.

Kvalita vákuovanie je podporená tiež automatickú tvorbou dvojitého sváru, ktorá eliminuje riziko rozpojenie. Vďaka zváranie je možné automaticky prispôsobiť veľkosť vrecka konkrétnym potravinám. Dĺžka napájacieho kábla je 1,7 metrov a hmotnosť príjemných 1,5 kilogramov, čo uľahčí manipuláciu.

Automatická prevádzka, dvojitý zvar, regulovateľná dĺžka sáčkov
Hlučný chod pri odsávanie vzduchu

Concept FRESH VA-0010

Concept FRESH VA-0010 recenzie a test

Vákuová zváračka fólií Concept FRESH VA-0010 má hodnotu príkonu 90 W. Kompaktný dizajn a hmotnosť 1 200 gramov zabezpečí pohodlnú manipuláciu. Podtlak, ktorý je počas vákuovania vytvorený, má hodnotu okolo 0,75 bar.

Vákuovačka funguje úplne automaticky. Stačí vložiť potraviny vo fólii a tá sa už postará ako o vysatie vzduchu, tak zatavenie a tvorbu sváru. Kladom je tiež kvalita drážkové fólie, ktorá nadchne odolnosťou. Vďaka tvorbe sváru možné regulovať veľkosť sáčkov, ktoré sa odmotávají z role, kupované vo forme príslušenstva.

Okrem sáčkov existuje aj príslušenstvo vo forme praktických dóz, alebo vo forme zátok na nápoje. Počas prevádzky je k dispozícii svetelná signalizácia, ktorá informuje o samotnej činnosti odsávanie vzduchu aj o tvorbe sváru.

Škála príslušenstva, kompaktný dizajn, automatická prevádzka
Neoddelené zváranie a vákuovanie

Bionaire Foodsaver V2860

Bionaire Foodsaver V2860 recenzie a test

Vákuovačka potravín Bionaire Foodsaver V2860 zaujme svojim elegantným dizajnom, ktorý kombinuje nerez s čiernou farbou. Uplatnenie nájde v domácnostiach, aj v profesionálnom prevádzke. Zaujme nová technológia vysokého vákua, ktorá zaisťuje lepšie vlastnosti s ohľadom na udržanie potravín. Životnosť predlžuje aj kvalitné drážkovaná fólia.

Vďaka hneď 3 rýchlostiam odsávanie vzduchu je zaistené, že pri jedle skutočne žiadny nezostane. Jednotlivé sáčky sú opakovane použiteľné, pretože je možné umývať aj v umývačke riadu. Možné je k vákuovanie využiť aj špeciálne dózu.

Príkon tohto modelu je dobrých 105 W. Hodnota hmotnosti je vyššia, a to 3,45 kilogramov. Súčasťou balenia je príslušenstvo v podobe vrecúšok o objemoch 3,8 a 0,94 litrov, rovnako ako je k dispozícii aj fólie so šírkou 280 mm a s dĺžkou 3 metre.

Robustná konštrukcia, 3 rýchlosti odsávania, škála príslušenstva
Vyššia cena

Guzzanti GZ 300

Guzzanti GZ 300 recenzie a test

Zváračka fólií Guzzanti GZ 300 má samozrejme aj systém odsávania vzduchu, vďaka ktorému predĺži čerstvosť a trvanlivosť potravín. Štýlový nerezový design sa hodí do každej kuchyne a pôsobí lepšie ako plast. Nesklame ani zoznam jednotlivých parametrov, kam sa radí aj garancia vytvorenie 97 percent vákua. To je podporené kvalitnými drážkovanými fóliami.

Počas práce, teda vákuovanie, je schopná dosiahnuť podtlaku majúce hodnotu až 0,8 barov. Samozrejmá je automatická prevádzka, vďaka ktorej dôjde k odsatie vzduchu a potom k zatavenie vrecka. Unikátom je možnosť nastavenia podtlaku, u krehkých potravín.

Vďaka tlačidlu Stop je možné prácu kedykoľvek jednoducho prerušiť. Hodnota príkonu daného modelu je 110 W. Disponuje aj priaznivou hmotnosťou, ktorá je 1,4 kilogramu. Fólie ani sáčky nie sú v balení, takže ich musíte dokúpiť. Nájdete ich pod označením GZ301, GZ 302 a GZ 303. Podľa skúseností užívateľov je lepšie siahnuť po fóliách, ktoré vyjdú lacnejšie ako sáčky.

Nerezový design, 97% vytvorenie vákua, balenie mokrých potravín
Sáčky alebo fólie je nutné dokúpiť zvlášť

Concept VA-0020

Concept VA-0020 recenzie a test

Ručná vákuovačka Concept VA-0020 má kompaktné prevedenie, vďaka ktorému ju možno použiť kdekoľvek. A to aj vďaka prevádzke na batérie. Zaujme hlavne svojou všestrannosťou, pretože vzduch možno vysávať zo zipsových sáčkov s ventilom, rovnako ako zo špeciálnych dóz, alebo tiež špeciálnych vákuových zátok na fľaše.

Všetko príslušenstvo je možné umyť, a tak aj opakovane používať. Tento model má príkon 3 W, čo plne zodpovedá jeho charakteristike. Dokáže však vytvoriť veľmi dobrý podtlak, o hodnote až 0,75 bar. Zaujme tiež nízka hmotnosť, ktorá činí len 720 gramov.

Batérie je integrovaná a možno ju v prípade potreby jednoducho nabiť, pomocou adaptéra. Použité sáčky je možné vďaka odolnosti aj variť, alebo je vkladať aj do mikrovlnnej rúry. Zaujme ergonomické prevedenie zaisťujúce bezproblémový úchop.

Batériová prevádzka, nízka váha, na sáčky i na dózy
Nejasné použitie i na neoriginálne nádoby

ETA Freshie II 2762 90000

ETA Freshie II 2762 90000 recenzie a test

Domáca vákuovačka ETA Freshie II 2762 90000 zaujme svojou plne automatickou prevádzkou, ktorý zaistí odsatie vzduchu a tiež vytvorenie potrebného sváru. Vďaka kontrolkám je možné ľahko kontrolovať aktuálny činnosť. Okrem sáčkov s rozmermi 20 x 30 centimetrov je súčasťou balenia aj fólie, ktorá má dĺžku 2 metre. Dlhšie je možné dokúpiť ako príslušenstvo.

Vďaka tepelnej poistke je eliminovaný akýkoľvek problém či snáď riziko možného poškodenia. Vďaka tvorbe zvarov je možné z role vytvoriť sáčok s požadovanej veľkosti. Sila odsávania je dostatočná a je spojená s hodnotou maximálne 0,8 barov.

Príkon tejto vakuovačky je dobrých 110 W. Nechýba kábel o dĺžke 1,2 metrov, sľubujúci bezproblémové použitie. Na jednoduchú manipuláciu má vplyv aj nízka váha, ktorá je 1,2 kilogramov. Kompaktné rozmery podporí možnosť ľahkého uloženia.

Pre zváranie možno užiť aj iné obaly, cena/výkon
Nevytvára dvojitý zvar

JATA EV1026

JATA EV1026 recenzie a test

Vákuová zváračka fólií JATA EV1026 dokáže trvanlivosť potravín predĺžiť aj 5x a zaujme ako v domácnostiach, tak aj v profesionálnych prevádzkach. Potešujúce sú tiež parametre, kde dominuje hodnota vytvoreného podtlaku, ktorá môže byť až 0,9 barov. S parametrami súvisí aj množstvo odsávaného vzduchu, ktoré predstavujú 12 litrov za minútu. To sa podpisuje hlavne na dobrej rýchlosti samotného odsávania.

Samozrejmá je automatická prevádzka, ktorá zaistí odsatie aj zatavenie. Všetko môže byť hotové približne za 6 – 9 sekúnd. Nechýba dodatočné funkcie, ako režim odsatie pre tvrdé, rovnako ako pre mäkké potraviny, bez rizika ich možného poškodenia.

Príkon tohto modelu je veľmi dobrých 130 W a hodnota hmotnosti činí 2,6 kilogramov. Zaujme škála príslušenstva, kam sa radí ako role dvojité fólie, tak aj uzávery na víno a s nimi súvisiace odsávacie hadice. Ďalej je súčasťou nádoba s objemom 1 liter.

Príslušenstvo v balení, režim pre mäkké a tvrdé potraviny
Vyššia obstarávacia cena

Profi Cook VK 1080

Profi Cook VK 1080 recenzie a test

Vákuovačka potravín Profi Cook VK 1080 má dobre vyzerajúce nerezové prevedenie, ktoré okrem estetických benefitov prináša aj vyššiu kvalitu. Hodnota príkonu činí 120 W, a sľubuje vytvorenie až 90% vákua. Podtlak, ktorý tento model má, je o hodnote 0,8 bar.

Hodnota jeho sacieho výkonu zodpovedá bežným nárokom a zvládne odčerpať 12 litrov vzduchu za minútu. Šírka použiteľné fólie je 30 centimetrov. Jej dĺžku je možné upraviť v rámci jednoduchej tvorby sváru.

Práca s ňou je jednoduché a automatická. O nastavení a informácie sa stará celkom 6 praktických kontroliek. Súčasťou balenia je aj 10 + 8 sáčkov rôznych veľkostí. Hmotnosť je tiež prijateľná a jej výška je 1,6 kilogramov.

Široký a čistý zvar, funkcia suchá/mokrá náplň
Drahšie sáčky (výhodnejšie vychádza fólie)

Steba VK 5

Steba VK 5 recenzie a test

Zváračka fólií Steba VK 5 má aj funkciu vákuovanie, vďaka ktorej vie potraviny udržať veľmi dlho čerstvé. Tento model sľubuje vďaka svojmu výkonu vytvoriť až 97 percentnú vákuum. Odsaje tak v podstate všetok prebytočný vzduch. Na kvalite uchovávanie sa podpisujú tiež odolné a drážkované fólie, ktoré možno vďaka zvaru upraviť na požadovanú dĺžku.

Šírka použitej fólie je štandardných 30 centimetrov. Vďaka kvalitnými piestové čerpadlu zvládne táto vakuovačkou odstáť počas 1 minúty približne 11 litrov vzduchu. To sa prejaví na rýchlosti vákuovanie, počas ktorého je vytváraný podtlak o hodnote 0,8 bar.

Zaujme vysoká hodnota príkonu 170 W, čo kvalitu výkonu len potvrdzuje. Okrem odsávanie vzduchu zo sáčkov nechýba konektor pre pripojenie rôznych nádob. V balení je k dispozícii aj 10 praktických vrecúšok a integrovaný nôž na fóliu.

Hodnota príkonu, 97% vákuum, piestové čerpadlo
Bez dvojitého sváru

Tefal VT254070

Tefal VT254070 recenzie a test

Vákuovačka Tefal VT254070 má moderný, vydarený čierny dizajn. Zaujme tiež svoju automatikou, pretože disponuje funkciou Vacuum / Seal. Tá vysaje vzduch a zároveň sáčok automaticky zatavia. Kladom je dostupné príslušenstvo, kedy je dodávané spolu 10 vrecúšok s rozmermi 22 x 30 cm, ku ktorým je pripočítané 8 sáčkov s rozmermi 28 x 35 cm.

Okrem automatickej prevádzky je možné zvoliť program Seal Only, ktorý je určený na zatavenie sáčkov. Kedykoľvek počas prevádzky je možné stlačiť tlačidlo Stop a činnosť zastaviť. Hodnota príkonu je 130 W, čo sa podpisuje na rýchlosti odsávanie vzduchu.

Zaujme tiež ľahká manipulácia, pretože hmotnosť tohto modelu činí len 0,6 kilogramov. U ukladanie zaujmú ako kompaktné rozmery, tak možnosť postavenie do vertikálnej polohy. Vďaka kvalitným sáčkam a vytvorenie vákua výrazne predĺži životnosť všetkých potravín.

Štýlový dizajn, automatická funkcia Vacuum / Seal, 18 vrecúšok v balení
Nevie dvojitý zvar

Ako vybrať vákuovačku

Vákuovačka by mala byť v prvom rade vybraná podľa konkrétneho typu. Keď sa pozrieme na typy profesionálne, patria sem hlavne komorové a zatavovacie vakuovačky (zváračky fólií). V domácom použití sa nájde uplatnenie skôr pre modely, ktoré nesú označenie externé vákuové baličky alebo tiež vákuové boxy, v ktorých môžete skladovať cestoviny, zrnkovú kávu, prípadne pečivo. Druhou možnosťou je ručná vákuovačka, ktorá má takzvaný pištoľový tvar a je spájaná s veľmi dobrou mobilitou a nižšou obstarávacou cenou.

Prevádzka

Naprieč cenovými kategóriami je možné povedať, že dnes v podstate prevláda automatická vákuovačka potravín. Teda model, ktorý po zapnutí odsaje prebytočný vzduch z okolia potravín, a tiež dokáže daný sáčok automaticky zataviť. Od toho sa odvíja aj jednoduché ovládanie, kedy stačí len stlačenie jedného tlačidla, alebo uzatvorenie sáčku privretím konštrukcie.

Rozmery a hmotnosť

Zváračka fólií sa môže líšiť hlavne svojimi rozmermi, kde je dôležitou veličinou šírka. Tá síce znamená, že bude zaberať viac plochy na kuchynskej linke, ale zároveň platí, že väčšie šírka umožní jednoduché vákuovanie aj väčších kusov potravín. Štandardom je dnes šírka okolo 30 centimetrov.

S veľkosťou ide zvyčajne ruka v ruke tiež hmotnosť. Tá má vplyv hlavne na celkovú manipuláciu než samotný výkon. U tých najmenších, ručných typov, možno hovoriť o hmotnosti okolo 0,5 kilogramov, naopak u stolových vakuovaček sa môže váha pohybovať jednotkách kilogramov.

Príkon a sací výkon

Podobne ako akékoľvek iné elektrické zariadenie, je hodnota príkonu ukazovateľom, ktorý sa podpisuje na výslednom výkone. Príkon je u súčasných domácich vakuovaček v rozmedzí 100 – 200 W. Záleží samozrejme aj na type, napríklad ručné modely majú prirodzene príkon výrazne menšie. Od hodnoty príkonu sa odvíja aj sací výkon, ktorým bude vakuovačkou potravín disponovať. Pokiaľ ide o hodnoty optimálnom, pohybujú sa v rozmedzí 10 – 20 litrov odsatého vzduchu za minútu.

Príslušenstvo

Niektoré modely možno vybaliť z krabice a začať ihneď používať. Od toho sa odvíja aj príslušenstvo spojené s tým, čo všetko je možné vákuovať. Štandardom sú hlavne rôzne druhy už veľkostne pripravených sáčkov. U ďalších modelov číta príslušenstvo aj dvojitú fóliu, z ktorej si možno vyrobiť sáčky potrebnej veľkosti. Chýbať nemusí ani rôzne veľké špeciálne dózy, alebo aj špeciálne zátky na fľaše.

Doplnkové funkcie

Ide napríklad o tvorbu dvojitého sváru, ktorý prispieva k tomu, že nevznikne ani minimálne otvor, kadiaľ by prúdil vzduch. Ďalej môže medzi doplnkové funkcie patriť režim zatavenie, používaný práve pri tvorbe sáčkov z role fólie.

Inovatívny sú režimy odsávania volené podľa typu konkrétnych potravín. Môže sa jednať o režim pre tvrdé potraviny a režim pre mäkké, aby sa zamedzilo ich poškodeniu. Ďalej by nemali chýbať rôzne snímače a teplotné poistky, ktoré eliminujú poškodené prístroja, alebo vrecka. Okrem toho, že väčšinu nádob možno umývať v umývačke, nechýbajú ani možnosti umývať v umývačke niektorej sáčky. Tie možno u rady značiek tiež mraziť, variť, či vkladať do mikrovlnky.

4.5/5 - (8 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.