Starostlivosť o telo,

Ústne sprchy: test, recenzie | Najlepšie zubné sprchy

Ústna sprcha je jedným z pomocníkov pri snahe zabezpečiť dokonalé čistenie zubov a správnu ústnu hygienu. Pomáha tam, kde už kefka nestačí, teda pri čistení medzizubných priestorov a v starostlivosti o ďasná tým, že je masíruje a prekrvuje. Aj keď sú na trhu zubné nite a medzizubné kefky, predstavuje zubná sprcha rýchlejšie a pohodlnejšie variant. Nehovoriac o situáciách, kedy sa vám kefku do medzizubného priestoru nezmestí. Masáž ďasien je potom často doplnkom liečby zápalu ďasien, prípadne prevenciou.

Na výber je hneď niekoľko verzií dentálnej sprchy, ktorá je vhodná aj pre deti. Základným typom je ústna sprcha na vodovodnú batériu, ktorá vyniká hlavne cenou, menej však intenzitou tlaku vody. Kompaktný a účinnejšie je cestovná sprcha na zuby, ktorá má v rukoväti zabudovanú nádržku na vodu a prevádzka je na aku alebo batérie. Domácim základom je stolná ústna sprcha, ktorá má viac stupňov pre voľbu tlaku vody, väčšie nádržku a je napájaná zo siete. Ak chcete používať elektrickú zubnú kefku aj zubnú sprchu, môžete zvoliť ústne centrum, ktoré oba prístroje kombinuje.

Zohľadniť by ste mali nielen typ, objem nádržky, nastavenie tlaku vody alebo druh napájania, ale aj špecifické vlastnosti. Napríklad či umožňuje masáž ďasien, či je umývateľná alebo koľko náhradných, prípadne špeciálnych trysiek môžete použiť. Na základe parametrov, testy a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie ústne sprchy a ich recenzie.

Najlepšie ústne sprchy – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších ústnych spŕch z testov a hodnotenia pre rok 2023.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Philips Sonicare Power Flosser HX3806Braun Oral-B Oxyjet MD20Panasonic EW1211W845SoWash Hydro-JetSencor SOI 1102TrueLife AquaFloss StationDr. Mayer WT5000Panasonic EW-DJ10-A503Waterpik Ultra WP100EETA Sonetic 2707 90000
NapájanieAkumulátorSieťAkumulátorŽiadneAkumulátorSieťSieťBatérieAkumulátorAkumulátor
Masáž ďasienÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoNieÁnoÁno
OmyvateľnáNieNieÁnoÁnoÁnoÁnoNieNieNieÁno
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 zubných spŕch

Philips Sonicare Power Flosser HX3806

Philips Sonicare Power Flosser HX3806 recenzie a test

Cestovná zubná sprcha Philips Sonicare HX3806 zaujme najmä svojim veľmi vysokým výkonom až 10 barov, s ktorým má iba veľmi malú konkurenciu. Vysoký tlak medzizubnej sprchy je fascinujúci ešte tým, že sa jedná o pomerne malé a prenosné prevedenie. V tejto kategórii zaujme ďalej aj veľkým zásobníkom na vodu, ktorý má objem 250 mililitrov.

Skúsenosti a recenzie spotrebiteľov sú naskrz pozitívne, oceňujú spomínaný výkon, dlhú dobu chodu na jedno nabitie, pekný vzhľad a intuitívne ovládanie. Upozorňujú iba na horšiu dostupnosť niektorých náhradných trysiek, ktoré by sa podľa výrobcu mali pravidelne meniť. Spolu s ústnou sprchou dodáva výrobca dve trysky, štandardnú a Quad trysku s účinnejším prúdom vody.

Pre maximálne pokrytie všetkých medzizubných priestorov je ústna sprcha vybavená technológiou Quad Stream a technológia Pulse Wave navádza od zuba k zubu pre ľahšie používanie. K dispozícii sú dva režimy čistenia a tri stupne výkonu, s ktorými odstránite až 99,9 % nečistôt a zubného povlaku.

Výkon a výdrž batérie, dve trysky Quad a Standard, objemný zásobník na vodu
Horšia dostupnosť náhradných trysiek

Braun Oral-B Oxyjet MD20

Braun Oral-B Oxyjet MD20 recenzie a test

Stolná zubná sprcha Braun Oral-B Oxyjet MD20 dokáže ponúknuť regulovateľný tlak, ktorý je v rozmedzí od 2 do 6 barov. To sa pozitívne podpisuje na celkovej efektivite čistenie. Zaujme funkcie výberu z 5 programov čiže jednotlivých rýchlosťou, a to s ohľadom na výsledok aj súčasnú potrebu čistenia.

Súčasťou je dostatočná nádržka na vodu, ktorá má objem celých 600 mililitrov. Súčasťou balenia sú 4 nástavce, ktoré umožnia bezproblémové použitie. Napájanie sprchy je riešené pomocou adaptéra do klasickej 230 V zásuvky a praktické je tiež možnosť pripevnenie na stenu.

Sprcha vyčistí medzizubné priestory, masíruje ďasná a eliminuje ich krvácanie. Okrem čistenie medzizubných priestorov ponúkne aj efektívne čistenie ďasien, rovnako ako je spojená aj s elimináciou škodlivých toxínov. Použitie je možné aj u jedincov so strojčekom na zuby, kedy uľahčuje celkovú starostlivosť o zuby, ktoré sa inak veľmi ťažko udržujú čisté, alebo ďalej pre majiteľov koruniek, mostíkov a implantátov.

Regulácia prúdu vody, farebne označené nástavce, pripevnenie na stenu
Sieťové napájanie, slabší tlak

Panasonic EW1211W845

Panasonic EW1211W845 recenzie a test

Cestovná dentálna sprcha Panasonic EW1211W845 má odľahčenú konštrukciu, ktorá uľahčí ako transport, tak i použitie. Súčasťou je tiež nádobka na 130 mililitrov tekutiny. Celková prevádzková doba sprchy je 35 sekúnd, prípadne kratšie, ak by došlo k vyprázdneniu nádobky, po ktorom prestane automaticky pracovať. Súčasťou je Li-ion batéria pre možnosť prevádzky bez využitia kábla.

Tento model ústnej sprchy je schopný ponúknu 1 400 pulzov za minútu. Maximálna hodnota tlaku je 590 kPa a je možné ho regulovať. K tomu poslúži celkom 3 fázy nastavenia. Vďaka vymeniteľným kefkám je možné zvoliť vždy ten optimálny.

Zaujímavý je režim Air in jet, ktorý vie ponúknuť prerušované prúdy vody v kombinácii so vzduchom. Jednoduchá je aj samotná údržba, pretože vymeniteľné hlavice sú bez problémov umývateľné prúdom čistej vody z vodovodného kohútika.

Regulácia tlaku, technológia Air in jet, ergonomická a ľahká do ruky
Upínací mechanizmus trysky (horšie sa vyberá)

SoWash Hydro-Jet

SoWash Hydro-Jet recenzie a test

Ústna sprcha na kohútik SoWash Hydro-Jet je unikátna tým, že jej súčasťou nie je nádoba na vodu. Tá je získavaná priamo z vodovodnej batérie. Vďaka tomu je možné aj ľahšie regulovať tlak, a to podľa utiahnutie alebo povolenie kohútika alebo páky na batériu. Sprcha dokáže vďaka svojmu prevedení vytvoriť jednoliaty prúd vody, podľa konkrétnych predstáv.

Okrem čistenie medzizubných priestorov je možné využiť sprchu tiež na masáž ďasien, k čomu slúži druhá tryska v balení. Tá nesie označenie Hydropulser a prináša hneď trojitý prúd vody namierený na to správne miesto.

Vzhľadom k prevedenia sú k dispozícii aj špeciálne filtre určené na batériu. Problémom nie je požiť sprchu ani v prípade strojčeka, alebo fixných zubných náhrad. V balení sú 4 trysky z každého druhu, pre možnosť využitia celou rodinou. Z nevýhod možno spomenúť menší tlak, alebo nevhodnosť v situácii, kedy máte tvrdú vodu – v takom prípade siahnite po zubnej sprche s nádržkou.

Zubná sprcha na kohútik, bez nutnosti napájania, jednoduchá regulácia tlaku
Nutnosť montáže filtrov na batériu

Sencor SOI 1102

Sencor SOI 1102 recenzie a test

Lacná zubná sprcha Sencor SOI 1102 má atraktívny pomer cena/výkon, bežní používatelia ju vo svojich recenziách naskrz iba chvália a podľa svojich skúseností sú s ňou veľmi spokojní. Je v kompaktnom cestovnom prevedení, má dobrý tlak vody a dodáva sa spolu s pevným cestovným puzdrom.

Vzhľadom na kompaktné rozmery niektorí upozorňujú na menšiu nádobu na vodu s objemom 150 ml, v porovnaní s podobnými modelmi je to však bežný objem, ktorý by mal plne vystačiť na jedno kompletné čistenie medzizubných priestorov. Veľkou výhodou je pätica vymeniteľných hlavíc s rozdielnym zakončením trysky, ktoré je ideálne pre rôzne členité zubné priestory, ale aj na čistenie jazyka alebo priehlbiny.

Tlak vody činí až 6,2 baru, na jedno nabitie zvládne byť v prevádzke 56 minút a do plnej kapacity sa ústna sprcha nabije za 8 hodín. Akumulátor je použitý typu Li-Ion, teda kvalitný. Disponuje tromi módmi prúdu vody, má LED ukazovateľ pre potrebu dobitia a sacia trubička vody je opatrená filtrom pre dlhšiu životnosť zariadenia.

Veľmi dobrý pomer cena/výkon, 5 vymeniteľných hlavíc, dlhá výdrž na jedno nabitie
Nič zásadného

TrueLife AquaFloss Station

TrueLife AquaFloss Station recenzie a test

Ústna sprcha TrueLife AquaFloss Station má desiatky pozitívnych recenzií, jedná sa teda o lety preverenú a dobre funkčnú medzizubnú sprchu. Je v stolnom prevedení, ktoré je vhodné na jedno stabilné miesto, vďaka tomu má aj väčší objem nádržky na vodu 600 ml, ktorá vydrží na niekoľko čistení.

Vodná sprcha na zuby je so základňou spojená špirálovou hadičkou, pri ktorej by niektorí spotrebitelia ocenili väčšiu dĺžku. Naopak vyzdvihujú možnosť nastavenia tlaku vody, pomerne kompaktné rozmery a tiež dobrú dostupnosť náhradných trysiek rôznych tvarov. Tlak vody je možné regulovať od 20 PSI (1,3 baru) do 125 PSI (8,6 barov), čo je nadštandardný rozsah. Vďaka tomu je sprcha vhodná pre celú rodinu, a aj na čistenie strojčekov, koruniek a implantátov.

Zariadenie je napájané z elektrickej siete, odpadá teda akákoľvek starosť s dobíjaním a výdržou na jedno nabitie. Sprcha sa ovláda tlačidlom priamo na tryske, čo je pohodlnejšie a praktickejšie riešenie. Hlavica trysky je navyše otočná o 360 °, takže sa s ňou pohodlne dostanete kamkoľvek v ústnej dutine. Príjemný je úložný priestor pod viečkom nádržky, alebo dve hlavice dodané v základnom balení.

Vysoký tlak vody, variabilné nastavenie tlaku, 2 trysky v balení a ďalšie dobre dostupné
Hadička by mohla byť dlhšia

Dr. Mayer WT5000

Dr. Mayer WT5000 recenzie a test

Stolná dentálna sprcha Dr. Mayer WT5000 je riešená s využitím sieťového napájania z klasickej 230 V zásuvky. Ponúkne až 1 700 pulzov za minútu pre dokonalé vyčistenie hlavne medzizubných priestorov. Sprcha je vyrobená z kvalitného a zdravotne nezávadného plastu. Je vhodná aj na cesty, čo podporí možnosť využitia praktického púzdra.

Okrem čistenie medzizubných priestorov tiež dobre masíruje a stimuluje ďasná. Má multifunkčnú ergonomickú rukoväť, ktorá sa dá otáčať o 360 stupňov. Ďalej nechýba potrebné praktické tlačidlo umožňujúce pozastaviť tok tečúcej vody.

Vodná nádržka má veľký objem o veľkosti 1 600 mililitrov. Pri cestovaní je možné nádržku obrátiť hore dnom a šetriť miesto. Možné je tiež ovládanie tlaku pomocou 4 stupňov. Súčasťou balenia je celkom 5 nástavcov pre možnosť rôznorodého použitia.

Veľký objem nádržky, cestovné puzdro, otáčavá rukoväť
Podľa niektorých ohlasov vyššia hlučnosť

Panasonic EW-DJ10-A503

Panasonic EW-DJ10-A503 recenzie a test

Cestovná sprcha na zuby Panasonic EW-DJ10-A503 kombinuje klasickú sprchu spolu s nádobkou. Jej objem je menší, s hodnotou 165 mililitrov, ktorá by mala vydržať po dobu 40 sekúnd prevádzky. Sprcha dokáže ponúknuť využitie až 1 600 pulzov v priebehu jednej minúty. Nielen, že čistí medzizubné priestory, ale tiež chráni pred povlakom a baktériami.

Tento variant je vhodná aj pre jedincov, ktorí nosia strojčeky, teda hlavne deti alebo osoby s citlivými ďasnami. Pre nich je vhodná nižšia intenzita pulzov, zatiaľ čo druhý stupeň (vyššia intenzita) zodpovedá čistenie medzizubných priestorov pozdĺž ďasien. Má tiež vymeniteľné kefky s ohľadom na možnosť využitia podľa aktuálnych potrieb. Pri cestovaní zaujmú ako kompaktné rozmery, tak i nízka hmotnosť.

Disponuje aj funkciou masírovanie ďasien, čo zlepšuje ich stav a kvalitu. O dostatok energie sa stará napájanie pomocou dvoch AA batérií, ktoré je možné ľahko vymeniť. Prevádzková doba na kvalitné batérie je približne 20 minút. Celkový tlak vody, ktorý môže byť týmto modelom vyvinutý činí dobrých až 5,3 bar.

Nízka cena, na batérie, dostatočný tlak vody
Malá nádoba na vodu

Waterpik Ultra WP100E

Waterpik Ultra WP100E recenzie a test

Stolná ústna sprcha Waterpik Ultra WP100 je určená do menšej domácnosti. Nechýba systém praktické regulácia tlaku, a to až v celkom 10 jednotlivých stupňoch. Nádrž na vodu má klasických 600 mililitrov a v prípade potreby ju možno odobrať. Jej veko poslúži ako úložný priestor pre jednotlivé trysky.

Sprcha dokáže eliminovať až 99,9 percent zubného plaku a je až 3x účinnejší ako klasická zubná niť. Zaujme tiež počet pulzov za minútu, ktorých je až 1 200. K dispozícii je navyše 1 špeciálna ortodontická tryska určená priamo na čistenie plaku okolo strojčeka.

Unikátom sú ďalšie trysky, a to Pik Pocket pre výplach parodontálnych chobotov, alebo jedinečná 3 zväzková Plaque Seeker. Sprcha nemusí byť určená len na čistenie, pretože tiež veľmi efektívne masíruje ďasná. Pre udržanie hygieny a predĺženie životnosti ústnej sprchy je k výrobku dostupný prostriedok Redesept.

Inovatívne trysky, 10 stupňov výkonu, účinnosť a výbava
Krehký držiak na trysky, menej kvalitný držiak na stenu

ETA Sonetic 2707 90000

ETA Sonetic 2707 90000 recenzie a test

Zubná sprcha ETA Sonetic 2707 90000 je ústne centrum, ktoré kombinuje ako dentálnu sprchu, tak zubnú kefku. Ten dokáže ponúknuť až 31 000 oscilačných pohybov za minútu, vďaka čomu zuby čistia veľmi efektívne. Konštrukcia daného modelu zaujme aj úložným priestorom, alebo tým, že sú dané prvky vodeodolné.

Využívané je moderná technológia microBUBBLES, vďaka čomu sa dá ľahko dostať aj do ťažšie dostupných medzizubných priestorov. K dispozícii sú celkom 3 režimy samotného čistenie – intenzívny, šetrný a masáž ďasien. Zaujímavosťou je 2 minútový šikovný časovač, ktorý napomôže k rovnomernému vyčistenie úst – po 30 sekundách vám dá signál k presunu na ďalšiu časť.

Sprcha disponuje integrovanou nádobou, ktorá má objem 150 mililitrov. Vďaka silnému prúdu vody odstráni nečistoty a tiež baktérie. Naviac je v AKU prevedení s využitím Li-Ion batéria, takže sa nie je nutné pri čistení obťažovať manipuláciou s káblom.

Ústne centrum, AKU prevedenie, šikovný časovač
Malá nádržka na vodu

Ako vybrať ústnu sprchu

Ústna sprcha môže byť braná ako pomocník k dokonalému úsmevu. Teda ku kvalitným, zdravým zubom a ďasnám (napríklad pri prevencii alebo zmiernenie problémov s parodontitíde). Oproti dentálnej nite alebo medzizubnej kefky, využíva prúd mikrobubliniek, ktorý je príjemnejší a šetrnejšie. K tomu, aby ste vybrali tú pravú, je vhodné poznať niekoľko parametrov, na ktoré je vhodné sa zamerať. Základom je voľba konkrétneho typu.

Typ zubnej sprchy

Cestovná ústna sprcha

Kompaktné prevedenie, ktoré zaujme menšími rozmermi. Väčšinou je dodávaná s cestovným puzdrom a umožní prevádzku na batériu. Má tiež menšie nádobku na vodu, ktorá je u daného zariadenia potrebné a ponúkne len obmedzený výber intenzity prúdenia vody.

Stolná ústna sprcha

V podstate klasické prevedenie, určené do domácnosti. Disponuje dostatočne veľkou nádobou na vodu aj niekoľkým jednotlivými nástavcami pre dokonalú starostlivosť v rámci celej rodiny. Oproti cestovnej verzii ponúkne viac stupňov intenzity prúdenia tekutiny a napájaním zo siete nebudete obmedzeni v dĺžke prevádzke. Nevýhodou je náročnosť na priestor, čo je možné vyriešiť pripevnením na stenu.

Ústna sprcha na kohútik

Skôr jednoduchší model, ktorý nevyužíva vlastnú nádržku. Potrebný tlak je regulovaný ručne, priamo na samotnej vodovodnej batérii, kam sa sprcha pripája. Kladom je priaznivá cena, negatívom nutnosť montáže na batériu cez špeciálny filter.

Ústne centrum

Ide o riešenie, kedy je kombinovaná zubná sprcha s oscilačnou alebo sonickou elektrickou kefkou. Vo výsledku máte produkt, ktorý kombinuje dve odporúčané možnosti pre ústnu hygienu. Výhodou môže byť priaznivejšia obstarávacia cena, nevýhodou potom náročnosť na priestor.

Tlak vody

Voda, ktorú ústna sprcha používa na čistenie, by mala byť regulovaná s ohľadom na veľkosť tlaku. K tomu obvykle slúži škála, ktorá môže mať 3, 5, ale napríklad aj 10 jednotlivých stupňov. Čím väčšia je možnosť regulácie tlaku, tým lepšie možno použitie prispôsobiť konkrétnym potrebám ako je čistenie medzizubných priestorov, masáž citlivých ďasien alebo použitie deťmi. Pri výbere je vhodné hľadieť aj na celkový rozsah tlaku, ktorý býva aj 6 alebo viac barov.

Veľkosť nádobky

Ak sa nejedná o variant určenú na vodovodnú batériu, mala by mať zubná sprcha k dispozícii aj nádobku na vodu. Tu je možné použiť vodu klasickú, u niektorých modelov aj s pridaním antibakteriálnej ústnej vody. Dôležitú úlohu hrá veľkosť nádobky, ktorá určuje to, ako dlho je možné so sprchou pracovať. Najmenší cestovné modely môžu začínať na hodnote 150 ml. Väčšina variantov disponuje nádobou o veľkosti 600 ml. Možno však nájsť aj tie, kde je veľkosť cez 1 500 mililitrov.

Napájanie

Ústna sprcha by mala vyberať tiež s ohľadom na napájanie. Klasikou u stolových spŕch je využitie bežného sieťového adaptéra do zásuvky. U lepších je k dispozícii integrovaný akumulátor. Ten je tiež bežnou výbavou cestovných spŕch. U niektorých cestovných modelov nie je batéria integrovaná, ale je tu využité tužkových batérií, ktoré sú kladom ako s ohľadom na výdrž, tak ľahkú možnosť výmeny bez nutnosti dobíjania.

Funkcia čistenia a jednotlivé nadstavce

Kvalitná ústna sprcha by mala ponúknuť nielen možnosť dôkladného vyčistenia medzizubných a iných horšie dostupných priestorov a odstraňovanie plaku. Môžu existovať aj funkcie založené napríklad na bielenie zubov, funkcie spojené s masírovaním a stimuláciou ďasien, alebo funkcie spojené s čistením zubov so strojčekom. Od toho sa následne odvíja druhy každej nástavcov, ktoré sú určené pre daný druh čistenie, alebo iného využitia. Čím je ich viac, tým väčšiu všestrannosť.

Pre koľko osôb?

Pri výbere je zohľadniť aj to, koľko osôb bude ústnu sprchu používať. Dané nástavce pre konkrétny druh činnosti by mali byť dostupné v dostatočnom počte, alebo by mala existovať možnosť ich samostatného dokúpenia. V rámci využitie v domácnosti je nevyhnutné, aby mal z dôvodu hygieny každý svoj vlastný nástavec.

4.3/5 - (23 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.