Upratovanie,

Umývačky riadu: test, recenzie | Najlepšie vstavané, stolné, malé

Dávno je preč doba, kedy bola umývačka riadu výsadou reštauračných zariadení. V súčasnej dobe sú títo pomocníci dostupné takmer každému, kto sa odhodlá a riad umývačke zverí. Ťažko by sme hľadali osoby, ktoré sa po nadobudnutí umývačky riadu vrátili späť k umývanie riadu v ruke.

Súčasné modely sa nechajú zaobstarať za rozumnú cenu a aj tie najlacnejšie vám riadu umyjú výborne. Zaobstaraním umývačky môžete v dlhšom horizonte aj ušetriť, pretože spotrebúvajú málo vody a sú tiež energeticky úsporné. Keď si navyše uvedomíte, koľko vám tento moderný pomocník ušetrí času, márne budete proti umývačkám hľadať negatíva. Dôležité je nepodceniť ani správny výber tabliet do umývačky, lebo aj tie sú pre účinné umývanie rovnako dôležité, ako umývačka samotná. Pre ľahší výber sme z hodnotenia a testov vybrali najlepšie umývačky riadu a pripravili ich recenzie, spolu s nákupným sprievodcom.

Či už máte kuchyňu akúkoľvek, pre každú nájdete vhodný model. Žijete v byte a máte malú kuchyňu? Chcete zaobstarať umývačku do kancelárie, na chatu, alebo na koľaj? Máte spotrebiče vstavané a novú umývačku chcete vstavanú tiež? Tieto otázky spája najdôležitejšie parameter pri výbere umývačky a tým je jej plnenie, čiže typ.

Voľne stojaci umývačka

Jedná sa o klasické prevedenie, s ktorým budete mať najmenej práce. Umývačku iba usadíte na miesto, pripojíte odpad, vodu, zapojíte do elektrickej zásuvky a môžete používať. Bývajú ovládané z čela zariadení, na dvierkach umývačky. Tu sa zvyčajne nachádza ovládacie tlačidlá a displej, ktorý je po celý čas prevádzky umývačky viditeľný.

Niektoré modely voľne stojacich umývačiek majú odnímateľnú hornú dosku – môžete teda čiastočne tento typ umývačiek do kuchynskej linky vstavať a to prekrytím pracovnou doskou. Pozornosť tiež venujte farebnému zladenie s kuchyňou, určite nechcete, aby sa vám umývačka farebne „trieskala“ s ostatnými spotrebičmi.

Vstavaná umývačka riadu

Trendom je spotrebiča do kuchynskej linky vestavovat, zariadenie tak nenaruší jednotný dizajn kuchyne, sú skryté a výsledok naozaj stojí za to. Na umývačku sa iba prirobíte dvierka rovnaká ako je kuchynská linka, štandardne pripojí a je hotovo. U vstavaných umývačiek sú dve možnosťou ovládania. Ovládanie umiestnené v hrane dvierok, alebo ovládanie umiestnené na čele dvierok. V prvom prípade možno celú umývačku vstavať, v druhom je potreba, aby panel ovládania zostal prístupný a teda nezakrytý.

Malá umývačka riadu 45 cm

Ako vstavané, tak voľne stojace umývačky sa robia v úzkom prevedení. Tento typ umývačiek oceníte najmä v bytoch a všade, kde je málo priestoru. Môžu byť tiež vhodné pre páry, alebo menšie rodiny, kde sa nešpiní väčšie množstvo riadu a umývačka sa tak aspoň nemusí zapínať poloprázdna. Šetrí tiež vodu a samozrejme pojme menší počet sád riadu.

Stolová umývačka riadu

Posledným prevedením, s ktorým sa môžete pri výbere stretnúť, sú stolové umývačky riadu. Ide o najmenší spotrebiče, bežne majú polovičnú kapacitu riadu, rovnako ako polovičnú spotrebu. Môžete ich umiestniť kamkoľvek, kam sa vám podarí priviesť vodu a odpad. Obľúbené sú v kanceláriách, na chatách, či študentských internátoch, alebo osoby žijúce sami.

Najlepšie umývačky riadu – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších umývačiek riadu z testov a hodnotení pre rok 2020.

VzhľadModelTyp umývačkyKapacita (súprav riadu)Šírka a hĺbka umývačky 
Bosch SMS46MW01EVoľne stojaci1360 cm / 60 cm
Electrolux EEM48210LVstavaná1459,6 cm / 55 cm
Beko DFS 28020 WVoľne stojaci1045 cm / 60 cm
Gorenje GV64161Vstavaná1659,6 cm / 55,6 cm
Bosch SKS 51E22Stolová655,1 cm / 50 cm
Gorenje GS62115WVoľne stojaci1259,8 cm / 60 cm
Bosch SMV 46KX01Vstavaná1359,8 cm / 55 cm
Beko DIN 28430Vstavaná1459,8 cm / 55 cm
AEG FFB 83730 PMVoľne stojaci1559,6 cm / 61 cm
Electrolux ESF 2400OWStolová655 cm / 50 cm

Porovnanie parametrov

 Bosch SMS46MW01EElectrolux EEM48210LBeko DFS 28020 WGorenje GV64161Bosch SKS 51E22 Gorenje GS62115WBosch SMV 46KX01Beko DIN 28430AEG FFB 83730 PMElectrolux ESF 2400OW
Energetická triedaA++A++A++A+++A+A++A++A+++A+++A+
Ročná spotreba energie262 kWh266 kWh211 kWh245 kWh174 kWh258 kWh262 kWh237 kWh241 kWh174 kWh
Účinnosť umývania a sušeniaA / AA / AA / AA / AA / AA / AA / AA / AA / AA / A
Ročná spotreba vody1820 l2940 l2520 l2660 l2240 l3080 l2660 l2660 l3080 l1820 l
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 umývačiek riadu

Bosch Silence Plus SMS46MW01E

Bosch Silence Plus SMS46MW01E recenzia

Umývačka riadu plnohodnotných rozmerov s šírkou a hĺbkou 60 centimetrov má kapacitu 13 tich sád riadu. Ako názov tohto modelu napovedá, jeho najväčšou prednosťou je nízka hlučnosť, ktorá je zabezpečená odolným a výkonným EcoSilence Drive motorom. Bosch Silence Plus SMS46MW01E je voľne stojaci umývačka, môžete ju teda umiestniť všade, kde máte odpad, vodu a elektrinu.

Spotrebou vody 1820 litrov za rok sa radí medzi jedny z najúspornejších umývačiek riadu s takto veľkou kapacitou. Energetická trieda A ++ je zárukou vysoko úspornej prevádzky a účinnosť umývania a sušenia nevybočuje zo štandardu – teda dvakrát A.

Prítomný je automatický program, ktorý pomocou otočného LoadSenzoru spozná naplnenosti umývačky a podľa nej potom zvolí najvhodnejší umývanie. Poteší tiež prítomnosť tretieho šuplíka na príbory, ktorá nesie v prípade tohto modelu názov VarioDrawer. Umývačka okrem automatického programu má tiež 6 základných umývacích programov, LCD display či funkciu AquaStop.

Prítomnosť príborovej zásuvky

V základných programoch horšie sušenie

Electrolux EEM48210L

Electrolux EEM48210L recenzia

Vstavaná umývačka riadu Electrolux EEM48210L je moderným zariadením, ktoré svojimi pokročilými technickými prvkami neurazí ani náročnejšie spotrebiteľa. Užívateľské recenzie nezmieňujú žiadne negatíva a na žiadna sme neprišli ani my. Ponúka veľkorysí priestor až pre 14 súprav riadu, dva štandardné šuplíky na špinavý riad, a navyše zásuvku MaxiFlex, ktorá slúži na umývanie príborov.

Spadá do energetickej triedy A++ a skvele je na tom účinnosť umývania aj sušenia, v oboch prípadoch sú v triede A. Riad zvládne umyť v šiestich programoch pri štyroch stupňoch teploty. Keďže sa jedná o vstavanú umývačku, nenájdeme na prednom kryte ovládací panel, ten je schovaný na vnútornej strane veka. O informácie stave po čas umývania však neprídete vďaka funkcii TimeBeam, ktorá dôležité údaje premieta na podlahu pred umývačku.

Dôležité je spomenúť aj systém SatelliteClean, ktorý sa postará až o 3x lepšie výsledky umývania. Dvojito rotujúce rameno neustále mení uhol ostreku a preto je dosiahnuté týchto lepších výsledkov. Zaujala nás aj funkcia sušenia Airdry, kedy sa na konci umývacieho cyklu automaticky pootvoria dvierka o desať centimetrov a dôjde tak k maximálnej efektivite sušenia.

Príborová zásuvka MaxiFlex, účinný umývací systém SatelliteClean, technológie sušenia Airdry, premietanie stavu programu na podlahu

Nenašli sme

Beko DFS 28020 W

Beko DFS 28020 W recenzia

Máte malú kuchyňu, alebo je pre vás klasická umývačka zbytočne veľká a chcete si dopriať luxus v podobe automatického programu? Pre vás môže byť zaujímavá umývačka riadu Beko DFS 28020 W, ktorá je úzka 45 centimetrov a aj napriek svojej kompaktnosti pojme až 10 súprav riadu. Jedná sa o voľne stojace prevedenie, vďaka ktorému nebudete mať s inštaláciou umývačky väčšie starosti.

Ročnou spotrebou 211 kWh sa radí k priemeru modelov týchto rozmerov a energetická trieda A ++ je tak samozrejmosťou. Výborne je na tom tiež účinnosť umývania a sušenia, v oboch prípadoch na stupni A. Programová ponuka obsahuje osem programov, špecialitou je u tohto modelu Glass Care program, pre šetrné umývanie krehkého skla.

Umývačka má tiež funkciu pre automatické rozpoznávanie tabliet, vďaka ktorému sama upraví nastavenia zvoleného programu. Pýši sa tiež programom Quick and Clean, ktorý za 58 minút umyje úplne plnú umývačku, jedná sa tak o najrýchlejší program svojho druhu na svete.

Kompaktné prevedenie, bohatá programová výbava

Hlučnejší v dôsledku slabej zvukovej izolácie

Gorenje GV64161

Gorenje GV64161 recenzia

Vstavaná umývačka riadu Gorenje GV64161 zaujme už na prvý pohľad svojím vnútorným objemom, nie nadarmo je výrobcom označená ako XXL. Pri štandardných rozmeroch 59 x 55 centimetrov pojme až 16 súprav riadu, čím má v tomto smere len mizivou konkurenciu. Vnútorné usporiadanie obsahuje tri koše, do ktorých pohodlne naskladáte riad všetkých tvarov a veľkostí.

Hneď po jej veľkej kapacite zaujme jej veľmi úsporná prevádzka, ktorým si vyslúžila výbornú energetickú triedu A+++. Jej priemerná ročná spotreba elektrickej energie činí 245 kWh a priemerná spotreba vody je 2660 litrov za rok. Pýši sa tiež nízkou hlučnosťou 47 dB. Ponúkne 5 programov umývania, kde je napríklad program Auto, ECO, alebo rýchly. Skvelú účinnosť má tiež upratovanie a sušenie, v oboch prípadoch ide o triedu A.

Má mnoho pokročilých funkcií, ktoré sa postarajú o vždy dokonalý výsledok a zároveň znižujú množstvo spotrebovanej vody, ak je riad len málo znečistený. Funkcia TotalDry na konci umývacieho programu automaticky otvorí dvierka pre rýchlejšie sušenie a menšiu spotrebu elektrickej energie. Poteší aj prítomnosť funkcie Total AquaStop, ktorá spozná, že došlo k úniku vody a okamžite zastaví prívod ďalšie.

Až pre 16 súprav riadu, senzor čistoty vody, energetická trieda A+++, nízka hlučnosť

Bez signalizácie ukončenia programu

Bosch SKS 51E22

Bosch SKS51E22EU recenzia

Podareným zástupcom v kategórii stolových umývačiek je jednoznačne Bosch SKS 51E22. Ako z názvu typu vyplýva, jedná sa o menšie umývačku, ktorú je možné umiestniť takmer kamkoľvek, obmedzuje vás iba pripojenie na odpad, vodu a elektrinu. Kapacita tohto modelu je 6 súprav riadu a rozmery sú 55,1 cm a 50 cm. Tento typ nachádza uplatnenie najčastejšie v kanceláriách, študentských izbách, či na chatách.

Energetická trieda je A + a účinnosť umývania a sušenia A. Ročná spotreba elektriny je nízka, úmerná veľkosti umývačky a to 174 kWh. Vody si spotrebič zoberie priemerne 2240 litrov za rok. Prítomný je iba jeden hlavný veľký šuplík na riad a zvyknúť si tiež budete musieť na absenciu displeja. Väčšinu ovládanie obstará jeden otočný gombík, čo má svoje plusy aj mínusy.

Bosch SKS 51E22 má päť umývacích programov – intenzívny, normálny, eco, jemný a rýchly. Pre potreby, kde sa bude táto umývačka nachádzať, optimálne a dostačujúce ponuka. O priebehu umývania ste informovaní LED ukazovateľom a prítomný je prekvapivo aj senzor naplnenia, alebo systém šetrného umývania skla.

Jednoduché ovládanie, malé rozmery

Absencia displeja

Gorenje GS62115W

Gorenje GS62115W recenzia

Voľne stojaci umývačka Gorenje GS62115W má štandardné rozmery takmer 60 cm na 60 cm a pojme 12 súprav riadu. Jej priemerná ročná spotreba na 280 umývacích cyklov je 258 kWh elektrickej energie a 3080 litrov vody. Spadá do energetickej triedy A ++ a účinnosť umývania a sušenia je na stupni A, teda výborné účinnosti.

Gorenje patrí medzi základnejšej umývačky riadu, ale aj tak dokáže riadu umyť dokonale a má tiež niekoľko zaujímavých funkcií. Jedna z nich je automatický systém čistenia odpadového filtra, ktorý z neho počas procesu umývania odstraňuje zvyšky jedla a pomáha tak k väčšej priechodnosti a efektivite umývania. Prítomný je tiež AquaStop systém, ktorý chráni vašej kuchyňa pred pretečením spotrebiča.

Programová vybavenosť číta 6 umývacích programov a vo výbave nájdeme tiež automatické rozpoznanie umývacích tabliet a podľa toho optimálne upravený umývací program. Bohužiaľ v ovládacom rozhraní nenájdeme displej, na ktorom by sme prehľadne videli všetko dôležité. Spätnú väzbu tak v tomto prípade obstaráva sada LED kontroliek.

Systém automatického čistenia filtra

Absencia displeja

Bosch SMV 46KX01E

Bosch SMV46KX01E recenzia

Skvele vybavená vstavaná umývačka riadu Bosch SMV 46KX01E nielenže dokonale umýva, je štýlová, priestranná a úsporná. Ponúka tiež zaujímavé funkcie, ktoré vám prácu s umývačkou uľahčí a spríjemní. Model SMV 46KX01E má štandardnú šírku takmer 60 centimetrov a hĺbku 55 centimetrov. Objem priestoru má pre 13 súprav riadu, ktoré dokáže umyť a usušiť s účinnosťou A.

Energetická trieda spotrebiča je ako inak než A ++ a s ročnou spotrebou 262 kWh elektriny a 2660 litrov vody kopíruje štandard takto veľkých umývačiek riadu. Čelo umývačky je kompletne bez ovládacieho panelu, takže možno pokryť vlastným dekorom pre dokonalé vstavanie do kuchynskej linky. Ovládanie schovanému v hrane dvierok sekunduje laserová technológia InfoLight, ktorá pred umývačku premieta na podlahu informácie o prevádzke a času dokončenia programu.

Konfortu pomáha systém košov VarioFlex vrátane tretieho šuplíku na príbory a menšie predmety. Prítomný je tiež automatický umývací program, ktorý nastavenie prevedie za vás a ďalších 6 umývacích programov. Za zmienku tiež stojí pokročilý 7 zónový displej, funkcia ExtraDry pre sušenie zle schnúceho riadu, alebo funkcie Silence Plus, ktorá znižuje hlučnosť zariadenia.

InfoLight – premietanie údajov na podlahu

Absencia automatického čistenia filtra

Beko DIN 28430

Beko DIN 28430 recenzia

Kompaktná plne integrovaná umývačka riadu Beko DIN 28430 sa pýši svojou veľmi dobrou energetickou úspornosťou, je napokon ohodnotená triedou A+++. Ročná spotreba elektrickej energie je výborných 237 kWh a vody 2660 litrov, čo je tiež dobrá hodnota. Jej šírka je 59,8 cm a hĺbka 55 centimetrov, vnútorný priestor je rozumne rozdelený a pojme až 14 súprav riadu.

K dispozícii sú 3 umývacie koše, vrchná priehradka na príbory teda nechýba. Vybavená je prídavným ramenom AquaIntense, ktoré pomocou rotačné trysky umyje aj ten najšpinavšej riad a dosahuje až 5 x vyššie účinnosťi. V niektorých programoch využíva technológiu SteamGloss, ktorá pracuje s horúcou parou pre dosiahnutie najvyššieho lesku. K dispozícii je celkom 8 programov a jeden špeciálny Inner Clean, určený pre dokonalé umytie samotnej umývačky.

Vybavená je celou radou inteligentných prvkov, medzi ktoré môžeme zaradiť senzor čistoty vody, alebo senzor tvrdosti vody. Poteší použitie antibakteriálneho tesnenie DW, ktoré bránia šíreniu baktérií vo vnútri umývačky. Okrem celého radu funkčných programov poteší účinnosť umývania a sušenia, ktorá je v oboch prípadoch v kategórii A. Umývačka nesklame ani pri úniku vody, v tomto prípade zasiahne systém WaterSafe+, ktorý okamžite zastaví prívod ďalšie vody.

Plne integrovaná do kuchynskej linky, energetická trieda A+++, nízka hlučnosť, tri umývacie koše

Ľahko vyššia cena

AEG FFB 83730 PM

AEG FFB 83730 PM recenzia

Prémiová umývačka riadu AEG FFB 83730 PM sa radí do skupiny veľmi efektívnych a zároveň úsporných umývačiek riadu, ktorá spĺňa zaradenie do energetickej triedy A+++. Rovnako tak účinnosť umývania a sušenia má výborné hodnotenie A. Užívatelia zmieňujú tiež veľmi tichú prevádzku, s ktorou sa radí medzi najtichšie umývačky na trhu. Hodnota hluku po čas umývania je iba 40 dB.

Usporiadanie vnútorného priestoru je veľmi dobré, k dispozícii sú tri umývacie koše, kam sa vojde celých 15 súprav riadu. Dokáže umývať v 8 prednastavených programoch, ktoré sa nechajú ďalej modifikovať podľa aktuálnej potrebnej situácie. Jedná sa o voľne stojace umývačku so striebornými boky a nerezovou úpravou dverí a panelu. Niektorí užívatelia zmieňujú mäkšie otváracie dvierka, iní sú so spracovaním úplne spokojní.

Vnútorný priestor je osvetlený a nachádza sa v ňom aj množstvo senzorov, ktoré sa starajú o úsporný a efektívny chod. Poteší tiež prítomnosť systému AirDry, kedy sa po skončení sami pootvoria dvierka a sušenie prebieha oveľa efektívnejšie. Samozrejme nechýba množstevná automatika FuzzyLogic, bohaté nastavenie vrátane oneskoreného štartu, alebo rýchle a šetrné programy zamerané na sklo.

Veľmi tichá, kapacita 15 súprav riadu, energetická trieda A+++, úsporná prevádzka, automatické otváranie po skončení

Vyššia cena, torzne mäkšie dvierka

Electrolux ESF 2400OW

Electrolux ESF2400OW recenzia

Druhou stolnou umývačkou v našom výbere je Electrolux ESF 2400OW, s kapacitou 6 súprav riadu, energetikou triedou A + a rozmery 55 cm do šírky a 50 cm do hĺbky. Tento typ konštrukcie je vhodný do priestorov a domácností, kde nebýva veľké množstvo špinavého riadu, typicky ide o kancelárie, chaty, alebo málo početné domácnosti.

Účinnosť umývania a sušenia má hodnotu A, ročná priemerná spotreba vody a elektriny 1820 litrov a 174 kWh na 280 umývacích cyklov. Na výber je zo šestice základných programov a za špeciálnu spomenutí stojí 20 minútový Party program, ktorý oceníte pri väčšom počte osôb a málo, čerstvo zašpiněnému riadu.

Ovládanie je jednoduché pomocou niekoľkých málo tlačidiel a prehľadnosti pomáha prítomný LCD displej, na ktorom vidíte zvolený program a odpočet času bežiaceho cyklu. Poteší tiež indikácia doplnenie soli, leštidla a systém sušenia, pri ktorom sa využíva zvyškové teplo z horúcej vody.

Integrovaný display

Absencia automatického programu

Ako vybrať umývačku riadu

Predovšetkým by ste mali mať jasno, kam umývačku vo vašej domácnosti umiestnite a aký pre ňu máte priestor. Podľa toho budete vyberať medzi voľne stojaci, vstavanou, úzkou či stolnou. Všetky typy umývačiek sú popísané v úvode tohto článku, a preto sa už prevedení nebudeme venovať. Pri navrhovaní vhodného miesta pre tento spotrebič nezabúdajte na nutnosť dosahu k odpadu, vode a elektrickej energii, aby ste predišli nešťastným situáciám.

Kapacita – počet sád riadu

U umývačiek riadu sa kapacita, objem, meria a porovnáva na takzvaný počet sád riadu. Čo si pod týmto pojmom ale predstaviť? Jedna sada riadu obsahuje plytký, hlboký a dezertný tanier, jeden pohárik, hrnček a príbory. Koľko má umývačka kapacitu sád riadu, toľkokrát sa násobí spomínané riadu. Do tohto zoznamu sa nezapočítavajú ďalšie, často objemné, kuchynské potreby, ako napríklad hrnce, panvice, či pekáča.

O kapacite rozhoduje predovšetkým typ umývačky, konštrukcie a vnútorné rozloženie. Najväčší kapacitu ponúknu umývačky štandardné šírky 60 centimetrov, bez problémov zvládnu 14 súprav riadu a sú tak vhodné pre viacčlenné rodiny. Úsporné užšie prevedenia umývačiek so šírkou 45 centimetrov pojmú bežne 10 súprav riadu a hodí sa tak pre páry pokojne aj s jedným dieťaťom. Najmenší kapacitu majú umývačky stolové, tu sa pohybujeme na 5 až 6 sadách.

Ovládanie a display

Najbežnejšia je ovládanie tlačidlami, doplnené o viac či menej pokročilý LCD displej, ktorý okrem zvoleného programu ukazuje množstvo leštidla a soli. Najlacnejšie prevedenie malých umývačiek môžu byť aj bez displeja, čo však neodporúčame, kvôli zbytočne zníženému užívateľskému komfortu a nemožnosti sledovať zostávajúci čas do konca umývacieho cyklu, čo je veľmi praktické.

Ovládanie na čele otváracieho veka umývačky je najčastejšie miesto, kam výrobcovia rozhranie umiestňujú. Je ľahko dostupné, ľahko umývateľné a navyše môžete spotrebič ovládať aj počas umývacieho cyklu. Tiež displej je viditeľný počas celého procesu a vždy tak vidíte, koľko času zostáva do konca umývania.

U vstavaných umývačiek sa môžete stretnúť s ovládaním a displejom v hrane predných dverí. Jedná sa o minimalistické prevedenie, ktoré sa pri zatvorení a zapnutí umývačky schová a nie je vidieť, poťažmo teda nemožno do programu ďalej zasahovať. Tiež sa vám schová displej a vy tak nevidíte čas do konca umývania. Túto nevýhodu niektoré modely rieši laserovou technológiou, ktorá na zem pred umývačku premieta základné údaje, o ktoré ste kvôli schovanému panelu ochudobnení.

Spotreba vody, elektrickej energie a hlučnosť

Tieto údaje sú povinní výrobcovia pri všetkých modeloch uvádzať na energetickom štítku, ktorý je súčasťou každého spotrebiča. Pred zaobstaraním umývačky tak môžete porovnávať svojich favoritov a vybrať si toho najúspornejšieho. Rozdiely môžu byť v rámci podobných modelov veľké a rozdiel medzi nákladmi na prevádzku v rámci rokov vysoké.

Všeobecne však platí, že čím väčšie a priestrannejšie umývačka riadu, tým má spotrebu vody a elektriny vyššia. Spotreba sa na štítku udáva za jeden rok, čiže 280 umývacích cyklov. Priemerná spotreba vody naprieč typmi je 2500 litrov za rok. Vydelením priemerným počtom cyklov sa dostaneme na spotrebu vody na jeden umývací cyklus, čo je zhruba 9 litrov vody. Všeobecne udávaná spotreba vody na rovnaké množstvo riadu umývaného v ruke je až 40 litrov vody, čo je niekoľkonásobná úspora v prospech umývačiek.

Umývačky sú relatívne tiché spotrebiče, a pokiaľ sa jedná o vstavané zariadenie, hlučnosť môže byť ešte menší. Hluk aj spotreba sa tiež líšia v závislosti od zvoleného programu. Platí, že najúspornejšie, najtichší, ale aj najdlhšia sú programy ECO.

Vnútorné rozloženie

Podľa typu umývačky rozlišujeme tiež vnútorné usporiadanie umývačky, kam vkladáme špinavý riad. Jednotlivý výrobcovia sa značne líšia v dispozíciách a vychytávkach, ako sú napríklad vyberacie košíky na príbory, nastaviteľné podpierky na poháre, nastaviteľné šuplíky a ďalšie.

U bežných modelov sú dve poschodia, do spodného by sa malo vkladať rozmernejšie a špinavšie riadu – typicky taniere, hrnce či misky a do horného poschodia menšie veci, ako sú poháre či hrnčeky. Pri drahších modeloch sa môžete stretnúť s tretím, úzkym zásuvkou, ktorý slúži pre príbory. Príborový šuplík prevezme funkciu koša na príbor, bežne umiestneného v spodnom poschodí umývačky, čím uvoľní priestor pre veľké kúsky riadu.

Programy

Programová vybavenosť umývačky určite stojí za pozornosť, ak ešte pred niekoľkými rokmi bolo výhodnú mať veľa umývacích programov, u dnešných vyspelých umývačiek je to práve naopak. Môže za to množstevná automatika, ktorá sa dostáva aj u umývačiek po práve do popredia.

Automatický program

Niekedy tiež nazývaný Fuzzy logic, alebo 6. zmysel, je program, ktorý pomocou senzorov a čidiel rozpozná naplnenosti umývačky a intenzitu zašpinenia riadu. Podľa toho umývačka sama vyhodnotí a spustí program, ktorý je najvhodnejší. Vám, ako užívateľovi, tak odpadne starosť s vhodným výberom programu a rozhodnutí prenecháte na spotrebiči.

Základný umývací program

Pri absencii senzorov a množstevné automatiky je tento program u umývačiek vhodný pre denné používanie. Teplota vody sa pohybuje medzi 50 – 70 stupňami celzia a dobre s ním umyjete bežne znečistený riad dennej potreby.

Eco program, Intenzívny program, rýchly program

Vyššie spomínané sú základné programy, ktoré nájdete u všetkých typov umývačiek, všetkých výrobcov. Líšia sa dĺžkou trvania programu a teplotou a množstvom vody, ktoré počas cyklu spotrebujú. Eco, teda úsporný program, pracuje s nižšou teplotou vody a trvá dlhšie. Intenzívny program nájde uplatnenie u silne zašpineného riadu, trvá bežnú dobu a používa vysoké teploty vody až k 75 ° C. Rýchly program tiež používa vysoké teploty, je však určený pre bežne znečistený riad a preto trvá výrazne kratšiu dobu.

Ďalšie funkcie

Väčšina umývačiek riadu má detský zámok, ktorý zabraňuje ľahkému otvoreniu umývačky počas spusteného programu. Vhodná, najmä v bytoch, je tiež kontrola proti pretečeniu, ktorá v prípade úniku vody ďalší prísun vody zastaví.

Užívateľský komfort zvyšuje možnosť odloženého štartu až o 24 hodín, alebo LED prisvetlenie priestoru umývačky, ktoré navyše vyzerá veľmi dobre. Vo výbave býva tiež zvuková signalizácia, ktorá sa môže rade užívateľom v praxi hodiť.

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.