Outdoor,

Turistické batohy: Test, recenzie 10 najlepších

Turistický batoh je neoddeliteľnou súčasťou výbavy každého človeka, ktorý sa vydá na výlet, alebo expedíciu. Ruksak zaisťuje, že so sebou budete mať vždy všetko potrebné, či už ide o jedlo a pitie, čisté oblečenie, prípadne stan či spacák, ak vyrážate na dlhšiu túru. Krosna, alebo outdoor batoh patrí k tomu najdôležitejšiemu vybaveniu a preto je vhodné nákup dobre premyslieť a neoplatí sa šetriť.

Turistický batoh so vyberá najmä s ohľadom na účel použitia. Ak sa vydávate na nedeľnej ľahký výšľap s rodinou, potrebujete batoh iných parametrov, kvalít a schopností, ako keď vyrážate za dobrodružstvom cez pol kontinentu. Pre každú aktivitu sa hodia iné prevedenie, a preto je dobré mať batohov viac, od malého, až po veľkú ruksak.

Základným a dobre rozlíšiteľným parametrom je objem batohu, ktorý výrobcovia často zmieňujú rovno v názve. Ďalej je potrebné poznať vnútorné usporiadanie a systém prístupu do batohu, kde sú medzi zdanlivo rovnakými modelmi značné rozdiely. Prihliadnuť je dobré tiež k hmotnosti a rozmerom, najmä ak plánujete využiť batoh ako príručnú batožinu do lietadla.

Materiál by mal byť vždy kvalitný, aby turistický batoh či krosná v teréne niečo vydržala. Samozrejmosťou by mal byť bedrový popruh pre rozloženie váhy, pláštenka, prsný popruh a kvalitne spracovaný chrbát. Pozornosť je dobré venovať tiež polstrovanie a malým vrecúškam, ktoré na ceste pre rýchly prístup iste každý ocení. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie turistické batohy a ich recenzie.

Najlepšie turistické batohy – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších turistických batohov z testov a hodnotení pre rok 2024.

VzhľadModelObjemHmotnosťRozmery 
Husky SLOPER 45 recenzie a testHusky SLOPER 4545 l1,3 kg60 x 30 x 21 cm
DEUTER Futura 28 recenzie a testDEUTER Futura 2828 l1,18 kg54 x 32 x 23 cm
Osprey FARPOINT 40 recenzie a testOsprey FARPOINT 4040 l1,4 kg54 x 35 x 23 cm
Loap SAULO 65 recenzie a testLoap SAULO 6565 l2,2 kg80 x 49 x 20 cm
Pinguin Explorer 60 recenzie a testPinguin Explorer 6060 l2,25 kg83 x 31 x 30 cm
Osprey KESTREL 48 recenzie a testOsprey KESTREL 4848 l1,63 kg75 x 34 x 32 cm
Loap ALPINEX 25 recenzie a testLoap ALPINEX 2525 l0,93 kg48 x 29 x 23 cm
Husky SCAPE 38 recenzie a testHusky SCAPE 3838 l0,96 kg56 x 28 x 21 cm
Ferrino TRANSALP 100 recenzie a testFerrino TRANSALP 100100 l2,55 kg85 x 52 x 40 cm
Osprey ATMOS AG 65 recenzie a testOsprey ATMOS AG 6565 l2,22 kg87 x 39 x 41 cm

Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Husky SLOPER 45DEUTER Futura 28Osprey FARPOINT 40Loap SAULO 65Pinguin Explorer 60Osprey KESTREL 48Loap ALPINEX 25Husky SCAPE 38Ferrino TRANSALP 100Osprey ATMOS AG 65
MateriálPolyesterNylon, polyesterNylon Mini RipstopBullTechHicorNylon DobbyBullTechPolyesterJaquardWeaveNylon Dobby
Bedrový popruhÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
PláštenkaÁnoÁnoNieÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 turistických batohov

Husky SLOPER 45

Husky SLOPER 45 recenzie a test

Turistický batoh Husky Sloper s objemom 45l pojme na svoju veľkosť naozaj veľa vecí. Vďaka nízkej hmotnosti len 1300 gramov môže poslúžiť aj ako horolezecký batoh. Inak je určený pre tých, ktorí organizujú ako kratšie, tak dlhšie výlety na niekoľko dní a hľadajú čo najuniverzálnejšie riešenie. Určite do neho zabalíte oblečenie aspoň na 4 dni vrátane spacáku. Upevniť možno turistické paličky i fľaše s vodou.

Okrem toho tu nájdete pláštenku, ktorá bezpečne ochráni veci pred dažďom. Ďalej je možné umiestniť vodný vak, ktorý však nie je súčasťou. Prístup do hlavnej komory je ako zhora, tak aj z boku. Batoh obsahuje tiež reflexné prvky, chôdza po ceste za zníženej viditeľnosti je tak o niečo bezpečnejšie.

Chrbtový systém poskytuje dostatočnú oporu a odvetranie. Sú tu sťahovacie pracky i bedrový a hrudný popruh. Ramenné popruhy sú dostatočne polstrované, ale mohli by byť trochu ďalej od krku, kde môžu niektoré užívateľa tlačiť.

Na krátku i dlhšiu turistiku, dobré odvetrávanie chrbta, bočnej prístup
Popruhy blízko krku

DEUTER Futura 28

DEUTER Futura 28 recenzie a test

Turistický batoh 30l DEUTER Futura postačí na kratšie výlety, kde nie je potrebné táboriť a prespávať. Na jednodňové výlety a víkendové výstupy splní bežné požiadavky, využijete ho napríklad aj na cesty do práce a jeho presný objem je 28 litrov.

Vybavený je bočnými pružnými vreckami, do ktorých sa bez problémov vloží fľaša s pitím. Nájdete tu aj prednú kapsu a tiež vnútorné skryté vrecko na cenné veci. Pri nepriazni počasia možno využiť dodanú pláštenku a spodnú komoru batohu možno oddeliť zipsom. Ramenné popruhy sú dobre polstrované a polstrované boky má aj bedrový pás. Samozrejme nechýba ani pás hrudný.

Na ergonomickém chrbte je klasická sieťovina, ktorá zaisťuje optimálne odvetrávanie. Ruksak na chrbte sedí dobre, čo nie je prekvapením, pretože na chrbtovom systéme si nemecký výrobca dáva veľmi záležať. Jediným negatívom môže byť u takto relatívne malého batohu vyššiu cenovka, je to daň za kvalitu materiálov i spracovania.

Kvalita a ergonómia, oddeliteľná spodná komora, pláštenka
Vyššia cena

Osprey FARPOINT 40

Osprey FARPOINT 40 recenzie a test

Turistický batoh 40l Osprey Farpoint urobí radosť tým, ktorí majú cestovanie v krvi a zároveň si potrpia na štýl a univerzálne použitie, na ktoré budú vždy a všade pripravení. Jeho najväčšou prednosťou je jeho praktickosť, možno použiť ako trekingový batoh a zároveň je prispôsobený ako príručná batožina do lietadla, vrátane rozmerov. Navyše vyzerá naozaj dobre a patrí medzi najobľúbenejšie batohy na svete.

Tento model ponúka pohodlný chrbtový systém a kvalitné popruhy vrátane hrudného a bedrového pásu, ktoré možno všetky skryť. Vďaka tomu je potom ako príručná batožina kompaktný a pri manipulácii na letisku sa minimalizuje poškodenie. V tomto režime sa využije popruh cez rameno, ktorý je súčasťou.

Batoh známeho amerického výrobca je priestranný, kvalitne spracovaný a okrem iného ponúka aj polstrovanou priehradku na notebook, alebo sťahovacie popruhy. Vnútorný priestor je celkovo veľmi dobre vyriešený a k batohu možno dokonca pripevniť napríklad karimatku, zamrzí snáď len absencia pláštenky, ktorá sa nechá dokúpiť.

Turistický batoh aj cestovná batožina, vnútorné usporiadanie, kvalita a dizajn
Bez pláštenky

Loap SAULO 65

Loap SAULO 65 recenzie a test

Outdoor batoh Loap SAULO je produkt overené firmy, ktorá sa zameriava na športové vybavenie. Objem má 65l a osloví najmä svojou cenou, ktorá u takto veľkých batohov môže byť u podobných modelov aj v násobkoch. Ponúka toho naozaj veľa, vrátane variability.

Ruksak má dve komory a plniť možno zhora i zospodu. Deliaca prepážka je nastaviteľná a vrchlík je tiež výškovo nastaviteľný, navyše má vonkajšie aj vnútorné vrecko. Celkovo je tu štvorica vonkajších vreciek, z toho dve pružné sieťované. Batoh obsahuje pláštenku, a preto nielen vďaka nej s ním zvládnete ako vysokohorskú turistiku, tak bežné kempovanie.

Pochopiteľne je tu dobrý chrbtový systém a ďalej poteší anatomicky tvarované ramenné popruhy. Okrem toho možno využiť bedrových i hrudných popruhov a nezabudlo sa ani na kompresné. Praktické sú aj ďalšie popruhy naspodku na prichytenie treba karimatky, predná strana batohu navyše disponuje aj mnohými úchytky.

Veľa vychytávok, mnoho vreciek a úchytov, cena
Chýba bočný vstup

Pinguin Explorer 60

Pinguin Explorer 60 recenzie a test

Turistický batoh 60l Pinguin Explorer patrí k veľkým expedičným batohom, ktoré sú pritom za rozumnú cenu. Ak teda túžite po náročných túrach a výpravách, s týmto modelom nemusíte utrácať za vybavenie horibilné sumy. Robí sa tiež vo variantoch 75 a 100 litrov, pričom okrem objemu sa nijako nelíši.

Ide o dvojkomorový systém s horným aj spodným plnením, ktorý možno spojiť do jednej komory. Do hornej komory možno pristupovať aj dvoma bočnými vstupmi. Vo výbave je pláštenka a ďalej tu nájdete praktické bočné vrecká, štvoricu vonkajších vreciek a jednu skrytú vnútornou na cenné veci.

Chrbtový systém je u takto veľkých batohov samozrejmosťou. Anatomicky tvarované sú tiež ramenné popruhy, ktoré perfektne drží. Hrudní a bedrové popruhy nechýbajú a možno ich výškovo nastaviť, naopak budete možno postrádať popruh na karimatku, ale to možno riešiť univerzálnym popruhom. Je tu tiež rad ďalších praktických úchytov na turistické vybavenie.

Pevné popruhy, bedrový popruh ako ľadvinka, bočnej prístup
Chýba popruh na karimatku

Osprey KESTREL 48

Osprey KESTREL 48 recenzie a test

Turistický batoh 50l Osprey Kestrel sa radí na hornej hranici stredne veľkých batohov. Jeho výbava je pritom určená pre náročných, ako je ostatne u tejto značky Osprey zvykom. Pokiaľ na sebe neradi šetríte a chcete si dopriať jedno z najlepších riešení, môžu vaše cesty smerovať práve k tomuto modelu.

Presný objem batohu je 48l a zvládnete tak s ním aj niekoľkodňové túry. Naozaj prepracované je vnútorné usporiadanie, ktorému dominujú dve oddeliteľné komory s horným aj spodným plnením. Nechýbajú praktické pružné vrecká na bokoch, kam je možné umiestniť hydrovak. Poteší dvojica vreciek na veku a na batoh bez problémov uchytíte trekové palice i za chôdze, karimatku, ale napríklad aj cepíny.

Chrbtový systém je kvalitný a veľmi dobre odvetrávaný. Ramenné popruhy sú anatomicky tvarované, nechýba ani hrudný a bedrový popruh, na ktorom sú dve malé vrecká. Využijete iste tiež integrovanú pláštenku.

Vnútorné usporiadanie, veľa vreciek a vychytávok, kvalita a dizajn
Chýba bočný vstup

Loap ALPINEX 25

Loap ALPINEX 25 recenzie a test

Detský turistický batoh Loap ALPINEX 25 je určený nielen pre malých turistov, ale pre kohokoľvek, kto využije malý ľahký turistický batoh na bežné jednodenné výlety. Ak nepotrebujete ťahať veľa vecí a vyrážate len tak naľahko s rodinou, určite si zaslúži miesto vo vašom výbere.

Objem batohu je 25 litrov a je tu jedna komora s obojstrannými zipsami. Možnosť rozopnúť ruksak až do polovice je veľmi praktická, vďaka tomu je zaistený dobrý prístup k uloženým veciam. Vnútri je vnútorné uzatvárateľné vrecko, ďalšie je tiež vpredu a sú tu tiež praktické sieťované bočné vrecká.

Vychytávkou je vyberateľná chrbtová konštrukcia. Hoci ide o malý batoh, tak má rad úchytov na bokoch pre ďalšie vybavenie. Nevyužijú ho len turisti a nadšenci do kempovanie, ale tiež sa môže hodiť cyklistom. Nájdete tu integrovanú pláštenku, ramenné popruhy sú anatomické a je tu samozrejme hrudný i bedrový popruh spolu s kompresnými. Nosnosť je nižšia, a síce 8 kg.

Univerzálne použitie, odnímateľný chrbát, pekný dizajn
Menší nosnost

Husky SCAPE 38

Husky SCAPE 38 recenzie a test

Turistický batoh 35l Husky Scape sa radí medzi zástupca z kategórie stredne veľkých batohov, pričom mieri skôr k spodnej hranici. Ponúka teda kompaktné rozmery a zároveň doň už niečo dáte. Jeho reálny objem je okolo 33 litrov, s prižmúrením oka 35l, aj keď výrobca uvádza 38l.

Komu ale nevadí menší objem, do užšieho výberu ho u menej náročných trekarov určite dostane cena, ktorá je priaznivá. Naviac má pekný vzhľad a je ľahký, jeho celková hmotnosť je len 960 gramov a pritom unesie až 25 kg.

Chrbtový systém má duralové výstuhy pre ešte väčšiu pevnosť, batoh je kvalitne spracovaný a má dobre vyriešené odvetrávanie chrbta. Nechýbajú bedrové a hrudné popruhy, pláštenka, možnosť vloženia hydrovaku, alebo praktické bočné sieťované vrecká. Má jednu väčšiu komoru s horným aj bočným vstupom.

Nízka hmotnosť, bočný vstup, cena
Menší reálny objem

Ferrino TRANSALP 100

Ferrino TRANSALP 100 recenzie a test

Krosná Ferrino TRANSALP naozaj umožní pokojne prejsť Alpy, ako vyznieva z názvu modelu. Jej objem je totiž rovných 100 litrov, a tak uspokojí aj tých najodhodlanejších turistov, ktorí hľadajú naozajstný expedičný batoh za slušnú cenu. Batoh má pritom na svoj veľký objem veľmi nízku hmotnosť, len 2550 gramov.

Ponúkne dve komory s horným aj spodným plnením a okrem nich je tu aj bočný vstup. Poteší veľká kopa vonkajších vreciek a možností, ako uchytiť trekové vybavenia. Bočné praktické sieťky sú zo slabšieho materiálu a možno budú časom náchylné na pretrhnutie.

Chrbtový systém je nastaviteľný, preto sa dá povedať, že by mal padnúť prakticky každému. Zo spotrebiteľských recenzií možno potvrdiť, že sedí naozaj dobre a tiež nemenej dobre vetrá. Hrudný popruh je u takto veľkého batohu predpoklad, rovnako ako bedrový, ktorý má navyše vrecko.

Nízka hmotnosť, bočný vstup, cena
Slabší postranná sieťka

Osprey ATMOS AG 65

Osprey ATMOS AG 65 recenzie a test

Krosna 70l Osprey ATMOS AG je ďalším veľmi podareným modelom. Výrobca Osprey je zárukou najvyššej kvality, ktorá vás podrží za každej situácie. Ponúka 65 litrov reálneho objemu a má v porovnaní vyššiu cenu, na druhú stranu sú záujemcovia určite pripravení, že tu platia za kvalitu prevedenia a dizajn.

Hlavné komory sú dve a možno ich teda plniť zhora aj zospodu, nie však z boku. Trekový ruksak pôsobí veľmi kvalitným dojmom, okrem toho je tu veľa vreciek, ktoré sú logicky umiestnené a veľmi dobre prístupné. Bočné vrecká zo sieťoviny nechýba.

Odvetrávanie chrbtovej časti je veľmi sofistikované, vrátane špeciálnej perforované peny a bohatého polstrovanie. Kvalitné ramenné popruhy dopĺňa bedrový a hrudný. Nájdete tu aj mnoho úchytov, a to napríklad na palice, cepíny alebo popruhy na karimatku.

Vnútorné usporiadanie, účinné odvetrávanie, kvalita a dizajn
Chýba bočný vstup

Ako vybrať turistický batoh a ruksak

Veľkosť a účel

Už v úvode sme naznačili, že pri výbere je vždy dôležitý účel. S batohom okolo objemov 35 litrov si vystačíte pri bežnom táborení alebo jednodňových výletoch. Sú ideálnou voľbou pre rekreačné turistov, ktorí toho so sebou nepotrebujú a ani nechcú veľa nosiť.

Ak už chcete vyraziť niekam ďalej a očakávate, že z toho bude túra na viac ako jeden deň, je potreba karimatka, spacák a stan. Vystačiť by vám na toto putovanie mali batohy s objemom od 40 do 50 litrov, vždy ale záleží na konkrétnom modeli. Je dôležité, aby ponúkal potrebné popruhy (na karimatku) a úchyty na ďalšie trekové vybavenia.

Náročné túry, ktoré sú na celé dni, potom vyžadujú tzv. expedičné batohy. Ide o veľký ruksak o objemoch okolo 60 litrov a viac. Tu sa predpokladá, že so sebou nosíte veľké množstvo vecí vrátane zásob jedla a vody. Pri tomto výbere sa očakáva, že ste už skúsení cestovatelia a presne viete, čo od takéhoto batohu chcete.

Výbava batohu a usporiadanie

V prípade malých batohov pre rekreačnú turistiku nie je zvyčajne ani veľa požiadaviek. Iste vás poteší drobnosti, ako je integrovaná pláštenka alebo dobré vnútorné usporiadanie či kvalitné spracovanie a materiály. Mnoho rekreačných turistov naopak skôr ocenia najmä nízku cenu, a to aj s ohľadom na možné kompromisy v kvalite.

U väčších batohov sa potom viac zamerajte na vnútorné usporiadanie, ktoré tu musí byť trochu sofistikovanejšie. Výrobcovia sa toho snažia docieliť možnosťami plnenie batohu z viacerých strán, a to preto, aby bol ku všetkým veciam čo najlepší prístup. Turistický batoh je často veľký a jedným otvorom by ste sa ku všetkému pohodlne nedostali.

Dnes je spravidla populárny dvojkomorový systém, ktorý ponúka horné aj spodné plnenie a k tomu tiež prístup z boku. Takáto krosná vám umožní ľahko sa dostať ku veciam aj v strednej časti. Niekedy idú obe komory spojiť v jednu jedinú, sú aj takí cestovatelia, ktorí túto variantu preferujú. Mnoho veľkých krosien ponúka poddajný vrchlík, či ak chcete nástavec, ktorým ide navýšiť objem nad rámec kapacity.

Dbajte tiež na to, aby bolo potrebné množstvo vreciek mimo hlavnú komoru, aby ste k prístupu k najnutnejším veciam nemuseli stále dávať dole batoh na zem a otvárať hlavné otvor. Veľmi praktické sú bočné sieťky, kde sa môže nosiť napríklad jedlo a pitie.

Nemenej dôležité sú najrôznejšie úchyty, nie je to iba karimatka a trekové palice, čo ľudia nosia, ale aj veľa ďalšieho vybavenia, ako napríklad cepíny u horolezcov. Tu už záleží, aký typ outdoorového športu prevádzkujete a podľa toho zamerať svoju pozornosť na konkrétnu výbavu a typ batohu.

Ergonómia a zdravotné hľadisko

Pretože v batohu nosíme veľké množstvo vecí, ktoré niečo váži (najmä pri náročnej turistike), je potrebné dbať na náš chrbát. Zdravie máme naozaj len jedno a za peniaze si druhé nekúpime. Dbajte preto predovšetkým na dobre nastaviteľné polstrované ramenné popruhy a na kvalitný chrbtový systém, ktorý musí nielen dobre odvetrávať, ale tiež byť dostatočne tuhý a zároveň adekvátne polstrovaný, aby podporil rozloženie váhy.

K tomu dopomáha aj bedrový pás, ktorý môže vášmu chrbtu odľahčiť a časť hmotnosti preniesť na bedrá. Hrudný pás má ruksak zase pre vyššiu stabilitu. Dobré sú sťahovacie (kompresné) popruhy, ktoré pomôžu zmenšiť objem batohu a záťaž dostať bližšie k chrbtu.

4.1/5 - (21 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.