Outdoor,

Najlepšia turistická obuv: Test, recenzie trekingových topánok

Turistické topánky sú nevyhnutnou súčasťou všetkých aktívne žijúcich ľudí. Kým niektorí ich majú len na výlety, alebo túry do prírody, iní ich používajú na každodenné nosenie a sú úplne spokojní. Turistická obuv by mala byť dostatočne komfortná, bezpečná a chôdza v nich by mala byť skrátka príjemná. Kým na každodenné nosenie sú skôr určené trekové topánky bez membrány, pre náročný horský terén sú jasnou voľbou pevné trekingové topánky s funkčnou membránou.

Outdoorové topánky už dávno nie sú otázkou iba čiernej farby, hnedej, nanajvýš béžovej. Dámske trekové topánky bývajú farebne viac odvážne, zatiaľ čo pánske zostávajú u striedmych farieb. Okrem vzhľadu, ktorý však hrá pri výbere menej podstatnú úlohu, je potrebné ďalej myslieť na druh aktivity, terén a záťaž, ktorú musí trekingová obuv ustáť.

Nízke prevedenie je vhodné na celoročné použitie na výlety, alebo aj pre aktívny spôsob života v meste. Topánky do hôr sú prevažne vysoké, môžu byť mäkké a teda pohodlné, alebo aj tvrdé a odolné voči kamenia a drsnému terénu. Zvršok je zhotovený buď z kože, alebo z textílie a syntetických materiálov. Každé prevedenie má svoje klady aj zápory a je vhodné do iného terénu a na iný spôsob používania.

Topánky na turistiku nemusí byť vybavené membránou, najmä ak vyrážate na výlety iba v dobe pekného počasia. V takom prípade noha v topánke lepšie vetrá a nepotí sa toľko. Ak sa však dažďa, alebo rozmáčeného terénu nebojíte, sú pre vás topánky s membránou jasnou voľbou. Môžu byť vodeodolné, alebo aj nepremokavé, nesmie sa však zabúdať na správnu údržbu a pravidelnú impregnáciu. Na základe parametrov, testy a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie turistické topánky a ich recenzie.

Najlepšie turistické topánky – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších turistických topánok z testov a hodnotení pre rok 2024.

VzhľadModelUrčeniePrevedenieZvršok 
Salomon X ULTRA 3 PRIME GTX recenzie a testSalomon X ULTRA 3 PRIME GTXPánskeNízkeTextílie, syntetika
Adidas ANZIT DLX recenzie a testAdidas ANZIT DLXPánskeNízkeKoža, syntetika
Columbia DUNWOOD recenzie a testColumbia DUNWOODPánskeNízkeKoža
Crossroad DUST M recenzie a testCrossroad DUST MPánskeVysokéKoža, syntetika
Salomon QUEST 4D 3 GTX recenzie a testSalomon QUEST 4D 3 GTXPánskeVysokéKoža, textílie
adidas TERREX AX2R GTX W recenzie a testadidas TERREX AX2R GTX WDámskeNízkeSieťovina
Lafuma Aneto Low LD recenzie a testLafuma Aneto Low LDDámskeNízkeKoža, textílie
Salomon X ULTRA 2 GTX W recenzie a testSalomon X ULTRA 2 GTX WDámskeNízkeTextílie Sensifit
Crossroad CYBER W recenzie a testCrossroad CYBER WDámskeVysokéTextílie, syntetika
Merrell OUTMOST MID VENT GTX recenzie a testMerrell OUTMOST MID VENT GTXDámskeVysokéSemiš, Mesh

Zobraziť celú ponuku


TIP:

Porovnanie parametrov

 Salomon X ULTRA 3 PRIME GTXAdidas ANZIT DLXColumbia DUNWOODCrossroad DUST MSalomon QUEST 4D 3 GTXadidas TERREX AX2R GTX WLafuma Aneto Low LDSalomon X ULTRA 2 GTX WCrossroad CYBER WMerrell OUTMOST MID VENT GTX
MembránaÁno, Gore-TexNieNieÁno, HydroguardÁno, Gore-TexÁno, Gore-TexNieÁno, Gore-TexÁno, HydroguardÁno, Gore-Tex
PodošvaGumaGuma, TraxionGuma, Omni-GripGumaHigh Traction ContagripGuma, TraxionGuma, VibramGuma, ContagripGumaGuma, M-Select GRIP
MedzipodrážkaEVAadiPRENEEVA, TechliteEVAEVA, 4D Advanced ChassisadiPRENEEVAEVA, Advanced ChassisEVAEVA, Air Cushion
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 trekových topánok

Salomon X ULTRA 3 PRIME GTX

Salomon X ULTRA 3 PRIME GTX recenzie a test

Pánske trekové topánky Salomon X ULTRA 3 PRIME GTX sú populárne a veľmi kvalitné, čo dokazuje ich obľuba medzi spotrebiteľmi. Sú stabilné, pohodlné a vďaka kvalitnej gumovej podošve majú aj skvelú priľnavosť v teréne. Stielka OrthoLite dopraje vašej nohe suché a zdravé prostredie, navyše pridáva lepšie odpruženie, takže vás chodidlá nebudú bolieť ani pri dlhších výletoch.

Nízke prevedenie predurčuje túto topánku skôr do menej náročných podmienok, avšak báť sa nemusíte ani náročnejšieho terénu vďaka prítomnosti membrány Gore-Tex, ktorá k vašej nohe nepustí jedinú kvapku vody. Tomu, aby však topánka stále dýchala, pomáha technológia Performance Comfort Footwear, mokrých a spotených nôh sa tak báť nemusíte. Príjemná je tako textilná podšívka, alebo tradičný systém zaväzovanie šnúrkami.

Pre hladšie a rýchlejšie obúvanie zakomponoval výrobca na pätu pútko a ďalšie vychytávkou je všitý jazyk, ktorý pomáha neprepustiť dovnútra topánky vodu. Ďalšou príjemnou technológiou je Sensifit, ktorá má za úlohu dokonale obopnúť a zafixovať nohu tak, aby sa nevyzouvala päta, alebo pri zostupe nenarážala špička. Trekingová topánka je vodeodolná, má hmotnosť 370 gramov a medzipodrážka tvorí materiál EVA.

Výborný pomer cena/kvalita, univerzálna obuv s membránou Gore-Tex
Nenašli sme

Adidas ANZIT DLX

Adidas ANZIT DLX recenzie a test

Pánske turistické topánky Adidas ANZIT DLX sú ideálnou voľbou pre nenáročných užívateľov, ktorí ocenia univerzálnu obuv cez týždeň do mesta a cez víkend na výlet do prírody. Je vhodná skôr na spevnené cesty a prevažne do pekného počasia, aj keď koža, ze ktorý je zhotovený zvršok, tiež veľmi slušne odoláva topánke. Na náročné túry kvôli absencii membrány vhodné nie sú, v prípade, že by ste prechádzali mokrým terénom, alebo vás chytil prívalový dážď, rýchlo by sa do topánky vlhko dostalo.

Čo však môže byť pre jedny nevýhodou, pre druhé žiadnu nevýhodou nie je. Tieto nízke trekové topánky majú vďaka neprítomnosti membrány vysoko slušnú priedušnosť a vďaka kožu aj slušnú odolnosť voči mechanickému poškodeniu. Podrážka Traxion je špeciálne navrhnutý pre dobrý záber na suchom prírodnom povrchu, za náročnejších podmienok vás však topánka kvôli nevýraznému vzorky príliš nepodrží.

Medzipodošva tvorí materiál adiPRENE, ktorý v zadnej časti pod pätou zabezpečuje výborné tlmenie a absorpciu nárazov. Model patrí do kolekcie Adidas Performance, v ktorej sú aj ďalšie veľmi kvalitné topánky. Šnurovanie je štandardná pomocou šnúrok a okrem kože nájdeme na zvršku i syntetické materiály, ktoré sú použité skôr na detaily pre dlhšiu životnosť.

Univerzálne trekové topánky bez membrány, kvalitné kožené spracovanie
Podrážka bez výrazné vzorky

Columbia DUNWOOD

Columbia DUNWOOD recenzie a test

Columbia Dunwoody sú veľmi dobre hodnotené a obľúbené trekové topánky, ktoré sú do veľkej miery univerzálne. Majú striedmy dizajn, ktorý nedáva na prvý pohľad najavo, že sa jedná o outdoorovú obuv. Preto sa ich užívatelia používajú neboja nosiť do mesta, chodiť v nich do práce, alebo v zlej, jarnom či jesennom, počasie. Tak, ako fungujú v meste, fungujú aj v teréne a to vďaka kvalitným materiálom a použitým technológiám.

Tou najdôležitejšou je podošva, čiže podrážka Omni-Grip, ktorá je známa predovšetkým pre svoju vysokú pohodlnosť aj pri veľmi častom a dlhom nosení. Okrem toho má podrážka výbornú stabilitu na akomkoľvek teréne a výbornú priľnavosť ako akomkoľvek povrchu. Smerové zóny zaisťujú dokonalý záber a zimné vzorku vás podrží aj v prípade snehu.

Obuv nie je vybavená membránou, na čo sa nechá nazerať dvoma uhlami pohľadu. Ten, kto hľadá univerzálnu obuv jej absencii ocenia, kto chce chodiť aj v náročných podmienkach, jej absenciu nepřivítá. Model má vyššiu priedušnosť, avšak horšie vodeodolnosť. Zvršok topánky tvorí koža a medzipodrážka je zhotovený z EVA materiálu s technológiou Techlite, ktorá zvyšuje pohodlie a vďaka odpruženie má aj vysokú energetickú návratnosť.

Vysoká kvalita kože i spracovania, vhodné ako do terénu, tak do mesta
Absencia membrány

Crossroad DUST M

Crossroad DUST M recenzie a test

Trekové topánky Crossroad DUST M zaujmú rad spotrebiteľov svojou nízkou cenou, prekvapením potom je, že za túto cenu dostanete aj pomerne kvalitnú obuv, ktorá pri bežnom nosení splní očakávania. V spotrebiteľskom hodnotenie ďalej zaznievajú klady k ich pohodlnosti, kvalite i pevnosti podrážky, ktorá obstojí aj v horských podmienkach. Jedná sa o vysoké trekové topánky, ktoré vďaka svojej pevnosti nie sú, na rozdiel od nízkych, vhodné na každodenné nosenie.

Vďaka ich spracovania dobre poslúži aj ako zimné trekové topánky, avšak len pre nenáročných podmienky. Dobre poslúži na slovenských horách, alebo pri typickej slovenskej zime, na výšľap do álp sú však málo pevné a odolné. Zvršok je tvorený kombináciou kože a syntetických materiálov, ktoré prináša ideálnu kombináciu mechanickej odolnosti a priedušnosti.

Na topánke nájdeme niekoľko praktických vychytávok, ktoré oceníte až počas nosenia. Prvou vecou je pútko na päte, ktoré uľahčuje obúvanie. Druhou vychytávkou je okopová špica, ktorá zachráni vaše prsty v prípade nakopnutie kameňa, alebo pri zdolávaní kamenistého terénu. Aby bola noha dostatočne fixovaná, umiestnil na pätu výrobcu stabilizátor. Ako aj u ďalších modelov vysokých topánok, aj tu je prítomná membrána, v tomto prípade Hydroguard.

Výborný pomer cena/výkon, membrána Hydroguard, koža kombinovaná so syntetikou
Nenašli sme

Salomon QUEST 4D 3 GTX

Salomon QUEST 4D 3 GTX recenzie a test

Treková obuv Salomon QUEST 4D 3 GTX je špičkový model, určený pre náročnejších zákazníkov a športovcov. Pýši sa niekoľkými špičkovými technológiami, ktoré vás podržia aj vo veľmi náročných horských podmienkach s poriadnou záťažou, chôdza v nich v menej náročnom teréne bude úplná pohoda. Podrážka je tvorená dvoma rôznymi komponentmi, ktoré prináša vyššie pohodlie pri chôdzi, ochranu i lepšiu kontrolu.

Konkrétne sa jedná o technológie 4D Advanced Chassis a High Traction Contagrip. Podrážka je pomerne tvrdá, ľahko si teda poradí s kamením a terénom obvyklý pre horské oblasti. Stielka vnútri topánky OrthoLite je vyrobená z tvarovanej peny, ktorá pri chôdzi zvyšuje pohodlie. Zvršok je z kvalitnej nubukovej kože, ktorú dopĺňa pre vyššiu priedušnosť textílie.

Základ pre vodeodolnosť tvorí membrána Gore-Tex spolu s technológiou Performance Comfort Footwear. Zabúdať sa však stále nesmie na pravidelnú impregnáciu, ktorá nielenže podporuje funkciu membrány, ale aj predlžuje životnosť zvršku. Na päte a špičke výrobcu zakomponoval gumovou ochranu, na päte je pásik pre jednoduchšie obutie a jazyk je všitý, čo zvyšuje šancu, že sa vám do topánky nedostane voda ani pri brodení.

Špičková kvalita a použité technológie, membrána Gore-Tex
Vyššia obstarávacia cena

adidas TERREX AX2R GTX W

adidas TERREX AX2R GTX W recenzie a test

Dámske trekové topánky adidas Terrex AX2R GTX W sú určené pre všetky podmienky, ktoré si len dokážete predstaviť. Bez ťažkostí v nich zvládnete dážď, sneh, vietor aj nenáročný terén horskej turistiky. Keďže sa jedná o nízke trekingové topánky, pochopiteľne dlhé horské prechody v nich nie sú toľko pohodlné, hoci ich tvrdosť je viac ako dobrá.

Vodeodolnosť zaisťuje predovšetkým kvalitná membrána Gore-Tex, cez ktorú, ak sa správne udržiava, neprejde jediná kvapka vody. Jej výhodou je čiastočná priedušnosť smerom von, čo pri dlhších výletoch len oceníte. Medzipodošva je tvorená materiálom adiPRENE, ktorá dobre filtruje nerovnosti. Vzhľadom k svojej konštrukcii sú vhodné pre mierne až teplejšie podmienky, ich ideálny čas nastáva na jeseň a na jar.

Veľmi dobrú stabilitu v teréne zabezpečuje gumová podrážka TRAXION, ktorá vďaka rozloženiu tvarov a gripov na podrážke zaisťuje maximálny možný záber. Podobné rozloženie sa používa napríklad aj u kopačiek. Podrážka má lineárne vedený vzorek a je vyrobená z vysoko oderu vzdorné zmesi, zvršok je v tomto prípade tvorený syntetickými prvky a sieťovinou.

Pomer cena/výkon, membrána Gore-Tex, podošva Traxion
Nenašli sme

Lafuma Aneto Low LD

Lafuma Aneto Low LD recenzie a test

Nízke turistické topánky LAFUMA Aneto Low LD sú ideálnou voľbou pre trávenie voľného času v prírode, na lesných cestách a zároveň na pravidelné používanie v meste. Keďže nemajú membránu, sú topánky príjemne priedušné a chôdza je v nich príjemná. Na druhej strane majú technológiu zvanú Climactive, ktorá z nich robí nepremokavé a zároveň priedušné topánky.

Táto technológia zabraňuje priechodu vody skrz tkaninu, čím jej užívateľka zostane aj za dažďa, alebo snehu v suchu. Veľmi poteší kvalitná podrážka Vibram, táto exkluzívna zmes, z ktorej je podrážka zhotovená, ponúka maximálnu trakciu ako za sucha, tak za mokra. Medzipodrážka je tvorená EVA penou, ktorá je všeobecne najrozšírenejším materiálom na túto časť obuvi. EVA je skratkou pre Ethyl Vinyl Acetate, tento materiál má výbornú tlmivosť a pórovitosť prináša aj veľmi nízku hmotnosť.

Na zvršok je použitá veľmi kvalitná nubuk kože, ktorá je doplnená o textíliu. Model má decentný vzhľad, bez krikľavých potlačí a doplnkov, ako možno nájsť u podobných modelu. Šnurovanie je štandardná, šnúrovacie a niektoré užívateľky poteší širší charakter topánky, vďaka ktorému je model vhodný aj práve pre jedincov so širším priehlavkom.

Podrážka Vibram, zvršok tvorený kožou a textílií
Bez membrány

Salomon X ULTRA 2 GTX W

Salomon X ULTRA 2 GTX W recenzie a test

Trekingová obuv Salomon X ULTRA 2 GTX W sa neradí medzi najlacnejšie modely, ktoré si môžete zaobstarať, ale vzhľadom k tomu, aké technológie za túto cenu dostanete, patrí medzi najlepšie v pomere cena/výkon. Samozrejmosťou je populárny membrána Gore-Tex, ktorá dovnútra topánky nepustí ani kvapku vodu, opačným smerom je však stále priedušná.

Ďalšie technológie sa volá Sensifit a jedná sa o špeciálnu nepremokavou textíliu, ktorá tvorí zvršok topánky. Je unikátna aj tým, že perfektne obopína nohu a tým umožní skvelé držanie tela a ovládateľnosť za všetkých okolností. Medzipodošva je vyplnený strikovanou EVA penou v prevedení technológie Advanced Chassis, má výborné tlmiace schopnosti, nízku hmotnosť a preto je právom súčasťou väčšiny topánok.

Výrobca Salomon neoklamal ani stielku, kde sa o suché, zdravé a pohodlné prostredie postará stielka Ortholite. Podrážka je vďaka najmodernejším prístupom dostatočne tvrdý a podrážka Contagrip má výborný záber na mäkkom i tvrdom podklade a to za všetkých podmienok. Uťahovanie topánky prebieha rychlošněrovacím systémom, ktorý je u tejto značky notoricky známy. Jediným potiahnutím koncové pútko dôjde k precíznemu upevnenie nohy presne tak, ako má byť.

Dobrý pomer cena/výkon, elegantné prevedenie so skvelými technológiami
Nenašli sme

Crossroad CYBER W

Crossroad CYBER W recenzie a test

Vysoké trekové topánky Crossroad CYBER W zaujmú väčšinu spotrebiteľov, pre ktorých je na prvom mieste cena. Bodujú práve svojimi nízkymi obstarávacími nákladmi, za ktoré toho navyše obuv ponúkne veľmi veľa. V podstate ju nechýba žiadna vlastnosť, ktorá by bola zásadne obmedzujúce pre pohyb v prírode, alebo aj v náročnom teréne. Sú vhodné aj ako zimné trekové topánky, čo iste mnoho zákazníkov tiež ocení.

Výrobca vzhľadom k nízkej cenovke nešiel osvedčenou cestou, a preto tu nájdeme nepríliš známu, ale napriek tomu funkčnou membránu Hydroguard. Za pochvalu stojí tiež polyuretánový zvršok kombinovaný s textíliou, ktorý je dostatočne odolný a zároveň aj dobre dýcha. Aj napriek prevedenie s membránou sa však po čase používania nevyhnete aplikácii impregnácie.

Skvele zvládne aj náročnejšie horské túry ako v lete, tak v zime. Ak sa vyhnete extrémnym snehovým podmienkam, obuv vás v žiadnych ďalších nesklame. Podošva je gumová s hrubým vzorom, medzipodošva je tvorená materiálom EVA a pre lepšiu fixáciu opatril výrobca obuv v hornej časti praktickými šnurovacími háčiky.

Nízka obstarávacia cena, kvalitné prevedenie, membrána Hydroguard, zosilnená okopová špica
Nenašli sme

Merrell OUTMOST MID VENT GTX

Merrell OUTMOST MID VENT GTX recenzie a test

Dámske topánky na turistiku Merrell OUTMOST MID VENT GTX v sebe za pomerne dobrú cenovku kĺbi jednu technológiu vedľa druhej, z toho jedna sa dokonca nenájde ani u žiadneho iného výrobcu. Istotu v každom počasí dodáva tomuto modelu membrána Gore-Tex, ktorá si nielen výborne poradí s dažďom, alebo rozmáčeným podložím, ale dokáže odolať aj primeranému tlaku vody. Tomu pomáha tiež všitý jazyk a vodeodolný zvršok, kde je použitý materiál Mesh a semiš.

Veľmi príjemná je aj podrážka M-Select GRIP, ktorá zaisťuje skvelú trakciu v rôznorodom teréne. Maximálnou trakciu má nielen za sucha, ale aj za mokra, vrátane dobrej ovládateľnosti. Na podošvu priamo nadväzuje spomínaná špeciálna technológia, ktorá sa volá Air Cushion. Táto vychytávka tvoria v päte výrazný kalich, ktorý má za úlohu absorbovať nárazy a zvyšovať stabilitu.

V medzipodrážke je použitý osvedčený materiál EVA, ktorý nesklame v žiadnom type a druhu topánok. Hoci topánka sama o sebe je dobre priedušná, výrobca ju ešte navyše vybavil M-Select FRESH antibakteriálnou ochranou, ktorá zamedzuje vzniku nepríjemného zápasu. Sú určené pre ženy a z použitých technológií je zrejmé, že sú možné použiť aj ako topánky do hôr. Na dlhých túrach vás podporí navyše nylonová podpora klenby, ktorá zaisťuje vyššiu stabilitu a prirodzený ohyb chodidla.

Exkluzívna podošva M-Select GRIP, medzipodrážka Air Cushion a ďalšie technológie vrátane Gore-Tex
Nenašli sme

Ako vybrať trekingovú obuv

Trekingová obuv by mala byť vždy vyberaná s ohľadom na to, ako často a kde budete chodiť. Základné rozdelenie je nízke a vysoké prevedenie, ktoré sa tiež delia na pánske a dámske. Rodové rozdelenie nie je len otázkou dizajnu topánok, ale aj tvarom samotnej topánky, ktorý je pri moderných modeloch prispôsobený špeciálne pánske i dámske nohe.

Mala by byť pohodlná, bezpečná a chôdza v nich skrátka komfortné. Obuv by nemala nikde tlačiť, päta by sa nemala za chôdze kývať a špička by pri chôdzi z kopca nikdy nemala narážať do prednej časti topánky. Ak vybraný model po doručení a vyskúšaní vykazuje niektorý zo spomínaných javov, nie je nič jednoduchšie, než ho predajcovi vrátiť a poobzerať sa po inej topánke.

Nízke trekové topánky

Nízke prevedenie je vhodné na nosenie po celý rok, okrem prostredná s veľkým množstvom snehu. Všeobecne sú tieto topánky vhodné skôr pre výlety, alebo kratšie túry, kde sa nepredpokladá, že ponesiete so sebou veľkú záťaž, má totiž slabší oporu členku. Na druhú stranu modely, ktoré sú dizajnovo striedme a nemajú membránu, môžu byť vhodné aj pre každodenné nosenie. Cez týždeň v nich môžete do mesta a cez víkend s rodinou na výlet do prírody. Aj ak nemajú membránu, sú vo väčšine vodeodolné, alebo aspoň nepremokavé. Keď mu plánujete rozšíriť váš botník o čo najvhodnejšie obuv na každé ročné obdobie, potom sú nízke topánky ideálne na jar a na jeseň. Menej náročnému spotrebiteľovi však dobre poslúži po celý rok.

Vysoké trekové topánky

Sú priamo zamerané na chôdzu v prírode, v náročnom teréne. Vďaka spevnenému členku sú vhodné na dlhé túry, ktoré môžu byť bez problémov aj niekoľkodňové. Majú spravidla tvrdšie podošva a vďaka tomu v nich lepšie zdoláte kamenistý terén, ktorý je pri horských prechodoch veľmi častý. Celkovo tvrdšie prevedenie znesie aj záťaž, ktorú so sebou pri dlhšom putovaní nesiete. Spravidla sú vždy vybavené membránou, o ktorú sa treba starať impregnačnými spreji. Zvršok býva často z kože, ktorá dobre odoláva mechanickému namáhaniu a prirodzene odpudzuje vodu.

Membrána

Veľmi dôležitou, nie však nevyhnutnou, je práve membrána, ktorá robí z topánok trvalo nepremokavé topánky, ak o ňu správne staráte. Tým, že sa do topánok nedostane voda, sú však horšie priedušné, a preto nemusí byť membrána vhodná pre tých, ktorí vedia, že na výlet do prírody vyrazia len za pekného počasia. Obuv bez membrány je ďaleko priedušnejšie, chôdza v takej topánke je teda komfortnejšie, zdravšie a príjemnejšie. Najznámejší membránou je Gore-Tex, alternatívne sa dá však stretnúť aj s inými, ako je napríklad membrána Hydroguard, alebo HydorTex. Ak vás počasie pred výšľapu neodradí, membrána je pre vás jasnou voľbou.

Zvršok a impregnácia

Vysoké aj kvalitné nízke turistické topánky sú často vyrobené z kože. Kožené topánky, ak je o ne dobre postarané, majú veľmi dlho životnosť a sú mechanicky veľmi odolné. Pre zvýšenie priedušnosti sa možno stretnúť s kombináciou kože textílie, alebo kože a syntetické materiály. Je dobré ich po každom výlete nechať vysušiť a pravidelne aj ne starať prípravky na obuv.

Syntetické materiály, prípadne textílie, sa vyznačujú menšou hmotnosťou, vysokou priedušnosťou a tiež dobrú mechanickou odolnosťou. Môžu byť vybavené membránou, ale často tiež nemusí, záleží na konkrétnom modeli, do akého prostredia je určený. Ešte viac u topánok z týchto materiálov platí, že pre zachovanie vodoodolnosti sa musí adekvátne impregnovať.

Impregnácia nielenže zabraňuje prenikaniu vody dovnútra topánky, má ale aj ďalšie výhody, pre ktoré je jej pravidelná aplikácia vhodná. Naimpregnované topánky lepšie odolávajú špine, majú dlhšiu farebnú stálosť aj životnosť. Dá sa povedať, že impregnáciou svoju obuv v podstate konzervuje a predlžujete si tam dobu, po ktorú vám budú slúžiť.

Podošva a medzipodošva

Podošva čiže podrážka, je veľmi dôležitou časťou topánky, ktorá je v priamom kontakte s terénom. Kvalitná podrážka by mala byť stabilná ako suchom podklade, tak na mokrom. Mala by byť stabilný za každej situácie, poskytovať skvelý záber a trakciu a mala by byť tiež dostatočne odolná voči oderu. Materiálom na jej zhotovenie je guma, ktorá môže byť v rôznom zložení a variáciách. Do náročného terénu je určený hrubý vzorka, zatiaľ čo univerzálnejšie nízke topánky majú vzorku menej agresívne.

Podošva môže byť tiež tvrdý, ak sa bavíme najmä o vysokom prevedení, alebo mäkšie a tým pádom komfortnejším na každodenné nosenie. V rámci tejto časti sa u kvalitných topánok používajú overené technológie, ako sú napríklad Traxion, Vibram, Contagrip, alebo Omni-Grip.

Medzipodošva je časť medzi podrážkou a vnútornou stielkou topánky, jedná sa o výplň, ktorá má za úlohu tlmiť došľap, nárazy a vracať späť do ďalšieho kroku čiastočne energiu. Tu je v drvivej väčšine použitá pena EVA, ktorá má v tomto smere výborné vlastnosti. V závislosti na jednotlivých výrobkoch sa aj tu objavujú technológie, ktoré spomínané vlastnosti ešte ďalej posúvajú, ide najmä o adiPRENE, Techlite, Advanced Chassis, alebo Air Cushion.

Vodeodolné alebo nepremokavé?

Pri výbere topánok sa s týmito termínmi stopercentne stretnete, priamo na topánke neskôr môžete nájsť nápis waterproof, alebo waterresistant. Vodeodolné topánky sú voči vode a vlhkosti viac odolné, ak sa o ne človek správne stará, môžu odolávať aj priamemu tlaku vody. Pomáhajú tomu prispôsobené materiály, samozrejme membrána, alebo aj všitý jazyk.

Nepremokavé topánky, ako je z názvu zrejmé, odolávajú dažďu a mierne vlhkosti prostredia, v ktorom sa pohybujete. Takú obuv by nemala rozhodiť napríklad ani ranná rosa a podobné situácie. Môžu byť viac priedušné, pretože často nie sú vybavené membránou. Pre ich funkčnosť je však veľmi dôležitá impregnácia.

4.7/5 - (51 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.