Recenzie,

Autokamera TrueCam A7s – Recenzia

Naše hodnotenie

Autokamera TrueCam A7S sa radí k špičke súčasnej ponuky a má rad pokročilých funkcií, ktoré dopĺňajú hlavnú funkciu čiernej skrinky automobilu. Kamera je schopná natáčať vo vysokom rozlíšení, disponuje kvalitnou optikou s dobrou svetelnosťou, HDR funkcií a vyníma sa tiež jednoduchým ovládaním. Funkcia tachometer s hlásičom rýchlostných radarov, alebo výbava obsahujúci GPS modul a G-senzor z kamery robia jeden z najlepších modelov, ktoré si do auta môžete zaobstarať. Sklamanie však prichádza vo chvíli, keď zistíte, že filter v základnej výbave chýba alebo vtedy, kedy budete bojovať s prichytením kamery, ktoré je niekedy problematické.

  • Veľa pokročilých funkcií vrátane LDWS a FCWS
  • Veľký LCD display
  • Kvalitná optika
  • Polarizačný CPL filter a UV filter na šošovku nie je súčasťou balenia

Parametre

Maximálne rozlíšenie videa Full HD+ (2304 x 1296 px) 30 FPS
Display 2,7 ” LCD
GPS modul Áno
G-senzor Áno
České hlasové pokyny Áno
Integrované napájanie do držiaka Áno
Nočný režim Áno
Prisvetľovacia LED Áno 6x
Funkcia tachometer Áno
Asistencia držanie v jazdnom pruhu Áno
Asistencia bezpečnej vzdialenosti Áno
Podsvietené tlačidlá Áno
Pamäťová karta Micro SD (až 32GB)
Detekcia pohybu Áno
Fotoaparát Áno, 5 Mpx
Uhol záberu 130 °
Batéria Áno, 400mAh
Rozmery 103 x 51 x 40 mm

Display, ovládanie a optika

Kamera do auta TrueCam A7S je veľmi pekne spracovaná a dobrý dojem dokresľuje veľký LCD display s uhlopriečkou 2,7 palca, ktorý zaujíma veľkú časť zadnej strany kamery. V jeho okolí je niekoľko tlačidiel, ktoré sú podsvietené, takže ich ovládanie je jednoduché a prehľadné aj v noci. Tieto tlačidlá slúžia na ovládanie kamery a okrem tých sú tu aj špeciálne, ktoré slúžia pre okamžitú akciu. Je to tlačidlo pre zhotovenia fotografie, pre okamžité vypnutie displeja a na stlmenie nahrávanie zvuku (ak máte počas konania napríklad telefonát). Kvalitná šošovka optiky a kvalitné čip dokáže skvelo spracovať nielen obraz za denného svetla, ale aj pri zhoršených podmienkach – v noci, za šera či svitania a podobne.

Základné funkcie kamery

Čierna skrinka do auta by mala plniť hlavne hlavnú funkciu a teda nahrávanie toho, čo sa pred automobilom deje. TrueCam A7S to zvláda vo vysokom rozlíšení, ešte vo väčšom, ktoré vie Full HD autokamery. Pri pomere strán 21: 9 je rozlíšenie 2304 x 1296 pixelov a v širokouhlom režime 16: 9 2304 x 1296 obrazových bodov. To všetko pri frekvencii 30 snímok za sekundu (30 FPS). Pri takto vysokom rozlíšení sú veľmi presne čitateľné ŠPZ automobilov, alebo tváre osôb a ďalších detailov, napríklad dopravných značiek aj na veľkú vzdialenosť.

Autokamera TrueCam A7S s vami tiež komunikuje a spríjemní vám dlhé cesty. Samotné nahrávanie prebieha v slučke, kedy sa staré záznamy premazávajú. Pokiaľ dôjde k udalosti, pri ktorej sa aktivuje G-senzor (pri pôsobení veľkých síl, napríklad pri prudkom brzdení, alebo úhybnom manévru) úsek videa sa zamkne a nepřemaže sa. Rovnako tak zostane uložené video, ak stlačíte tlačidlo pre uloženie práve zachytené udalosti. Nemusí sa vždy jednať o autonehodu, alebo nebezpečnú udalosť, ale môžete si uložiť aj príjemné chvíle, ako napríklad východ slnka, alebo prejazd krásnou krajinou.

Prémiové asistenčné systémy

Táto časť programového vybavenia je pod neustálym vývojom, a preto je potrebné pre najnovšie verzie auto kameru pravidelne aktualizovať. TrueCam A7S má systém LDWS, čo je varovný bezpečnostný systém, ktorý vás varuje pri opustení jazdného pruhu. Hlásenie prebieha akustickým signálom, ktorý rozhodne neprepočujete. Pri dlhom cestovaní diaľničnom tempom je to veľmi praktická asistencia, ktorá za svoju prax už predišla mnohým nehodám.

Druhým asistenčným systémom je FCWS, systém, ktorý varuje pred nedodržaním bezpečnej vzdialenosti. Akonáhle sa priblížite k automobilu pred vami na menšiu vzdialenosť, než je bezpečné, autokamera vás akusticky opäť upozorní. FCWS je praktické najmä pri monotónnym rolovania v kolónach, alebo pri čakaní na červené – pri rozjazde vozidla pred vami vám dá kamera vedieť, aby ste sa rozbehli tiež.

Doplnky a ďalšie funkcie

K palubnej kamere je možné dokúpiť dva filtre pre skvalitnenie videozáznamu. Prvý polarizačný CPL filter pomáha s odleskami napríklad pri ostrom slnku, alebo na mokrej vozovke a druhý UV filter dáva videu väčšiu živosť a farbám sýtosť. Na kamere sú tiež LED diódy, ktoré pozor, neslúži pre nočné záznam po čas jazdy. LED diódami si môžete posvietiť v noci na dokumenty, po interiéri alebo pri obchôdzke vozidla pri dopravnej nehode.

TrueCam A7S disponuje tiež GPS modulom a G-senzorom. GPS celú dobu zaznamenáva celú dobu vašu presnú polohu a G-senzor sily v troch rovinách pohybuje. Údaje môžu byť buď obsiahnuté rovno vo videu, alebo si môžete dáta prezrieť v praktickom softvéru spolu s videom. Záznam trasy je možné zobraziť aj v Google mapách, s ktorými je táto autokamera kompatibilné.

Ďalšími vychytávkami je integrovaný nabíjací systém do držiaka kamery, senzor pohybu, alebo HDR funkcie, ktorá pomáha vykresliť obraz s veľkým kontrastom bielej. Napríklad pri nočnej jazde s protiidúcim oslňujúcim vozidlom, pri jazde v lese a presvitajúcim slniečkom, alebo pri vjazde a výjazde z tunela. Spomínaný senzor pohybu aktivuje nahrávanie napríklad v momente, keď sa o vás na parkovisku oprie cúvajúci auto – máte potom dôkazov, s ktorým stačí kontaktovať políciu a dopátrať vodiča.

Poteší tiež nie príliš typická funkcie Tachometer, ktorá tiež slúži ako šetrič obrazovky, napríklad ak display vodiča nebezpečne oslňuje. Ten teda okrem zobrazovania aktuálnej rýchlosti vie hlásiť stacionárne a úsekové radary, ktorej databázy číta cez 33 tisíc po celej Európe a je pravidelne aktualizovaná. Okrem rýchlostných radarov hlási tiež nebezpečné miesta a aktualizácia je samozrejme zadarmo.

Skúsenosti užívateľov

Keďže patrí TrueCam A7S medzi najpredávanejšie zariadenie vo svojej kategórii (09/2018), má na internete stovky recenzií a hodnotenie od prevažne spokojných užívateľov. Spotrebitelia v súčte hodnotí, rovnako ako my, túto kameru do auta prevažne pozitívne. V kladných ohlasoch a testoch sa najčastejšie vyskytuje chvála na kvalitné nasnímaný videozáznam, veľmi dobré výsledky aj za zlých podmienok okolia, prepracovaný softvér s podporou Google máp a samozrejme na asistenčné funkcie, aj keď sú stále vo vývoji.

Negatívne ohlasy často pramení zo zlej užívateľské obsluhy, za ktorú kamera nemôže. Oprávnená kritika mieri k absencii UV filtra a CPL filtra v základnej výbave, alebo ku krátkej výdrži akumulátora, ktorá je len približne 15 minút. Pre úplnosť je však nutné dodať, že ani konkurenčné kamery do auta nemajú výdrž dlhšia. Pri ich prevádzke sa skrátka počíta s permanentným zapojením do napájacej zásuvky automobilu.

Pozrite sa aj na ďalšie kamery do auta.

Produkt: TrueCam A7s
Hodnotenie: 85 %

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.