Outdoor,

Trekingové palice: nordic walking palice ai. | Recenzie, test

Trekingové palice už niekoľko rokov patrí k neodmysliteľnej výbave turistov pri letných aj zimných výletoch v prírode. Mnoho ľudí je stále považuje za zbytočnú módnu záležitosť, ale skutočnosť je zásadne iná. Palice majú svoj neoddiskutovateľný význam a prechádzku, alebo expedíciu, dokážu výrazne spríjemniť.

Trekové palice dodávajú chôdzi rytmus, ktorý následne zabezpečuje pravidelné dýchanie, a teda obmedzenie únavy aj pri dlhých vychádzkach. Zvládnete vďaka nim ujsť dlhšie trasy a pritom sa nebudete cítiť toľko vyčerpaní. Nie sú len športové, ale aj zdravotnou pomôckou, kedy s ich pomocou rozhýbeme celé telo a sú vždy vítanou oporou.

Rovnako ako si do prírody zaobstaráte kvalitnú turistickú obuv, ani v prípade trekingových paličiek by tomu nemalo byť inak. Základným parametrom, ktorý sledovať, je bezpochyby ich hmotnosť, ktorá sa môže výrazne líšiť podľa kvality prevedenia a použitého materiálu. Vďaka výbornému pomeru ceny a výkonu na trhu dominujú hliníkové trekingové palice.

Ďalším podstatným parametrom je správna dĺžka palíc, ktorá sa vypočíta jednoduchým vzorčekom v závislosti na vašej výške. Tie najpredávanejšie trekové palice bývajú teleskopické a v dostatočnom rozsahu pre bežne vysoké osoby. Ďalej existuje systém odpruženia, alebo vymeniteľné koncovky palíc.

Obzvlášť pozor venujte vášmu štýlu pohybu, respektíve prostredie, v ktorom zamýšľate palice najčastejšie používať. Dosť možno budú pre vás vhodnejšie nordic walking palice, ktoré sa na prvý pohľad nemusí nijako zásadne líšiť, ich použitie je však rozdielne. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie trekingové palice a ich recenzie.

Najlepšie trekingové palice – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších trekingových palíc z testov a hodnotenia pre rok 2024.

VzhľadModelTypHmotnosť (pár)Antishock systém (odpruženie) 
Leki Voyager recenzie a testLeki VoyagerTrekingové palice540 gNie
Crossroad Phoenix recenzie a testCrossroad PhoenixTrekingové palice570 gÁno
Gabel Fusion recenzie a testGabel FusionUniverzálne448 gNie
Fizan Compact recenzie a testFizan CompactTrekingové palice316 gNie
Leki Spin Shark SL recenzie a testLeki Spin Shark SLNordic walking palice430 gNie
Acra 05-LTH130 recenzie a testAcra 05-LTH130Univerzálne580 gÁno
Ferrino Jet recenzie a testFerrino JetTrekingové palice400 gNie
inSPORTline Treking recenzie a testinSPORTline TrekingTrekingové palice640 gÁno
Leki Khumbu Antishock recenzie a testLeki Khumbu AntishockTrekingové palice556 gÁno
Spartan MT. Blanc recenzie a testSpartan MT. BlancNordic walking palice550 gÁno

Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Leki VoyagerCrossroad PhoenixGabel FusionFizan CompactLeki Spin Shark SLAcra 05-LTH130Ferrino JetinSPORTline TrekingLeki Khumbu AntishockSpartan MT. Blanc
Počet dielov3333234333
Minimálna dĺžka65 cm66 cm61 cm58 cm100 cm65 cm110 cm110 cm110 cm65 cm
Maximálna dĺžka145 cm135 cm132 cm132 cm130 cm135 cm130 cm135 cm145 cm135 cm
MateriálHliníkHliníkHliníkHliníkHliníkHliníkHliníkHliníkHliníkHliník
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 trekových palíc

Leki Voyager

Leki Voyager recenzie a test

Trekingové palice Leki Voyager sú vyrobené z hliníkovej zliatiny s tvrdosťou HTS 6.0 a v páre váži 540 gramov. Sú teleskopické, takže si ich dĺžku môžete prispôsobiť podľa svojich potrieb, a to v rozsahu 110 – 145 cm. Pre transport je však môžete zložiť až na veľmi príjemných 65 cm. Výrobca používa svoj patentovaný systém Super Lock, zaisťujúce bezpečnú aretáciu, ktorá údajne udržia až váhu 140 kg na jednej palici.

Na paliciach sú vymeniteľné tanieriky a konce palíc majú pevné karbidové hroty pre zaistenie dostatočnej opory aj na tvrdom povrchu. Hole ponúkajú komfortný úchop, ktorý je určený na klasický treking. Rukoväte sú vyrobené z mäkkého kompozitu, ktorý je komfortný a dobre padne do ruky.

Na rukovätiach je dobre spracované pútko, ktorému nechýba funkcia bezpečnostného uvoľnenie. Ako negatívum možno len spomenúť absenciu systému tlmenia otrasov. Tento model palíc je určený ako pre začiatočníkov, tak pre pokročilejších trekarov a medzi spotrebiteľmi je veľmi obľúbený.

Pevná aretácia, bezpečnostné pútko, prevedenie rukoväte
Bez tlmiče nárazov

Crossroad Phoenix

Crossroad Phoenix recenzie a test

Trekové palice Crossroad Phoenix by mohli zaujať tých, ktorí hľadajú lacnejšie palice napríklad pre svoju prvú skúsenosť. So svojou hmotnosťou 570 gramov v páre pritom nie sú nijako zvlášť ťažké a vďaka teleskopickému systému sú veľmi skladné. Bezpečnú aretáciu zaisťuje patentovaný systém Easy Lock.

Tieto palice dokonca ponúkajú Antishock system, teda schopnosť odpruženie nárazov, ktoré sú pri chôdzi prenášané na vaše ruky. Týmto systémom nedisponujú ani mnohé drahšie modely, čo je v tomto prípade ich veľké plus. Celkovo rukoväť hodnotíme ako pohodlnú spoločne s dostatočne širokým pútkom.

Výrobca dodal v balení tohto modelu ochranu hrotov z TPR a máte možnosť vymeniť aj tanieriky. Našinca môže potešiť, že Crossroad je čisto českou značkou, ktorá produkty v Českej republike tiež navrhuje a vyvíja.

Antishock system, skladné, pomer ceny a výkonu
Priemerná hmotnosť

Gabel Fusion

Gabel Fusion recenzie a test

Palice na chodenie Gabel Fusion sú zaujímavé tým, že ich môžete použiť ako na treking, tak na nordic walking. Jedná sa teda o zástupcov medzi univerzálnymi modelmi. Vďaka svojej koncepcii je palica dokonca natoľko všestranná, že ju použijete rovnako pri chôdzi so snežnicami, na skialpinizmus alebo freeride.

Využiť je možné tiež na zjazdy, klasickú turistiku i hiking. S ohľadom na dĺžku do 132 cm je využijú aj ženy a deti na bežky alebo Back Country. Táto celková univerzálnosť robí z palíc zaujímavú voľbu najmä pre rekreačných športovcov, ktorí prevádzkujú širokú škálu športov, a pritom si nechcú kupovať vybavenie na každý šport zvlášť.

Všestrannosť je vykúpená trochu vyššou cenou, pretože v balení nájdete rôzne vymeniteľné tanieriky, viac hrotov, topánočky a pútka s ohľadom na rôzne športy. Keďže sú prútiky teleskopické, nastavíte je v rozmedzí 61 – 132 cm, ich celková hmotnosť je 448 gramov a vyrobené sú z hliníka.

Maximálna všestrannosť, treking aj nordic walking, bohaté príslušenstvo
Univerzálne riešenie nie je vždy ideálne

Fizan Compact

Fizan Compact recenzie a test

Trekové palice Fizan Compact sú vyrobené z hliníkovej zliatiny AL 7001 a ich hmotnosť v páre činí 316 gramov. Vďaka tomu patrí k tým najľahším produktom na trhu. Jedná sa o teleskopické palice, ktorých dĺžku je možné upravovať v rozmedzí 58 – 132 cm. Rozsah je tak viac než dostatočný.

Vďaka použitej hliníkovej zliatine sa jedná o odolné palice. Zároveň sú aj príjemne skladné, čo je zrejmé aj z ich názvu, sú naozaj kompaktné. Tieto palice sú určené na treking, čomu zodpovedá aj konštrukcia rukoväte.

Rukoväť je vyrobená z neoprénového materiálu, rovnako ako pútko. Najnovší model však už používa tenšie textilné pútko, ktoré by pre niekoho mohlo byť menej ergonomické. Holím by sme mohli vytknúť snáď len absenciu systému tlmenia nárazov. Produkt si môžete zakúpiť v štyroch farebných variantách, a síce v čiernej, modrej, červenej a zelenej.

Veľmi nízka hmotnosť, odolná zliatina hliníka, pomer ceny a výkonu
Absencia tlmenie nárazov

Leki Spin Shark SL

Leki Spin Shark SL recenzie a test

Nordic walking palice Leki Spin Shark SL sú určené čisto na nordic walking. Ich celková hmotnosť je 430 gramov a majú nastaviteľnú dĺžku v rozsahu 100 – 130 cm. Aretáciu zaisťuje systém Leki Speed Lock+ a pre transport je stiahnete na dĺžku 96 cm. Použitým materiálom je hliníková zliatina o tvrdosti HTS 5.5.

Palice pôsobí pevným dojmom a prevedenie je kvalitné. Ostatne to dokladá aj certifikácia TUV. Rukoväť a nastaviteľné pútko zaisťuje isté a dostatočne komfortné uchopenie palice, kedy nehrozí vyšmyknutie.

Hroty sú s tvrdou špičkou a vyrobené z odolného kovu, ktorý odolá každom druhu povrchu bez výrazného opotrebovania a dobre sa na ňom udrží. Vo výbave sú aj gumové pätičky, ktoré pre zmenu zaisťujú veľmi dobrý a istý odpich na asfalte. Vzhľadom na svetoznámej značke je potrebné počítať s vyššou cenou.

Celková ergonómia, kvalitné pútka, pevná konštrukcia
Vyššia cena

Acra 05-LTH130

Acra 05-LTH130 recenzie a test

Nordic walking palice Acra 05-LTH130 patrí medzi najobľúbenejšie produkty na trhu, čo možno poznať už podľa množstva užívateľských recenzií. U tohto modelu totiž ihneď zaujme ich veľmi nízka obstarávacia cena. Väčšina zákazníkov sa však zhoduje v tom, že dokážem konkurovať aj drahším modelom známych značiek.

Okrem veľmi dobré ceny dokonca ponúknu Antishock systém a hmotnosť týchto palíc je 580 gramov. Vďaka teleskopickému systému ich nastavíte medzi 65 – 135 cm, čo sú rovnako ako váha, dobré parametre. Vďaka skosenému aj klasickému klobúčika rukoväte sú vhodné nielen na nordic walking, ale aj na klasický treking.

Vymeniteľné sú tiež tanieriky a s ich celkovou univerzálnosťou je produkt za danú cenu veľmi zaujímavú voľbou. Za drobnú slabinu môžeme označiť textilné pútko, ktoré ale väčšine rekreačným športovcom, na ktoré tieto palice cielia, vadiť nebude.

Antishock system, univerzálnosť, nízka cena
Slabšie pútko

Ferrino Jet

Ferrino Jet recenzie a test

Trekingové palice Ferrino Jet sú jedným z mála modelov, ktoré nie sú teleskopické, ale skladacie. Majú teda pevnú dĺžku, ktorá činí u nami recenzovaného modelu 120 cm. Vyberať si ale samozrejme je možné z rôznych veľkostí. Pevná dĺžka je pochopiteľne pre niekoho výhodou, pre iného nevýhodou. Ich celková hmotnosť je 400 gramov a pri výrobe bola využitá zliatina hliníka 7075.

Veľmi dobre pôsobí predĺžená rukoväť, ktorá je z protišmykového materiálu. Uvítali by sme možno len silnejší pútko, ktoré je inak samozrejme nastaviteľné pre optimálne zafixovanie zápästia.

Hole môžete využiť ako pre treking, tak pre beh. Použité hroty sú oceľové a zaistí isté zapretie na každom povrchu. V balení nájdete aj ochranné kryty na hroty, čo sa najmä u pevných palíc, ktoré sú predsa len menej skladné, hodí.

Kvalitná predĺžená rukoväť, univerzálnosť, pevná konštrukcia
Slabšie pútko

inSPORTline Treking

inSPORTline Treking recenzie a test

Turistické palice inSPORTline Treking z hliníkovej zliatiny ALU 6061 sú klasické teleskopické trekingové palice, ktoré sú navyše za veľmi príjemnú cenu. Napriek tomu tu získate Antishock system, ktorý šetrí vaše svaly a väzy. Nastaviť dĺžku možno v rozmedzí 110 – 135 cm, pričom je pre transport môžete zložiť až na 65 cm.

Zaujímavosťou je príjemná rukoväť, ktorá je anatomicky tvarovaná, ale predovšetkým je z mřížkovaného polypropylénu. Poskytuje veľmi dobrú oporu pre ruky, ku ktorým lepšie priľne, umožní istý záber a okrem toho dobre odvádza pot. Pútko možno nastaviť pomocou plastovej spony.

Hroty sú klasicky oceľové a majú chrániče. Horskú turistiku a podobné povrchy, s ktorými sa najčastejšie stretnete, zvládajú veľmi dobre. Určitým negatívom je trochu vyššia hmotnosť páru palíc, ktorá činí 640 gramov.

Istý úchop vďaka gumovej rukoväti, kompaktné rozmery, pomer ceny a výkonu
Vyššia hmotnosť

Leki Khumbu Antishock

Leki Khumbu Antishock recenzie a test

Turistické palice Leki Khumbu Antishock sa zameriavajú na športovcov, ktorí požadujú to najlepšie. Tento model známej značky sa radí medzi drahšie výrobky, a tak si ich kúpi najmä ten, kto vie, čo chce. Vyrobené sú z hliníkovej zliatiny 7076 o tvrdosti HTS 6,5. To paliciam dodáva veľkú pružnosť a štandardnou hmotnosť, ktorá je 556 gramov.

Určite vás upúta korková rukoväť, pri ktorej výrobe sa používa aj prímesi gumy. Vďaka tejto zmesi si lepšie poradí s potom a okrem toho sa ergonomicky tvarovaná rukoväť veľmi príjemne drží. Pútko má bezpečnostný systém, ktorý vie ruku uvoľniť pri zaklesnutiu palice, vďaka čomu sa minimalizuje možnosť zranenia.

Palice sú opatrené systémom Antishock, ktorý je netradične nad tanierikom a odpruží palicu už v spodnej časti. Palice možno teleskopicky nastaviť v rozsahu 110 – 145 cm, pričom aretácia sa vykonáva systémom Speed lock. Nosnosť každej palice je 70 kg.

Korková rukoväť, veľmi účinný Antishock, bezpečnostné pútko
Vyššia cena

Spartan MT. Blanc

Spartan MT. Blanc recenzie a test

Palice na nordic walking Spartan MT. Blanc sú veľmi dostupným modelom tohto typu. Ide o jedny z najlacnejších teleskopických palíc, ktoré možno na nordic walking zakúpiť. Dĺžku je možné v tomto prípade regulovať v rozsahu 65 – 135 cm.

Cez nízku cenu ponúknu systém Antishock, ktorý možno v prípade potreby dokonca deaktivovať. Konštrukcia palíc je vykonaná z veľmi pevného materiálu, ktorým je zliatina hliníka známa tiež ako dural. Celková hmotnosť týchto palíc potom činí 550 gramov.

Rukoväte sú anatomicky tvarované a sú vyrobené z EVA peny. Jedná sa o štandardný materiál používaný v tejto cenovej kategórii, pútka sa dá dobre nastaviť. Sú tu vymeniteľné tanieriky a tiež pätky, ktoré umožnia lepšie prispôsobenie pre každý terén a hroty možno opatriť plastovými ochrannými krytkami.

Pevná konštrukcia, Antishock system, nízka cena
Slabšej materiál rukoväte

Ako vybrať trekingové palice

Už v úvode sme naznačili, že pohľad na trekingové palice sa pomerne výrazne líšia. Niektorí ich považujú za zbytočnosť, iní na ne nedajú dopustiť. Faktom však je, že pomôžu zvýšiť efektivitu chôdze, pomôžu uľaviť dolným končatinám, bedrám a chrbtici. Dvojnásobne to platí pri nosení ťažkých bremien, ako sú batohy a krosny. Dodajú tiež našej chôdzi rytmus, čo je pre telo veľmi prospešné.

Trekové palice sú navyše zároveň rehabilitační pomôckou. Dokážu rozpohybovať až 90% svalov v tele, kedy sa do pohybu zapájajú tiež ruky, ku ktorým sa pridajú svaly na chrbte. V súhrne tak pomôžu k ideálnemu tréningu, najmä ak má človek sedavé zamestnanie.

Trekingové palice vs. nordic walking palice

Ak sa zaujímate o palice na chôdzu vážne, dozvedeli ste sa už nielen o termíne trekingové palice, ale aj o paliciach na nordic walking. Tieto typy palíc sa pomerne výrazne líšia, zatiaľ čo trekové palice skôr vyhovejú turistom v horách, palice na nordic walking sú hlavne fitness pomôcku pre kondičnú chôdzu, pri ktorej je možné dosiahnuť celkovú rehabilitácie tela. Na trhu existujú aj palice, ktoré kombinujú trekingové zameranie aj nordic walking a sú takzvane univerzálne.

Trekingové palice

Klasické trekingové palice sú určené najmä turistom, ktorí patria medzi vyznávačov náročnejšieho terénu. Hojne sa tak využívajú napríklad ako opora pri nosení už spomínaných krosien. Pri chôdzi držíme telo vo vzpriamenej polohe a palice zapichujeme v úrovni chodidiel. Spravidla sa pohybujeme v pomalom tempe, čo je dané náročnosťou terénu. Palice majú ostrý hrot a pútko, ktoré bezpečne fixuje ruky pomocou suchého zipsu.

Nordic walking palice

Pokiaľ sa jedná o nordic walking, potom hovoríme najmä o rekreačný prechádzke, kde sa nezdolává náročný terén ani vysoké prevýšenie. Chodiť s nimi môžete pokojne aj po meste. Pri tomto štýle sa využíva rýchlejšia rytmické chôdza, pri ktorej sme mierne naklonení dopredu a palice sa zapichujú zhruba 20 cm za seba. U týchto palíc je hrot tupý a pútko je podobné ako napríklad u palíc na bežky. Pri nordic walkingu sa precvičí celý pohybový aparát a môžu sa zlepšiť aj výsledky snahy o redukciu nadváhy.

Správna dĺžka, pevné alebo teleskopické?

Jedným z najdôležitejších atribútov pri výbere správnych palíc je ich dĺžka. Podľa jednoduchého vzorca získate ideálnu dĺžku palíc pre vašu postavu, stačí vynásobiť vašu výšku koeficientom 0,68. Dôležité je sa na to zamerať najmä u palíc s pevnou dĺžkou, ktoré sú však vyhľadávané najmä vrcholovými športovcami. Sú skladacie a ich výhodou je vysoká pevnosť konštrukcie, ale vzhľadom k tomu, že je nenastavíte, ich nemôžete požičať nikomu inému v turistickej skupine a horšie je aj ich skladnosť.

Veľká väčšina palíc je dnes najmä teleskopických. Nastavujú sa v určitom rozsahu a pri výbere by malo byť myslené na pevnosť aretácie. U teleskopických modelov sa tiež zamerajte na to, ako veľmi je môžete zložiť, čo sa hodí pre transport napríklad v batohu.

Materiály, rukoväť a pútko

Väčšina palíc je vyrobená z hliníka. Ak patríte medzi fajnšmekrov, môžete zvoliť trekingové palice zo sklolaminátu alebo z karbónu, ktoré sú oveľa ľahšie ako hliník. Väčšine turistov však hliníkové trekové palice postačujú a je to tiež otázka ceny, kedy hliník ponúka najlepší pomer medzi cenou a výkonom.

Dôležitá je ďalej rukoväť, jej ergonómia a použitý materiál. Najčastejšie sa vyrábajú rukoväte z peny, z o niečo pevnejšie gumy alebo korku. Zamerajte sa tiež na pútko, ktoré môže mať aj bezpečnostnú funkciu uvoľnenie pri náhlom zaklesnutiu palice v teréne.

Odpruženie a hroty

Veľmi podstatným prvkom je aj tzv. Antishock system. Jedná sa v preklade o odpruženie, ktoré uľaví vašim svalom a väzom. Neprenáša sa toľko otrasov pri zapichovaní palicou do vašich rúk, čo oceníte najmä na dlhých pochodoch.

Väčšina palíc používa oceľové hroty, drahšie sú potom karbidové. U palíc sa tiež môže ako príslušenstvo objaviť tzv. topánočka, čo je gumová či plastová násada na hrot a je ideálnou pre chôdzu na tvrdom podklade, akým je napríklad asfalt. Okrem tlmenie otrasov tiež nebudete toľko “klopať” o zem. U palíc na treking je topánočka guľatá, u palíc na nordic walking skosená.

4.4/5 - (20 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.