Šport,

Trampolíny: test, recenzie najlepších | Do bytu, záhradné

Trampolína a jumping, čiže skákanie na nej je nielen skvelou zábavou pre deti, ale môže byť aj pre dospelých. Ich dôvody pre obstaranie však siahajú ešte ďalej. Trampolína zaistí dostatok pohybu pre každé dieťa, jeho lepšiu koordináciu pohybov, rovnako ako odhad a orientáciu v priestore.

Pri výbere je potrebné mať jasno o účele použitia. V tomto smere delíme daná riešenia na vonkajšie trampolíny na záhradu a domáce trampolíny do bytu. Najobľúbenejším typom je záhradná trampolína s ochrannou sieťou a väčšinou dostatočnú veľkostí, s priemerom presahujúcim 200 centimetrov.

Druhé riešenie je skôr detská trampolína určená do interiérov menším deťom, čomu zodpovedá aj jednoduchosť konštrukcie, menšia výška aj menší priemer, a to zvyčajne okolo 100 centimetrov.

Fitness trampolína na cvičenie má obvykle madlo na udržanie rovnováhy, stability a na lepšie odrážanie. Často sú využívané vysoké skoky a rotácie. Veľakrát je trampolína bez pružín (elastická) a teda aj tichá v porovnaní s pružinovou.

Kritériá výberu sú spojené nielen s veľkosťou, teda priemerom trampolíny, ale aj s tým, aké má bezpečnostné prvky, prípadne podporovanú nosnosť. Na základe parametrov, testy a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie trampolíny a ich recenzie.

Najlepšie trampolíny pre deti aj dospelých – TOP 8

V tabuľke je výber 8 najlepších trampolín z testov a hodnotení pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Marimex 305 cminSPORTline Top Jump 244 cmMasterjump 96 cminSPORTline Froggy PRO 183 cmRulyt 122cm x 22,5 cmMarimex 244 cmMasterjump 426 cmMasterjump 122 cm
Počet pružín5448383644548844
Ochranná sieťNieÁnoNieÁnoNieÁnoÁnoNie
Hmotnosť49 kg-8 kg-8,8 kg49 kg89,8 kg11 kg
ViacViacViacViacViacViacViacViac

Najlacnejšie trampolíny nájdete na Pricemania.sk.

Recenzie 8 trampolín

Marimex 305 cm

Marimex 305 cm recenzie a test

Kvalitná trampolína Marimex má priemer 305 centimetrov, čo znamená istotu zábavy nielen pre jedno dieťa, ale aj pre niekoľko ďalších kamarátov. To zaistí priemer skákacie plochy, ktorý má presne 260 centimetrov. Samozrejmosťou je aj dostatočne veľká nosnosť, ktorá činí 150 kilogramov. Pre niekoľko detí ide o dostačujúce hodnotu.

O bezproblémové skákanie sa postará tiež celkom 54 pružín, ktoré zaistia skvelý odraz po dopade na stredovú plochu. Samozrejmosťou sú aj bezpečnostné prvky. Trampolína má celkom 6 tyčí, na ktorých je umiestnená bezpečnostná sieť, ktorá bráni prípadnému pádu na zem.

Zaujme určite aj rýchle sprevádzkovanie, keď po vybalení z krabice môže byť trampolína zmontovaná a pripravená na použitie za 45 minút. Istotou je aj kompletný obsah balenia, vrátane nevyhnutného rebríku. V prípade zloženia a manipulácia zaujme aj jej nízka hmotnosť, ktorá činí len 49 kilogramov.

Veľké rozmery, nízka hmotnosť, bezpečnostné prvky
Chýba spodná ochranná sieť

inSPORTline Top Jump 244 cm

inSPORTline Top Jump 244 cm recenzie a test

Vonkajšie trampolína inSPORTline Top Jump 244 cm je vďaka svojej vyššej nosnosti vhodná pre rodiny s deťmi, kedy na ňu môže byť zároveň ako rodič, tak dieťa. Jej maximálne zaťaženie je 120 kilogramov a jedná sa o väčší model, ktorý má priemer 244 centimetrov. Vyváľajú sa na ňu aj odrastlejší deti, ktoré vďaka zvýšenému odskoku 68 centimetrov môžu vyvádzať a vykonávať triky bez veľkého obmedzenia.

Materiál odrazové plochy vyvinutý v USA má skvelé vlastnosti a dlho životnosť, s konštrukciou ho spája 48 vysoko odolných pružín, ktoré sú galvanizované. Ich dĺžka je 165 milimetrov a sú samozrejme chránené proti vzniku poranenia obvodovým vankúšom. Tiež konštrukcia je vyrobená z Hi-Ten zosilnené galvanizovanej ocele, ktorá poskytuje vysokú pevnosť a odolnosť proti korózii.

Podstavec trampolíny tvoria tri široké zosilnené dvojnožky, ktoré majú dobrú stabilitu. Súčasťou balenia je aj ochranná sieť, ktorá je veľmi pevná a jej materiál je odolný proti UV žiareniu. Skladá sa z 6 hlavných tyčí, jej výška sú dva metre a priemer je rovnaký, ako trampolíny, teda 244 centimetrov. Vstup na trampolínu je istený zipsom a poistkou, čo pre pevnú fixáciu vstupu postačuje.

Veľký priemer 244 centimetrov, vyššia nosnosť 120 kg, kvalitná ochranná sieť, zvýšený odskok
Vyššia obstarávacia cena zodpovedajúcej veľkosti a kvalite

Masterjump 96 cm

Masterjump 96 cm recenzie a test

Trampolína do bytu Masterjump 96 cm je riešením tam, kde nie je k dispozícii vonkajší priestor, alebo kde je cieľom zabezpečiť dieťaťu zábavu v interiéri. Tomu zodpovedajú aj jej rozmery. Priemer skákacie plochy je 74 centimetrov, čo je optimálna hodnota pre jedno dieťa. Vonkajší priemer 96 je zase istotou, že sa trampolína zmestí aj do menších priestorov.

Základom je Hi Ten oceľová konštrukcia, ktorá sa podpisuje na odolnosti, ale aj na dobré nosnosti, ktorá činí 25 kilogramov. Napriek tomu si zachováva nízku hmotnosť, ktorá je len 8 kg. Kladom je aj jej výška, ktorá činí 22 centimetrov. Je tak vhodné pre skákanie i menších detí.

Dopadová plocha je ku konštrukcii pripevnená na 38 pružinách, čo zaistí istotu dobrého odrazu. Pružiny sú skryté pod ochrannou vrstvou, čím je eliminované zranenie. K bezpečnosti prispieva tiež 6 nožičiek, vďaka ktorým trampolína zaistí stabilitu.

Interiérové prevedenie, bezpečnostné prvky, zostavenie bez použitia náradia
Menšie rozmery

inSPORTline Froggy PRO 183 cm

inSPORTline Froggy PRO 183 cm recenzie a test

Detská trampolína inSPORTline Froggy PRO 183 cm je ideálnou vecí na vašu záhradu, na ktorej sa deti zabavia a vybláznia dosýta. Jej priemer je síce menších 183 centimetrov, avšak pre menšie i väčšie deti je to dostačujúce rozmer. V závislosti na menších rozmeroch však získava táto trampolína veľmi zaujímavý pomer ceny k úžitku. Skonštruovaná je v súlade s najprísnejšími bezpečnostnými normami EN-71 skúšobne TÜV NORD a ASTM Internacional.

Jej maximálna nosnosť je 100 kilogramov, čo je pre modely tejto veľkosti normálna hodnota. Konštrukciu tvorí kvalitný rám odolný proti korózii, ktorý je zhotovený z Hi-Ten galvanizovanej ocele. Rovnako tiež pružiny sú galvanizované a pozinkované. Na konštrukcii ich nájdeme celkom 36, sú dlhé 117 milimetrov a chráni ich zosilnený obvodový vankúš s dlhou životnosťou.

Vďaka kompaktným rozmerom je možné ju umiestniť ako do exteriéru, tak aj do interiéru, napríklad do telocviční. Bezpečnostná sieť je v cene a skladá sa z 6 hlavných tyčí a veľmi pevné ochranné siete, ktorá je odolná voči UV žiareniu. Výška trampolíny je 45 centimetrov a materiál rámu má silu 1,2 milimetra. Montáž je jednoduchá a možno ju zvládnuť bez použitia náradia.

Výborný pomer cena výkon, kvalitná ochranná sieť aj konštrukcia
Menší priemer 183 centimetrov

Rulyt 122cm x 22,5 cm

Rulyt 122cm x 22,5 cm recenzie a test

Domáca trampolína Rulyt je kruhového tvaru, s priemerom 122 centimetrov. To zaistí nielen to, že sa zmestí aj do menších priestorov, ale zabezpečí to aj možnosť pohodlného skákanie na dostatočne veľké odrazovej ploche. Zaujme aj mobilita tejto trampolíny, keďže jej celková hmotnosť je len 8,8 kilogramov, čo zaistí bezproblémový transport.

Kladom je aj veľmi rýchla montáž, ktorá sa zaobíde bez akéhokoľvek náradia. Jej základom je stabilný rám, ktorý má celkom 8 nôh, ktoré zaistia dobre rozloženie ťažisko a istotu toho, že sa ani pri dopade na kraj nepreklopí. Zaujme aj dostatočne veľká nosnosť, ktorá je porovnateľná s tými vonkajšími a činí celých 100 kilogramov.

Skvelý odraz zaisťuje dopadová plocha z materiálu vyvinutého v USA, ktorý ponúkne istotu skvelého výskoku. K tomu prispievajú aj pružiny, ktoré sú zakryté obvodovým ochranným vankúšom, ktorý eliminuje zranenie.

Jednoduchá manipulácia, stabilita, vysoká nosnosť
Absencia ochranné siete

Marimex 244 cm

Marimex 244 cm recenzie a test

Záhradná trampolína Marimex s vnútornou sietí je skvelým riešením pre deti, ale aj dospelých. Tie zaujme celková nosnosť, ktorá činí 100 kilogramov. Dostatok priestoru pre skákanie zaistí kruhový tvar s veľkým priemerom. Ten vonkajší je 244 centimetrov a priemer skákacie plochy činí presne 200 centimetrov čiže rovné dva metre.

Vnútorná doskočná plocha je vo výške 68 centimetrov, na ktorú sa dá pohodlne dostať pomocou rebríka. Istotu skvelého odrazu zaistí ako kvalitný materiál, tak i celkom 54 pružín, ktoré sú po celom obvode. Aj pri veľkom odraze je istota, že trampolína nestratí stabilitu. A to vďaka kvalitnej prepracovanej konštrukcii.

Základom konštrukcie je aj 6 tyčí, na ktorých je umiestnená vnútorná ochranná sieť, ktorá eliminuje pád mimo odrazový priestor. K bezpečnosti prispieva tiež kryt jednotlivých pružín. U trampolíny zaujme aj jednoduchá montáž, ktorá nemusí trvať dlhšie ako 45 minút, rovnako ako zaujme hmotnosť 49 kilogramov.

Rýchla montáž, nosnosť 100 kg, bezpečnostné prvky
Absencia spodnej ochrannej siete

Masterjump 426 cm

Masterjump 426 cm recenzie a test

Vonkajšia trampolína Masterjump je riešením pre náročných. Je to dané jej priemerom, ktorý činí 426 centimetrov. To znamená aj dostatočne veľkú skákací plochu, napríklad aj pre niekoľko detí. Že pre nich bude zábava na trampolíne bezpečná zaisťuje i zvýšená nosnosť, ktorá činí presne 120 kilogramov. Zábavu podporí celkom 88 pružín, ktoré v kombinácii s pružným materiálom zaistí skvelý odskok.

Myslené je aj na bezpečnosť. Základom sú rúrky s priemerom 38 a tiež 42 milimetrov. Sú pevné, robustné a pre ochranu pred koróziou tiež galvanizované. Súčasťou je tiež vysoký bezpečnostný sieť, ktoré eliminuje pád. Trampolína spĺňa normy EÚ, a drží certifikáty TÜV NORD.

Istotou je tiež jednoduchá montáž, ktorú možno zvládnuť bez použitia náradia. Vznikne konštrukcia, ktorá využíva 8 oporných nôh, ktoré zaistia maximálnu stabilitu počas skákanie. Zároveň trampolína odolá aj poveternostným vplyvom, ako je silnejší vietor.

Veľkosť, certifikácia a normy, montáž bez náradia
Vysoká hmotnosť

Masterjump 122 cm

Masterjump 122 cm recenzie a test

Skákacia trampolína Masterjump s priemerom 122 cm je ideálnym riešením pre domáce použitie. Zodpovedá tomu aj jej veľkosť. Je určená pre skákanie jednej osoby, a to iba detí. Zodpovedá tomu aj jej nosnosť, ktorá činí 25 kilogramov. Napriek tomu vie ponúknuť rad kvalitatívnych vlastností.

Jej základom je Hi Ten oceľová konštrukcia, ktorá ponúkne stabilitu, ale aj dobrú odolnosť a životnosť. Celá konštrukcia využíva 8 nožičiek, na ktorých stojí. Samotná montáž nie je nijak zložitá a všetko sa dá zvládnuť bez použitia náradia. Určená môže byť aj menším deťom, pretože odrazová plocha je len 25 centimetrov nad zemou.

Základom je kvalitný dopadová plocha, ktorá je prichytená na 44 pružín zaisťujúci dobrý odraz. Tie sú pre zvýšenie bezpečnosti kryty ochranným vankúšom. Vďaka nosnosti 11 kilogramov nie je problém s trampolínou aj ľahko manipulovať. Treba ju preniesť na iné miesto, alebo ju kamkoľvek uložiť.

Nízka hmotnosť, stabilita, použitie v interiéroch
Menšie nosnosť

Najpredávanejšie trampolíny

Najpredávanejšie trampolíny na trhu sú tie od značiek: Marimex, Insportline, Spartan, Goodjump, Crivit (Lidl). Obľúbené a kvalitné sú aj trampolíny na jumping od rovnomennej značky (Jumping Fitness).

Ako vybrať trampolínu

Trampolína a skákanie na nej má veľa kladov. A to či už ide o zabavenie a zábavu pre deti, alebo istotu, že budú v pohybe. Pri výbere je potrebné mať jasno o účele použitia. V tomto smere delíme daná riešenia na vonkajšie trampolíny a trampolíny do bytu. Prvé riešenie je väčšinou dostatočne veľké, s priemerom presahujúcim 200 centimetrov. Druhé riešenie je určené do interiérov, čomu zodpovedá aj jednoduchosť konštrukcie, menšia výška aj menší priemer. A to zvyčajne okolo 100 centimetrov. Takéto varianty sú určené skôr pre menšie deti.

Kvalita prevedenia trampolíny

Kvalita konštrukcie je veľmi dôležitá ako u trampolín určených do bytu, tak hlavne u tých vonkajších. Tu by mala byť samozrejmosťou ochrana proti poveternostným vplyvom, ktoré môžu spôsobovať koróziu. Existujú dve cesty, ktorými sa výrobcovia vydávajú. Buď je to postup označovaný ako galvanizácia, keď je materiál ošetrený iným prvkom, druhým riešením je ošetrenie pomocou špeciálnych náterov, ktoré majú tiež brániť vzniku korózie a zvyšovať tak celkovú odolnosť. Zvyčajne sa používa čierna prášková farba, ktorá sa môže hodiť aj pri budúcej údržbe a snahe životnosť o odolnosť trampolíny predĺžiť.

Pružiny trampolíny

Sú jedným z kľúčových prvkov, pretože práve vďaka nim je zabezpečený dostatočný odraz. Pružiny sú umiestnené po obvode a spájajú práve odrazovú plochu so samotnou konštrukciou. Vplyv na kvalitu odraze má hlavne počet pružín. Ten môže byť rôznorodý. Klasikou u vonkajších trampolín je počet začínajúce na 85 pružinách a končiace na počte 100. U tých najväčších je možné nájsť aj 130 pružín. Naopak interiérová riešenia majú obvykle pružín 50 a menej. Bezpružinová trampolína využíva oproti pružinám elastické riešenie a je tak veľmi tichá pri skákaní.

Odrazová plocha

Aj samotná odrazová plocha môže podporiť výšku odrazu. A to podľa materiálu, z ktorého je vyrobená. Obvykle sú využívané materiály PP, alebo materiály PP MESH. Základom výberu by mal byť dôraz na vlastnosti pri odraze, rovnako ako na vlastnosti spojené s vysokou odolnosťou. Zároveň by odrazová plocha mala šetrná a nemala by spôsobiť poranenie v prípade pádu.

Nosnosť a počet osôb

Veľmi dôležitým parametrom pri výbere je nosnosť trampolíny a počet osôb. Vplyv má použitá konštrukcia a jej vlastnosti, rovnako ako vlastnosti dopadového materiálu. Zvyčajne si sú dané parametre priamo úmerné. Čím väčšia trampolína, tým viac osôb pojme a tým vyššiu nosnosť má. Najmenší varianty, určené hlavne do interiéru, môžu mať nosnosť iba okolo 25 kilogramov a sú určené výhradne pre deti. Vonkajšie trampolíny majú zvyčajne nosnosť 100 a viac kilogramov. Hodnota sa počíta ako váha človeka v pokoji. To, že vplyvom dopadu bude na konštrukciu pôsobiť viac, je niečo, s čím výrobcovia pri určení nosnosti kalkulujú. Rozhoduje teda hmotnosť nameraná potrebné na domácej váhe.

Bezpečnostné prvky

Kryt pružín

Aby trampolíny prinášali hlavne zábavu a radosť, je nutné aj to, aby mali dostatočné množstvo bezpečnostných prvkov. Základom by mal byť kryt pružín, ktorý je po celom obvode trampolíny zakrýva. Eliminuje nielen to, že by osoba na pružiny dopadla, ale eliminuje aj to, že by sa medzi pružiny mohla dostať končatina.

Ochranná sieť

Ďalším bezpečnostným prvkom je ochranná sieť, ktoré eliminuje pád mimo trampolínu. Keďže je dopadová plocha často aj viac ako 50 centimetrov nad zemou, bol by daný pád pomerne veľkým problémom. Preto je základným bezpečnostným prvkom ochranná sieť. Tou sú vybavené len väčšie vonkajšie trampolíny. U tých určených do interiérov to štandardom nie je. Možnou doplňujúce ochranou je aj spodná sieť. Tá má brániť tomu, aby sa pod dopadovú plochu dostalo malé dieťa, či trebárs domáci maznáčik.

Konštrukcia

S bezpečnosťou samozrejme súvisí aj kvalita konštrukcie a robustnosť trampolíny. Samozrejmá by mala byť aj kotviace sada, pomocou ktorej sa uchytí k zemi a nehrozí riziko preklopenie ako pri dopade na okraj, tak ani pri silnejšom vetre. Kvalitné zabezpečenia je testované a správna trampolína by mala nielen spĺňať normy EÚ, ale je vhodné aj to, aby mala prestížne certifikáty TÜV NORD. Taká je istotou, že bude spĺňať všetky požiadavky každého konkrétneho majiteľa.

Cena

Cenové rozpätie môže byť rôznorodé. U skutočne malých trampolín do interiérov nie je výnimkou, že sa cena pohybuje pod čiastkou 50 eur. Nejde tak o nijako veľkú investíciu. U tých väčších vonkajších, s bezpečnostnými prvkami a s kvalitnými materiálmi je potrebné si priplatiť. Ceny môžu začínať na sumách okolo 100 eur a postupne sa môžu zvyšovať. Výslednú cenu ovplyvňujú aj doplnky a bezpečnostné prvky. Tie najväčšie a najlepšie môžete kúpiť aj za cenu okolo 500 eur. Vždy je vhodné hľadieť pri výbere nielen na výslednú sumu, ale hlavne na to, čo za ňu dostanete. Teda vlastnosti trampolíny, kvalitu a odolnosť, ale aj veľkosť a dlhú životnosť.

4.7/5 - (13 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.