Malé spotrebiče do kuchyne,

Toustovače: sendvičovače 3v1, keramické ai. | Test, recenzie

Toustovač je niekedy tiež označovaný slovom sendvičovač. V oboch prípadoch sa však jedná o rovnaký produkt, ktorý slúži na prípravu jedla. Na rozdiel od hriankovačov, ktoré iba opečú pečivo, slúži sendvičovače k zapekanie dvoch a viacerých plátkov pečiva s náplňou, najčastejšie v podobe šunky a syra.

S výmennými nadstavcami však možno pripraviť aj rad iných pokrmov. Okrem sendvičov nájdete aj toustovače s vaflovačom alebo grilom v jednom. Tie nesú označenie 3v1 alebo 4v1, kedy okrem trojuholníkových sendvičov ponúknu aj štvorcové lastúrovej. Líšiť sa môžu tvarom aj počtom pripravovaných toastov, kedy najbežnejšie sú 2, u väčších modelov potom 4 celé sendviče.

Zohľadniť by ste mali len príkon, počet toastov, ich tvar a materiál pečenie dosky, ale aj počet funkcií a s tým spojené vlastnosti. Napríklad vymeniteľnosť pečúcich dosiek a ich umývateľnosť v umývačke. Na základe parametrov, testy a používateľských skúseností sme pripravili výber obsahujúce najlepšie toustovače a ich recenzie.

Najlepšie toustovače (sendvičovače) – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších toustovačov z testov a hodnotenia pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 ETA Tampo 4156 90000Steba SG 40Hyundai SM 627Tefal Ultra Compact SM1552Gallet Sisteron CRO 668Tefal Snack SW854D16Philips HD2392/00ETA Sorento 3151 90010Concept SV3031ETA Pievo 0151 90000
Kontrolka prevádzkyÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
Kontrolka správnej teplotyÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
Počet celých sendvičov2422222222
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 toustovačov

ETA Tampo 4156 90000

ETA Tampo 4156 90000 recenzie a test

Toustovač 3v1 ETA Tampo 4156 90000 je lákadlom pre toho, kto si chce pripraviť nielen chutné toasty, ale aj pre toho, kto chce daný prístroj využiť aj ako vaflovač a ďalej aj ako gril. K tomu poslúži praktické výmenné dosky, kde je istotou nepriľnavý povrch. Konštrukcia dokáže zaujať aj plným otvorením o celých 180 stupňov.

Príkon tohto modelu činí presne 700 W, čo zaistí hlavne rýchle nahriatie výmenných dosiek, ktoré sú v balení celkom tri a disponujú adhéznym povrchom. Biely dizajn využíva tiež tepelne izolovanú rukoväť, ktorá eliminuje problémy spojené s popálením počas prevádzky.

Zapínanie a vypínanie je riešené jednoduchým tlačidlom ON/OFF. S ním súvisí aj 2 kontrolky. Jedna upozorňuje na prevádzku, zatiaľ čo druhá na pripravenosť v súvislosti s teplotou. Nechýba praktický bezpečnostný systém eliminujúci riziko prehriatia.

3 funkcie v jednom, eliminácia prehriatiu, tepelne izolovaná rukoväť
Bočná konštrukcia nekryje dosky

Steba SG 40

Steba SG 40 recenzie a test

Klasický toustovač Steba SG 40 zaujme nielen svojím podareným dizajnom, ale tiež tým, že naraz dokáže pripraviť celkom 4 toastové chleby. Vzhľadom na ich tvaru hovoríme o tom, že pripraví 8 jednotlivých trojuholníkov. Vďaka tomu je označovaný ako XXL model. Má tiež veľmi praktické izolované držadlo, ktoré je aj po dobu prípravy studenej a nehrozí popálenie.

Dosky určené na prípravu toastov majú nepriľnavý povrch. Vďaka tomu je nielen eliminované pripaľovanie, ale je umožnené aj jednoduché čistenie. To je však trochu sťažené tým, že nemožno platničky vybrať. Konštrukcia je vybavená tiež gumovými nožičkami, ktoré sú protišmykové a zaujmú dobrou stabilitou.

Vďaka 2 kontrolkám je možné vidieť, keď je prístroj v prevádzke, rovnako ako je možné vidieť aj to, kedy je nahriaty a pripravený na vloženie jedla. Príkon spojený s rýchlosťou nahriatie je presne 700 W.

Na 4 toasty (8 trojuholníkov), kontrolka nahriatie
Nemá vyberateľné plochy na pečenie

Hyundai SM 627

Hyundai SM 627 recenzie a test

Sendvičovač 3v1 Hyundai SM 627 zvládne pripraviť ako klasické sendviče, tak si vďaka prevedení 3v1 poradí aj s prípravou vaflí, alebo s tým, že ho možno využiť aj ako gril. Disponuje príkonom o hodnote 700 W, ktorý má primárne vplyv na rýchlosť celkového nahriatie. Výmenné dosky disponujú povrchom Cool Touch. Ten eliminuje pripaľovanie a zjednodušuje čistenie.

Tento model má automatickú reguláciu teploty. Akonáhle je nahriaty, tak sa spustí akustický signál. Ďalej nechýba 2 kontrolky, keď jedna upozorňuje na zapnutie a druhá na teplotu. Vďaka tepelne izolované rukoväte nie je problémom ani jednoduchá manipulácia.

V balení sú 3 varianty dosiek, ktoré sú plne umývateľné. O bezpečnosť počas prevádzky sa stará aj praktická ochrana proti prehriatiu. Pri použití je vyžadovaná horizontálna poloha, zatiaľ čo pri skladovaní je možné umiestnenie do zvislej polohy.

3 výmenné dosky, zvuková regulácia teploty, skladovanie vo zvislej polohe
Horšie dielenské spracovanie, avšak dobrý pomer cena/výkon

Tefal Ultra Compact SM1552

Tefal Ultra Compact SM1552 recenzie a test

Sendvičovač Tefal Ultra Compact SM1552 zaujme už svojím dizajnom, kde je použitá nerezová oceľ. Určený je pre prípravu až 4 trojuholníkov toastov. To umožní pláty so štvorcovým tvarom, ktoré majú naviac nepriľnavý povrch, ktorý eliminuje pripálenia. Povrch tiež prispieva k výrazne jednoduchšiemu čisteniu. K tomu dochádza priamo na sendvičovači, pretože pláty nie sú vyberateľné.

Príkon tohto modelu činí 700 W, čo je spojené s celkom rýchlym nahriatím. Telo je vybavené 2 kontrolkami. Jedna signalizuje zapnutie, zatiaľ čo Drha upozorňuje na to, že bolo dosiahnuté správnej teploty. Akonáhle zelená zhasne, je možné vkladať pokrmy.

Rukoväť je izolovaná, eliminujúci popálenia. Kladom je tiež zámok zvyšujúce celkovú bezpečnosť aj uľahčujúce prípravu. Vďaka konštrukcii nie je problém skladovania vo vodorovnej, rovnako ako v úspornej zvislej polohe. K dispozícii je priestor pre uloženie šnúry.

Nerezové prevedenie, indikácia nahriatie, možnosť uzamknutia
Bez výmeny a vybratie dosiek

Gallet Sisteron CRO 668

Gallet Sisteron CRO 668 recenzie a test

Toustovač Gallet Sisteron CRO 668 je určený na prípravu hneď 2 sendvičov. Vzhľadom k tvaru jednotlivých plátov je možné mať k dispozícii 4 trojuholníky. Oproti konkurencii rozhodne zaujme vyšší príkon, ktorý činí 750 W. Táto hodnota je spojená s rýchlejším nahriatie a pochopiteľne aj s o to rýchlejšie prípravou jedla a udržanie teploty.

Pri tejto možnosti disponuje automatickou reguláciou teploty. Tá je vyriešená pomocou 2 kontroliek. Červená indikuje zapnutý prístroj. Zelená, po zhasnutí, indikuje možnosť vkladania jedla. Ďalej je súčasťou aj ochrana eliminujúci prehriatiu prístroja.

Ďalšie ochranu, proti popáleniu, ponúkne kvalitné izolovaná rukoväť pre bezpečnú obsluhu. Uložiť je možné tento model aj do zvislej polohy. Vďaka nepriľnavým platničkám je možné zamedziť pripekaniu, rovnako ako je možné tiež uľahčiť a zrýchliť čistenie.

Príkon 750 W, nepriľnavý povrch, ochrana proti prehriatiu
Len na sendviče

Tefal Snack Collection SW854D16

Tefal Snack SW854D16 recenzie a test

Sendvičovač 4v1 Tefal Snack Collection SW854D16 zaujme tým, že má vymeníte platničky, vďaka ktorým je možné okrem sendvičov pripraviť aj vafle, panini, alebo je možné na ňom i grilovať. Ďalej je možné dokúpiť ešte 8 ďalších možností napríklad na lievance i šišky. Je tak všestranným pomocníkom do kuchyne, či už ide o prípravu akéhokoľvek sladkého i slaného jedla.

Platničky majú nepriľnavý povrch brániace pripekaniu, rovnako ako zaujmú tým, že je možné ich ľahké umytie v umývačke. Rukoväť je izolovaná, a tak eliminuje popáleniu. Navyše sa skvele hodí k plášťu z nerezovej ocele. Príkon je štandardná, a to o hodnote, ktorá je 700 W.

Vďaka 2 kontrolkám je užívateľ informovaný ako o prevádzke, tako tom, kedy je možné vkladať všetky suroviny. Priestor na uloženie šnúry je praktickým doplnkom. Nechýba možnosť skladovania vo zvislej polohe.

Varianta 4v1, možnosť dokúpenia platničiek, štýlový dizajn
Slabší príkon

Philips HD2392/00

Philips HD2392/00 recenzie a test

Toustovač Philips HD2392/00 má nepriľnavý povrch, ktorý eliminuje pripaľovanie a uľahčuje čistenie. Celkovo je možné naraz pripraviť 2 toasty a teda 4 trojuholníky. Veľkým unikátom je príkon o hodnote celých 820 W. To je spojené s istotou veľmi rýchleho nahriatie tohto spotrebiča.

Vďaka protišmykovým nohám perfektne drží na každej kuchynskej linke. Kábel má dĺžku o hodnote 0,8 metrov, čo môže byť pre niektorých používateľov obmedzujúce v manipulácii. Má tiež izolovanú rukoväť, ktorá eliminuje riziko popálenia. Rukoväť zaujme aj tým, že je jej súčasťou praktický zámok.

Bezpečnostná poistka eliminuje akékoľvek prehriatiu prístroja. Vďaka kontrolke možno zistiť, kedy je plne nahriaty. Druhá kontrolka je určená pre zistenie toho, či je prístroj zapnutý. Uloženie je možné vo vertikálnej, rovnako ako v horizontálnej polohe, ktorá dokáže šetriť miesto.

Príkon 820 W, izolovaná rukoväť
Dosky sú súčasťou prístroja

ETA Sorento 3151 90010

ETA Sorento 3151 90010 recenzie a test

Vaflovač a toustovač v jednom ETA Sorento 3151 90010 neponúkne len túto dvojicu funkcií. Ide o model 4v1, ktorý umožní napríklad aj grilovanie mäsa, alebo tiež klobás a zeleniny. Na sendviče možno využiť buď trojuholníkové, alebo lastúrovej platničky. Prevedenie je určené na prípravu 2 jednotlivých toastov naraz. Dosky majú praktickú antiadhézny úpravu.

Vďaka praktický kontrolkám možno zistiť, kedy je prístroj v prevádzke, rovnako ako sa dá zistiť, kedy je pripravený na použitie – to signalizuje kontrola zelenej farby. S rýchlosťou nahriatie súvisí príkon daného modelu, ktorý je 900 W. To je oveľa väčšia hodnota, než je bežné u porovnávaných modelov.

Platničky eliminujú pripaľovaniu a tiež sa veľmi ľahko čistí. Samozrejmá je tiež ochranná poistka, ktorá eliminuje prehrievanie prístroja. Kombinácia plastu a nerezu vyzerá zaujímavo a praktické izolovaná rukoväť so zámkom eliminuje akékoľvek popálenia pri manipulácii.

Príkon 900 W, prevedenie 4v1, adhézny úprava dosiek
Skladovanie vymeniteľných dielov

Concept SV3031

Concept SV3031 recenzie a test

Klasický sendvičovač Concept SV3031 s dobrým pomerom cena/výkon, má platničky s kvalitným nepriľnavým povrchom. Vďaka nemu je eliminované pripekaniu a tiež dochádza k ľahšiemu čisteniu. Príkon spojený s rýchlosťou nahriatie je štandardná a činí 700 W. Platničky sú štvorcové a umožní prípravu hneď 2 toastov naraz.

Automatické nahriatie symbolizujú kontrolky. Červená samotnú prevádzku, zatiaľ čo zelená vhodnú teplotu. Platničky nemožno vyberú a po príprave sa udržujú priamo na toustovači. Praktické zvislé uloženie dokáže šetriť miesto v kuchyni. Samozrejmé je aj uloženie do klasickej horizontálnej polohy.

Do kuchyne sa vďaka kombinácii čiernej farby a nerezu veľmi dobre hodí. Bezpečnú manipuláciu zaistí izolované držadlo, ktoré je aj počas prípravy jedla studené. Jednoduchú manipuláciu uľahčí aj hmotnosť vystavujúci len 1,2 kilogramov.

Cena/výkon, zvislé uloženie, nízka váha
Bez vyberateľných platničiek

ETA Pievo 0151 90000

ETA Pievo 0151 90000 recenzie a test

Toustovač ETA Pievo 0151 90000 zvládne pripraviť 2 sendviče a vzhľadom k tvaru jednotlivých platničiek možno hovoriť o rozdelení na 4 trojuholníky. O rýchle nahriatie, a teda o rýchlu prípravu sa stará dobrý výkon, ktorý činí 750 W.

Model má protišmykové nožičky, ktoré perfektne drží na každej kuchynskej linke. Zaujme tiež rukoväťou. Tá je izolovaná a uľahčuje tak manipuláciu. Tiež je tu praktický zámok, ktorý uľahčí uzavretie a tiež eliminuje prípadné náhodné otvorenie.

Má bezpečnostnú funkciu, ktorá eliminuje prehriatiu. Zároveň nechýba červená kontrolka symbolizujúce prevádzku a zelená, ktorá upozorní na ideálnu teplotu pre vloženie toastov. Platničky sú vyrobené z nepriľnavého materiálu. To má vplyv na ľahšiu prípravu i bezproblémovú údržbu.

Zaujímavý dizajn, príkon 750 W, adhézny úprava
Len na sendviče

Najpredávanejšie toastovače

Najpredávanejšie toastovače na trhu sú tie od značiek: ETA, Tefal, DeLonghi, Sencor, Tescoma, Concept. Vyhľadávaný je tiež toastovač Lidl pod značkou Silvercrest.

Ako vybrať toustovač

Toustovač by mal byť vybraný podľa niekoľkých parametrov, hneď na úvod potom podľa funkcií a možností prípravy. Úplným základom je dnes klasický toustovač. Jeho úlohou je práve príprava toastov. Ďalej sú na trhu varianty označené ako multifunkčné. Tie už toho vie podstatne viac. Príkladom je toustovač 3v1, alebo sendvičovač 4v1. Tie umožnia treba zapiecť panini, pripraviť vafle, alebo využitie ako gril.

Veľkosť a počet toastov

Tú je treba voliť nielen podľa toho, aby sa dobre vošiel do kuchyne, ale hlavne podľa toho, koľko pripraví toastov. Menšie toustovač dokáže naraz pripraviť 2 toasty. Ten väčší zvyčajne pripravia naraz hneď 4. Od počtu toastov sa odvíja tiež počet naraz pripravených vaflí, alebo aj veľkosť samotnej grilovacej plochy.

Materiál pečiace dosky

Práve to, aké má sendvičovač pečiace dosky, je dôležité z hľadiska prípravy a tiež z hľadiska údržby. Klasikou sú dnes rôzne nepriľnavé a špeciálne adhézne povrchy. Tie eliminujú pripekanie jedla, uľahčí jeho vyberaní, rovnako ako sa podpisujú na ľahšej údržbe a čistení. Medzi to najlepšie na trhu dnes môže patriť toustovač s keramickým povrchom, zvyčajne ide však o teflón.

Vymeniteľné platničky

Pokiaľ je využívaný aj na niečo iné ako na sendviče, malo by sa jednať o toustovač s vymeniteľnými platničkami. Vďaka tomu je možné ako vymeniť, tak i ľahšie čistiť. U tých najlepších nie je problém ani ich umiestnenie do klasickej umývačky riadu. Ďalšou vlastnosťou dosiek je aj ich tvar. Ten sa líši podľa toho, čo je práve pripravované. Keď zostaneme pri štandardného využitia, hovoríme o trojuholníku, alebo štvorci (lastúry).

Príkon a indikácia teploty

Čím väčší príkon, tým rýchlejšie je toustovač nahriaty, a teda pripravený na prevádzku. Väčšina modelov na trhu má príkon okolo 700 W. Sú ale aj také, ktoré vynikajú a ponúkajú hodnoty, ktoré sú v rozmedzí 800 – 900 W. Tie prípravu výrazne urýchli.

Samozrejmá by mala byť indikácia teploty – kedy je možné vkladať jedlo. Klasikou je indikácia pomocou dvoch kontroliek. Jedna značí prevádzku, zatiaľ čo druhá značí možnosť jedlo do sendvičovača vložiť. Niektoré modely môžu byť vybavené aj akustickým signálom vkladanie jedla.

Bezpečnostné funkcie

Aj tie sú dôležitým parametrom výberu. Prvotné bezpečnostné vlastností by mala byť izolovaná rukoväť. Tá by aj pri prevádzke mala byť studená, čo umožní bezpečnú manipuláciu. Ďalej by samotná rukoväť mala byť vybavená zámkom. Ten uľahčí prenášanie, uloženie, aj samotnú správnu prípravu.

Ďalej by nemal chýbať ani senzor prehriatia. Ten by mal monitorovať to, akú teplotu toustovač má. Ak by došlo k jej rapídnemu zvýšeniu, malo by dôjsť k tomu, že sa vypne. Tým sa eliminujú škody ako na ňom, tak aj prípadne na celej kuchyni, kde je umiestnený.

4.5/5 - (21 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.