Starostlivosť o telo,

Najlepšie tlakomery: na zápästie, rameno | Recenzie, test

Tlakomer je zdravotným pomocníkom, ktorý dokáže doslova zachrániť život. Môže ukázať, že hodnoty krvného tlaku nie sú v poriadku a je potrebné navštíviť lekára. Zmerať si tieto hodnoty je možné aj doma, teda mimo lekársku ordináciu. Stačí mať merač krvného tlaku, nazývaný tiež ako tlakomer, ktorý je na to priamo určený.

Domáci tlakomer sa od lekárskeho v ordinácii líšia hlavne presnosťou. Pre domáce využitie je určený prevažne digitálny tlakomer, ktorý sa ľahko používa a ponúkne rôzne funkcie ako je uchovanie hodnôt v pamäti alebo prepojenie s telefónom a PC. Podľa upnutie môže ísť o tlakomer na rameno alebo na zápästie, kde prvý variant ponúkne presnejšie výsledky, druhá potom predovšetkým skladnosť a nižšiu cenu. Štandardne meria krvný tlak a pulz, pričom niektoré tonometre majú aj EKG.

Zohľadniť by ste mali typ upnutia, napájanie (batéria sieť), kapacitu pamäte a počet užívateľov, ale aj špecifické vlastnosti. Napríklad či ide o tlakomer s EKG, alebo či má štandardnú alebo univerzálnu veľkosť manžety. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie tlakomery a ich recenzie.

Najlepšie tlakomery – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších tlakomerov z testov a hodnotenia pre rok 2021.

VzhľadModelUmiestnenieVeľkosť manžetyPamäť 
Omron M6 Comfort IntelliNa rameno22 - 42 cm200
Sencor SBP 690Na rameno22 - 42 cm60
Veroval - digitální tlakoměr s EKGNa rameno22 - 42 cm64
Sencor SBD 1470Na zápästie13,5 - 19,5 cm60
Tensoval Duo ControlNa rameno22 - 42 cm60
Omron RS6Na zápästie13,5 - 21,5 cm90
Beurer BM 58Na rameno22 - 30 cm60
Tensoval MobilNa zápästie12,5 - 20,5 cm60
Microlife BP A2Na rameno22 - 42 cm30
Beurer BC 32Na zápästie13,5 - 19,5 cm60

Porovnanie parametrov

 Omron M6 Comfort IntelliSencor SBP 690Veroval - digitální tlakoměr s EKGSencor SBD 1470Tensoval Duo ControlOmron RS6Beurer BM 58Tensoval MobilMicrolife BP A2Beurer BC 32
Počet užívateľov2121212212
Rozsah - krvný tlak0-299 mmHg0-300 mmHg60-280 mmHg0-300 mmHg0-300 mmHg0-299 mmHg0-300 mmHg0-300 mmHg20-280 mmHg40 - 280 mmHg
Rozsah - pulz40 - 180/min40-199/min30-180/min40-199/min40-160/min40-180/min40-199/min40-199/min40-199/min-
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 tlakomerov

Omron M6 Comfort Intelli

Omron M6 Comfort-Intelli recenzie

Ramenný tlakomer Omron M6 Comfort Intelli využíva 2 nezávislých senzorov, ktoré sa starajú o dokonalú presnosť. Vďaka predĺženej manžete 22 – 42 centimetrov je eliminovaná aj chyba plynúce zo zlého nasadenia. Tlakomer zaujme aj svojou pamäťou. Je určený až pre 2 používateľov a každý do nej môže umiestniť až 100 jednotlivých záznamov.

Súčasťou konštrukcie je aj farebný indikátor hypertenzia, využívajúce praktických LED diód. Dokáže upozorniť aj na nevhodný pohyb pri meraní, rovnako ako na možnú hypertenziu. Model má navyše dostatočne veľký displej s 3 riadky a s dobrou čitateľnosťou.

Napájaný je pomocou alkalických batérií, ktoré môžu vydržať približne 1 000 meraní. Rozsah merania je u krvného tlaku 0-299 mmHg a u pulzu 40-180/min. zaujmú tiež hodnoty presnosti, ktoré sú u krvného tlaku 3 mmHg a v prípade tepu zhruba 5 percent.

Patrí medzi najobľúbenejšie tlakomery, veľkosť pamäte, čitateľnosť displeja

Nič zásadné sme nenašli

Sencor SBP 690

Sencor SBP 690 recenzie

Tlakomer na rameno Sencor SBP 690 zaujme nižšou obstarávacou cenou, ale aj svojou pamäťou, ktorá dokáže uložiť 60 jednotlivých meraní. A to vrátane dátumu a času. Tlakovanie a vypúšťanie manžety je úplne automatické. Vie merať systolický a diastolický tlak, rovnako ako hodnoty srdcového pulzu. Jeho funkciou je tiež varovný indikátor v prípade zistenej srdcovej arytmie.

Nastaviteľný obvod manžety je v rozmedzí 22 – 42 cm. Model disponuje veľkým LCD displejom, ktorý má rozmery 61 x 93 mm. Energia je dodávaná pomocou 4 batérií typu AA. K dispozícii je tiež sieťový adaptér pre pripojenie k elektrine.

Tlak vie merať v rozsahu 0 – 300 mmHG a pulz v rozsahu 40 – 199 tepov/min. Výsledok merania možno zobraziť v mmHG alebo kPa. Prípadná diagnostika chýb je zobrazená na displeji. Úsporný režim zaistí automatické vypnutie za 1 minútu, takže sa vám nebudú zbytočne vybíjať batérie.

Veľký displej, indikátor arytmia, nízka cena

Po krátkej dobe namerané hodnoty zmizne

Veroval – digitální tlakoměr s EKG

Veroval EKG recenzie

Tlakomer s EKG Veroval dokáže zmerať ako srdcový rytmus, tak krvný tlak a ďalej tepovú frekvenciu. Unikátom je, že vie odhaliť aj fibriláciu predsiení. Ide o variant prenosnú, s ktorou je možné meranie vyhodnotiť kdekoľvek. Dáta je možné ľahko stiahnuť do aplikácie, vytlačiť si ich, alebo dokonca zaslať pomocou emailu lekári.

Veľký LCD displej zaistí dobrú čitateľnosť. Prehľadné ikony zase ľahké rozlíšenie výsledkov. Dáta je možné ukladať až pre 2 osoby jednotlivo. Zaujme rýchlosť merania, kedy možno srdcový rytmus zaznamenať už len za 30 sekúnd.

Krvný tlakomer sa umiestňuje na rameno a je napájaný jednoducho pomocou 4 AAA batérií. Rozsah jeho indikácie je 0-300 mmHg a tiež 30 – 180 tepov za minút. Vysoká presnosť je samozrejmosťou. Celkovo možno uložiť a stiahnuť až 64 meraní. Pri nepoužívaní sa do 30 sekúnd sám vypne.

Meranie EKG, možnosť stiahnutia dát, pamäť pre 2 osoby

Mierne hlučnejší merania, prepojenie s PC pre staršie osoby môže byť náročné

Sencor SBD 1470

Sencor SBD 1470 recenzie

Tlakomer na zápästie Sencor SBD 1470 ukáže hodnoty srdcového pulzu a ďalej systolického a tiež diastolického tlaku. V prípade problémov sa ozve zvukový indikátor. Veľký LCD displej umožní ľahkú čitateľnosť hodnôt, rovnako ako zobrazenie upozornenie na problém, ktorým je hypertenzia. Nechýba ani indikácie srdcovej arytmie.

Manžeta merania je nastaviteľná v rozmedzí 13,5 – 19,5 cm, pričom displej má veľkosť 31 x 44 milimetrov. Pamäť prístroja umožní uložiť 60 meraní pre jednu osobu, a to aj vrátane dátumu a tiež času. Napájanie je riešené pomocou 2 AAA teda mikrotužkových batérií.

Rozsah merania je 0 – 300 mmHG u tlaku a tiež 40 – 199 tepov u pulzu. Presnosť je 3 mmHG a 5 percent u pulzu, čím nijako zvlášť nevybočuje oproti ostatným domácim tlakomerom. Hodnoty je možné zobrazovať buď v mmHG alebo tiež v kPa. Pri trasiem zápästie alebo pohybu pri meraní sa rozoznie varovanie.

Lacný tonometer na zápästie, kompaktné rozmery a nízka váha

Pamäť len pre 1 užívateľa

Tensoval Duo Control

Tensoval Duo Control recenzie

Digitálny tlakomer Tensoval Duo Control disponuje technológiou Duo Senzor, ktorá zvyšuje presnosť vďaka použitiu 2 senzorov. Model je k dispozícii s manžetami o veľkosti 22 – 32 cm, alebo 32 – 42 centimetrov. Unikátom je meranie oscilometrickej a posluchovej. Jedná sa o klasickú ramennej variantu, ktorá sa ľahko ovláda stlačením 1 tlačidla.

K dispozícii je pamäť určená pre 2 osoby, kedy si každá môže uložiť 30 jednotlivých meraní. Nechýba výpočet priemerných hodnôt. Napájanie je riešené pomocou 4 AA batérií, ktoré by mali bez problémov vydržať až 1 400 meraní.

Rozsah merania krvného tlaku je 0 – 300 mmHg a 40 – 160 u pulzu. Technológia Comfort Air zabezpečí, že bude manžeta nafúknutá automaticky a tiež optimálne. Výsledky sa zobrazujú na primerane veľkom displeji. Merač krvného tlaku overili inštitúcie, ako je BHS, EHS alebo ANSI/AAMI a údajne dosahuje presnosť ako ortuťový tlakomer u lekára.

Automatické použitie, presnosť merania, Comfort Air

Iba 30 záznamov na osobu

Omron RS6

Omron RS6 recenzie

Tlakomer na zápästie Omron RS6 zaujme svojimi kompaktnými rozmermi a nízkou hmotnosťou. Má tiež veľmi tichú prevádzku, a tak sa hodí aj na diskrétne meraním bez nutnosti si vyhrňovať rukáv. Okrem LCD displeja má tiež LED senzor a indikáciu ikon. Je určený pre 1 používateľa, ktorý môže uložiť až 90 záznamov vrátane času a tiež vrátane dátumu.

Na napájanie sú využívané 2 AAA batérie, ktoré dokážu vydržať okolo 300 meraní. Manžeta umožní nastaviť vhodnú veľkosť v rozmedzí 13,5 – 21,5 cm. Rozsah merania je u tlaku 0-299 mmHg a v prípade pulzu 40 – 180 tepov za minútu.

Cestovné puzdro a váha len 85 gramov umožní jeho použitie v podstate kdekoľvek. Meranie je možné realizovať bez nutnosti vyhrnúť rukáv. Displej má 3 riadky pre prehľadné zobrazenie všetkých nameraných hodnôt.

Nízka váha, diskrétne použitie, presnosť merania

Menšie výdrž na batérie, vyššia cena

Beurer BM 58

Beurer BM-58 recenzie

Tlakomer Beurer BM 58 je určený na rameno a zaujme svojim moderným dizajnom. Ten je spojený aj s inovatívnym dotykovým ovládaním, kde možno navoliť požadované parametre. Vďaka možnosti zamknutie je eliminovaná možnosť použitia inou osobou. Displej je dostatočne veľký a ľahko čitateľný.

Ramennej tlakomer je určený pre 2 osoby, kedy každá má možnosť uložiť až 60 meraní, presnejšie to je jeho celková kapacita. Okrem klasického merania dokáže detekovať tiež arytmiu, na ktorú je upozornené pomocou signálu. Manžeta je nastaviteľná, a to v rozmedzí od 22 až po 30 centimetrov a je teda v porovnaní s inými tlakomery o niečo kratšie.

Napájanie je riešené pomocou 4 batérií typu AA. Aby došlo k úspore energie, pristroj disponuje funkciou automatického vypnutia. Nechýba stupnice merania podľa štandardov WHO, rovnako ako kombinácia číselného a grafického zobrazenia. Čím sa ešte tento merač krvného tlaku môže pochváliť je víťazstvo v dTeste a porovnateľná presnosť s ortuťovým tlakomerom.

Moderný dizajn, dotykový displej, možnosť pripojenia k PC

Kratšie manžeta

Tensoval Mobil

Tensoval Mobil recenzie

Tlakomer Tensoval Mobil od výrobca Hartmann je určený pre meranie krvného tlaku v oblasti zápästia. K tomu je určená manžeta, ktorú je možné nastaviť v rozmedzí 12,5 – 22,5 centimetrov. Okrem klasického merania nechýba upozornenie na poruchu srdcového rytmu. Určený je pre 2 užívateľov, ktorí môžu využiť vnútornú pamäť, a celkovo je možné uložiť až 60 jednotlivých záznamov.

Kvalitu potvrdzuje záruka, ktorá je v dĺžke 3 rokov. O napájanie sa starajú 2 batérie typu AA. Nechýba LCD displej, pre zobrazenie všetkých nameraných hodnôt, avšak z nášho pohľadu je pomerne malý, takže čitateľnosť hodnôt môže byť oproti iným tlakomerom horšie. Ovládanie je realizované 1 tlačidlom, čo uľahčí použitie.

Technológia Comfort Air umožní bezbolestné nafúknutie. S kvalitnými batériami možno opakovať až 1 000 meraní. Nechýba výpočet priemeru nameraných hodnôt a vďaka cestovnému puzdru je možné využitie doslova kdekoľvek. Produkt tiež prešiel organizáciami ANSI/AAMI i EHS.

Kompaktné rozmery, počet meraní na jedny batérie, 3 roky záruka

Displej by mohol byť väčší

Microlife BP A2

Microlife BP A2 recenzie

Merač krvného tlaku Microlife BP A2 prináša unikátnu technológiu s označením Gentle+, ktorá zaisťuje rýchlosť, ale aj presnosť merania s jemným nafukovaním. Ďalej disponuje PAD technológiou, ktorá vie zabezpečiť rozpoznanie možné arytmie srdca. Jedná sa o prevedenie, ktoré je určené na meranie klasicky na rameno človeka.

Samozrejmá je nastaviteľná veľkosť manžety v rozmedzí 22 – 42 centimetrov. Okrem tlaku dochádza tiež k meranie pulzu. Tento model je klinicky testovaný a disponuje BHS protokolom. Oproti iným tonometrům možno u tohto vytknúť menší displej a kapacitu pamäte, ktorá pojme len 30 meraní.

Vďaka farebnej stupnici možno odhadnúť správnosť nameraných hodnôt. Nechýba indikátor nízkeho stavu batérie. Na napájanie slúži 4 alkalické batérie, alebo je možné využiť sieťový adaptér. Kvalitu prístroja podčiarkuje aj záruka na jeho vykonanie a konštrukciu v dĺžke 5 rokov.

5 rokov záruka, technológie Gentle+ a PAD

Malá kapacita pamäte

Beurer BC 32

Beurer BC-32 recenzie

Krvný tlakomer Beurer BC 32 je určený pre meranie na zápästí. Manžeta je nastaviteľná v rozmedzí 13,5 – 19,5 cm. Zaujme predovšetkým kompaktnými rozmermi a primerane veľkým displejom, ktorý by však mohol byť väčší a podsvietený. Nechýba tiež praktický farebný indikátor. Samozrejmosťou je automatické použitie po stlačení 1 tlačidla. Nechýba funkcia priemeru za posledných 7 dní, alebo za posledných 60 meraní.

Práve uložených 60 meraní je používateľskú pamäťou prístroja. Ten je určený pre vyžitie 2 ľuďmi, nezávisle na sebe. Vie merať nielen krvný tlak a pulz, ale má tiež indikátor arytmie, na ktorú dokáže veľmi rýchlo a ľahko upozorniť.

Súčasťou balenia sú 2 AAA batérie, ktorými je prístroj napájaný. Vďaka automatickému vypnutiu je vyšetrovaná ich energia. Nechýba systém detekcie chýb, ktorý dokáže odhaliť problémy vzniknuté počas merania. Medzi klady patrí tiež WHO klasifikácie.

Malé rozmery, jednoduché ovládanie

Bez podsvietenia displeja

Ako vybrať merač krvného tlaku

Tlakomer dokáže veľmi dobre strážiť zdravotný stav osôb aj v domácich podmienkach. Od toho sa odvíja výber podľa umiestnenia. Prvou možnosťou a známou klasikou je ramenný tlakomer. Práve tlakomer na rameno je určený pre meranie v domácich podmienkach, kedy sa manžeta umiestňuje v oblasti ramena. Druhou možnosťou je tlakomer na zápästie, kam sa umiestňuje manžeta. Dané riešenie je často menšie a umožní meranie v podstate kdekoľvek. Hodiť sa môže napríklad na cesty a v rámci iných aktivít. Na druhú stranu je presnosť merania nižšia ako u ramenného typu, takže ak môžete, voľte radšej tlakomer na rameno.

Ortuťový alebo digitálny?

Digitálny tlakomer je pre domáce použitie odporúčanú voľbou, a to pre komfort použitia v porovnaní s variantom, ako sú poloautomatické, alebo dokonca mechanické ortuťové tlakomery. Ide o variant, ktorá ponúkne jednoduchú obsluhu pomocou jedného tlačidla. Meranie je zistené oscilometrickou metódou, kde sa o zaznamenávanie hodnôt stará mikročip. Lekárskym tlakomerom, teda ortuťovým tonometrům, sa blíži pokročilejšie tlakomery s viacerými senzormi, a teda presnejším meraním.

Manžeta a jej veľkosť

Tlakomer by mal mať aj zodpovedajúce manžetu, ktorá sa vyberá podľa obvodu ruky meranej osoby. Veľkosť manžety sa odvíja aj od toho, na akú časť tela je tlakomer určený. Medzi najmenšie varianty sa radí manžety v rozmedzí 17 – 22 centimetrov. Zlatý stred je v rozmedzí 22 – 32 centimetrov a ďalej je možné na trhu zaobstarať i veľké, v rozmedzí 32 – 42 centimetrov. V prípade voľby tlakomeru na zápästie budú samozrejme manžety podstatne menšie.

Napájanie

Jasne dominuje variant akumulátorová, ktorá je napájaná pomocou batérií. Štandardom sú 2 – 4 AA alebo AAA batérie. Okrem počtu batérií je dobré hľadieť aj na počet meraní, ktoré by mal vedieť merač krvného tlaku zvládnuť. Môže to byť 300, rovnako ako nie je problém nájsť na trhu aj varianty, ktoré dokážu ponúknuť až 1 300 meraní na jednu sadu batérií.

Sú však aj modely, ktoré zároveň umožní využitie sieťového adaptéra. Pokiaľ ide len o využitie energie zo siete, ide o pomerne nepraktický model. Existuje však aj krvný tlakomer, kde je sieťový adaptér doplnkom batérií a kombinuje tak oba spôsoby napájania.

Možnosti merania a rozsahy

Pri výbere je dobré hľadieť aj na to, čo vie tlakomer merať. Základom by malo byť meranie systolického a tiež diastolického krvného tlaku, doplneného srdcovým tepom. Kvalitné prístroje dokážu upozorniť aj na prípadnú srdcovú arytmiu, alebo zobrazí, nakoľko sú namerané hodnoty v norme. Pokiaľ ide o rozsahy merania, dá sa povedať, že celkom štandardnými hodnotami sú 0-299 mmHg v prípade krvného tlaku a u pulzu je to 30-180/min. Špeciálne tlakomery sú vybavené meraním EKG, s možnosťou ďalšieho spracovania nameraných hodnôt.

Funkcie a vlastnosti

Chýbať by nemala užívateľská pamäť, do ktorej sa zapíšu ako hodnoty merania, tak aj dátum a čas. Niektoré tlakomery sú určené pre 2 osoby, kedy môže každý zadať 30 – 100 jednotlivých meraní. Pokročilé modely dokonca vie stiahnuť hodnoty do PC a tu je vytlačiť, pre prípadnú kontrolu v ordinácii lekára. Najmodernejšie disponujú aj funkciou Bluetooth. Dobrou vlastnosťou sú aj kompaktné rozmery a nízka váha. Takéto modely majú zvyčajne aj cestovné puzdro.

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.