Domácnosť,

Teplovzdušné ventilátory: Test a recenzie 10 najlepších

Teplovzdušný ventilátor patrí medzi priamotopy, ktoré môžete kúpiť za nízku cenu. Spravidla sú určené ako doplnkové vykurovanie konkrétnych miestností, kde vyžadujeme rýchlo zvýšiť teplotu. Často si ich ľudia kupujú napríklad do rekreačných objektov, ako sú chaty, chalupy alebo do garáží, dielní a podobne.

Teplovzdušný ventilátor má ako hlavnú výhodu najmä zmienenú nízku obstarávaciu cenu, ale aj ľahkú inštaláciu, ktorá predstavuje iba zapojenie do zásuvky. Veľmi ľahko sa vďaka nízkej hmotnosti prenáša a po zapojení okamžite vytvára teplo. Vo svojej podstate sa jedná o elektrický konvektor, ktorý je vybavený výkonným ventilátorom, ktorý rozháňa ohriaty vzduch po miestnosti.

Pri ich výbere je najdôležitejšie mať predstavu o tom, ako veľkú miestnosť plánujete vykurovať a podľa toho vyberať produkt s potrebným výkonom. Často ponúka teplovzdušný ventilátor niekoľko stupňov výkonu a mnohé z nich dokáže pracovať aj ako bežný vetrák, ktorý príde vhod naopak v letných mesiacoch.

Najlacnejšie teplovzdušné ventilátory ohrievajú vzduch vykurovacou špirálou, ich alternatívou sú ohrievače vzduchu s keramickým výhrevným telesom, ktoré dokáže usporiť až tretinu nákladov za elektrickú energiu. Vo väčšine zariadení nájdeme termostat a niektoré môžu mať aj časovač, display a ďalšie moderné ovládacie prvky, ktoré zvyšujú komfort obsluhy. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie teplovzdušné ventilátory a ich recenzie.

Najlepšie teplovzdušné ventilátory – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších teplovzdušných ventilátorov z testov a hodnotenia pre rok 2024.

VzhľadModelPríkonStupne výkonuVykurovacie teleso 
Concept VT5000 recenzie a testConcept VT50002500 W2Keramické
Rovus Handy Heater recenzie a testRovus Handy Heater370 W1Keramické
Sencor SFH 7011WH recenzie a testSencor SFH 7011WH2000 W2Tepelná špirála
ETA Vietro 0622 recenzie a testETA Vietro 06222000 W2Tepelná špirála
Sencor SFH 6011RD recenzie a testSencor SFH 6011RD600 W1Tepelná špirála
HomeLife MINI HEATER KLW-007A recenzie a testHomeLife MINI HEATER KLW-007A400 W2Keramické
ECG TV 30 recenzie a testECG TV 302000 W2Tepelná špirála
Tristar ka5045 recenzie a testTristar ka50451800 W2Keramické
Ardes 4P11 recenzie a testArdes 4P112000 W3Keramické
Imetec 4012 recenzie a testImetec 40122000 W2Keramické

Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Concept VT5000Rovus Handy HeaterSencor SFH 7011WHETA Vietro 0622Sencor SFH 6011RDHomeLife MINI HEATER KLW-007AECG TV 30Tristar ka5045Ardes 4P11Imetec 4012
PrevedenieVoľne stojaceDo zásuvkyVoľne stojaceVoľne stojaceVoľne stojaceDo zásuvkyVoľne stojaceVoľne stojaceVoľne stojaceVoľne stojace
Hmotnosť3,9 kg0,61 kg1,41 kg0,93 kg0,5 kg-1,04 kg1,9 kg3 kg1,5 kg
Hlučnosť50 dB70 dB60 dB56 dB49 dB55 dB50 dB---
TermostatÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoNieÁnoÁno
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 teplovzdušných ventilátorov

Concept VT5000

Concept VT5000 recenzie a test

Teplovzdušný ventilátor Concept VT5000 je produktom, ktorý osloví všetkých technických nadšencov a tých, ktorí majú záujem o luxusný dizajnový doplnok. Nie je to skrátka len tak nejaký obyčajný ventilátor. Zariadenie totiž môžete ovládať prostredníctvom vášho mobilného telefónu s Androidom či iOS, a to vďaka Wi-Fi pripojenie.

Okrem toho je prístroj vybavený LED panelom, na ktorom máte dokonalý prehľad o tom, v akom režime momentálne pracuje. Výhodou tohto prístroja je zabudovaný prachový filter, ktorý obmedzuje vírenie prachu v miestnosti. Zariadenie je tiež vybavené termostatom, ktorý možno regulovať v rozmedzí 5 až 35 °C.

Zariadenie funguje v dvoch prevádzkových stupňoch, ktoré možno nastaviť na výkon 1500 alebo 2500 W, čo je teda nadštandardne vysoký výkon. Okrem už spomínaného ovládanie cez mobilnú aplikáciu môžete využiť aj diaľkový ovládač. Zariadenie je vybavené aj časovačom nastaviteľným až na 12 hodín a vhodný je do miestností do veľkosti 40 m2.

Prachový filter, vhodný pre chytrou domácnosť, vysoký výkon
Vyššia cena

Rovus Handy Heater

Rovus Handy Heater recenzie a test

Teplovzdušný ventilátor Rovus Handy Heater je, ako jeho názov hovorí, výrobkom do ruky. Môžete ho mať skrátka kedykoľvek pri sebe, pretože je naozaj veľmi malý. V závislosti na tom pochopiteľne zvláda vykúriť skôr menšie miestnosti do veľkosti 13 m². Niektoré užívateľské recenzie sa však vyjadrujú v tom zmysle, že možno aj na tento priestor je výkon príliš malý.

Je pravdou, že vzhľadom na príkon 370 W je možné predpokladať, že zariadenie bude priestor vykurovať trochu pomalšie. Preto dobre zvážte, do aké veľké miestnosti ho chcete umiestniť. Prístroj v interiéri určite neurazí, pretože má nenápadný dizajn.

Ohrievač je vybavený tiež termostatom, na ktorom je možné navoliť presnú teplotu v stupňoch Celzia, a ventilátor potom môžete nastavovať v dvoch rýchlostných režimoch. Zaujímavosťou je použité keramické výhrevné teleso, ktoré by malo zabezpečiť lepšiu tepelnú účinnosť, príjemným doplnkom je tiež zabudovaný malý display.

Keramické výhrevné teleso, malé rozmery, nenápadný dizajn
Menšie výkon

Sencor SFH 7011WH

Sencor SFH 7011WH recenzie a test

Teplovzdušný ventilátor Sencor SFH 7011WH osloví svojou nízkou cenou a zároveň vysokým výkonom. Výkon možno nastaviť v dvoch režimoch a to 1000 alebo 2000 W. Nachádza sa tu plynule regulovateľný termostat, pričom zariadenie disponuje aj funkciou fúkania studeného vzduchu. Chod samotného ventilátora by ale mohol byť o niečo tichší.

O chodu vás informuje jednoduchá kontrolka, ktorá signalizuje zapnutie a vypnutie prístroja. Samozrejmosťou je aj v tejto nízkej cenovej relácii tiež ochrana proti prehriatiu. Páčilo sa nám, že prístroj je vybavený rukoväťou pre jednoduché prenášanie, ktorá je u tohto typu zariadenia časté.

Teplovzdušný ventilátor má jednoduchý a vcelku elegantný dizajn, vďaka ktorému môže byť umiestnený kdekoľvek. Za danú cenu ponúka zaujímavý pomer ceny a výkonu, pričom cena sa nijako zásadne nepodpísala ani na kvalite spracovania.

Funkcia studený vzduch, rukoväť na prenášanie, pomer ceny a výkonu
hlučnejšie chod

ETA Vietro 0622

ETA Vietro 0622 recenzie a test

Teplovzdušný ventilátor ETA Vietri 0622 sa radí do kategórie produktov v rozumnej cenovej relácii a pritom s vysokým výkonom. Na prístroji si môžete zvoliť dva výkonnostné režimy, ktoré sú 1000, alebo 2000 W. Disponuje funkciou fúkanie studeného vzduchu a voliť možno dve rýchlosti ventilátora.

Medzi štandardnú výbavu patrí poistka zamedzujúce prehriatiu a nájdeme tu tiež bezpečnostnú poistku, ktorá zaistí vypnutie prístroja v prípade spadnutie alebo prevrátenia. Je vidieť, že výrobca kládol dôraz na bezpečnú prevádzku, čo oceňujeme. V tomto ohľade by sme však ocenili ešte funkciu časovača, ktorá by však zariadení predražila.

Ohrievač je vybavený praktickým uchom, za ktoré ho možno ľahko prenášať. Na prístroji nájdete aj termostat. Samotný termostat však je trochu horšie vyladený, pri nižších teplotách v malom priestore nemusí byť schopný dodržiavať nastavenú teplotu.

Bezpečnostné funkcie, funkcia cirkulácie, pomer ceny a výkonu
Chovanie termostatu u nižších teplôt

Sencor SFH 6011RD

Sencor SFH 6011RD recenzie a test

Ohrievač vzduchu Sencor SFH 6011RD môže na prvý pohľad zaujať zaujímavým retro dizajnom, ktorý je zároveň vo výraznej červenej farbe. Výkon tohto prístroja je 600 W, čo ho predurčuje skôr pre menšie miestnosti. Počítajte tiež s pomalším nástupom tepla, avšak v malých priestoroch, ako sú kúpeľne, dôjde k vyhriatie behom pár minút.

Zariadenie disponuje aj množstvom bezpečnostných funkcií, ako je ochrana proti prehriatie, bezpečnostnou poistkou a tiež poistkou, ktorá zariadenie vypne v prípade prevrhnutie. To je neoceniteľné, najmä ak vo vašej domácnosti sú deti, alebo domáca zvieratká. Na druhú stranu je táto poistka trochu citlivejšie.

Pre vyššiu bezpečnosť je tu tiež pomerne robustný napájací kábel, vďaka ktorému možno očakávať jeho dlhú životnosť. Potešujúce sú tiež malé rozmery prístroja, takže ho umiestnite prakticky kamkoľvek. Výrobca uvádza hlučnosť len 49 dB, čo je v porovnaní s ostatnými modelmi pomerne nízka hodnota.

Kompaktné rozmery, bezpečnostné funkcie, nízka cena a hlučnosť
Citlivejšia poistka proti prevrhnutiu

HomeLife MINI HEATER KLW-007A

HomeLife MINI HEATER KLW-007A recenzie a test

Teplovzdušný ventilátor do kúpeľne HomeLife MINI HEATER KLW-007A je veľmi kompaktný a v interiéri nenápadný. Jeho výkon je však len 400 W, preto ho možno odporučiť iba pre menšie miestnosti. Výrobca uvádza možný vykurovaný priestor až do 23 m², avšak mnohé užívateľské recenzie zmieňujú slabú výkonnosť aj v menších miestnostiach, čo je pre teplovzdušné ventilátory do zásuvky typické.

Naozaj tak možno tento prístroj odporučiť skôr do malých kúpeľní a iných malých miestností, kde je potrebné momentálne zvýšiť teplotu. Ventilátor vie pracovať v dvoch režimoch a na termostatu si môžete nastaviť rozsah teplôt od 15 do 32 °C.

Zariadenie má vcelku bohatú výbavu, nájdete tu tiež digitálny LED displej a časovač, ktorý je možné naprogramovať až na 12 hodín. Výhodou je tiež keramické výhrevné teleso, ktoré dokáže zvýšiť účinnosť prístroja, čo sa pri menšom výkone rozhodne hodí.

Keramické výhrevné teleso, malé rozmery, bohatá výbava
Len do menších priestorov

ECG TV 30

ECG TV 30 recenzie a test

Teplovzdušný ventilátor ECG TV 30 ponúkne nízku cenu a typické nastavenie výkonu 1000 alebo 2000 W, takisto môžete využiť funkcie studeného vzduchu. Aj napriek nízkej cene prístroj disponuje štandardnou tepelnou poistkou, ktorá by mala byť samozrejmosťou u všetkých modelov.

O chodu prístroja vás informuje kontrolka a nájde tu tiež termostat. U termostatu je potešujúce, že skutočne dokáže rozoznať aj menšie rozdiely v teplote. Výrobca uvádza relatívne nízku úroveň hlučnosti 50 dB a spotrebiteľské recenzie tento fakt nijako nepopierajú. Takto nízka hlučnosť nie je štandardom ani u oveľa drahších modelov.

S ohľadom na už spomínanú cenu nie je možné z hľadiska funkčnosti príliš vytknúť, zamrzí snáď len nižšia kvalita dielenského spracovania. Tiež počítajte s tým, že chvíľu trvá, než sa zariadenie vypáli a zmizne počiatočný zápach, ktorý je pre rad modelov typický.

Rozlišovacia schopnosť termostatu, tichý ventilátor, pomer ceny a výkonu
Nižšia kvalita spracovania

Tristar ka5045

Tristar ka5045 recenzie a test

Teplovzdušný ventilátor Tristar ka5045 disponuje keramickým výhrevným telesom, vďaka ktorému má vyššiu účinnosť vykurovania. Prístroj je zabalený do naozaj zaujímavého dizajnu, podľa ktorého by ste ani na prvý pohľad nepoznali, aké má zariadenie určenie. Netradičný dizajn však ponúka 3 nastaviteľné polohy a možnosť oscilácie 360°.

Celkový príkon prístroja je 1800 W a umožňuje tiež fúkanie studeného vzduchu. Samozrejmosťou sú bezpečnostné poistky, okrem iného aj ochrana pred pádom. Indikáciu činnosti spoznáte podľa svetelné kontrolky.

Zariadenie disponuje rukoväťou na prenášanie a naozaj zapadne do každého moderného interiéru a do každej miestnosti, kam ho postavíte. Je zrejmé, že ani u tak bežného zariadenia, akými sú teplovzdušné ventilátory, sa nemusíte vzdávať originálneho dizajnu. S originalitou prichádza aj vyššia cena a o to viac zamrzí absencia termostatu.

Futuristický dizajn, keramické výhrevné teleso, 360° oscilácia
Chýba termostat

Ardes 4P11

Ardes 4P11 recenzie a test

Teplovzdušný ventilátor s termostatom Ardes 4P11 vás osloví v prípade, že hľadáte nielen funkčnej prístroj, ale aj štýlový doplnok do modernej domácnosti. Navrhlo ho totiž talianske dizajnérske štúdio a rozhodne je to na ňom vidieť. Nie je to ale len o dizajne, má aj kvalitné keramické výhrevné teleso sľubujúci vyššiu účinnosť.

Celkový príkon prístroja je 2000 W a zariadení môžete nastaviť v 3 výkonnostných stupňoch. Ventilátor umožňuje tiež voliteľne fúkať len studený vzduch. Prítomné sú samozrejme bezpečnostné funkcie, ako je ochrana proti prehriatiu a prevrhnutiu. O činnosti ohrievače máte prehľad vďaka kontrolke.

Prístroj je vybavený termostatom, ktorý je podsvietený efektným modrým LED svetlom. To zároveň plní aj praktickú funkciu, pretože ho zvládnete ovládať tiež po tme. S prihliadnutím k cene by sme očakávali ešte ďalšie funkcie, ako je napríklat praktický časovač.

Moderný dizajn, keramické výhrevné teleso, 3 stupne výkonu
Chýba časovač

Imetec 4012

Imetec 4012 recenzie a test

Teplovzdušný ventilátor Imetec 4012 vyvedený v peknom industriálnom dizajne ponúka možnosť nastavenia výkonu 1200 alebo 2000 W. Okrem toho vie tiež fúkanie iba studeného vzduchu. Prístroj disponuje prachovým filtrom, čo je veľmi praktické najmä pre alergikov.

Vzhľadom k vyššej cene tu nechýba termostat, ktorý pomerne bezproblémovo sníma teplotu z okolitého prostredia. Prístroj je vybavený úsporným keramickým výhrevným telesom, ktoré je šetrnejšie k vašej peňaženke a ponúka vyššiu efektivitu.

Zariadenie disponuje zaujímavou funkciou proti zamrznutiu, kedy môže spínať pri teplotách pod 5 ° C. To oceníte najmä v sezónne obývaných rekreačných objektoch. Ohrievač prekvapil tiež tichým chodom a to aj pri vysokom výkone. S ohľadom na cenovú kategóriu výrobku by sme ocenili ešte prítomnosť časovača, ktorý by posunul úžitkovú hodnotu zariadení o niečo vyššie.

Keramické výhrevné teleso, tichý chod, prachový filter
Chýba časovač

Ako vybrať teplovzdušný ventilátor

Teplovzdušné ventilátory je možné kúpiť za relatívne nízke ceny, pričom sú ľahké, prenosné a takmer okamžite dokážu vytvárať teplo. Spolu s klasickými elektrickými priamotopy, od ktorých sa líšia najmä pridaným výkonným ventilátorom, tvorí doplnkový spôsob vykurovania. Okrem vyššie uvedených kladov majú tiež určité zápory a tým najvýznamnejším je pomerne vyššia spotreba elektrickej energie. Ak však máte v objekte dvojakú tarifu na elektrinu, môžete to využiť a ušetriť. Pre občasné vykurovanie sú ideálne najmä do rekreačných objektov, ktoré nie sú obývané celoročne a kde sa neoplatí inštalácia centrálneho systému vykurovania.

Keramické výhrevné teleso

Lepšie ekonomiky prevádzky možno dosiahnuť aj za pomocou keramických vykurovacích telies, ktoré sľubujú až o 30% vyššiu účinnosť, než je tomu u klasických elektrických vykurovacích špirál. Na druhej strane majú tieto typy vyššiu obstarávaciu cenu, a preto je dôležité mať jasno, s akou intenzitou hodláte teplovzdušný ventilátor používať.

Výkon teplovzdušného ventilátora

Jedným zo základných parametrov každého ohrievača je pochopiteľne schopnosť výhrevu. Typický teplovzdušný ventilátor ponúka maximálny príkon 2000 W a platí to pre naprostú väčšinu produktov na trhu. 2000 W je potom tiež typický maximálny výkon, ktorý je schopný taký prístroj vyvinúť.

Výkon sa však často nechá nastaviť štandardne v dvoch stupňoch, kedy sa nižší stupeň väčšinou pohybuje okolo polovice maximálnej hodnoty výkonu. U väčšiny modelov je tiež možné využiť funkciu studeného vzduchu. Vtedy teplovzdušný ventilátor nehreje, ale iba podporuje prúdenie v miestnosti ako klasický vetrák, to sa samozrejme hodí najmä v horúcich dňoch.

Prevedenie a vhodné použitie

Mimo najbežnejšie modely existujú aj prevedenie s menším výkonom, ktorý sa pohybuje v rozmedzí 300, až 600 W. Použitie týchto prístrojov dobre zvážte, najmä s ohľadom na priestory, ktoré nimi plánujete vykurovať, pretože sú určené najmä pre menšie miestnosti. Vzhľadom k nižšiemu výkonu môžu evokovať úsporu energie, avšak platí to len čiastočne. Nižší výkon totiž zároveň znamená, že bude prístroji trvať dlhšiu dobu, než miestnosť vykúri na požadovanú teplotu. Preto nie sú vhodné a ani ekonomicky výhodné do veľkých miestností, ktoré ani nemusia zvládnuť vykúriť.

Štandardne je teplovzdušný ventilátor voľne stojaci, takých modelov je drvivá väčšina a líšia sa od seba spracovaním, dizajnom aj kvalitou. Pomerne obľúbenou minoritou je teplovzdušný ventilátor do zásuvky, ktorý je veľmi malý a hodí sa naozaj len do tých najmenších miestností.

hlučnosť ventilátora

Ako už vyplýva z názvu týchto ohrievačov, sú vybavené ventilátorom a jeho intenzitu možno u väčšiny zariadení regulovať v dvoch rýchlostných stupňoch. Niektoré modely však môžu byť hlavne na vyšší výkonnostný stupeň o niečo hlučnejší a preto je dobré parameter hlučnosti vždy sledovať. S problémami sa môžete stretnúť najmä u lacnejších modelov, ale nemusí to byť nutne pravidlom. Vodítkom môžu byť samozrejme aj spotrebiteľské recenzie, kde sa hlučnosť často riešia.

Ďalšie vlastnosti a funkcie

U teplovzdušných ventilátorov si tiež dajte pozor na vírenie vzduchu, ktoré nemusia byť práve ideálne pre osoby, ktoré majú problémy s alergiami. Preto niektoré modely disponujú prachovým filtrom, ktorý pomôže problém do určitej miery eliminovať.

Lepšie vybavené teplovzdušné ventilátory môžu mať spravidla jednoduchý display, ktorý uľahčí ovládanie a spresní nastavenie. Niekedy možno naraziť aj na model s časovačom a samozrejmosťou by mali byť bezpečnostne poistky, najmä teda tie proti prehriatiu.

Medzi ďalšie praktické funkcie, ktoré dnešní prístroje môžu ponúkať, patrí pripravenosť pre takzvanú chytrú domácnosť. Takýto model je vybavený Wi-Fi modulom a môžete ho ovládať pomocou aplikácie v smartfóne. Budujete Ak doma systém chytré domácnosti, určite by vás tieto modely nemali minúť.

4.4/5 - (20 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.