Dielňa,

Teplovzdušné pištole: Recenzie 10 najlepších

Veľmi praktickým pomocníkom okolo domu, pri renovácii alebo pri dokončovacích prácach je teplovzdušná pištoľ. Tento na obsluhu nenáročný elektrický spotrebič je relatívne jednoduché zariadenie, kde horúca špirála ohrieva prúdiaci vzduch, ktorý ženie ventilátor. Vymeniteľnými koncovkami si prácu môžete uľahčiť, alebo skrátka robiť sofistikovanejšie úkony, pri ktorých sú vymeniteľné koncové hlavice potreba.

Opaľovacie pištoľ je pravá ruka každého domáceho majstra, ktorému bude pomáhať či už renovuje, opravuje, alebo vytvára nové veci. Najčastejšie nájde uplatnenie pri odstraňovaní starých nánosov farieb, lakov a náterov z dreva, alebo kovu. Ďalej potom pri vysúšanie, rozmrazovanie, dokončovacích a dekoračných prácach.

S vhodne nastavenou teplotou sa tiež nechá použiť na ohýbanie a tvarovanie plastových rúr, rúrok z mäkkých kovov alebo dokonca k spájkovanie. Pomôže aj v prípade, keď potrebujete spájkovacia spoj rozpojiť. Ku znovu spájanie existujú špeciálne nástavce, s ktorými je potom táto činnosť hračka. Ak práve nemáte tvorivé chvíľku, teplovzdušná pištoľ môže asistovať aj pri rozkladanie grile na drevené uhlie, kde zastane značnú časť práce a ušetrí vám čas.

Základné a lacné modely ponúkajú veľmi jednoduché ovládanie, často sú k dispozícii jeden, alebo dva stupne rýchlosti fúkania a spolu s tým aj jedna, alebo dve teploty. Profesionálne teplovzdušné pištole majú reguláciu teploty a vzduchu viac nastaviteľnou a indikujú nastavený stav treba pomocou LED diód.

Pomyselným vrcholom je teplovzdušná pištoľ s LED displejom, kde vidíte nastavenú teplotu, alebo úroveň fúkanie a môžete tieto parametre pomerne presne a citlivo nastavovať. Spolu s príkonom sú toto jediné parametre, ktoré sledovať, prípadne teda ešte príslušenstva, či dodaný praktický kufrík.

Podrobnejšie sa parametrom venujeme ku konci tohto článku, kde sme pre vás pripravili nákupného radcu, ktorý vás nákupom tejto techniky vykoná. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber obsahujúce najlepšie teplovzdušné pištole a ich recenzie.

Najlepšie teplovzdušné pištole – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších teplovzdušných pištolí z testov a hodnotenia pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Bosch PHG 630 DCEBlack-Decker KX2200KBosch PHG 600-3VETRO-PLUS BF 1000Bosch PHG 500-2Einhell TE-HA 2000 EEXTOL PREMIUM HG 20 ETBlack-Decker KX1650EXTOL IndustrialBosch GHG 660 LCD
Prietok vzduchu150 - 500 l/min360 - 720 l/min250 - 500 l/min-240 - 450 l/min250 - 500 l/min250 - 500 l/min570 - 740 l/min250 - 500 l/min250 - 500 l/min
Regulačné tryskyNieÁnoNieNieNieÁnoÁnoNieÁnoÁno
Príručný kuforNieÁnoNieNieNieÁnoÁnoNieÁnoÁno
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 teplovzdušných pištolí

Bosch PHG 630 DCE

Bosch PHG 630 DCE recenzie a test

Kvalitná teplovzdušná pištoľ Bosch PHG 630 DCE je pomyselným top produktom v tejto kategórii dielenského vybavenia. Jej moderné prevedenie ponúka display, na ktorom možno ľahko regulovať presne teplotu a to od 50 stupňov Celzia, až po 630 °C. Ďalšími dvoma tlačidlami sa pre zmenu reguluje prúd vzduchu, ktorý sa nechá nastaviť do pozícií 150, 300 a 500 litrov vzduchu za minútu. Ponúka tiež prúd studeného vzduchu, ktorý slúži skvele pre ofuk a vychladenie teplovzdušnej pištole.

Všetky ovládacie tlačidlá sú skvele dosiahnuteľná jednou rukou, ergonómia je u tohto produktu veľmi dobrá. Rukoväť je vykonaná so Softgrip úpravou a má mäkkou gumovou tlmiacou vložku. Aj hodiny trvajúci práca je tak znesiteľná a to aj vďaka nízkej hmotnosti iba 0,9 kilogramu. O dostatočný výkon sa stará jednotka s príkonom 2000 W, ktorá je vybavená funkciou Termostop Bosch, ktorá včas zasiahne v prípade preťaženia.

Regulácia teploty vzduchu a prietoku vzduchu na sebe nie je vzájomne závislá a pištoľ si tak prispôsobíte presne podľa vašich pracovných potrieb. Toto balenie bohužiaľ neobsahuje žiadne ďalšie príslušenstvo, ako vymeniteľné nadstavce a regulačné trysky alebo príručný kufor.

Digitálny display pre presné nastavovanie teploty
Bez ďalšieho príslušenstva aj kufra

Black-Decker KX2200K

Black-Decker KX2200K recenzie a test

Teplovzdušná pištoľ Black-Decker KX2200K je skvelou voľbou, ak chcete produkt s výborným pomerom cena výkon. Za skvelé peniaze totiž dostanete veľmi výkonnou opaľovaciu pištoľ, príslušenstvo aj kufrík. Z hodnotenia spotrebiteľov vypliva, že kufrík by mohol byť spracovaný z kvalitnejších materiálov – na časté prenášanie teda nie je príliš stavaný, ako úložný box v skrini, alebo v regáli poslúži dokonale a je dobre, že ho výrobca Black-Decker pridal.

O veľmi dobrý výkon sa stará jednotka s príkonom 2200 W. Prítomná je aj oddelená regulácia teploty, jej nastavenie prebieha otočným gombíkom a možnosť nastavenia je ok 65 do 645 stupňov Celzia – teda dosť aj na prácu s mäkkými kovmi, alebo spájkovanie. Prietok vzduchu je nastaviteľný v dvoch pozíciách a to buď na plný výkon 720 litrov za minútu, alebo na polovičný výkon 360 l/min.

Ergonomická rukoväť zaisťuje aj dlhšie trvajúca opaľovanie relatívne pohodlným, môžu za to aj použité mäkké materiály. Bohaté je i dodané príslušenstvo, spomenieme napríklad parabolickú trysku, redukčné kužeľ, alebo rôzne druhy škrabiek. Napájanie prebieha cez klasickú 230 V zásuvku, takže nebude nikde problém opaľovaciu pištoľ zapojiť a pracovať s ňou.

Výborný pomer cena/výkon, príslušenstvo aj kufor
Kufrík zhotovený z menej kvalitných plastov

Bosch PHG 600-3

Bosch PHG 600-3 recenzie a test

Teplovzdušná pištoľ Bosch PHG 600-3 je dostupnou alternatívou veľmi kvalitného pracovného náčinia, ktoré zvládne stovky hodín práce bez väčších známok opotrebovania. Nájde miesto v menších dielňach alebo aj u hobby kutilov, ktorí si potrpia na kvalitu. Príkon je dobrých 1800 W, pištole je veľmi rýchlo nahriata a dodáva veľké množstvo vzduchu.

Pracovná teplota nie je nastaviteľná plynule, ale na výber je z troch stupňov – 50 °C, 400 °C a 600 stupňov Celzia. Rovnako tak je v troch stupňoch možné regulovať aj prúdenie vzduchu, tu je nastavenie predvolené na 250, 350 a 500 litrov vzduchu za minútu. Hmotnosť je iba 0,8 kilogramu a spolu s mäkkou gumovou tlmiacou vložkou a rukoväťou Softgrip nie je problém pracovať aj v dlhších intervaloch, bez vás bolela ruka.

Všetko ovládacie prvky sú ľahko dosiahnuteľné jednou ovládacie rukou, druhá ruka tak môže bez starostí asistovať pri odstraňovaní laku a podobne. Ochranná rúrka na vyústenie je odnímateľná a vďaka šikovnému prevedenie je možné teplovzdušnú pištoľ využívať aj stacionárne. Bohužiaľ výrobca v tomto balení nedodáva žiadne doplňujúce nástavce, ty si budeme musieť prikúpiť podľa vašich potrieb. Rovnako nie je dodaný ani praktický kufrík.

Nízka hmotnosť len 0,8 Kg, tichý chod, kvalitné prevedenie
Bez trysiek a kufra v balení

VETRO-PLUS BF 1000

VETRO-PLUS BF 1000 recenzie a test

Pre nenáročné a občasné používanie poslúži aj jednoduchá, lacnejšia pištole. Zmieriť sa však musíte s menej kvalitným spracovaním a kratšie prívodnou šnúrou – ako je tomu v tomto prípade. Výkonu má však na rozdávanie a môže za to vysoký príkon 2000 W. Nahriatie je teda veľmi rýchle a maximálna teplota vysoká.

Regulácia teploty vzduchu a rýchlosť prietoku vzduchu je pevne spojená v dvoch stupňoch – typické pre lacné modely. V prvej pozícii je teplota vzduchu 300 stupňov Celzia a menší prúd fúkaného vzduchu. Na druhý výkonnostný stupeň fúka pištole vzduch o teplote 600 °C a rýchlejšie, dodáva zhruba raz toľko výkonu, než pri stupni jedna. Bohužiaľ sa nemôžeme baviť v konkrétnych hodnotách, lebo prietok vzduchu výrobca neuvádza.

Výrobca udáva hmotnosť 2 kilogramy, čo je pomerne dosť. Na dlhšiu prácu tak nie je táto opaľovacie pištole vhodná a opäť potvrdzuje, že nájde uplatnenie len pri občasnom použití. Nenájdeme u nej ani žiadne doplňujúce príslušenstvo, nieto ešte praktický transportný kufrík, ktorý je praktický aj pri skladovaní.

Základné jednoduché prevedenie, nízka obstarávacia cena
Kratšie prívodná šnúra, horšie spracovanie

Bosch PHG 500-2

Bosch PHG 500-2 recenzie a test

Veľmi dobrou voľbou pre menej časté používanie je teplovzdušná pištoľ Bosch PHG 500-2. Ponúka príkon 1600 W, čo sa hodí pre spomínané menej časté a kratšie používanie. Spracovanie je však na veľmi dobrej úrovni, rovnako tak ako použité materiály, ako je u výrobkov Bosch ostatne zvykom. Regulácia prúdu vzduchu i regulácia teploty je nastaviteľná a to to jednoducho v dvoch stupňoch.

Ak sa nechcete s pištoľou dlho zoznamovať, len ju vybaliť a pracovať, je tento model dobrou voľbou. Dvojstupňový vypínač je dobre dosiahnuteľný jednou rukou a celá pištole sa ovláda iba ním. Teplota vzduchu, s ktorou tento model pracuje je od 300 – 500 stupňov Celzia a prúdenie vzduchu potom od 240 do 450 litrov za minútu. Pre opaľovanie farieb a prácu s plastmi úplne dostačujúce rozmedzí.

Rúrka na vyústenie pištole je odnímateľná a vďaka chytro navrhnuté konštrukcii môže byť Bosch PHG 500-2 použitá aj v stacionárnej polohe. Nechýba tu ani bezpečnostné prvky, ako je tepelný chránič a funkcie Termostop Bosch. Veľmi nízka je váha, 0,73 Kg v ruke takmer ani necítite, takže oproti konkurencii vás nebude pri dlhšej práci bolieť ruka. Bohužiaľ súčasťou balenia nie je žiadne príslušenstvo, ani praktický kufor.

Kvalitné spracovanie a funkčnosť, váha len 0,73 Kg
Menšie príkon 1600 W, bez príslušenstva

Einhell TE-HA 2000 E

Einhell TE-HA 2000 E recenzie a test

Pomerne výhodne sa javí aj teplovzdušná pištoľ Einhell TE-HA 2000 E. Jej obstarávacia cena jednoznačne dominuje vo výpočte pozitív, nasledovaná príslušenstvom a kufríkom, ktorý je súčasťou balenia. Tiež nastavením teploty a prietoku vzduchu nepatrí medzi základné prevedenie a preto je vhodná pre všetky domácich majstrov, ktorí majú čas od času príležitosť pre použitie opaľovacie pištole.

Cooling function je jednoznačne dobrá vlastnosť, ktorá slúži na vychladenie jednotky po dlhom používaní, alebo pri ofukovanie. Ďalšie možnosti prevádzky sú 250 litrov vzduchu pri teplote 50 °C, 250 litrov vzduchu pri teplote 50 – 550 °C a konečne 500 l/min tiež pri teplotách 50 – 550 °C. Regulácia teploty prebieha manuálne a je indikovaná na zadnom paneli teplovzdušnej pištole.

Pre prácu v stacionárnom stave je model vybavený bezpečnostným stojanom. Aby bola práca čo najviac efektívne, v balení sú štyri trysky pre rôzne použitie – reflektorová tryska, redukčné tryska, široká tryska a sklenená ochranná tryska. Súčasťou pištole je aj prepravné a skladovacie kufrík, kam sa príslušenstva vrátane pištole pohodlne vojde.

Cooling function pre studený chod, príslušenstvo, priaznivá cena
Horšie použité plasty

EXTOL PREMIUM HG 20 ET

EXTOL PREMIUM HG 20 ET recenzie a test

Pokročilá teplovzdušná pištoľ EXTOL PREMIUM HG 20 ET je vhodná pre všetky kutilov a remeselníkov, ktorí potrebujú viac regulovať teplotu a neuspokojí sa len s pár predvolenými stupňami. Regulácia teploty je u tohto modelu riešená oddelene od stupňov fúkania a nastavenie prebieha otočným páčku na boku samotnej pištole.

Na zadnej strane sa potom nechá nastaviť stupeň fúkania, ktorý v pozícii jedna dáva 250 litrov vzduchu za minútu a v pozícii dve 500 litrov vzduchu za minútu. Rozsah teploty je v pozícii jedna od 50 do 450 °C a v pozícii dve od 90 do 600 °C. Veľmi dobrá je aj hmotnosť, s váhou 0,6 Kg sa jedná o jednu z najľahších teplovzdušných kvalitných pištolí, ktoré môžete kúpiť.

Pištoľ je vhodná na odstraňovanie náterov a farieb, nálepiek, vosku, k tvarovanie plastov i niektorých kovov. Pomôže vám k tomu aj nerezové príslušenstvo, ktoré je súčasťou balenia a nemusíte tak už nič dokupovať. Súčasťou je tiež plastový kufor, ktorý podľa hodnotenia spotrebiteľov dosahuje vyššie kvalít, než je tomu u konkurenčných modelov.

Plynulá regulácia teploty, dve rýchlosti fúkania, kvalitné kufrík
Kratšie prívodný kábel

Black-Decker KX1650

Black-Decker KX1650 recenzie a test

Black-Decker KX1650 je teplovzdušná pištoľ vhodná do všetkých domácich dielní a pre kutilov všetkého razenia. Či už rekonštruujete byt či dom, alebo ste modelár, alebo kutil, tento základný produkt by vám vo výbave nemal chýbať. Vyznačuje sa pomerne dobrým a robustným spracovaním, ponúka však len základné schopnosti, ktoré sa nesú v duchu priaznivé nízke ceny.

Veľmi jednoduché ovládanie obstaráva tlakový prepínač, ktorý je umiestnený v mieste „spúšte“. Ovládanie je tam možné jednou rukou a to ukazovákom. Pozície sú na vypínači tri – vypnuté, úroveň jedna a úroveň dva. Pri prvej stupni je pracovná teplota 460 °C a prietok vzduchu 570 litrov za minútu. Pri stupni dve potom 600 °C a prietok 740 litrov vzduchu za minútu.

Na päte pištole je umiestnené praktické pútko, ktoré slúžia pre zavesenie na klinec na stenu, alebo na pútko do skrine. V závislosti na cene nedodáva k tomuto modelu výrobca žiadne príslušenstvo a to ani prepravný kufrík – príslušenstvo je možné dokúpiť. Príkon jednotky je 1750 W, ktorý pre väčšinu prác a rýchle pripravenie pištole na pracovnú teplotu úplne stačí.

Jednoduchá konštrukcia a prevedenie, dobrý pomer cena/výkon
Spojená dvojrýchlostná regulácia, bez príslušenstva

EXTOL Industrial

EXTOL Industrial recenzie a test

Teplovzdušná pištoľ EXTOL Industrial je pokročilým výrobkom tohto typu zariadenia. Má plynule regulovateľnou teplotu aj prúd vzduchu a to nezávisle na sebe. Je tak vhodná pre presnú prácu a teplotne citlivé materiály, ktoré by sa mohli pri prepálenia teploty ľahko zničiť. To sa vám s touto opaľovací pištoľou nestane.

Vysoký príkon 2000 W absolútne dostatočne sekunduje celej modernej technike. Regulácia teploty i vzduchu prebieha štyrmi tlačidlami, u ktorých je uprostred veľký prehľadný LCD display. Vaše nastavenie je tak prehľadne stále na vašich očiach. Jednotka má navyše pamäť a tak sa navolené nastavenie uchová aj napriek vypnutie zariadenia, alebo pri výpadku prúdu.

Prúd vzduchu je možné nastaviť od 250 do 500 litrov za minútu a teplotu je možné regulovať od 50 do 650 °C. Súčasťou balenia sú nerezové adaptéry a tiež praktický plastový kufor. Na čo si veľmi spotrebitelia sťažujú, je silný zápach vychádzajúci z plastov. Najviac z kufra, ale aj zo samotnej pištole. Po pár dňoch na vzduchu odér zmizne, ale aj tak sa jedná o nie príliš príjemnú skúsenosť. Ak sa cez tento neduh prenesiete, tak je skvelou voľbou s ohľadom na cenu a pokročilé možnosti.

Digitálna regulácia prúdu vzduchu a teploty, LCD display
Pri rozbalení silne zapáchajúca plasty

Bosch GHG 660 LCD

Bosch GHG 660 LCD recenzie a test

Model Bosch GHG 660 LCD je pomyselným kráľom teplovzdušných pištolí a patrí tiež medzi najobľúbenejšie produkty spotrebiteľov v tejto kategórii dielenského vybavenia. Jedná sa o veľmi výkonné prevedenie s príkonom 2300 W, moderným ovládaním vrátane LCD displeja a s bohatým príslušenstvom. Kvalita použitých materiálov a spracovanie je na najvyššej úrovni Bosch a preto ak chcete to najlepšie, čo daná kategória ponúka, tento model je ten pravý.

V ponuke nastavení je tiež studený vzduch, ktorý sa hodí pre rýchle dochladenie pištole. Ďalej sa nechá nastavovať teplota od 50 do 660 °C a prietok vzduchu je nastaviteľný od 250 do 500 litrov za minútu – oboje plynulo. K detailné regulácii slúži sada tlačidiel a prehľadná LCD display. Ako u jedinej z recenzovaných pištolí je tu možné naprogramovať 4 programy, ktoré si zapamätajú navolenú teplotu vzduchu aj intenzitu prúdenia.

Bosch myslel aj na dlhú životnosť a preto do tohto modelu zakomponoval automatický systém vypínania kúrenia a chladenia v prípade prehriatia. Dizajn je veľmi ergonomický a vďaka mäkké gumové vložke na rukoväti sa teplovzdušná pištoľ skvele drží. Súčasťou balenia je základný nerezové príslušenstvo a kvalitné príručné kufor, ktorý je vhodný aj na časté prenášanie v prípade, že je opaľovacie pištoľ vaším profesionálnym pracovným nástrojom.

Plynulá regulácia teploty po 10 °C, LCD display, príslušenstvo aj bytelný príručnú kufor
Vyššia obstarávacia cena

Ako vybrať teplovzdušnú pištoľ

Príkon

Príkon je dominantný údaj, ktorému však u väčšiny modelov nemusíte venovať zvýšenú pozornosť – pokiaľ vyberáte teplovzdušnú pištoľ od renomovaných výrobcov techniky, nemusíte sa báť, že by ste kúpili málo výkonné zariadenie. Príkon je najčastejšie okolo 2000 W, nikdy však nezaobstarávajte opaľovacie pištole s príkonom 1500 W a nižším. Tie najvýkonnejšie prevedenie môžu dosahovať aj 2300 W a viac. Nezabúdajte, že ruka v ruke s príkonom ide aj vyššia spotreba a preto pořizujte len tak moc výkonné modely, ktoré naozaj využijete.

Pracovná teplota

Pracovná teplota je u súčasných moderných modeloch regulovateľná aspoň v dvoch stupňoch. Drahšie a vybavenejší modely môžu mať teplotu regulovateľnou buďto otočným čudlík, kedy je teplota vzduchu iba orientačné a alebo možno voliť digitálne, kedy vidíte presne stanovenú teplotu vzduchu na LCD displeji. Takéto modely potom môžu byť nastavované s vysokou presnosťou po 10 stupňoch Celzia. Najčastejšie sa teplota pohybuje od 50 °C a pri najvýkonnejších modelov dosahuje až 660 °C. Bežné modely dosahujú úrovňou 500 – 600 °C, čo je pre väčšinu činností a materiálov dostatočná teplota.

Prietok vzduchu

Po teplote ďalší dôležitý údaj. Najlacnejšie prevedení majú prietok vzduchu pevne stanovený, alebo nastaviteľný iba v dvoch rýchlostiach. S vyšším stupňom výbavy sa však dvíha aj možnosť regulovania teploty vo viacerých stupňoch až po úplne plynulú reguláciu pomocou tlačidiel a digitálneho displeja. Prietok vzduchu je najčastejšie od 250 do 500 litrov vzduchu za minútu, tie najvýkonnejšie modely teplovzdušných pištolí zvládajú aj 750 l/min.

Príslušenstvo a príručný kufrík

S nákupom teplovzdušnej pištole sa spája tiež nákup príslušenstvo, konkrétne teda kovových nerezových adaptérov, koncoviek, trysiek. Niektoré modely majú toto praktické príslušenstvo v cene pištole, u iných je potreba ho dokúpiť. Tieto adaptéry uľahčujú a urýchľujú prácu, sú napríklad v kombinácii so škrabkou, alebo sa jedná o špeciálne adaptéry vhodné pre spájkovanie. K najčastejšie činnosti, odstraňovanie farieb a lakov, je potreba ešte sekundárne škrabka, ktorá tiež občas býva súčasťou, inak je nutné ju dokúpiť zvlášť.

S príslušenstvom sa spája aj praktický kufrík, ktorý je dobrý pre pohodlné prenášanie, alebo jednoduché skladovanie. U kufrov sú veľké rozdiely v spracovaní a vo kvalite použitých plastov, preto, ak je to pre vás dôležité, si dopredu overte, či je dodávaný kufrík pevný a zhotovený z kvalitného materiálu.

4.4/5 - (28 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.