Outdoor,

Tašky na bicykel: Recenzie 10 najlepších

Tašky na bicykel sú určené pre všetkých cyklistov, ktorí nechcú ťahať na chrbte cyklistický batoh. Určené sú ďalej tým, ktorí chcú ďalší úložný priestor, ktorý sa na dlhších cyklo túrach iste hodí. Sú tiež ponúkané v rôznych rozmeroch a s rôznymi možnosťami uchytenia. Väčší tašky na bicykel sa umiestňujú na nosič, ak vám však stačí prevážať základné veci, je ideálne umiestnenie na ráme.

Taška na bicykel môže byť jednoducho iba na pár drobností, alebo môže ponúkať naozaj veľkorysú úložnú kapacitu. Vyberie si ako cyklista oceňujúci agilitu v teréne, tak ten, kto vyráža na dlhé trasy a potrebuje mať dostatok zásob i vybavenie pre viacdenné pobyt v prírode. Podľa miesta umiestnenia sa odvíja aj objem, najväčšieho dosahuje taška na nosič, najmenšieho spravidla taška na bicykel na rám.

Priestor sa pohybuje od niekoľkých litrov až po desiatky litrov objemu. Vedľa kapacity je dobré rozlišovať tiež spôsob uchytenia ku kolesu, kde prevláda systém uchytenia pomocou suchých zipsov. Niektoré modely môžu mať zacvakávacia systémy, ktoré majú spravidla dlhšiu životnosť.

S veľkosťou prevedenie vzrastá hmotnosť tašky a zhoršuje sa ovládateľnosť bicykla. Materiály, z ktorých sú vyrobené, väčšinou dobre odolávajú vode, avšak sú aj prevedenia, ktoré sú bezpečne vodeodolné. Praktickými sú reflexné prvky, alebo rôzne ďalšie vychytávky, ktoré sa model od modelu líši. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie tašky na bicykel a ich recenzie.

Najlepšie tašky na bicykel – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších tašiek na bicykel z testov a hodnotení pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Sport Arsenal 465ToPeak DynapackSport Arsenal 312ToPeak TourGuide Handle Bar BagAuthor A-S3152 SuMo X7Lezyne Smart Energy CaddyGT CROSSIbera FB1 MM-Wave RotterdamKellys Maya
Dĺžka32 cm39 cm33 cm25,5 cm-11,5 cm40 cm31 cm17 cm43,5 cm
Šírka32 cm17 cm17 cm18 cm-8 cm15 cm21 cm8 cm5 cm
Výška49 cm18 cm38 cm23 cm-6 cm30 cm60 cm8 cm14 cm
MateriálPAD/PVC600 DenierPAD/PVCDenier nylonNylonEVA pena-Nylon 420D-Polyester, Nylon
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 tašiek na bicykel

Sport Arsenal 465

Sport Arsenal 465 recenzie a test

Tašky na bicykel Sport Arsenal 465 sú vhodné pre tých, ktorí toho so sebou na výlety potrebujú viezť trochu viac. Jedná sa o pomerne veľkoobjemovú tašku, ktorá má objem rovných 35 litrov. To ju samo o sebe predurčuje na umiestnenie na zadný nosič.

V skutočnosti sa skladá z dvoch dielov, pričom horná časť je odopínateľná. Po odobratí je tiež nositeľná cez rameno, čo je pomerne praktické. Táto cyklo taška na nosič ponúka samozrejme veľké množstvo vreciek, z toho dve na fľašu. Okrem toho je k dispozícii gumicuk, ktorý umožní pripevniť ďalšie náklad. U takejto tašky by sa ale hodilo upevňovacích popruhov viac.

Taška je ďalej vybavená množstvom reflexných prvkov, čo vzhľadom k jej umiestnenia na nosiči dáva zmysel. Veľmi poteší obstarávacia cena, ktorá je vzhľadom k úžitkovej hodnote naozaj priaznivá. Materiály sa pritom zdajú pevné a kvalitné.

Univerzálnosť odopínateľného dielu, priestranná, nízka cena
Mohlo byť viac popruhov

ToPeak Dynapack

ToPeak Dynapack recenzie a test

Taška pod sedlo ToPeak Dynapack ponúka unikátne riešenie pre tých, ktorí chcú tento typ tašky, ale zároveň potrebujú trochu viac priestoru, ako toto umiestnenie spravidla umožňuje. Táto taška na sedlovku totiž ponúkne objem až 4 l a dáte do nej bez problémov aj náhradnú dušu vrátane náradia. Zmestí sa do nej s prehľadom aj vetrovka.

Komu by nebola táto veľkosť dostatočná, výrobca ponúka variant tiež o objeme 10 l. Treba však počítať s tým, že ak máte menšie koleso, alebo ste nižšieho vzrastu a máte nižšie sedlo, môže byť prístup do tejto tašky menej pohodlný.

Z recenzií spotrebiteľov zaznieva, že aj vzhľadom k systému uchytenia, drží brašna pevne a nijako sa neklope. V náročnom teréne však môže byť menej stabilná. Uchytí sa a odmontuje veľmi ľahko, takže nie je problém ju nasadiť, alebo zložiť podľa momentálnej potreby.

Pevná škrupina, jednoduchá montáž, priestranná
Po montáži sa neupravia výška sedla

Sport Arsenal 312

Sport Arsenal 312 recenzie a test

Taška na bicykel Sport Arsenal 312 sa radí po boku väčších tašiek a vyznačuje sa najmä tým, že je vodotesná. Všetky vaše veci tak zostanú bezpečne v suchu nech sa deje čokoľvek. Hodia sa preto na jazdenie v extrémnych terénov, kde bude voda a blato všadeprítomné. Svojím vzhľadom pripomína skôr lodný vak, z ktorého je tiež prevzatý unikátny rolovacie systém zatvárania.

Ako sme spomenuli, jedná sa o väčšiu brašňu, jej objem je 20 litrov. Skonštruovaná je ako taška na nosič, a to ako na zadnej, tak možno umiestniť aj na prednej. Uchytenie je vcelku jednoduché, ale môže vyžadovať trochu sily pri zaistenie poistky. Vykonáva sa pomocou hliníkových hákov s nastaviteľnou roztečou a gumicukom. Na povrchu tašky sú tiež reflexné prvky.

Čo môže byť trochu prekážkou, je absencia členenie vnútorného priestoru. Menšie predmety ako mobil alebo doklady tak budete mať voľne spolu s ďalšími vecami. Aspoň nejaká kapsička by sa teda určite hodila.

Neprepustí vodu, kvalitné spracovanie, cena v danej kategórii
Bez členenie vnútorného priestoru

ToPeak TourGuide Handle Bar Bag

ToPeak TourGuide Handle Bar Bag recenzie a test

Taška na riadidlá ToPeak TourGuide Handle Bar Bag má vcelku ideálnu veľkosť a objem 5 l, väčšie objemy na umiestnenie na riadidlá už väčšinou môžu byť na obtiaž. Je polstrovaná a ponúka mnoho menších vreciek a priehradiek, s organizáciou vecou teda nebude problém. Vložíte do nej aj menšie tabliet s veľkosťou 7″.

Produkt sa vyznačuje jednoduchou montážou pomocou patentovaného systému výrobca. Vďaka tomu nie je žiadny problém tašku kedykoľvek vziať so sebou, pokiaľ ju na bicykli nechcete ponechať bez dozoru. V tomto prípade sa tiež hodí priložený ramenný popruh.

Vo výbave je ďalej mapník, ktorý je ale trochu menšie, takže jeho praktickosť u bežných máp trochu utrpí. Vo výbave má dokonca aj pláštenku, ktorá bezpečne ochráni uložené veci pred dažďom. Poteší nepochybne kvalitné prevedenie a daní za takto vydarený výrobok je pochopiteľne vyššia cena.

Veľa vreciek, pláštenka, montáž klik systémom
Vyššia cena

Author A-S3152 SuMo X7

Author A-S3152 SuMo X7 recenzie a test

Podsedlová taška Author A-S3152 SuMo X7 je určená pre tých, ktorí nemajú radi tašky na riadidlách a chcú mať voľný priestor na ráme napríklad pre športovú fľašu. Veľkoobjemová taška je umiestniteľné pod sedlo a zmestí sa do nej všetko dôležité vybavenie, ktoré by pri výjazdoch nemalo chýbať.

Má meniteľný objem 6 – 12 l a vďaka systému popruhov dobre drží aj v náročnom teréne. Upevnenie je kompatibilné s väčšinou obvyklých sediel, ale prevliekanie skrz sedlovej pojazdy je samozrejme menej komfortné, s tým je potrebné počítať.

Vzhľadom na umiestnenie je praktické, že je vybavená reflexnými prvkami a umožňuje tiež na pútko uchytiť blikačku. To sa hodí v prípadoch, keď by vám ju na sedlovke zakrývala. Vďaka väčšiemu objemu poslúži tiež na uskladnenie bundy, desiaty a ďalších nevyhnutností, a to aj pre viac osôb. Materiál tašky je pevný a vodeodolný.

Veľký a flexibilný objem, pevné uchytenie, pútko na blikačku
Menej komfortný spôsob upevnenia

Lezyne Smart Energy Caddy

Lezyne Smart Energy Caddy recenzie a test

Taška na bicykel dopredu Lezyne Smart Energy Caddy sa upevňuje na horný rám trojicou suchých zipsov. Uchytenie je dostatočne pevné a nehrozí, že ju cestou stratíte. Použitý materiál je kvalitný, je tu EVA pena a odolný nylonový kryt. Samotná taška je čiastočne pevná škrupina.

Taška je špecifická tým, že do horného priehľadu možno umiestniť smartphone. Na ten po čas jazdy môžete vidieť a ovládať ho aj za jazdy, problémy však budú pri aktivácii prístroja so zapnutou čítačkou odtlačkov prstov. Výrobca uvádza možnosť vložiť telefón až do veľkosti 5″, ale záleží vždy skôr na vonkajších rozmeroch konkrétneho prístroja.

Vnútorný priestor je dobre rozčlenený, objem je 0,5 l a vonkajšie rozmery 8 x 6 x 11,5 cm. Taška na mobil na bicykel tejto veľkosti je skôr na drobnosti a počet vreciek má rozhodne dostatočný. Nájdete tu sieťovaný organizér a brašnu možno doširoka otvoriť, čo zaisťuje ku všetkému veľmi dobrý prístup.

Umiestnenie pre smartphone, pevné uchytenie, kvalitné prevedenie
Pozor na čítačku odtlačkov

GT CROSS

GT CROSS recenzie a test

Taška na bicykel GT CROSS má špeciálne využitie. Ako už napovedá jej názov, je primárne určená špeciálne pre GT kolesá s triple triangle. K rámu ju pripevníte pomocou štvorice suchých zipsov a tiež vďaka tomuto viacbodovému uchyteniu veľmi dobre drží na svojom mieste.

Výhodou je jej nepremokavý materiál, takže sa nemusíte báť ani väčšieho dažďa a veci zostanú v suchu. Samotný materiál a prevedenie je kvalitné, ale niektorí používatelia sa sťažujú na výdrž zipsu pri častejšom používaní.

Je tu len jedno hlavné vrecko, čo je vzhľadom k rozmerom vcelku pochopiteľné. Na takto malú taštičku má však pomerne vyššiu cenu, ktorá však zodpovedá špecifickému rámu týchto bicyklov. Jej celkový objem je 2,6 litra a hmotnosť činí 660 gramov.

Určená na GT bicykle, pevné uchytenie, nepremokavá
Vyššia cena

Ibera FB1 M

Ibera FB1 M recenzie a test

Taška na bicykel dozadu Ibera FB1 M je typickým zástupcom tašiek do rámu. Upevňuje sa trojicou suchých zipsov, dvoma na rám a jedným na sedlovku. Dizajn je decentný, neurazí ani nenadchne a hlavné vrecko je na zips. Žiadne ďalšie vrecká tu už nehľadajte.

Ponúka nízku obstarávaciu cenu a aj cez ňu má vodeodolný materiál, ide konkrétne o nylon 420D. Pre bežného cyklistu je to ideálna voľba, uloží do nej bezpečne svoje osobné veci, ktoré zostanú v suchu. Náročnejší užívateľ sa potom pravdepodobne poobzerá inde.

Hoci ide o lacnejší produkt, výrobca ho opatril tiež reflexnými prvkami. Táto taška na rám tak z funkčného hľadiska splní v zásade všetky požiadavky, ktoré možno od tohto typu produktu očakávať. Celkový objem tašky je 3 l, čo nijako nevybočuje z obvyklého štandardu u týchto typov.

Nízka cena, nepremokavá, reflexné prvky
Trošku fádna

M-Wave Rotterdam

M-Wave Rotterdam recenzie a test

Cyklo taška M-Wave Rotterdam je ďalším zástupcom modelov, do ktorých možno umiestniť smartphone. V tomto prípade sa upevňuje na hornú rámovú trubku, kde drží pomerne obstojne a slúži k tomu štandardne trojica suchých zipsov.

Celkové rozmery sú 8 x 8 x 17 cm a telefón tu umiestnite až do uhlopriečky 5,3″. Ako je však u týchto modelov na telefón zvykom, záleží hlavne na vonkajších rozmeroch prístroja. Väčšia smartphone sa vám môže vkladať horšie a bude v okienku viac natesno. Problém tiež bude s čítačkou odtlačkov prstov, s čím je potreba skrátka počítať.

Materiál je vodeodolný a poteší silnejšie dno, ktoré podľa výrobca obmedzuje otrasy. Z hodnotenia spotrebiteľov zaznievajú námietky k trochu horšiemu spracovanie, čo možno ale vzhľadom k nízkej cene pochopiť. Funkciu produkt každopádne plní veľmi dobre.

Nízka cena, bočné vrecko, vodeodolnosť
Horšie prevedenie

Kellys Maya

Kellys Maya recenzie a test

Taška na bicykel do rámu Kellys Maya je zástupcom klasických trojuholníkov. Má pekný dizajn a odolné nepremokavé materiály, konkrétne polyester 600D a nylon 1200D. Uchytenie je zaistené štvoricou suchých zipsov, je ich teda dostatok, aby sa taška neuvoľnila ani v náročnejšom teréne.

Zaujímavosťou je určite praktická možnosť zväčšenia objemu pomocou zipsov. Objem možno regulovať v rozmedzí 2,8 – 3,8 l a podlhovastý tvar umožňuje uložiť aj dlhšie predmety. Táto taška pod rám tak splní aj vyššie nároky tých, ktorí potrebujú umiestniť napríklad náradia, alebo dlhšie pumpičku.

Vzhľadom k vysokej kvalite použitých materiálov, a tiež zjavne kvalitnému spracovaniu a dizajnu, na ktorom si dal výrobca záležať, je ľahko vyššia obstarávacia cena. Na druhú stranu je v tomto prípade obhájiteľná.

Variabilný objem, využiteľnosť priestoru, materiály a kvalita spracovania
Vyššia cena

Ako vybrať tašku na bicykel

Umiestnenie a objem

V prípade výberu ideálne tašky na bicykel samozrejme musíte mať vcelku jasnú predstavu o účele jej použitia. Líšia sa nielen spôsoby montáže, ale aj priestorom, ktorý môžu poskytnúť. Najväčší priestor ponúkne taška na nosič. Tie môžu byť skutočne veľkoobjemové a získate od nich aj cez 30 l, samozrejme v závislosti od modelu. Je však dobré si tiež uvedomiť, že príliš vysoká záťaž na bicykli nie je ideálna z hľadiska rozloženia váhy. Tieto tašky na bicykel sa tak hodí tam, kde mienite absolvovať dlhšie cesty. Vtedy beriete spacák, alebo stan a nepotrebujete byť maximálne agilný v teréne.

O niečo menší variantou je potom taška pod sedlo. Aj tu síce môžete vyberať z relatívne väčších objemov, ale už nie sú tak veľké, ako pri montáži na nosič. Existujú aj tašky na sedlovku, či ak chcete na sedlovú trubku, tie mávajú objemy menšie. Podobných veľkostí sú potom tašky na koleso, ktoré sa uchytávajú na riadidlá. Tie môžu byť vybavené tzv. mapníkom, čo je praktická pomôcka pre uchytenie mapy.

Najmenší objem potom ponúknu tašky, ktoré sa montujú na rám. Je to do značnej miery logické, pretože musí mať úzky profil, aby neprekážali pri šliapaní. Ich výhodou je na druhú stranu práve uchytenie, ktoré najmenej prekáža a tiež najmenej ovplyvňuje ťažisko, teda jazdné vlastnosti bicykla. Špecialitou sú potom tašky, ktoré sa uchytávajú na hornú trubku rámu a môžete do nich umiestniť mobilný telefón. Do oboch modelov dáte skôr základné veci.

Zaujímavosťou potom sú tašky, ktoré sú vodotesné. Väčšina tašiek je z nepremokavých látok, ale vodotesná taška na bicykel ponúkne ešte lepší stupeň ochrany. Zabráni priesaku vody aj v tých najnáročnejších klimatických podmienkach a v extrémnom teréne.

Spôsoby upínanie

V upínacích systémoch môžu byť veľké rozdiely a pritom sa jedná o podstatnú súčasť, ktorá je vlastne tým, čo zaisťuje stabilitu tašky na bicykli. Spravidla sa stretnete so suchými zipsami alebo rôznymi patentovanými zacvakávacím systémy, ktoré sa podľa výrobca môžu mierne líšiť.

Suché zipsy sú najuniverzálnejšie, pretože je jedno, ako je rúrka rámu, alebo nosič, široký. Vždy sa vám ich podarí pevne uchytiť, na druhú stranu sa opotrebovávajú, preto nie sú vhodné u tašiek, ktoré chcete častejšie odopínať. Ak je suchých zipsov málo, môžu sa ľahšie uvoľniť.

Sofistikovanejšie spôsoby uchytenia zaisťujú bezpečnejší fixáciu, jedná sa o rôzne klik systémy. Taška na bicykel možno pritom ľahšie zložiť a môžete ju vziať kedykoľvek so sebou, keď sa od kolesa vzďaľujete. Výhodou je nižšie opotrebovanie pri častom odopínanie.

Kompatibilita s bicyklom a doplnky

Je zrejmé, že nie všetky tašky sú univerzálne použiteľné u každého kola. Predovšetkým je potrebné tento aspekt sledovať u tašiek, ktoré sa uchytávajú do rámu. Tu záleží ako na celkových rozmeroch tašky, tak na jej tvaru, ktorý nemusí do každého rámu ideálne padnúť. Kapitolou samou pre seba potom sú napríklad GT kolesá s rámom typu triple triangle, kde vám bude pasovať iba špecifická taška na bicykel.

Všeobecne sa k taškám na bicykel hodí pláštenka, niektoré modely sú ňou rovno vybavené, u iných je potrebné ju dokúpiť. Poteší tiež bezpečnostné reflexné prvky, ktoré prídu vhod, ak sa pohybujete často na vozovke. Praktickou vecou je tiež mapník, bez ktorého si niektorí cyklo cestovatelia nedokážu svoje túry predstaviť.

Ťažisko, ovládateľnosť, hmotnosť

Už v texte vyššie sme sa dotkli téme rozloženie váhy. Čím ťažšie taška, tým horšie. Taškám a celkovému naloženie kolesá sa vždy musia prispôsobiť jazdný štýl, prípadne náročnosť terénu. Je dobré si dávať pozor pri výjazde kopca, lebo veľký náklad na zadnom kolese môže prevažovať celé kolo dozadu. Tašky na riadidlách či prednom nosiči zasa zhoršujú ovládateľnosť a mnoho cyklistov je preto nemá príliš v obľube.

4.4/5 - (17 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.