Upratovanie,

Sušičky prádla: Test a recenzie 10 najlepších

Obťažuje vás sušenie bielizne na čistiarenských šnúrach, alebo na sušiaku na prádlo a kôš s vyžehlenou bielizňou vám už týždeň prekypuje? Počuli ste kedysi o sušičkách prádla, ale desí vás ich spotreba? Súčasné moderné kondenzačné sušičky na prádlo s tepelným čerpadlom vás v tomto prípade veľmi milo prekvapí. Sú finančne dostupné, majú vysokú účinnosť a čo je hlavné, oproti svojim predchodcom vďaka pokroku v technológii sú aj niekoľkonásobne úspornejšie.

Výhody, ktoré prináša, nie sú len úspora času, miesta a vašej energie. Sušička prádla odstraňuje z oblečenia žmolky, vlasy a zvieracie chlpy. Rovnako tak proces sušenia zbaví textil alergénov a peľov, čím sa dokonale hodí pre osoby trpiace alergiou. Ak budete sušiť podobný textil na správny program, zaobídete sa vo väčšine prípadov aj bez žehličky, aj keď dokonalú košeľu bohužiaľ nevyberiete ani z tých najlepších súčasných spotrebičov.

Moderné sušičky majú vo väčšine prípadov prehľadné displeja, vďaka ktorým je ovládanie hračka. Ponúka niekoľko základných programov, ktorými si bielizeň pripravíte presne tak, aké ho chcete zo sušičky vybrať – nadýchané, mierne vlhké pre ľahké žehlenie a ďalšie. O dokonalý výsledok sa stará rad senzorov a snímačov, ktoré každý okamih vyhodnocujú stav bielizne a podľa toho sušenie upravujú.

Akú sušičku kúpiť? Pripravili sme pre vás sprievodcu správneho výberu sušičky tak, aby vás žiadny parameter neprekvapil, a vy ste stopercentne vedeli, čo kupujete. V článku tiež nájdete recenzie sušičiek prádla, ktoré sme pre vás dôkladne vybrali. Vybrané sušičky bielizne prešli testami samotnými spotrebiteľmi a obstáli na výbornú, prípadne získali dobré hodnotenie v Test Magazin, dTest a podobne.

Ak trpíte nedostatok miesta, môžete zvážiť práčku so sušičkou, ktorým sa venujeme v samostatnom článku.

Najlepšie sušičky prádla – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších sušičiek na prádlo z testov a hodnotení pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 AEG AbsoluteCare T8DBE48SCBosch WTX87EH0EUBeko HDF 7412 CSRXLG RC91V9AV4NElectrolux EW8H358SCWhirlpool FFT M22 9X2B EESamsung DV90T5240AXMiele TWF 760 WPIndesit YT M11 83K RXCandy CSO4 H7A2DE-S
Trieda účinnosti kondenzácieBBBABBBAAB
Trvanie štandard programu154 min215 min179 min212 min154 min211 min220 min165 min165 min202 min
Hlučnosť66 dB62 dB65 dB62 dB66 dB64 dB63 dB66 dB65 dB67 dB
Ročná spotreba235 kWh193 kWh212 kWh194 kWh235 kWh258 kWh194 kWh161 kWh175 kWh212 kWh
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 sušičiek na prádlo

AEG AbsoluteCare T8DBE48SC

AEG AbsoluteCare T8DBE48SC recenzie a test

Sušička prádla AEG AbsoluteCare T8DBE48SC sa radí k najpredávanejším sušičkám na trhu, aj preto má stovky pozitívnych recenzií od spokojných spotrebiteľov. Tí často oceňujú veľké množstvo programov, intuitívne ovládanie a celkovú kvalitu spracovania. Tú dokladá aj sám výrobca, ktorý ponúka 10 ročnú záruku na invertorový motor a 5 ročnú záruku na celý spotrebič.

Jedná sa o kondenzačnú sušičku s tepelným čerpadlom, ktorá má ľahko horšiu energetickú triedu A++. V porovnaní s inými modelmi existujú aj ľahko lacnejšie sušičky s lepšou energetickou triedou, nemusia však ponúkať toľko programov a toľko pokročilých technológií. Veľkou výhodou je napríklad SensiDry, ktorá suší bezpečne pri nízkych teplotách, alebo technológia ProSense, ktorá šetrí vodu a energiu.

Priestranný bubon má kapacitu na sušenie až 8 kg bielizne av spojení so systémom AbsoluteCare zaistí sušička najlepšiu starostlivosť pre všetky druhy materiálov. Hlučnosťou 66 dB sa nijak zásadne nelíši od ostatných modelov, krátkou dobou základnej programu iba 154 minút však áno. Na ovládanie slúži veľký otočný ovládač, ktorý dopĺňajú tlačidlá a veľký prehľadný display.

Intuitívne ovládanie a veľké množstvo programov, mnoho pokročilých technológií, 10 rokov záruka na motor
Mierne horšia energetická trieda A++

Bosch WTX87EH0EU

Bosch WTX87EH0EU recenzie a test

Sušička prádla A+++ Bosch WTX87EH0EU je umiestnená v najlepšej energetickej triede, je preto značne energeticky úsporná a pri bežnom používaní spotrebuje ročne iba 193 kWh elektriny. Jedná sa o sušičku vo vyššom modelovom rade, preto neprekvapí aj veľmi nízkou hlučnosťou iba 62 dB, ktorú oceňuje nejedna pozitívna recenzia. Hlasitosť melódie po konci sušenia by mohla byť podľa mnohých naopak vyššia.

Z nadštandardných funkcií zaujme možnosťou prepojiť sušičku so smartfónom cez aplikáciu Home Connect. Skrze tu je možné napríklad sledovať proces sušenia aj dostať notifikáciu o konci sušenia, čo môže suplovať spomínanú nevýhodu vyššie. Veľkou výhodou je samočistiaci kondenzátor s automatickým preplachom a technológia AutoClean, vďaka ktorej stačí ručný oplach zhruba raz za 20 cyklov sušenia.

Z ďalších výhod možno spomenúť jasné LED osvetlenie bubna, vyššiu kapacitu pre 9 kg bielizne, program pre alergikov alebo AntiVibration Design, ktorý znižuje vibrácie a hlučnosť. Doplniť je možné ešte praktické funkcie Smart Dry, ktorá automaticky vyberie program sušenia podľa pracieho cyklu, alebo funkciu AutoDry, ktorú je možné voliť stupeň sušenia.

Veľmi tichá sušička bielizne, prepojenie cez aplikáciu Home Connect, samočistiaci kondenzátor
Melódia po konci sušenia by mohla byť hlasnejšia

Beko HDF 7412 CSRX

Beko HDF 7412 CSRX recenzie a test

Úzka sušička prádla Beko HDF 7412 CSRX je ideálna do menších priestorov, napríklad do menších bytov a do bytov, ktoré majú úzka futra. Jej celková hĺbka vrátane presahov je iba 50,8 cm, a preto by s umiestnením nemal byť nikde problém. Vzhľadom k priaznivej obstarávacej cene poteší energetická trieda A++, pričom priemerná ročná spotreba je odhadovaná na 212 kWh.

Podľa skúseností je sušička mierne hlučnejšia – podľa výrobcu by však hlučnosť nemala presahovať 65 dB. Spotrebitelia často oceňujú jej Slim design, intuitívne a jednoduché ovládanie alebo osvetlenie v priestore bubna, ktoré v tejto cenovej relácii nebýva štandardom. S funkciou EcoGentle dokáže sušiť aj pri nízkych teplotách, čo chráni tkaniny pred ich zničením.

Špeciálny bubon AquaWave má kapacitu na 7 kg bielizne a je navrhnutý pre maximálnu šetrnosť a zároveň efektivitu sušenia. Dopomáha k tomu špeciálne navrhnutá vzorka, ktorá nezničí ani silonky alebo bavlnu. Poteší možnosť sušičku pripojiť na odpad alebo dobre prístupné filtre.

Slim sušička bielizne, špeciálny bubon s osvetlením, 15 rôznych programov
Mierne vyššia hlučnosť

LG RC91V9AV4N

LG RC91V9AV4N recenzie a test

Sušička na prádlo LG RC91V9AV4N sa radí medzi skvelé a moderné sušičky s tepelným čerpadlom a pýši sa najlepšou energetickou triedou A+++. S priemernou ročnou spotrebou elektriny 194 kWh je preto veľmi úsporná a ponúka celý rad možností, ako ju využívať. Veľkou výhodou je prítomnosť technológie Dual Inverter Heat Pump, ktorá pomocou duálneho tepelného čerpadla dáva na výber medzi rýchlym alebo energeticky úsporným sušením.

Z pohľadu užívateľského komfortu je potešujúca prítomnosť Wi-Fi konektivity, cez aplikáciu LG ThinQ je možné sušičku ovládať na diaľku, pridávať programy alebo dokonca komunikačne prepojiť sušičku s práčkou. Základnú programovú ponuku o 14 položkách je týmto možné rozšíriť o ďalších 13 programov.

Disponuje funkciou samočistiaceho kondenzátora, má osvetlený bubon, zvukovú signalizáciu či program pre alergikov, ktorý dokáže odstrániť až 99,9 percent alergénov. Potešujúca je rozšírená záruka na invertorový motor v dĺžke 10 rokov, ale aj jej objemný bubon, ktorý pojme 9 kilogramov bielizne.

Sušička bielizne A+++, duálne invertorové tepelné čerpadlo, prémiové funkcie a technológie
Bez odpadovej hadice v balení

Electrolux EW8H358SC

Electrolux EW8H358SC recenzie a test

Kondenzačná sušička bielizne Electrolux EW8H358SC má veľmi dobrý pomer cena/výkon, radí sa do úspornej energetickej triedy A++ a vybavená je množstvom pokročilých technológií. Vítaná je napríklad technológia SensiCare, ktorá automaticky sleduje vlhkosť bielizne a podľa toho sama riadi proces a dobu sušenia.

Z ďalších možno spomenúť technológiu GentleCare, ktorá suší až polovičnou teplotou, čo značne znižuje namáhanie bielizne, a teda mu predlžuje životnosť a neničí ju. DelicateCare zase riadi teplotu a pohyb bubna, čo opäť pozitívne ovplyvňuje šetrnosť a energetickú úspornosť. Zvládne usušiť až 8 kg bielizne, má štandardnú hĺbku a ľahko sa ovláda aj vykonáva rutinná údržba.

Okrem vyššie spomínaného oceňujú spotrebitelia vo svojich recenziách možnosť pripojenia sušičky na odpad, možnosť ľahkého prehodenia otvárania dvierok či celkovo veľmi dobrú kvalitu spracovania. Výrobcom udávaná hlučnosť 66 dB je mierne vyššia, než môže byť pri iných modeloch, spotrebitelia na to zo skúseností však nemajú zhodný názor. Jedni ju hodnotia ako tichú, zatiaľ čo druhí vyššiu hlučnosť pripomínajú.

Veľké množstvo programov a technológií, integrované senzory vlhkosti, ľahká údržba aj ovládanie
Mierne vyššia hlučnosť

Whirlpool FFT M22 9X2B EE

Whirlpool FFT M22 9X2B EE recenzie a test

Kondenzačná sušička prádla s tepelným čerpadlom Whirlpool FFT M22 9X2B EE je moderná sušička v energeticky úspornej triede A++. Vo svojej cenovej kategórii poteší extra veľkým nerezovým bubnom s objemom 120 litrov, ktorý bez problémov pojme až 9 kilogramov bielizne. Zaujme tiež technológiou 6. zmyslu, ktorá automaticky nastavuje parametre sušenia tak, aby bolo čo najefektívnejšie.

Po registrácii produktu u výrobcu je možné využiť rozšírenú záruku na invertorový motor v dĺžke až 10 rokov, čo potvrdzuje aj celkovú kvalitu spracovania. K dispozícii je 15 programov, ktoré sa ľahko volia veľkým otočným ovládačom, ktorý je doplnený LED displejom. Z programov možno spomenúť napríklad program Eco, bavlna, osvieženie, rýchly program ale aj režim pre hodváb alebo syntetické materiály.

Odložený štart sušenia je možné nastaviť až na 24 hodín a funkcia FreshCare+ sa postará, aby bola bielizeň vždy nadýchaná a čo najviac bez pokrčenia. S presahom má sušička v porovnaní väčšiu hĺbku necelých 68 centimetrov a oproti iným má aj mierne vyššiu spotrebu elektrickej energie, čo ide značne na vrub veľkej kapacite bubna.

Technológia 6. zmysel, väčšia kapacita bubna 9 kg, rozšírená záruka na motor 10 rokov
Nemá program pre alergikov

Samsung DV90T5240AX

Samsung DV90T5240AX recenzie a test

Strieborno čierna sušička prádla Samsung DV90T5240AX je energeticky veľmi úsporná, spotrebuje ročne zhruba 194 kWh elektrickej energie a preto sa radí aj do najlepšej energetickej triedy. Vzhľadom k funkciám, technológiám a k obstarávacej cene má dobrý pomer cena/výkon, avšak veľmi zásadný je pre mnohých spotrebitelia jej vzhľad, v ktorom sa ponúka absolútne minimum sušičiek.

Disponuje systémom proti pokrčeniu bielizne Wrinkle Prevent a má Inteligentné ovládanie s AI Control, ktoré personalizuje proces sušenia podľa vašich zvykov a navrhuje s veľkou úspešnosťou sušiace cykly. Sušenie bielizne prebieha vďaka trojici senzorov na výbornú, zariadenie vyhodnocuje vlhkosť a teplotu, podľa čoho následne samo upravuje proces sušenia.

Veľký bubon s vnútorným osvetlením pojme až 9 kilogramov bielizne, dvierka majú reverzibilnú funkciu a potešia možnosť využiť program pre alergikov, alebo ďalší z celkovej ponuky 14 programov. Vyzdvihnúť môžeme napríklad program pre extra rýchle sušenie za 35 minút, alebo aj možnosť prepojiť a ovládať sušičku pomocou aplikácie SmartThings.

Inteligentná funkcia AI control, najlepšia energetická trieda A+++, dobrý pomer cena/výkon
Dlhšia doba základného programu 220 minút

Miele TWF 760 WP

Miele TWF 760 WP recenzie a test

Sušička na prádlo s parnou funkciou Miele TWF 760 WP sa radí medzi najlepšie sušičky bielizne, aké si dnes môžete zaobstarať. Má bezkonkurenčne nízku spotrebu elektrickej energie, pri priemernom využití spotrebuje za rok iba 161 kWh. Samozrejme teda patrí do najlepšej energetickej triedy A+++, rovnako tak ako patrí do najlepšej triedy A v oblasti účinnosti kondenzácie/sušenia.

Poteší nadštandardnou funkciou SteamFinish, ktorá sa aktivuje na konci sušenia a zaistí krásne našuchorené prádlo, ktoré je takmer bez pokrčenia. K dispozícii je celkom 12 programov a mnoho moderných funkcií, ktoré zodpovedajú vyššej obstarávacej cene. S funkciou EcoSpeed je možné napríklad skrátiť program až o 20 minút a pomocou funkcie AddLoad je možné kedykoľvek pridať ďalšie kusy oblečenia.

Vďaka technológii EcoDry má trvalo nízku spotrebu elektrickej energie, disponuje vnútorným LED osvetlením a ovláda sa pomocou dotykového ovládania s displejom MTouch. Samozrejmosťou je možnosť prepojenia so šikovným mobilným telefónom cez aplikáciu Miele@mobile, ale dokáže komunikovať aj priamo s práčkou a podľa toho nastaviť vhodný program. Sušička je výkonná a vďaka technológii SilenceDrum aj tichá, hoci hlučnosť na energetickom štítku je udávaná 66 dB.

Parná sušička, najlepšia energetická trieda aj účinnosť sušenia, technológia FragranceDos
Adekvátne vyššia obstarávacia cena

Indesit YT M11 83K RX

Indesit YT M11 83K RX recenzie a test

Kondenzačná sušička s tepelným čerpadlom Indesit YT M11 83K RX má výborný pomer cena/výkon, za relatívne nízku cenu získate kvalitnú a úspornú sušičku, ktorá má najlepšiu triedu energetickej účinnosti. Vďaka tomu spotrebuje za rok priemerne len 175 kWh elektriny, čo je o niekoľko desiatok kWh menej ako podobné modely v tejto cenovej kategórii.

Spotrebitelia v recenziách oceňujú spomínanú výhodnosť, ale aj celkovú kvalitu spotrebiča. Na rozdiel od väčšiny iných sušičiek je u tejto súčastí špeciálny kôš na sušenie topánok, ktorý tak nie je nutné dokupovať extra. Má veľmi intuitívne ovládanie, kde hlavnú úlohu plní otočný ovládač, ktorý dopĺňajú tlačidlá a prehľadný display.

Zvládne usušiť až 8 kilogramov bielizne a vybrať si možno jeden z 15-tich sušiacich programov. Zaujímavosťou je funkcia Easy Mix Cycle, pri ktorej je možné sušiť 3 kilogramy bielizne rôznych farieb bez nutnosti triedenia. Z programov je možné vyzdvihnúť rýchly 45 minútový, program, program na syntetiku, košele, šport alebo prikrývky. Skúsenosti potom potvrdzujú, že aj pri sušení objemnej bielizne sú výsledky sušenia veľmi dobré.

Výborný pomer cena/výkon, najvyššia energetická účinnosť A+++, priehradka na obuv súčasťou
Nič zásadného

Candy CSO4 H7A2DE-S

Candy CSO4 H7A2DE-S recenzie a test

Lacná sušička prádla Candy CSO4 H7A2DE-S patrí medzi najlacnejšie slim sušičky bielizne na trhu. Jej hĺbka vrátane presahov je iba 51,5 cm, takže sa bez problémov zmestí aj do menších bytov a do bytov, ktoré majú užší futra. Okrem toho je moderne vybavená, samozrejmosťou je funkcia odloženého štartu, bezpečnostný zámok dverí alebo možnosť sledovať stav zanesenia filtrov pomocou ukazovateľov.

Vzhľadom k nízkej obstarávacej cene má druhú najlepšiu energetickú triedu, rovnako tak ako druhú najlepšiu triedu účinnosti kondenzácie/sušenia. Zo skúseností potom spotrebitelia chvália veľký počet programov, dobre dostupnú nádobu na vodu vo dvierkach alebo ľahké čistenie filtrov. Upozorňujú tiež na mierne vyššiu hlučnosť, ktorá je podľa výrobcu 67 dB.

Sušička je bez možnosti napojenia na odpad, čo môže byť pre niektorú časť spotrebiteľov zásadná nevýhoda a je potrebné na to myslieť. Nevyhnete sa tak nutnosti po pár sušiacich cykloch ručne nádobu vylievať. Naproti tomu však zaujme funkciou Simply Fi, ktorá umožňuje prepojiť sušičkou so smartfónom cez Wi-Fi, a okrem iného aj rozširovať základnú sadu programov.

Úzka sušička prádla, možnosť ovládania smartfónom, praktické inteligentné funkcie
Sušička prádla bez odpadu

Najpredávanejšie sušičky prádla

Najpredávanejšie sušičky prádla na trhu sú tie od značiek: Beko, AEG, LG, Bosch. Obľúbené a kvalitné sú aj Whirlpool, Samsung, Hoover a Electrolux. Lacné sušičky prádla zaobstaráte už od 300 EUR.

Ako vybrať sušičku

Predovšetkým by ste sa mali spýtať sami seba, ako často a aké množstvo prádla periete, poťažmo teda budete sušiť. Pre pár stačí maloobjemové sušičky prádla s objemom siedmich kilogramov, zatiaľ čo štyroch členná rodina hravo využije sušičku s objemom 9 kg i viac. Berte ohľad na blízku budúcnosť, tento spotrebič kupujete na mnoho rokov dopredu, takže ak vám to priestor práčovne či kúpeľne dovolia, dajte prednosť vyššiemu objemu.

Druhy sušičiek

Za dobu vývoja vzniklo niekoľko druhov sušičiek s tým, že v súčasnej dobe sa stretnete v drvivej väčšine len s jedinou technológiou. Pre ucelenosť si ich zmienime.

Ventilačná sušička

Ventilačná, čiže odvetrávacie sušičky pracujú na princípe horúceho vzduchu, ktorý sa s odparenú vodou z oblečenia odvádza ventiláciou preč zo sušičky. Znateľnou nevýhodou je nutný stavebný zásah pre vývod horúcej pary mimo budovy, na druhú stranu sú lacné a majú nižšiu spotrebu elektrickej energie. Aktuálne sa s nimi takmer nestretnete, rovnako tak ako nie sú v ponukách obchodov. Spomínaná drvivo používaná technológia je technológia kondenzačné.

Kondenzačná sušička s vykurovacím telesom

Tento druh sušičiek býva skrátene označovaný iba ako kondenzačné sušičky. Princíp, ako sa nechá vyčítať z nadpisu, vychádza z vykurovacieho telesa, ktoré vytvoria teplo a vyzrážaná voda sa odvedie do kondenzačnej nádoby, čím bielizeň schne. Toto sú práve tie neúsporné zariadenia – náklady spojené s prevádzkou vykurovacieho telesa sú vysoké, na druhú stranu sušenie trvá kratší čas a obstarávacia cena tohto druhu je nižšia. Sú však na ústupe a v našom výbere top desiatich ich nenájdete.

Kondenzačná sušička s tepelným čerpadlom

U tohto druhu sa môžeme často stretnúť s označením len sušička s tepelným čerpadlom. Jedná sa o technologického nástupcu, ktorý v súčasnosti dominuje na trhu so sušičkami od najlacnejších modelov, až po tie najsofistikovanejšie. Princíp sušičky je rovnaký, kondenzát je zachytený a zvedený do zbernej nádoby alebo do odpadového potrubia. Rozdiel je v technológii ohrevu vzduchu, keď tepelné čerpadlo zvyškové teplo využíva k ďalšiemu ohrevu studeného vzduchu. Neuniká tak zo zariadenia von a vďaka tomu sú sušičky s tepelným čerpadlom účinnejší a mnohonásobne úspornejšie. Sušiaci cyklus trvá o niečo dlhšie, je však šetrnejšie, a preto sa tento druh sušičiek oproti typu s vykurovacím telesom nechá používať aj na jemné textílie.

Energetická náročnosť a účinnosť kondenzácie

Dôležité parametre, ktoré vám napovedia nakoľko je váš vybraný model účinný, alebo koľko vás bude prevádzka sušičky stáť. Oba parametre sú ľahko zistiteľné na energetickom štítku, ktorý musí každý spotrebič mať. Na spomínanom štítku tiež nájdete údaj o priemernej ročnej spotrebe, ktorý sme mimochodom zaniesli aj ako porovnávací parameter do top desiatich produktov.

Energetické triedy moderných sušičiek sa pohybujú zhruba od A do A +++. Vyjadruje nám to teda ako veľmi je spotrebič vo výsledku úsporný. Ruka v ruke sa s energetickou triedou môžete zamerať na už spomínanú priemernú ročnú spotrebu. Tá sa udáva v kilowatt hodinách s pomocou ktorých si možno orientačne spočítať koľko vás prevádzku sušičky bude ročne stáť. Tento výsledok vychádza zo 160 sušiacich cyklov za rok v základnom sušiacom programe.

Účinnosť kondenzácie čiže účinnosť sušenia má škálu od A do G s tým, že trieda sušenia A na štandardný program vysuší viac ako 90% vody a trieda G vysuší na štandardný program menej ako 40% vody. V našich recenziách sa nachádzajú sušičky s účinnosťou kondenzácie A a B, a preto spomenieme ešte parametre triedy B, ktorá na štandardný program vysuší 80 – 89,9% vody z bielizne.

Bubon a rozmery sušičiek

Objem bubna je jedným z hlavných parametrov, ktoré budete zohľadňovať pri výbere sušičky a je to na úplne subjektívnom rozhodnutí a potrebách domácnosti. Najčastejšie sa objemy pohybujú od 7 kg mokrej bielizne do 10 kg. Bubon už máva väčšinou priehľadné dvierka a môžete sa tiež stretnúť s vnútorným LED osvetlením bubna. Táto vlastnosť a funkcia nielenže vyzerajú efektne a prémiové, zároveň sa vám ale nestane, že by ste v bubne prehliadli a zabudli nejakú časť odevu.

Rozmery sušičiek sa pohybujú v rovnakých číslach, ako štandardne veľké čelne plniaci práčky. Šírka teda zhruba 60 cm, hĺbka tiež 60 cm a výška okolo 85 cm. Ak vám to priestor umožní, snažte sa sušičky umiestňovať aspoň pol metra od stien či okolitých zariadení, aby sálajúce teplo malo kam od sušičky unikať.

Medzikusy

Umiestnenie sušičiek do priestoru kúpeľní či práčovní môžete elegantne vyriešiť pomocou medzikusu, ktorým spojíte vertikálne sušičku a práčku dohromady. Medzikus máva v sebe integrovaný šuflík, ktorý oceníte pri manipulácii s bielizňou. Venujte pozornosť správnemu výberu medzikusu, aby bol kompaktný ako s vašou práčkou, tak sušičkou.

Obojstranná dvierka

Ak bojujete s priestorom a ste obmedzení iba na otváranie dvierok na jednu stranu, kontrolujte u vybraného modelu buď ich smer otvárania, alebo vyzeraj vlastnosť obojstranná dvierka. Jedná sa o stále viac rozširujúce sa vychytávku, vďaka ktorej si sami zvolíte, na akú stranu sa budú dvierka od bubna otvárať.

Parametre a funkcie

Základné funkcie majú v dnešnej dobe už všetky sušičky na prádlo. Nižšie si vysvetlíme niekoľko parametrov a funkcií, ktoré prácu so sušičkou ešte viac uľahčujú.

Nádoba na kondenzát, filtre a čistenie

Kondenzačné druhy sušičiek, ktorým je venovaný tento nákupný poradca, premieňajú vodu v oblečení na paru, ktorá sa zráža vo vnútri zariadenia a je zachytávaná v nádobke na kondenzát. V tejto nádobke buďto skondenzovaná voda zostáva a vy ju najlepšie po každom cykle vylejete, alebo možno sušičku napojiť na odpad, ktorým bude voda po každom cykle odvedená. Kapacita nádoby sa líšia a býva s objemom niekoľkých litrov, ak dôjde k úplnému naplneniu z niekoľkých cyklov sušenia, zariadenie vás na to upozorní a nenechá vás v ďalšom cykle pokračovať.

Väčšina sušičiek je vybavené dvoma filtrami, ktoré je potrebné čistiť, pokiaľ nie je vami vybraný model vybavený samočistiacou funkciou kondenzačného filtra. Filtre zachytávajú chlpy, žmolky textilu a ďalšie nečistoty z bielizne. Bežne bývajú dva s tým, že prvý, ktorý je umiestnený pri nádobky na kondenzát treba čistiť najlepšie po každom cykle.

Spomínaná automatická funkcia čistenia tento filter niekoľkokrát počas sušiaceho cyklu opláchne a tým vás zbavuje potreby ho zakaždým čistiť – nečistoty sa z filtra spláchnu do nádoby na kondenzát, odkiaľ je vylejete, alebo putujú samé do odpadu. Ďalšie filtre sú doplnkové tomuto hlavnému a nevyžadujú tak častú údržbu, ako tento. Majte na pamäti, že čisté filtre sú základným predpokladom pre správnu funkciu sušičky, s neudržiavanými filtrami vzrastá spotreba, predlžuje sa sušiace cyklus a rýchlejšie sa opotrebováva samotné zariadenie.

Parné funkcie

Niekedy tiež funkcia “ľahké žehlenie” bielizeň v sušičke pred koncom cyklu zľahka předpaří, čím sa zjemní záhyby v textile a pádlo sa tak bude oveľa ľahšie žehliť. Odporúčame využívať tento program, ak naozaj viete, že po konci cyklu budete ihneď žehliť. Bielizeň totiž nie je úplne suché a pri dlhšej dobe v bubne sušičky by mohlo zatuchnút. Pomôcť si môžete v tomto prípade časovačom, kedy si naplánujete koniec parný funkcie na dobu príchode zo zamestnania či prechádzky a nestane sa vám, že by sušenie skončilo v čas, keď už nebudete doma.

Žehliaca funkcie

Opäť pomocou vodnej pary pri sušení dokáže bielizeň pripraviť v najlepšom prípade celkom neotlačené. V tomto režime vyberáte bielizeň už dokonale suché. Efektivita funkcie “bez žehlenia” závisí od typu tkaniny a množstva prádla v bubne a samozrejme tiež na správne nastavenom typu tkaniny. Čím správnejšie nastavenie a skladba tkanín bude, tým dokonalejšie vyžehlené bielizeň zo sušičky vyberiete.

Refresh funkcie

Určite sa čas od času stretnete pri prehrabávaní vašej skrine s oblečením, ktoré ste dlhšiu dobu nenosili, s kúskami pokrčeným či sa záhyby v dôsledku skladania. Nie je nič jednoduchšie, než tieto tričká a ďalšie textil vložiť do sušičky na program refresh. Vďaka tejto funkcii vyberiete bielizeň opäť nadýchané, vyžehlené a bez pachov a alergénov. Bielizeň jednoducho občerství a vy s ním budete moc robiť opäť parádu.

Doplnky a vychytávky

Pre vašu dokonalú domácnosť si môžete zaobstarať to najlepšie, čo súčasné technológie ponúka. V kategórii sušičiek sú to najmä modely, ktoré oplývajú niekoľkými typmi senzorov a čidiel, ktoré zaisťujú najlepší možný proces sušenia. Senzory a čidlá strážia aktuálnu vlhkosť prádla, teplotu vo vnútri bubna a hmotnosť prádla. Tieto parametre sa pri procese neustále vyhodnocujú a sušička tak pracuje čo možno najefektívnejšie. Vďaka tomuto stráženie sa vám nestane, že by sa bielizeň v sušičke zrazilo, či inak poškodilo.

Bezpečnostná poistka otvorenia bubna je v súčasnej dobe u väčšiny sušičiek prádla. Chráni tak predovšetkým vaše deti pred vniknutím do bubna počas procesu sušenia a následným nepríjemnostiam. Dvierka sú zaistená až do doby, než je úplne bezpečné do bubna siahnuť.

Poslednými výstrelky na poli chytrých spotrebičov je prepojenie v rámci chytré domácnosti, alebo aspoň prepojenie s vaším smartfónom. Ovládanie a časovanie sušičky bezdrôtovo, napríklad z práce dáva ovládania úplne nový rozmer, na ktorý si užívateľ takto inteligentný sušičky veľmi skoro zvykne a už nebude chcieť inú.

4.5/5 - (14 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.