Upratovanie,

Sušičky prádla: test, recenzie | Najlepšie sušičky na prádlo

Obťažuje vás sušenie bielizne na čistiarenských šnúrach, alebo na sušiaku na prádlo a kôš s vyžehlenou bielizňou vám už týždeň prekypuje? Počuli ste kedysi o sušičkách prádla, ale desí vás ich spotreba? Súčasné moderné kondenzačné sušičky na prádlo s tepelným čerpadlom vás v tomto prípade veľmi milo prekvapí. Sú finančne dostupné, majú vysokú účinnosť a čo je hlavné, oproti svojim predchodcom vďaka pokroku v technológii sú aj niekoľkonásobne úspornejšie.

Výhody, ktoré prináša, nie sú len úspora času, miesta a vašej energie. Sušička prádla odstraňuje z oblečenia žmolky, vlasy a zvieracie chlpy. Rovnako tak proces sušenia zbaví textil alergénov a peľov, čím sa dokonale hodí pre osoby trpiace alergiou. Ak budete sušiť podobný textil na správny program, zaobídete sa vo väčšine prípadov aj bez žehličky, aj keď dokonalú košeľu bohužiaľ nevyberiete ani z tých najlepších súčasných spotrebičov.

Moderné sušičky majú vo väčšine prípadov prehľadné displeja, vďaka ktorým je ovládanie hračka. Ponúka niekoľko základných programov, ktorými si bielizeň pripravíte presne tak, aké ho chcete zo sušičky vybrať – nadýchané, mierne vlhké pre ľahké žehlenie a ďalšie. O dokonalý výsledok sa stará rad senzorov a snímačov, ktoré každý okamih vyhodnocujú stav bielizne a podľa toho sušenie upravujú.

Aby ste pri výbere nestúpil vedľa, pripravili sme pre vás nákupného radcu, kde popisujeme parametre a vlastnosti súčasných sušičiek. V článku nájdete popísané jednotlivé technické špecifikácie, rovnako tak ako opis základných funkcií. Súčasťou sú aj recenzie vybraných desiatich najlepších sušičiek prádla, vrátane prehľadných tabuliek. Veríme, že vám pri výbere tej správnej pomôžu. Ak trpíte nedostatok miesta, môžete zvážiť práčku so sušičkou, ktorým sa venujeme v samostatnom článku.

Najlepšie sušičky prádla – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších sušičiek na prádlo z testov a hodnotení pre rok 2022.

VzhľadModelTypMaximálna náplň bielizneEnergetická trieda 
Beko DPY 8506 GXB1 recenzie a testBeko DPY 8506 GXB1Kondenzačné, tepelné čerpadlo8 kgA+++
Bosch WTW87467CS recenzie a testBosch WTW87467CSKondenzačné, tepelné čerpadlo7 kgA+++
AEG T8DBG48WC recenzie a testAEG T8DBG48WCKondenzačné, tepelné čerpadlo8 kgA++
Siemens WT47W540BY recenzie a testSiemens WT47W540BYKondenzačné, tepelné čerpadlo9 kgA++
LG RC81U2AV3W recenzie a testLG RC81U2AV3WKondenzačné, tepelné čerpadlo8 kgA+++
Candy CS4 H7A1DE-S recenzie a testCandy CS4 H7A1DE-SKondenzačné, tepelné čerpadlo7 kgA+
Electrolux EDH 3887GDE recenzie a testElectrolux EDH 3887GDEKondenzačné, tepelné čerpadlo8 kgA++
Beko Superia DS 7434 CS RX  recenzie a testBeko Superia DS 7434 CS RX Kondenzačné, tepelné čerpadlo7 kgA++
Gorenje Essential D 7565J recenzie a testGorenje Essential D 7565JKondenzačné, tepelné čerpadlo7 kgA++
AEG T8DEE68SC recenzie a testAEG T8DEE68SCKondenzačné, tepelné čerpadlo8 kgA++

Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Beko DPY 8506 GXB1Bosch WTW87467CSAEG T8DBG48WCSiemens WT47W540BYLG RC81U2AV3WCandy CS4 H7A1DE-SElectrolux EDH 3887GDEBeko Superia DS 7434 CS RX Gorenje Essential D 7565JAEG T8DEE68SC
Trieda účinnosti kondenzácieABBAABBBAB
Trvanie štandard programu174 minút135 minút154 minút157 minút209 minút220 minút154 minút174 minút155 minút154 minút
Samočistiaca funkciaNieÁnoNieÁnoÁnoNieNieNieNieNie
Ročná spotreba176 kWh159 kWh235 kWh259 kWh159 kWh246 kWh235 kWh209 kWh199 kWh235 kWh
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 sušičiek na prádlo

Beko DPY 8506 GXB1

Beko DPY 8506 GXB1 recenzie a test

Jedna z najpredávanejších kondenzačných sušičiek prádla s tepelným čerpadlom je Beko DPY 8506 GXB1. Táto sušička v sebe spája moderný dizajn a programy so skvelými sušiacimi vlastnosťami. Tiež spotreba a hlučnosť sa pohybujú na nižších hraniciach, aké bývajú u súčasných sušičiek bežné. Konkrétne teda priemerná ročná spotreba 176 kWh a hlučnosť iba 65 dB.

Sušička ponúka 16 programov, ktoré sú starostlivo nakonfigurované pre rôzne druhy oblečenia, sú to napríklad programy Jeans, Xpress či program Vlna s Woolmark certifikátom. Spomínaný Xpress dokáže za 35 minút usušiť až dva kilogramy bielizne, pokiaľ teda ponáhľate a všetko máte na poslednú chvíľu, sušička Beko DPY 8506 GXB1 vás v štichu nenechá.

Po technickej stránke poteší BLDC moderný motor, funkcia odloženie konca sušenia až na 24 hodín či vnútorné osvetlenie bubna a sada senzorov, ktoré sledujú po celú dobu stav a proces sušenia. Príjemná je aj možnosť napojenia kondenzačné nádoby rovno na odpad, čím odpadá nutnosť nádobu vylievať. CELÁ RECENZIA

Skvelé sušiace vlastnosti a úsporný chod
Absencia samočistiaca funkcia filtra

Bosch WTW87467CS

Bosch WTW87467CS recenzie a test

Zástupca výrobcu Bosch máme v našich top desiatich produktoch s modelom WTW87467CS. Jedná sa o kondenzačnú sušičku s tepelným čerpadlom a kapacitou bielizne v bubne pre 7 kilogramov. Tento model sa môže pochváliť systémom šetrného sušenia SensitiveDrying či samočistiacou funkciou filtra kondenzátora.

Je tiež víťazom dTeste zo septembra 2017, kde porazil všetky ostatné konkurenciou podobnými výkonnostnými parametrami a funkciami. Súčasti nerezového bubna je LED osvetlenie, na ktoré si rýchlo zvyknete. Sušička ponúka základné prednastavené programy, rovnako tak ako špeciálne programy ako sú napríklad program na uteráky, perie či blúzky / košele.

Poteší nízka hlučnosť zariadenia 64 dBa s kombinovanou ročnou spotrebou iba 159 kWh. Automatizovaný chod sušičky si sám riadi čas sušenia, pomáhajú ju v tom senzory umiestnené a pracujúci vo vnútri bubna. LCD displej ponúka intuitívne a jednoduché ovládanie, ktoré bude hračkou pre každého člena vašej domácnosti.

Samočistiaca funkcia filtra SelfCleaning Condenser
Nemožnosť napojiť na odpad

AEG AbsoluteCare T8DBG48WC

AEG T8DBG48WC recenzie a test

AEG s typom AbsoluteCare T8DBG48WC patrí tiež medzi špičkové kondenzačné sušičky na prádlo s tepelným čerpadlom. Jej energetická náročnosť dosahuje skvelého stupňa A ++ a trieda účinnosti kondenzácie sa zastavila na hodnote B. Buben sušičky má príjemnú kapacitu 8 kilogramov bielizne a poteší tiež prehľadný displej v českom jazyku.

Prednostné AEG sušičiek je ich unikátny filtračný systém, ktorý sa volá ÖKOFlow. Jedná sa o veľmi účinný systém, ktorý spája bežne niekoľko filtrov u bežných sušičiek iba do jedného. Vo výsledku tak čistíte iba jeden filter, čo pomáha účinnosti sušičky a vám uľahčuje znateľne prácu.

Ojedinelá je tiež technológia AEG SensiDry, ktorá suší tkaniny pri polovičnej teplote než je bežné a za relatívne rovnakom čase. Tým sa váš textil šetrí, vydrží tak dlhšie a táto funkcia má tiež priaznivý vplyv na spotrebu, poťažmo vašu peňaženku.

Filtre integrované len do jedného centrálneho
Vyššia hlučnosť

Siemens WT47W540BY

Siemens WT47W540BY recenzie a test

Sušička s tepelným čerpadlom Siemens WT47W540BY sa tiež pýši víťazstvom v nezávislom teste týchto spotrebičov a rozhodne k tomu má dôvod. Energetická trieda A ++, trieda účinnosti kondenzácie A či široký výber sušiacich režimov s bubnom o objeme 9 kg bielizne robia z tejto sušičky vhodného pomocníka do každej väčšej domácnosti.

Sušenie technológiou SoftDry vo veľkom nerezovom bubne dopĺňa praktické LED osvetlenie a AntiVibration prevedenie u tohto modelu eliminuje na minimum vibrácie. Výsledkom je tak nielen výborná stabilita, ale aj menšiu hlučnosť než u ostatných modelov.

Vedľa inteligentných sušiacich režimov ponúkne Siemens WT47W540BY tiež detskú poistku, veľký LCD display či funkciu odloženého štartu až o 24 hodín. Ďalšou prednosťou je funkcia SelfCleaning, ktorá počas každého cyklu až 4 krát opláchne kondenzačné filter a vám tak odpadá povinnosť ho po každom sušení čistiť.

Samočistiaca funkcia SelfCleaning, až 9 kg bielizne
Vyššia priemerná ročná spotreba – 259 kWh

LG RC81U2AV3W

LG RC81U2AV3W recenzie a test

Sušička prádla LG RC81U2AV3W je moderné zariadenie, ktoré vás bude len a len tešiť. Okrem absencie parné funkcie, ktorá môže byť hocikedy užitočná, ju nič dôležité nechýba. Jedná sa kondenzačnú sušičku s technológiou tepelného čerpadla, čo je v súčasnosti najobľúbenejšia kombinácia. Vďaka najnovším technológiám je tiež veľmi úsporná, patrí do energetickej triedy A+++ s ročnou priemernou spotrebou elektrickej energie iba 159 kWh.

Jej kapacita prádla je pomerne dobrá, na jedno sušenie ho pojme až 8 kilogramov. Celkom ponúka 14 programov, možno spomenúť program bavlna, syntetika, pre alergikov, na športové oblečenie, jemné prádlo, alebo rýchly 30 minútový program. Bubon je nerezový s veľkými presklenými dvierkami, poteší tiež vnútorné osvetlenie, alebo praktické otáčanie bubna oboma smermi.

Má dva teplotné senzory, senzor vlhkosti, výšky vodnej hladiny, senzor zanesenia vodného filtra, alebo otvorených dverí. Zachytený kondenzát sa dokáže automaticky čistiť, čím vám odpadne značná časť práce. Táto kondenzačná sušička je ďalej výnimočná zabudovaným Wi-Fi rozhraním s funkciou SmartThinQ, vďaka ktorému je možné zariadenie ovládať na diaľku a na chytrý mobilný telefón dostať správu, akonáhle sušička dokončí svoju prácu.

Výborná energetická trieda A+++, veľmi úsporná prevádzka, WiFi rozhranie, osvetlenie bubna
Nemá parnú funkciu

Candy CS4 H7A1DE-S

Candy CS4 H7A1DE-S recenzie a test

Úzka sušička Candy CS4 H7A1DE-S je veľmi populárna svojím slim prevedením, vďaka ktorému je obľúbeným modelom najmä v bytoch s menšími kúpeľňami. Jej výška je pomerne štandardných 85 centimetrov, na šírku má 59,5 centimetrov a do hĺbky len 46,5 cm. Spotrebitelia často zmieňujú veľmi jednoduché ovládanie, ktoré prebieha otočným ovládačom a niekoľkými tlačidlami. Ovládanie dopĺňa prehľadný display.

Sušička má kapacitu na sedem kilogramov prádla, čím sa radí medzi menej objemné modelmi. Energetická trieda je A+ a priemerná ročná spotreba činí 246 kWh. Doba štandardného sušiaceho programu je 220 minút a hlučnosť výrobca uvádza 67 dB. Z recenzií spotrebiteľov zaznievajú námietky na vyššiu hlučnosť, ktorá je údajne porovnateľná s práčkou.

Pomerne bohatá je aj základná ponuka programov, konkrétne ich je 14 a nechýba ani rýchly, tridsaťminútový program. Cez technológiu NFC možno do sušičky prádla pomocou mobilného telefónu nahrať aj ďalšie programy. Model je vybavený senzormi aj funkciou časovaného sušenia. Praktická je tiež možnosť odloženého štartu až o 24 hodín. Sušička neumožňuje odvod kondenzátu do odpadu, zásobník s objemom 5 litrov je tak potrebné pravidelne vylievať.

Slim sušička, jednoduché ovládanie, dobrý pomer cena/výkon
Nemožnosť pripojiť na odpad

Electrolux EDH 3887GDE

Electrolux EDH 3887GDE recenzie a test

Kondenzačná sušička Electrolux EDH 3887GDE zapadá do radu ďalších skvelých produktov tejto osvedčené značky. Ponúka kapacitu prádla pre sušenie až 8 kg, patrí do energetickej triedy A ++ a s priemernou ročnou spotrebou 235 kWh kopíruje trend súčasnej konkurencie.

Ovládanie dominuje veľký otočný gombík, ktorý sa po čase stane vaším veľkým kamarátom – prídete, správne otočíte, program skontrolujete na čelnom displeji a môžete začať sušiť. Programy sú skvele navrhnuté tak, aby šetrne sušili akúkoľvek textilné náplň, ktorú do sušičky vložíte. Senzory kontrolujú proces sušenia a upravujú podľa výsledkov rýchlosť otáčania, smer bubna a teplotu sušenia pre ten najlepší výsledok.

Veľký priestranný bubon je osvetlený LEDkami a systém EcoFlow vám urobí radosť pri každom čistení filtra. EcoFlow je pomenovanie iba jediného filtra, ktorý sa v sušičke nachádza. Odpadá vám tak starosť o viac filtrov a svoju pozornosť venujete iba jedinému. Vo výsledku šetríte váš čas a vďaka efektívnej údržbe tiež udržujete trvalo nízku spotrebu.

Systém jedného centrálneho filtra EcoFlow
Absencia samočistiaca funkcia

Beko Superia DS 7434 CS RX

Beko Superia DS 7434 CS RX  recenzie a test

Sušička Beko Superia DS 7434 SK RX s tepelným čerpadlom je ďalším skvelým zariadením, ktorý dokonale pripraví vašu bielizeň rovno do skrine a nepostráda žiadne zásadné funkcie. Kapacita bubna je 7 kilogramov, teda pre menšie nenáročnú rodinu, či pár, úplne dostačujúce. Tiež priemerná ročná spotreba je veľmi príjemných 209 kWh čo sa pohybuje na spodnej hranici súčasných modelov.

Z počtu šestnástich programov si iste vyberiete pre každú dávku bielizne sušenie, ktorú pôjdete do sušičky vložiť. Prácu so zariadením vám tiež spríjemní osvietený Bube LED diódami či nastaviteľný zvukový signál upozorňujúci na koniec sušiaceho cyklu či iné dôležité upozornenie.

Výhradou sušičiek Beko je program Express 35, ktorý za 35 minút dokáže usušiť až 2 kg prádla. Toto množstvo zodpovedá napríklad ôsmich košeliam a tento model tento program samozrejme má tiež.

Prepojiteľnosť na odpad
Absencia samočistiaca funkcia

Gorenje Essential D 7565J

Gorenje Essential D 7565J recenzie a test

Gorenje Essential D 7565J je skvelá sušička na prádlo od ďalšieho osvedčeného výrobca bielej techniky. Jedná sa o kondenzačnú sušičku s tepelným čerpadlom s objemom siedmich kilogramov, energetickej triede A ++ a triedou účinnosti kondenzácie A, teda tou najlepšou možnou. Veľmi príjemná je aj priemerná spotreba energie za rok a to 199 kWh.

Inteligentná technológia senzorov SensorIQ sa postará o vždy dokonale pripravené bielizeň tak, ako ho chcete v závislosti od zvoleného programu. Programov ponúka Gorenje rovno pätnásť a nájdete v nich všetky základné, tak pokročilo nastaviteľné. LED displej či osvetlenie bubna sú príjemným doplnkom tejto po všetkých stránkach skvelé sušičky.

Za zmienku stojí funkcia TwinAir – ktorá dosahuje oveľa lepšie výsledky sušenia než je bežné. Systém pomocou dvoch vzduchových kanálikov zaručuje bielizni počas obojsmerného otáčania bubna oveľa vyšší prísun teplého aj studeného vzduchu, čím dosahuje skvelé výsledky.

Pokročilá funkcia sušenia TwinAir
Absencia samočistiaca funkcia

AEG AbsoluteCare T8DEE68SC

AEG T8DEE68SC recenzie a test

AEG s typom AbsoluteCare T8DEE68SC je úsporná kondenzačná sušička s tepelným čerpadlom. V energetickej triede má známku A ++ a účinnosť kondenzácie je na slušnej triede B. Kapacita vnútorne osvetleného bubna je osem kilogramov bielizne a sušička má tiež možnosť odvodu kondenzátu nielen do kondenzačnej nádoby, ale tiež rovno do odpadu.

Nejedného užívateľa poteší prehľadný display, ktorý s vami komunikuje v češtine. Intuitívne ovládanie dopĺňa veľký počet prednastavených programov, z ktorých si vyberiete pre akýkoľvek textil, ktorý sa rozhodnete sušiť.

Sušičky AEG sú vybavené filtračným systémom ÖKOFlow, ktorý nahrádza bežné riešenie niekoľkých filtrov týmto svojim riešením s iba jedným centrálnym. Pre vás to znamená, že udržujete iba tento jeden filter a viac vás údržba sušičky nezaťažuje. Ako aj iné modely, ani tu nechýba rad snímačov a senzorov, ktoré strážia proces sušenia pre najlepšie možné výsledky. AEG súbor týchto snímačov nazýva ProSense technológie.

Kompaktný filtračný systém ÖKOFlow
Nemá samočistiacu funkciu filtra

Ako vybrať sušičku

Predovšetkým by ste sa mali spýtať sami seba, ako často a aké množstvo prádla periete, poťažmo teda budete sušiť. Pre pár stačí maloobjemové sušičky prádla s objemom siedmich kilogramov, zatiaľ čo štyroch členná rodina hravo využije sušičku s objemom 9 kg i viac. Berte ohľad na blízku budúcnosť, tento spotrebič kupujete na mnoho rokov dopredu, takže ak vám to priestor práčovne či kúpeľne dovolia, dajte prednosť vyššiemu objemu.

Druhy sušičiek

Za dobu vývoja vzniklo niekoľko druhov sušičiek s tým, že v súčasnej dobe sa stretnete v drvivej väčšine len s jedinou technológiou. Pre ucelenosť si ich zmienime.

Ventilačná sušička

Ventilačná, čiže odvetrávacie sušičky pracujú na princípe horúceho vzduchu, ktorý sa s odparenú vodou z oblečenia odvádza ventiláciou preč zo sušičky. Znateľnou nevýhodou je nutný stavebný zásah pre vývod horúcej pary mimo budovy, na druhú stranu sú lacné a majú nižšiu spotrebu elektrickej energie. Aktuálne sa s nimi takmer nestretnete, rovnako tak ako nie sú v ponukách obchodov. Spomínaná drvivo používaná technológia je technológia kondenzačné.

Kondenzačná sušička s vykurovacím telesom

Tento druh sušičiek býva skrátene označovaný iba ako kondenzačné sušičky. Princíp, ako sa nechá vyčítať z nadpisu, vychádza z vykurovacieho telesa, ktoré vytvoria teplo a vyzrážaná voda sa odvedie do kondenzačnej nádoby, čím bielizeň schne. Toto sú práve tie neúsporné zariadenia – náklady spojené s prevádzkou vykurovacieho telesa sú vysoké, na druhú stranu sušenie trvá kratší čas a obstarávacia cena tohto druhu je nižšia. Sú však na ústupe a v našom výbere top desiatich ich nenájdete.

Kondenzačná sušička s tepelným čerpadlom

U tohto druhu sa môžeme často stretnúť s označením len sušička s tepelným čerpadlom. Jedná sa o technologického nástupcu, ktorý v súčasnosti dominuje na trhu so sušičkami od najlacnejších modelov, až po tie najsofistikovanejšie. Princíp sušičky je rovnaký, kondenzát je zachytený a zvedený do zbernej nádoby alebo do odpadového potrubia. Rozdiel je v technológii ohrevu vzduchu, keď tepelné čerpadlo zvyškové teplo využíva k ďalšiemu ohrevu studeného vzduchu. Neuniká tak zo zariadenia von a vďaka tomu sú sušičky s tepelným čerpadlom účinnejší a mnohonásobne úspornejšie. Sušiaci cyklus trvá o niečo dlhšie, je však šetrnejšie, a preto sa tento druh sušičiek oproti typu s vykurovacím telesom nechá používať aj na jemné textílie.

Energetická náročnosť a účinnosť kondenzácie

Dôležité parametre, ktoré vám napovedia nakoľko je váš vybraný model účinný, alebo koľko vás bude prevádzka sušičky stáť. Oba parametre sú ľahko zistiteľné na energetickom štítku, ktorý musí každý spotrebič mať. Na spomínanom štítku tiež nájdete údaj o priemernej ročnej spotrebe, ktorý sme mimochodom zaniesli aj ako porovnávací parameter do top desiatich produktov.

Energetické triedy moderných sušičiek sa pohybujú zhruba od A do A +++. Vyjadruje nám to teda ako veľmi je spotrebič vo výsledku úsporný. Ruka v ruke sa s energetickou triedou môžete zamerať na už spomínanú priemernú ročnú spotrebu. Tá sa udáva v kilowatt hodinách s pomocou ktorých si možno orientačne spočítať koľko vás prevádzku sušičky bude ročne stáť. Tento výsledok vychádza zo 160 sušiacich cyklov za rok v základnom sušiacom programe.

Účinnosť kondenzácie čiže účinnosť sušenia má škálu od A do G s tým, že trieda sušenia A na štandardný program vysuší viac ako 90% vody a trieda G vysuší na štandardný program menej ako 40% vody. V našich recenziách sa nachádzajú sušičky s účinnosťou kondenzácie A a B, a preto spomenieme ešte parametre triedy B, ktorá na štandardný program vysuší 80 – 89,9% vody z bielizne.

Bubon a rozmery sušičiek

Objem bubna je jedným z hlavných parametrov, ktoré budete zohľadňovať pri výbere sušičky a je to na úplne subjektívnom rozhodnutí a potrebách domácnosti. Najčastejšie sa objemy pohybujú od 7 kg mokrej bielizne do 10 kg. Bubon už máva väčšinou priehľadné dvierka a môžete sa tiež stretnúť s vnútorným LED osvetlením bubna. Táto vlastnosť a funkcia nielenže vyzerajú efektne a prémiové, zároveň sa vám ale nestane, že by ste v bubne prehliadli a zabudli nejakú časť odevu.

Rozmery sušičiek sa pohybujú v rovnakých číslach, ako štandardne veľké čelne plniaci práčky. Šírka teda zhruba 60 cm, hĺbka tiež 60 cm a výška okolo 85 cm. Ak vám to priestor umožní, snažte sa sušičky umiestňovať aspoň pol metra od stien či okolitých zariadení, aby sálajúce teplo malo kam od sušičky unikať.

Medzikusy

Umiestnenie sušičiek do priestoru kúpeľní či práčovní môžete elegantne vyriešiť pomocou medzikusu, ktorým spojíte vertikálne sušičku a práčku dohromady. Medzikus máva v sebe integrovaný šuflík, ktorý oceníte pri manipulácii s bielizňou. Venujte pozornosť správnemu výberu medzikusu, aby bol kompaktný ako s vašou práčkou, tak sušičkou.

Obojstranná dvierka

Ak bojujete s priestorom a ste obmedzení iba na otváranie dvierok na jednu stranu, kontrolujte u vybraného modelu buď ich smer otvárania, alebo vyzeraj vlastnosť obojstranná dvierka. Jedná sa o stále viac rozširujúce sa vychytávku, vďaka ktorej si sami zvolíte, na akú stranu sa budú dvierka od bubna otvárať.

Parametre a funkcie

Základné funkcie majú v dnešnej dobe už všetky sušičky na prádlo. Nižšie si vysvetlíme niekoľko parametrov a funkcií, ktoré prácu so sušičkou ešte viac uľahčujú.

Nádoba na kondenzát, filtre a čistenie

Kondenzačné druhy sušičiek, ktorým je venovaný tento nákupný poradca, premieňajú vodu v oblečení na paru, ktorá sa zráža vo vnútri zariadenia a je zachytávaná v nádobke na kondenzát. V tejto nádobke buďto skondenzovaná voda zostáva a vy ju najlepšie po každom cykle vylejete, alebo možno sušičku napojiť na odpad, ktorým bude voda po každom cykle odvedená. Kapacita nádoby sa líšia a býva s objemom niekoľkých litrov, ak dôjde k úplnému naplneniu z niekoľkých cyklov sušenia, zariadenie vás na to upozorní a nenechá vás v ďalšom cykle pokračovať.

Väčšina sušičiek je vybavené dvoma filtrami, ktoré je potrebné čistiť, pokiaľ nie je vami vybraný model vybavený samočistiacou funkciou kondenzačného filtra. Filtre zachytávajú chlpy, žmolky textilu a ďalšie nečistoty z bielizne. Bežne bývajú dva s tým, že prvý, ktorý je umiestnený pri nádobky na kondenzát treba čistiť najlepšie po každom cykle.

Spomínaná automatická funkcia čistenia tento filter niekoľkokrát počas sušiaceho cyklu opláchne a tým vás zbavuje potreby ho zakaždým čistiť – nečistoty sa z filtra spláchnu do nádoby na kondenzát, odkiaľ je vylejete, alebo putujú samé do odpadu. Ďalšie filtre sú doplnkové tomuto hlavnému a nevyžadujú tak častú údržbu, ako tento. Majte na pamäti, že čisté filtre sú základným predpokladom pre správnu funkciu sušičky, s neudržiavanými filtrami vzrastá spotreba, predlžuje sa sušiace cyklus a rýchlejšie sa opotrebováva samotné zariadenie.

Parné funkcie

Niekedy tiež funkcia “ľahké žehlenie” bielizeň v sušičke pred koncom cyklu zľahka předpaří, čím sa zjemní záhyby v textile a pádlo sa tak bude oveľa ľahšie žehliť. Odporúčame využívať tento program, ak naozaj viete, že po konci cyklu budete ihneď žehliť. Bielizeň totiž nie je úplne suché a pri dlhšej dobe v bubne sušičky by mohlo zatuchnút. Pomôcť si môžete v tomto prípade časovačom, kedy si naplánujete koniec parný funkcie na dobu príchode zo zamestnania či prechádzky a nestane sa vám, že by sušenie skončilo v čas, keď už nebudete doma.

Žehliaca funkcie

Opäť pomocou vodnej pary pri sušení dokáže bielizeň pripraviť v najlepšom prípade celkom neotlačené. V tomto režime vyberáte bielizeň už dokonale suché. Efektivita funkcie “bez žehlenia” závisí od typu tkaniny a množstva prádla v bubne a samozrejme tiež na správne nastavenom typu tkaniny. Čím správnejšie nastavenie a skladba tkanín bude, tým dokonalejšie vyžehlené bielizeň zo sušičky vyberiete.

Refresh funkcie

Určite sa čas od času stretnete pri prehrabávaní vašej skrine s oblečením, ktoré ste dlhšiu dobu nenosili, s kúskami pokrčeným či sa záhyby v dôsledku skladania. Nie je nič jednoduchšie, než tieto tričká a ďalšie textil vložiť do sušičky na program refresh. Vďaka tejto funkcii vyberiete bielizeň opäť nadýchané, vyžehlené a bez pachov a alergénov. Bielizeň jednoducho občerství a vy s ním budete moc robiť opäť parádu.

Doplnky a vychytávky

Pre vašu dokonalú domácnosť si môžete zaobstarať to najlepšie, čo súčasné technológie ponúka. V kategórii sušičiek sú to najmä modely, ktoré oplývajú niekoľkými typmi senzorov a čidiel, ktoré zaisťujú najlepší možný proces sušenia. Senzory a čidlá strážia aktuálnu vlhkosť prádla, teplotu vo vnútri bubna a hmotnosť prádla. Tieto parametre sa pri procese neustále vyhodnocujú a sušička tak pracuje čo možno najefektívnejšie. Vďaka tomuto stráženie sa vám nestane, že by sa bielizeň v sušičke zrazilo, či inak poškodilo.

Bezpečnostná poistka otvorenia bubna je v súčasnej dobe u väčšiny sušičiek prádla. Chráni tak predovšetkým vaše deti pred vniknutím do bubna počas procesu sušenia a následným nepríjemnostiam. Dvierka sú zaistená až do doby, než je úplne bezpečné do bubna siahnuť.

Poslednými výstrelky na poli chytrých spotrebičov je prepojenie v rámci chytré domácnosti, alebo aspoň prepojenie s vaším smartfónom. Ovládanie a časovanie sušičky bezdrôtovo, napríklad z práce dáva ovládania úplne nový rozmer, na ktorý si užívateľ takto inteligentný sušičky veľmi skoro zvykne a už nebude chcieť inú.

4.5/5 - (13 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.