Malé spotrebiče do kuchyne,

Sušičky ovocia: test, recenzie | TOP 6 sušičiek potravín

Sušenie je najstarší spôsob, akým človek uchovával nazbieranú, vypestovanú, alebo ulovenú stravu. S príchodom elektrického pomocníka do kuchyne, sušičky potravín, sa najčastejšie suší ovocie a zelenina. Nech si ovocie a zeleninu vypestujete na vlastnej záhradke, alebo si kúpite výhodne uprostred sezóny, kedy je ich na pultoch farmárskych trhov a v obchodných domoch dostatok, sušením si ovocie a zeleninu uchováte bez problému na niekoľko mesiacov. A čo je najlepšie, nestratíte z nej dôležité a životu prospešné vitamíny, minerály a aróma.

Moderná sušička ovocia je však do značnej miery multifunkčný pomocník. Zvládne okrem ovocia sušiť nielen už spomínanú zeleninu, ale aj huby, bylinky, mäso, či ryby. V niektorých univerzálnejších spotrebičoch koledujete dokonca cesto, alebo pripravíte domáci jogurt. Je teda dobré si pred obstaraním sušičky na ovocie poriadne premyslieť, ako často a na čo budem zariadenie používať. Niekomu sa oplatí drahšie a výkonnejšie multifunkčné sušička, inému bohato poslúži základný model s priemerným príkonom a výkonom.

V našom prostredí ľudia najčastejšie sušia nazbierané ovocie, zeleninu a pre niekoho možno prekvapivo, huby. Preto majú tieto zariadenia najväčšiu sezónu v lete a na jeseň. Avšak ani v ďalších mesiacoch nemusí sušička zaháľať. Skvelé je sušenie mäsa, čím nám vznikne legendárny Jerky. Takto sušením pripravené mäso nám vydrží opäť až niekoľko mesiacov a je skvelé napríklad na výlety a športové aktivity, ako kvalitný zdroj energie.

Sušičku ovocia čoraz častejšie využívajú tiež priaznivci tzv. RAW stravy, pri ktorej potraviny nie sú tepelne upravované, alebo sú, ale pri nízkych teplotách. To sušička ovocia a potravín spĺňa a ľudia v nej tak stále častejšie pripravujú nové chutné jedlá a zdieľajú svoje recepty, ktorých sú dnes na webe v kuchárskych knihách stovky. Najpopulárnejší produkt sušičiek, krížalky, určite nemusíme ďalej predstavovať.

Pre ľahší výber sme z hodnotenia a testov vybrali najlepšie sušičky ovocia a pripravili ich recenzie, spolu s nákupným sprievodcom. Sú v nich ako sušičky guľaté, tak hranaté, priehľadné či nepriehľadné, základné a multifunkčné.

Najlepšie sušičky ovocia – TOP 6

V tabuľke je výber 6 najlepších sušičiek ovocia z testov a hodnotení pre rok 2024.

VzhľadModelPočet platRegulácia teplotyKonštrukcia 
Ezidri ULTRA FD1000 recenzie a testEzidri ULTRA FD1000535 - 60 °COkrúhla, nepriehľadná
ETA Vital Air 0302 recenzie a testETA Vital Air 0302930 - 70 °CHranatá, nepriehľadná
Rommelsbacher DA 750 recenzie a testRommelsbacher DA 7504ÁnoOkrúhla, nepriehľadná
Profi Cook DR 1116 recenzie a testProfi Cook DR 1116440 - 70 °CHranatá, priehľadná
Concept SO-1020 recenzie a testConcept SO-1020935 - 70 °COkrúhla, priehľadná
Gorenje FDK20MG recenzie a testGorenje FDK20MG5NieOkrúhla, priehľadná

Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Ezidri ULTRA FD1000ETA Vital Air 0302Rommelsbacher DA 750Profi Cook DR 1116Concept SO-1020Gorenje FDK20MG
Rozmery (š / v / h) cm40 / 29 / 4034,5 / 35 / 5034,5 / 33 / 34,561,5 / 38,5 / 30,833 / 36 / 3426,8 / 27 / 26,8
ČasovačNieÁnoÁnoÁnoNieNie
Veľkosť sita⌀ 39 cm29,4 x 36,5 cm⌀ 34,5 cm32 x 25 cm⌀ 32 cm⌀ 26 cm
Hmotnosť5 Kg7,6 Kg2,8 Kg7,4 Kg3,2 Kg1,6 Kg
ViacViacViacViacViacViac

Recenzie 6 sušičiek potravín

Ezidri ULTRA FD1000

Ezidri ULTRA FD1000 recenzie a test

Často skloňovanie ako sušička ovocia, ktorá nemá na našom trhu konkurenciu. Zoznámte sa s Ezidri ULTRA FD1000, sušičkou okrúhleho tvaru s nepriehľadnými platy. Jej hlavnou a neprekonateľnú výhodou je jej dostatočný výkon a rovnomerné sušenie až na 30 poschodiach naraz. Treba poznamenať, že pri kúpe obdržíte poschodí iba 5, ďalšie však nie je žiadny problém zohnať a prikúpiť.

Ezidri má plynulú reguláciu teploty a to od 35 do 60 ° C. Môžete teda bez obáv sušiť rôzne druhy potravín. Sitá patrí rozmerovo medzi najväčšie, aké môžete na trhu zohnať, majú príjemných 39 cm v priemere. Celková hmotnosť zariadenia činí 5 Kg a rozmerovo nepatrí medzi najskladnejší zariadení.

V zariadení chýba časovač a pokročilé programové funkcie. S najväčšou pravdepodobnosťou je výrobca vyradil zámerne, aby predĺžil dobu životnosti. Ezidri má veľmi malú poruchovosť aj pri dlhodobom vysokom zaťažení. Časovač však môžete spoľahlivo nahradiť externým zariadením do zásuvky. Kvalitné spracovanie má ďalšiu nespornú výhodu a tou je dokonalé sušenie na všetkých plátoch vo všetkých miestach. S touto sušičkou ovocia sa teda zaoberať prehadzovaním jednotlivých poschodí nemusíte.

Až 30 plat, kvalitné sušenie a prevedenie, priestranná sita
Chýba zabudovaný časovač

ETA Vital Air 0302

ETA Vital Air 0302 recenzie a test

ETA Vital Air 0302 je hranatá sušička potravín v nepriehľadnom prevedení. Jedná sa o moderné, veľmi dobre vybavené zariadenia, u ktorého sa výrobca chváli úsporou času až 30%, úsporou energie až 20% a rovnomerným sušením s technológiou Air Flow – nemusíte tak počas sušiaceho procesu prehadzovať jednotlivé podnosy.

ETA má tichú prevádzku, v základnom balení nájdete 9 plat a plata sú týmto počtom na svojom maximálnom čísle. Samozrejmosťou je plynulá regulácia teploty, ktorú je možné nastaviť od 30 do 70 ° C a nastavenia možno vykonávať po 1 ° C. Poteší tiež prítomnosť pokročilého časovača, ktorý pracuje po jednej minúte a možno nastaviť až na 41 hodín.

Ľahko sa ovláda pomocou 2 LCD panelov. V sušičke pripravíte okrem ovocia, zeleniny, mäsa či rýb tiež wrap placky, raw tyčinky či celozrnné krekry. Prístroj má tiež špeciálne programy na prípravu jogurtov, kysnutie cesta, sušenie domácich cestovín alebo program na zapekanie pečiva. ETA Vital Air 0302 teda nie je iba obyčajná sušička, ale všestranný pomocník.

Multifunkčné použitie, plynulá regulácia teploty a časovača
Nemožné dokúpiť ďalšie plata

Rommelsbacher DA 750

Rommelsbacher DA 750 recenzie a test

Sušička na ovocie Rommelsbacher DA 750 je guľaté konštrukcie v nepriehľadnom prevedení. Ponúka štyri príjemne veľké sušiace poschodia s priemerom 34,5 cm a ďalšie možno bežne dokúpiť. Zaujímavé je umiestnenie motora pre tvorbu a rozvod horúceho vzduchu, ktoré nie je umiestnené ako u väčšiny zariadení naspodku, ale naopak ho nájdeme na vrchu sušičky.

Výbava obsahuje funkciu regulácie teploty a to v troch stupňoch. Nechýba ani časový spínač s automatickým vypnutím sušičky, ktorý možno nastaviť až na dvanásť hodín. Sušička je tiež príjemne tichá a zvláda sušiť všetky bežné potraviny, ako je ovocie, zelenina, huby, či mäso. Sitá sú plné, takže nehrozí, že by sa napríklad bylinky sitami propadávaly a vďaka tomu sa aj plata veľmi dobre umývajú.

Výkon sušičky Rommelsbacher je úplne dostatočný a pri dokúpenia ďalších plat bude prevádzka ešte viac ekonomický. Pre niekoho môže byť prínosné veľmi jednoduché ovládanie, ktoré obstarávajú dva veľké otočné gombíky. Zamrzí snáď len skutočnosť, že výrobca dodáva iba štyri sušiace poschodia.

Vysoký výkon, jednoduché ovládanie
Pri kúpe iba štyri sita

Profi Cook DR 1116

Profi Cook DR 1116 recenzie a test

Sušička od výrobcu Profi Cook s modelom DR 1116 je akýmsi medzistupňom, medzi dvoma najčastejšími konštrukciami, s akými sa možno stretnúť. Tento model je hranatého tvaru, avšak prevedením zostáva verný sušičkám okrúhlym – teda horúci vzduch prestupuje poschodiami odspodu smerom nahor.

Jedná sa o kompaktnejší sušičku ovocia so štyrmi poschodiami s rozmermi 32 x 25 centimetrov. Ak teda nesušíme celú úrodu z vašej záhradky, ale chcete si občas pripraviť kvalitnú RAW pokrm, je tento model stvorený priamo pre Vás. Zariadenie disponuje displejom, ktorý výrazne uľahčuje nastavenie a prácu so spotrebičom. Zobrazuje aktuálnu teplotu a tiež sa pomocou neho teplota reguluje a to od 40 do 70 ° C.

Sušička má v sebe zabudovaný aj elektronický časovač, ktorý má rozsah jednej až štyridsiatich ôsmich hodín. Pogumované nohy sú zárukou stability a hlučnosť 50 dB zaručí, že o sušičke nebude počas práce takmer vedieť.

Kompaktné rozmery
Obmedzený počet poschodí

Concept SO-1020

Concept SO-1020 recenzie a test

Zástupcom jednoduché okrúhle sušičky s priehľadnými platmi je Concept SO-1020, ktorá je zároveň jedným z najpredávanejších modelov. Nechcete tráviť zbytočný čas zložitým nastavovaním? S týmto modelom nastavíte jedným otočným gombíkom teplotu a sušenie môže začať. Jednoduchosti sekunduje fakt, že Concept SO-1020 nemá zabudovaný časovač, čo však môžete vyriešiť časovačom externým priamo do zásuvky.

Súčasťou balenia máte 9 sušiacich sít s priemerom 32 centimetrov, ktoré zaručujú optimálnu sušiace plochu. Prikúpiť možno ešte jedno poschodie a používať tak zároveň až 10 plat naraz. Regulácia teploty prebieha zmieneným gombíkom od 35 do 70 ° C. Praktický je tiež ventilátor, zaisťujúci rovnomerné sušenie.

Výhodou čírych sít je uľahčená kontrola procesu sušenia bez toho, aby ste museli počas procesu plata nadvihovať. Okrem ovocia možno v sušičke sušiť aj bylinky, mäso, ryby alebo napríklad cestoviny, pričom to nie je úplný zoznam možností. Samozrejmosťou je poistka proti prehriatiu, pričom príkon modelu činí 245 W.

Dobrý pomer cena/výkon, ventilátor
Absencia zabudovaného časovača

Gorenje FDK20MG

Gorenje FDK20MG recenzie a test

Tiež Gorenje má svojich zástupcov medzi sušičkami potravín. Konkrétne model Gorenje FDK20MG, ktorý sa nechá brať ako úplný základ, s ktorým sa v kategórii sušičiek na ovocie môžete stretnúť.

Príkon spotrebiča je 240 W, čo je dostatočná hodnota pre použitie niekoľkých sušiacich plat naraz. V balení dostanete 5 okrúhlych priehľadných sít s priemerom 26 centimetrov. Jedná sa teda o kompaktnejší sušičku. Tiež váha zodpovedá menším rozmerom a to približne jednému a pol kilogramu. Pláty sú výškovo nastaviteľné, čo oceníte pri sušení väčších kusov ovocia či zeleniny, typicky napríklad paradajok nakrájaných na mesiačiky.

Jednoduchosť a kompaktnosť má za následok absenciu reguláciu teploty a tiež absenciu integrovaného časovača. Pri práci s týmto modelom je teda potrebné čas od času sušené potraviny strážiť, aby nedošlo k príliš rýchlemu sušenie a následnému spáleniu. Výrobca však túto vlastnosť rieši čírymi platy, takže kontrola priebehu je veľmi jednoduchá.

Veľmi jednoduchá obsluha
Absencia regulácie teploty

Najpredávanejšie sušičky ovocia

Najpredávanejšie sušičky ovocia na trhu sú tie od značiek: Concept, Klarstein, Sencor, G21, ETA. Obľúbené a kvalitné sú aj ETA a Ezidri. Vyhľadávaná je tiež sušička na ovocie Lidl pod značkou Silvercrest.

Ako vybrať sušičku ovocia

Pri výbere novej sušičky potravín by sme mali dbať na technické parametre, funkcie, vlastnosti a rozmery, ktoré od spotrebiča očakávame. Neraz sa stalo, že sušička vyzerajúce na obrázku ako veľká, bola po rozbalení krabice malá a obrátene. Predíďte tomuto zbytočnému sklamaniu, zmerajte si priestor, kde bude sušička stáť a urobte si tiež predstavu o tom, ako veľká plata konkrétny model ponúka, prípadne koľko ich obsahuje a na koľko je sušička konštruovaná.

Aký tvar uprednostniť?

V súčasnosti máme dva typy sušičiek ovocia a to guľaté a hranaté. Každá konštrukcia má svoje výhody aj nevýhody a hodí sa tak pre iných spotrebiteľov. Platí však, že ak budete sušičku používať správne, výsledok bude z oboch konštrukcií perfektné.

Okrúhle sušičky na ovocie

Sú v ponukách výrobcov častejšie a finančne dostupnejšie. Majú výhodu v tom, že môžete plata vrstviť podľa toho, koľko potravín potrebujete sušiť. V jednotlivých sitách môžu byť tiež rôzne druhy ovocia či zeleniny zároveň, ak je sušenie druhov vhodné pri podobných teplotách. Horúci vzduch je vháňaný do zariadenia zospodu prostriedkom zariadenia. Z toho vyplíva, že pláty výška sa budú sušiť dlhšie a tiež potraviny bližšie stredu budú o poznanie hotové skôr, než tie na vonkajšej strane sita. Z týchto dôvodov je vhodné počas sušenia sita prehadzovať, aby bolo docielené rovnomerného usušení vo všetkých poschodiach sušičky.

Určité uľahčenie nám prinesie funkcie otáčania sušiacich plátov. Konštrukcia sušičky obsahuje motor, ktorý pláty pomaly otáča. Rotujúce sitá majú chytro navrhnuté otvory taky, aby v nich horúci vzduch rovnomernejšie cirkuloval. Výsledkom je tak dosiahnutie rýchlejšieho a hlavne rovnomernejšieho usušení ovocia, zeleniny či mäsa vo všetkých poschodiach a na všetkých miestach sušiacich sít.

Hranaté sušičky na ovocie

Pri výbere hranatých sušičiek sa musíme uspokojiť s menším výberom, čo však nemusí byť nutne na škodu. Hranatá konštrukcia sa používa u profesionálnych spotrebičov a zvyčajne aj domáce hranaté sušičky ponúka viac funkcií a tým pádom väčší komfort.

Horúci vzduch môže byť v lacnejších variantoch vháňaný zospodu a v tomto prípade sa nelíši od sušičiek okrúhlych. Vyspelejšie modely vháňa vzduch do priestoru plat zo strany, čím je sušenie takmer rovnomerné a odpadá tak nutnosť prehadzovať pri procese sušenia sita. Navyše ak by ste predsa len pláty prehodiť potrebovali, urobíte tak ďaleko ľahšie a rýchlejšie, bez zbytočnej straty tepla. Pláty sa totiž do zariadenia zasúvajú podobne ako pekáča do rúry a to so sebou nesie spomínaná pozitíva.

Prečo sú niektoré sušičky priehľadné a iné nepriehľadné?

Priehľadné sušičky majú nespornú výhodu, že môžete počas sušenia potraviny kontrolovať, bez toho aby ste nadvihli sušiace pláty a uniklo vám vyrobené teplo. Sú teda efektívnejšie a v neposlednom rade sa môžete procesom sušenia kochať. V niektorých manuáloch sa môžete dočítať, že nepriehľadná plata sú zvolená pre to, aby nedochádzalo pôsobením svetla k ničeniu zdraviu prospešných látok. Nakoľko je to však pravda a nakoľko marketingový ťah, nedokážeme posúdiť.

Rozmery, počet a veľkosť plat

Že na obrázku bola sušička veľká? Nenechajte sa zmiasť peknými obrázkami a radšej sa vždy informujte o skutočných rozmeroch každého typu. Podľa predpokladaného využitia vyberajte buď medzi menšími, alebo väčšími modelmi, všetkých je v ponuke dostatok.

Zamerajte sa tiež na počet plat, ktoré sú v cene sušičky a dobré je tiež vedieť, či je možné k modelu ďalšie pláty dokúpiť a prípadne za akú cenu. Podľa výkonu sušičky možno pridať pokojne aj raz toľko plat, čo máte v základnej výbave, u iných však nie.

Veľkosť jednotlivých sít sa významne líšia, priemer viek sa pohybuje od 20 cm do 40 cm. Kapacita môže byť teda až raz taká v rámci zdanlivo podobných modelov.

Funkcie

Regulácia teploty

Takmer nepostrádateľnou funkciou je regulácia teploty vzduchu, ktorým sa potraviny sušia. Ak by ste narazili na model, ktorý túto reguláciu nemá, a viete, že budete sušičku aktívne používať, radšej sa poobzerajte po tom, čo reguláciu má. Teplota sa u väčšiny nechá regulovať medzi 30 až 70 ° C. V návode sa dozviete, aké teploty sú pre ktoré potraviny vhodné. Potraviny s podobnou vhodnou teplotou sa potom nemusíte báť sušiť dohromady.

Časovač a poistka proti prehriatiu

Veľmi praktickí pomocníci. Kým poistku proti prehriatiu zariadenia majú všetky moderné sušičky potravín, časovač už samozrejmosťou nie je. Pomocou neho môžete buď odložiť začiatok sušenia na dobu, ktorá sa vám hodí, alebo pomocou časovača naplánujete bezpečné vypnutie prístroja po určitom čase. Nemusíte tak myslieť na včasné vypnutie. Môžete sa venovať inej činnosti a mať istotu, že sušené potraviny nepřesušíte.

Prednastavené programy

Programy určené na rôzne typy potravín vám je dokonale pripraví, bez toho aby ste ich museli strážiť, alebo sušičku dlho nastavovať. Vložíte ovocie, zeleninu, mäso či bylinky na sitá, navolíte správny program a ten už bude sám regulovať teplotu vzduchu a čas sušenia. Väčšieho pomocníka v súčasnosti v bežných sušičkách ovocia nenájdete.

Príkon, výkon, hlučnosť

Parametre, ktoré vás zaujímajú v prípade, že budete sušiť veľké množstvo surovín naraz. Inak sa jedná u sušičiek o menej dôležité parametre. Majte na pamäti, že vysoký výkon sušičky môže pri nízkom počte plat suroviny nie rýchlo usušiť, ale spáliť. Štát sa tak môže pri zle nastavenej teplote vzhľadom k sušené potravine, či úplnej absencii regulácie teploty. Ak bývate v byte, nezabudnite sa pozrieť na úroveň hlučnosti vybraného modelu. Súčasné modely disponujú síce tichým chodom, ten sa ale môže u rôznych výrobcov mierne líšiť.

Čo možno k sušičke dokúpiť?

Najčastejším doplnkovým sortimentom sú sitá čiže sušiace pláty. Môžete si základné rozšíriť o pláty s jemnými otvormi, ktoré sú určené predovšetkým pre drobné bylinky. Ďalšie sita môžu byť plná, na nich sa robia najmä ovocné placky a im podobné pokrmy, ktoré sú pri vložení do sušičky v tekutom stave. Alebo si môžete samozrejme dokúpiť ďalšie základné pláty, vďaka ktorým zvýšite objem vášho spotrebiča pokojne na dvojnásobok. Samozrejme za predpokladu, že disponujete dostatočne výkonným modelom. U niektorých verzií sušičiek môžete dokúpiť tiež otočný mechanizmus, ktorý pomôže s lepšou cirkuláciou a distribúciou horúceho vzduchu do všetkých plat.

4.7/5 - (14 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.