Veľké spotrebiče do kuchyne,

Šuflíkové mrazničky: Test a recenzie 10 najlepších

Šuflíková mraznička je spotrebič slúžiaci pre uchovanie jedla po dlhšiu dobu než klasicky v chladničke. Od truhlicové mrazničky sa odlišuje hlavne svojou konštrukciou, kedy pripomína chladničku. Z toho dôvodu je tiež nazývaná ako skriňová mraznička.

Rozlišujú sa dva varianty prevedenia, a to voľne stojace a vstavaná mraznička, u ktorej je možné umiestniť korpus na prednú stranu a nechať ju splynúť s kuchynskou linkou. Paleta modelov je široká a kľúčovým parametrom je objem, ktorý je východiskovým bodom do konkrétneho výberu.

Zásuvková mraznička sa môže líšiť aj tým, ako nízku teplotu dokáže vyvinúť, do akej energetickej triedy patrí a akú má spotrebu energie, alebo či je mraznička no frost, teda bez namrazenej. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber obsahujúce najlepšie šuflíkové mrazničky a ich recenzie.

Najlepšie šuflíkové mrazničky – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších šuflíkových mrazničiek z testov a hodnotenia pre rok 2023.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Amica FZ 208.3 AAZanussi ZFG 06400 WABosch GSN58VWEVWhirlpool UW4 F2Y WB FBeko RFSA 240 M31WNHyundai FSB050WW8Electrolux LUB3AE88SLiebherr GP 1213Siemens iQ500 GS58NEWDVSnaige Ice Logic F22SM-T10002
Energetická triedaEFEEFEEEDE
Počet priestorov5385614386
Skladovanie pri poruche7 h14 h25 h24 h16 h6 h12,7 h17 h12 h20 h
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 šuflíkových mrazničiek

Amica FZ 208.3 AA

Amica FZ 208.3 AA recenzie a test

Šuplíková mraznička Amica FZ 208.3 AA je dostatočne priestranná, ponúka objem 146 litrov a to v piatich oddelených šuplíkách. S ročnou spotrebou elektriny 183 kWh sa radí do veľmi dobrej energetickej triedy E a na základe skúsenostné hodnotia v recenziách spotrebitelia kladne aj jeho hlučnosť, ktorá dosahuje len 40 dB.

Jedná sa o minimalistickú šuplíkovú mrazničku, neponúka žiadne nadštandardné funkcie, za to však má veľmi dobrý pomer cena/výkon. S ohľadom na zdravie ju však výrobca vybavil antibakteriálnym systémom, teda špeciálnou ochranou proti vzniku plesniam a baktériám. Táto ochrana navyše zabraňuje miešaniu pachov skladovaných potravín a eliminuje vznik pachov.

Výhodou je možnosť zameniť otváranie dverí, naopak menej praktická je doba, po ktorú udrží šuplíková mraznička potraviny zmrazené, pokiaľ dôjde k výpadku prúdu, činí len 7 hodín. Výhodou je tiež jej nižšia hmotnosť 41 kg, preto ju nebude ani príliš ťažké nasťahovať na miesto určenia.

Dobrý pomer cena/výkon, väčšie vnútorná kapacita, nízka hlučnosť
Kratšia doba skladovania pri poruche

Zanussi ZFG 06400 WA

Zanussi ZFG 06400 WA recenzie a test

Malá šuplíková mraznička Zanussi ZFG 06400 WA zaujme predovšetkým svojou nízkou cenou a malými rozmermi, je veľmi kompaktná a vhodná pre menšie priestory. Hlboká je 49,4 cm, široká 49,4 cm a na výšku má len 84,7 cm. Menším rozmerom zodpovedá aj jej menšiu hmotnosť 29 kilogramov.

Nízkej obstarávacej cene zodpovedá aj vybavenie mrazničky, nenájdeme tu žiadne pokročilejšie technológie ani beznámrazový systém. Samozrejmosťou však zostáva termostat a možnosť manuálne nastaviť mraziaci výkon. Za 24 hodín dokáže mraznička zmraziť 6 kg potravín a pri výpadku elektrického prúdu je uchovať zmrazené 14 hodín, čo je dobrá hodnota.

Vnútorný priestor je rozdelený šuplíky na tri časti s celkovým objemom 63 litrov. Z recenzií vyznieva kladne jej hlučnosť, ktorú výrobca udáva 43 dB a naopak nie príliš dobrá je ročná spotreba mrazničky, ktorá je 200 kWh a zodpovedá horšie energetickej triede F. Aj napriek malým rozmerom však mraznička umožňuje zameniť smer otvárania dverí.

Nižšia hlučnosť 43 dB, skladné prevedenie, nastavenie mraziaceho výkonu
Horšie energetická trieda F

Bosch GSN58VWEV

Bosch GSN58VWEV recenzie a test

Šuplíková mraznička no frost Bosch GSN58VWEV je veľká mraznička vhodná pre náročnejších spotrebiteľov a pre veľké rodiny. Jej vnútorný objem 366 litrov patrí k tým najväčším mrazničkám tohto typu, ktoré si do svojej domácnosti môžete zaobstarať. Vnútorný priestor je členený do 8 šuplíkov rôznych veľkostí a v kontexte vnútorného priestoru len zamrzí, že tu chýba akékoľvek vnútorné osvetlenie.

S veľkým objemom sa spája tiež veľký mraziaci výkon, ktorý činí 22 kg/24 h a o kvalite tohto mrazáku hovoria rovnako veľmi dobrá akumulačná doba, ktorá je až 25 hodín. Má vyššiu hmotnosť 92 kg, s čím je potrebné počítať pri inštalácii mrazničky na svoje miesto. Spotreba elektriny 278 kWh za rok je pri týchto rozmeroch dobrá a zodpovedá energetickej triede E.

Popri dobrých technických parametrov poteší aj prítomnosť mnohých pokročilých funkcií a technológií. Samozrejmosť je funkcia No Forst, funkcia rýchleho zmrazenia, senzory FreshSense či systém MultiAirflow, ktorý po vnútornom priestore rovnomerne rozvádza vzduch. Ovládanie je elektrické s LED ukazovateľmi a pri otvorených dverách, alebo zvýšenej teplote, vás upozorní signál.

Funkcia No Frost a supermrazenie, senzory FreshSense, cirkulácia vzduchu MultiAirflow
Absencia vnútorného osvetlenia

Whirlpool UW4 F2Y WB F

Whirlpool UW4 F2Y WB F recenzie a test

Šuplíková mraznička Whirlpool UW4 F2Y WB F má dobrý pomer cena / výkon, čo potvrdzujú aj používatelia vo svojich recenziách. Ide o stredne veľkú mrazničku, ktorá ponúka celkový vnútorný objem 179 litrov a usporiadanie v piatich zásuvkách, z ktorej jedna je typu maxi pre veľké potraviny. Jeden šuplík má tiež výklopné dvierka, čo zvyšuje praktickosť.

Funkcia, pre ktorú ju mnoho spotrebiteľov kupuje, je No Frost. Výrobca ho opisuje ako beznámrazový patentovaný systém, ktorý veľmi dobre funguje. 6. Zmysel No Frost zabezpečuje v mrazáku rovnomerné prúdenie vzduchu, čím dochádza k zníženiu vlhkosti a zamedzenie namrazovanie.

Na dverách mrazničky nájdeme displej a ovládanie je riešené elektronicky pomocou tlačidiel. Svoju ročnou spotrebou 213 kWh elektriny sa radí k priemeru, energetická trieda má hodnotu E. Spotrebitelia hodnotí dobre aj jej hlučnosť, ktorá má podľa energetického štítku hodnotu C a zodpovedá 41 dB. Potešujúce je možnosť zameniť otváranie dverí, vďaka čomu sa prispôsobí akémukoľvek umiestnenia.

Vysoký mraziaci výkon 26 kg/24 h, systém No Frost, 24 hodín skladovania pri poruche
Iba priemerná energetická trieda

Beko RFSA 240 M31WN

Beko RFSA 240 M31WN recenzie a test

Skriňová mraznička Beko RFSA 240 M31WN zaujme predovšetkým svojou nízkou obstarávacou cenou a pomerne veľkým vnútorným objemom, ktorý je 215 litrov. Vnútri šuplíkové mrazničky nájdeme 5 štandardných zásuviek a jednu veľkú, ktorá nesie názov Big box, a je určená pre mrazenie veľkých potravín. Poteší tiež praktický detail, a to zásobník na výrobňu ľadu.

Vďaka kovovému madlu EasyOpen vyzerá mraznička prémiové a svojimi čistými líniami splynie s veľkou väčšinou kuchyňou. Mraziaci výkon 14 kg/24 h sa dá považovať vzhľadom k nižšej cene ako dobrý a rovnako tak je tomu aj u akumulačné doby 16 hodín. Kde však tento mrazák predčí aj násobne drahšie modely je hlučnosť, tá má hodnotu len 37 dB.

Spotreba elektrickej energie je ohodnotená triedou F, s ročnou spotrebou 256 kWh sa tak radí skôr medzi menej úsporné. Nenájdeme tu ani žiadnu z pokročilých technológií, tou najvýznamnejšou je samozrejme NoFrost, ale vzhľadom k cene to nemožno brať príliš ako nevýhodu, ale skôr ako upozornenie. Disponuje naopak funkcií super mrazenie a tiež umožňuje zameniť otváranie dverí.

Nízka obstarávacia cena, zásuvka Big box, nízka hlučnosť 37 dB
Bez technológie NoFrost

Hyundai FSB050WW8

Hyundai FSB050WW8 recenzie a test

Mini mraznička Hyundai FSB050WW8 má naozaj miniatúrne rozmery, pretože jeho vnútorný objem je len 34 litrov. Vnútorný priestor je jednotný a nie je rozdelený. Na druhú stranu sa zase môže vojsť doslova kamkoľvek. A to aj vďaka možnosť zmeny otvárania dvierok. Vďaka veľkosti je veľmi malá aj jeho spotreba, ktorá činí 0.4 kWh, čo je spojený o s umiestnením do energetickej triedy E.

V prípade umiestnenia potravín je potrebné počítať s tým, že zvládne zamraziť za 24 hodín približne 2 kilogramy potravín. V prípade výpadku prúdu je dokáže udržať o optimálnej teplote po dobu, ktorá je 6 hodín. Hlučnosť tejto mrazničky je podobná ako u iných produktov, a to 40 dB.

Vzhľadom k svojmu uskutočneniu nemá žiadne lepšie funkcie, ako napríklad supermrazenie, alebo systém nofrost. Zaujme však svojou kompaktnosťou, ktorá je spojená s rozmermi 51x44x49 cm a tiež s váhou, ktorá činí len 16 kilogramov.

Kompaktné rozmery, energetická trieda A+, zmena dverí
Výdrž pri výpadku prúdu

Electrolux LUB3AE88S

Electrolux LUB3AE88S recenzie a test

Vstavaná mraznička Electrolux LUB3AE88S je malá mraznička s objemom 98 litrov. Vnútorný priestor je členený štyrmi šuplíky, ktoré majú plnú šírku a sú vyrobené z priehľadného plastu. Unikátna je predovšetkým veľmi nízkou hlučnosťou, ktorá má hodnotu 34 dB a zodpovedá triede B. Energetická trieda E potom patrí k lepšiemu priemeru a zodpovedá ročnej spotrebe 177 kWh.

Chladiaci výkon aj akumulačná doba zodpovedá menším rozmerom, v porovnaní s podobnými malými mrazničky má však hodnoty lepší. zmrazí 4,5 kg za 24 hodín a potraviny pri výpadku prúdu uchová zmrazené až 12,7 hodín. U vstavaných mrazničiek sú obzvlášť dôležité rozmery, tento mrazák má výšku 87,3 cm, široký je 54 cm a jeho vonkajšia hĺbka činí 54,9 cm.

Vybavený je mnohými modernými technológiami a funkciami, dominuje tu technológia LowFrost, ktorá bráni tvorbe námrazy. Ďalšou praktickou funkciou je FastFreeze, ktorá dokáže vložené potraviny veľmi rýchlo zmraziť. Pohodlné nastavovanie zabezpečuje elektronické ovládanie, ktorým možno nastaviť teplotu a skladovacie funkcie.

Veľmi nízka hlučnosť 35 dB, systém LowFrost, elektronické ovládanie, funkcia rýchleho zmrazenia
Bez osvetlenia vnútorného priestoru

Liebherr GP 1213

Liebherr GP 1213 recenzie a test

Voľne stojaca mraznička Liebherr GP 1213 má kompaktné rozmery a menší objem 98 litrov. Na výšku meria 85,1 cm, široký je 56,7 cm a vonkajšie hĺbku má 62,4 centimetrov. Vnútorný priestor je riešený tromi plastovými priehľadnými šuplíkmi, ktoré disponujú technológiou VarioSpace. Táto technológia umožňuje úložné police ľahko vybrať, vďaka čomu vznikne jeden veľký mraziaci priestor.

Ďalšia technológia SmartFrost je konštrukčného typu, zapenený výparník v konštrukcii mrazničke sa obtáča v špirálach okolo úložného priestoru, čím významne zvyšuje efektivitu chladenia. Vďaka tomu tiež v mrazničke vzniká oveľa menej námrazy tak na stenách, tak samotných potravinách. Nejedná sa však o technológiu No Frost, ktorá funguje na inom princípe.

Ročnou spotrebou elektrickej energie 170 kWh sa radí medzi energeticky priemerné mrazničky a značí sa energetickou triedou E. Pomerne dobrá je tiež jeho hlučnosť udávaná 39 dB (trieda C), ktorú mnoho spotrebiteľov na základe skúseností hodnotí ako nízku. Pozor si dajte u mnohých predajcov na nesprávne uvádzané parametre, správne hodnoty, priamo do výrobcu, sú len tie v našej tabuľke.

Technológia SmartFrost a VarioSpace, nižšia hlučnosť 39 dB, funkcia super mrazenia
Absencia funkcie No Frost

Siemens iQ500 GS58NEWDV

Siemens iQ500 GS58NEWDV recenzie a test

Šuplíková mraznička Siemens IQ500 GS58NEWDV je vhodná pre náročnejších spotrebiteľov, má síce vyššiu obstarávaciu cenu, za to však výborné spracovanie, mnoho funkcií a predovšetkým nízku spotrebu elektrickej energie. Ročná udávaná spotreba je u takto veľkého mrazáku len 222 kWh, vďaka čomu si zaslúžil veľmi dobrú energetickú triedu D.

Spomínaný veľký objem je 366 litrov a vnútorné delenie je usporiadané do 8 políc. Konkrétne sa jedná o 5 transparentných mraziacich boxov, z ktorých jeden je veľký bigBox, a o trojicu priehradiek intenzívneho mrazenie, ktoré sú dodatočne vybavené klapkou. Mraziaci výkon takto veľké mrazničky je dobrých 20,8 kg za deň a snáď jedinou jeho nevýhodou je menšia akumulačná doba, ktorá činí 12 hodín.

Z funkcií a technológií táto mraznička pravdepodobne všetko, na čo si spomeniete. Vnútri je LED osvetlenie, integrovaný výrobník ľadu, technológia no frost či technológie freshSense, ktorá senzory zabezpečuje konštantnú teplotu. Nastavenie teploty prebieha cez panel s názvom TouchControl a samozrejmosťou je potom akustický a optický signál, upozorňujúci na zvýšenú teplotu, nedovreté dvere, alebo výpadok prúdu.

Vysoká energetická trieda D, veľký objem a nízka hlučnosť 38 dB, technológia noFrost
Menšia akumulačná doba

Snaige Ice Logic F22SM-T10002

Snaige Ice Logic F22SM-T10002 recenzie a test

Šuflíková mraznička SNAIGE Ice Logic F22S-T10002 zaujme dvojicou vlastností. Tou prvou je unikátny chladiaci okruh a tou druhou špičková izolácie. Vďaka nej je možné pri poruche ponechať potraviny v mrazničke až po dobu 20 h.

Potravín sa do tejto varianty vojde skutočne dosť. Disponuje totiž celkovým objemom o veľkosti 196 litrov. Ten je rozdelený na jednotlivé šuflíky, ktorých je k dispozícii celkom 6. Samozrejmý je aj dobrý výkon. Naraz vložených 24 kilogramov potravín bude zmrazené za 1 deň.

Ohromí aj spotrebou. Vzhľadom k svojim parametrom si vezme iba 0.55 kWh, čo je spojené s faktom, že sa pýši energetickou triedou E. Výkonná jednotka navyše nie je nijako zvlášť hlučná, pretože tá maximálna je stanovená na hodnotu 41 dB, čo je pomerne bežná hodnota.

Rýchle mrazenie, doba skladovania pri poruche, úspornosť
Bez nofrost systému

Najpredávanejšie šuflíkové mrazničky

Medzi najpredávanejšie šuflíkové mrazničky na trhu patria:

  • Whirlpool
  • Beko
  • Gorenje
  • Bosch
  • Liebherr

Lacné mrazničky má Amica a Candy. Kvalitné malé mrazničky napríklad Philco.

Ako vybrať šuflíkovú mrazničku

Šuflíková mraznička je charakteristická tým, že na prvý pohľad môže vyzerať aj ako chladničky. Niekedy je označená aj ako skriňová mraznička. Jej charakteristikou je teda skôr vyššia výška a konkrétne šírka. Na trhu je možné stretnúť sa variantmi v dvoch prevedeniach. Prvá je možnosť voľne stojaca a druhou možnosťou je vstavaná mraznička, na ktorej prednej časti je možné umiestniť klasický korpus, ako v prípade kuchynských skriniek.

Výkon a akumulačná doba

Obe hodnoty spolu zľahka súvisia. Šuflíková mraznička s dobrým výkonom zaistí, že sa počas 24 hodín dokáže zmraziť veľké množstvo potravín. Úplne obyčajná riešenie ponúknu výkon spojený s 3 kg jedla za 24 hodín. Standard začína na mraziacom výkone okolo hodnoty 10 kg / 24 hodín. Tie najlepšie vie dosiahnuť i výkonu, kedy za deň zmrazí až 40 kilogramov.

Akumulačná doba je hodnotou, ktorá udáva, ako dlho dokáže šuflíková mraznička udržať potraviny zmrazené, ak vypadne elektrický prúd. Tie menej kvalitné majú danú hodnotu okolo 5 hodín. Optimálna je doba okolo 15 hodín, ktorá už zodpovedá aj dlhším výpadkom. Sú však aj modely, ktoré udržia jedlo zmrazenie aj 30 hodín bez prúdu.

Energetická trieda

Parameter, ktorý udáva, ako veľmi je skriňová mraznička úsporná. Energetickú triedu nájdete na štítku, ktorý musí povinne každý mraznička mať. Okrem nej tam nájdete údaj o objeme, hlučnosti a ročnej spotrebe. Pôvodná energetická trieda dosahovali hodnôt až A+++. Teraz platí nové značenie A-G, pričom pôvodné úsporné mrazničky nájdete v triedach D, E, alebo F. Vyššie triedy sú zatiaľ skôr výnimkou, ale postupne sa budú objavovať. (zdroj: europa.eu)

Objem mrazničky a jej rozdelenie

Šuflíková mraznička treba vyberať aj podľa objemu s ohľadom na požiadavky používanie. Tie úplne najmenšie varianty ponúknu objem okolo 30 – 40 litrov. Sú ale aj modely v celkovej hodnote okolo 200 litrov. Orientačné rada spojená s výberom často hovorí, že jedna osoba v priemere využije práve 30 – 40 litrov.

Opomenúť nemožno tiež jej rozdelenie. Teda na jednotlivé šuflíky a boxy. U väčších mrazničiek môžu byť 4, ale môže ich byť aj 6. Majú primárne praktickú funkciu, ktorá je spojená s tým, že je možné veci lepšie triediť aj rýchlejšie nájsť.

Praktické funkcie a vlastnosti

Medzi také môže patriť funkcia supermrazenie. Tú je vhodné aktivovať, keď sa pridáva väčšie množstvo jedla a je potrebné, aby ho šuflíková mraznička čo najrýchlejšie schladil. Ďalšou funkciou, ktorá súvisí s teplotou, je snímač kombinované s varovným zvukom, ktorý informuje o tom, že teplota vnútri výrazne stúpla.

Praktickou funkciou je aj technológia nofrost. Tá je založená na tom, že sa vo vnútri netvorí námraza. V praxi to znamená, že šuflíková mraznička no frost nie je nutné nikdy počas použitia takzvane odmrazovať.

Hlučnosť

Parameter, ktorý je možné nájsť aj na energetickom štítku a ktorý je u väčšiny produktov takmer rovnaký a líšia sa len v jednotkách decibelov. Štandardné hlučnosť, ktorá sa u tovaru tohto typu objavuje, je okolo 40 dB. U niektorých je to viac, u iných zase o niečo menej.

4.5/5 - (10 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.